علت زرد شدن پتوس چیست ؟

چرا برگ گیاه آپارتمانی پتوس زرد می شود ؟ (علل و راه حل)

گیاه پتوس از گیاهان محبوب آپارتمانی می باشد زیرا هم ظاهر زیبایی داشته و هم پرورش و نگهداری از آن بسیار آسان است. با این حال در زمان پرورش گیاه ممکن است با زرد شدن برگ پتوس مواجه شوید و تعجب کنید که در کدام بخش از نگهداری گیاه، مشکلی ایجاد شده است.

پتوس
پتوس

در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن به تمامی عواملی که باعث زرد شدن برگ پتوس می شوند می پردازیم تا بتوانید با شناسایی علت اصلی، گیاه خود را درمان کرده و از زردی برگ های پتوس در آینده پیشگیری کنید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

به صورت کلی دلایل زرد شدن پتوس به شرح زیر می باشد:

  • دسترسی گیاه به نور بیش از حد خورشید
  • استفاده بیش از حد کود شیمیایی و یا استفاده از کود بی کیفیت
  • پوسیدگی ریشه ی گیاه توسط آبیاری بیش از حد
  • هجوم بیماری های قارچی به گیاه
  • قرار گرفتن گیاه در معرض درجه حرارت های بسیار سرد و گرم
  • آبیاری کمتر از حد نرمال گیاه
  • مرگ طبیعی برگ ها و یا به عبارتی تجدید برگ های مسن گیاه

با توجه به موارد اشاره شده خبر خوب آن است که در صورت زرد شدن برگ های گیاه می توانید به آسانی با شناسایی علت، گیاه خود را درمان کرده و از زیبایی آن در خانه ی خود نهایت لذت را ببرید.

در ادامه ی مقاله هر یک از موارد اشاره شده را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد تا شناسایی علت اصلی مشکل زردی گیاه به طور واضح برای شما خواننده گرامی مشخص شود.

نور بیش از خورشید و زرد شدن برگ پتوس

زرد شدن برگ پتوس
زرد شدن برگ پتوس

گیاه پتوس نیز مانند سایر گیاهان آپارتمانی دیگر به مقدار معینی از نور خورشید احتیاج دارد و به طور کلی می توان گفت گیاه به نور مستقیم خورشید علاقه ای نداشته و تمایل آن به نور غیر مستقیم خورشید می باشد.

در واقع نور مستقیم خورشید باعث می شود تا برگ های گیاه شما زرد شده و یا حالاتی از سوختگی داشته باشد.

شما می توانید گیاه پتوس را در داخل منزل و یا حتی در یک محیط های سایه دار به آسانی پرورش دهید ولیکن همان طور که اشاره شده نور محل مذکور می بایست به صورت غیر مستقیم در دسترس گیاه قرار بگیرد.

به جرات می توان گفت یکی از دلایل محبوبیت گیاه پتوس در نزد دوست داران گل و گیاه همین بحث نیاز نوری بوده که گیاه با شرایط نوری کم به خوبی سازگاری دارد.

در نتیجه به هیچ وجه نیازی نیست که گیاه را در زیر آفتاب و یا در کنار پنجره قرار دهید همین که در محیط نگهداری گیاه نور ملایم ولی غیر مستقیم برای گیاه فراهم باشد، کافیست.

اگر احساس می کنید دلیل زرد شدن برگ پتوس شما به علت تابش بیش از حد نور خورشید به گیاه است کافیست گیاه را به یک مکان سایه دار منتقل کنید.

از سویی دیگر می توانید با یک پرده ی شفاف تا حد زیادی از عبور نور خورشید از پنجره جلوگیری نمایید تا میزان نوری که در دسترس گیاه قرار میگیرد کاهش پیدا کرده و یا به عبارتی فیلتر شود.

استفاده بیش از حد کود می تواند برگ های پتوس را زرد کند

علت زرد شدن برگ پتوس
علت زرد شدن برگ پتوس

گیاه آپارتمانی پتوس نیاز زیادی به کود جهت رشد و نمو خود ندارد با این حال برخی از دوست داران گیاه تمایل دارند خاک را از کود غنی کرده و گیاه را به رشد حداکثری خود ترغیب کنند.

قطعا بهتر خواهد بود از کود گیاهان آپارتمانی برای پتوس هر 2 الی 3 ماه یکبار آن هم در فصل رشد گیاه استفاده کنیم تا بهترین نتیجه استفاده از کود در پرورش گیاه مان نمایان شود.

کود مصرفی برای پرورش پتوس باید متعادل و با کیفیت باشد و همان طور که اشاره شد می بایست از مصرف زیاد کود پرهیز کرد.

کوددهی زیاد موجب عوارض جانبی و توقف رشد پتوس می شود.

اگر مرتبا از کود برای تغذیه گیاه خود استفاده می کنید، نمک های حاصل از کوددهی در خاک جمع شده و اثر منفی بر سلامت گیاه می گذارد که در نتیجه ی تجمع نمک ها، برگ گیاه زیبای شما زرد خواهد شد.

در صورتی که احساس می کنید علت زرد شدن برگ پتوس شما به دلیل کوددهی بیش از حد گیاه است می بایست خاک گلدان را چندین بار شستشو دهید و در حین شستشو اجازه دهید تا آب به طور کامل از انتهای گلدان خارج شود.

روش دیگر، خارج کردن گیاه از گلدان و استفاده از خاک جدید برای محیط کشت گیاه است.

آبیاری بیش از حد می تواند منجربه پوسیدگی ریشه و زرد شدن برگ ها شود

دلیل زرد شدن برگ پتوس
دلیل زرد شدن برگ پتوس

اگر گیاه پتوس شما دارای چندین برگ زرد است، به جرات می توان گفت علت اصلی این اتفاق آبیاری بیش از حد گیاه می باشد.

زمانی که خاک گلدان از زهشکی ضعیفی برخوردار باشد، آب زیاد منجربه مرطوب ماندن بیش از حد خاک شده و در صورتی که بارها این اتفاق برای گیاه شما رخ دهد، ریشه های گیاه پتوس پوسیده و رنگ برگ های آن زرد خواهد شد.

با پوسیده شدن ریشه ها، جذب آب و مواد غذایی کاهش پیدا کرده که در نتیجه ی آن برگ ها زرد شده و حتی ممکن است دچار ریزش شوند.

برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است قبل از آنکه آبیاری پتوس را انجام دهید اجازه دهید خاک گلدان خشک شود.

برای تشخیص زمان آبیاری گیاه می توانید انگشت اشاره خود را به داخل خاک وارد کرده و در صورت مرطوب بودن خاک، آبیاری گیاه را به زمان دیگری موکول نمایید.

در نقطه مقابل در صورت عدم احساس رطوبت در خاک گلدان، گیاه را آبیاری نمایید. خاک پتوس می بایست دارای قدرت زهشکی بالایی باشد و اگر مشاهده می کنید که خاک گلدان به خوبی آب آبیاری را تخیله نمی کند، برای بهبود شرایط زهشکی خاک می توانید از مقداری پرلیت استفاده نمایید.

برای آنکه به طور کامل مشخص شود که علت زرد شدن برگ پتوس به علت آبیاری بیش ازحد و پوسیدگی ریشه است در قدم اول گیاه را از گلدان خارج نمایید و سیستم ریشه ای آن را بررسی کنید.

اگر مشاهده کردید که ریشه ها سفید و سالم هستند این بدان معنی است که می بایست به دنبال دلیل دیگری برای زردی برگ گیاه خود باشید.

در صورتی که ریشه های آلوده و قهوه ای رنگ را مشاهده می کنید می بایست ریشه های آلوده را هرس کرده و به طوری که تنها ریشه های سالم گیاه باقی بماند، از گیاه خود در خاک سالم و تازه نگهداری نمایید.

هجوم بیماری های قارچی دیگر علت زرد شدن برگ پتوس

از سویی دیگر اگر آبیاری پتوس بیش از حد مجاز صورت بگیرد خاک به شدت مرطوب شده و ممکن است محیطی برای رشد قارچ ها در خاک گلدان فراهم شود.

در نتیجه ی هجوم قارچ ها ریشه ی پتوس پوسیده می شود و در نهایت گیاه پژمرده و از بین خواهد رفت.

از راه های دیگری که قارچ ها به گیاه آسیب می زنند زمانی است که ساقه و برگ گیاه بر اثر غبارپاشی آب مرطوب شوند که این امر نیز موجب زرد شدن برگ پتوس و ریزش آن خواهد شد.

هجوم بیماری های گیاهان آپارتمانی امری رایج بوده زیرا غبارپاشی گیاه نیاز به شرایط ایده آلی دارد که معمولا افراد نسبت به فراهم کردن آن بی توجه هستند.

از غبارپاشی پتوس جدا خودداری کنید و گیاه را تنها از ریشه آبیاری کنید و برای آبیاری اجازه دهید تا خاک گلدان 90 درصد خشک شود و سپس آبیاری را انجام دهید.

در صورتی غبارپاشی گیاه باید خدمت شما عزیزان عرض کنم که بستری برای هجوم قارچ ها به گیاه فراهم شده و در نهایت این هجوم، گیاه شما از بین خواهد رفت.

قرار گرفتن گیاه در معرض دماهای بیش از حد سرد و گرم

گیاه آپارتمانی پتوس در دمایی کاملا تنظیم شده رشد می کند، به عبارت دیگر می توان گفت پتوس در محدوده دمایی 21 الی 30 درجه سانتی گراد بهترین عملکرد متابولیسمی خود را خواهد داشت.

گیاه پتوس این قابلیت را دارد که در دمای کمتر از 21 درجه سانتی گراد زنده بماند ولیکن در این دما رشد مناسبی نداشته و همان طور که اشاره شد گیاه تنها زنده می ماند.

از سویی دیگر، درجه حرارت بالاتر از 30 درجه سانتی گراد متابولیسم های گیاه را دچار مشکل می کند وسبب می شود تا برگ های گیاه ریزش پیدا کرده و زرد رنگ شوند.

نوسانات دمایی اغلب در محیط خانه ایجاد نمی شود مگر آنکه گیاه در فصل زمستان و تابستان در معرض سیستم های سرمایشی و گرمایشی باشد در نتیجه پیشنهاد می شود برای جلوگیری از زرد شدن برگ پتوس محل مناسبی را در خانه برای گیاه خود انتخاب کنید تا گیاه از تنش های حرارتی و محیطی به دور باشد.

آبیاری کم گیاه و تنش خشکی

اگر هنگامی که ریشه های گیاه را به واسطه ی آبیاری بیش از حد بررسی کردید و نشانه هایی از پوسیدگی ریشه را مشاهده نکردید ممکن است علت زرد شدن برگ پتوس شما به علت آبیاری کم گیاه باشد.

علائم آبیاری کم و بیش از حد گیاه در اغلب موارد با هم شباهت زیادی دارد زیرا در آبیاری کم هم گیاه پتوس شروع به ذخیره منابع و انرژی می کند که در نتیجه ی این امر در درجه اول برگ های گیاه زرد شده و سپس دچار ریزش می شود.

مرگ برگ های پیر که یک علت طبیعی زرد شدن برگ پتوس می باشد

در کنار تمامی موارد اشاره شده، گاهی دلیل زرد شدن برگ پتوس نشان از مشکلی جدی ندارد و روندی کاملا طبیعی است.

هنگامی که با زردی برگ گیاه خود مواجه شدید در درجه اول بررسی کنید که کدام برگهای گیاه دچار تغییر رنگ و ریزش شده اند.

بسیاری از گیاهان آپارتمانی منجمله پتوس برگ های پیر خود را دچار زردی و ریزش می کنند تا بستری برای پیدایش برگ های جدید ایجاد شود.

موضوع اشاره شده مشکلی در سلامت گیاه ایجاد نمی کند مشروط به آنکه برگ های پایینی گیاه و نزدیک به ساقه زرد شده و دچار ریزش شده باشند.

کلام آخر

هنگامی که برای اولین بار مشاهده کردید که برگ های پتوس دچاز تغییر رنگ و ریزش شده اند، مستقیما ابتکار عمل را به دست گرفته و وارد کار شوید تا علت اصلی آن برای شما مشخص شود.

موضوع اشاره شده در حالیست که پرورش گیاه آپارتمانی پتوس بسیار آسان بوده و گیاه مذکور از مقاومت به نسبت بالایی در مقابله با تنش ها برخوردار است ولیکن در صورتی که گیاه از نحوه مراقبت شما ناراضی باشد سریعا واکنش منفی نشان داده و شما می بایست هر چه سریعتر در راستای احیای گیاه گام بردارید.

برای مقابله با زرد شدن برگ پتوس تنها می بایست کارهایی ساده را انجام داد به طوری که محل گیاه مناسب باشد و از آبیاری و کوددهی بیش از حد گیاه جلوگیری شود.

در صورتی که در مورد هر یک از موارد اشاره شده در ارتباط با زردی برگ گیاه پتوس سوالی دارید حتما آن را با در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *