بیماری های گل آنتوریوم

چگونه با آفات و بیماری های گل آنتوریوم مقابله کنیم ؟

چه در پرورش گل آنتوریوم در گلخانه و چه نگهداری این گل زیبا به صورت گلدانی در خانه، همواره تمام گیاهان آپارتمانی از جمله گل آنتوریوم در حین رشد و نمو خود، درگیر آفات و بیماری ها می شوند.

در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن در ارتباط با گل آنتوریوم، به بیماری های گل آنتوریوم و راه حل درمان تک به تک بیماری های گیاه خواهیم پرداخت، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

پوسیدگی ریشه از اولین بیماری های گل آنتوریوم

پوسیدگی ریشه آنتوریوم
پوسیدگی ریشه آنتوریوم

در صورتی که ریشه ی گیاه از بیماری های گل آنتوریوم پوسیده شده باشد، هنگامی که ریشه ی گل آنتوریوم را بررسی می کنید، متوجه قسمت هایی از ریشه نرم و سیاه می شوید که این زنگ خطری برای شما و گیاه شماست.

سیاه و قهوه ای شدن ریشه گل آنتوریوم
سیاه و قهوه ای شدن ریشه گل آنتوریوم

از طرفی، ممکن است با این صحنه مواجه شوید که شاخ و برگ های قدیمی گل آنتوریوم شما، رنگ سبز پر رنگ خود را از دست داده است و به سمت زردی می روند و این زردی برگ، تا جایی پیش می رود که کل گل آنتوریوم پژمرده شود.

علت زرد شدن برگ آنتوریوم
علت زرد شدن برگ آنتوریوم

لازم به ذکر است علت زرد شدن برگ آنتوریوم دلایل زیادی دارد ولیکن شایع ترین دلیل آن پوسیدگی ریشه بوده که ناشی از آبیاری بیش از حد می باشد.

حال پرسش مطرح می شود که چگونه پوسیدگی ریشه سبب آسیب به برگ های گل آنتوریوم می شود ؟

در ارتباط با پرسش مطرح شده می توان گفت هنگامی که ریشه های گل آنتوریوم پوسیده شوند، این پوسیدگی قدرت جذب آب و مواد غذایی را توسط ریشه کاهش داده و گیاه دچار تنش خواهد شد و با کاهش میزان جذب، برگ ها پژمرده و گیاه دچار افت کیفی بسیار زیادی خواهد شد.

از سویی دیگر از دیگر دلایل زرد شدن برگ آنتوریوم می توان به هجوم آفات گل آنتوریوم اشاره نمود که با جذب آب موجود در بافت رویشی گیاه منجربه به این اتفاق خواهند شد.

زرد شدن برگ آنتوریوم
زرد شدن برگ آنتوریوم

حال اگر بخش زیادی از ریشه های گل آنتوریوم شما سیاه شده است، احتمال اینکه بتوانید گل آنتوریوم خود را نجات دهید بسیار پایین است اما اگر تنها بخش کوچکی از ریشه تحت تاثیر پوسیدگی ریشه است می توانید قدم های سریع برای نجات ریشه گیاه بردارید.

گل آنتوریوم را از گلدان خارج کنید و خاک مناسب آنتوریوم که به ریشه چسبیده است را جدا کنید و در صورت مشاهده پوسیدگی، بخش آلوده را با ابزار هرس استریل جدا کنید.

پس از انجام هرس، گلدان گل آنتوریوم را خوب با آب و صابون شستشو دهید و سپس مجددا مخلوط خاک را درون گلدان ریخته و گل آنتوریوم را در همان عمقی که قبلا کاشته شده بود بکارید.

در صورتی که خاک گلدان یعنی خاک مناسب آنتوریوم، خاک خیلی سنگینی از لحاظ جذب آب است مثل خاک رس، مخلوط خاک را نیز تعویض نمایید زیرا همان طور که قبلا اشاره شده است گلدان بزرگ و خاک سنگین با توجه به این موضوع که هر دو ظرفیت نگهداری بالای آب را دارند، به هیج وجه جهت استفاده برای نگهداری گل آنتوریوم مناسب نیستند.

پس از گذراندن مراحل گفته شده، تا چند روز آبیاری گل آنتوریوم انجام ندهید و بعد از گذشت مدت گفته شده، گیاه خود را آبیاری و با کود مخصوص آنتوریوم تقویت کنید.

در صورتی که تمایل داشته باشید برای مقابله با این نوع از بیماری های گل آنتوریوم از قارچ کش استفاده نمایید، قارچکش سیستمیک تیوفانات متیل دارای اثر بخشی مناسبی است.

تنها در صورتی مجاز هستیم به گل آنتوریوم خود آب دهیم که خاک گلدان، 90 درصد به بالا خشک باشد و تقریبا هیچ رطوبتی نداشته باشد.

مدت زمان خشک شدن خاک گلدان آنتوریوم در هر فصل متغیر بوده و نمی توان برای آن زمان دقیق تعریف کرد.

به طور مثال در فصل تابستان درجه حرارت هوا بالا بوده و خاک گلدان با سرعت بیشتری رطوبت خود را نسبت به فصل زمستان از دست می دهد.

ضعف باکتریایی از دومین بیماری های گل آنتوریوم

ضعف باکتریایی گل آنتوریوم
ضعف باکتریایی گل آنتوریوم

زمانی که با این صحنه در گل آنتوریوم خود مواجه شدید که برگ های گیاه در حال تولید ضایعات خیس مانند هستند که رنگ این ضایعات مایل به زرد بوده و به سرعت به رنگ قرمز یا قهوه ای تبدیل می شوند مجددا زنگ خطر به صدا در آمده و بیماری های گل آنتوریوم به گیاه هجوم آورده است.

مشکل گفته شده در گل آنتوریوم از رطوبت محیطی بیش از حد و یا زیاد بودن دمای محیط در شب (بیش از 30 درجه) ایجاد می شود و حتی ممکن است سوای موارد گفته شده، باراش باران با افزایش رطوبت محیط، سبب این اتفاق شود. شما می توانید با هرس شاخ و برگ های آلوده گل آنتوریوم به این معضل پایان دهید.

بهتر است همواره با ایجاد گردش هوا در اطراف گل آنتوریوم، از آسیب این نوع باکتری ها به گیاه خود جلوگیری کنید.

نوعی دیگر از آسیب باکتری به گل آنتوریوم وجود دارد که مشخصه آن، زردی برگ گل آنتوریوم است به طوری که بعد از گذشت مدتی، رنگ کل برگ به رنگ برنز تغییر می کند.

در صورتی که مطمئن هستید همه اصول مراقبت از گل آنتوریوم را رعایت کرده و گل آنتوریوم شما به اندازه کافی دسترسی به آب مورد نیاز خود دارد، در نتیجه می توان برآورد کرد که این تغییر رنگ به علت هجوم باکتری است.

ضعف باکتریایی از دومین بیماری های گل آنتوریوم
ضعف باکتریایی از دومین بیماری های گل آنتوریوم

عواملی نظیر گلدان و ابزار آلات غیر بهداشتی می تواند عامل حضور این نوع باکتری باشد. متاسفانه گل آنتوریوم هنگامی که نتوانیم شرایط دمایی محیطی مناسب را برای گیاه فراهم کنیم، واکنشی نسبت به باکتری های گفته شده نشان نمی دهد.

از سویی دیگر، عواملی مانند پاره شدن بافت برگ به علت هرس آنتوریوم، پاره شدن بافت برگ به علت آسیب حشرات نیز می توانند راه وارد شدن باکتری ها به گل آنتوریوم را هموار کنند.

با این حال باکتری های مهاجم به سرعت در سراسر گل آنتوریوم پخش می شوند و همان طور که اشاره شد برگهای آلوده گیاه به باکتری ممکن است ظاهری برن رنگ رت نشان دهند.

با هجوم باکتری ها کیفیت گل آنتوریوم به شدت کاهش پیدا کرده و در نهایت گیاه پژمرده شده و از بین می رود.

برای مبارزه با باکتری گفته شده، شاخ و برگ های آلوده گیاه را هرس کنید و همواره اطراف گیاه را تمیز و خاک گلدان را تعویض نمایید و هرگز اجازه ندهید که دمای محیط گل آنتوریوم نه از حداقل و نه از حداکثر (21-29 درجه سانتی گراد) و همچنین رطوبت محیطی از 60 درصد عبور کند.

کنه عنکبوتی از اولین آفات گل آنتوریوم

آفات گل آنتوریوم نیز مانند بیماری های گل آنتوریوم به گیاه صدمات زیادی در صورت هجوم وارد می کنند.

تشخیص این موضوع که گل آنتوریوم شما با کنه عنکبوتی دست و پنجه نرم می کند یا نه بسیار آسان است.

گل آنتوریوم خود را به آرامی تکان دهید و اگر حشرات کوچک و سفیدی را مشاهده کردید که در حال گردش در اطراف گل آنتوریوم شما هستند، گیاه شما در معرض هجوم آفات گل آنتوریوم می باشد.

این گونه کنه ها، هنگامی که گل آنتوریوم در خانه نگهداری می شود و رطوبت بالایی در محل نگهداری وجود دارد، حضور خواهند داشت بنابراین در این مرحله باید سریعا خاک گلدان گل آنتوریوم را خشک کنید به این دلیل که این کنه ها می توانند با سرعت زیادی به گیاه شما آسیب وارد کنند و اگر آبیاری را ادامه دهید، امکان دارد حتی اگر از دیگر گیاهان آپارتمانی نیز نگهداری می کنید، این کنه ها به آنها نیز سرایت کنند.

با استفاده از صابون های حشره کش موجود در بازار می توانید با این نوع آفات آنتوریوم مبارزه کنید به طوری که قسمت های آلوده گیاه به کنه را از صابون گفته شده اشباع کنید و تا از بین رفتن کامل کنه ها، هفته ای یک بار از صابون گفته شده استفاده نمایید.

شته ها و نحوه آسیب به گل آنتوریوم

شته ها، نوعی از آفات گل آنتوریوم هستند که در دسته ی مکنده ها قرار دارند که با توجه به نیاز گل آنتوریوم به رطوبت، حضور این شته ها غیر طبیعی نخواهد بود.

آفت اشاره شده نیز همانند هجوم بیماری های گل آنتوریوم می تواند سبب زردی و یا سوختگی برگ آنتوریوم شود.

شته ها در زیر برگ گل آنتوریوم و در امتداد ساقه آن وجود دارند و اگر این مشکل درمان نشود، به زودی گل آنتوریوم دچار آسیب خواهد شد.

برای از بین بردن شته ها می توانید از روش قبلی مبارزه استفاده کنید. یک راه درمانی دیگر سوای استفاده از صابون حشره کش برای شته ها وجود دارد و آن استفاده از دستمال مرطوب است که می توانید با استفاده از آن، حشرات را از محل های گفته شده در گیاه بردارید (به عبارتی می توان گفت حذف فیزیکی شته ها).

سوسک ها از سومین آفات گل آنتوریوم

سوسک ها از دیگر آفات گل آنتوریوم، به صورت توده ای می توانند در امتداد برگ های گل آنتوریوم حرکت کرده و حتی رشد کنند. روش مبارزه با این نوع سوسک ها همانند دو روش مبارزه قبلی یعنی استفاده از صابون های حشره کش است.

در صورتی که گلدان گل آنتوریوم خانگی شما با مشکلات گفته شده دست و پنجه نرم می کند، می توانید با بنده جهت مشاوره برای مبارزه با موارد گفته شده در ارتباط باشید و سوالات خودتون را در بخش کامنت همین مقاله با بنده مطرح کنید.

یک فکر در مورد “چگونه با آفات و بیماری های گل آنتوریوم مقابله کنیم ؟

 1. مهتاب گفت:

  سپاس از مطلب مفیدتون. من یه مشکل در نگهداری گل دارم و الان هم یه عالم گل از صاحبخونه بهم رسیده و واقعا نمی‌دونم چطور باید مدیریتشون کنم. تصمیم گرفتم دونه دونه مشکلشون رو حل کنم. الان گل انتریوم که دارم اول برگهاش زرد مثل سوختگی شد و بعدش خشک شدن من هامسون رو عوض کردم الان یه برگ درآورده اما روی برگ یه دونه های ریزی مثل اینکه جای رد چیزی روی برگ مونده آیا طبیعیه یا افت هست.
  ممنون میشم جواب بدین

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   ممنونم از لطف شما دوست عزیز
   گل آنتوریوم رو با فاصله یک متری از پنجره خونه قرار بدید و هر هفته بیش از یکبار گیاه رو آبیاری نکنید و ماهانه یک بار همراه با آب آبیاری، در اختیار گیاه کود ۱۰-۱۰-۱۰ قرار بدید.
   با نیمه باز گذاشتن پنجره منزل، برای گیاه تهویه ایجاد کنید.
   در صورت دیدن علائم آفات برگ گیاه رو با آب و صابون شستشو دهید و در صورتی که برگ گیاه دچار آلودگی شدید باکتریایی یا قارچی شده، بافت آلوده را هرس کنید.

 2. الناز گفت:

  سلام من نزدیک ۱ ماه هست که گل انتوریوم گرفتم،به فاصله زمانی ۲۰ روزه وسط ۲ تا از برگاش لکه های قهوه ای بزرگ ایجاد شده نمیدونم از آفتاب سوختگی یا قارچ هستش و اینکه ۳ تا از گلاشم پژمرده شدن و افتادن و اینکه بقیه برگاش شاداب هستن اما اون حالت براق و چرمی اول رو ندارن، تا الان هم ۱ بار کود ۲۰_۲۰_۲۰ دادم و یک بار هم آهن هفته ای ۲ بار هم آبیاریش میکنم به همراه غبار پاشی برگاش ،لطفا کمکم کنید ممنونم.

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   گیاه را در فاصله ی یک متری از پنجره قرار بدید به طوری که نور گل آنتوریوم غیر مستقیم باشه
   بافت های آلوده را از گیاه جدا کنید
   آبیاری مناسب برای آنتوریوم هفته ای یکبار هست و ماکزیمم ۱۰ روز یکبار و از آبیاری زیاد برای گیاه خودداری کنید
   فعلا از کود آهن استفاده نکنید و هر دو مرتبه آبیاری یکبار همراه با آب گیاه با یک چهارم توان کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ در اختیار گیاه کود قرار بدید
   ضمنا با گرم شدن هوا، درجه حرارت رو برای گیاه ۲۳ ۲۴ درجه سانتی گراد نگه دارید

 3. الناز گفت:

  و از وقتی که گرفتمش دیگه گل جدید باز نکرده لازم هست که بهش کود گلدهی بدم؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   همون طور که اشاره شد پتاسیم موجود در کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ که هر ۲ هفته یکبار در اختیار گیاه قرار میدید خودش گلدهی رو در گیاه تقویت می کنه و نیاز به مصرف کود بیشتری نیست
   تنها آبیاری و شرایط محیطی رو برای گیاه کنترل و فراهم کنید

 4. Ali گفت:

  سلام همه برگ های آنتریوم من دچار حمله باکتریائی شده آیا باید همه را هرس کنم هر کدوم از برگ ها چند خال قهوه ای رنگ مایل به پوسیدگی و پارگی پیدا کرده . کمکم کنید لطفا ممنون بابت سایت خوبتون

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   سپاس از محبت شما
   برگهایی که آلودگی شدید دارند رو در درجه اول هرس کنید و سپس حتما و حتما با توجه به تغییر فصل،شرایط محیطی ایده آل را برای گیاه فراهم کنید.
   ریشه های گیاه رو هم با دقت بررسی کنید و در صورتی که اون ها هم آلودگی داشتند، هرس کنید.
   هر دو هفته یکبار، برگ های جدیدی که از گیاه تولید میشه (که زمان بر هست) و همچنین برگ هایی که آلودگی کمتری داشتند و هرس نکردید رو با شامپوی بچه شستشو بدید.

 5. Ukabed گفت:

  سلام، ممنون از مطالب خوبتون من ۷ماه هست که گل آنتریوم خریدم وقتی آوردم خونه بعد از یک ماه روی برگهاش خالهای قهوه ای بزرگ افتاد اما پژمرده نشده و هنوز گلش هست اما جدیدا حشره های ریز سفید رنگ تو خاکش هست، گل نمیده اما برگهای جدید درآورده گلدونشم به نسبت گیاه کوچیکه ممنون میشم دقیق راهنماییم کنید که گیاهمو نجات بدم

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   سپاس از محبت شما
   در گلفروشی ها سموم مربوطه در ارتباط با مبارزه با حشره های سفید موجود هست اون رو تهیه بفرمایید و با دز مناسب در خاک گیاه مصرف کنید و تا رفع کامل مشکل مصرف اون رو هر سه روز یکبار انجام بدید.
   دلیل خال هایی که که می فرمایید به علت مناسب نبودن شرایط محیطی برای گیاه هست به خصوص رطوبت، در نتیجه شرایط محیطی مثل رطوبت ۶۰ الی ۷۰ درصد رو برای گل آنتوریوم و همچنین محدوده دمایی ۲۵ درجه سانتی گراد و ایجاد تهویه را برای گیاه فراهم کنید و آبیاری و کوددهی رو زمانی که ۳ سانتی متر از روی سطح خاک گل آنتوریوم خشک شد، انجام بدید.

 6. شهین گفت:

  سلام و خسته نباشید
  انتوریوم من نمیدونم چرا رنگ گلهاش کمرنگ شده و گلهاش پاره میشه حتی گلای تازه که درمیاره،😭

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما هم خسته نباشید
   علت تغییر رنگ گل آنتوریوم وارد شدن استرس به گیاه است مثل تغییر ناگهانی محل نگهداری گیاه و یا تغییر نور گیاه.
   با فراهم کردن شرایط محیطی ایده آل، گیاه به روند سابق رشدی خود باز خواهد گشت.

 7. فاطمه گفت:

  سلام .
  من حدو اوایل تابستان یک گلدان آنتوریوم خریداری کردم
  ابتدا داشت برگ هاش از نوک می سوخت که متوجه شدم به دلیل آبیاری زیاد هست و اون مشکل حل شد
  اما حدودا ۳ روز پیش احساس کردم به یک سمت خیلی خم سده و داره از خاک بیرون می زنه برای همین گلدانش رو عوض کردم . گلدان قبلی پلاستیکی بود و داخل یک گلدان بزرگتر سفالی بود .گیاه رو از داخل گلدان پلاستیکی به گلدان سفالی انتقال دادن ولی از اون روز حال گل خیلی بده و بسیار پژمرده و بی رنگ شده . ممنون میشم راهنماییم کنید .
  ممکنه دوباره حالش خوب بشه؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   همان طور که اشاره کردید سوختگی نوک برگ آنتوریوم به خاطر آبیاری نامناسب و کوددهی اشتباه هست که مشکل رو برطرف کردید.
   اما در ارتباط با مشکلی که میفرمایید اگر خاک گلدان کوکوپیت هست، گیاه رو در شرایط محیطی صحیح با تغذیه مناسب نگهداری کنید آنتوریوم آروم آروم به شرایط پیشین خود برمیگرده و جای نگرانی نیست.
   گلدون سفالی برای آنتوریوم مناسب نیست مخصوصا اگر سوراخ زهشکی نداشته باشه با این حال گلدون پلاستیکی بهتر هست.

 8. فاطمه گفت:

  خیلی ممنون .
  به محض بهبودی گیاهم بهتون اطلاع میدم🙏🙏

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلامت باشید
   سپاس گزارم از محبت شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *