زرد شدن برگ گل ارکیده

چرا برگ گل ارکیده زرد می شود؟ (علل و راه حل آن)

همه ی واریته های گل ارکیده از انواع گل آپارتمانی در مواقعی از دوران رشد، زرد شدن برگ گل ارکیده را خواهند داشت و این نشان از آن است که برگ های پایینی گیاه و قدیمی تر از بین رفته و برگ های جوان جایگزین آن خواهد شد.

در صورتی که برگ های تازه متولد شده و برگ های جوان قبلی نیز دچار زرد شدگی شده باشند و یا گل ارکیده در اکثر مواقع دوران رشد خود دارای برگ یا برگ های زرد باشد، این موضوع می تواند نشان از عدم نگهداری صحیح گل ارکیده از سوی شما باشد.

مشخص شدن علت زرد شدن برگ گل ارکیده خوشبختانه امری آسان بوده و به راحتی می توان سلامتی مجدد را برای گیاه فراهم نمود.

در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن به 10 دلیل زرد شدن برگ گل ارکیده از گیاهان اکسیژن ساز آپارتمانی می پردازیم تا با آشنا َشدن با این عوامل، زردی برگ گل ارکیده ی خود را درمان کنید، تا پایان همراه ما باشید.

زرد شدن برگ گل ارکیده

در ابتدا ی مقاله، خلاصه ای از متداول ترین دلایلی که ممکن است به خاطر آنها برگ گل ارکیده ی شما زرد شده باشد را به صورت خلاصه مرور می کنیم:

 • دسترسی ارکیده به نور مستقیم خورشید (یعنی نوری که برای رشد و نمو گیاه زیاد است).
 • کم بودن درجه حرارت محیط
 • زیاد بودن درجه حرارت محیط
 • آبیاری بیش از حد ارکیده
 • مرگ طبیعی برگ های قدیمی
 • تغییر ناگهانی محیط نگهداری ارکیده
 • کیفیت پایین آب آبیاری به لحاظ املاح و شوری
 • کوددهی بیش از حد و زرد شدن برگ گل ارکیده
 • کمبود مواد غذایی
 • عفونت باکتریایی، قارچی و ویروسی (بیماری های گل ارکیده)

دسترسی ارکیده به نور مستقیم خورشید و علت زرد شدن برگ گل ارکیده

علت زرد شدن برگ گل ارکیده
علت زرد شدن برگ گل ارکیده

در طبیعت گل ارکیده از گیاهان آپارتمانی کوچک در نور غیر مستقیم خورشید و در زیر سایه بان های درختان جنگل های گرمسیری رشد می کند بنابراین می توان به این نتیجه رسید که ارکیده ها به ندرت در طبیعت، در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرند.

بنابراین در صورتی که از گل ارکیده در خانه ی خود مراقبت می کنید می بایست اطمینان حاصل نمایید که گیاه مقدار متوسطی از نور خورشید را دریافت می کند که نور مذکور، نور غیر مستقیم خورشید می باشد.

پنجره های رو به شمال و شرق خانه برای نگهداری گل ارکیده در فصل تابستان مناسب هستند و از طرفی در فصل زمستان، پنجره های رو به غرب و جنوب برای گل ارکیده به لحاظ تامین نور مناسب، ایده آل هستند.

در صورتی که احساس می کنید محل نگهداری گل ارکیده از گیاهان آپارتمانی با نور کم در خانه شدت نور زیاد است باید پرده ای شفاف برای پنجره ی خانه نصب کرده تا لوکس نوری کاهش یابد و یا گلدان گل ارکیده را با فاصله ی بیشتری از پنجره قرار دهید.

در نتیجه ی دسترسی گیاه به نور بیش از حد خورشید که یک علت زرد شدن برگ گل ارکیده می باشد می توان با قرار دادن گلدان در محل مناسب، ظاهر برگ ها را پر جنب و جوش تر، سالم تر و سبز تر نمود.

کم بودن درجه حرارت و دلیل زرد شدن برگ گل ارکیده

دلیل زرد شدن برگ گل ارکیده
دلیل زرد شدن برگ گل ارکیده

تمامی واریته های گل ارکیده در محدوده دمایی 15 الی 27 درجه سانتی گراد بهترین عمکلرد خود را دارند و این محدوده ی دمایی به علت آنکه در اکثر خانه ها قابلیت فراهم شدن دارد سبب شده تا گل ارکیده، از گل های محبوب آپارتمانی محسوب شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  صفر تا صد پرورش و نگهداری ارکیده فالانوپسیس در خانه

هنگامی که درجه حرارت محیط به طور مرتب از 15 درجه ی سانتی گراد پایین تر برود گل ارکیده تحت فشار قرار گرفته و شرایطی برای زرد شدن تدریجی برگ های گیاه ایجاد می شود که در نهایت این کاهش دما، سبب قهوه ای و یا سیاه شدن برگ گل ارکیده شده می شود.

در نتیجه، این دلیل زردن شدن برگ گل ارکیده به راحتی قابل کنترل بوده و برای تشخیص بهتر دمای محیط می توان از یک دماسنح مناسب استفاده نمود.

بسیاری از دماسنج های محیطی وجود دارند که نه تنها دمای فعلی محیط را نشان می دهند بلکه نواسانات دمایی روز های قبلی را ثبت کرده و آن را به اطلاع شما می رسانند که با بررسی دقیق آنها بتوانید شرایط محیطی ایده آل تری به لحاظ دما برای گیاه خود فراهم کنید.

بالا بودن درجه حرارت و علت شل شدن برگ ارکیده

علت شل شدن برگ ارکیده
علت شل شدن برگ ارکیده

اگرچه در طبیعت بسیاری از ارکیده در مناطق گرمسیری یافت می شوند اما در این مناطق، درجه حرارت نسبتا پایدار بوده و رطوبت محیطی مناسب است به طوری که در روز دما افزایش شدیدی نداشته و در شب، درجه حرارت متعادل است.

همان طور که قبلا هم اشاره شده است برای نگهداری شاخه گل ارکیده در خانه می بایست از الگوی رشد آن در طبیعت تقلید کنیم بنابراین اگر افزایش درجه حرارت محیط دائما در خانه اتفاق بیفتد، سبب وارد شدن استرس بیش از حد به گیاه شده و در فرآینده های متابولیکی ارکیده اختلال ایجاد می کند که همین امر سبب زردی و علت شل شدن برگ گل ارکیده می باشد.

افزایش دما بیش از حد 27 درجه ی سانتی گراد در قدم اول برگ های گل ارکیده را زرد و شل کرده و در آسیب های بعدی، باعث ریزش برگ گل ارکیده خواهد شد که در نتیجه ی تمامی اتفاقات مذکور، گل ارکیده از بین خواهد رفت.

آبیاری بیش از حد و علت زرد شدن ساقه ارکیده

یکی از شایع ترین دلیل زردی برگ گیاهان آپارتمانی و علت زرد شدن ساقه ارکیده، آبیاری بیش از حد گل ارکیده می باشد.

آبیاری گل ارکیده به شکل بیش از حد، در قدم اول ریشه های گیاه رو پوسیده می کند که این پوسیدگی، سبب مرگ سریع ریشه شده و در نتیجه ی این اتفاق، ریشه ی ارکیده از بین رفته و گیاه توانایی جذب آب و مواد غذایی را از دست می دهد و به عبارتی می توان گفت علت این موضوع، هجوم بیماری های گل ارکیده به گیاه است.

بسیاری از عزیزان تمایل دارند که با آبیاری روزانه، از گل ارکیده ی خود نگهداری کنند ولیکن میزان آبیاری گل ارکیده باید به لحاظ حجمی، کم باشد و تنها در زمانی که خاک گلدان 90 درصد خشک شده است، می بایست مخلوط خاک گلدان را آبیاری نمود.

برای تشخیص صحیح زمان آبیاری گل ارکیده می توانید انگشت دست خود را به داخل مخلوط خاک فشار داده و در صورت عدم احساس رطوبت در خاک، اقدام به آبیاری گیاه نمایید.

مرگ طبیعی برگ گل ارکیده

هنگامی که گل ارکیده برگ های جدید تولید می کند این کاملا طبیعی است که گیاه انرژی بیشتر را، صرف برگ های جدید و جوان کند بنابراین ارکیده ی شما تصمیم می گیرد که صرف انرژی برای برگ های قدیمی و پیر توجیه نداشته و در این مقطع، برگ های قدیمی، پایینی و پیر تر گیاه زرد شده و شروع به ریزش می کنند.

در صورتی که مشاهده کردید یک یا دو برگ پایینی گل ارکیده ی شما در حال زرد شدن هستند پیشنهاد می کنم کار به خصوصی را انجام ندهید و بگذارید برگ های گیاه آرام آرام پژمرده شده و زرد شوند (البته در صورتی که علت زردی برگ دلیل دیگری نداشته باشد).

بسیاری از افراد با دیدن برگ های زرد گل ارکیده ی خود احساس ناراحتی کرده و اقدام به برداشتن آنها می کنند تا ظاهر زیبای گیاه شان حفظ شود.

انجام این کار قابل درک بوده و احساس این افراد کاملا ستودنی است با این حال باید عرض کنم برداشت دستی برگ های گل ارکیده، خطر ابتلای گیاه را به بیماری های مختلف افزایش می دهد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  چگونه گل ارکیده دندروبیوم را پرورش و نگهداری کنیم ؟

در صورتی که تمایل دارید برگ های گیاه را به صورت دستی از پایه جدا کنید پیشنهاد می کنم این کار را توسط یک چاقوی تیز انجام دهید و قبل از انجام برش، حتما چاقوی مذکور را با محلول هیدروژن پراکسید و یا الکل به خوبی ضد عفونی نمایید تا خطر عفونت در گیاه به صفر برسد.

تغییر ناگهانی محیط و زرد شدن برگ گل ارکیده

تغییر ناگهانی محیط و زرد شدن برگ گل ارکیده
تغییر ناگهانی محیط و زرد شدن برگ گل ارکیده

هرگونه تغییر ناگهانی محیط برای گیاه، منجربه وارد شدن استرس به ارکیده می شود که در نتیجه ی این استرس، در درجه ی اول ریزش برگ ها و غنچه های گل ارکیده شروع شده و در نهایت، برگ های باقی مانده ی گل ارکیده زرد رنگ می شوند.

تغییر ناگهانی محیط، اتفاقی نادر در نگهداری از شاخه گل ارکیده می باشد با این حال در صورت خرید گل ارکیده از گل فروشی و انتقال آن به خانه، این اتفاق خواهد افتاد.

در صورت انتقال گل ارکیده از گل فروشی به خانه بهتر است قبل از خرید، شرایط ایده آل محیطی برای نگهداری از گیاه در خانه فراهم شود زیرا این امر سبب می شود واکنش گل ارکیده به استرس جا به جایی با تاخیر یک الی دو هفته ای همراه باشد و سپس آسیب کمتری به گیاه وارد شده و گیاه مجبور می شود به شرایط محیطی جدید عادت کند.

کیفیت پایین آب آبیاری از دیگر علت زرد شدن برگ گل ارکیده

شاید ظاهر گل ارکیده ظریف و شکننده باشد اما گیاه به لحاظ مقاومت، دارای قدرت بالایی است.

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آب آشامیدنی محل مذکور دارای کمی املاح است و یا بیش از حد دارای کلر است، استفاده از این آب برای آبیاری گیاه از دیگر علت زرد شدن برگ گل ارکیده می باشد.

در صورتی که آب خروجی از شیرآلات خانه دارای سختی بالایی باشد و یا مقدار زیادی از کلسیم و منیزیم در آن وجود داشته باشد سبب می شود جذب ریز مغذی ها توسط ریشه ی گیاه کاهش پیدا کند که این امر به رشد مناسب گیاه آسیب رسانده و از طرفی سبب زرد شدن برگ گل ارکیده می شود.

با این حال همواره در آب آشامیدنی سازمان های مربوطه سعی بر آن دارند که آب مصرفی به لحاظ کیفی مناسب باشد و برای سلامتی انسان زیان آور نباشد ولیکن گاهی این فرآیند دچار افت کیفی شده و سبب آسیب به شما و وارد شدن استرس به گل ارکیده می شود.

در صورتی که احتمال می دهید سایر موارد نگهداری از گل ارکیده به خوبی در حال اجراست می توانید از آب معدنی برای آبیاری گیاه خود استفاده نمایید و یا آب خروجی از شیرآلات خانه را 24 ساعت قبل از آبیاری گیاه درون ظرفی ریخته و آن را در فضای باز قرار دهید تا با تبخیر املاحی نظیر کلر، آب مصرفی از کیفیت بهتری برخوردار گشته و در اختیار ریشه ی گیاه قرار بگیرد.

کوددهی بیش از حد از دیگر دلیل زرد شدن برگ گل ارکیده

برخی از افراد تصور می کنند که با تغذیه بیش از حد گیاه با کود مناسب گل ارکیده، گیاه رشد بهتری داشته و مقاوم تر می شود ولیکن لازم به ذکر است اثرات مخرب کوددهی زیاد، بیشتر از کوددهی کم می باشد.

در کودهای شیمیایی عناصری مانند کلسیم، منگنز، روی، مس و فسفر وجود دارند که در صورت مصرف بیش از حد آنها، آهن کمتری توسط ریشه ی گیاه جذب می شود که در نتیجه ی این امر، برگ گل ارکیده زرد می شود.

ارکیده ها نیاز به کودهای سبک نظیر کود کیوتن جهت تغذیه دارند که کود مصرفی می بایست به صورت رقیق در آب آبیاری حل شده و در اختیار ریشه ی گیاه قرار بگیرد.

برای رشد بهتر گیاه، کوددهی گل ارکیده باید هر دو هفته یکبار انجام شود و بعد از چند نوبت کوددهی بهتر است یک وقفه ایجاد شده و تنها آب خالی در اختیار گیاه قرار بگیرد تا نمک های حاصل از کود، توسط آب آبیاری شسته شده و از انتهای گلدان خارج شود.

کمبود مواد غذایی از دیگر علت شل شدن برگ گل ارکیده

در سناریوی مقابل استفاده بیش از حد کود گیاهان آپارتمانی، افرادی تمایل دارند که گل ارکیده را تغذیه نکنند زیرا بر این باور هستند که خاک گلدان دارای مواد مغذی بوده و نیاز غذایی گیاه از آن تامین می شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  هرس گل ارکیده

مخلوط خاک اغلب گلدان های گل ارکیده از کوکوپیت و پرلیت می باشد که بافت خاکی مذکور، دارای هیچگونه مواد غذایی نبوده و حتی اگر خاک، جدا از آنچه که اشاره شد باشد آب آبیاری عناصر را شسته و برخی دیگر توسط ریشه جذب، و در نهایت گیاه با کمبود مواد غذایی رو به رو می شود.

در نتیجه، از دیگر دلایل زردی و علت شل شدن بر گل ارکیده کمبود عناصر غذایی نظیر نیتروژن، آهن، روی و منگنز می باشد که با کوددهی صحیح می توان به آسانی بر این مشکل غلبه کرد.

عفونت باکتریایی، قارچی و ویروسی گل ارکیده

عفونت باکتریایی، قارچی و ویروسی گل ارکیده
عفونت باکتریایی، قارچی و ویروسی گل ارکیده

از دیگر دلایل زرد شدن برگ گل ارکیده، هجوم ّبیماری گیاهان آپارتمانی به گیاه است به طوری که این عفونت ها در درجه ی اول به صورت لکه بر روی گیاه پدیدار شده و به سرعت می توانند کل برگ را به رنگ زرد و یا حالات دیگر، تغییر شکل دهند و شرایط را حتی برای تکثیر گل ارکیده بسیار سخت کنند.

پوسیدگی ریشه گل ارکیده

پوسیدگی ریشه گل ارکیده از شایع ترین عفونت های ریشه ای در گل ارکیده است که این عفونت در نتیجه ی آبیاری بیش از حد، زهکشی ضعیف خاک و نبود سوراخ های زهشکی در انتهای گلدان می باشد.

پوسیدگی ریشه خیلی سریع می تواند گیاه سالم ارکیده را از بین ببرد در نتیجه هنگامی که وجود لکه ها را بر روی برگ گیاه مشاهده کردید، اولین کار شما بازرسی از ریشه ی گل ارکیده می باشد.

در صورتی که گلدان گل ارکیده شفاف باشد می توانید بدون خارج کردن گیاه، ریشه های گیاه را بررسی نمایید و در صورتی که گلدان شفاف نباشد می بایست گیاه را از گلدان خارج کرده تا بررسی لازم را انجام دهید.

ریشه های تحت تاثیر عفونت معمولا قهوه ای، سیاه، نرم و شکننده هستند و در صورتی که ارکیده ی شما دارای تعدادی ریشه ی سالم و تعدادی ریشه فاسد است می بایست تمام ریشه های فاسد را توسط یک ابزار باغبانی تیز و استریل برش دهید.

سپس باید آبیاری را کاهش داده و از ارکیده در گلدان شفاف دارای سوراخ های زهکشی و خاک مناسب نگهداری کنید.

عفونت قارچی گل ارکیده

از دیگر دلیل زرد شدن برگ گل ارکیده، عفونت قارچی در گیاه است به طوری که این عفونت نقاط زرد رنگی بر روی برگ گیاه ایجاد کرده (مخصوصا قسمت زیرین برگ) و بدون درمان این لکه ها بزرگ، قهوه ای و یا سیاه می شوند.

در نتیجه ی این علت زرد شدن برگ گل ارکیده اگر میزان آسیب خفیف باشد می توان با استفاده از قارچکش های مناسب، بر عفونت قارچی مذکور غلبه کرد.

لکه قهوه ای باکتریایی

لکه قهوه ای باکتریایی از دلیل زرد شدن برگ گل ارکیده، باعث ایجاد لکه های زرد و قهوه ای نامنظم بر روی برگ گل ارکیده می شود که البته این عفونت بیشتر در ارکیده هایی که در نقاط گرم و مرطوب نگهداری می شوند اتفاق می افتد.

با وخامت بیشتر عفونت، زردی در برگها بیشتر شده و این اولین نشانه از گیاه است که به شما نشان می دهد ارکیده ی شما با استرس شدیدی دست و پنجه نرم می کند.

در صورت پیش آمدن چنین اتفاقی بهترین روش مبارزه از بین بردن تمامی قسمت های آلوده در گیاه است.

عفونت های قارچی و باکتریایی می توانند هم علت زرد شدگی برگ گل ارکیده باشند و هم علت شل شدن برگ گل ارکیده و در صورتی که تمایل دارید برای مبارزه با عفونت باکتریایی از باکتری کش استفاده نمایید، محلول رقیق هیدروژن پراکسید 3%، بهترین انتخاب شما خواهد بود.

در صورتی که در مورد هر یک از موارد اشاره شده در ارتباط با زردی برگ گل ارکیده سوالی دارید حتما آن را با در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 24 میانگین امتیازات: 4]

یک فکر در مورد “چرا برگ گل ارکیده زرد می شود؟ (علل و راه حل آن)

 1. نرگس گفت:

  سلام وقتتون بخیر ارکیده من یه مقداری سر برگش زرد شده و به سمت آخر برگش ادامه داره ،مشکلش چیه؟۱هفته هم نشده که خریدمش و دو برگ دیگش کاملا سبزه گل هم داره.

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   وقت شما هم بخیر
   زرد شدن برگ ارکیده شما می تونه دو دلیل داشته باشه
   دلیل اول این هست که چون تازه گیاه را خریداری کردید، ارکیده شما مشغول سازگاری با شرایط محیطی جدیدی خودش هست.
   اما دلیل دوم به خاطر آبیاری بیش از حد.
   پیشنهاد می شه تنها یک هفته شرایط محیطی ایده آل رو برای ارکیده فراهم کنید و در صورتی که زردی برگ متوقف شد همین روند رو ادامه بدید.
   اما اگر زردی برگ بیشتر شد میزان آبیاری گیاه رو کاهش بدید و از غبارپاشی اون پرهیز کنید.

 2. ایلین گفت:

  با سلام
  من حدود ۶ ماه است که ارکیده م را خریداری کردم و در طول این شش ماه همیشه گل داشته و الان هم ۴ گل و ۳ تا غنچه داره و یک برگ تازه متولد شده هفته اس دوبار ابیاری میکنم و نور هم با فاصله یک متری و به طور غیرمستقیم دریافت میکنه ولی تا حالاکود ندادم؛ اخیرا دو تا از برگ های پایینیش زرد شده و فکر میکنم وضعیت ریشه هاش اونقدر خوب نیست باید چه کرد؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام مجدد
   مشکل گیاه شما به خاط آبیاری بیش از حد هست باید میزان آبیاری رو کاهش بدید و گل ارکیده را از گلدان خارج کنید و سپس ریشه های آسیب دیده را تا نقطه سالم هرس کنید.

   1. ایلین گفت:

    سپاس از شما درضمن دمای محیط رو پرسیده بودید که حدود ۲۵ درجه هست و غبارپاشی هم نمیکنیم.

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     بله با توضیحاتی که فرمودید چون روند زرد شدن برگ ارکیده شما از پایین شروع شده، این موضوع تنها به خاطر آبیاری بیش از حد هست.

    2. نرگس گفت:

     سلام وقتتون بخیر
     یگی از برگهای پایینی زرد شده و دوتا لکه قهوه ای داره
     برگ تازه داده و گل داره
     چه کودی بدم؟؟؟

     1. سینا فتاح زاده گفت:

      سلام
      اگر کود رو برای از بین بردن لکه های زرد و قهوه ای می خواید استفاده کنید، شاید اون تغییر رنگها علت دیگه ای داشته باشه که باید مابقی شرایط نگهداری گیاه بررسی شه.
      اما به طور کلی اگر قصد دارید ارکیده رو تقویت کنید، می تونید از کود سه بیست یا ۱۰ ۱۰ ۱۰ استفاده کنید.

 3. شبنم گفت:

  سلام
  گل ارکیده من دو ماهه که آمده به خونه ما ، همیشه گل داشته توی این مدت حتی برگ و گل های جدید زده اما چند روزه یکی از ساقه هایی که پر از گل بوده رو به زردی رفته و گل های همه پژمرده داره میشه و میریزه البته همون ساقه ای که زرد شده فقط ، آیا مریض شده یا طبیعیه ؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   خیر طبیعی نیست.
   شرایط نگهداری گیاه رو بفرمایید تا علت اصلی مشکل مشخص شه

 4. شبنم گفت:

  سلام
  گل ارکیده من دو ماهه که آمده به خونه ما ، همیشه گل داشته توی این مدت حتی برگ و گل های جدید زده اما چند روزه یکی از ساقه هایی که پر از گل بوده رو به زردی رفته و گل های همه پژمرده داره میشه و میریزه البته همون ساقه ای که زرد شده فقط ، آیا مریض شده یا طبیعیه ؟

 5. روحی گفت:

  سلام گل ارکیده من از فروردین خریدمش، دو هفته ای که برگاش زرد میشم ب ترتیب و تمام گل هاش ریخته و ساقه زرد شده، از محلول قارچ کش هم استفاده کردم هفته ای یکبار و همچنین خاک رو هم عوض کردم یکم ریشه هاش پوسیده بود ایا امکان دارد خوب بشه ؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   نیازی به استفاده از قارچکش نیست
   میزان آبیاری گیاه رو کاهش بدید و ریشه های پوسیده رو تا نقطه سالم هرس کنید.

 6. مهندس جاویدان گفت:

  سلام گل ارکیده بعد از انتقال به خانه به سرعت گل ها و برگ هاش ریخت و الان شروع کرده به زرد شدن برگ های بزرگ پایینیش. ممکنه راهنمایی کنید چکار میشه براش انجام داد؟ گلدان شفاف هست ریشه ها سبز هستند و مشکل ظاهری خاصی مشخص نیست. زهکشی مناسب میشه آب هم مقدار مناسب دریافت میکنه. تنها کاری که کردیم نزدیک اون یک دستگاه بخور سرد وجود داشته. آیا ممکنه علت رطوبت بالا بوده باشه؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   ریزش برگ و غنچه پس از خرید گیاه و انتقال اون به خونه طبیعی است.
   به من بفرمایید برگ ها یکی یکی زرد میشن یا همه با هم؟
   دستگاه بخور بهتره دو متر با گلدون فاصله داشته باشه.

   1. مهندس جاویدان گفت:

    اول اینکه مرسی که به سرعت پاسخ دادید و اینکه داره یکی یکی زرد میشه و حتی برگی هم که تازه جوانه زده بود داره زرد میشه.

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     به من بفرمایید گیاه چقدر با پنجره فاصله داره و در طول روز چه مقدار نور دریافت میکنه؟
     درجه حرارت شب و روز گیاه چقدر هست؟
     و اینکه آیا از کود استفاده کردید و یا خیر و اگه جواب مثبت هست چه کودی استفاده کردید و مقدار اون چقدر بوده؟

 7. مهندس جاویدان گفت:

  توی نور غیر مستقیم آفتاب اما نزدیک به پنجره هست یعنی نور مستقیم خورشید رو برگ ها نیست. درجه حرارت هوا در طول شبانه روز بین بیست و یک درجه تا بیست و هفت درجه متغیره. از کود مخصوص گل ارکیده یک بار استفاده شده. کود تهیه شده از یک برند خارجی هست که تا سال دو هزار و بیست و سه مهلت استفاده داره. با غلظت پنج میلی لیتر در یک لیتر آب بدون کلر بوده.

  1. مهندس جاویدان گفت:

   حدود صد سی سی از کود رقیق شده با آب بهش داده شده.

   1. سینا فتاح زاده گفت:

    خاک گلدون رو با آب ولرم به مدت ۵ دقیقه شستشو بدید و بعد از ۵ دقیقه اجازه بدید تا آب اضافی کامل خالی شه و بعد از اون گیاه رو بگذارید جای خودش.
    فاصله دستگاه بخور رو هم با گیاه حدودا ۲ تا ۲/۵ متر کنید.

    1. مهندس جاویدان گفت:

     منظور شما اینکه گل رو از گلدان خارج کنیم و بعد روی خاک داخل گلدان آب ولرم بگیریم؟ خب در این صورت که خاک گلدان از زیر آن به همراه آب خارج میشود و باقی مانده مقداری چوب و تکه بزرگ باقی مانده از خاک خواهد بود!؟ لطفا بیشتر توضیح دهید.

     1. سینا فتاح زاده گفت:

      نیازی به خارج کردن گیاه از گلدون نیست.
      در صورت تمایل با من تماس بگیرید تا من دقیق تر راهنمایی کنم.
      ۰۹۱۲۲۴۸۱۶۴۴

 8. حمیده گفت:

  سلام من ۳ ماهه گال ارکیده گرفتم تا ۱ ماه گلهاش بهش بود بهد کم کم از پایین یکی یکی گلهاش خشک شد و افتاد همزمان یک برگ جدید هم رشد کرد حدود یک ماهی هست که دیگه گل نداده و الان یک هفته ای است ساقه گل از بالا داره زرد میشه و خشک میشه نورش غیر مستقیم هست و سط اتات روبروی پنجره دمای هوا تقریبا ۲۴ درجه هست و هفنه ای یکبار زیر شیر اب میگیرمش پر از اب بشه و میذارمم ابش تخلیه بشه دیگه تو طول هفته اب اسپری میکنم ضمنا منتطقه ما کویری هست گرم و خشک

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام اگر ریشه های گیاه بیماری ندارند، ساقه رو برش بدید و منتظر گلدهی مجدد گیاهتون باشید.

 9. الی گفت:

  سلام من یک ارکیده رو حدودا ۲ هفته پیش خریداری کرده بودم،، تا همین ۳ روز حالش خوب بود ولی از ۳ روز قبل،،برگ ها شروع به زرد شدن کردن.(برگ های پایینی)حدودا ۳ تا برگ داره زرد میشه جمعا هم ۸ تا برگ داره. یک بار از کود براش استفاده کردم حدود ۱۰ روز پیش. هر ۲ روز یک بار آب میدادم یعنی گل فروش اینطوری گفته بود ولی من تحقیقی کردم دیدم نوشته هفته ای ۱ یا ۲ بار. برای همین هر ۴ روز یک بار آب یاری میکنم و همچنین غبار پاشی روزانه انجام میدم. مقابل پنجره جنوبی قرار داره پرده تور کشیده شده.
  میشه راهنماییم کنین؟؟
  خیلی ممنون

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   مشکل گیاه شما از آبیاری زیاده
   ملاک هفته ای یک بار یا دو بار نیست هر زمان که سطح خاک کامل خشک شد گیاه رو آبیاری کنید و آب زمانی آبیاری از پایین گلدون خارج شه.
   اگر ریشه ها پوسیده شدن اون هارو هم هرس کنید در غیر این صورت روش آبیاری رو طلاح نمایید.

 10. ندا مومنی گفت:

  سلام، یکی از ساقه‌های گل ارکیده من از بالا شروع کرده به زردشدن و به هرگلی که میرسه اون رو خشک و پژمرذه میکنه، راه حل چیه، از قسمت زرد شده ساقه رو ببرم درست میشه؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام می توانید ساقه رو برش بدید اما مساله مهم این هست که علت اصلی مشکل گیاه مشخص شه.
   شرایط نگهداری رو در صورت تمایل بفرمایید.

 11. فرنود گفت:

  سلام روز بخیر من اسفند ۹۹ یعنی ۵ ماه پیش ارکیده خریدم اردیبهشت ماه دیگه غنچه نداد به علت اینکه کرونا گرفته بودم بهش رسیدگی نکردم،و الان ۱ ماهه برگ هاش زرد میشه و میریزه،کلا ۶ برگ داشت و ۳تاش زرد شد و الان مونده ۲برگ ،من چیکار میتونم بکنم ممنون میشم راهنمایی بکنین؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   بعد از اتمام گلدهی ساقه رو برش دادید و یا خیر؟؟
   و اینکه ریشه ها چه وضعیتی دارند سبزند یا اینکه کمی سیاه و قهوه ای شدن؟

 12. فرنود گفت:

  سلام
  نه بعد از اتمام گلدهی ساقه هارو برش ندادم،دو ریشه اش نقره ای سبز هستش و ۳تای دیگش قهوه ای وپوسیده..

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام مجدد
   ساقه رو از ده سانتی متری پایه گل برش بدید و ریشه های آسیب دیده رو هم تا نقطه سالم هرس کنید.
   گیاه شما به مرور احیا خواهد شد فقط در آبیاری اون با دقت بیشتری عمل کنید.

 13. پرهام مستوفی گفت:

  سلام وقتتون بخیر نشا ارکیده خریدم چندین عدد همشون سالم جز یکی که برگاش زرد شد ریشه رو هم هرس کردم منتها برگ نداره اما ریشه سبز داره به نظرتون احیا میشه؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام وقت بخیر
   با قطعیت نمیشه گفت ولی در طول روز طوری شرایط رو فراهم کنید که حتما ریشه های گیاه نور دریافت کنند با این کار میشه به برگ دهی گیاه امیدوار بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *