گیاهان آپارتمانی سایه دوست

معرفی 18 نوع از گیاهان آپارتمانی سایه دوست با نور کم

نگهداری از گیاهان آپارتمانی با نور کم اعم از گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما و گیاهان آپارتمانی مقاوم به گرما همیشه دغدغه دوست داران گیاهان خانگی بوده است. اگر شما در خانه ای زندگی می کنید که نور خورشید در آن کم می باشد به معنای آن نیست که هرگز نتوانید از گیاهان آپارتمانی نگهداری و مراقبت کنید. بسیاری از این گیاهان آپارتمانی مقاوم وجود دارند که می توانید از آنها در خانه های کم نور مراقبت کنید.

گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم
گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم

با این حال بسیاری از گیاهان آپارتمانی نیاز به نور زیاد برای رشد خود دارند اما در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن، به معرفی 18 نوع از گیاهان آپارتمانی سایه دوست می پردازیم که حتی با نور کم رشد فزاینده داشته و می توانید با نگهداری از آنها، زیبایی دوچندانی را به خانه ی خود ببخشید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

زاموفیلیا اولین نوع از گیاهان آپارتمانی سایه دوست

زامیفولیا

گیاه زاموفیلیا از گیاهان آپارتمانی بزرگ، یک گیاه آپارتمانی قانع برای صاحب خانه ها به شمار می رود زیرا این گیاه نه تنها به نور کم مقاوم بوده بلکه نسبت به کم آبی و یا تنش آبی نیز بسیار مقاوم است.

گیاه زاموفیلیا از نوع گیاهان آپارتمانی سایه دوست، در حداکثر رشد خود به لحاظ ارتفاع بلند قامت بوده و برگ های سبز ضخیم و براق دارد. در سال 1990، زامیفولیا دارای محبوبیت بسیار زیادی در بین دوست داران گل و گیاه شد زیرا حتی بدون نور کم هم، این گیاه می تواند در زیر چراغ های فلورسنت زنده مانده و به حیات خود ادامه دهد.

آبیاری زاموفیلیا زمانی باید انجام شود که 4 الی 5 سانتی متر از بالای خاک گلدان خشک بوده و یا به عبارتی رطوبتی نداشته باشد زیرا در غیر این صورت با زردی برگ زاموفیلیا مواجه خواهید شد.

زمان کوددهی این گیاه آپارتمانی مقاوم به نور کم، هر چهار ماه یکبار می باشد به طوری که می بایست کود گیاهان آپارتمانی مصرفی، حاوی تمامی عناصرغذایی باشد.

در صورت وجود گرد و غبار بر روی برگ های گیاه می توانید توسط یک پارچه ی تمیز و مرطوب اقدام به نظافت برگ ها نمایید تا سرعت رشد گیاه افزایش پیدا کرده و عمل فتوسنتز به خوبی در گیاه صورت بگیرد.

برگ عبایی دومین نوع از گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم

گیاه آپارتمانی برگ عبایی
گیاه آپارتمانی برگ عبایی

گیاه آپارتمانی برگ عبایی در طیف گسترده ای از شرایط نامطلوب محیطی، توانایی رشد و زندگی را دارد. گیاه مذکور، توانایی سازگاری با نور کم، رطوبت محیطی کم، آبیاری نادرست و همچنین نواسانات محیطی دما را دارد و در صورتی که در حق گیاه کم لطفی شده و شرایط محیطی این چنینی برای گیاه فراهم شود، گیاه به رشد خود ادامه خواهد داد (البته با سرعت کم).

در صورتی که شرایط محیطی ایده آل باشد این نوع از گیاهان آپارتمانی با نور کم با تابش کم نور خورشید، گل بنفش رنگی را در پایه ساقه و در سطح خاک تولید کرده و دارای زیبایی منحصر به فردی می شود.

گیاه آپارتمانی آگلونما

آگلونما
آگلونما

آگلونما با نام علمی Aglaonema و از تیره و یا دسته ی گل شیپوریان می باشد و یکی از بهترین انواع گیاهان آپارتمانی جهت نگهداری در شرایط کم نوری است. این گیاه از گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا دارای برگ های ساده، خالدار و یا لکه دار و حتی رنگارنگ می باشد و همچنین به لحاظ اندازه ی برگ، برگ های آن بزرگ و طویل است.

آنچه که در پرورش این نوع از گیاهان آپارتمانی سایه دوست حائز اهمیت است، خاک گلدان می باشد که می بایست از قدرت زهکشی خوبی بهره مند باشد. از گیاه مذکور می بایست در نقاطی از خانه که دارای درجه حرارت خنک است نگهداری شود تا گیاه در شرایط کم نوری نیز به آسانی به رشد و نمو خود ادامه دهد.

گیاه آپارتمانی سانسوریا (سانسویریا)

سانسوریا
سانسوریا

گیاه آپارتمانی سانسوریا از گیاهان اکسیژن ساز آپارتمانی، یکی از محبوب ترین گیاهان در نزد دوست داران گل و گیاه می باشد. این نوع از گیاهان آپارتمانی با نور کم به نور مستقیم و زیاد خورشید احتیاج زیادی نداشته و در طی دوران رشد می تواند برگ های سوزنی شکل به اشکال مختلف مانند کوتاه و عریض و یا باریک و بلند تولید نماید که این ویژگی سبب تمایز این گیاه نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی دیگر می شود.

سانسوریا در مقابل کم آبی نیز مقاوم بوده و به ندرت احتیاج به تعویض گلدان و خاک دارد. برگ های سانسوریا طیف گسترده ای از رنگ ها، از جمله راه راه سبز و همچنین برگ هایی سبز با حاشیه طلایی را داراست.

آنچه که در نگهداری این گیاه آپارتمانی سایه دوست دارای اهمیت است آن بوده که گیاه آپارتمانی سانسوریا به شدت به بیماری پوسیدگی از بیماری گیاهان آپارتمانی ریشه حساس است و می بایست همواره به اندازه ی مناسب، آب آبیاری در اختیار گیاه قرار داده شود تا شما شاهد زرد شدن برگ سانسوریا و همچنین لوله شدن برگ سانسوریا خود نباشید.

گیاه آپارتمانی سینگونیوم

نام دیگر گیاه آپارتمانی سینگونیوم، پنجه غازی می باشد و با توجه به اینکه گیاه می بایست از نور مستقیم خورشید محفاظت شود و در نور کم به رشد خود ادامه دهد، به همین دلیل این نوع از گیاهان آپارتمانی سایه دوست، محبوبیت زیادی در نزد دوست داران گل و گیاه پیدا کرده است.

برگ های این گیاه آپارتمانی بزرگ بوده و به لحاظ ظاهر بسیار شبیه به برگ سبزیجات می باشد. بهترین دما برای گیاه سینگونیوم، دمای تا حدی گرم و مرطوب می باشد تا گیاه به رشد حداکثری خود ترغیب شود.

برای حفظ شادابی و جوانی گیاه می توانید برگ های پیر و آسیب دیده آن را در صورت وجود، هرس نمایید.

گیاه آپارتمانی کالاتیا اورانتا

کالاتیا اورانتا
کالاتیا اورانتا

گیاه آپارتمانی کالاتیا اورانتا از گیاهان آپارتمانی کوچک، شاخه و برگ های بسیار زیبایی داشته و همین امر سبب شده در چندین سال اخیر محبوبیت این نوع از گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم افزایش پیدا کند. برگهای کالاتیا اورانتا به رنگ های متضاد می باشد به طوری که رگه های سبز و صورتی مایل به قرمز روشن، در برگ های آن مشخص است و همین امر سبب می شود زیبایی منحصر به فردی به فضای خانه ی شما بخشیده شود.

لازم به ذکر است گیاه آپارتمانی کالاتیا اورانتا از بوی بسیار دلنشینی نیز برخوردار است که می تواند عطر دل انگیزی را در فضای مربوطه پخش نماید. کالاتیا اورانتا با توجه به رشد مناسبی که دارد می تواند به آسانی فضاهای خالی خانه را پر کرده و سبب زیبایی دکوراسیون منزل شما شود.

نکته ی مهم در پرورش کالاتیا اورانتا آن است که گیاه مذکور به شدت به تنش خشکی حساس بوده و می بایست همواره خاک گلدان دارای رطوبت باشد.

فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین
فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین گیاهی است که در بسیاری از مراکز خرید و مطب پزشکان مشاهده می شود با این حال فیکوس بنجامین گیاهی مقاوم به نور کم بوده که برگ های آن باریک و به یک ساقه ی چوبی ظریف متصل می شود.

آنچه که در نگهداری گیاه آپارتمانی فیکوس بنجامین در خانه مهم می باشد آن است که برای گیاه یک برنامه منظم آبیاری تهیه شود تا بتوان از ریزش برگ های گیاه جلوگیری نمود زیرا یکی از شایع ترین مشکلات گیاه فیکوس بنجامین، مشکل ریزش برگهای گیاه است که با یک برنامه ریزی مناسب آبیاری می توان بر این مشکل گیاه غلبه کرد.

گیاه آپارتمانی برگ انجیری

برگ انجیری
برگ انجیری

گیاه آپارتمانی برگ انجیری یک حس گرمسیری را به هر خانه یا آپارتمانی که در آن وجود داشته باشد را منتقل می کند زیرا ژنتیک این گیاه، رشد در مناطق گرم و مرطوب می باشد و به علت زندگانی در چنین موقعیت هایی، حفره هایی بر روی برگ گیاه وجود دارد که بتواند گیاه را از بارش های مکرر و همچنین بادهای تند و مخرب حفظ و نگهداری کند.

گیاه آپارتمانی برگ انجیری به نور کمی احتیاج داشته و این توانایی را دارد که تا ارتفاع قابل توجهی رشد و نمو داشته باشد. عواملی نظیر رطوبت بالا در اطراف گیاه و همچنین آبیاری صحیح و منظم، گیاه را به رشد حداکثری ترغیب نموده و سبب لذت بردن شما از پرورش این نوع از گیاهان آپارتمانی سایه دوست خواهد شد در غیر این صورت و عدم فراهم کردن شرایط ایده آل محیطی، با زردی برگ انجیری و یا لوله شدن برگ انجیری مواجه خواهید شد.

در نگهداری گیاه برگ انجیری لازم به ذکر است که گیاه مذکور تنها در فصل رشد نیاز به کود کامل غذایی دارد.

پوتوس نهمین نوع از گیاهان آپارتمانی سایه دوست

گیاه آپارتمانی پوتوس
گیاه آپارتمانی پوتوس

گیاه آپارتمانی پوتوس یک انتخاب ایده آل و عالی برای افراد مبتدی در حوزه ی پرورش گل و گیاه خانگی می باشد. گیاه پوتوس در شرایط نوری کم، به خوبی رشد خود ادامه داده و همچنین این توانایی را دارد که رطوبت کم را نیز تحمل کند ولیکن هر دو شرایط محیطی اشاره شده اگر کمتر از آستانه ی تحمل گیاه شود، با زردی برگ پتوس یا قهوه ای شدن برگ پتوس مواجه خواهید شد.

نکته ی جالب در نگهداری پتوس اینجاست که این گیاه از نوع گیاهان آپارتمانی سایه دوست از آب گرفتگی خاک و یا به عبارتی آبیاری بیش از حد، در نزد شما شکایتی ندارد.

برگ های گیاه آپارتمانی پوتوس به شکل قلب بوده و طیف رنگ برگ های آن از سبز تا رنگ زرد متغیر است.

لاکی بامبو از دهمین نوع گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم

لاکی بامبو
لاکی بامبو

گیاه آپارتمانی لاکی بامبو از گیاهان محبوب در نزد مردمان قاره آسیا می باشد که اغلب این افراد برای بهبود دیزاین خانه ی خود، از این گیاه استفاده می کنند. لاکی بامبو از دیگر گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم دارای رشدی آهسته و آرام بوده و تنها در حالتی که در نور کم نگهداری شود این توانایی را خواهد داشت که به رشد مناسب خود ادامه دهد.

لازم به ذکر است از گیاه آپارتمانی لاکی بامبو در صنایع دیگر نیز استفاده می شود.

گیاه آپارتمانی دراسنا بلالی

دراسنا بلالی
دراسنا بلالی

شاخ و برگ گیاه آپارتمانی دراسنا بلالی به صورت انبوه بر روی ساقه ی گیاه قرار دارد. رنگ برگ های این گیاه آپارتمانی سبز تیره می باشد.

دراسنا بلالی دارای ارتفاع بلندی بوده و برگ های آن نیز از عرض و طول زیادی برخوردار هستند با این حال گیاه مذکور در شرایط نوری کم به خوبی رشد کرده و برای شما آزاری ندارد و در صورتی که تمایل داشته باشید تا گل های سفید و خوشبوی آن را مشاهده کنید می توانید در زمان گلدهی گیاه را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار داده و از شکوفایی آن لذت ببرید.

گیاه آپارتمانی گندمی

گیاه آپارتمانی گندمی
گیاه آپارتمانی گندمی

از دیگر گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم گیاه گندمی می باشد. گیاه مذکور به نور کم بسیار مقاوم بوده و از آن بیشتر برای زیباسازی کابینت ها در آشپزخانه و یا حلق آویز کردن آن در نقاط مختلف خانه استفاده می شود.

مراقبت از گیاه آپارتمانی گندمی بسیار آسان بوده و زرد شدن برگهای گیاه به ندرت اتفاق می افتد زیرا این گیاه در طیف وسیعی از شرایط مختلف محیطی قابلیت رشد را دارا می باشد.

گیاه آپارتمانی لیندا

گیاه آپارتمانی لیندا
گیاه آپارتمانی لیندا

گیاه آپارتمانی لیندا نیز همانند تمامی موارد قبلی اشاره شده، با شرایط کم نوری سازگار است و با توجه به ساختاری که در بافت رویشی آن مشاهده می شود این گیاه آپارتمانی این توانایی را خواهد داشت تا آب را درون خود برای مدت ها حفظ و یا ذخیره کرده و هفته ها بدون آبیاری شدن خاک گلدان، زنده بماند.

لازم به ذکر است آبیاری بیش از حد گیاه آپارتمانی لیندا سبب زردی برگ ها شده و در نهایت باعث ریزش آنها می شود. گیاه لیندا از گیاهان آپارتمانی سایه دوست دارای سرعت رشد آهسته و آرام بوده و با بالغ شدن آن، گیاه دارای ارتفاع بالایی خواهد بود.

با این حال بسیاری از عزیزانی که تمایل دارند گیاه مذکور سرعت رشد بالاتری داشته باشد می توانند آن را با قرار دادن در معرض نور مستقیم خورشید، به این امر ترغیب نمایند.

گیاه آپارتمانی شویدی (دم روباهی)

گیاه آپارتمانی شویدی
گیاه آپارتمانی شویدی

نام دیگر گیاه آپارتمانی شویدی، مارچوبه زینتی می باشد. این گیاه از اعضای خانواده ی سوسنی ها بوده و دارای ساقه های بلند و قوس دار می باشد و یک انتخاب مناسب جهت استفاده در سبد های حلق آویز است.

برای حفظ شادابی در این نوع گیاه از گیاهان آپارتمانی سایه دوست می بایست گیاه مذکور را هرس نمایید و در هنگام هرس کردن آن باید مراقب باشید تا خارهای روی گیاه به دست شما آسیبی نرساند.

گیاه آپارتمانی بابا آدم

گیاه آپارتمانی بابا آدم
گیاه آپارتمانی بابا آدم

گیاه گرمسیری بابا آدم به دلیل داشتن برگهای منحصر به فردش می باشد که از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است. برگ های گیاه آپارتمانی بابا آدم به رنگ سبز تیره به همراه رگه های درشت سفید رنگ می باشد.

گیاه بابا آدم این توانایی را خواهد داشت که در صورت مراقبت صحیح تا ارتفاع بسیار زیادی رشد کند که البته این امر بسته واریته های مختلف این گیاه آپارتمانی متفاوت است.

بنابراین می توانید گیاه را در شرایط مطلوب محیطی با نور کم قرار داده و از زیبایی خیره کننده ی آن لذت ببرید.

لازم به ذکر است از الزامات رشد مناسب گیاه آپارتمانی بابا آدم خاک همواره مرطوب و نه کامل خیس و رطوبت محیطی بالا می باشد.

دیفن باخیا شانزدهمین نوع از گیاهان آپارتمانی سایه دوست

دیفن باخیا
دیفن باخیا

گیاه آپارتمانی دیفن‌ باخیا غول پیکر بوده و معمولا در آپارتمان ها به صورت چندتایی برای جلوه ی بیشتر در کنار هم قرار داده می شود. دیفن‌ باخیا دارای برگ ها و ساقه های بلندی بوده که در نهایت در صورت مراقبت صحیح گیاه می تواند از ارتقاع زیادی بهره مند گردد.

گیاه دیفن‌ باخیا به خوبی با شرایط کم نوری هماهنگ شده و به آسانی به رشد و نمو خود ادامه می دهد. این نوع از گیاهان آپارتمانی سایه دوست نیاز دارد که دائما آبیاری شود ولیکن آب آبیاری هرگز نباید به حالت راکد بر روی سطح خاک باقی بماند زیرا در این صورت با زردی برگ دیفن باخیا مواجه خواهید شد.

برای جلوگیری از ریزش برگ های گیاه مذکور لازم است که گیاه هرگز در معرض دمای سرد قرار نگیرد. گیاه آپارتمانی دیفن باخیا نسبتا سمی بوده (به علت دارا بودن نوعی شیره ی خاص) و می تواند باعث ناتوانی موقت در صحبت کردن شود بنابراین پیشنهاد می کنم این گیاه به هیچ وجه در دسترس کودک عزیزتان در خانه نباشد.

آرالیا هفدهمین نوع از گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم

آرالیا
آرالیا

گیاه آپارتمانی آرالیا بومی جنوب ژاپن، کره جنوبی و تایوان می باشد. گیاه آرالیا دارای ساقه ی ظریف و برگهایی بزرگ می باشد. آرالیا هم در معرض مستقیم نور خورشید و هم غیر مستقیم رشد مناسبی داشته و می بایست درست زمانی که خاک گیاه 90 درصد خشک می شود، خاک گیاه آبیاری نمود.

لازم به ذکر است که کوددهی آرالیا از گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم می بایست به صورت دوره ای و در طی فصل رشد، در اختیار گیاه قرار بگیرد.

گیاه آپارتمانی اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم
اسپاتی فیلوم

گیاه آپارتمانی اسپاتی فیلوم در شرایط کم نوری می تواند در فصل های بهار و تابستان گل های ظریف و سفید رنگی را تولید نماید.

در صورتی که نگهداری گل اسپاتی فیلوم در خارج از منزل باشد، ارتفاع گیاه به طرز شگفت انگیزی افزایش پیدا می کند. اسپاتی فیلوم می بایست در خاک های عاری از آلودگی نگهداری شود و مخلوط خاک گلدان همواره باید مرطوب بوده و به شکل غرقاب نباشد.

برای شکوفایی بهتر گیاه می توانید از کودهای فسفر بالا استفاده نموده تا که به امر مذکور ترغیب شود.

در صورتی که در مورد پرورش هر یک از گیاهان آپارتمانی اشاره شده سوالی دارید حتما آن را با ما در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 4 میانگین امتیازات: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *