بیماری های گل ارکیده (آفات، شته، پوسیدگی ریشه و …)

۶۸

گل ارکیده نیز همانند سایر گیاهان ، همواره مورد هجوم آفات و بیماری ها قرار می گیرد. سعی بنده در این مقاله بر آن است که نکته های لازم جهت پیشگیری از آفات و بیماری ها را خدمت شما عزیزان ارائه کنم و از طرفی به مبارزه ی شیمیایی و از بین بردن کامل موارد آسیب زننده به گل ارکیده نیز اشاره خواهم داشت، با ما همراه باشید.

بیماری های گل ارکیده و حشرات مضر

مواردی از حشرات هستند که در قسمت زیرین برگ (برگ های قدیمی) و غلاف ها، در گل ارکیده پنهان هستند که با مکیدن از نقاط گفته شده تغذیه می کنند و باعث می شوند که نقاط کلروتیک، روی برگ ها ظاهر شود و به علت تغذیه این حشرات، سطوح برگ گیاه ممکن است زرد یا تیره شود. این امر منجر به ریزش زودرس برگ، در گل ارکیده می شود. برای پیشگیری می توانید برگ ها قدیمی و غلاف های قدیمی را چک کرده و از عدم حضور آنها (حشرات) اطمینان حاصل فرمایید.

حشرات مضر دیگری هستند که به هر بخشی از گل ارکیده حمله می کنند و تمایل آنها، بیشتر حمله به محل اتصال برگ و ساقه است و در صورتی که با آنها مبارزه نشود، آلودگی حشرات می تواند به صورت لکه های سبز در برگ گل ارکیده ظاهر شود و در نهایت، برگ ها زرد و دچار ریزش شده و سبب بیماری گل ارکیده می شوند. برای پیشگیری، همانند مورد قبلی باید محل اتصال برگ ها به ساقه چک شود و از عدم حضور این حشرات اطمینان حاصل کرد.

برای مبارزه شیمیایی دو مورد گفته شده، در صورتی که حشرات آسیب زننده به تعداد کمی در گل ارکیده وجود دارند، می توانید با استفاده از یک مسواک، حشرات را از گیاه دور کنید و در صورتی که آسیب حشرات شدید است و یا تعداد حشرات زیاد می باشد، می توانید از سم مالاتیون و اورتن استفاده نمایید. نکته مهم در استفاده از این سموم، رعایت درز مناسب آنها در مصرف است و دز مصرفی، بنابر توصیه تولید کننده باشد. عدم رعایت دز مناسب، بیماری های گل ارکیده را تشدید می کند.

شته ها و تریپس، دیگر بیماری های گل ارکیده

شته ها حشراتی هستند که به جوانه ها و غنچه های گل ارکیده حمله می کنند و سبب بیماری گل ارکیده می شوند. شته ها می توانند بیماری موجود را از گیاهی به گیاه دیگر منتقل کنند، در نتیجه اگر مجموعه ای از گلدان های خانگی دارید، باید مراقب انتقال بیماری باشید. اولین نشانه حضور شته ها در گل ارکیده، وجود ماده ای چسبناک بر روی برگ گیاه است.

برای مبارزه با شته ها، در صورتی که تعداد شته ها کم است و آسیب به گیاه بسیار کم بوده، می توانید با استفاده از آب خالی شته ها و ماده ی چسبناک را در صورت وجود، از بین ببرید. در صورت آسیب شدید شته ها، می توانید با استفاده از سم های مالاتیون و اورتن بر شته ها با رعایت دز مناسب غلبه کنید و آنها را از بین ببرید.

نکته حائز اهمیت در اینجا آن است که در صورت وجود ماده ی چسبناک بر روی برگ گیاه، این ماده باید سریعا تشخیص داده شود و از بین برود، زیرا این ماده چسبناک باعث جذب سایر حشرات مضر دیگر می شود و بیماری گل ارکیده تشدید خواهد شد.

تریپس ها، حشرات کوچکی هستند و از غنچه ها و برگ های گل ارکیده تغذیه می کنند و همانند شته ها می توانند بیماری را از گیاهی به گیاه دیگر منتقل کنند. در حالت آسیب شدید، تریپس ها می توانند برگ های گل ارکیده را سوراخ کنند. در صورتی که با سوراخ های ایجاد شده در برگ گل ارکیده مواجه شدید، می توانید اطمینان حاصل نمایید که حشره تریپس به ارکیده حمله کرده است و همانند روش مبارزه با شته ها می توانید به راحتی از آفت کش های گفته شده در جهت مبارزه با تریپس ها استفاده کنید.

در تمام موارد گفته شده بالا می توانید از سم های مالاتیون و اورتن هر 2 هفته یک بار استفاده کنید (در محل آسیب دیده گیاه) و مدت زمان استفاده از سم ها تا زمانی که حشرات مضر به صورت کامل از بین رفته و بیماری گل ارکیده متوقف شود، ادامه می یابد.

حشرات سفید و کنه های عنکبوتی دیگر بیماری های گل ارکیده

حشرات سفید، کوچک و پروانه ای هستند که به جوانه و گل های در حال رشد گل ارکیده حمله می کنند و بیشتر به گل ارکیده ای که از قبل آسیب دیده است حمله می کنند. از آفت کش های گفته شده در موارد قبلی می توان در جهت مبارزه با آنها استفاده کرد با این تفاوت که هر چهار روز یک بار، زمان استفاده از آن ها بر نقاط آسیب دیده گیاه است. اکیدا توصیه می کنم که حذف علف های هرز به صورت دستی می تواند از هجوم این حشره مضر به گل ارکیده تا حد زیادی جلوگیری کند و باعث جلوگیری از بیماری گل ارکیده شود.

کنه ها جز حشرات نبوده و از خانواده چتریان هستند.کنه ها معمولا از زیر برگ های ارکیده تغذیه می کنند و در زیر برگ به شکل آفت های کوچکی به رنگ قرمز و قهوه ای هستند.

علائم حضور کنه ها آن است که شاخه های متصل به برگ ممکن است قهوه ای شده باشند و سطح بالای برگ ممکن است همانند شاخه اتصال به رنگ قهوه ای باشد که این امر می تواند به شدت به کلروفیل گل ارکیده آسیب برساند و سبب بیماری گل ارکیده شود.

کنه ها در آب و هوای گرم هر شش روز به بلوغ می رسند و بهتر است هر چهار روز از آفت کش مالاتیون و اورتن در جهت نابوده کامل آنها استفاده شود.

بهترین راه پیشگیری هجوم کنه ها و عدم بیماری گل ارکیده، رطوبت محیطی مناسب و جلوگیری از دمای بالا است.

آفات جویدنی، دیگر بیماری گل ارکیده

نرم تنانی وجود دارند که با سوراخ کردن برگ و ریشه، سبب بیماری گل ارکیده می شوند. این آفت ها می توانند به صورت شبانه روزی بر روی گیاه حرکت کرده و سبب آسیب رسیدن به گیاه شوند و اغلب در هنگام حرکت بر روی گیاه، از خود رد پا بجا گذاشته و می توان به راحتی می توان حضور آنها را در گیاه، تشخیص داد.

قطعا راه حل شیمیایی برای از بین بردن آنها، به گیاه آسیب می رساند و با توجه به سم هایی که در بازار موجود است، بهترین راه حل، حذف فیزیکی آنها با استفاده از آب و قرار دادن مقداری خاکستر، برای جلوگیری از رفت و آمد آنها در گیاه است.

دیگر جاندار آسیب زننده به گل ارکیده کاترپیلار است. به پروانه نابالغ کاترپیلار گفته می شود که در یک مقطع کوتاه می تواند به گل ها و برگ های گل ارکیده آسیب وارد کند و سبب بیماری گل ارکیده شود. بهترین راه حل سوای حذف فیزیکی آن ها، استفاده از سم باسیلوس و یا BT  است.

ملخ ها تنها موجوداتی هستند در بحث بیماری های گل ارکیده می توانند با جویدن گل و ریشه گیاه، به آن آسیب وارد کنند. بهترین راه حل مبارزه با آنها در خانه مخلوط کردن اسید بوریک، شکر و آرد است که می توانید از این مخلوط در گره های گیاه و روی بستر (مخلوط خاک) استفاده کنید.

بیماری های گل ارکیده و باکتری های آسیب زننده به گیاه

بیماری گل ارکیده و پوسیدگی نرم ریشه

خال های کوچک آبی روی برگ گل ارکیده ظاهر می شود که توسط هاله زرد احاطه می شود و در صورتی که بیماری گل ارکیده کنترل نشود، به سرعت برگ ها و ریشه های گیاه پوسیده می شود. این پوسیدگی ممکن است همراه با بوی بدی باشد و در گل ارکیده به قدری این پوسیدگی سریع پیشرفت می کند، که می تواند گیاه را در 3-2 روز پوسیده کند.

برای درمان باید بلافاصله بافت آلوده را از گیاه جدا کنید و برای مبارزه شیمیایی می توانید از سم PHYSAN استفاده کنید. آسیب گفته شده از طریق آب پاشی به برگ گیاه پدید می آید و همان طور که در مقاله های قبلی گل ارکیده به این موضوع اشاره داشتم، فقط باید ریشه گیاه آبیاری شود، زیرا زمانی که برگ گیاه مرطوب می شود، پاتوژن ها شروع به فعالیت می کنند و سبب بیماری گل ارکیده می شوند. در صورت آب پاشی به برگ گیاه، باید با ایجاد جریان هوا (باد) برگ گیاه را خشک کرد.

بیماری گل ارکیده و علائم لکه باکتریایی

خال هایی شبیه تاول که با هاله ای زرد رنگ احاطه می شود و در صورت عدم مبارزه، عفونت به سرعت پخش شده و در انتها، به تاج گل ارکیده حمله کرده و گل ارکیده از بین خواهد رفت.

همانند مورد قبلی باید بافت آلوده را از گیاه جدا کنید و از سم اکسی کلرور مس می توانید در جهت مبارزه شیمیایی با رعایت دز مناسب استفاده کنید.

اکیدا توصیه میکنم در صورت استفاده از اکسی کلرور مس، غنچه ها از اسپری شدن این قارچ کش در امان باشند.

بهترین راه حل برای عدم آسیب بیماری گل ارکیده در دو مورد قبلی جلویگری از شرایط خیلی گرم و مرطوب برای گیاه است.

سیاه شدن ریشه، دیگر بیماری گل ارکیده

علائم اولیه در برگ ها به صورت لکه های کوچک، نامنظم، آبکی و قهوه ای ظاهر می شود که به سرعت رنگ قهوه ای، متمایل به ارغوانی می شود و ممکن است این لکه ها، حاشیه زرد رنگ داشته باشند. همراه با افزایش سن این باکتری می تواند سیاه رنگ شود و ممکن است در نهایت تمام ریشه گل ارکیده را در بر بگیرد و سبب بیماری گل ارکیده شود، به خصوص در زمانی که رطوبت و دما بالا است.

بیماری های گل ارکیده
بیماری های گل ارکیده

با افزایش سن باکتری، همان طور که اشاره شد سوای سیاه شدن ریشه ها، خطوط بنفش رنگی متصل به لکه ها رو برگ گل ارکیده ایجاد می شود که این آسیب از ریشه ها شروع شده و به سمت بالا حرکت می کند و به برگ ها آسیب می زند و سبب پژمرده شدن گل ارکیده می شود. از آنجایی که فیتوفترا و پیتیوم به شدت مسری هستند، اگر گیاه دیگری دارید، گیاه آسیب دیده را از بقیه گیاهان دور کنید، زیرا موارد گفته شده می تواند با آبیاری مشترک نیز انتقال پیدا کند.

برای مبارزه شیمیایی فیتوفترا و پیتیوم می توانید از قارچ کش SUBDUE استفاده کنید.

برای پیشگیری این نوع بیماری گل ارکیده می توانید با مهیا کردن شرایط ایده آل محیطی و آبیاری مناسب و با زهکشی خوب، از بروز این آسیب جلوگیری کنید.

باکتری فوزاریوم، دیگر بیماری گل ارکیده

در این نوع بیماری گل ارکیده، برگ ها تقریبا زرد رنگ، لاغر و چروکیده می شوند و در صورت آسیب حاد، ریشه ها به رنگ بنفش درآمده و طی بازه زمانی ۳ – ۹ هفته، هجوم این باکتری می تواند گل ارکیده را از بین ببرد. اوایل آسیب دیدگی گیاه، رگه های بنفش رنگ در ریشه بوجود خواهد آمد که بعد از گذشت مدتی همان طور که اشاره کردم ریشه بنفش رنگ خواهد شد.

برای درمان باید با لوازم استریل بافت آلوده را از ریشه گل ارکیده جدا کنید و برای مبارزه شیمیایی می توانید از تیوفانات متیل با رعایت دز مناسب استفاده کنید.

باکتری ریزوکتونیا از دیگر بیماری های گل ارکیده

زمانی که خاک گلدان گل ارکیده، به خوبی زهکشی نشود و ریشه گل ارکیده توسط نمک و املاح مخلوط در خاک احاطه شود، ریشه ی گیاه بواسطه هجوم باکتری ریزوکتونیا قهوه ای رنگ خواهد شد و سپس پوسیده می شود. بهترین راه حل درمان، جدا کردن قسمت آلوده و استفاده از سم SUBDUE است تا گیاه از این بیماری گل ارکیده آسیب نبیند.

باکتری بوتریتیس، دیگر بیماری گل ارکیده

لکه هایی کوچک به رنگ سیاه و یا کمی روشن تر، روی گلبرگ گل ارکیده ایجاد می شود و در صورتی که با آنها مبارزه نشود، لکه ها بزرگتر شده و کل گل را پوشش می دهند.

بیماری های گل ارکیده
بیماری های گل ارکیده

بهترین راه حل درمانی حذف گل های آسیب دیده و استفاده از DACONIL می باشد.

ویروس ها، از دیگر بیماری های گل ارکیده

خطوط و حلقه هایی روی برگ گل ارکیده ایجاد می شود که تا به حال تحقیقات در این زمینه، برای بین بردن ویروس ها به نتیجه نرسیده است، در این حالت بهترین تصمیم در صورت ویروسی شدن گیاه، نابود کردن آن است.

شما عزیزان در صورتی که گل ارکیده را در خانه نگهداری می کنید و گیاه شما دچار آسیب دیدگی در موارد گفته شده است، می توانید سوالات خودتون را با بنده مطرح کنید تا با رفع آسیب دیدگی، بتوانید برای مدت ها از گل ارکیده خود مراقبت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.