علت قهوه ای شدن برگ شفلرا چیست

علت قهوه ای شدن برگ شفلرا چیست؟ (بعلاوه راه حل درمان)

عواملی نظیر آبیاری نامناسب، کوددهی غیر اصولی، استرس وارد شدن به گیاه پس از تعویض گلدان، نور و درجه حرارت نامناسب محل نگهداری شفلرا، رطوبت محیطی بسیار کم و همچنین هجوم آفات و بیماری های قارچی از جمله دلایل قهوه ای شدن برگ شفلرا هستند.

خبر خوب اینجاست دلیل قهوه ای شدن برگ شفلرا هر موردی که باشد برای احیا و درمان گیاه راه حل های مناسبی وجود دارد به همین جهت ما در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن، تمامی دلایل و یا علت قهوه ای شدن برگ گل شفلرا را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد تا به آسانی بتوانید علت اصلی مشکل پیش آمده را برای گیاه خود تشخیص داده و پس از پیدا کردن سرنخ اصلی و احیا شفلرا، برای مدت زمان طولانی تری از پرورش گیاه محبوب خود لذت ببرید، تا پایان همراه ما باشید.

قهوه ای شدن برگ شفلرا چه حالاتی دارد؟

قهوه ای شدن برگهای شفلرا اشکال مختلفی دارد به طوری که گاهی اوقات نوک برگها، گاهی اوقات در امتداد برگها و در برخی مواقع دیگر، ما قهوه ای شدن کل برگ را می بینیم که هر یک از این موارد به دلایل مختلفی گیاه مان را تحت تاثیر قرار می دهند و ما می بایست در این مرحله در تشخیص علت اصلی مشکل به خوبی عمل کنیم.

 • هنگامی که نوک و لبه برگ های شفلرا قهوه ای می شود.
قهوه ای شدن برگ شفلرا

علت: قهوه ای شدن نوک برگهای شفلرا نشان از این دارد که در آبیاری و کوددهی گیاه مشکلی وجود دارد.

 • چگونه نوک برگ های گیاه قهوه ای می شود؟

روند جذب آب و مواد غذایی در گیاه شفلرا از گیاهان آپارتمانی بزرگ از ریشه ها آغاز شده و توسط ساقه به برگ های گیاه می رسد و در این بین ممکن است به دلیل آبیاری نامناسب (هم آبیاری کم و هم آبیاری زیاد)، در میانه راه مقداری آب توسط تبخیر و تعرق از گیاه خارج شود و آب موجود به نوک برگ ها نرسد (نوک برگ ها آخرین نقطه ای است که آب و مواد غذایی به آن ورود پیدا می کند).

در حالت اشاره شده نوک برگها با کمبود آب و مواد غذایی روبرو می شود که به واسطه آن انتهای برگها قهوه ای شده و از بین می رود.

 • هنگامی که لکه های قهوه ای روی برگ های شفلرا وجود دارد.
علت قهوه ای شدن برگ شفلرا
علت قهوه ای شدن برگ شفلرا

علت: وجود لکه و یا نقاط قهوه ای روی برگ های شفلرا نشان از هجوم بیماری ها و آفات به گیاه دارد.

 • چگونه لکه های قهوه ای رنگ روی برگ ها ایجاد می شود؟

بیماری ها و آفات ممکن است به صورت موضعی به یک نقطه از برگهای گیاه حمله کرده و باعث از بین رفتن و قهوه ای شدن ناحیه مذکور می شوند.

 • زمانی که کل برگ شفلرا قهوه ای می شود.
دلیل قهوه ای شدن برگ شفلرا
دلیل قهوه ای شدن برگ شفلرا

در این حالت ابتدا برگهای شفلرا زرد شده و سپس به مرور زمان خشک و قهوه ای می شوند. قهوه ای شدن کامل برگهای شفلرا در این حالت مربوط به بخشی از ژنتیک گیاه می باشد که به واسطه آن برگ های پایینی و پیرتر گیاه فدای تولید برگ های جوان و جدیدتر می شوند.

 • چرا در چرخه حیات گیاه کل برگ قهوه ای می شود؟

هورمون گیاهی درون سلولی باعث اتفاق افتادن این امر هستند.

نقش آبیاری در قهوه ای شدن برگها

هم آبیاری کم و هم آبیاری زیاد، هر دو از دلایل قهوه ای شدن برگ شفرا هستند به طوری که اگر میزان آبیاری گیاه کم باشد، آب موجود به انتها یا نوک برگها نرسیده (همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد) و در بین راه صرف فتوسنتز و یا فرآیندهای تبخیر و تعرق می شود.

از سویی دیگر اگر میزان آبیاری شفلرا زیاد باشد، منافذ خاک مملو از آب شده و اکسیژن رسانی به ریشه ها کاهش می یابد که در این حالت برگ ها اول زرد شده و سپس در صورت عدم درمان گیاه قهوه ای و خشک می شوند.

لازم به ذکر است اگر مدام آبیاری گیاه اشتباه انجام شود، سوای تغییر رنگ برگها، ریشه های شفلرای پوسیده شده و از بین خواهند رفت.

 • چگونه گیاه را در زمان مناسب و به روش صحیح آبیاری کنیم؟

بهترین روش آبیاری شفلرا آن است که میزان آب موجود به خوبی خاک را مرطوب کرده و به محض خروج آب اضافی از انتهای گلدان سریعا روند آبدهی گیاه متوقف شود.

از سویی دیگر بهترین زمان آبیاری شفلرا موقعی است که 10 سانتی متری سطح خاک گلدان خشک شده و عاری از هرگونه رطوبتی باشد.

کود دادن غیر اصولی دیگر علت قهوه ای شدن برگ شفلرا

کود مناسب شفلرا
کود مناسب شفلرا

تمامی گیاهان اعم از گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما و گیاهان آپارتمانی مقاوم به گرما برای رشد مناسب خود نیاز به تغذیه دارند و گیاه شفلرا نیز از این قاعده مستثنی نیست به طوری که هم کوددهی کم و هم کود دادن زیاد هر دو از علت قهوه ای شدن برگ گیاه شفلرا شما هستند.

اگر کوددهی گیاه کم باشد، هورمون های درون سلولی باعث می شوند برگ های پیرتر گیاه زودتر از موعد قهوه ای شده و از بین بروند تا عناصر موجود به سمت برگ های جوان هدایت شوند.

از سویی دیگر اگر کود دادن شفلرا زیاد باشد، محیط خاک سمی شده و PH آن تغییر می کند از این رو توصیه می شود در فصول گرم سال ماهانه یکبار و در فصول سرد سال هر دو ماه یکبار گیاه را توسط کودهای کامل و متعادل نظیر کود مایع گیاهان آپارتمانی با نصف توان توصیه تولید کننده کود تغذیه کنید.

نور نامناسب باعث تغییر رنگ برگهای شفلرا می شود

همان طور که در مقاله علت ریزش برگ شفلرا اشاره شد گیاه مذکور از گیاهان آپارتمانی با نور کم محسوب شده و در شرایطی که نور خورشید کامل اما غیر مستقیم باشد، بیشترین رشد و توسعه برگهای خود را خواهد داشت.

نور کم سبب زرد شدن برگ شفلرا می شود اما آنچه که دلیل قهوه ای شدن برگهای شفلرا می باشد، وجود نور زیاد در محل نگهداری آن است از این رو توصیه می شود گلدان گیاه را با فاصله 1 الی 1/5 متری از پنجره قرار داده و نور خورشید را توسط پرده های شفاف برای شفلرای خود فیلتر کنید.

دمای نامناسب محل نگهداری گیاه

شفلرا در دمای 18 الی 32 درجه سانتی گراد بهترین راندمان خود را دارد بنابراین می توان اینگونه برآورد کرد که دمای خانه همیشه برای گیاه شفلرا مناسب است اما آنچه که باعث قهوه ای شدن برگ شفلرا می شود، تغییرات به یکباره دما می باشد از این رو پیشنهاد می شود از گیاه خود در معرض درب هایی که مدام باز و بسته می شوند نگهداری نکنید.

رطوبت بسیار کم به برگهای شفلرا آسیب می رساند

از دیگر دلیل قهوه ای شدن نوک برگ شفلرا می توان به کمبود رطوبت محیط (مخصوصا در فصل زمستان به دلیل استفاده از سیستم های گرمایشی) اشاره نمود زیرا بر اساس ژنتیک گیاه در طبیعت، شفلرا برای رشد مناسب خود نیاز به رطوبت حداقلی 40 الی 50 درصد دارد.

تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی روش های مختلفی دارد که رایج ترین آنها استفاده از زیر گلدانی گلدان گیاه بوده که توسط آب خروجی از انتهای گلدان، رطوبت مناسب برای گیاه تامین شود.

هجوم آفات و بیماری ها به شفلرا

همان طور که در مقاله چسبناک شدن برگ شفلرا اشاره شد احتمال هجوم آفات گیاهان خانگی و بیماری های عفونی با توجه به اینکه گیاه در محیط خانه نگهداری می شود بسیار پایین است با این حال احتمال هجوم عوامل مذکور صفر نبوده و خطر همیشه برای گیاه شما وجود دارد.

کنه ها، شته ها و مگس های سفید از جمله آفات شایع گیاه شفلرا هستند که با هجوم خود به برگها از آب موجود درون آنها تغذیه کرده و به گیاه خسارات زیادی وارد می کنند.

از سویی دیگر اگر مشاهده می کنید روی برگ های گیاه لکه های زرد، قهوه ای و یا سیاه رنگ وجود دارد و این لکه ها غوطه ور در آب هستند، بدانید گیاه شما بیمار شده و نیاز به احیا دارد.

بهترین راه برای پیشگیری از هجوم آفات، بررسی دائم شاخه و برگهای گیاه است به طوری که توصیه می شود جهت حفظ سلامتی گیاه تان یک روز در میان قسمت های بافت رویشی آن را بررسی کنید.

در صورت هجوم آفات می توانید از صابون های حشره کش با رعایت دوز مناسب استفاده کرده و آفات را از بین ببرید.

از سویی دیگر همانطور که اشاره شد هجوم بیماری ها از دیگر علت قهوه ای شدن برگ شفلرا می باشد از این رو پیشنهاد می شود غبارپاشی گیاه را با آب، تنها صبح زود انجام دهید و آبیاری گیاه را تنها به روشی که به آن اشاره کردیم انجام دهید.

در صورت بیمار شدن گیاه، شاخه و برگهای آلوده را هرس کرده و بخش های سالم گیاه را توسط قارچ کش های مناسب نظیر اوکسی کلرور مس اسپری نمایید.

قهوه ای شدن برگها پس از تعویض گلدان

تعویض گلدان به نوعی برای گیاه شفلرا ایجاد مزاحمت تلقی می شود که به واسطه همین اتفاق شوک کوتاه مدتی به گیاه وارد شده و برگ ها ممکن است تغییر رنگ دهند.

این حالت از قهوه ای شدن برگ گیاه شفلرا جای هیچگونه نگرانی نداشته و گیاه شما با طی شدن حدودا یک ماه، به شرایط پیشین خود باز می گردد.

گاهی اوقات شما به بهترین نحو ممکن از گیاه خود مراقبت می کنید اما در مقاطعی از سال شاهد قهوه ای شدن برگ های پایینی شفلرا خود هستید و این موضوع در حالیست که برگ های وسطی و بالایی گیاه سالم بوده و به شدت سرحال هستند.

در اینجا باید این نکته را عرض کنم که گیاه شما در این مقطع زمانی تصمیم گرفته است تا از انتقال آب و مواد به برگ های پیرتر جلوگیری شود تا انرژی ذخیره شده و برای تولید برگهای جوان مصرف شود.

متاسفانه این تغییر رنگ برگ های شفلرا ناشی از شرایط ژنتیکی گیاه بوده و کار زیادی نمی توان برای جلوگیری از آن انجام داد و تنها وظیفه شما در این مقطع زمانی آن است که به خوبی از گیاه خود پرستاری کنید تا شفلرای شما از این مرحله زندگی خود به سلامتی عبور کند.

در صورتی که در ارتباط با هر یک از عوامل موثر بر قهوه ای شدن برگ های شفلرا سوالی دارید حتما آن را با ما و دیگر همراهان سایت پرشیالرن به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 49 میانگین امتیازات: 3.8]

یک فکر در مورد “علت قهوه ای شدن برگ شفلرا چیست؟ (بعلاوه راه حل درمان)

 1. صادق گفت:

  سلام شفلرام برگاش زرد نقطه قهوایی شده

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   عکس برگ گیاه رو به پیج اینستاگرامی ما دایرکت کنید.
   [email protected]

 2. Ghazale گفت:

  سلام وقت بخیر
  گیاه شفلرم دچار آفت(شته)شده بود،بعد اینکه حشره کش مالاتونین اسپری کردم از روز بعدش رو برگاش لکه قهوه ای ایجاد میشه و برگاش میریزه
  لطف میکنید راهنماییم کنید

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   وقت شما هم بخیر.
   شرایط نگهداری گیاه رو کاملا بفرمایید

   1. زهرا صالحی گفت:

    سلام، روی برگ گیاه شفلرام لکه‌های قهوه‌ای ایجاد شده و چندتا شده هم روی گیاه دیدم، جه‌کاری باید بکنم؟

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     سلام شرایط نگهداری گیاه رو بفرمایید و اینکه آیا برگ های شفلرا رو با آب اسپری می کنید و یا خیر؟

 3. عاطفه گفت:

  سلام وقت بخیر گیاه شفلرام سه روزه برگاش قهوه ای شدن وانگار داره کلا خشک میشه ،بابد چکار کنم؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   شرایط نگهداری رو به صورت کامل بفرمایید.

 4. تیموری گفت:

  سلام خسته نباشید شفلرای من برگهای ابتدای ساقش از نوک برگه قهوه ای شده وحالت سوختگی فقط نوک برگهاشه نورش غیر مستقیمه ودمای اتاق حدود۲۸ ابیاریشم تقریبا منظمه وقتی سطح خاک خشک میشه ابش میدم علتش چیه لطفا راهنماییم کنید ممنو ن
  شفلرا

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   اگر مطمئن هستید آبیاری مناسبه مشکل گیاه شما از کمبود رطوبت و یا کوددهی بیش از حد می تونه باشه.
   اگر کوددهی زیاده خاک رو با آب ولرم شستشو بدید.
   و اگر کمبود رطوبت هست که راهکار های اون مشخص هست.

 5. تیموری گفت:

  سلام خسته نباشید شفلرای من برگهای ابتدای ساقش از نوک برگه قهوه ای شده وحالت سوختگی فقط نوک برگهاشه نورش غیر مستقیمه ودمای اتاق حدود۲۸ ابیاریشم تقریبا منظمه وقتی سطح خاک خشک میشه ابش میدم علتش چیه لطفا راهنماییم کنید ممنون

  1. عبدی گفت:

   سلام. برگهای شفلر من بعد از غبارپاشی با قارچ کش لکه های قهوه‌ای زد و روزانه چند برگش میفته. چند بار هم با آب غبارپاشی کردم برگها را. آبیاری هم هفته ای یکبار انجام میدم. گلدان را چند هفته هست که عوض کردم وپشت پنجره نگه داری میکنم ازش

   1. سینا فتاح زاده گفت:

    سلام یا دوز استفاده از قارچکش بالا بوده متاسفانه و یا زیر نور آفتاب قارچکشی رو انجام دادید.

  2. سینا فتاح زاده گفت:

   به پرسش شما پاسخ داده شد.

 6. وحید گفت:

  سلام خسته نباشید من ی شفلرا خریدم بلافاصله گلدونشو عوض کردم از همون اول لکه های ریز قهوه ای رو برگاش میزد و برگاش میریخت قارچ کشم بنومیل بهش میدم بخاط قارچم غبار پاشی نمیکنم ولی بهتر نشده هفته ای یبار ابیاری میکنم کنار پنجره غربیم هست

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   به من بفرمایید لکه های قهوه ای حالت عسلک داره و یا اینکه دورشون نوار زرد رنگ هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *