آموزش قدم به قدم نگهداری گل ارکیده در گلدان

آموزش قدم به قدم نگهداری گل ارکیده در گلدان + تصویر

جهت نگهداری گل ارکیده در گلدان می بایست به تمام شرایط ایده آل محیطی مورد نیاز گیاه و همچنین روش های صحیح آبیاری و کوددهی آن اشراف کامل داشته باشیم از این رو در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن، تمامی موارد اشاره شده را جهت نگهداری گل ارکیده به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد تا بتوانید برای سال های زیادی از گیاه خود مراقبت کرده و از زیبایی و پرورش آن نهایت لذت را ببرید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

ارکیده ها از انواع گل آپارتمانی، گیاهان ظریف و زیبایی بوده که دارای رنگ ها، شکل ها و اندازه های متفاوتی هستند. در سر تا سر جهان بیش از 22000 هزار گونه وجود دارد که نیازهای نگهداری آنها بسته به نوع شان متفاوت است.

با این وجود بدون توجه به نوع گل ارکیده می توانید به آسانی با اجرای چندین دستور العمل ساده و ایجاد شرایط محیطی ایده آل از ارکیده ی خود مراقبت کنید.

ایجاد یک محیط مناسب در خانه جهت نگهداری گل ارکیده در گلدان

گلدان مناسب برای نگهداری گل ارکیده
گلدان مناسب برای نگهداری گل ارکیده

جهت نگهداری گل ارکیده خود باید از گلدان هایی که دارای سوراخ های زهکشی هستند و به نوعی گلدان مناسب ارکیده می باشند، استفاده کنید زیرا این امر به دلیل خروج آب اضافی از انتهای گلدان ضروری است در غیر این صورت، پوسیدگی ریشه از بیماری های گل ارکیده ممکن است سبب آسیب به گیاه شده و ارکیده ی شما را از بین ببرد. با قرار دادن یک سینی و یا بشقاب بزرگ در زیر گلدان می توانید از ریختن آب اضافی به کف خانه و یا جاهای دیگر جلوگیری کنید.

نگهداری گل ارکیده در گلدان
نگهداری گل ارکیده در گلدان

خاک گلدان ارکیده باید مناسب گیاه باشد، به طوری که می توانید از ترکیب کوکوپیت و پرلیت برای مخلوط خاک استفاده کنید.

ترکیب خاک توصیه شده دارای قدرت زهکشی بالایی بوده و می تواند به آب گرفتگی اطراف ریشه کمک شایانی کند و از طرفی به دلیل آنکه خطر تجزیه خاک توصیه شده وجود دارد، بنابراین نیاز است که هر یک الی دو سال خاک گلدان جهت نگهداری گل ارکیده در گلدان تعویض شود.

در صورت امکان جهت نگهداری شاخه گل ارکیده، گلدان را در نزدیکی پنجره های جنوبی و شرقی قرار دهید. گل ارکیده برای گلدهی و شکوفایی نیاز به نور قوی اما غیر مستقیم دارد.

نور مناسب گل ارکیده در خانه
نور مناسب گل ارکیده در خانه

در صورتی که تنها حالت تامین نور مناسب برای نگهداری ارکیده پنجره غربی خانه باشد، توصیه می شود از تابش مستقیم نور خورشید توسط پرده پنجره جلوگیری شود. لازم به ذکر است قرار دادن ارکیده در نزدیکی پنجره شمالی، نور کافی جهت گلدهی و رشد مناسب ارکیده را فراهم نمی کند.

پس از قرار دادن گلدان ارکیده از گیاهان اکسیژن ساز آپارتمانی در نزدیکی پنجره ی خانه اگر مشاهده کردید که برگ گل ارکیده ی شما تیره تر از هر زمان دیگری شده است، این موضوع نشان از آن دارد که نور در درسترس گیاه کم بوده و می بایست ارکیده را به محل پرنور تری منتقل کنید.

در نقطه مقابل نور کم، نور محیطی زیاد است که به واسطه ی آن برگ های ارکیده زرد، قهوه ای و یا دچار علائم سوختگی می شود در نتیجه بر عکس حالت قبلی می بایست گیاه را به نقطه ی کم نور تری در خانه منتقل نمایید زیرا گل ارکیده از گیاهان آپارتمانی با نور کم محسوب می شود.

درجه حرارت مناسب برای پرورش گل ارکیده
درجه حرارت مناسب برای پرورش گل ارکیده

گلدان ارکیده را در مکانی قرار دهید که دمای محیط در آن 16 تا 24 درجه سانتی گراد باشد زیرا گل ارکیده در دماهای متوسط رشد کرده و در صورت سرد شدن بیش از حد محیط از بین می رود.

همان طور که در اول مقاله به آن اشاره کردم، اگرچه درجه حرارت مناسب بسته به گونه های متفاوت گل ارکیده تفاوت دارد، ولی به طور کلی می توان گفت درجه حرارت خانه باید در شب بالای 16 درجه سانتی گراد و در طول روز 8 الی 10 درجه گرم تر از دمای شب باشد.

در فراهم کردن دمای محیطی مناسب برای نگهداری گل ارکیده در گلدان این نکته را هم اضافه کنم که ارکیده گیاهی حساس نسبت به نوسانات دمایی می باشد که در نتیجه آن غنچه های گیاه دچار ریزش شده و از بین می روند در نتیجه پیشنهاد می شود در طول نگهداری گیاه در خانه یا منزل همواره به این نکته مهم توجه داشته باشید.

تهویه عاملی مهم جهت نگهداری گل ارکیده در گلدان
تهویه عاملی مهم جهت نگهداری گل ارکیده در گلدان

جهت مراقبت از ارکیده باید در اطراف گیاه گردش هوای ملایم ایجاد شود، زیرا گل ارکیده در خاک رشد نمی کند و گردش هوا برای سالم ماندن ریشه ها و گیاه، امری الزامی است.

در دماهای معتدل می توانید با باز گذاشتن پنجره ها در اطراف گلدان ارکیده، گردش هوا را برای گیاه فراهم کنید و برای ماه های غیر معتدل می توانید با استفاده از پنکه های رومیزی از ایجاد هوای راکد در اطراف گیاه جهت نگهداری ارکیده جلوگیری کنید.

بهترین زمان آبیاری و کوددهی برای نگهداری گل ارکیده در گلدان

زمان آبیاری گل ارکیده درست قبل از خشک شدن مخلوط خاک است که در مقاله ای جدا در سایت پرشیالرن به آن اشاره شده است. هر چند روز یکبار انگشت دست را به آرامی داخل مخلوط خاک کنید و سپس با بیرون آوردن انگشت دست در صورت عدم احساس رطوبت، می توانید آبیاری گیاه را انجام دهید.

زمان آبیاری گل ارکیده
زمان آبیاری گل ارکیده

بسته به آب و هوا، میزان رطوبت محیطی محل زندگی و گلدان ممکن است لازم باشد گاهی بارها و بارها در هفته گیاه خود را جهت نگهداری گل ارکیده در گلدان آبیاری کنید و گاهی در برخی مواقع ممکن است هر چند هفته یکبار….

گلدان های شفاف می توانند به تشخیص زمان آبیاری به شما کمک کنند، زیرا در داخل گلدان های شفاف چگالشی وجود نداشته و به راحتی می توان با دیدن وضعیت ریشه ها و مخلوط خاک از زمان آبیاری ارکیده اطمینان حاصل کرد.

لازم به ذکر است در پرورش گل ارکیده در گلخانه نیز از گلدان های شفاف جهت نگهداری از گیاه استفاده می شود.

رطوبت مناسب برای نگهداری ارکیده
رطوبت مناسب برای نگهداری ارکیده

در صورتی که رطوبت در خانه کمتر از 40 درصد باشد، جهت تامین رطوبت گیاه در حوزه نگهداری گل ارکیده در گلدان می بایست رطوبت محیطی مناسب برای گیاه فراهم شود، زیرا بهترین حالت رشد تمامی ارکیده ها در رطوبت 40 تا 60 درصد می باشد بنابراین توصیه می شود با استفاده از دستگاه های کوچک رطوبت ساز (دستگاه بخور) و یا اسپری کردن آب در اطراف گیاه و نه خود گیاه رطوبت مناسب برای گیاه فراهم شود.

در صورتی که تمایل دارید به روش های دیگر رطوبت محیطی اطراف گل ارکیده را افزایش دهید می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله رطوبت گیاهان آپارتمانی را در سایت پرشیالرن مطالعه نمایید.

لازم به ذکر است در صورتی که رطوبت خانه شما بالای 60 درصد است، با قرار دادن انواع رطوبت گیر ها می توانید اقدام به کاهش رطوبت در اطراف گیاه کنید. رطوبت بالا سبب رشد باکتری ها و قارچ ها بر روی اندام هوایی گیاه می شود.

نکته ی دیگری که در ارتباط با رطوبت محیطی گل ارکیده اهمیت دارد، فرا رسیدن فصل سرما و استفاده از سیستم های گرمایشی است که به علت استفاده از آنها و خشک شدن هوا، رطوبت محیطی کاهش یافته و گل ارکیده ی شما دچار تنش می شود در نتیجه پیشنهاد می شود هرگز از گیاه خود در فصل زمستان در کنار سیستم های گرمایشی نگهداری نکنید و همواره با روش هایی که به آنها اشاره شد رطوبت محیطی مناسب را برای نگهداری هر چه بهتر گل ارکیده در خانه فراهم کنید.

خرید کود گل ارکیده
خرید کود گل ارکیده

جهت نگهداری گل ارکیده در گلدان باید گیاه در ماه یک بار توسط کود مناسب گل ارکیده، تغذیه کودی شود و برای تغذیه ارکیده می توانید از کود های ملایم نظیر کود کیوتن و کود سه بیست npk استفاده کنید.

لازم به ذکر است کود را با نیمی از توان بر اساس آنچه که توصیه تولید کننده آن است، استفاده کنید و سپس تا چند روز پس از کوددهی، ارکیده را آبیاری نکنید. زیرا این امر سبب خروج عناصر عناصر غذایی به ویژه ریز مغذی های از محدوده ریشه در گلدان می شود.

در این حوزه از نگهداری گیاه ارکیده لازم می دانم که به این نکته اشاره داشته باشم که پس از گلدهی، رشد شاخه و برگ در گیاه متوقف می شود، در نتیجه توصیه می شود تا زمانی که برگ های جدید دوباره شروع به رشد می کنند جهت احیا گل ارکیده، از آبیاری و کوددهی زیاد به گیاه پرهیز شود.

کود مناسب گل ارکیده
کود مناسب گل ارکیده

توصیه می شود زمانی که دوران گلدهی در ارکیده تمام شده است، جهت نگهداری گیاه ارکیده ساقه های خراب شده را قطع کنید و یا به عبارتی می توان گفت هرس گل ارکیده را انجام دهید زیرا ارکیده ها یکبار بیشتر از آن ساقه گلدهی ندارند، البته این موضوع در ارکیده سیمبیدیوم، ارکیده دندروبیوم و ارکیده وندا صادق است و در صورتی که شما از گل ارکیده فالانوپسیس نگهداری می کنید، ساقه را از دو گره پایین تر از رشد اولین غنچه برش دهید.

از سویی دیگر در صورتی که از سایر ارکیده های دیگر نگهداری می کنید، ساقه را دقیقا از بالای پیازچه برش دهید.

لازم به ذکر است هر دو روش اشاره شده به نوعی از روش های تکثیر گل ارکیده هستند.

آیا برای حفظ شادابی ارکیده می توانم گیاه را غبارپاشی کنم؟

بسیاری از افراد برای نگهداری گل ارکیده در گلدان و حفظ شادابی هر چه بیشتر گیاه، غبارپاشی گل ارکیده را توصیه می کنند. انجام این کار به طور کلی روش ایده آلی برای نگهداری گیاه نیست زیرا در صورت نبود تهویه در اطراف گیاه، قطرات آب بروی روی بافت رویشی ارکیده جمع شده و سبب هجوم بیماری ها به گیاه و دیگر تنش های محیطی می شوند.

از سویی دیگر غبارپاشی می تواند لکه های زشت و بد رنگ را روی غنچه های گیاه ایجاد نماید که مشاهده ی آنها برای هیچ فردی که از این گل زیبا مراقبت می کند، دلپذیر نیست.

مشکلات ارکیده

جهت جلوگیری از پیش آمدن مشکلات ارکیده، در صورت وجود آفات گیاهان خانگی بر روی گیاه آنها را از بین ببرید. ناگفته نماند بسیاری از حشرات آسیب زننده به گل ارکیده در قسمت های زیرین برگهای گیاه پنهان هستند، بنابراین توصیه می شود همواره گیاه مورد بازبینی جهت جلوگیری از بروز مشکلات ارکیده قرار بگیرد.

مشکلات گل ارکیده
مشکلات گل ارکیده

جهت نگهداری گل ارکیده در گلدان لازم است برگ های گیاه را با آب و صابون پس از پاکسازی حشرات شستشو دهید. برای انجام این کار لازم است مقداری از صابون جامد را در آب 25 درجه سانتی گراد حل کرده و با استفاده از یک پارچه نرم، ساقه و یا برگ مورد هجوم را جهت جلوگیری از بروز مشکلات ارکیده شستشو دهید.

در صورت پاکسازی حشرات و شستشوی برگها و ساقه، همچنان علائم آلودگی بر روی گیاه وجود داشت، توصیه می شود با استفاده از حشره کش های مرتبط با رعایت دز مناسب استفاده شود.

مقابله با بیماری ها در زمان نگهداری گل ارکیده در گلدان
مقابله با بیماری ها در زمان نگهداری گل ارکیده در گلدان

در صورت مشاهده لکه هایی بر روی برگ گیاه به رنگ های زرد، قهوه ای و سیاه این احتمال وجود دارد که گل ارکیده شما از یک بیماری رنج می برد در نتیجه توصیه می شود جهت نگهداری گیاه ارکیده، بافت های آلوده را با استفاده از ابزار تمیز، هرس کرده و پس از انجام عمل هرس، ابزار برش را ضد عفونی کنید.

از طرفی با مشاهده علائم عفونی مثل پوسیدگی قهوه ای ریشه، پوسیدگی سیاه و قهوه ای ریشه، توصیه می شود جهت درمان مشکلات ارکیده بافت های آلوده ریشه را هرس کرده و سپس بافت های سالم ریشه توسط باکتری و قارچ کش ها ضد عفونی شود.

کاشت و پرورش ارکیده در خارج از خانه

در ادامه مقاله نگهداری ارکیده باید به این موضوع اشاره داشته باشم که متداول ترین روش پرورش و نگهداری گل ارکیده در گلدان است و در صورت تمایل با انجام برخی اقدامات ساده می توانید ارکیده ها را در حیات خانه و دیگر فضاهای مورد علاقه خودتان و حتی روی درختان پرورش دهید.

انتخاب واریته مناسب جهت پرورش گل ارکیده در فضای باز

با توجه به موضوع اشاره شده یعنی تنوع ارکیده ها، باید واریته انتخاب شده با آب و هوای محل کاشت و نگهداری سازگار باشد با این حال به توصیه نویسنده بهتر است در مناطقی که شب های تابستان خنک تر از 16 درجه سانتی گراد است از ارکیده های سیمبیدیوم جهت پرورش و در مناطقی که شب ها درجه حرارت بالاتر از 16 درجه سانتی گراد است ترجیحا ارکیده فالانوپسیس و وندا جهت کشت استفاده شود.

بذر ارکیده

به جای پرورش و کاشت بذر ارکیده توصیه می شود از پایه گل ارکیده جهت نگهداری و پرورش گیاه در خارج از خانه استفاده شود زیرا بذر ارکیده جهت رشد و نمو به شرایط استریل نیاز دارد و جوانه زنی در آنها 2 الی 5 سال به طول خواهد کشید.

برای کاشت ارکیده در فضای باز لازم است تا یخبندان تمام شود و سپس گیاه جهت کاشت به بیرون منتقل شود. گل ارکیده همان طور که اشاره شد گیاهی گرمسیری بوده و در سرما عملکرد مطلوبی ندارد. در نتیجه قبل از کاشت و نگهداری گل ارکیده در فضای باز از درجه حرارت بالاتر از 13 درجه اطمینان حاصل فرمایید.

برای کاشت و نگهداری ارکیده الزامی است ارکیده را به تدریج در معرض نور آفتاب قرار دهید، در ابتدا روزانه 1 الی 2 ساعت در نوبت صبح و عصر نور در اختیار گیاه قرار داده شود و سپس پس از گذشت یک هفته، 3 الی 4 ساعت نور در نوبت های گفته شده در اختیار گیاه قرار بگیرد.

پس از عبور از مرحله قبل می توانید ارکیده را به محل کاشت (خارج از خانه) انتقال دهید. لازم به ذکر هست محل کاشت گیاه باید ساعاتی که دارای سایه نیز هست، باشد زیرا پس از کاشت ارکیده نیاز به تامین نوری در ساعات ظهر روز نیست.

در صورتی که گیاه را جهت پرورش گل ارکیده در خاک می کارید، می توان گفت در این زمینه هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت، اما اگر مایل هستید که گیاه را بدون گلدان در خاک بکارید، بهتر است مخلوط خاک از کوکوپیت و پرلیت بوده و استریل باشد (درست مانند شرایط نگهداری گل ارکیده در گلدان).

جهت نگهداری گل ارکیده عمق خاک را تا 30 سانتی متر خالی کرده و سپس بعد از کاشت ارکیده، مابقی فضای خاک را با مخلوط توصیه شده پر کنید.

در صورتی که تمایل دارید گل ارکیده را بر تنه درختان پرورش دهید، لازم است با استفاده از یک رشته نخ، گیاه را در محلی از تنه درخت که در آن درجه حرارت گرم بوده و دارای بارندگی است ببندید و توصیه می شود اگر محل مورد نظر دارای 8 الی 9 ساعت نور خورشید در طی روز است، گیاه کشت شده اگر ارکیده وندا باشد بهتر خواهد بود و در صورت کم بودن ساعات نور خورشید، ترجیحا نگهداری گیاه ارکیده فالانوپسیس بهتر خواهد بود.

پرورش گل ارکیده
پرورش گل ارکیده

بهترین زمان آبیاری برای ارکیده ای که در فضای باز کاشته شده است، صبح است و مدت زمان آبیاری آن هرگز نباید بیشتر از 15 ثانیه باشد و از آبیاری گیاه در شب ها جددا خودداری شود.

نیاز گیاه به آب همانند روش نگهداری گل ارکیده در گلدان و در فضای داخل خانه بوده و زمان آن بسته به خشک شدن مخلوط خاک است.

برای نگهداری گیاه ارکیده لازم است هر سه هفته یک بار از سموم مربوطه جهت از بین رفتن آفات (مشکلات ارکیده) استفاده شود و لازم به ذکر است در صورت شروع آبیاری ارکیده، در اطراف گیاه علف های هرز شروع به رشد خواهند کرد و برای جلوگیری از رقابت نوری و غذایی ارکیده با علف هرز، لازم هست که صورت دستی علف های هرز برداشته شوند.

کوددهی و مبارزه با بافت های آلوده ارکیده همانند روش نگهداری گل ارکیده در خانه بوده و توصیه می شود هر چند وقت یک بار با بیرون آوردن گیاه و بررسی ریشه های آن، از سالم بودن آنها اطمینان حاصل شود.

در صورتی که در ارتباط با هر یک از موارد نگهداری گل ارکیده در گلدان سوالی دارید حتما آن را با ما و دیگر همراهان سایت پرشیالرن به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: میانگین امتیازات: ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *