آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس

روش صحیح آبیاری گل ارکیده + زمان آبیاری

جهت حفظ کیفیت و پایداری گل ارکیده از انواع گل آپارتمانی، باید بر اساس یک الگو مناسب نیاز آبی گیاه را تشخیص دهیم تا با آبیاری مناسب، از هجوم بیماری های گل ارکیده به گیاه جلوگیری کنیم. در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن به نکات مهمی از قبیل روش های آبیاری ارکیده و فاکتور های مهم و موثر آن و همچنین زمان بندی مناسب برای آبیاری گل ارکیده می پردازم و هر یک از موارد اشاره شده را به صورت جداگانه بررسی خواهم کرد، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

چه ساعتی از روز برای آبیاری گل ارکیده مناسب است ؟

بهترین زمان برای آبیاری گل ارکیده از گیاهان اکسیژن ساز آپارتمانی، صبح می باشد زیرا آبیاری زود هنگام سبب می شود که بستر گیاه بعد از گذشت چند ساعت از آبیاری خشک شود.

همچنین آبیاری ارکیده در زمان مذکور باعث می شود که گیاه در معرض بیماری های قارچی و باکتریایی قرار نگیرد. اگرچه در مقالات دیگر تاکید شده اما مجددا لازم به یادآوری است که تنها ریشه ی گیاه می بایست آبیاری شده و از غبارپاشی برگ های گیاه باید خودداری نمود.

در صورتی که برگ های گیاه غبارپاشی شده و مورد هجوم بیماری های قرار بگیرد، امکان تکثیر گل ارکیده وجود نخواهد داشت.

بهترین روش برای آبیاری ارکیده کدام است ؟

روش های زیادی برای آبیاری گل ارکیده وجود دارد اما باید توجه داشت که گیاه مورد نظر ما در چه مقطعی از رشد است و با توجه به مقطع رشد، میزان آبیاری می تواند متفاوت باشد.

اگر گل ارکیده مورد نظر را در گلدان مخروطی با زهکشی مناسب نگهداری می کنید، باید میزان آبیاری به گونه ای باشد که تمام ریشه های گل ارکیده خیس شود. علت اینکه می گوییم ریشه ها تماما باید مرطوب شوند آن است که جای جای ریشه بتواند آب جذب کند و انتقال هوا به ریشه ها خوب انجام شود.

بعد از گذشت پانزده دقیقه از آبیاری، از تخلیه آب در انتهای گلدان مطمئن شوید زیرا اگر آب به درستی و کامل از گلدان تخلیه نشود سبب تجمع املاح و نمک شده که می تواند به ریشه آسیب بزند.

هرگز از میزان آب زیاد و با شدت برای آبیاری ارکیده استفاده نکنید.

یکی از روش های آبیاری گیاه در صورتی که تنها فقط یک گلدان دارید آن است که گلدان را در سینک و یا گلدان بزرگتر که میزان آب مناسب دارد قرار دهید و بعد از گذشت پانزده دقیقه گلدان گل ارکیده را برداشته و اجازه دهید که زهکشی به صورت کامل انجام شود.

دیگر روش آبیاری که مدنظر خیلی از دوست داران گل ارکیده فالانوپسیس می باشد، استفاده از بطری کوچک آب است که همگان با آن آشنا هستند که به راحتی می توانید با تنظیم بطری با دقت بیشتری ریشه ی گل ارکیده فالانوپسیس را آبیاری نمایید.

در این روش به هیچ وجه قسمت های دیگر آبیاری نشده که خود این موضوع بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که در خاک گلدان گل ارکیده فالانوپسیس خود خزه مشاهده نمودید علت آن آبیاری بیش از حد بوده است و بهتر است خزه ها را کنده و آنها را دور بریزید زیرا خزه ها در جذب آب بسیار قوی هستند و همین امر باعث افزایش رطوبت در اطراف ریشه شده که صد درصد می تواند به گیاه آسیب وارد کند.

لازم به ذکر است در پرورش گل ارکیده در گلخانه از سیستم آبیاری قطره ای برای تامین رطوبت خاک گیاه استفاده می شود.

آب آبیاری برای گل ارکیده باید دارای چه درجه حرارتی باشد ؟

آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس
آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس

همواره آب آبیاری گل ارکیده باید ولرم باشد و در صورتی که دائما درجه حرارت آب آبیاری تغییر کند سبب ایجاد استرس در گیاه می شود.

هر چند وقت یکبار به گل ارکیده خود آب بدهیم ؟

در پاسخ به این سوال و در ارتباط با آبیاری ارکیده می بایست در درجه اول باید اجازه دهید که خاک گلدان گل ارکیده فالانوپسیس خشک (90 درصد خشک) شود و در صورتی که در منطقه ای که دارای آب و هوای مرطوب است زندگی می کنید گل ارکیده فالانوپسیس را حدودا هر 10 روز آبیاری نمایید و این موضوع در حالتی می باشد که مخلوط خاک گلدان گل ارکیده فالانوپسیس از کوکوپیت، کوکوچیپس و پرلیت باشد و در صورتی که در منطقه ای زندگی می کنید که دارای آب و هوای خشک است حدودا هفته ای یکبار آبیاری گل ارکیده کافی است.

چه فاکتورهای در آبیاری گل ارکیده مهم هستند ؟

آبیاری ارکیده فالانوپسیس
آبیاری ارکیده فالانوپسیس

زمانی که مخلوط گلدان گل ارکیده فالانوپسیس از ذرات کوچک (پرلیت) تشکیل شده باشد طبیعتا ظرفیت نگهداری آب در مخلوط خاک گلدان بالاتر خواهد بود.

در زمانی که در مخلوط گلدان پرلیت نباشد و تنها کوکوپیت و کوکوچیپس وجود داشته باشد ظرفیت نگهداری آب نسبت به حالتی که پرلیت وجود دارد پایین تر خواهد بود و در نتیجه زهکشی بیشتر شده و می تواند مدت زمان آبیاری ارکیده تغییر کند. پس بهترین حالت حضور همزمان هر سه مورد گفته در مخلوط گلدان است.

دیگر فاکتور مهم در مدت زمان آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس اندازه گیاه و سایز گلدان مناسب ارکیده است. وقتی که گلدان ارکیده کوچک باشد حتما زمان آبیاری نسب به زمانی که گلدان بزرگ تر است، کوتاه تر می شود زیرا ظرفیت نگهداری آب در گلدان کوچک تر کمتر بوده و زود تر خشک می شود.

آبیاری ارکیده فالانوپسیس
آبیاری ارکیده فالانوپسیس

دیگر فاکتور مهم در آبیاری تمامی انواع گل ارکیده قطر و اندازه ساقه است، به این دلیل که ساقه های بزرگ و قطور ظرفیت نگهداری آب بیشتری دارند و در مقابل کم آبی مقاوم تر هستند و خود این عامل مهم در مصرف آب توسط گیاه است.

اما در آبیاری ارکیده فالانوپسیس با اینکه گیاه در مرحله غنچه دهی دارای ساقه ی بزرگ و قطور است اما همواره نیاز به رطوبت محیطی و بستری داشته و نمی توان انتظار تحمل کم آبی را در گیاه خود داشته باشیم. لذا قابل ذکر است که گل ارکیده فالانوپسیس کوچک تر نیاز آبی کمتری دارد.

سایر عواملی به جز موارد گفته شده برای نگهداری گل ارکیده وجود دارند که می توانند دفعات آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس را تغییر دهند که در ادامه مقاله به آنها اشاره خواهد شد:

 • درجه حرارت بالا
 • رطوبت کم
 • وجود تهویه بالا در اطراف گیاه
 • مرحله رشد روشی
 • گلدهی گیاه

چگونه متوجه شویم ارکیده نیاز به آبیاری دارد ؟

تا به حال مواردی اشاره شده است که در آبیاری گل ارکیده اثر گذار هستند و بررسی دقیق تر زمان آبیاری را در ادامه به صورت کارآمدتر و حرفه ای تر بررسی خواهم کرد.

بهترین زمان آبیاری ارکیده زمانی است که به مخلوط گلدان نگاه می کنید و سطح رطوبت را می سنجید.

می توانید با استفاده از انگشت دست و وارد کردن آن تا 2.5 سانتی متری به روی خاک متوجه شوید که گیاه نیاز به آبیاری دارد یا خیر، به طوری که اگر انگشت دست شما دارای رطوبت نبود و رطوبتی را حس نکردید می توانید گیاه خود را آبیاری کنید و حتی می توانید با قرار دادن یک تکه چوب باریک به مدت پانزده دقیقه از این موضوع اطمینان حاصل نمائید.

دیگر روش سنجیدن نیاز گیاه به آب، وزن گلدان است. به این ترتیب با یک بار آبیاری صحیح وزن گلدان را در حالتی که آبیاری شده و نشده، یادداشت کنید و بعد از گذشت چند روز با تطبیق دادن به وزن های یادداشت شده می توانید گل ارکیده فالانوپسیس خود را آبیاری نمایید.

چه زمانی می توان گفت آبیاری ارکیده به خوبی انجام شده است ؟

آبیاری ارکیده فالانوپسیس
آبیاری ارکیده فالانوپسیس

زمانی که گل ارکیده فالانوپسیس دارای برگ های صاف و محکم و سبز رنگ است می توان گفت که آبیاری گل ارکیده صحیح انجام شده است و به همین ترتیب ریشه های سالم و محکم، که البته در سلامت ریشه ها گفت که در طول دوران رشد ریشه ها باید سبز و یا سرخابی باشند و این علامت سالم ریشه های گل ارکیده فالانوپسیس است.

به صورت کلی می توان گفت ارکیده زمانی که خوب آبیاری شده باشد سالم و پر جنب و جوش به نظر می رسد و این موضوع در حالتی که گل ارکیده فالانوپسیس در استراحت است نیز صدق می کند و در طی استراحت همیشه باید سالم به نظر برسد.

لازم به ذکر است برای پویایی بیشتر می بایست در زمان آبیاری ارکیده از کود مناسب گل ارکیده نظیر کود کیوتن نیز استفاده کرد تا کیاه دچار کمبود عناصر غذایی نشود.

در ارتباط با آبیاری ارکیده از طرفی هم، برگ های افتاده و پژمرده با لکه های زرد رنگ و قهوه ای روی برگ در صورتی که گیاه در جای درستی از لحاظ نوری قرار دارد می تواند نشان دهنده ی آبیاری بیش از حد باشد و از طرفی ریشه های خاکستری و سیاه و پوست پوست شده، نشانه کم آبی گل ارکیده فالانوپسیس است.

روش صحیح استفاده از کود در آب آبیاری ارکیده چیست؟

قطعا زمانی که کود کامل را در آب آبیاری گل ارکیده حل می کنید و در اختیار گیاه قرار می دهید، ارکیده ی شما سرحال تر خواهد بود با این حال در تغذیه و تقویت گل ارکیده می بایست به این نکته ی مهم توجه داشت که استفاده بیش از حد کود شیمیایی، گیاه را در معرض خطرات جبران ناپذیری قرار می دهد.

بنابراین پیشنهاد می شود از کودی استفاده کنید که مخصوص گل ارکیده می باشد زیرا کود ارکیده با سایر کودهای دیگر گیاهان آپارتمانی تفاوت دارد.

برخی از افراد توصیه می کنند ماهانه یکبار از کود مناسب برای تغذیه و تقویت گل ارکیده در فصل رشد استفاده شود ولیکن از نظر بنده که سال ها در حوزه ی پرورش گل ارکیده در گلخانه فعالیت می کنم بهتر است کود مصرفی ماهانه ی ارکیده تقسیم بر سه شده و هر 10 روز یکبار در آب آبیاری گل ارکیده حل و در اختیار گل ارکیده قرار بگیرد.

یادمان نرود بستر خاک اغلب گل های ارکیده ی موجود در بازار ایران مخلوطی از کوکوپیت، کوکوچیپس و پرلیت است در نتیجه به علت درشت بودن این نوع مخلوط خاک، کود مصرفی در حالتی که ماهانه یکبار مصرف شود به مدت زیادی در محدوده ی ریشه نخواهد بود و با آبیاری بعدی گیاه از انتهای گلدان خارج می شود در نتیجه مصرف کم ولیکن زود به زود کود با غلظت ملایم بهترین نتیجه را برای ارکیده ی عزیز شما به ارمغان می آورد.

آیا می توان از آب آبیاری گل ارکیده برای غبارپاشی گیاه استفاده کرد؟

غبارپاشی گل ارکیده تنها در شرایطی مجاز است که در اطراف گیاه همانند زندگی آن در طبیعت تهویه مناسب وجود داشته باشد در غیر این صورت غبارپاشی گیاه با آب آبیاری ارکیده سبب تجمع رطوبت روی بافت رویشی گیاه شده که در نهایت آن بستر مناسب برای هجوم قارچ ها به گیاه فراهم می شود در نتیجه به علت شرایط سخت ایجاد تهویه در خانه پیشنهاد می شود هرگز گیاه خود را غبارپاشی نکنید.

در پایان اگر سوال و مشکلی در رابطه با آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس دارید حتما آن را با ما در میان بگذارید.

همچنین اگر تجربه ای در آبیاری ارکیده فالانوپسیس داشته و یا روش دیگری برای اینکار در نظر دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 3 میانگین امتیازات: 4.3]

یک فکر در مورد “روش صحیح آبیاری گل ارکیده + زمان آبیاری

 1. سینا گفت:

  Mamnon az rahamaei kameleton Aghaye mohandes yani be hich vajh nabayadh barge
  ???…giah spary ab she

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر به هیچ وجه، زیرا اسپری مناطقی که فرمودید سبب آسیب شدید به گیاه خواهد شد

 2. مهدی علمدار گفت:

  ممنون دوست عزیز
  اگر قسمتهایی از ریشه های هوایی سفیدک های یک تا دو سانتی زده باشد و ساقه اصلی بعد از ریزش گلها خشک شده باشد چه باید کرد؟
  البته کف گلدان سوراخ ندارد که باید برای زه کشی سوراخ کنم…

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   خواهش می کنم دوست عزیز
   می بایست قسمت های آلوده رو از ریشه هرس کنید.
   اگه ساقه تماما خشک شده باید از ابتدای جایی که ساقه رشد کرده کمی بالاتر (۱۰ سانتی متر) ساقه رو برش بدید
   اگر بخشی از اون سالم هست از آخرین نقطه ی سالم به بالا رو برش بدید البته به صورت اریب
   بله گلدان اگه زهشکی نداره باید اون رو سوراخ کنید

   1. مهدی علمدار گفت:

    ممنون دوست عزیز
    مقدار سفیدکها زیاده
    حدود نیمی از شاخکهایی هوایی باید هرس بشه
    ایرادی نداره؟
    و بعد از هرس تو آب بزارم یا در خاک بکارم؟

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     ارادتمندم
     خیر دوست عزیز فقط ابزار هرس رو قبل از شروع به کار حتما ضد عفونی کنید.
     در خاک قرار بدید.

 3. علیخانی گفت:

  سلام روز خوش
  جناب مهندس بهدریشه هایی که بیرون زدن از گلدن میشه اب اسپری کرد یا پیشنهاد نمی کنید
  ضمنا دمای محیط برای ارکیده در زمستان تا چه قدر مبتونه پایین باشه ؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   اسپری کردن ریشه ها مشکلی نداره فقط بعد از اسپری کردن اطراف ریشه ها تهویه مناسب وجود داشته باشه.
   دمای شب و روز ارکیده نباید بیش از ۱۰ درجه با هم اختلاف داشته باشه و بهتره تو زمستون دما کمتر از ۱۶ درجه نشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *