کانال یوتیوب پرشیالرن کانال یوتیوب پرشیالرن

پرورش گل ارکیده در گلخانه

27

گلخانه ها می توانند از یک محیط طبیعی برای پرورش گل ارکیده تقلید کرده و با کنترل آب و هوا و دیگر عوامل، یک محیط ایده آل را برای پرورش انواع گل ارکیده در گلخانه فراهم سازند. بنابراین با مشاهده دما، رطوبت و روشنایی گلخانه و همچنین آبیاری و تغذیه ارکیده می توانید در جهت تولید با کیفیت و گلدهی بالا، گام بردارید.

آماده سازی گلخانه جهت پرورش گل ارکیده در آن

آماده سازی گلخانه جهت پرورش گل ارکیده در آن
آماده سازی گلخانه جهت پرورش گل ارکیده در آن

در وهله اول می بایست اندازه مناسب گلخانه را جهت کشت بررسی کنید و از طرفی اگر در حال راه اندازی گلخانه ارکیده هستید، پیشنهاد می کنم که طول گلخانه حداقل 4/9 الی 6/1 متر و عرض آن 4/3 متر باشد.

این حداقل متراژ به شما این فرصت را خواهد داد تا بتوانید بستر کشت و گلخانه کوچک هر چند با متراژ پایین را احداث کرده و با تولید دراز مدت با در آمدی که از این راه کسب خواهید کرد، بتوانید در آینده گلخانه ارکیده خود را توسعه دهید.

موضوع دیگری که در حوزه پرورش گل ارکیده در گلخانه اهمیت دارد، بحث نور قابل دسترس گیاه می باشد که باید به آن توجه داشت زیرا مکان احداث گلخانه ارکیده می بایست در طول روز، 6 ساعت نور آفتاب به صورت ثابت داشته باشد.

توصیه می شود از احداث گلخانه در محل هایی که درختان و یا ساختمان ها، ایجاد سایه می کنند، خودداری نمایید.

زیرا اضافه کردن نور به محیط گلخانه امری هزینه بر است اما کاهش میزان نور با ایجاد یک لایه پوششی سفید بسیار کم هزینه و راحت می باشد.

بهترین شرایط احداث گلخانه ارکیده در حالت رو به شمال و جنوب می باشد که با حرکت خورشید، نور همواره در اختیار گلخانه ارکیده وجود خواهد داشت. در صورتی که سر رشته ای از احداث گلخانه ندارید، پیشنهاد می کنم با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید.

در صورت لزوم می توانید با استفاده از لامپ های فلورسنت که اقتصادی ترین لامپ های تامین نور برای گلخانه از لحاظ هزینه هستند، برای جبران کمبود نور استفاده کنید و از طرفی اگر می خواهید نور خورشید را به داخل گلخانه کاهش دهید، می بایست با پاشش آهک هیدراته (کلسیم هیدروکسید) بر روی سقف و پنجره های گلخانه، این کار را انجام دهید. نحوه پاشش باید به صورتی باشد که دز استفاده از آهک هیدراته کم باشد، زیرا پاک کردن این محلول از روی محل مورد نظر، کاری بسیار سخت می باشد.

در قدم سوم می بایست بستر سازی مناسب برای پرورش گل ارکیده در گلخانه ایجاد شود. بستر ها و یا نیمکت های کشت باید ضد زنگ و مقاوم در برابر رطوبت باشد.

بستر های کشت مناسب، باید حداقل 83 سانتی متر طول و 76 سانتی متر عرض داشته باشند و از طرفی نحوه قرارگیری آنها باید به شکلی باشد که گردش هوا در بالای آنها وجود داشته باشد.

تجهیزاتی در صنعت گلخانه ها وجود دارند که قادر هستند هم گردش هوا را ایجاد کنند و هم آن را تخلیه کنند، بنابراین پیشنهاد می کنم در صورت عدم آشنایی با این تجهیزات، با یک مشاور، جهت احدات گلخانه ارکیده مشورت نمایید.

دما از مهمترین عوامل در حوزه پرورش گل ارکیده در گلخانه می باشد به طوری که می بایست دمای گلخانه ارکیده در روز 15 تا 26 درجه سانتی گراد و در شب 7/2 تا 18/3 درجه باشد. پیشنهاد می شود در گلخانه ارکیده دماسنج دیجیتالی وجود داشته باشد تا از فراهم کردن دمای مناسب برای پرورش ارکیده اطمینان حاصل کرد.

گاهی اوقات ممکن است درجه حرارت در شب با کاهش شدیدی به علت سرما مواجه شود، بنابراین توصیه می شود با اطلاع قبلی از شرایط آب و هوایی هرگز اجازه اتفاق افتادن این اتفاق را ندهید و از طرفی همواره به دمای گلخانه در طول روز دقت داشته باشید که هرگز دما در طول روز نسبت به آنچه که گفته شد، بیشتر نشود زیرا عبور از این دما اثرات مخرب بیشتری نسبت به کاهش شدید دما دارد.

به همین دلیل اگر محل گلخانه ارکیده در جایی قرار دارد که در آن شب ها دما سردتر از 7 درجه سانتی گراد است، می بایست از وجود سیستم های گرمایشی همانند هیتر و یا سایر گرم کننده ها، اطمینان حاصل کرد و از طرفی اگر محل گلخانه ارکیده در جایی قرار دارد که این احتمال می رود دمای روز برای گیاه بیشتر از 26 درجه شود، در صورتی که سیستم های تهویه در گلخانه به شکل حرفه ای وجود دارند، نیاز به استفاده از خنک کننده ها در گلخانه نمی باشد و در صوت عدم وجود این سیستم ها، می بایست سیستم های خنک کننده مخصوصا در تابستان در گلخانه ارکیده وجود داشته باشند.

همان طور که در مقاله های قبلی گل ارکیده از انواع گل آپارتمانی در سایت پرشیالرن اشاره شده است، گیاه در طبیعت در مناطقی که دارای جریان باد ملایم و مداوم است رشد می کند به همین دلیل در حوزه پرورش گل ارکیده در گلخانه می بایست برای جلوگیری از شیوع بیماری های گل ارکیده، با استفاده از فن ها و پنکه های سقفی، تهویه مناسب را برای رشد بهتر گل ارکیده فراهم کرد. از طرفی دریچه های سقف و جانبی نیز در تهویه گلخانه موثر هستند.

گل ارکیده از گیاهان اکسیژن ساز آپارتمانی برای رشد مناسب خود در گلخانه نیاز به 50 تا 80 درصد رطوبت محیطی دارد، از این رو اگر تعداد زیادی گل ارکیده کشت می کنید، این امکان وجود خواهد داشت که با تبخیر و تعرق گیاهان و همچنین تبخیر شدن آب آبیاری گل ارکیده از روی بستر کشت، رطوبت محیطی مناسب جهت پرورش گل ارکیده در گلخانه ایجاد شود.

با این حال پرورش گیاهان در گلخانه با حدس و گمان موفق نمی شود، بنابراین توصیه می شود با نصب یک رطوبت سنج دیجیتالی در گلخانه و اطلاع از رطوبت در صورت کمبود آن، اقدام به تامین رطوبت کافی برای گیاه با استفاده از دستگاه های مه پاش کنید.

آماده سازی پایه گل جهت پرورش گل ارکیده در گلخانه

گل ارکیده
گل ارکیده

جهت پرورش گل ارکیده در گلخانه توصیه می شود، گلدان های جهت کاشت پایه گل شفاف باشند زیرا این امر سبب می شود تا به طور واضح از رشد ریشه های گیاه اطمینان حاصل فرمایید.

از طرفی گلدان های انتخابی می بایست دارای سوراخ های زهکشی باشند تا آب و مواد معدنی حاصل از کوددهی (اضافات) از انتهای آنها خارج شود.

از خرید گلدان های خیلی بزرگ اجتناب فرمایید همین که گلدان مناسب گل ارکیده ریشه های گیاه را به طور کامل پوشش دهد، کافی است.

بنابر سالها تجربه بنده در حوزه پرورش گل ارکیده در گلخانه و همکاری با شرکت هلندی آنتورا، پیشنهاد می کنم تنها نیمی از گلدان را از مخلوط کوکوپیت، کوکوچیپس و پرلیت الک شده پر شود زیرا هدف از استفاده از گلدان و خاک، تنها نگه داشتن گیاه می باشد و استفاده از خاک های معمولی به گل ارکیده آسیب رسانده و در شرایط حاد سبب از بین رفتن گیاه می شود.

پس از طی شدن مراحل قبلی، نوبت به کاشت گل ارکیده در گلدان می رسد، روش کار به این صورت می باشد که پایه گل را در وسط گلدان قرار داده و سپس مابقی فضای گلدان یعنی 50 درصد باقی مانده را از مخلوط خاک توصیه شده پر کنید.

فشار دادن خاک به اطراف ریشه گیاه باید به صورت آرام باشد و باید از این موضوع که ریشه ها به اصطلاح بسته بندی شده اند، اطمینان حاصل کرد. لازم به ذکر است روش کاشت گفته شده، برای کاشت بذر ارکیده نیز جوابگو خواهد بود.

مراقبت از گیاه در حوزه پرورش گل ارکیده در گلخانه

گل ارکیده فالانوپسیس
گل ارکیده فالانوپسیس

پس از کاشت ارکیده از گیاهان آپارتمانی با نور کم می بایست دقت زیادی به رشد گیاه خود داشته باشید. برگ ها نشانگر اصلی سلامتی گل ارکیده شما هستند به طوری که اگر نور کافی دریافت نکنند، به رنگ سبز متمایل به تیره نخواهند بود و همچنین فاصله میانگره ها از هم زیاد خواهد شد.

به طور کلی می توان گفت لزوما آسیب دیدگی گیاه باعث از بین رفتن آن نمی شود اما به عنوان یک شاخص برای تغییر کیفیت عمل می کند. در صورتی که در پرورش گل ارکیده در گلخانه زردی برگ گل ارکیده را مشاهده کردید، این به دلیل آن است که دما و یا نور بیش از حد در گلخانه وجود دارد، در نتیجه توصیه می شود قبل از آسیب جدی به گیاه، اقدام به ایجاد شرایط محیطی مناسب برای گیاه کنید.

آبیاری گل ارکیده در حوزه پرورش گل ارکیده در گلخانه در زمانی انجام می شود که محیط گلدان (مخلوط خاک) خشک شده باشد، در نتیجه با مشاهده روزانه ی خاک، می توان به زمان دقیق آبیاری گیاه پی برد.

از نشانه های کم آبی گیاه می توان به شکستگی برگ ها اشاره کرد و به طور کلی می توان گفت تحمل خشکی برای گل ارکیده راحت تر از پرآبی می باشد. آب آبیاری می بایست دارای شوری پایین و PH خنثی باشد.

برای آنکه بتوان بهترین نتیجه را از کوددهی گیاه در پرورش گل ارکیده در گلخانه گرفت، می بایست از کودهای مایع جهت محلول کردن در آب نظیر کود کیوتن استفاده کرد و توصیه می شود بعد از سه نوبت کوددهی، در مرتبه چهارم آب خالی بدون کود در اختیار گیاه قرار بگیرد تا بتوان مواد معدنی اضافی را از محدوده ریشه گیاه خارج کرد و شوری PH خاک را متعادل و کاهش داد.

در صورتی که مخلوط خاک گلدان غیر از آنچه که پیشنهاد شد، می باشد توصیه می شود از کود 1-1-3 (نیتروژن بالا) جهت تغذیه گیاه استفاده شود و اطمینان حاصل فرمایید که نیتروژن موجود در محلول کود فاقد اوره باشد زیرا گل ارکیده قادر به جذب نیتروژن با فرمول اوره نمی باشد.

در صورتی که از مخلوط خاک پیشنهادی بنده جهت پرورش گل ارکیده در گلخانه استفاده می نمایید، توصیه می شود از از کود 1-1-1 جهت تغذیه گیاهان استفاده کنید.

پس از پایان گلدهی، می بایست ساقه گیاه را برای گلدهی مجدد قطع کنید، زیرا این امر به رشد گیاه در آینده کمک شایانی می کند که در مقاله تکثیر گل ارکیده به روش صحیح آن اشاره شده است.

در حالتی که چندین نوع از گل ارکیده مثل فالانوپسیس، گل ارکیده وندا، ارکیده سیمبیدیوم را همزمان با هم کشت می کنید، لازم است از الزامات دمایی آنها، آگاهی کامل داشته باشید. ارکیده ها را می توانن به سه نوع اصلی آب و هوا تقسیم کرد: خنک، متوسط و گرم.

گل ارکیده
گل ارکیده

ارکیده های خنک، ارکیده هایی هستند که به حداقل دما در شب 7 درجه سانتی گراد و حداکثر دما در روز به 14 درجه سانتی گراد نیاز داشته تا رشد مطلوبی داشته باشند

ارکیده ها متوسط، ارکیده هایی هستند که در رنج دمایی 10 تا 18 درجه سانتی گراد رشد خوبی دارند و در آخر ارکیده های گرما دوست، ارکیده هایی هستند که در 14 تا 22 درجه سانتی گراد عملکرد مطلوب را دارند.

پیشنهاد می کنم هر دو سال یکبار اقدام به تعویض گلدان گیاه کنید، البته در صورتی که ارکیده شاخه بریده تولید می کنید نیاز با انجام این کار خواهد بود و علت این موضوع در آن است که در تولید شاخه بریده گل ارکیده، پس از دو سال مخلوط خاک به تحلیل رفته و عملکرد ریشه پایین آمده و محدود می شود.

در صورتی که در ارتباط با هر یک از موارد اشاره شده جهت پرورش گل ارکیده در گلخانه سوالی دارید حتما آن را با ما و دیگر همراهان سایت پرشیالرن به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 21 میانگین امتیازات: 4.3]
۲۷ نظرات
 1. هاله می گوید

  سلام. خیلی مننون از مطالب خوب شما. بسیار استفاده کردم.
  من به فکر ایجاد گلخانه کوچک در شمال کشور برای تولید سرشاخه ارکیده هستم و از انجایی که تجربه خیلی کمی در زمینه تولید گل زینتی دارم میخوام با تعداد کم حدود ۲۰ تا ۳۰ بوته شروع به کار کنم. در مورد شرایط گلخانه سوال دارم. اینکه سیستم گلخانه باید پیاده شود یا اینکه میتونم خودم گلخانه ای با سقف مثلا فایبرگلاس که اطرافش با پلاستیک پوشیده شده درست کنم؟ سوال دوم اینکه از کدام گونه شروع کنم؟ هم از جهت سهولت نگهداری و تولید و هم بازار کار؟ سوال سوم اینکه ایا برنامه مشخصی برای کوددهی که منجر به گلدهی منظم گیاه شود وجود دارد؟
  با تشکر فراوان

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاس گزارم از لطف شما
   در جواب سوال اول باید عرض کنم هر دو حالت امکانش هست ولیکن احداث گلخونه رو خودتون می تونید انجام بدید با هزینه ی کمتر.
   پیشنهاد من برای سقف گلخونه پلی کربنات هست.
   سوال دوم : بدون هیچگونه تردیدی بهترین گونه ی گل ارکیده در شرایط فعلی ارکیده فالانوپسیس هست.
   سوال سوم: بله شما پس از خرید پایه گل ارکیده می بایست سریعا شرایط ایده آل محیطی رو برای گیاه فراهم کرده و برای تولید با کیفیت تر گیاه رو تغذیه کنید.

   1. هاله می گوید

    بسیار عالی. خیلی ممنون از توضیحات و پاسخ دهی سریع شما.

    1. سینا فتاح زاده می گوید

     خواهش می کنم دوست عزیز
     سپاس از محبت شما

   2. علی می گوید

    سلام معلمی در حال بازنشستگی ام که تهران محل کارم است و آمل دو سه هزار متری زمین دارم علاقه مند کار گل هستم فقط کمی از سرمایه گذاری ترس دارم چگونه کاشت برای را شروع کنم

    1. سینا فتاح زاده می گوید

     سلام دوست عزیز
     در صورت تمایل با شماره بنده تماس بگیرید.
     ۰۹۱۲۲۴۸۱۶۴۴

 2. مهبد می گوید

  سلام و درود فراوان
  من مهندس کشاورزی و فوق لیسانس اکولوژی هستم در زمینه گلخانه فعال بودم البته سال ۸۷ تا ۹۰ ولی اصلا تا الان به پرورش گل فگر نکرده بودم الان یه چند سالی هست که در صنعت مشغول به فعالیت هستم و میخواهم دوباره به کار کشاورزی رو بیارم سوال من اینه که بازدهی گلخانه ارکیده به چه صورتی هست؟ ایا میشه متکی به در امد گلخانه بود؟ در مورد صیفی جات اطمینان دارم ولی این مورد یه مقدار جای بحث داره میخواهم بدونم سرمایه اولیه برای این کار چقدر و توجیه اقتصادی داره؟
  ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   در حال حاضر گل ارکیده از بازار خوبی برخوردار هست.
   سرمایه اولیه برای احداث گلخانه گل ارکیده زیاد هست ولیکن بازگشت سرمایه بعد از چند ماه امکان پذیر بوده و سود فروش بالا هست.
   یک دوره کشت برای گل ارکیده حدودا یک سالی زمان خواهد برد تا پایه گل ها وارد شه و تو بستر کشت قرار بگیره و به مرحله ی فروش برسه.

   1. رضا می گوید

    سلام
    ممنون از توضیحاتتون
    من یه گلخونه کوچیک تو پشت بام خونه دارم و میخوام نشای ارکیده بگیرم و وقتی به گل نشست بصورت گلدانی بفروشمش. این دوره از نظر زمانی چقدر طول میکشه؟

    1. سینا فتاح زاده می گوید

     سلام
     خواهش می کنم حدودا ۶ الی ۸ ماه اگه ارکیده فالانوپسیس باشه

     1. رضا می گوید

      ممنون
      در حال حاضر نشا رو از کجا میتونم تهیه کنم؟

     2. سینا فتاح زاده می گوید

      اگر تمایل دارید اینترنتی خرید کنید که سایت های زیادی برای فروش پایه گل ارکیده هستند و اگر قصد خرید حضوری دارید می تونید خریدتون رو از بازار محلاتی و یا امام رضا انجام بدید.

 3. هاله می گوید

  سلام. شما خودتان ارکیده تکثیر میکنید؟ با چه روشی؟
  من ارکیده به تعداد میخوام اما بوته های انها گران هستند و تکثیر هم که برای هر کسی ممکن نیست. چطور میتوانم تهیه کنم؟ اگر ارکیده پرورش بدم میتونم خودم هم تکثیر کنم؟
  تشکر

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلا مجدد دوست عزیز
   خیر بنده تنها مشاوره دهنده کشت گل ارکیده در گلخانه هستم
   اگر شما بذر رو خریداری کنید نیاز به شرایط آزمایشگاهی دارید که اونارو پرورش بدید و سپس تکثیر کنید که اینکار توجیه اقتصادی نداره.
   بهترین راه خرید پایه گل، پرورش گل و سپس تکثیر اون هست.
   تکثیر ارکیده کار سختی نیست و به راحتی می تونید اون رو انجام بدید (البته در گلخانه).
   برای خرید پایه گل می تونید اگر تهران هستید به بازار گل محلاتی مراجعه کنید.

 4. هاله می گوید

  سلام مجدد. ممنون از پاسخ شما
  من از چند پرورش دهنده ارکیده پیگیری کردم گفتند خودشان ار خارج وارد میکنند. ارکیده من تا حالا از کنارش چیزی اضافه نکرده، چطور میتونم تکثیر کنم؟ من فکر میکردم تکثیرش براحتی نیست.

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   خواهش میکنم
   بله همگی از کشور هلند وارد می شن.
   در سایت تو قسمت مقالات گل ارکیده من شرح کامل روش تکثیر ارکیده رو نوشتم که می تونید اطلاعات بیشتر رو از اون مقاله به دست بیارید
   چون ارکیده روش های تکثیر متفاوتی داره

 5. حسین می گوید

  سلام
  حسین هستم از تهران
  در آمد کشت گل ارکیده نسبت به گلخانه های مرسوم در کشور مثل گوجه و خیار و غیر چقدر هست؟؟
  بیشتر یا کمتر؟؟

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   میزان سرمایه گذاری اولیه برای پرورش گل ارکیده نسبت به مواردی که شما فرمودید بالاتر است با این حال حاشیه سود و توجیه اقتصادی گل ارکیده نسبت به گلخانه گوجه و خیار و حتی گلخانه گل رز بیشتر هست.

 6. نوید احدی می گوید

  سلام آقا سینا
  ۱ – شرایط دمایی ارکیده در روز رو گفتید تا ۲۶ و شب تا ۱۸ درجه ، اگر دما شب و روز بین ۲۲ تا ۲۶ باشه مشکلی نداره ، یا حتما در شب باید درجه دما کاهش پیدا کنه ؟
  ۲ – رطوبت مناسب برای گل چقدر هست ؟

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   ۲۲ تا ۲۶ درجه هم مناسب هست اما مهم ترین مساله اینه که دما در طول روز و شب بیش از ۱۰ درجه اختلاف نداشته باشه و پایین تر از ۱۸ درجه نشه
   رطوبت محیطی بین ۶۰ الی ۶۵ درصد مناسبه .

 7. نوید احدی می گوید

  سینا جان منظورم این بود که :
  حتما اختلاف دما بین روز و شب ایجاد بشه ، یا دمای ثابت در طول روز و شب هم مناسب هست ؟

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   خیر برای انجام بهتر فرآیندهای متابولیسمی (به عنوان مثال ذخیره کربوهیدرات) ارکیده بهتر هست دمای روز و شب اختلاف داشته باشه

 8. امید کریمی می گوید

  سلام ..مهندس من اطراف کرج زمین دارم میتونم ارکیده پرورش بدم تو این منطقه؟

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام
   بله گلخونه مجهز باشه امکان کشت وجود داره

 9. لیلا داوری می گوید

  با سلام
  من فوق لیسانس بیوتکنولوژی کشاورزی هستم و چندین سال هست که روی تکثیر ارکیده از طریق کشت بافت گیاهی کار میکنم. و واقعا علاقه مندم که گیاه ارکیده رو به طور حرفه ای پرورش بدم. اما در مورد سازگاری گیاه تولید شده (بعد از مرحله کشت درون شیشه ای) در خاک و انتقال به خاک و نگهداری و رشد مشکل دارم و میخواستم در این زمینه از شما مشاوره بگیرم. ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام
   اگر سوالی دارید می تونید در همین بخش از طریق کامنت با من به اشتراک بگذارید.

 10. علیرضا صالح نیا می گوید

  سلام مهندس گرامی
  لطفا میتونید در مورد هزینه تقریبی یک گلخانه ۲۰۰ متری گل ارکیده از ابتدای کار تا آخر ( البته بغیر از زمین و آب و برق و گاز ) اطلاعاتی بدین .
  ممنون از لطف شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارائه تجربه کاربری بهتر Cookie های شما را ذخیره می کنیم. در صورتی که مایل هستید دکمه "موافقم" را انتخاب نمایید. موافقم ادامه

Privacy & Cookies Policy