بیماری های گل آنتوریوم (آفات، شته، کنه عنکبوتی و …)

10 ۹۷۴

چه در پرورش گل آنتوریوم در گلخانه و چه نگهداری این گل زیبا به صورت گلدانی در خانه، همواره تمام گیاهان در حین رشد و نمو خود، درگیر آفات و بیماری ها می شوند. در این مقاله گل آنتوریوم، به بیماری های گل آنتوریوم و راه درمان تک تک موضوعات گفته شده خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

پوسیدگی ریشه گل آنتوریوم

پوسیدگی ریشه آنتوریوم
پوسیدگی ریشه آنتوریوم

در صورتی که ریشه گل آنتوریوم پوسیده باشد، هنگامی که ریشه ی گل آنتوریوم را بررسی می کنید، متوجه قسمت هایی از ریشه نرم و سیاه می شوید که این زنگ خطری برای شما و گیاه شماست. از طرفی، ممکن است با این صحنه مواجه شوید که شاخ و برگ های قدیمی گل آنتوریوم شما، رنگ سبز پر رنگ خود را از دست داده است و به سمت زردی می رود و این زردی برگ، تا جایی پیش می رود که کل گل آنتوریوم پژمرده شود.

حال اگر بخش زیادی از ریشه های گل آنتوریوم شما سیاه شده است، احتمال اینکه بتوانید گل آنتوریوم خود را نجات دهید بسیار پایین است اما اگر تنها بخش کوچکی از ریشه تحت تاثیر پوسیدگی ریشه است می توانید قدم های سریع برای نجات ریشه گیاه بردارید.

گل آنتوریوم را از گلدان خارج کنید و خاک اضافی که به ریشه چسبیده است را جدا کنید و در صورت مشاهده پوسیدگی، بخش آلوده را با ابزار هرس استریل جدا کنید. پس از انجام هرس، گلدان گل آنتوریوم را خوب با آب و صابون شستشو دهید و سپس مجددا مخلوط خاک را درون گلدان ریخته و گل آنتوریوم را در همان عمقی که قبلا کاشته شوده بود بکارید.

در صورتی که خاک گلدان، خاک خیلی سنگینی از لحاظ جذب آب است مثل خاک رس، مخلوط خاک را نیز تعویض نمایید زیرا همان طور که قبلا اشاره شده است گلدان بزرگ و خاک سنگین با توجه به این موضوع که هر دو ظرفیت نگهداری بالای آب را دارند، به هیج وجه جهت استفاده برای نگهداری گل آنتوریوم مناسب نیستند. پس از گذراندن مراحل گفته شده تا چند روز آب در دسترس گیاه خود قرار ندهید و بعد از گذشت مدت گفته شده گیاه خود را آبیاری کنید. تنها در صورتی مجاز هستیم به گل آنتوریوم خود آب دهیم که خاک گلدان، 90 درصد به بالا خشک باشد و تقریبا هیچ رطوبتی نداشته باشد.

کنه عنکبوتی، دیگر بیماری گل آنتوریوم

تشخیص این موضوع که گل آنتوریوم شما با کنه عنکبوتی دست و پنجه نرم می کند یا نه بسیار آسان است. گل آنتوریوم خود را به آرامی تکان دهید و اگر حشرات کوچک و سفیدی را مشاهده کردید که در حال گردش در اطراف گل آنتوریوم شما هستند، گیاه شما در معرض آسیبی جدی است. این گونه کنه ها، هنگامی که گل آنتوریوم در خانه نگهداری می شود و رطوبت بالایی در محل نگهداری وجود دارد، حضور خواهند داشت. بنابراین در این مرحله باید سریعا خاک گلدان گل آنتوریوم را خشک کنید به این دلیل که این کنه ها می توانند با سرعت زیادی به گیاه شما آسیب وارد کنند و اگر آبیاری را ادامه دهید، امکان دارد حتی اگر دیگر گیاهان آپارتمانی نیز نگهداری می کنید، این کنه ها به آنها نیز سرایت کنند.

با استفاده از صابون های حشره کش موجود در بازار می توانید با این نوع کنه ها مبارزه کنید به طوری که قسمت های آلوده گیاه به کنه را از صابون گفته شده اشباع کنید و تا از بین رفتن کامل کنه ها، هفته ای یک بار از صابون گفته شده استفاده نمایید.

شته ها، آسیب گل آنتوریوم

شته ها، نوعی از حشرات مکنده هستند که با توجه به نیاز گل آنتوریوم به رطوبت، حضور این شته ها غیر طبیعی نخواهد بود. شته ها در زیر برگ گل آنتوریوم و در امتداد ساقه آن وجود دارند و اگر این مشکل درمان نشود، به زودی گل آنتوریوم دچار آسیب خواهد شد. برای از بین بردن شته ها می توانید از روش قبلی مبارزه استفاده کنید. یک راه درمانی دیگر سوای استفاده از صابون حشره کش برای شته ها وجود دارد و آن استفاده از دستمال مرطوب است که می توانید با استفاده از آن، حشرات را از محل های گفته شده در گیاه بردارید.

سوسک، آفت دیگر گل آنتوریوم

این حشرات به صورت توده ای می توانند در امتداد برگ های گل آنتوریوم حرکت کرده و حتی رشد کنند. روش مبارزه با این نوع سوسک ها همانند دو روش مبارزه قبلی است.

گل آنتوریوم و ضعف باکتریایی

قهوه ای شدن گل آنتوریوم
قهوه ای شدن گل آنتوریوم

زمانی که با این صحنه در گل آنتوریوم خود مواجه شدید که برگ های گیاه در حال تولید ضایعات خیس مانند است که رنگ این ضایعات مایل به زرد است و به سرعت به رنگ قرمز یا قهوه ای تبدیل می شود. مشکل گفته شده در گل آنتوریوم از رطوبت محیطی بیش از حد و یا زیاد بودن دمای محیط در شب (بیش از 30 درجه) ایجاد می شود و حتی ممکن است سوای موارد گفته شده، باراش باران با افزایش رطوبت محیط سبب این امر شود. شما می توانید با هرس شاخ و برگ های آلوده گل آنتوریوم به این معضل پایان دهید.

بهتر است همواره با ایجاد گردش هوا در اطراف گل آنتوریوم، از آسیب این نوع باکتری ها به گیاه خود جلوگیری کنید.

نوعی دیگر از آسیب باکتری به گل آنتوریوم وجود دارد که مشخصه آن، زردی برگ گل آنتوریوم است به طوری که بعد از گذشت مدتی، رنگ کل برگ به رنگ برنز تغییر می کند. در صورتی که مطمئن هستید همه اصول مراقبت از گل آنتوریوم را رعایت کرده و گل آنتوریوم شما به اندازه کافی دسترسی به آب مورد نیاز خود دارد، در نتیجه می توان برآورد کرد که این تغییر رنگ به علت هجوم باکتری است.

برنز شدن برگ گل آنتوریوم
برنز شدن برگ گل آنتوریوم

عواملی نظیر گلدان و ابزار آلات غیر بهداشتی می تواند عامل حضور این نوع باکتری باشد. متاسفانه گل آنتوریوم هنگامی که نتوانیم شرایط دمایی محیطی مناسب را برای گیاه فراهم کنیم، واکنشی نسبت به باکتری گفته شده نشان نمی دهد و به محض تامین دمایی مناسب که اغلب کار سختی نیست به این نوع باکتری واکنش نشان می دهد و ممکن است حتی زمان زیادی برای مبارزه وجود نداشته باشد.

برای مبارزه با باکتری گفته شده، شاخ و برگ های آلوده گیاه را هرس کنید و همواره اطراف گیاه را تمیز و خاک گلدان را تعویض نمایید و هرگز اجازه ندهید که دمای محیط گل آنتوریوم نه از حداقل و نه از حداکثر (21-29 درجه سانتی گراد) عبور کند.

در صورتی که گلدان گل آنتوریوم خانگی شما با مشکلات گفته شده دست و پنجه نرم می کند، می توانید با بنده جهت مشاوره برای مبارزه با موارد گفته شده در ارتباط باشید و سوالات خودتون را در بخش کامنت همین مقاله با بنده مطرح کنید.

۱۰ نظرات
 1. مهتاب می گوید

  سپاس از مطلب مفیدتون. من یه مشکل در نگهداری گل دارم و الان هم یه عالم گل از صاحبخونه بهم رسیده و واقعا نمی‌دونم چطور باید مدیریتشون کنم. تصمیم گرفتم دونه دونه مشکلشون رو حل کنم. الان گل انتریوم که دارم اول برگهاش زرد مثل سوختگی شد و بعدش خشک شدن من هامسون رو عوض کردم الان یه برگ درآورده اما روی برگ یه دونه های ریزی مثل اینکه جای رد چیزی روی برگ مونده آیا طبیعیه یا افت هست.
  ممنون میشم جواب بدین

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   ممنونم از لطف شما دوست عزیز
   گل آنتوریوم رو با فاصله یک متری از پنجره خونه قرار بدید و هر هفته بیش از یکبار گیاه رو آبیاری نکنید و ماهانه یک بار همراه با آب آبیاری، در اختیار گیاه کود ۱۰-۱۰-۱۰ قرار بدید.
   با نیمه باز گذاشتن پنجره منزل، برای گیاه تهویه ایجاد کنید.
   در صورت دیدن علائم آفات برگ گیاه رو با آب و صابون شستشو دهید و در صورتی که برگ گیاه دچار آلودگی شدید باکتریایی یا قارچی شده، بافت آلوده را هرس کنید.

 2. الناز می گوید

  سلام من نزدیک ۱ ماه هست که گل انتوریوم گرفتم،به فاصله زمانی ۲۰ روزه وسط ۲ تا از برگاش لکه های قهوه ای بزرگ ایجاد شده نمیدونم از آفتاب سوختگی یا قارچ هستش و اینکه ۳ تا از گلاشم پژمرده شدن و افتادن و اینکه بقیه برگاش شاداب هستن اما اون حالت براق و چرمی اول رو ندارن، تا الان هم ۱ بار کود ۲۰_۲۰_۲۰ دادم و یک بار هم آهن هفته ای ۲ بار هم آبیاریش میکنم به همراه غبار پاشی برگاش ،لطفا کمکم کنید ممنونم.

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   گیاه را در فاصله ی یک متری از پنجره قرار بدید به طوری که نور گل آنتوریوم غیر مستقیم باشه
   بافت های آلوده را از گیاه جدا کنید
   آبیاری مناسب برای آنتوریوم هفته ای یکبار هست و ماکزیمم ۱۰ روز یکبار و از آبیاری زیاد برای گیاه خودداری کنید
   فعلا از کود آهن استفاده نکنید و هر دو مرتبه آبیاری یکبار همراه با آب گیاه با یک چهارم توان کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ در اختیار گیاه کود قرار بدید
   ضمنا با گرم شدن هوا، درجه حرارت رو برای گیاه ۲۳ ۲۴ درجه سانتی گراد نگه دارید

 3. الناز می گوید

  و از وقتی که گرفتمش دیگه گل جدید باز نکرده لازم هست که بهش کود گلدهی بدم؟

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   همون طور که اشاره شد پتاسیم موجود در کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ که هر ۲ هفته یکبار در اختیار گیاه قرار میدید خودش گلدهی رو در گیاه تقویت می کنه و نیاز به مصرف کود بیشتری نیست
   تنها آبیاری و شرایط محیطی رو برای گیاه کنترل و فراهم کنید

 4. Ali می گوید

  سلام همه برگ های آنتریوم من دچار حمله باکتریائی شده آیا باید همه را هرس کنم هر کدوم از برگ ها چند خال قهوه ای رنگ مایل به پوسیدگی و پارگی پیدا کرده . کمکم کنید لطفا ممنون بابت سایت خوبتون

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاس از محبت شما
   برگهایی که آلودگی شدید دارند رو در درجه اول هرس کنید و سپس حتما و حتما با توجه به تغییر فصل،شرایط محیطی ایده آل را برای گیاه فراهم کنید.
   ریشه های گیاه رو هم با دقت بررسی کنید و در صورتی که اون ها هم آلودگی داشتند، هرس کنید.
   هر دو هفته یکبار، برگ های جدیدی که از گیاه تولید میشه (که زمان بر هست) و همچنین برگ هایی که آلودگی کمتری داشتند و هرس نکردید رو با شامپوی بچه شستشو بدید.

 5. Ukabed می گوید

  سلام، ممنون از مطالب خوبتون من ۷ماه هست که گل آنتریوم خریدم وقتی آوردم خونه بعد از یک ماه روی برگهاش خالهای قهوه ای بزرگ افتاد اما پژمرده نشده و هنوز گلش هست اما جدیدا حشره های ریز سفید رنگ تو خاکش هست، گل نمیده اما برگهای جدید درآورده گلدونشم به نسبت گیاه کوچیکه ممنون میشم دقیق راهنماییم کنید که گیاهمو نجات بدم

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاس از محبت شما
   در گلفروشی ها سموم مربوطه در ارتباط با مبارزه با حشره های سفید موجود هست اون رو تهیه بفرمایید و با دز مناسب در خاک گیاه مصرف کنید و تا رفع کامل مشکل مصرف اون رو هر سه روز یکبار انجام بدید.
   دلیل خال هایی که که می فرمایید به علت مناسب نبودن شرایط محیطی برای گیاه هست به خصوص رطوبت، در نتیجه شرایط محیطی مثل رطوبت ۶۰ الی ۷۰ درصد رو برای گل آنتوریوم و همچنین محدوده دمایی ۲۵ درجه سانتی گراد و ایجاد تهویه را برای گیاه فراهم کنید و آبیاری و کوددهی رو زمانی که ۳ سانتی متر از روی سطح خاک گل آنتوریوم خشک شد، انجام بدید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارائه تجربه کاربری بهتر Cookie های شما را ذخیره می کنیم. در صورتی که مایل هستید دکمه "موافقم" را انتخاب نمایید. موافقم ادامه

Privacy & Cookies Policy