نکات مهم آبیاری ارکیده فالانوپسیس

6 ۵۴۲

جهت حفظ کیفیت و پایداری گل ارکیده فالانوپسیس، باید بر اساس یک الگو مناسب نیاز گیاه به آب را تشخیص دهیم تا از آسیب جدی به گیاه با دادن آب اضافی پرهیز کنیم. در این مقاله به نکات مهمی از قبیل روش های آبیاری ارکیده فالانوپسیس و فاکتور های مهم آن و همچنین زمان مناسب آبیاری اشاره خواهم داشت.

چه ساعتی از روز برای آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس مناسب است ؟

بهترین زمان برای آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس صبح می باشد زیرا آبیاری زود هنگام سبب می شود که بستر گیاه بعد از گذشت چند ساعت از آبیاری خشک شود. همچنین باعث این شده که گیاه در معرض بیماری های قارچی و باکتریایی قرار نگیرد. اگرچه در مقالات دیگر تاکید شده اما مجددا لازم به یادآوری است که تنها ریشه ی گیاه می بایست آبیاری گردد.

بهترین روش برای آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس کدام است ؟

روش های زیادی برای آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس وجود دارد اما باید توجه داشت که گیاه مورد نظر ما در چه مقطعی از رشد است و با توجه به مقطع رشد، میزان آبیاری می تواند متفاوت باشد.

اگر گل ارکیده فالانوپسیس مورد نظر را در گلدان مخروطی با زهکشی مناسب نگهداری می کنید، باید میزان آبیاری به گونه ای باشد که تمام ریشه های گل ارکیده فالانوپسیس خیس شود. علت اینکه می گوییم ریشه ها تماما باید مرطوب شوند آن است که جای جای ریشه بتواند آب جذب کند و انتقال هوا به ریشه ها خوب انجام شود.

بعد از گذشت پانزده دقیقه از آبیاری، از تخلیه آب در انتهای گلدان مطمئن شوید زیرا اگر آب به درستی و کامل از گلدان تخلیه نشود سبب تجمع املاح و نمک شده که می تواند به ریشه آسیب بزند.

هرگز از میزان آب زیاد و با شدت برای آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس استفاده ننمایید.

یکی از روش های آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس در صورتی که تنها فقط یک گلدان دارید آن است که گلدان را در سینک و یا گلدان بزرگتر که میزان آب مناسب دارد قرار دهید و بعد از گذشت پانزده دقیقه گلدان گل گل ارکیده فالانوپسیس را برداشته و اجازه دهید که زهکشی به صورت کامل انجام شود.

دیگر روش آبیاری که مدنظر خیلی از دوست داران گل ارکیده فالانوپسیس می باشد، استفاده از بطری کوچک آب است که همگان با آن آشنا هستند که به راحتی می توانید با تنظیم بطری با دقت بیشتری ریشه ی گل ارکیده فالانوپسیس را آبیاری نمایید.

در این روش به هیچ وجه قسمت های دیگر آبیاری نشده که خود این موضوع بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که در خاک گلدان گل ارکیده فالانوپسیس خود خزه مشاهده نمودید علت آن آبیاری بیش از حد بوده است و بهتر است خزه ها را کنده و آنها را دور بریزید زیرا خزه ها در جذب آب بسیار قوی هستند و همین امر باعث افزایش رطوبت در اطراف ریشه شده که صد درصد می تواند به گیاه آسیب وارد کند.

آب آبیاری برای گل ارکیده فالانوپسیس باید دارای چه درجه حرارتی باشد ؟

آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس
آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس

همواره آب آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس باید ولرم باشد و در صورتی که دائما درجه حرارت آب آبیاری تغییر کند سبب ایجاد استرس در گیاه می شود.

هر چند وقت یکبار به گل ارکیده فالانوپسیس خود آب بدهیم ؟

در پاسخ این سوال، در درجه اول باید اجازه دهید که خاک گلدان گل ارکیده فالانوپسیس خشک (90 درصد خشک) شود و در صورتی که در منطقه ای که دارای آب و هوای مرطوب است زندگی می کنید گل ارکیده فالانوپسیس را حدودا هر 10 روز آبیاری نمایید و این موضوع در حالتی می باشد که مخلوط خاک گلدان گل ارکیده فالانوپسیس از کوکوپیت، کوکوچیپس و پرلیت باشد و در صورتی که در منطقه ای زندگی می کنید که دارای آب و هوای خشک است حدودا هفته ای یکبار آبیاری برای گیاه کافی است.

فاکتور های مهم در آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس

آبیاری ارکیده فالانوپسیس
آبیاری ارکیده فالانوپسیس

زمانی که مخلوط گلدان گل ارکیده فالانوپسیس از ذرات کوچک (پرلیت) تشکیل شده باشد طبیعتا ظرفیت نگهداری آب در مخلوط خاک گلدان بالاتر خواهد بود. در زمانی که در مخلوط گلدان پرلیت نباشد و تنها کوکوپیت و کوکوچیپس وجود داشته باشد ظرفیت نگهداری آب نسبت به حالتی که پرلیت وجود دارد پایین تر خواهد بود و در نتیجه زهکشی بیشتر شده و می تواند مدت زمان آبیاری تغییر کند. پس بهترین حالت حضور همزمان هر سه مورد گفته در مخلوط گلدان است.

دیگر فاکتور مهم در مدت زمان آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس اندازه گیاه و سایز گلدان است. وقتی که گلدان ارکیده کوچک باشد حتما زمان آبیاری نسب به زمانی که گلدان بزرگ تر است، کوتاه تر می شود زیرا ظرفیت نگهداری آب در گلدان کوچک تر کمتر بوده و زود تر خشک می شود.

آبیاری ارکیده فالانوپسیس
آبیاری ارکیده فالانوپسیس

دیگر فاکتور مهم در تمامی گل های ارکیده قطر و اندازه ساقه است، به این دلیل که ساقه های بزرگ و قطور ظرفیت نگهداری آب بیشتری دارند و در مقابل کم آبی مقاوم تر هستند و خود این عامل مهم در مصرف آب توسط گیاه است. اما در گل ارکیده فالانوپسیس با اینکه گیاه در مرحله غنچه دهی دارای ساقه ی بزرگ و قطور است اما همواره نیاز به رطوبت محیطی و بستری داشته و نمی توان انتظار تحمل کم آبی را در گیاه خود داشته باشیم. لذا قابل ذکر است که گل ارکیده فالانوپسیس کوچک تر نیاز آبی کمتری دارد.

سایر عواملی به جز موارد گفته شده وجود دارند که می توانند دفعات آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس را تغییر دهند که در ذیل به آن اشاره خواهد شد:

 • درجه حرارت بالا
 • رطوبت کم
 • وجود تهویه بالا در اطراف گیاه
 • مرحله رشد روشی
 • گلدهی گیاه

چگونه بفهمیم گل ارکیده فالانوپسیس نیاز به آب دارد ؟

تا به حال مواردی اشاره شده است که در آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس اثر گذار هستند و بررسی دقیق تر زمان آبیاری را در ادامه به صورت کارآمدتر و حرفه ای تر بررسی خواهم کرد.

بهترین زمان آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس زمانی است که به مخلوط گلدان نگاه می کنید و سطح رطوبت را می سنجید. می توانید با استفاده از انگشت دست و وارد کردن آن تا 2.5 سانتی متری به روی خاک متوجه شوید که گیاه نیاز به آبیاری دارد یا خیر، به طوری که اگر انگشت دست شما دارای رطوبت نبود و رطوبتی را حس نکردید می توانید گیاه خود را آبیاری کنید و حتی می توانید با قرار دادن یک تکه چوب باریک به مدت پانزده دقیقه از این موضوع اطمینان حاصل نمائید.

دیگر روش سنجیدن نیاز گیاه به آب، وزن گلدان است. به این ترتیب با یک بار آبیاری صحیح وزن گلدان را در حالتی که آبیاری شده و نشده یادداشت کنید و بعد از گذشت چند روز با تطبیق دادن به وزن های یادداشت شده می توانید گل ارکیده فالانوپسیس خود را آبیاری نمایید.

چه زمانی می توان گفت آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس به خوبی انجام شده است ؟

آبیاری ارکیده فالانوپسیس
آبیاری ارکیده فالانوپسیس

زمانی که گل ارکیده فالانوپسیس دارای برگ های صاف و محکم و سبز رنگ است می توان گفت که آبیاری صحیح انجام شده است و به همین ترتیب ریشه های سالم و محکم، که البته در سلامت ریشه ها گفت که در طول دوران رشد ریشه ها باید سبز و یا سرخابی باشند و این علامت سالم ریشه های گل ارکیده فالانوپسیس است.

به صورت کلی می توان گفت ارکیده زمانی که خوب آبیاری شده باشد سالم و پر جنب و جوش به نظر می رسد و این موضوع در حالتی که گل ارکیده فالانوپسیس در استراحت است نیز صدق می کند،و در طی استراحت همیشه باید سالم به نظر برسد. از طرفی هم برگ های افتاده و پژمرده با لکه های زرد رنگ و قهوه ای روی برگ در صورتی که گیاه در جای درستی از لحاظ نوری قرار دارد می تواند نشان دهنده ی آبیاری بیش از حد باشد و از طرفی ریشه های خاکستری و سیاه و پوست پوست شده نشانه کم آبی گل ارکیده فالانوپسیس است.

در پایان اگر سوال و مشکلی در رابطه با آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس دارید حتما آن را با ما در میان بگذارید.

همچنین اگر تجربه ای در آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس داشته و یا روش دیگری برای اینکار در نظر دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

۶ نظرات
 1. سینا می گوید

  Mamnon az rahamaei kameleton Aghaye mohandes yani be hich vajh nabayadh barge
  ???…giah spary ab she

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   خیر به هیچ وجه، زیرا اسپری مناطقی که فرمودید سبب آسیب شدید به گیاه خواهد شد

 2. مهدی علمدار می گوید

  ممنون دوست عزیز
  اگر قسمتهایی از ریشه های هوایی سفیدک های یک تا دو سانتی زده باشد و ساقه اصلی بعد از ریزش گلها خشک شده باشد چه باید کرد؟
  البته کف گلدان سوراخ ندارد که باید برای زه کشی سوراخ کنم…

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   خواهش می کنم دوست عزیز
   می بایست قسمت های آلوده رو از ریشه هرس کنید.
   اگه ساقه تماما خشک شده باید از ابتدای جایی که ساقه رشد کرده کمی بالاتر (۱۰ سانتی متر) ساقه رو برش بدید
   اگر بخشی از اون سالم هست از آخرین نقطه ی سالم به بالا رو برش بدید البته به صورت اریب
   بله گلدان اگه زهشکی نداره باید اون رو سوراخ کنید

   1. مهدی علمدار می گوید

    ممنون دوست عزیز
    مقدار سفیدکها زیاده
    حدود نیمی از شاخکهایی هوایی باید هرس بشه
    ایرادی نداره؟
    و بعد از هرس تو آب بزارم یا در خاک بکارم؟

    1. سینا فتاح زاده می گوید

     ارادتمندم
     خیر دوست عزیز فقط ابزار هرس رو قبل از شروع به کار حتما ضد عفونی کنید.
     در خاک قرار بدید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارائه تجربه کاربری بهتر Cookie های شما را ذخیره می کنیم. در صورتی که مایل هستید دکمه "موافقم" را انتخاب نمایید. موافقمادامه

Privacy & Cookies Policy