چرا گل ارکیده پژمرده می شود ؟ (علل و راه حل)

0 ۲۶۱

از شایع ترین دلایل پژمرده شدن گل ارکیده می توان به عواملی نظیر کمبود آب آبیاری، آبیاری بیش از حد، هجوم بیماری ها به گیاه و رطوبت بسیار کم محیطی اشاره نمود. ارزیابی عوامل اشاره شده در ارتباط با گل ارکیده خوشبختانه بسیار آسان بوده و با شناسایی دقیق مشکل می توانید به سادگی بر اتفاق پیش آمده غلبه کنید.

پژمرده شدن گل ارکیده و کم بودن میزان آب آبیاری

یکی از متداول ترین دلایل پژمرده شدن گل ارکیده میزان آبیاری کم گیاه است به طوری که اگر ریشه ی گیاه به اندازه ی کافی دسترسی به آب نداشته باشد برگ های گیاه کوچک، پوسته پوسته و پژمرده می شوند.

در حالتی که بدان اشاره شد، اگر ریشه ی گیاه را بررسی نمایید خواهید دید که ریشه ی ارکیده خشک و حالت ساییدگی پیدا کرده است.

راه حل غلبه بر این دلیل پژمرده شدن گل ارکیده، تنها آبیاری سریع گیاه می باشد به طوری باید پس از آبیاری همواره بر ظاهر برگها، ریشه ی گیاه و مخلوط خاک نظارت داشته باشید تا با خشک شدن 90 درصدی مخلوط خاک مجددا گیاه را آبیاری نمایید تا با گذشت زمان مشکل اشاره شده، به خوبی برطرف شود.

همواره در آبیاری گل ارکیده باید به این نکته توجه داشته باشید که یک برنامه ی منظم آبیاری، بسیار موثر تر از یک برنامه ی نامنظم آبیاری است.

برنامه منظم آبیاری گیاه بسته به وضعیت ریشه ها، تغییرات فصلی و مخلوط خاک گلدان متغیر بوده و همواره می بایست با بررسی موارد اشاره شده، اقدام به آبیاری گیاه نمود.

بنده قبل از آبیاری ارکیده و در قدم اول، ریشه های گیاه را بررسی می کنم و زمانی که مشاهده کنم ریشه های گیاه به نسبت خشک هستند آبیاری را انجام می دهم و در غیر این صورت، مجددا ریشه های گیاه را در روز بعد بررسی می کنم.

در صورتی که اطمینان دارید آبیاری گیاه هیچگاه به میزان کم انجام نشده است ولیکن برگ های گیاه پژمرده و چروک هستند، آبیاری بیش از حد دیگر علت پژمرده شدن گل ارکیده ی شما می باشد که در ادامه ی مقاله به بررسی آن خواهم پرداخت.

آبیاری بیش از حد دیگر دلیل پژمرده شدن گل ارکیده

دلیل پژمرده شدن گل ارکیده
دلیل پژمرده شدن گل ارکیده

آبیاری بیش از حد ارکیده از دیگر دلایل پژمرده شدن گل ارکیده می باشد در این حالت بخشی از ریشه های گیاه سیاه و قهوه ای شده و از بین می روند و با بین رفتن ریشه ها، گیاه قادر به جذب آب و مواد غذایی نبوده و در نهایت از بین می رود.

در این حالت به علت آنکه ریشه ها به شدت آسیب دیده اند، حتی اگر مخلوط خاک غرق در آب باشد گیاه توانایی جذب آب و حتی مواد غذایی را نخواهد داشت.

برای غلبه بر این دلیل پژمرده شدن گل ارکیده دو راه حل وجود دارد که یکی پیشگیری است و دیگری درمان، با این حال برای پیشگیری بهتر است آبیاری همانند حالتی که در آبیاری کم گیاه اشاره شد انجام شود و تنها با بررسی ریشه های گیاه و خشک بودن مخلوط خاک اقدام به آبیاری نمود.

برای درمان مشکل پیش آمده (یعنی زمانی که ریشه ها سیاه و قهوه ای شده اند) در قدم اول می بایست ریشه های گیاه را بررسی نمایید تا از میزان خسارت مطلع شوید.

برای آنکه مخلوط خاک دست نخورده باقی بماند بهتر است از وسط گلدان کمی خاک گیاه را به طرفین پخش کنید و ریشه های گیاه را بررسی نمایید.

اگر ریشه ها محکم، سبز و سالم باشند این بدان معنی است که خطری گیاه شما را تهدید نمی کند و اگر بخشی از آنها سیاه و قهوه ای هستند و یا به حالت تکه تکه در درون خاک وجود دارند بهتر است گیاه را به طور کلی از گلدان خارج کرده و برای غلبه بر این علت پژمرده شدن گل ارکیده، بافت های ناسالم و خراب را از گیاه جدا کنید.

لازم به ذکر است برای جداسازی گیاه از گلدان می بایست گیاه را به آرامی از داخل خاک جدا نمایید زیرا ریشه ها بسیار شکننده بوده و احتمال آنکه ریشه های گیاه در این جداسازی آسیب بیشتری ببینند وجود دارد.

در صورتی که مشاهده نمایید بخش اعظمی از ریشه های گیاه آلوده هستند متاسفانه باید عرض کنم که هیچ راه دیگری برای غلبه بر مشکل مذکور وجود ندارد و تنها با هرس بافت های آلوده می توان گیاه را زنده نگه داشت.

پس از جداسازی بافت های آلوده بهتر است مخلوط خاک قبلی گیاه را تعویض نمایید. مخلوط خاک جدید پیشنهاد می شود ترکیبی از کوکوپیت، پرلیت و کمی پیت ماس باشد و سپس پس از قرار دادن گیاه در گلدان جدید، گیاه را آبیاری نموده و برای آبیاری مجدد گیاه صبر کنید تا مخلوط خاک 90 درصد رطوبت خود را از دست بدهد.

با طی شدن تمامی مراحل اشاره شده گل ارکیده نفسی تازه کرده و آرام آرام به رشد مناسب خود باز خواهد گشت.

رطوبت کم محیطی و خشک شدن گل ارکیده

رطوبت بسیار کم، در اغلب نقاط نگهداری گل ارکیده در خانه مشاهده می شود. با کم بودن رطوبت محیطی در اطراف گیاه، برگ ها پژمرده و چروک شده و سبب خشک شدن گل ارکیده می شوند.

دلیل چنین اتفاقی آن است که رطوبت کم سبب افزایش تعریق در گل ارکیده می شود که این امر باعث از بین رفتن آب زیادی از درون گیاه می شود و در نتیجه ی این اتفاق، گل ارکیده برای حفظ سطح آب کافی، تلاش بسیاری می کند اما چون در آن موفق نیست ظاهر گیاه دچار تغییر حالت می شود.

راه حل غلبه بر این علت خشک شدن گل ارکیده، افزایش رطوبت محیطی برای گیاه است.

تمامی واریته های گل ارکیده در سطح رطوبتی 40 تا 70 درصد بهترین عمکلرد خود را دارند، بنابراین تامین رطوبت مناسب برای گل ارکیده امری ضروریست.

برای افزایش سطح رطوبت محیطی سه راه وجود دارد:

راه حل اول قرار دادن سینی زیر گلدانی در پایین گلدان گل ارکیده است که با خروج آب از انتهای گلدان و تجمع آن بر روی سینی زیر گلدانی که با تبخیر آن همراه است، رطوبت مناسب برای گیاه فراهم شود.

راه حل دوم استفاده از دستگاه های بخور خانگی در مجاورت گیاه است.

راه حل سوم قرار دادن گل ارکیده در کنار سایر گیاهان آپارتمانی است که با قرار گیری آنها در کنار هم، به طور طبیعی سطح رطوبتی در اطراف گل ارکیده افزایش پیدا می کند.

گاهی اوقات مشاهده می شود که نه تنها برگ های ارکیده چروک و پژمرده شده اند، بلکه ساقه ی گیاه هم به همین مشکل دچار شده است بنابراین در این حالت ممکن است به اقدامات دیگری متوسل شوید.

برای غلبه بر این دلیل خشک شدن گل ارکیده و یا به عبارتی خشک شدن ساقه ارکیده می بایست یک کیسه ی پلی اتیلن را در بالای گیاه قرار دهید تا برای گیاه جلوه ای از شرایط پرورش در گلخانه ایجاد شود.

انجام این روش نیاز به دقت زیادی دارد که از جمله عوامل موثر در بکارگیری از این روش آن است که دمای محیطی برای گل ارکیده مناسب و گیاه از نور مستقیم خورشید به دور باشد.

وجود کیسه ی پلی اتیلن سبب بهبود شرایط محیطی شده و به بهبود وضعیت برگ ها (مثل پژمردگی و ریزش آنها) و همچنین ساقه ی گل ارکیده کمک شایانی می کند.

برای اطلاع دقیق از میزان رطوبت در اطراف گیاه می توان به دماسنج هایی که در بازار موجود هستند، اشاره نمود. دماسنج های مذکور این قابلیت را دارند که هم دمای محیطی را به ثبت برسانند و هم با توجه به سنسوری که در داخل آنها نصب شده است، رطوبت محیطی را به طور دقیقی محاسبه کنند.

با توجه به قیمت مقرون به صرفه ی دماسنج های مذکور، خرید آنها برای نگهداری سال ها از گل ارکیده امری ضروری به نظر می رسد تا بتوانید از گیاه خود در بهترین شرایط محیطی نگهداری کنید.

بیماری های گل ارکیده و پژمرده شدن گیاه

از شایع ترین بیماری های گل ارکیده که منجر به پژمرده شدن گل ارکیده می شوند می توان به پوسیدگی ریشه و تاج گیاه اشاره نمود.

بیماری های مذکور توسط تعدادی از باکتری ها و قارچ ها پدیدار می شوند که با آسیب به بدنه ی گل ارکیده، گیاه دیگر قادر به جذب آب و انتقال آن به برگ ها نبوده و در نتیجه ی این هجوم، گیاه دچار کمبود آب شده و شرایط خشک شدن گل ارکیده فراهم می شود.

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره شد پوسیدگی ریشه غالبا در اثر آبیاری بیش از حد ایجاد می شود که در نتیجه آن، شرایط برای هجوم این عوامل بیماری زا فراهم می شود.

از طرفی پوسیدگی تاج در گل ارکیده به دلیل تجمع آب رخ می دهد و در پی این اتفاق، یک محیط مناسب برای میکرو ارگانیسم هایی که سبب پوسیدگی تاج ارکیده می شوند، ایجاد خواهد شد.

جلوگیری از بیماری پوسیدگی تاج بسیار آسان است و تنها می بایست از غبارپاشی آب بر روی گل ارکیده مخصوصا روی برگ ها و تاج گیاه خودداری نمایید و تنها آب آبیاری را در مخلوط خاک ریخته و در اختیار ریشه ی گیاه قرار دهید.

هرگز و هرگز حتی در حالتی رطوبت اطراف گل ارکیده کم است گیاه را غبارپاشی نکنید و تنها از سینی زیر گلدانی برای تامین رطوبت اطراف گیاه استفاده نمایید.

غبارپاشی ارکیده نه تنها می تواند خطر پوسیدگی ساقه (خشک شدن ساقه گل ارکیده) و تاج گیاه را افزایش دهد بلکه می تواند سبب ایجاد لکه هایی بر روی غنچه های گل ارکیده شود.

لازم به ذکر است ارکیده ها در حالت کم آبی توانایی زنده ماندن را دارند اما در شرایط پر آبی، از بین خواهند رفت بنابراین قطعا بهتر خواهد بود که شیوه ی آبیاری گیاه به نحو بهتری انجام شود.

آیا برگ های آسیب دیده از عفونت های قارچی و باکتریایی گل ارکیده به حالا قبل خود باز می گردند؟

اینکه آیا می توانید آسیب های ناشی از عفونت های قارچی و باکتریایی مثل وجود لکه هایی بر روی برگ، قهوه ای شدن نوک برگ و یا دیگر آثار نامناسب که دلیل پژمرده شدن گل ارکیده هستند را از بین ببرید بستگی به شدت آسیب دیدگی دارد.

اگر در مراحل اولیه، آسیب وارد شده به برگ گل ارکیده را شناسایی کنید می توانید با غلبه بر این علت پژمرده شدن گل ارکیده، سلامتی برگ گیاه را مجددا تضمین نمایید.

از طرفی دیگر اگر از خسارت ایجاد شده کمی دیرتر آگاهی پیدا کنید شاید برای نجات برگ های گل ارکیده کمی دیر باشد بنابراین در این حالت بهتر است در قدم اول از باکتری کش ها و قارچ کش های مناسب استفاده کرده و پس از جلوگیری از پیشروی عفونت، کمی صبر نمایید تا وضعیت واکنش گیاه مشخص شود.

در صورتی که پیشروی بیماری متوقف شد بهتر است برگ گل ارکیده را از محل اتصال جدا نکنید زیرا ممکن است برگ همچنان کارایی خود را داشته باشد و انرژی لازم را برای فرآیندهای متابولیکی گیاه فراهم کند.

با وخیم تر شدن وضعیت برگ ارکیده و عدم موفقیت در جلوگیری از پیشروی بیماری بهتر است بافت آلوده از گیاه جدا شده و محل اتصال برگ به پایه ی گیاه را توسط دارچین ضدعفونی نمایید.

در صورتی که در مورد هر یک از دلایل پژمرده شدن گل ارکیده سوالی دارید حتما آن را با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارائه تجربه کاربری بهتر Cookie های شما را ذخیره می کنیم. در صورتی که مایل هستید دکمه "موافقم" را انتخاب نمایید. موافقمادامه

Privacy & Cookies Policy