آموزش قدم به قدم نگهداری گل ارکیده + تصویر

0 ۴۰۴

ارکیده ها، گل های ظریف و زیبایی هستند که دارای رنگ ها، شکل ها و اندازه های مختلفی هستند. در سر تا سر جهان بیش از 22000 هزار گونه وجود دارد و نیاز های نگهداری ارکیده ها بسته به نوع آنها متفاوت است. با این وجود بدون توجه به نوع ارکیده، می توانید به راحتی با اجرای چندین دستور العمل از گل ارکیده خود مراقبت کنید.

ایجاد یک محیط مناسب جهت نگهداری ارکیده

گلدان ارکیده
گلدان ارکیده

جهت نگهداری ارکیده خود باید از گلدان هایی که دارای سوراخ های زهکشی هستند، استفاده کنید. این امر به دلیل خروج آب اضافی از انتهای گلدان، ضروری است. در غیر این صورت، پوسیدگی ریشه گیاه ممکن است سبب آسیب به گیاه شده و ارکیده را از بین ببرد. با قرار دادن یک سینی و یا بشقاب بزرگ در زیر گلدان می توانید از ریختن آب اضافی به کف خانه و یا جاهای دیگر جلوگیری کنید.

خاک گلدان ارکیده
خاک گلدان ارکیده

خاک گلدان ارکیده باید مناسب گیاه باشد، به طوری که می توانید از ترکیب کوکوپیت و پرلیت برای مخلوط خاک استفاده کنید. ترکیب خاک توصیه شده دارای قدرت زهکشی بالایی بوده و می تواند به آب گرفتگی اطراف ریشه کمک شایانی کند و از طرفی به دلیل آنکه خطر تجزیه خاک توصیه شده وجود دارد، بنابراین نیاز است که هر یک الی دو سال خاک گلدان جهت نگهداری ارکیده تعویض شود.

نور گل ارکیده
نور گل ارکیده

در صورت امکان جهت نگهداری ارکیده، گلدان را در نزدیکی پنجره های جنوبی و شرقی قرار دهید. گل ارکیده برای گلدهی و شکوفایی نیاز به نور قوی اما غیر مستقیم دارد. در صورتی که تنها حالت تامین نور مناسب برای نگهداری ارکیده پنجره غربی خانه باشد، توصیه می شود از تابش مستقیم نور خورشید توسط پرده پنجره جلوگیری شود. لازم به ذکر است قرار دادن ارکیده در نزدیکی پنجره شمالی، نور کافی جهت گلدهی و رشد مناسب ارکیده را فراهم نمی کند.

دمای گل ارکیده
دمای گل ارکیده

گلدان ارکیده را در مکانی قرار دهید که دمای محیط در آن 16 تا 24 درجه سانتی گراد باشد. گل ارکیده در دماهای متوسط رشد می کند و در صورت سرد شدن بیش از حد محیط از بین می رود. همان طور که در اول مقاله به آن اشاره کردم، اگرچه درجه حرارت مناسب بسته به گونه های متفاوت گل ارکیده تفاوت دارد، ولی به طور کلی می توان گفت درجه حرارت خانه باید در شب بالای 16 درجه سانتی گراد و در طول روز 8 الی 10 درجه گرم تر از دمای شب باشد.

تهویه گل ارکیده
تهویه گل ارکیده

جهت نگهداری ارکیده باید در اطراف گیاه گردش هوای ملایم ایجاد شود، زیرا گل ارکیده در خاک رشد نمی کند و گردش هوا برای سالم ماندن ریشه ها و گیاه، امری الزامی است. در دماهای معتدل می توانید با باز گذاشتن پنجره ها در اطراف گلدان ارکیده، گردش هوا را برای گیاه فراهم کنید و برای ماه های غیر معتدل می توانید با استفاده از پنکه های رومیزی از ایجاد هوای راکد در اطراف گیاه جهت نگداری ارکیده جلوگیری کنید.

آبیاری، تغذیه و هرس گیاه جهت نگهداری ارکیده

زمان آبیاری ارکیده درست قبل از خشک شدن مخلوط خاک است که در مقاله ای جدا در سایت پرشیالرن به آن اشاره شده است. هر چند روز یکبار انگشت دست را به آرامی داخل مخلوط خاک کنید و سپس با بیرون آوردن انگشت دست در صورت عدم احساس رطوبت، می توانید آبیاری گیاه را انجام دهید.

آبیاری گل ارکیده
آبیاری گل ارکیده

بسته به آب و هوا، میزان رطوبت محیطی محل زندگی و گلدان ممکن است لازم باشد گاهی بارها و بارها در هفته گیاه خود را جهت نگهداری ارکیده آبیاری کنید و گاهی در برخی مواقع ممکن است هر چند هفته یکبار….

گلدان های شفاف می توانند به تشخیص زمان آبیاری به شما کمک کنند، زیرا در داخل گلدان های شفاف چگالشی وجود نداشته و به راحتی می توان با دیدن وضعیت ریشه ها و مخلوط خاک از زمان آبیاری ارکیده اطمینان حاصل کرد.

نگهداری ارکیده
نگهداری ارکیده

در صورتی که رطوبت در خانه کمتر از 40 درصد باشد، جهت تامین رطوبت گیاه در حوزه نگهداری ارکیده باید رطوبت محیطی مناسب برای گیاه فراهم شود، زیرا بهترین حالت رشد تمامی ارکیده ها در رطوبت 40 تا 60 درصد می باشد بنابراین توصیه می شود با استفاده از دستگاه های کوچک رطوبت ساز (دستگاه بخور) و یا اسپری کردن آب در اطراف گیاه رطوبت مناسب برای گیاه فراهم شود.

لازم به ذکر است در صورتی که رطوبت خانه شما بالای 60 درصد است، با قرار دادن انواع رطوبت گیر ها می توانید اقدام به کاهش رطوبت در اطراف گیاه کنید. رطوبت بالا سبب رشد باکتری ها و قارچ ها بر روی اندام هوایی گیاه می شود.

جهت نگهداری ارکیده باید گیاه در ماه یک بار تغذیه کودی شود و برای تغذیه ارکیده می توانید از کود های ملایم 10_10_10 و 20_20_20 استفاده کنید. لازم به ذکر است کود را با نیمی از توان بر اساس آنچه که توصیه تولید کننده آن است، استفاده کنید و سپس تا چند روز پس از کوددهی، ارکیده را آبیاری نکنید. زیرا این امر سبب خروج عناصر عناصر غذایی به ویژه ریز مغذی های از محدوده ریشه در گلدان می شود.

در این حوزه از نگهداری ارکیده لازم می دانم که به این نکته اشاره داشته باشم که پس از گلدهی، رشد شاخه و برگ در گیاه متوقف می شود، در نتیجه توصیه می شود تا زمانی که برگ های جدید دوباره شروع به رشد می کنند، از آبیاری و کوددهی زیاد به گیاه پرهیز شود.

کود دهی گل ارکیده
کود دهی گل ارکیده

توصیه می شود زمانی که دوران گلدهی در ارکیده تمام شده است، جهت نگهداری ارکیده ساقه های خراب شده را قطع کنید زیرا ارکیده ها یکبار بیشتر از آن ساقه گلدهی ندارند، البته این موضوع در ارکیده های سیمبیدیوم، دندروبیوم و وندا صادق است و در صورتی که شما از گل ارکیده فالانوپسیس نگهداری می کنید، ساقه را از دو گره پایین تر از رشد اولین غنچه برش دهید. در صورتی که از سایر ارکیده های دیگر نگهداری می کنید، ساقه را دقیقا از بالای پیازچه برش دهید.

ارکیده فالانوپسیس
ارکیده فالانوپسیس
گل ارکیده فالانوپسیس
گل ارکیده فالانوپسیس

لازم به ذکر است همواره جهت هرس ارکیده از ابزار های استریل تمیز استفاده شود.

مشکلات ارکیده

نگهداری ارکیده
نگهداری ارکیده

جهت جلوگیری از پیش آمدن مشکلات ارکیده، در صورت وجود حشرات بر روی گیاه آنها را از بین ببرید. ناگفته نماند بسیاری از حشرات آسیب زننده به گل ارکیده در قسمت های زیرین برگهای گیاه پنهان هستند، بنابراین توصیه می شود همواره گیاه مورد بازبینی جهت جلوگیری از بروز مشکلات ارکیده قرار بگیرد.

نگهداری ارکیده
نگهداری ارکیده

جهت نگهداری ارکیده لازم است برگ های گیاه را با آب و صابون پس از پاکسازی حشرات شستشو دهید. برای انجام این کار لازم است مقداری از صابون جامد را در آب 25 درجه سانتی گراد حل کرده و با استفاده از یک پارچه نرم، ساقه و یا برگ مورد هجوم را جهت جلوگیری از بروز مشکلات ارکیده شستشو دهید.

مشکلات ارکیده
مشکلات ارکیده

در صورت پاکسازی حشرات و شستشوی برگها و ساقه، همچنان علائم آلودگی بر روی گیاه وجود داشت، توصیه می شود با استفاده از حشره کش های مرتبط با رعایت دز مناسب استفاده شود.

در صورت مشاهده لکه هایی بر روی برگ گیاه به رنگ های زرد، قهوه ای و سیاه این احتمال وجود دارد که گل ارکیده شما از یک بیماری رنج می برد در نتیجه توصیه می شود جهت نگهداری ارکیده، بافت های آلوده را با استفاده از ابزار تمیز، هرس کرده و پس از انجام عمل هرس، ابزار برش را ضد عفونی کنید.

مشکلات ارکیده
مشکلات ارکیده

از طرفی با مشاهده علائم عفونی مثل پوسیدگی قهوه ای ریشه، پوسیدگی سیاه _ قهوه ای ریشه، توصیه می شود جهت درمان مشکلات ارکیده بافت های آلوده ریشه را هرس کرده و سپس بافت های سالم ریشه توسط باکتری و قارچ کش ها ضد عفونی شود.

کاشت و نگهداری گل ارکیده در خارج از خانه

در ادامه مقاله نگهداری ارکیده باید به این موضوع اشاره داشته باشم که متداول ترین روش پرورش و نگهداری گل ارکیده در گلدان است و در صورت تمایل با انجام برخی اقدامات ساده می توانید ارکیده ها را در حیات خانه و دیگر فضاهای مورد علاقه خودتان و حتی روی درختان پرورش دهید.

نگهداری گل ارکیده
نگهداری گل ارکیده

انتخاب واریته مناسب جهت نگهداری گل ارکیده در خارج از خانه

با توجه به موضوع اشاره شده یعنی تنوع ارکیده ها، باید واریته انتخاب شده با آب و هوای محل کاشت و نگهداری سازگار باشد با این حال به توصیه نویسنده بهتر است در مناطقی که شب های تابستان خنک تر از 16 درجه سانتی گراد است از ارکیده های سیمبیدیوم جهت پرورش و در مناطقی که شب ها درجه حرارت بالاتر از 16 درجه سانتی گراد است ترجیحا ارکیده فالانوپسیس و وندا جهت کشت استفاده شود.

واریته مناسب ارکیده
واریته مناسب ارکیده

بذر ارکیده

به جای پرورش و کاشت بذر ارکیده توصیه می شود از پایه گل ارکیده جهت نگهداری و پرورشی گیاه در خارح از خانه استفاده شود زیرا بذر ارکیده جهت رشد و نمو به شرایط استریل نیاز دارد و جوانه زنی در آنها 2 الی 5 سال به طول خواهد کشید.

کاشت فضای باز گل ارکیده
کاشت فضای باز گل ارکیده

برای کاشت ارکیده در فضای باز لازم است تا یخبندان تمام شود و سپس گیاه جهت کاشت به بیرون منتقل شود. گل ارکیده همان طور که اشاره شد گیاهی گرمسیری بوده و در سرما عملکرد مطلوبی ندارد. در نتیجه قبل از کاشت و نگهداری گل ارکیده در فضای باز از درجه حرارت بالاتر از 13 درجه اطمینان حاصل فرمایید.

برای کاشت و نگهداری گل ارکیده الزامی است ارکیده را به تدریج در معرض نور آفتاب قرار دهید، در ابتدا روزانه 1 الی 2 ساعت در نوبت صبح و عصر نور در اختیار گیاه قرار داده شود و سپس پس از گذشت یک هفته، 3 الی 4 ساعت نور در نوبت های گفته شده در اختیار گیاه قرار بگیرد.

نور گل ارکیده
نور گل ارکیده

پس از عبور از مرحله قبل می توانید ارکیده را به محل کاشت (خارج از خانه) انتقال دهید. لازم به ذکر هست محل کاشت گیاه باید ساعاتی که دارای سایه نیز هست، باشد زیرا پس از کاشت ارکیده نیاز به تامین نوری در ساعات ظهر روز نیست.

در صورتی که گیاه را جهت نگهداری گل ارکیده با گلدان در خاک می کارید، می توان گفت در این زمینه هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت، اما اگر مایل هستید که گیاه را بدون گلدان در خاک بکارید، بهتر است مخلوط خاک از کوکوپیت و پرلیت بوده و استریل باشد.

نگهداری گل ارکیده
نگهداری گل ارکیده

جهت نگهداری گل ارکیده عمق خاک را تا 30 سانتی متر خالی کرده و سپس بعد از کاشت ارکیده، مابقی فضای خاک را با مخلوط توصیه شده پر کنید.

نگهداری گل ارکیده
نگهداری گل ارکیده

در صورتی که تمایل دارید گل ارکیده را بر تنه درختان پرورش دهید، لازم است با استفاده از یک رشته نخ، گیاه را در محلی از تنه درخت که در آن درجه حرارت گرم بوده و دارای بارندگی است ببندید و توصیه می شود اگر محل مورد نظر دارای 8 الی 9 ساعت نور خورشید در طی روز است، گیاه کشت شده اگر ارکیده وندا باشد بهتر خواهد بود و در صورت کم بودن ساعات نور خورشید، ترجیحا نگهداری گل ارکیده فالانوپسیس بهتر خواهد بود.

پرورش گل ارکیده
پرورش گل ارکیده

بهترین زمان آبیاری برای ارکیده ای که در فضای باز کاشته شده است، صبح است و مدت زمان آبیاری آن هرگز نباید بیشتر از 15 ثانیه باشد و از آبیاری گیاه در شب ها جددا خودداری شود.

آب دهی گل ارکیده
آب دهی گل ارکیده

نیاز گیاه به آب همانند روش نگهداری در داخل خانه بوده و زمان آن بسته به خشک شدن مخلوط خاک است.

برای نگهداری گل ارکیده لازم است هر سه هفته یک بار از سموم مربوطه جهت از بین رفتن آفات (مشکلات ارکیده) استفاده شود و لازم به ذکر است در صورت شروع آبیاری ارکیده، در اطراف گیاه علف های هرز شروع به رشد خواهند کرد و برای جلوگیری از رقابت نوری و غذایی ارکیده با علف هرز، لازم هست که صورت دستی علف های هرز برداشته شوند.

کوددهی و مبارزه با بافت های آلوده ارکیده همانند روش نگهداری گل ارکیده در خانه بوده و توصیه می شود هر چند وقت یک بار با بیرون آوردن گیاه و بررسی ریشه های آن، از سالم بودن آنها اطمینان حاصل شود.

اگر تا به حال تجربه موفقی از نگهداری گل ارکیده را دارید، در صورت تمایل می توانید آن را با ما به اشتراک بگذارید و یا سوالات خودتان را در بحث نگهداری گیاه می توانید از طریق کامنت در همین بخش با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارائه تجربه کاربری بهتر Cookie های شما را ذخیره می کنیم. در صورتی که مایل هستید دکمه "موافقم" را انتخاب نمایید. موافقم ادامه

Privacy & Cookies Policy