چرا برگ گل آنتوریوم زرد یا قهوه ای می شود ؟ (علل و راه حل آن)

18 ۴,۰۳۹

گیاهان گلدار مثل گل آنتوریوم شاخه ها و برگ های زیبا و شاداب دارند و گل های رنگارنگی تولید می کنند. در این مقاله به چرایی زرد یا قهوه ای شدن رنگ برگ گل آنتوریوم خواهیم پرداخت. تغییر رنگ برگ گل آنتوریوم غیر معمول نیست به خصوص در زمانی که گیاه در گلدان و خانه رشد می کند.

شناسایی دلایل استرس محیطی و فراهم آوردن زیستگاه بهینه برای گیاه، به شما کمک می کند تا گیاه خود را به بهترین شکل نگهداری نمایید.

زردی برگ گل آنتوریوم
گل آنتوریوم

عواملی نظیر آبیاری بیش از حد، رطوبت کم، نور خورشید اضافی، استرس دما، کیفیت خاک ضعیف و کود ناکافی سبب زردی برگ گل آنتوریوم می شود که شما می توانید به راحتی با هدف احیای گیاه خود عوامل سلامتی را شناسایی کنید و گیاه را درمان نمایید. همچنین برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله بیماری های گل آنتوریوم را مطالعه نمایید.

زرد یا قهوه ای شدن برگ گل آنتوریوم و کاری که می توانید انجام دهید

بیشتر گیاهان مثل گل آنتوریوم، بومی مناطق گرمسیری هستند و بجای آنکه در خاک رشد کنند به درختان و شاخه ها می چسبند. آنتوریوم هم به دلیل داشتن برگ های سبز براق و تولید گل های درخشان، به کشت و زرع رسیده است و اگر این دست گیاهان در شرایط بهینه نگهداری شوند می توانند حتی به لحاظ اندازه، سایز بزرگتری از نمونه ی رشد داده شده در طبیعت داشته باشند.

وقتی برگ های گل آنتوریوم شروع به زرد شدن می کند به طور قابل توجهی بر زیبایی خیره کننده گیاه تاثیر می گذارد. در ادامه به مواردی اشاره خواهم داشت که برگ های سبز و براق گیاه، ماندگار بماند.

استرس محیطی و گل آنتوریوم

محتمل ترین علت زردی رنگ برگ گل آنتوریوم آبیاری نامناسب و یا نور بیش از حد است. این دو عامل استرس محیطی می تواند به یرقان سفیدی یا جدایی کلروفیل در برگ های گیاه منجر شود. اگر آب اضافی و یا نور زیاد در اختیار گیاه باشد، کلروفیل کمتری در برگ تولید می شود و همان طور که قبلا در مقاله های قبلی سایت پرشیالرن اشاره شده است، (کلروفیل عامل اصلی سبز رنگ بودن برگ است) تولید کلروفیل در گل آنتوریوم تحلیل می رود و گیاه برگ های ناسالم به رنگ زرد و یا قهوه ای تولید می کند. دیگر محرک های تنش زای دیگر گیاهی وجود دارند که می توانند در زرد شدن برگ گیاه اثر گذار باشند. مثل تغذیه نامناسب، زهشکی ضعیف خاک و رطوبت ناکافی.

آبیاری بیش از حد، معمول ترین علت زردی برگ گل آنتوریوم است

زردی گل آنتوریوم
گل آنتوریوم

خاک گلدان گل آنتوریوم باید نسبتا مرطوب باشد تا گیاه سالم بماند. به عبارتی می توان گفت خاک باید مرطوب باشد اما خیس نباشد که این کار مستلزم نظارت دقیق بر شرایط خاک و آبیاری است. اگر آبیاری زیاد باشد، منجربه هوادهی ضعیف خاک می شود که در نتیجه ریشه گل آنتوریوم پوسیده شده و در جذب آب و عناصر غذایی موفق عمل نمی کند، که استرس ناشی از این امر سبب می شود برگ های گیاه به سرعت زرد و قهوه ای شود، در نهایت ممکن است حتی گل های گیاه نیز پژمرده شود.

با این حال بر خلاف بسیاری از گیاهان آپارتمانی خاک گلدان گل آنتوریوم هرگز نباید خشک شود و شما نیاز به یک رویکرد متوازن در آبیاری گیاه دارید به طوری که خاک گلدان مرطوب بماند و خیس (غرقاب ) نشود. باید به نحوی آبدهی به گیاه را انجام داد که از ایجاد آب راکد در خاک جلوگیری گردد. هنگامی که آب راکد باشد شرایطی ایجاد می شود،که ریشه ها پوسیده شده و گل آنتوریوم نکروزه می شود.

آبیاری گیاهان آپارتمانی نیاز به کمی مهارت دارد تا بتوانید در آن با کمی تمرین مهارت کسب کنید. در آینده نه چندان دور مقالاتی بر این زمینه در سایت پرشیالرن قرار خواهد گرفت تا بتوانید زمانی که گیاه نیاز به آب دارد را شناسایی و آبیاری آن را برنامه ریز نمایید.

سطح رطوبتی نامناسب گل آنتوریوم

همان طور که اشاره شد گل آنتوریوم بومی مناطق گرمسیری است، در همین حال این موضوع که رطوبت داخل منزل اغلب متغیر است را هم باید به خاطر داشته باشیم. پس اگر مطمئن هستید که گیاه را درست آبیاری کرده اید و برگ های گیاه شما زرد شده است، در نتیجه رطوبت کم باعث زردی رنگ برگ گیاه یا قهوه ای شدن شده است.

آب و هوای خشک و همچنین محیط های بسته رطوبت کمی دارند و این مشکل در زمستان نیز بدتر می شود. هنگامی که در خانه از وسایل گرمایشی استفاده می کنیم و پنجره ها را می بندیم، هوای بسیار خشکی در داخل منزل ایجاد می شود و در نتیجه باید گلدان گل آنتوریوم را به مکانی مثل حمام که دارای رطوبت است منتقل کنیم و به تناوب روش هایی برای تامین رطوبت در گیاه را که در زیر به آن اشاره می گردد اجرا نماییم.

 • سینی آب و قرار دادن گلدان بر روی آن
 • جمع کردن گیاهان آپارتمانی در کنار هم
 • استفاده از دستگاه بخور

برگ گل آنتوریوم به خاطر تغذیه ضعیف زرد می شود

اگرچه گل آنتوریوم نیاز زیادی به کود ندارد اما حتما مقدار کمی کود باید برای رشد گیاه استفاده شود. اگر تا به حال به گیاه خود کود نداده اید می توانید از کود های مایع در آب برای تغذیه هر ماه گیاه استفاده کنید.

بهترین کود برای تغذیه گل آنتوریوم در خانه کود 20-30-10 است که حاوی مقداری عناصر ریز مغذی می باشد. از فسفر موجود در این کود می توان جهت رشد مناسب ریشه و در نتیجه افزایش گلدهی استفاده کرد و پیشنهاد می شود از کود گفته شده از یک چهارم توان پیشنهادی بر روی دستور العمل استفاده کنید. دلیل این امر آن است که گیاهان آپارتمانی نیاز کمتری به کود نسبت به سایر گیاهان دارند و خود گل آنتوریوم نیز نیاز کمتری به کود نسبت به دیگر گیاهان آپارتمانی دارد. به عبارتی گل آنتوریوم فقط به کود برای رشد شاخه و برگ های سالم و شکوفه دادن نیاز دارد و کود اضافی می تواند باعث تجمع برخی مواد غذایی در اطراف ریشه شود، در نتیجه این اتفاق جذب عناصر غذایی توسط گیاه کاهش می یابد.

اگر فکر می کنید کود زیادی با توجه به نسبت گفته شده در اختیار گیاه قرار داده اید، کود دهی را متوقف کنید و خاک را با مقداری آب شستشو دهید و گیاه را چندین ماه بدون غذا رها کنید.

کیفیت ضعیف خاک گلدان گل آنتوریوم

خاکی که به خوبی در هوادهی به ریشه گیاه عمل نکند، گل آنتوریوم را در معرض پوسیدگی ریشه قرار خواهد داد در نتیجه برگ گیاه زرد می شود و در صورتی که احساس می کنید گل آنتوریوم نیاز به خاک مناسب تری دارد می توانید از ترکیب پیت ماس، پرلیت، پوست درخت کاج و کوکوپیت استفاده نمایید.

مخلوط خاک گفته شده با مقدار مناسب کود می تواند شرایط مناسب برای نشاط گیاه را فراهم کند.

نور زیاد خورشید سبب زردی یا قهوه ای شدن برگ گل آنتوریوم می شود

برخی از افراد بر این باورند که گیاهان آپارتمانی نیاز زیادی به نور خورشید دارند که این موضوع می تواند به ندرت اتفاق بیفتد، البته باید به این موضوع هم اشاره داشته باشم که اغلب گیاهان محبوب در خانه ما از مکان های استوایی می آیند، درست جایی که در آن گیاهان در زیر سایه بان ها رشد می کنند. اگر مشاهده نمودید که برگ های گل آنتوریوم شما زرد شده است، مقدار نور در دسترس گیاه را بررسی نمایید زیرا که نور بیش از حد برگ ها را زرد می کند و برگ ها سوای زردی می توانند دارای لبه های قهوه ای و علامت سوختگی باشند.

گلدان گل آنتوریوم را به مکانی منتقل کنید که نور در آن مستقیم نیست و گلدان را از پنجره دور نگه دارید و یا از وسیله ای برای کمی سایه انداختن بر روی گیاه استفاده کنید.

از طرفی دیگر نور کم سبب تیره تر شدن سبزی برگ در گل آنتوریوم می شود و می تواند سبب این موضوع شود که گیاه گل تولید نکند که در مقاله بعدی گل آنتوریوم علل آنکه گیاه شکوفا نمی شود را خدمت شما عزیزان توضحی خواهم داد.

استرس دمایی گل آنتوریوم

گل آنتوریوم در دمای 21 تا 29 درجه سانتی گراد بهترین عملکرد خود را دارد و درجه حرارت کم، سبب استرس گیاه و یرقان سفید در برگ ها می شود. با آسیب دیدن برگ ها (کلروفیل) تولید انرژی در گیاه کاهش می یابد و می توان گفت حداقل درجه حرارتی که گیاه می تواند آن را تحمل کند و آسیب جدی نبیند دمای 16 درجه سانتی گراد است و همواره باید برای گیاه درجه حرارت ثابتی را فراهم کرد و گل آنتوریوم را از وسایل گرمایشی و سرمایشی منزل دور نگه داشت.

مراقبت از گل آنتوریوم

نگهداری از گل آنتوریوم
نگهداری از گل آنتوریوم

خلاصه ای از نکات مهم در جهت مراقبت از گل آنتوریوم

 1. از خاک مناسب جهت تهویه و زهکشی استفاده کنید.
 2. شرایط نوری روشن، اما غیر مستقیم باعث بهترین عملکرد گل آنتوریوم می شود.
 3. فراهم نمودن رطوبت مناسب.
 4. در طول فصل پرورش گل آنتوریوم خود، ماهی یک بار به گیاه کود دهید.
 5. برگ های مرده را بردارید تا محیطی سالم برای برگ های سالم ایجاد شود.
 6. اندازه گلدان جدید جهت تعویض، فقط کمی از خود گیاه بزرگ تر باشد.

برنامه آبیاری فصلی گل آنتوریوم

گل آنتوریوم بسته به فصل، نیاز آبی متفاوتی دارد زیرا گیاه شما در زمستان آب کمتری مصرف خواهد کرد و سرعت رشد آن نیز کمی کاهش پیدا می کند و علاوه بر این در فصل تابستان با توجه به افزایش دما، تبخیر آب در خاک و تعرق از برگ گیاه افزایش خواهد یافت و همواره باید نیاز آبی گیاه چک شده تا در صورت نیاز و کم بودن رطوبت خاک گیاه، آبدهی انجام شود.

نکاتی مهم در جهت تعویض گلدان گل آنتوریوم

قبل از آنکه گلدان گل آنتوریوم را تعویض کنید اول مخلوط خاک قبلی را به خوبی آبیاری نمایید زیرا در این حالت حرکت سیستم ریشه ای گیاه، آسان تر خواهد شد و گلدان خریداری شده کمی بزرگ تر از گیاه باشد و دارای سوراخ های زیاد جهت زهکشی باشد. همان طور که اشاره شد از مخلوط خاک پیت ماس، پرلیت و کوکوپیت برای مخلوط خاک گلدان گل آنتوریوم استفاده کنید.

چرا رنگ گل آنتوریوم من قرمز نیست ؟

گل آنتوریوم قرمز
گل آنتوریوم قرمز

رنگ گل آنتوریوم در مواجهه با استرس تغییر می کند و موارد و دلایل گفته شده می توانند باعث ایجاد استرس و تغییر رنگ آنتوریوم شوند.

در انتها اشاره می کنم که ممکن است گل آنتوریوم شما نه به یک دلیل، بلکه به خاطر چند دلیل دارای برگ های زرد رنگ باشد که کافیست موضوعات گفته شده را پیگیری و اصلاح نمایید تا شرایط بهینه برای گیاه شما ایجاد شود.

موارد ذکر شده جهت مراقبت بسیار آسان می باشند و با کمی دقت می توان از گل آنتوریوم زیبا و دوست داشتنی حفاظت نمود.

در صورتی که گل آنتوریوم شما نیز برگ های زرد دارد و یا تجربه و سوالی در ارتباط با زردی گل آنتوریوم دارید آن را با ما و دیگر مخاطبان پرشیالرن در میان بگذارید.

۱۸ نظرات
 1. محمد می گوید

  مرسی، مشکل زردی گلم حل شد

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   خواهش میکنم دوست عزیز 🙂

 2. عرفان می گوید

  سپاس از مطالب مفیدتون
  با استفاده از کود ۲۰-۳۰-۱۰ وضعیت گل آنتوریومم خیلی بهتر شده

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   خوشحالم که وضعیت گیاه شما بهبود پیدا کرده

 3. Maedeh.b می گوید

  سلام چرا گل آنتریوم من رنگش زرد شده؟ آیا دوباره گل ها سفید میشوند؟ یا باید اونها رو از ریشه جدا کنم تا گل های جدید بیرون آورد؟

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   زرد شدن برگ گل آنتوریوم به دلایل مختلفی بستگی داره که در این مقاله به همه موارد اشاره شده
   تنها کاری شما باید انجام بدید ایجاد شرایط مناسب برای آنتوریوم هست و اون رو از ریشه جدا نکنید و بگذارید به مرور به حالت قبلی خودش گیاه برگرده

 4. سهیلی می گوید

  سلام
  ببخشید برگ گل انتریومم زرد خشک و قهوه ای شده؟دلیلش چیه و باید چیکار کنم.
  وریشه های گل انتریومم که فرموده بودین از خاک میزنم بیرون و باید باخاک بپوشونیمشون منظور ریشه هاییی هست که تقریبا ضخیم ومحکمن که از خاک زده بیرون؟
  ممنون

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   برگ گل آنتوریوم در وهله اول زرد می شود و در شرایط حاد قهوه ای، که این اتفاق بنابر چند دلیل اتفاق می افته گیاه را در یک متری پنجره خانه نگهداری کنید و از آبیاری بیش از حد جلوگیری کنید.
   ریشه هایی که از خاک اومده بیرون رو با خاک بپوشانید و در صورتی که گلدان برای ریشه ها کوچک هست، اقدام به تعویض گلدان و خاک گیاه کنید.

 5. نبوی می گوید

  با سلام مغزی گل آنتریوم تغییر شکل داده و سبز شده علت چیست ؟

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   مشکلی که شما می فرمایید به علت وارد شدن استرس به گل آنتوریوم ایجاد می شه که می تونه ناشی از تغییر ناگهانی دما (محتمل ترین مورد)، آبیاری، نور و رطوبت گیاه باشه.
   با توجه به گرم شدن هوا گیاه را در جایی خنک با تهویه مناسب نگهداری کنید.

 6. فاطمه می گوید

  سلام .ببخشید من حدود یک هفته است که یک گلدان آنتوریوم خریدم .دو تا از گل هاش کامل رنگ نگرفته بود (منظورم اینه که کمی از اون صورتی و بقیش سبز رنگ بود )یک روز در میان آبیاریش میکنم و با آبپاش هر روز بهش از دور آب می پاشم دمای محیط معمولا ۲۷ درجه است و نور غیر مستقیم هن از پنجره ی جنوبی دریافت می کنه .ولی به مرور یکی از اون دو گلی که توضیح دادم شروع به خشک شدن کرد کامل از بین رفت . الان هم احساس میکنم گل دومی هم به همون مشکل دچار شده و کم کم داره نرمی و براقیتش رو از دست میده .نمیدونم ربطی داره یا نه ولی پشت چند تا از برگ هاش لکه های قهوه ای خیلی کوچک افتاده که با عکس های داخل وبسایت ها که مقایسه میکنم فکر نمیکنم دچار قارچ یا باکتری شده باشه .ضمنن از او ابتدا که خریداریش کردم ریشه هایش از روی خاک پیدا بود . ممنون میشم راهنماییم کنید .

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام
   آبیاری یک روز در میان برای گل آنتوریوم بیش از حد می باشد و در صورتی که بافت خاک از کوکوپیت می باشد، هفته ای یکبار گیاه رو آبیاری کنید.
   از اسپری نمودن آب برای روی گیاه به طور جد خودداری نمایید.
   دمای ۲۷ درجه با توجه با فصلی که در اون قرار داریم مناسب هست و سعی کنید گردش هوا در اطراف گیاه ایجاد کنید.
   ریشه های گیاه رو از همون بافت خاک پوشش بدید زیرا در صورتی که ریشه درون خاک نباشه جذب آب و مواد غذایی رو انجام نمیده.
   با توجه به دوران گلدهی از کود ۱۰-۱۰-۱۰ برای تقویت گل آنتوریوم استفاده کنید (میزان مصرف بر اساس دستور العمل تولید کننده).

 7. فاطمه می گوید

  سلام ممنون که پاسخ دادید در صورت بهبودی گلم بهتون اطلاع میدم🙏🙏🙏

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   حتما دوست عزیز
   سپاس از لطف و توجه شما

 8. سمیه می گوید

  سلام ببخشید گل آنتریوم من اول ک خریدم چند تا گل داشت ولی بعد از دو سه هفته همه ی گلاش خشک شدند الانم وسط برگاش لکه قهوه ای میوفته و بعضی از برگاش هم رنگشون زرد یا قهوه ای میشه و خشک میشه و هیچ گل یا برگ جدیدی هم نمیزند لطفا راهنماییم کنید ک چیکار کنم خوب بشه… ممنون

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   گل آنتوریوم رو با فاصله ی یک متری از پنجره قرار بدید و هر دو روز یکبار گلدون رو ۳۶۰ درجه تو همون جایگاه بچرخونید.
   هر ۷ الی ۱۰ روز گیاه رو آبیاری کنید.
   بافت ها و برگ های آلوده رو از گیاه هرس کنید.
   از اسپری کردن آب روی برگ های گیاه پرهیز کنید.
   در صورتی که زیر گلدونی برای گیاه موجوده، یکم آب داخل زیر گلدونی همیشه باشه تا رطوبت گیاه تامین شه.
   هر دو دفعه یکبار در آب آبیاری آنتوریوم از کود ۱۰-۱۰-۱۰ برای کوددهی گیاه استفاده کنید.
   با این شرایط رفته رفته وضعیت گیاه شما بهتر خواهد شد.

 9. س ظ می گوید

  سلام ببخشید گل آنتریوم من اول ک خریدم چند تا گل داشت ولی بعد از دو سه هفته همه ی گلاش خشک شدند الانم وسط برگاش لکه قهوه ای میوفته و بعضی از برگاش هم رنگشون زرد یا قهوه ای میشه و خشک میشه و هیچ گل یا برگ جدیدی هم نمیزند لطفا راهنماییم کنید ک چیکار کنم خوب بشه… ممنون

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   پاسخ داده شد دوست عزیز.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارائه تجربه کاربری بهتر Cookie های شما را ذخیره می کنیم. در صورتی که مایل هستید دکمه "موافقم" را انتخاب نمایید. موافقم ادامه

Privacy & Cookies Policy