کانال یوتیوب پرشیالرن کانال یوتیوب پرشیالرن

10 نکته مهم خرید و نگهداری گل ارکیده فالانوپسیس خوب

2

چگونه یک گل ارکیده فالانوپسیس خوب را انتخاب و خریداری کنیم ؟

با دانستن چند نکته آسان می توانید گل ارکیده فالانوپسیس خوبی را از انواع گل آپارتمانی خریداری کنید و ماه ها از دیدن غنچه های آن لذت ببرید که در ادامه ی مقاله به آن اشاره خواهم داشت:

نکته اول : در انتخاب گل ارکیده فالانوپسیس خوب به دنبال برگ های سبز روشن در گیاه باشید.

علت آنکه به برگ های سبز روشن اشاره می کنم به این خاطر است که برگ های گل نشان دهنده عوامل زیادی از سلامتی گیاه است.

گاهی در خرید گل ارکیده خواهید دید چندین برگ زرد و پژمرده در انتهای گیاه وجود دارد اما این مساله لزوما اتفاق بدی نبوده و طبیعت گل ارکیده فالانوپسیس نیز بر همین اساس است و شما تصمیم خود را بر سلامت برگ های بالایی و جوان بگذارید.

اگر با برگ های مواجه شدید که چندین لکه زرد و یا قهوه ایی دارند باید در نظر بگیرید که این لکه ها یا به علت آبیاری گل ارکیده به شکل بیش از حد بوده و یا به خاطر کمبود مواد غذایی (عدم استفاده از کود مناسب گل ارکیده)، با این حال در این موقعیت بهترین تصمیم آن است که گل ارکیده دیگری را انتخاب کنید.

نکته دوم : گل ارکیده فالانوپسیس انتخاب شده باید دارای ریشه های سالم باشد.

مهم تر از برگ ها, ریشه ها هستند که در انتخاب بهتر به شما کمک می کنند.

هنگامی که گل ارکیده را خریداری می کنید باید بتوانید ریشه های آن را از نزدیک مشاهده کنید زیرا برخی از عزیزان گل ارکیده را در گلدانی کشت می کنند که گلدان شفاف نبوده و به همین دلیل نمی توان از سلامت ریشه ها اطمینان حاصل کرد، در نتیجه بهترین انتخاب آن است که ریشه ها را از نزدیک مشاهده کرد و یا گلدانی را انتخاب نمود که ریشه ها در آن نمایان باشند.

ریشه های ارکیده فالانوپسیس باید ضخیم و محکم باشد و می تواند طیف وسیعی از رنگ ها مانند سفید، نقره ای و یا حتی سبز کم رنگ را در بر بگیرد اما در صورتی که ریشه ها به رنگ زرد، سیاه و قهوه ای باشند، این موضوع بدان معنی است که ریشه قارچ گرفته و علت این موضوع به طور حتم آبیاری بیش از حد گل ارکیده است. اگر ریشه ها به رنگ خاکستری بوده و پوست پوست شده باشند علت این موضوع آن است که گیاه دچار کم آبی شده است. البته ناگفته نماند در برخی موارد بیماری می تواند علت زردی ریشه ها باشد پس در نتیجه در خرید و انتخاب درست گل ارکیده فالانوپسیس باید از سلامت ریشه ها اطمینان حاصل کرد.

نکته سوم : گل ارکیده فالانوپسیس انتخابی باید دارای ساقه ی قوی باشد.

گل ارکیده اغلب دارای یک یا دو ساقه است و به علت آنکه ساقه ها باید بتوانند وزن غنچه را تحمل کنند و مواد غذایی را منتقل کنند از طریق آوندها باید استحکام زیادی داشته باشند و اگر گل ارکیده انتخابی دارای ساقه ی ضعیف باشد در صورت شکستن ساقه باید ماه ها منتظر ماند تا ساقه جدید تشکیل شده و گیاه بتواند غنچه تولید کند.

نکته چهارم : گل ارکیده فالانوپسیس انتخابی باید دارای گل و جوانه باشد.

در صورتی که گل ارکیده فالانوپسیس را برای نگهداری و مراقبت طولانی مدت خریداری می کنید بهتر است گلی انتخاب شود که تعداد کمی غنچه بسته داشته باشد زیرا برای طولانی مدت می توانید لذت دیدن غنچه های موجود و غنچه های جدید را داشته باشید و بهترین حالت این است که دارای 70 درصد غنچه باز و 30 درصد غنچه بسته باشد.

پس از اینکه گل ارکیده خوبی خریداری نمودید نوبت به نگهداری آن می رسد.

گل ارکیده بنا به دلایل بسیاری یک گل خانگی بسیار زیبا و همچنین یگ گل تجاری است و نگهداری از آن در آپارتمان ممکن می باشد. خیلی از افراد بر این باور هستند که با توجه به ظرافت گل ارکیده فالانوپسیس باید مراقبت از آن سخت باشد که در واقع این موضوع صحت نداشته و مراقبت از گل ارکیده بسیار آسان و هیجان انگیز می باشد.

در این مقاله به چند نکته کوتاه در مورد نگهداری ارکیده اشاره خواهم کرد و سعی می کنم که در مقالات آتی به نگهداری گل ارکیده، تکثیر گل ارکیده و دیگر موضوعاتی که به شما کمک خواهد کرد تا به راحتی بتوانید این گل را در آپارتمان نگهداری نمایید، اشاره کنم.

ارکیده فالانوپسیس
ارکیده فالانوپسیس

6 نکته کوتاه در جهت مراقبت از گل ارکیده فالانوپسیس

1 – روش نگهداری ارکیده در خانه به لحاظ میزان نور دریافتی به شکلی است که باید در مکانی قرار گیرد که در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرد.

2 – با یک برنامه ریزی دقیق به گل ارکیده خود هر 7 تا 10 روز آب دهید.

3 – فقط ریشه های گل ارکیده خود را آب دهید و گل ها و برگ هارا خشک نگه دارید.

4 – برای آبیاری گل ارکیده از یک آب پاش دستی و کوچک استفاده کنید به طوری که آب بعد از گذشت چند دقیقه جذب گیاه شده و در گلدان و یا ظرف باقی نماند.

5 – بعد از از بین رفتن غنچه های ارکیده، گیاه خود را نگهداری کنید زیرا در صورت مراقبت درست گیاه می توان بارها انتظار غنچه دهی داشته باشد.

6 – از کود های مایع مخصوص برای تغذیه گل ارکیده خود استفاده کنید و استفاده از این کود با رعایت همان دز مناسب (پیشنهاد تولید کننده) و به همراه آب دهی به گیاه باشد. تاکید می کنم در زمان گلدهی از کود استفاده نکنید و همان آب خالی برای گیاه مناسب است.

در پایان مقاله اشاره می کنم که خرید یک گل ارکیده فالانوپسیس خوب به دارا بودن ساقه ی بلند و محکم به همراه برگ های سبز روشن و ریشه های سالم خلاصه می شود.

در پایان اگر سوالی در مورد چگونگی خرید ارکیده فالانوپسیس خوب و یا طرز نگهداری گل ارکیده در خانه دارید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 6 میانگین امتیازات: 3.7]
۲ نظرات
 1. مریم می گوید

  به سلام و خسته نباشید گل ارکیده من بعد اینکه گلها ریخت ساقش کاملا خشک شده ولی برگ و ریشه کاملا سالم هستش الان حدود ۳ ماه گذشته و ساقه جدیدی هم در نیومده آیا دوباره گل میده؟

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام وقت بخیر
   شما هم خسته نباشید
   ساقه رو جهت گلدهی مجدد برش دادید؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارائه تجربه کاربری بهتر Cookie های شما را ذخیره می کنیم. در صورتی که مایل هستید دکمه "موافقم" را انتخاب نمایید. موافقم ادامه

Privacy & Cookies Policy