چرا برگ گل ارکیده زرد می شود ؟ (علل و راه حل آن)

0 ۲۲۷

همه ی واریته های گل ارکیده در مواقعی از دوران رشد، زرد شدن برگ گل ارکیده را خواهند داشت و این نشان از آن است که برگ های پایینی گیاه و قدیمی تر از بین رفته و برگ های جوان جایگزین آن خواهد شد.

در صورتی که برگ های تازه متولد شده و برگ های جوان قبلی نیز دچار زرد شدگی شده باشند و یا گل ارکیده در اکثر مواقع دوران رشد خود دارای برگ یا برگ های زرد باشد، این موضوع می تواند نشان از عدم نگهداری صحیح گل ارکیده از سوی شما باشد.

مشخص شدن علت زرد شدن برگ گل ارکیده خوشبختانه امری آسان بوده و به راحتی می توان سلامتی مجدد را برای گیاه فراهم نمود.

در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن به 10 دلیل زرد شدن برگ گل ارکیده می پردازیم تا با آشنا َشدن با این عوامل، زردی برگ گل ارکیده ی خود را درمان کنید، تا پایان همراه ما باشید.

زرد شدن برگ گل ارکیده

در ابتدا ی مقاله، خلاصه ای از متداول ترین دلایلی که ممکن است به خاطر آنها برگ گل ارکیده ی شما زرد شده باشد را به صورت خلاصه مرور می کنیم:

  • دسترسی ارکیده به نور مستقیم خورشید (یعنی نوری که برای رشد و نمو گیاه زیاد است).
  • کم بودن درجه حرارت محیط
  • زیاد بودن درجه حرارت محیط
  • آبیاری بیش از حد ارکیده
  • مرگ طبیعی برگ های قدیمی
  • تغییر ناگهانی محیط نگهداری ارکیده
  • کیفیت پایین آب آبیاری به لحاظ املاح و شوری
  • کوددهی بیش از حد و زرد شدن برگ گل ارکیده
  • کمبود مواد غذایی
  • عفونت باکتریایی، قارچی و ویروسی (بیماری های گل ارکیده)

دسترسی ارکیده به نور مستقیم خورشید و علت زرد شدن برگ گل ارکیده

علت زرد شدن برگ گل ارکیده
علت زرد شدن برگ گل ارکیده

در طبیعت گل ارکیده در نور غیر مستقیم خورشید و در زیر سایه بان های درختان جنگل های گرمسیری رشد می کند بنابراین می توان به این نتیجه رسید که ارکیده ها به ندرت در طبیعت، در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرند.

بنابراین در صورتی که از گل ارکیده در خانه ی خود مراقبت می کنید می بایست اطمینان حاصل نمایید که گیاه مقدار متوسطی از نور خورشید را دریافت می کند که نور مذکور، نور غیر مستقیم خورشید می باشد.

پنجره های رو به شمال و شرق خانه برای نگهداری گل ارکیده در فصل تابستان مناسب هستند و از طرفی در فصل زمستان، پنجره های رو به غرب و جنوب برای گل ارکیده به لحاظ تامین نور مناسب، ایده آل هستند.

در صورتی که احساس می کنید در محل نگهداری گیاه در خانه شدت نور زیاد است باید پرده ای شفاف برای پنجره ی خانه نصب کرده تا لوکس نوری کاهش یابد و یا گلدان گل ارکیده را با فاصله ی بیشتری از پنجره قرار دهید.

در نتیجه ی دسترسی گیاه به نور بیش از حد خورشید که یک علت زرد شدن برگ گل ارکیده می باشد می توان با قرار دادن گلدان در محل مناسب، ظاهر برگ ها را پر جنب و جوش تر، سالم تر و سبز تر نمود.

کم بودن درجه حرارت و دلیل زرد شدن برگ گل ارکیده

دلیل زرد شدن برگ گل ارکیده
دلیل زرد شدن برگ گل ارکیده

تمامی واریته های گل ارکیده در محدوده دمایی 15 الی 27 درجه سانتی گراد بهترین عمکلرد خود را دارند و این محدوده ی دمایی به علت آنکه در اکثر خانه ها قابلیت فراهم شدن دارد سبب شده تا گل ارکیده، از گل های محبوب آپارتمانی محسوب شود.

هنگامی که درجه حرارت محیط به طور مرتب از 15 درجه ی سانتی گراد پایین تر برود گل ارکیده تحت فشار قرار گرفته و شرایطی برای زرد شدن تدریجی برگ های گیاه ایجاد می شود که در نهایت این کاهش دما، سبب قهوه ای و یا سیاه شدن برگ گل ارکیده شده می شود.

در نتیجه، این دلیل زردن شدن برگ گل ارکیده به راحتی قابل کنترل بوده و برای تشخیص بهتر دمای محیط می توان از یک دماسنح مناسب استفاده نمود.

بسیاری از دماسنج های محیطی وجود دارند که نه تنها دمای فعلی محیط را نشان می دهند بلکه نواسانات دمایی روز های قبلی را ثبت کرده و آن را به اطلاع شما می رسانند که با بررسی دقیق آنها بتوانید شرایط محیطی ایده آل تری به لحاظ دما برای گیاه خود فراهم کنید.

بالا بودن درجه حرارت و علت شل شدن برگ ارکیده

علت شل شدن برگ ارکیده
علت شل شدن برگ ارکیده

اگرچه در طبیعت بسیاری از ارکیده در مناطق گرمسیری یافت می شوند اما در این مناطق، درجه حرارت نسبتا پایدار بوده و رطوبت محیطی مناسب است به طوری که در روز دما افزایش شدیدی نداشته و در شب، درجه حرارت متعادل است.

همان طور که قبلا هم اشاره شده است برای نگهداری شاخه گل ارکیده در خانه می بایست از الگوی رشد آن در طبیعت تقلید کنیم بنابراین اگر افزایش درجه حرارت محیط دائما در خانه اتفاق بیفتد، سبب وارد شدن استرس بیش از حد به گیاه شده و در فرآینده های متابولیکی ارکیده اختلال ایجاد می کند که همین امر سبب زردی و علت شل شدن برگ گل ارکیده می باشد.

افزایش دما بیش از حد 27 درجه ی سانتی گراد در قدم اول برگ های گل ارکیده را زرد و شل کرده و در آسیب های بعدی، باعث ریزش برگ گل ارکیده خواهد شد که در نتیجه ی تمامی اتفاقات مذکور، گل ارکیده از بین خواهد رفت.

آبیاری بیش از حد و علت زرد شدن ساقه ارکیده

یکی از شایع ترین دلیل زردی برگ و علت زرد شدن ساقه ارکیده، آبیاری بیش از حد گل ارکیده می باشد.

آبیاری بیش از حد ارکیده در قدم اول ریشه های گیاه رو پوسیده می کند که این پوسیدگی، سبب مرگ سریع ریشه شده و در نتیجه ی این اتفاق، ریشه ی ارکیده از بین رفته و گیاه توانایی جذب آب و مواد غذایی را از دست می دهد.

بسیاری از عزیزان تمایل دارند که با آبیاری روزانه، از گل ارکیده ی خود نگهداری کنند ولیکن میزان آبیاری گل ارکیده باید به لحاظ حجمی، کم باشد و تنها در زمانی که خاک گلدان 90 درصد خشک شده است، می بایست مخلوط خاک گلدان را آبیاری نمود.

برای تشخیص صحیح زمان آبیاری گل ارکیده می توانید انگشت دست خود را به داخل مخلوط خاک فشار داده و در صورت عدم احساس رطوبت در خاک، اقدام به آبیاری گیاه نمایید.

مرگ طبیعی برگ گل ارکیده

هنگامی که گل ارکیده برگ های جدید تولید می کند این کاملا طبیعی است که گیاه انرژی بیشتر را، صرف برگ های جدید و جوان کند بنابراین ارکیده ی شما تصمیم می گیرد که صرف انرژی برای برگ های قدیمی و پیر توجیه نداشته و در این مقطع، برگ های قدیمی، پایینی و پیر تر گیاه زرد شده و شروع به ریزش می کنند.

در صورتی که مشاهده کردید یک یا دو برگ پایینی گل ارکیده ی شما در حال زرد شدن هستند پیشنهاد می کنم کار به خصوصی را انجام ندهید و بگذارید برگ های گیاه آرام آرام پژمرده شده و زرد شوند (البته در صورتی که علت زردی برگ دلیل دیگری نداشته باشد).

بسیاری از افراد با دیدن برگ های زرد گل ارکیده ی خود احساس ناراحتی کرده و اقدام به برداشتن آنها می کنند تا ظاهر زیبای گیاه شان حفظ شود.

انجام این کار قابل درک بوده و احساس این افراد کاملا ستودنی است با این حال باید عرض کنم برداشت دستی برگ های گل ارکیده، خطر ابتلای گیاه را به بیماری های مختلف افزایش می دهد.

در صورتی که تمایل دارید برگ های گیاه را به صورت دستی از پایه جدا کنید پیشنهاد می کنم این کار را توسط یک چاقوی تیز انجام دهید و قبل از انجام برش، حتما چاقوی مذکور را با محلول هیدروژن پراکسید و یا الکل به خوبی ضد عفونی نمایید تا خطر عفونت در گیاه به صفر برسد.

تغییر ناگهانی محیط و زرد شدن برگ گل ارکیده

تغییر ناگهانی محیط و زرد شدن برگ گل ارکیده
تغییر ناگهانی محیط و زرد شدن برگ گل ارکیده

هرگونه تغییر ناگهانی محیط برای گیاه، منجربه وارد شدن استرس به ارکیده می شود که در نتیجه ی این استرس، در درجه ی اول ریزش برگ ها و غنچه های گل ارکیده شروع شده و در نهایت، برگ های باقی مانده ی گل ارکیده زرد رنگ می شوند.

تغییر ناگهانی محیط، اتفاقی نادر در نگهداری از شاخه گل ارکیده می باشد با این حال در صورت خرید گل ارکیده از گل فروشی و انتقال آن به خانه، این اتفاق خواهد افتاد.

در صورت انتقال گل ارکیده از گل فروشی به خانه بهتر است قبل از خرید، شرایط ایده آل محیطی برای نگهداری از گیاه در خانه فراهم شود زیرا این امر سبب می شود واکنش گل ارکیده به استرس جا به جایی با تاخیر یک الی دو هفته ای همراه باشد و سپس آسیب کمتری به گیاه وارد شده و گیاه مجبور می شود به شرایط محیطی جدید عادت کند.

کیفیت پایین آب آبیاری از دیگر علت زرد شدن برگ گل ارکیده

شاید ظاهر گل ارکیده ظریف و شکننده باشد اما گیاه به لحاظ مقاومت، دارای قدرت بالایی است.

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آب آشامیدنی محل مذکور دارای کمی املاح است و یا بیش از حد دارای کلر است، استفاده از این آب برای آبیاری گیاه از دیگر علت زرد شدن برگ گل ارکیده می باشد.

در صورتی که آب خروجی از شیرآلات خانه دارای سختی بالایی باشد و یا مقدار زیادی از کلسیم و منیزیم در آن وجود داشته باشد سبب می شود جذب ریز مغذی ها توسط ریشه ی گیاه کاهش پیدا کند که این امر به رشد مناسب گیاه آسیب رسانده و از طرفی سبب زرد شدن برگ گل ارکیده می شود.

با این حال همواره در آب آشامیدنی سازمان های مربوطه سعی بر آن دارند که آب مصرفی به لحاظ کیفی مناسب باشد و برای سلامتی انسان زیان آور نباشد ولیکن گاهی این فرآیند دچار افت کیفی شده و سبب آسیب به شما و وارد شدن استرس به گل ارکیده می شود.

در صورتی که احتمال می دهید سایر موارد نگهداری از گل ارکیده به خوبی در حال اجراست می توانید از آب معدنی برای آبیاری گیاه خود استفاده نمایید و یا آب خروجی از شیرآلات خانه را 24 ساعت قبل از آبیاری گیاه درون ظرفی ریخته و آن را در فضای باز قرار دهید تا با تبخیر املاحی نظیر کلر، آب مصرفی از کیفیت بهتری برخوردار گشته و در اختیار ریشه ی گیاه قرار بگیرد.

کوددهی بیش از حد از دیگر دلیل زرد شدن برگ گل ارکیده

برخی از افراد تصور می کنند که با کوددهی بیش از حد گل ارکیده، گیاه رشد بهتری داشته و مقاوم تر می شود ولیکن لازم به ذکر است اثرات مخرب کوددهی زیاد، بیشتر از کوددهی کم می باشد.

در کودهای شیمیایی عناصری مانند کلسیم، منگنز، روی، مس و فسفر وجود دارند که در صورت مصرف بیش از حد آنها، آهن کمتری توسط ریشه ی گیاه جذب می شود که در نتیجه ی این امر، برگ گل ارکیده زرد می شود.

ارکیده ها نیاز به کود های سبک جهت تغذیه دارند که کود مصرفی می بایست به صورت رقیق در آب آبیاری حل شده و در اختیار ریشه ی گیاه قرار بگیرد.

برای رشد بهتر گیاه، کوددهی گل ارکیده باید هر دو هفته یکبار انجام شود و بعد از چند نوبت کوددهی بهتر است یک وقفه ایجاد شده و تنها آب خالی در اختیار گیاه قرار بگیرد تا نمک های حاصل از کود، توسط آب آبیاری شسته شده و از انتهای گلدان خارج شود.

کمبود مواد غذایی از دیگر علت شل شدن برگ گل ارکیده

در سناریوی مقابل استفاده بیش از حد کود، افرادی تمایل دارند که گل ارکیده را تغذیه نکنند زیرا بر این باور هستند که خاک گلدان دارای مواد مغذی بوده و نیاز غذایی گیاه از آن تامین می شود.

مخلوط خاک اغلب گلدان های گل ارکیده از کوکوپیت و پرلیت می باشد که بافت خاکی مذکور، دارای هیچگونه مواد غذایی نبوده و حتی اگر خاک، جدا از آنچه که اشاره شد باشد آب آبیاری عناصر را شسته و برخی دیگر توسط ریشه جذب، و در نهایت گیاه با کمبود مواد غذایی رو به رو می شود.

در نتیجه، از دیگر دلایل زردی و علت شل شدن بر گل ارکیده کمبود عناصر غذایی نظیر نیتروژن، آهن، روی و منگنز می باشد که با کوددهی صحیح می توان به آسانی بر این مشکل غلبه کرد.

عفونت باکتریایی، قارچی و ویروسی گل ارکیده

عفونت باکتریایی، قارچی و ویروسی گل ارکیده
عفونت باکتریایی، قارچی و ویروسی گل ارکیده

از دیگر دلایل زرد شدن برگ گل ارکیده، هجوم انواع بیماری های گل ارکیده به گیاه است به طوری که این عفونت ها در درجه ی اول به صورت لکه بر روی گیاه پدیدار شده و به سرعت می توانند کل برگ را به رنگ زرد و یا حالات دیگر، تغییر شکل دهند.

پوسیدگی ریشه گل ارکیده

پوسیدگی ریشه گل ارکیده از شایع ترین عفونت های ریشه ای در گل ارکیده است که این عفونت در نتیجه ی آبیاری بیش از حد، زهکشی ضعیف خاک و نبود سوراخ های زهشکی در انتهای گلدان می باشد.

پوسیدگی ریشه خیلی سریع می تواند گیاه سالم ارکیده را از بین ببرد در نتیجه هنگامی که وجود لکه ها را بر روی برگ گیاه مشاهده کردید، اولین کار شما بازرسی از ریشه ی گل ارکیده می باشد.

در صورتی که گلدان گل ارکیده شفاف باشد می توانید بدون خارج کردن گیاه، ریشه های گیاه را بررسی نمایید و در صورتی که گلدان شفاف نباشد می بایست گیاه را از گلدان خارج کرده تا بررسی لازم را انجام دهید.

ریشه های تحت تاثیر عفونت معمولا قهوه ای، سیاه، نرم و شکننده هستند و در صورتی که ارکیده ی شما دارای تعدادی ریشه ی سالم و تعدادی ریشه فاسد است می بایست تمام ریشه های فاسد را توسط یک ابزار باغبانی تیز و استریل برش دهید.

سپس باید آبیاری را کاهش داده و از ارکیده در گلدان شفاف دارای سوراخ های زهکشی و خاک مناسب نگهداری کنید.

عفونت قارچی گل ارکیده

از دیگر دلیل زرد شدن برگ گل ارکیده، عفونت قارچی در گیاه است به طوری که این عفونت نقاط زرد رنگی بر روی برگ گیاه ایجاد کرده (مخصوصا قسمت زیرین برگ) و بدون درمان این لکه ها بزرگ، قهوه ای و یا سیاه می شوند.

در نتیجه ی این علت زرد شدن برگ گل ارکیده اگر میزان آسیب خفیف باشد می توان با استفاده از قارچکش های مناسب، بر عفونت قارچی مذکور غلبه کرد.

لکه قهوه ای باکتریایی

لکه قهوه ای باکتریایی از دلیل زرد شدن برگ گل ارکیده، باعث ایجاد لکه های زرد و قهوه ای نامنظم بر روی برگ گل ارکیده می شود که البته این عفونت بیشتر در ارکیده هایی که در نقاط گرم و مرطوب نگهداری می شوند اتفاق می افتد.

با وخامت بیشتر عفونت، زردی در برگها بیشتر شده و این اولین نشانه از گیاه است که به شما نشان می دهد ارکیده ی شما با استرس شدیدی دست و پنجه نرم می کند.

در صورت پیش آمدن چنین اتفاقی بهترین روش مبارزه از بین بردن تمامی قسمت های آلوده در گیاه است.

عفونت های قارچی و باکتریایی می توانند هم علت زرد شدگی برگ گل ارکیده باشند و هم علت شل شدن برگ گل ارکیده و در صورتی که تمایل دارید برای مبارزه با عفونت باکتریایی از باکتری کش استفاده نمایید، محلول رقیق هیدروژن پراکسید 3%، بهترین انتخاب شما خواهد بود.

در صورتی که در مورد هر یک از موارد اشاره شده در ارتباط با زردی برگ گل ارکیده سوالی دارید حتما آن را با در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارائه تجربه کاربری بهتر Cookie های شما را ذخیره می کنیم. در صورتی که مایل هستید دکمه "موافقم" را انتخاب نمایید. موافقمادامه

Privacy & Cookies Policy