بیماری های گل ارکیده (آفات، شته، پوسیدگی ریشه و …)

36 ۱,۸۴۵

گل ارکیده نیز همانند سایر گیاهان ، همواره مورد هجوم آفات و بیماری ها قرار می گیرد. سعی بنده در این مقاله بر آن است که نکته های لازم جهت پیشگیری از آفات و بیماری ها را خدمت شما عزیزان ارائه کنم و از طرفی به مبارزه ی شیمیایی و از بین بردن کامل موارد آسیب زننده به گل ارکیده نیز اشاره خواهم داشت، با ما همراه باشید.

بیماری های گل ارکیده و حشرات مضر

مواردی از حشرات هستند که در قسمت زیرین برگ (برگ های قدیمی) و غلاف ها، در گل ارکیده پنهان هستند که با مکیدن از نقاط گفته شده تغذیه می کنند و باعث می شوند که نقاط کلروتیک، روی برگ ها ظاهر شود و به علت تغذیه این حشرات، سطوح برگ گیاه ممکن است زرد یا تیره شود. این امر منجر به ریزش زودرس برگ، در گل ارکیده می شود. برای پیشگیری می توانید برگ ها قدیمی و غلاف های قدیمی را چک کرده و از عدم حضور آنها (حشرات) اطمینان حاصل فرمایید.

حشرات مضر دیگری هستند که به هر بخشی از گل ارکیده حمله می کنند و تمایل آنها، بیشتر حمله به محل اتصال برگ و ساقه است و در صورتی که با آنها مبارزه نشود، آلودگی حشرات می تواند به صورت لکه های سبز در برگ گل ارکیده ظاهر شود و در نهایت، برگ ها زرد و دچار ریزش شده و سبب بیماری گل ارکیده می شوند. برای پیشگیری، همانند مورد قبلی باید محل اتصال برگ ها به ساقه چک شود و از عدم حضور این حشرات اطمینان حاصل کرد.

برای مبارزه شیمیایی دو مورد گفته شده، در صورتی که حشرات آسیب زننده به تعداد کمی در گل ارکیده وجود دارند، می توانید با استفاده از یک مسواک، حشرات را از گیاه دور کنید و در صورتی که آسیب حشرات شدید است و یا تعداد حشرات زیاد می باشد، می توانید از سم مالاتیون و اورتن استفاده نمایید. نکته مهم در استفاده از این سموم، رعایت دز مناسب آنها در مصرف است و دز مصرفی، بنابر توصیه تولید کننده باشد. عدم رعایت دز مناسب، بیماری های گل ارکیده را تشدید می کند.

شته ها و تریپس، دیگر بیماری های گل ارکیده

شته ها حشراتی هستند که به جوانه ها و غنچه های گل ارکیده حمله می کنند و سبب بیماری گل ارکیده می شوند. شته ها می توانند بیماری موجود را از گیاهی به گیاه دیگر منتقل کنند، در نتیجه اگر مجموعه ای از گلدان های خانگی دارید، باید مراقب انتقال بیماری باشید. اولین نشانه حضور شته ها در گل ارکیده، وجود ماده ای چسبناک بر روی برگ گیاه است.

برای مبارزه با شته ها، در صورتی که تعداد شته ها کم است و آسیب به گیاه بسیار کم بوده، می توانید با استفاده از آب خالی شته ها و ماده ی چسبناک را در صورت وجود، از بین ببرید. در صورت آسیب شدید شته ها، می توانید با استفاده از سم های مالاتیون و اورتن بر شته ها با رعایت دز مناسب غلبه کنید و آنها را از بین ببرید.

نکته حائز اهمیت در اینجا آن است که در صورت وجود ماده ی چسبناک بر روی برگ گیاه، این ماده باید سریعا تشخیص داده شود و از بین برود، زیرا این ماده چسبناک باعث جذب سایر حشرات مضر دیگر می شود و بیماری گل ارکیده تشدید خواهد شد.

تریپس ها، حشرات کوچکی هستند و از غنچه ها و برگ های گل ارکیده تغذیه می کنند و همانند شته ها می توانند بیماری را از گیاهی به گیاه دیگر منتقل کنند. در حالت آسیب شدید، تریپس ها می توانند برگ های گل ارکیده را سوراخ کنند. در صورتی که با سوراخ های ایجاد شده در برگ گل ارکیده مواجه شدید، می توانید اطمینان حاصل نمایید که حشره تریپس به ارکیده حمله کرده است و همانند روش مبارزه با شته ها می توانید به راحتی از آفت کش های گفته شده در جهت مبارزه با تریپس ها استفاده کنید.

در تمام موارد گفته شده بالا می توانید از سم های مالاتیون و اورتن هر 2 هفته یک بار استفاده کنید (در محل آسیب دیده گیاه) و مدت زمان استفاده از سم ها تا زمانی که حشرات مضر به صورت کامل از بین رفته و بیماری گل ارکیده متوقف شود، ادامه می یابد.

حشرات سفید و کنه های عنکبوتی دیگر بیماری های گل ارکیده

حشرات سفید، کوچک و پروانه ای هستند که به جوانه و گل های در حال رشد گل ارکیده حمله می کنند و بیشتر به گل ارکیده ای که از قبل آسیب دیده است حمله می کنند. از آفت کش های گفته شده در موارد قبلی می توان در جهت مبارزه با آنها استفاده کرد با این تفاوت که هر چهار روز یک بار، زمان استفاده از آن ها بر نقاط آسیب دیده گیاه است. اکیدا توصیه می کنم که حذف علف های هرز به صورت دستی می تواند از هجوم این حشره مضر به گل ارکیده تا حد زیادی جلوگیری کند و باعث جلوگیری از بیماری گل ارکیده شود.

کنه ها جز حشرات نبوده و از خانواده چتریان هستند.کنه ها معمولا از زیر برگ های ارکیده تغذیه می کنند و در زیر برگ به شکل آفت های کوچکی به رنگ قرمز و قهوه ای هستند.

علائم حضور کنه ها آن است که شاخه های متصل به برگ ممکن است قهوه ای شده باشند و سطح بالای برگ ممکن است همانند شاخه اتصال به رنگ قهوه ای باشد که این امر می تواند به شدت به کلروفیل گل ارکیده آسیب برساند و سبب بیماری گل ارکیده شود.

کنه ها در آب و هوای گرم هر شش روز به بلوغ می رسند و بهتر است هر چهار روز از آفت کش مالاتیون و اورتن در جهت نابوده کامل آنها استفاده شود.

بهترین راه پیشگیری هجوم کنه ها و عدم بیماری گل ارکیده، رطوبت محیطی مناسب و جلوگیری از دمای بالا است.

آفات جویدنی، دیگر بیماری گل ارکیده

نرم تنانی وجود دارند که با سوراخ کردن برگ و ریشه، سبب بیماری گل ارکیده می شوند. این آفت ها می توانند به صورت شبانه روزی بر روی گیاه حرکت کرده و سبب آسیب رسیدن به گیاه شوند و اغلب در هنگام حرکت بر روی گیاه، از خود رد پا بجا گذاشته و می توان به راحتی می توان حضور آنها را در گیاه، تشخیص داد.

قطعا راه حل شیمیایی برای از بین بردن آنها، به گیاه آسیب می رساند و با توجه به سم هایی که در بازار موجود است، بهترین راه حل، حذف فیزیکی آنها با استفاده از آب و قرار دادن مقداری خاکستر، برای جلوگیری از رفت و آمد آنها در گیاه است.

دیگر جاندار آسیب زننده به گل ارکیده کاترپیلار است. به پروانه نابالغ کاترپیلار گفته می شود که در یک مقطع کوتاه می تواند به گل ها و برگ های گل ارکیده آسیب وارد کند و سبب بیماری گل ارکیده شود. بهترین راه حل سوای حذف فیزیکی آن ها، استفاده از سم باسیلوس و یا BT  است.

ملخ ها تنها موجوداتی هستند در بحث بیماری های گل ارکیده می توانند با جویدن گل و ریشه گیاه، به آن آسیب وارد کنند. بهترین راه حل مبارزه با آنها در خانه مخلوط کردن اسید بوریک، شکر و آرد است که می توانید از این مخلوط در گره های گیاه و روی بستر (مخلوط خاک) استفاده کنید.

بیماری های گل ارکیده و باکتری های آسیب زننده به گیاه

بیماری گل ارکیده و پوسیدگی نرم ریشه

خال های کوچک آبی روی برگ گل ارکیده ظاهر می شود که توسط هاله زرد احاطه می شود و در صورتی که بیماری گل ارکیده کنترل نشود، به سرعت برگ ها و ریشه های گیاه پوسیده می شود. این پوسیدگی ممکن است همراه با بوی بدی باشد و در گل ارکیده به قدری این پوسیدگی سریع پیشرفت می کند، که می تواند گیاه را در 3-2 روز پوسیده کند.

برای درمان باید بلافاصله بافت آلوده را از گیاه جدا کنید و برای مبارزه شیمیایی می توانید از سم PHYSAN استفاده کنید. آسیب گفته شده از طریق آب پاشی به برگ گیاه پدید می آید و همان طور که در مقاله های قبلی گل ارکیده به این موضوع اشاره داشتم، فقط باید ریشه گیاه آبیاری شود، زیرا زمانی که برگ گیاه مرطوب می شود، پاتوژن ها شروع به فعالیت می کنند و سبب بیماری گل ارکیده می شوند. در صورت آب پاشی به برگ گیاه، باید با ایجاد جریان هوا (باد) برگ گیاه را خشک کرد.

بیماری گل ارکیده و علائم لکه باکتریایی

خال هایی شبیه تاول که با هاله ای زرد رنگ احاطه می شود و در صورت عدم مبارزه، عفونت به سرعت پخش شده و در انتها، به تاج گل ارکیده حمله کرده و گل ارکیده از بین خواهد رفت.

همانند مورد قبلی باید بافت آلوده را از گیاه جدا کنید و از سم اکسی کلرور مس می توانید در جهت مبارزه شیمیایی با رعایت دز مناسب استفاده کنید.

اکیدا توصیه میکنم در صورت استفاده از اکسی کلرور مس، غنچه ها از اسپری شدن این قارچ کش در امان باشند.

بهترین راه حل برای عدم آسیب بیماری گل ارکیده در دو مورد قبلی جلوگیری از شرایط خیلی گرم و مرطوب برای گیاه است.

سیاه شدن ریشه، دیگر بیماری گل ارکیده

علائم اولیه در برگ ها به صورت لکه های کوچک، نامنظم، آبکی و قهوه ای ظاهر می شود که به سرعت رنگ قهوه ای، متمایل به ارغوانی می شود و ممکن است این لکه ها، حاشیه زرد رنگ داشته باشند. همراه با افزایش سن این باکتری می تواند سیاه رنگ شود و ممکن است در نهایت تمام ریشه گل ارکیده را در بر بگیرد و سبب بیماری گل ارکیده شود، به خصوص در زمانی که رطوبت و دما بالا است.

بیماری های گل ارکیده
بیماری های گل ارکیده

با افزایش سن باکتری، همان طور که اشاره شد سوای سیاه شدن ریشه ها، خطوط بنفش رنگی متصل به لکه ها رو برگ گل ارکیده ایجاد می شود که این آسیب از ریشه ها شروع شده و به سمت بالا حرکت می کند و به برگ ها آسیب می زند و سبب پژمرده شدن گل ارکیده می شود. از آنجایی که فیتوفترا و پیتیوم به شدت مسری هستند، اگر گیاه دیگری دارید، گیاه آسیب دیده را از بقیه گیاهان دور کنید، زیرا موارد گفته شده می تواند با آبیاری مشترک نیز انتقال پیدا کند.

برای مبارزه شیمیایی فیتوفترا و پیتیوم می توانید از قارچ کش SUBDUE استفاده کنید.

برای پیشگیری این نوع بیماری گل ارکیده می توانید با مهیا کردن شرایط ایده آل محیطی و آبیاری مناسب و با زهکشی خوب، از بروز این آسیب جلوگیری کنید.

باکتری فوزاریوم، دیگر بیماری گل ارکیده

در این نوع بیماری گل ارکیده، برگ ها تقریبا زرد رنگ، لاغر و چروکیده می شوند و در صورت آسیب حاد، ریشه ها به رنگ بنفش درآمده و طی بازه زمانی ۳ – ۹ هفته، هجوم این باکتری می تواند گل ارکیده را از بین ببرد. اوایل آسیب دیدگی گیاه، رگه های بنفش رنگ در ریشه بوجود خواهد آمد که بعد از گذشت مدتی همان طور که اشاره کردم ریشه بنفش رنگ خواهد شد.

برای درمان باید با لوازم استریل بافت آلوده را از ریشه گل ارکیده جدا کنید و برای مبارزه شیمیایی می توانید از تیوفانات متیل با رعایت دز مناسب استفاده کنید.

باکتری ریزوکتونیا از دیگر بیماری های گل ارکیده

زمانی که خاک گلدان گل ارکیده، به خوبی زهکشی نشود و ریشه گل ارکیده توسط نمک و املاح مخلوط در خاک احاطه شود، ریشه ی گیاه بواسطه هجوم باکتری ریزوکتونیا قهوه ای رنگ خواهد شد و سپس پوسیده می شود. بهترین راه حل درمان، جدا کردن قسمت آلوده و استفاده از سم SUBDUE است تا گیاه از این بیماری گل ارکیده آسیب نبیند.

باکتری بوتریتیس، دیگر بیماری گل ارکیده

لکه هایی کوچک به رنگ سیاه و یا کمی روشن تر، روی گلبرگ گل ارکیده ایجاد می شود و در صورتی که با آنها مبارزه نشود، لکه ها بزرگتر شده و کل گل را پوشش می دهند.

بیماری های گل ارکیده
بیماری های گل ارکیده

بهترین راه حل درمانی حذف گل های آسیب دیده و استفاده از DACONIL می باشد.

ویروس ها، از دیگر بیماری های گل ارکیده

خطوط و حلقه هایی روی برگ گل ارکیده ایجاد می شود که تا به حال تحقیقات در این زمینه، برای بین بردن ویروس ها به نتیجه نرسیده است، در این حالت بهترین تصمیم در صورت ویروسی شدن گیاه، نابود کردن آن است.

شما عزیزان در صورتی که گل ارکیده را در خانه نگهداری می کنید و گیاه شما دچار آسیب دیدگی در موارد گفته شده است، می توانید سوالات خودتون را با بنده مطرح کنید تا با رفع آسیب دیدگی، بتوانید برای مدت ها از گل ارکیده خود مراقبت کنید.

۳۶ نظرات
 1. Ahmadi می گوید

  سلام وقت بخیر ببخشید گل های ارکیده من دارند خشک میشوند زیر برگشو که نگاه کردم لکه های مشکی دیدم ک دورشون زرد بود میخواستم ببینم چیکارشون کنم؟

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام
   وقت شما هم بخیر
   بافت های آلوده را از گیاه جدا کنید و سپس میزان آبیاری گیاه رو هم کاهش بدید
   ارکیده را در فاصله یک متری از پنجره قرار بدید و برای اون تهویه ایجاد کنید می توانید با باز گذاشتن مقداری از پنجره و گردش باد تهویه مناسب رو برای گیاه ایجاد کنید.
   و در آخر از اسپری کردن برگ گیاه در صورتی که اون رو انجام می دهید، خودداری کنید.

   1. پویان می گوید

    سلام
    روی یرگ ارکیده اول خاکستری میشه و کم کم سیاه میشه لطفا بقرمایید چکار کنم

    1. سینا فتاح زاده می گوید

     سلام
     علت خاکستری شدن، هجوم قارچ بوترتیس به گل ارکیده هست.
     با تهویه مناسب در اطراف گیاه و همچنین عدم تجمع رطوبت، مشکل گیاه شما حل خواهد شد

 2. شیرانی می گوید

  سلام وقت بخیر من یک سری دانه های قرمز ریز ، زیر و روی برگ های ارکیدم میبینم حالش خوبه ولی بعضی از این دانه داخل زیر گلدانی به صورت متحرک هستند لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام وقت شما هم بخیر
   در درجه اول میزان رطوبت اطراف گیاه و دمای اون را حتما کنترل فرمایید.
   سپس مقداری آب لیمو رو در آب حل کنید و توسط دستمال و یا اسفنج روی برگ گیاه بکشید و این کار رو هفته ای سه مرتبه تکرار کنید تا به صورت کاملا مشکل حل بشه.
   با گذشت یک هفته و عدم بهبود شرایط گیاه از سم مالاتیون بر اساس ذر مناسب (توصیه تولید کننده) استفاده نمایید.

 3. الی می گوید

  با سلام
  حدودا ۳ روز هست که گلهای ارکیده من حشره های مشگی روی خاکشون ظاهر شده ،
  ممنون‌میشم راهنمایی کنید
  البته یکی از گلهای ارکیده من روی گلها نقطه های مشگی ایجاد شده بود ک اون گل را سریع از باقی گلها جدا کردم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   مقداری آب لیمو را در آب خالی حل کرده و روی برگ ابتدایی گیاه اسپری کنید. در صورت کم شدن حشرات، مجددا هر سه روز یکبار این کار رو تکرار کنید تا حشرات به صورت کامل از محل نگهداری گیاه خارج شوند.
   برای مبارزه شیمیایی می تونید از سم مالاتیون و اورتن با رعایت دز مناسب استفاده کنید.

   1. الی می گوید

    حشرات در خاک هستند نه روی برگ و گل
    در این صورت چکار کنم ؟

    1. سینا فتاح زاده می گوید

     متوجه منظور شما شدم دوست عزیز
     امکان استفاده از آب و لیمو در خاک وجود نداره اما در صورت استفاده روی برگ، سبب دور شدن حشرات از گیاه می شود.
     در صورتی که تمایل ندارید از این روش استفاده کنید می توانید از سم های مالاتیون و اورتن که ذکر شد با رعایت دز مناسب استفاده کنید یعنی مقدار کمی بر روی خاک گیاه اسپری کنید و پس از بین رفتن حشرات، خاک گیاه رو شستشو دهید.

 4. Baran می گوید

  با سلام
  مدتی ست روی گلهای ارکیده ام لکه های سبز افتاده ولی با توجه به مطالبتون من حشره ای مشاهده نکردم.دلیلش چی میتونه باشه؟

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   بافت آلوده را از گیاه جدا کرده و شرایط محیطی ایده آل (پرهیز از آبیاری زیاد گیاه، ایجاد تهویه و رطوبت، دما و نور مناسب) رو برای گل ارکیده فراهم کنید.
   موردی که شما فرمودید به علت شرایط بد محیطی برای گیاه ایجاد شده که ارکیده را در معرض هجوم قارچ قرار داده.

 5. ژ.م می گوید

  سلام وقت بخیر گل ارکیده من تمام ریشه هاش سیاه شده وپوسیده ومن هم همه رو شستم وفقط از ریشه مونده ریشه سیم مانند الان باید چیکار کنم البته به مدت ۱۰ روز داخل آب جوشیده سرد شده گذاشتم ولی بازم بدتر شد ودوباره به خاک منتقل کردم الان برگاش شل شدن وزیشه ها مثل سیم نازک شدن لطفا راهنماییم کنید .ممنونم.

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام وقت شما هم بخیر
   خاک گل ارکیده رو تعویض کنید و ریشه ی گیاه رو در خاک جدید قرار بدید.
   در آبیاری اول گیاه در خاک جدید از کود استفاده نکنید و همراه با آب مقداری قارچکش (طبق دستور العمل جعبه) subdue در اختیار گیاه قرار بدید.
   بعد از یک هفته شرایط محیطی ایده آل رو برای گیاه فراهم کرده و در آب آبیاری گیاه از کود مناسب استفاده کنید.
   از آبیاری بیش از حد خودداری کنید.

 6. علی نحریر می گوید

  سلام و وقت بخیر

  گل ارکیده که در خونه دارم بر روی ساقه های گل قطره های از جنس احتمالا شهد که کاملا شفاف و چسبنده هستند و دقیقا حالت شبنم رو دارن وجود داره
  لطف کنید بگید آیا این آفت هست؟ یا اینکه طبیعی است؟
  ممنونم از وقت و زمانی که می گذارید.
  با تشکر

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام وقت شما هم بخیر دوست عزیز
   اگر گل ارکیده شما صحیح و سلامت است و شرایط محیطی ایده آل برای اون فراهم شده، این مساله برای فرایند طبیعی تشکیل شهد گل در گیاه می باشد.

 7. بهار می گوید

  سلام
  تمام ریشه های ارکیده من پوسیده بود همه را بریدم و تو آب گذاشتم تا مجدد ریشه بده و برگ ها و داخل آب قرار نمیدم فقط ریشه هاش و و قطره گل دهی هم میدم برای تقویتش چون تو آب هست اما حدود یک ماه هست ریشه نداده و برگش داره زرد هم میشه، میشه راهنماییم کنید لطفا

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام
   به پرسش شما پاسخ داده شد دوست عزیز

 8. بهار می گوید

  سلام
  گل من تمام ریشه هاش پوسیده بود و من همه رو چیدم و داخل آب گذاشتم تا ریشه بده البته برگ ها تو آب نیست و مقداری قطره میریزم که چون تو آبه مواد لازم بهش برسه اما یم ماهه ریشه نداده و برگ هاش هم داره زرد میشه

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   گل ارکیده خودتون رو از آب خارج کرده و در گلدان که حاوی کمی کوکوپیت و پیت ماس است قرار بدید.
   قرار داشتن ریشه گل ارکیده برای همیشه در آب امری اشتباه است.
   گلدان باید دارای سوراخ زهشکی باشه و شرایط محیطی ایده آل رو برای احیای گل ارکیده خودتون به خصوص درجه حرارت خنک رو فراهم کنید.
   در سایت به تمامی نکات برای نگهداری ارکیده اشاره شده است.
   قطره ارکیده بسیار ضعیف برای تقویت گیاه هست پیشنهاد من استفاده یکبار در هفته از کود ۱۰ ۱۰ ۱۰ برای گل ارکیده ی شما هست.

 9. فائزه می گوید

  سلام وقتتون بخیر. من ارکیدم یجاهاییش یکم لکه های سیاه افتاده میخوام قارچ کشی انجام بدم ولی روی بسته قارچ کش ارکیده ننوشته چجوری باید قارچ کشی کنم، باید به برگ و ساقه هم اسپری کنم یا فقط بصورت آبیاری بدم بهش؟ خیلی ممنونم

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام وقت شما هم بخیر
   اگر علائم آلودگی رو روی برگ گل ارکیده مشاهده می کنید با دوز مناسب قارچ کش رو اسپری کنید.
   اگر علائم آلودگی بر روی ریشه هاست، قارچکش رو همراه با آب آبیاری در اختیار ارکیده قرار بدید.
   حتما از قارچکش با دوز مناسب استفاده کنید و پس از استفاده از آن، شرایط محیطی ایده آل رو برای گل ارکیده فراهم کنید.

 10. مریم می گوید

  سلام
  روی خاک ارکیده من قارچ های ریز سفید دگمه ای شکل که ساقه نازکی دارندپیدا شده بود به آهستگی جداشون کردم بعد از یک هفته داخل گلدون همه جا این قارچها مجددا پیدا شدند چه باید کرد؟

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام
   اگر برای شما این امکان وجود داره حتما خاک گلدان رو تعویض کنید و از آبیاری بیش از حد پرهیز کنید.
   در صورت عدم تعویض خاک می توانید از قارچ کش ایپرودیون + کاربندازیم با رعایت دز مناسب استفاده کنید.

 11. سلاجقه می گوید

  سلام .گل ارکیده من گلهایش از بین رفته وبرگهاش از پایه زرد شدن و سست ودراخر کنده میشن.چکار باید بکنم. سپاااس

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   گل ارکیده رو در دمای ۲۴ ۲۵ درجه، رطوبت ۶۰ الی ۷۰ درصد، نور غیر مستقیم خورشید نگهداری کنید.
   حدودا هر ۷ الی ۱۰ روز گیاه رو آبیاری و با کود تغذیه کنید.
   برای جلوگیری از بیماری در اطراف گیاه تهویه ایجاد کنید.

 12. Manakiani می گوید

  سلام
  گل ارکیده ام از وسط ساقه شروع به پوسیدگی کرد ولی ریشه سالمه , برگهاهم سالم بودن , برگ جدید هم دراومد ولی از وسط ساقه پوسید و افتاد
  میشه لطفا راهنماییم کنین🙏

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   زمانی که خاک گیاه ۹۰ درصد خشک می باشد آبیاری ارکیده را انجام داده و از آبیاری زیاد پرهیز کنید. از کود مصرفی با دوز کمتری (یک چهارم پیشنهاد تولید کننده) استفاده کنید.

 13. میترا می گوید

  سلام
  سپاسگزارم از راهنمائی هایتان، برگهای گل ارکیده ام از وسط( درطول) بصورت خطی خشک وزردشده اند، دلیلش چیست؟
  دلیل عدم رشد ریشه های هوایی جدید چیست؟
  تشکر میکنم از شما

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاس از محبت شما
   در جواب به پرسش اول شما باید بگم گل ارکیده را با فاصله ی یک متری از پنجره قرار داده و با کود ۱۰-۱۰-۱۰ گیاه رو تغذیه کنید و از اسپری کردن آب بر روی گیاه پرهیز کنید.
   در پاسخ به پرسش دوم می توان گفت عدم رشد ریشه دلایلی متفاوتی داره که آبیاری بیش از حد، عدم استفاده از کود و همچنین عدم فضای مناسب برای رشد ریشه (گلدان کوچک و خاک نامناسب)، هجوم بیماری به ریشه همگی از دلایل اصلی اون هستند اگر آبیاری ارکیده مناسب هست و گلدان برای گیاه کوچک نیست، و ریشه ها دچار بیماری نشده اند، استفاده از کود ۱۰-۱۰-۱۰ با توجه به داشتن فسفر رشد ریشه ارکیده رو ترغیب خواهد کرد.

 14. مایا می گوید

  سلام من از دیماه یک گل ارکیده دارم که اونموقع گل داشت تقریبا تا اواسط فروردین و کم کم گلها خشک شدن و افتادن اما همچنان برگ جدید میدادو ساقه اش هم همونطور قهوه ای رنگ بود…الان دوهفته هست که ساقه از بالا که محل رویش گلها بود شروع کرد به صورتی شدن و بعد کم کم خشک شدن و پیشرونده ادامه پیدا کرد تا الان نزدیکای ریشه …ساقه کلا خشک شده…از طرفی احساس میکنم ریشه های هوایی هم در حال خشک شدن هستن…واقعا نمیدونم باید چکار کنم

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   با توجه به شرایطی که می فرمایید ساقه را کمی بالاتر از پایه گیاه برش بدید و با ایجاد شرایط محیطی ایده آل، گیاه رو زنده نگه دارید.
   به تمامی موارد لازم جهت نگهداری گل ارکیده در سایت اشاره شده است.

 15. ندا می گوید

  سلام ارکیده من گلهاش فروردین ماه ریخت و به برگ جدید هم درآورد گل رو تو یه ظرف یک بار مصرف روشن کاشتم که نور به ریشه ها هم بخوره جاش خنکه تقریبا باد کولر بهش میخوره هفته ای یکبار آبیاری میکنم ماهی یکبار کود دهی اما حدود ۲هفته هست که ۳تا از برگهاش به نوبت زرد شدن و افتادن یکی دیگه از برگها هم داره زرد میشه چندتا از ریشه هاش سیاه شدن آبیاریش و کم کردم چه کار دیگه ای براش باید انجام بدم؟

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   توضیحاتی که فرمودید بسیار کلی هست با این حال:
   ظرف یک بار مصرف باید دارای سوراخ زهکشی باشه در صورتی که هست که خوب مشکلی نداره
   جای خنک که فرمودید باید در روز و شب زیاد اختلاف دمایی نداشته باشه و نور در محل مذکور غیر مستقیم باشه ( ۱ الی ۱/۵ متر فاصله با پنجره)
   اگر خاک کوکوپیت هست هفته ای یکبار آبیاری کفایت میکنه و چه بسا ۱۰ روز یکبار
   کوددهی رو هر دو هفته یکبار به میزان خیلی کم یعنی نصف توصیه تولید کننده انجام بدید
   رطوبت محیطی مناسب برای گل ارکیده فراهم کنید که این کار رو معمولا با سینی های زیر گلدونی انجام میدن و گل ارکیده رو به هیچ وجه اسپری نکنید.
   ریشه های الوده گیاه رو هرس کنید.

 16. حلیمه می گوید

  سلام
  وقت بخیر
  ممنون از وقتی که برای پاسخ به سوالات می گذارید.
  من یه ارکیده رو گل از بهمن خریدم حدود ۴ ماه گل داشت. بعد از گل دو برگ اش ریخت اما سه برگ جدید داد و خیلی سرحال بود. از بعد از گلدهی شروع به کوددهی کرده بودم و هر دو هفته در میان NPK ۲۰-۲۰-۲۰ دادم. از دو هفته پیش هم همین کود اما با دوز ۱۲-۱۲-۳۶ دادم. هفته پیش متوجه شدم ریشه ها از زیر پوسیدند. فکر میکنم بخاطر شرایط تابستان و اینکه کولر روشن بود و گردش هوا در اتاق نداشتم پوسیدگی اتفاق افتاد. خوشبختانه یک برگ نسبتا بزرگ و دو برگ کوچک و تازه گیاه سالم و سبز هستند. خاک رو تعویض کردم. نگران این هستم که ایا ریشه جدید بخصوص هوایی اضافه میکنه؟ شرایط آبیاری رو برای گیاه جدیدم نمیدونم، فقط اسپری رو برگ یا آبیاری کامل هم انجام بدم؟ و اینکه آیا دوز کود جدیدم مناسبه؟
  ممنون و سپاس فراوان از راهنمایی تون.

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   علت پوسیدگی ریشه ها از آبیاری بیش از حد گل ارکیده هست میزان آبیاری رو کاهش بدید و تنها در زمانی که خاک گلدان خشک شده (۹۰ درصد) گیاه را آبیاری کنید.
   بافت آلوده رو از ریشه جدا کنید. گل ارکیده مجدد ریشه ی جدید رو تولید خواهد کرد.
   به هیچ وجه برگ و دیگر قسمت های رویشی گیاه رو اسپری نکنید.
   کودهای مورد استفاده عالی هستند ولیکن از کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ تنها در دوران گلدهی گیاه استفاده کنید.
   دوز کود مصرفی بهتر هست یک چهارم توصیه تولید کننده باشه چون کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ کود سنگینی برای گل ارکیده هست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارائه تجربه کاربری بهتر Cookie های شما را ذخیره می کنیم. در صورتی که مایل هستید دکمه "موافقم" را انتخاب نمایید. موافقمادامه

Privacy & Cookies Policy