علت ریزش برگ شفلرا چیست؟

علت ریزش برگ شفلرا چیست + راه حل درمانی آن

علت ریزش برگ شفلرا، نتیجه ی وارد شدن استرس به گیاه بوده که این تنش به واسطه ی شیوه ی نامناسب نگهداری و پرورش گیاه در خانه ایجاد می شود. عوامل زیادی باعث ریختن برگ گیاه شفلرا می شوند که از جمله ی آنها می توان به آبیاری نامناسب گیاه، درجه حرارت محیطی بالا، رطوبت محیطی کم یا زیاد، هجوم آفات گیاهان خانگی و بیماری گیاهان آپارتمانی اشاره کرد.

گاهی نیز رخ می دهد تمامی شرایط نگهداری شفلرا در خانه ایده آل و مناسب گیاه می باشد و شما شاهد ریزش برگ های گیاه شفلرای خودتان هستید که علت این موضوع تصمیم خود گیاه شما بوده که ترجیح می دهد برگ های جوان را جایگزین برگ های پیر خود کند.

در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن به صورت جداگانه به تمامی دلایل ریزش برگ های شفلرا می پردازیم تا برای شما خواننده گرامی به طور کامل علت ریزش برگ های گیاه مشخص شده و با اقدام فوری و مناسب، گیاه خود را درمان کرده و برای سال های متمادی از زیبایی آن در خانه ی خود لذت ببرید، تا پایان همراه ما باشید.

آیا ممکن است ریزش برگ شفلرا به علت شرایط نوری نامناسب باشد؟

ریزش برگ شفلرا
ریزش برگ شفلرا

گیاه شفلرا از گیاهان آپارتمانی با نور کم بوده و برای رشد حداکثری خود نیاز به نور غیر مستقیم خورشید دارد. در شرایطی که نور محیطی برای گیاه کم باشد، برگ های گیاه شفلرا تغییر شکل داده و دچار ریزش می شوند که صد البته در این حالت رنگ برگ ها نسبت به شرایط نرمال، سبز تیره خواهد بود.

از سویی دیگر نور زیاد محل نگهداری گیاه، سبب ریزش برگ شفلرا نمی شود و تنها برگ های گیاه را دچار حالتی مثل سوختگی می کند در نتیجه اگر احتمال می دهید ریختن برگ گیاه شفلرا شما به علت نور کم محیط نگهداری گیاه است، می بایست کمی گیاه را به پنجره نزدیک تر کرده و نور غیر مستقیم و مناسب را برای آن فراهم کنید (نور غیر مستقیم نوری است که از پرده ی پنجره عبور کرده و در اختیار گیاه قرار می گیرد).

روند نزدیک کردن شفلرا از گیاهان اکسیژن ساز آپارتمانی به پنجره باید را باید به آرامی پیش ببرید زیرا تغییر مکان گیاه با سرعت زیاد نیز عواقب خود را خواهد داشت (فاصله ی یک الی یک و نیم متر تا پنجره مناسب است).

آیا آبیاری نامناسب می تواند علت ریختن برگ گیاه شفلرا باشد؟

ریختن برگ گیاه شفلرا
ریختن برگ گیاه شفلرا

آبیاری کمتر از حد نرمال و بیش از حد، سبب تحت فشار قرار گرفتن گیاه شفلرا شده که در نتیجه آن برگ های گیاه دچار ریزش می شوند.

گیاه شفلرا نیاز به خاکی همیشه مرطوب دارد ( نه به حالت غرقاب ) و در مقابل شرایط خشکی خاک تا حد بسیار زیادی مقاوم است.

روش صحیح و زمان آبیاری شفلرا بدین صورت است که هر زمان نیمه ی بالایی خاک گلدان خشک می شود می بایست آبیاری گیاه سریعا انجام شده و از طرفی در آبیاری گیاه، به محض خارج شدن آب اضافی از انتهای گلدان می بایست روند آبیاری گیاه به طور کامل قطع شود.

ریزش برگ شفلرا به دلیل آبیاری بیش از حد نشانه های مشخصی دارد به طوری که در این حالت برگ های گیاه قبل از ریزش کمی سیاه رنگ شده و سپس می ریزند در نتیجه اگر هم اکنون با این صحنه مواجه هستید، سریعا گیاه را از گلدان خارج کرده و ریشه های پوسیده و آلوده ی گیاه را تا نقطه ی سالم آن هرس نمایید.

اگرچه اشاره شد شفلرا از گیاهان آپارتمانی بزرگ به شرایط خشکی مقاوم است و اگر شرایط مذکور ادامه دار و میزان آبیاری گیاه بسیار کم باشد، برگ های گیاه دچار ریزش خواهند شد در نتیجه پیشنهاد می شود برای جلوگیری از ریختن برگ گیاه شفلرا، دائما رطوبت نیمه ی بالایی خاک را بررسی کرده و در صورت لزوم گیاه خود را آبیاری نمایید.

در آبیاری شفلرا هرگز از آب سرد و یا گرم استفاده نکنید زیرا استفاده از این آب سبب وارد شدن شوک به گیاه و سیستم ریشه ای آن خواهد شد.

چه نوع خاکی در گلدان باعث ریزش برگ شفلرا می شود؟

علت ریزش برگ شفلرا
علت ریزش برگ شفلرا

استفاده از خاک فشرده و سنگین برای گیاه، از دیگر علت ریزش برگ شفلرا می باشد زیرا این نوع خاک ها در هوادهی و اکسیژن رسانی به ریشه ی گیاه به خوبی عمل نمی کنند و همواره محیط اطراف ریشه را از آب آبیاری گیاهان آپارتمانی پر می کنند که به واسطه ی آن عملکرد ریشه ها مختل و گیاه دچار تنش می شود.

بهترین خاک برای گیاه شفلرا، خاک مناسب کاکتوس ها می باشد به طوری که در انتهای گلدان می بایست کمی ماسه اضافه شده و سپس ترکیب خاک کاکتوس و پرلیت بر روی آن اضافه شود.

در صورتی که خاک از ترکیب پیشنهادی بوده و یا به طور کلی از کیفیت بالایی برخوردار است، ممکن است با گذشت مدت ها بافت خاک فرسوده شده و از قدرت زهشکی آن کم شده باشد در نتیجه توصیه می شود اگر احتمال می دهید علت ریختن برگ گیاه شفلرا شما همین موضوع است، خاک گلدان را تعویض کرده و مجددا سلامتی گیاه خود را تضمین نمایید.

دمای نامناسب تا چه حد بر گیاه شفلرا تاثیر دارد؟

علت ریختن برگ گیاه شفلرا
علت ریختن برگ گیاه شفلرا

شفلرا از گیاهان آپارتمانی گرمسیری بوده که تمایلی به سرد بودن هوای اطراف خود ندارد. هنگامی که دمای محیطی نگهداری گیاه کمتر از 12 درجه ی سانتی گراد باشد، گیاه دچار استرس شده و همین کاهش دما از دیگر علت ریزش برگ شفلرا می باشد.

در نقطه مقابل کاهش دما، افزایش دمای محیطی به بیش از 27 درجه ی سانتی گراد نیز از دیگر علت ریزش برگ گیاه می باشد.

با این حال به ندرت پیش می آید که گیاه در خانه در معرض کاهش دما و افزایش دما قرار بگیرد و آنچه که باعث ریختن برگ گیاه شفلرا می شود نوسانات دمایی بوده و اغلب در زمانی که گیاه در معرض منافذ خانه و سیستم های سرمایشی و گرمایشی قرار می گیرد، اتفاق می افتد.

آیا کوددهی زیاد باعث ریزش برگ شفلرا می‌شود؟

از دیگر علت ریزش برگ شفلرا، کوددهی نامناسب گیاه است به طوری که گیاه شفلرا نیاز کمی به کود گیاهان آپارتمانی داشته و در نتیجه ی کوددهی زیاد، برگ های آن دچار ریزش می شوند.

به همین علت است همواره توصیه بنده بر این موضوع بوده که از کودهای شیمیایی با نصف دوز پیشنهادی تولید کننده استفاده شود تا گیاه در معرض تنش قرار نگیرد.

در صورتی که احتمال می دهید ریختن برگ گیاه شفلرا به علت کوددهی زیاد گیاه است، روند تغذیه شفلرا را متوقف کرده و خاک گلدان را با آب ولرم شسشتو دهید تا از میزان نمک های مضر آن کاسته شود.

از سویی دیگر کوددهی کمتر از حد نرمال گیاه نیز رنگ برگ ها را به حالت کم رنگ و کم حجم در می آورد بنابراین بهتر است از کودهای شیمیایی ماهانه یکبار آن هم در فصل رشد گیاه (فصول بهار و تابستان) استفاده کرده و روند کوددهی گیاه را در فصل پاییز و زمستان به طور کلی متوقف کنید.

چه میزان رطوبت محیطی باعث ریزش برگ شفلرا می‌شود؟

دلیل ریزش برگ شفلرا
دلیل ریزش برگ شفلرا

گیاه آپارتمانی شفلرا نسبت به رطوبت کم محیطی خانه مقاوم است اما زمانی که از سیستم های گرمایشی خانه به علت فرا رسیدن فصل سرما استفاده می شود، هوای محیط خانه بسیار خشک شده و گیاه آسیب می بیند در نتیجه برای جلوگیری از ریزش برگ شفلرا در مقاطعی از سال که هوا سرد است می بایست توسط زیر گلدانی، رطوبت محیطی مناسب برای گیاه تامین شود.

در صورتی که تمایل دارید به روش های دیگری رطوبت اطراف گیاه خود را افزایش دهید می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله ی رطوبت گیاهان آپارتمانی را در سایت پرشیالرن مطالعه نمایید.

آیا تعویض گلدان تاثیری بر ریختن برگ شفلرا دارد؟

پس از تعویض گلدان گیاه ممکن است با ریختن برگ گیاه شفلرا مواجه شوید زیرا گلدان انتخابی یا بسیار بزرگ و یا بسیار کوچک می باشد.

اگر گلدان انتخابی بیش از حد بزرگ باشد، عملکرد سیستم ریشه ای دچار مشکل شده و به واسطه آن جذب آب مورد نیاز گیاهان آپارتمانی و عناصر غذایی کاهش می یابد و اگر گلدان انتخابی کوچک باشد، سیستم ریشه ای گیاه منقبض شده و در این حالت ریشه ها تنها بخش کمی از بافت رویشی گیاه را پشتیبانی می کنند.

در نتیجه برای جلوگیری از ریزش برگ شفلرا از گلدان و خاک مناسب استفاده نمایید به طوری که گلدان جدید تنها 2 سانتی متر به لحاظ سایز یا اندازه از گلدان فعلی گیاه بزرگتر باشد.

هجوم آفات و بیماری ها چه آسیبی به شفلرا می رساند؟

از دیگر علت ریزش برگ شفلرا، هجوم آفات به گیاه است زیرا این حشرات مضر با تغذیه از برگ گیاه، آب موجود در آن را تغذیه کرده و باعث ریختن برگ گیاه شفلرا می شوند در تتیجه تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی نظیر شفلرا همواره ایده خوبی بوده تا بافت رویشی گیاه دائما برای اطمینان از عدم هجوم آفات بررسی شود (مخصوصا قسمت زیرین برگ ها).

برای مبارزه با آفات گیاه آپارتمانی شفلرا می توانید از صابون های حشره کش با رعایت دوز مناسب استفاده کرده و یا به صورت فیزیکی اقدام به حذف آنها از روی شاخه و برگ گیاه نمایید.

از سویی دیگر هجوم بیماری های قارچی به گیاه نیز سبب ریزش برگ های شفلرا می شوند که علت هجوم این بیماری ها به گیاه، آبیاری بیش از حد شفلرا و غبارپاشی شاخه و برگ آن از آب آبیاری است در نتیجه توصیه می شود غبارپاشی گیاه را تنها در حالتی که اطراف گیاه تهویه مناسب وجود دارد انجام دهید و برای آبیاری شفلرا به روش تشخیصی که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، عمل نمایید.

آیا راهی برای جلوگیری از مرگ طبیعی برگ های پیر شفلرا وجود دارد؟

گاهی تمامی شرایط نگهداری گیاه ایده آل بوده و ما شاهد ریختن برگ گیاه شفلرا هستیم که این موضوع طبیعی بوده و گیاه تمایل دارد که انرژی خود را صرف تولید برگ های جوان کند.

در این حالت ابتدا نوک و لبه ی برگ های پیر گیاه تغییر رنگ داده و زرد می شوند بنابراین پیشنهاد می شود اجازه دهید گیاه مسیر خودش را پیش برده تا شما خواننده گرامی به زودی شاهد زیبایی هر چه بیشتر گیاه خود باشید.

در صورتی که در ارتباط با هر یک از موارد و یا علت ریزش برگ شفلرا سوال و یا تجربه ای دارید حتما آن را با ما و دیگر همراهان سایت پرشیالرن به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 32 میانگین امتیازات: 4.2]

یک فکر در مورد “علت ریزش برگ شفلرا چیست + راه حل درمانی آن

 1. رویا گفت:

  سلام.وقتتون بخیر.درختچه شفلرام برگاش تقریبا یک ماهه اول تغییر رنگ میدن و زرد میشن و کمکم سیاه و میریزن..حدودا هفته ای دوبار اب میدم طوری ک اب به زیر گلدونی نمیرسه.نورش هم با فاصله ۱۰ متری از پنجره میگیره.چکارش کنم؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام وقت شما هم بخیر دوست عزیز
   با توجه به اینکه در فصل سرما قرار داریم آبیاری هفته ای دو بار برای شفلرا بسیار زیاد هست بهتر هست هر ۱۰ الی ۱۴ روز یکبار گیاه رو آبیاری کنید.
   علت تغییر رنگ برگ گیاه هم همین موضوع یعنی آبیاری زیاد هست که با کاهش آبیاری شرایط بهتر میشه.
   برگ های آسیب دیده اگه کاملا تغییر رنگ دادن اونارو هرس کنید و اگر میزان آسیب دیدگی کم هست بگذارید که باشن.
   گیاه رو با فاصله ی دو متری از پنجره نگه دارید و نور رو توسط پرده پنجره برای گیاه فیلتر کنید.
   روند کاهش فاصله گیاه تا پنجره رو آهشته و طی چندین مرحله انجام بدید که شوک جدیدی به گیاه وارد نشه

 2. لیانا گفت:

  سلام گیاه شفلرای من ریزش برگ های جوان دارد یعنی برگهای تازه باز شده کم رنگ و پس از مدتی میریزه آبیاری هفتگی انجام میشه و نور و آفتاب غیر مستقیم وجود دارد چکارکنم ممنون

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   درجه حرارت چه مقدار هست در طی روز و شب؟

 3. سحر گفت:

  سلام
  گیاه شفلرای من برگاش تغییر رنگ نمیدن اما برگای زیرینش دارن میریزن…دلیلش چیه؟؟؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   اگر تعداد ریزش برگ ها کم هست اون طبیعیه
   گیاه انرژی خودش را داره صرف تولید برگ های جدید و جوون می کنه.

   1. پرستو گفت:

    سلام گیاه شفلرای من برگ های جدیدش که تازه در اومده بی حالن دلیلش چیه؟؟

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     سلام
     بی حال بودن برگ های می تونه به علت آبیاری نادرست، نور نامناسب و همچنین نوسانات دمایی باشه.
     وضعیت گیاه رو تو این سه مورد بررسی کنید تا مشکل شفلرای شما برطرف شه

 4. اسیه گفت:

  با سلام ، من الان ۳سال که شفلرا دارم یک بار به دلیل اینکه یه مدت نتونستم آبیاری کنم یکطرف گیاهم خشک شد و بعد به توصیه ی یک نفر گذاشتم در نور آفتاب مستقیم و زیاد و گیاهم کامل رشد کرد و بزرگ شد ، از سیستم آبرسانی داخل خود گلدون استفاده کردم که خیلی به بزرگ شدن گیاه کمک کرد – اما الان یک مدت که بسیار زیاد ریزش برگ داره البته اون آفتاب مستقیم و زیاد و دیگه نداره اما نور خوبی بهش میتابه – ابیاری هم مثل قبل نمیدونم چرا اینقدر ریزش برگاش زیاد .نزیک به رادیاتور بود که یکم فاصلش و زیاد کردم ، شما توصیه ی دیگه ای دارید؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   نوع خاک، دمای محیط (شب و روز) و روش کوددهی گیاه رو بفرمایید ممنون میشم

 5. مینا گفت:

  سلام ببخشید یه هفته اس شفلرا رو خریدم و اوردم خونه…برگاش بصورت سبز و تازه شروع کردن به ریختن…؟؟؟ بهش شوک وراد شده ؟ طبیعیه ؟ باید چکار کنم….متشکرم از لطف شما

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   با توجه به تغییر مکان گیاه از گلفروشی به خونه بهتره که تنها تو این بازه زمانی شرایط ایده آل رو تنها برای گیاه فراهم کنید.
   علت ریزش به خاطر وارد شدن شوک جا به جایی هست و حدودا یک ماه زمان می بره گیاه با شرایط جدید خودش وفق پیدا کنه.

   1. رضا افشار گفت:

    سلام خدمت شما دوست عزیز.سه روزه ک گیاه شفلرا رو‌خریداری کردم همون روز اول گلدان رو تعویض کردم،دمای خونه ملایم با پنجره یک متر فاصله داره نور ملایمه از پشت پرده ولی الان متوجه شدم برگهای پایینی ک برگ سبز و جوانه داره می‌ریزه دوتا از پنجها ی دفعه با ی تکان گلدان ریختن خیلی نگرانم این نرماله و چه کاری میشه انجام داد آیا کود تقویتی توسعه میکنید ؟

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     سلام دوست عزیز
     فعلا بهترین کار این هست یه مدتی صبر کنید که گیاه با شرایط جدید خودش وفق پیدا کنه.
     فعلا آبیاری گیاه را کنترل کنید و نتیجه رو دو هفته بعد به من اعلام کنید.

 6. مینا گفت:

  در ضمن گلفروش به من گفتن در زمستان چون خونه ها هم گررم هست باید هفته ای دوبار ابیاری کنم شفلرا رو ….درسته ؟؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   خیر ایشون راهنمایی درستی نکردن.
   برای آبیاری نمیشه زمان دقیقی رو پیشنهاد کرد. هر زمان که سطح خاک گلدون خشک شد اقدام به آبیاری کنید با توجه به سرد بودن هوا، آبیاری هفته ای دو بار بسیار زیاد هست.

 7. صدیق گفت:

  سلام من یک ده روزی هست که این گیاه رو خریدم اما چند روز پیش دیدم که برگهای جوانش داره میریزه دو تا از پنجه شکلی ها ریخت اونایی که از همه بالاتر بود نور با فاصله سه تا چهار متر از پنجره موقع طلوع تا نه صبح بهش میخور. دمای خونه معمولی هست هوامون زیاد سرد نیست که دائم بخاری روشن باشه معمولا روز روشن نیست و شبا یک‌م روشنه از بخاری هم شیش متر فاصله داشت الان دو‌روزه گذاشتمش پشت پنجره با نوری که از شیشه رد میشه البته شیشه طرح دار هست مشجره اما پنجه های بالایی کاملا بیحال هستن و افتادن اب هم هفته ای میدم به نظرم بدتر شده ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   ریزش برگ و همچنین زرد شدن برگ شفلرا پس از خرید و انتقال به خانه طبیعی هست و حدودا یک ماه زمان می بره گیاه با شرایط جدید خودش وفق پیدا کنه چون قبل از اون تو محیط گلخونه ای رشد کرده.
   شما نباید بلافاصله جای گلدون گیاه رو تو خونه عوض کنید این موضوع یک شوک دیگه بهش وارد می کنه.
   با این حال فعلا محیط گیاه رو عوض نکنید و یک روز در میان گلدان گیاه رو ۱۸۰ درجه بچرخونید که آفتاب به شکل بهتری به برگ های گیاه برسه.
   آبیاری هفتگی گیاه کمی زیاد هست حدودا هر ۱۰ روز اون رو آبیاری کنید.
   در ضمن یک ظرف آب خالی کنار گیاه قرار بدید تا با تبخیر آب گیاه به رطوبت محیطی مناسب دسترسی داشته باشه
   سپاس گزار می شم با طی شدن ۲ هفته وضعیت گیاه رو به من اطلاع بدید.

   1. صدیق گفت:

    خیلی ممنون از راهنماییتون حتما اطلاع میدم دیروز و امروز دوباره یکی از پنجه ای هاش ریخت یکی دیگه هم در حال ریختنه اگه همچنان بقیه برگاشم ریخت چی‌؟؟ اینطوری کچل میشه که ؟

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     خواهش می کنم
     متاسفانه با توجه به شوک هایی که به گیاه وارد شده راهی جز صبر کردن و فراهم کردن شرایط ایده آل محیطی مثل دمای متوسط و رطوبت به نسبت بالا نیست.

   2. فرشته گفت:

    سلام گیاه من آبباریش مناسبه ولی مدتیه برگاش قهوه ای شدن و ریختن از گیاه پزشک پرسیدم فرمودن که که دچار قارچی شده قارچ کش ترکیبی دکتر پلت رو اسپری کردم دو روز بعد چند روز منزل نبودم زمانی که برگشتم کلی از برگاش ریزش پیدا کرده لطفا راهنمایی کنید

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     سلام دوست عزیز
     منظور شما از قهوه ای شدن برگ کدوم قسمت برگ هست؟؟؟ نوک برگ؟ کل برگ یا در امتداد برگ؟؟؟؟

 8. Soheila گفت:

  سلام وقت بخیر. من ۱۵ ساله یک گل شفلرا دارم و خیلی بزرگ شده. خاکش رو یک سال پیش عوض کردیم و ده روز یک بار آبیاریش
  می‌کنم. حالا دو هفته‌ست که برگهای سبزش میریزند. هفته پیش کود پتاس بالا بهش دادم. ۲۰ گرم در دولیتر آب. البته گلدونش بزرگه. می‌خواستم دلیلش رو بدونم و اینکه چیکار کنم برگ‌ها نریزند؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   وقت شما هم بخیر
   شرایط نور و درجه حرارت محل نگهداری گیاه رو میفرمایید؟
   و اینکه برگ های کدوم بخش از گیاه دچار ریزش می شوند؟ پایین یا بالا؟؟؟
   و تعداد اونها چقدر هست؟

   1. Soheila گفت:

    درجه حرارت محیط ملایمه و چون شوفاژ داریم در همه جای خونه دما یکسانه. تا پنجره حدودا دو متر فاصله داره و نور ملایمی بهش میرسه. برگه های سبز و جوان از بالای گل میریزه، ارتفاع گل تا سقف میرسه و بیشتر شبها برگها می ریزند. تقریبا هربار ۸ تا ۱۰برگ.

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     شما از کود پتاس بالایی که اشاره کردید به مقدار ۵ سی سی یا ۵گرم رو داخل ۲ لیتر آب حل کنید و در حد نم دار قسمت بالایی گیاه را اسپری کنید منتهی صبح زود (هفته ای یکبار به مدت دو هفته در روزهای آفتابی).
     از یک طرف رطوبت محیطی اطراف گیاه رو بالا ببرید که برای انجام این کار می تونید دو تا ظرف رو پر آب کنید و اطراف گلدون گیاه قرار بدید.

     1. Soheila گفت:

      چشم حتما امتحان میکنم. خیلی ممنون از توضیحات مفیدتون 🙂🌷🌿

     2. سینا فتاح زاده گفت:

      خواهش می کنم
      سلامت باشید.

 9. نوری گفت:

  سلام من گیاه شفلرا دارم تو حیاط بود با پانزده گلدان دیگر هوا سرد شد تنها شفلر آوردم داخل خانه اما الان از وقتی آوردم برگهاش میریزن کنار برگها سیاه میشه و خورد میشه و بد می‌ریزه جاش عوض کردم درست نشد در ضمن برگ تازه در میاره اما ریزش برگها خیلی زیاد حتی بعضی وقتا با ساقه میریزن نور آفتاب نداره اما خونه با لامپ روشن

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   چه مدتی هست گیاه رو به منزل انتقال دادید؟
   و اینکه گیاه رو غبارپاشی می کنید یا خیر؟

 10. مطیعی گفت:

  سلام وقت بخیر گیاه شفلرای من بعد از جا به جایی در منزل و تمیز کردن با اسپری تمیز کننده تالین شروع ب رویز برگ شدید کرده چه کار باید انجام بدم؟ایا بخاطر جا به جایی است یا بخاطر اسپری تالین؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   وقت شما هم بخیر
   علت ریزش برگش شفلرا شما به خاطر جا به جایی هست و تا زمانی که گیاه با شرایط جدید خودش سازگار بشه ریزش برگ ها ادامه خواهد داشت.
   از اسپری برای تمیز کردن برگ ها استفاده نکنید هیچکدوم از این این اسپری ها فرمول مناسبی ندارند و به ساخت کلروفیل در برگ های گیاه آسیب می رسونند.

 11. دانا گفت:

  سلام ، من دو درختچه ی شفلرا دارم که هر دو در شرایط یکسان و دما و نور مناسب و آبیاری هفته ای یکبار مدت یکسال هست که ماندگار هستند ، حدود چند روز است هردو شروع به ریزش برگ کردن که این ریزش از سمت ساقه نزدیک به خاک شروع شده ، این روند طبیعی هست ؟؟؟؟ تشکر از پاسخگویی شما

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر میزان ریزش بسیار کم هست و گیاه علائم بیماری نداره (مثل زرد شدن و قهوه ای شدن)، ریزش برگ شفلرای شما طبیعی هست.
   اگر غیر از این هست میزان آبیاری گیاه و همچنین فرسوده شدن بافت خاک رو بررسی کنید.

 12. سارا گفت:

  سپاس گزارم از مقاله فوق العاه خوب شما😍😍😍

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سپاس از محبت شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *