علت پژمرده شدن گیاه شفلرا چیست

علت پژمرده شدن گیاه شفلرا چیست؟ (بعلاوه راه حل درمان)

پژمرده شدن گیاه شفلرا از گیاهان اکسیژن ساز آپارتمانی دلایل متفاوتی دارد اما شایع ترین آن، آبیاری بیش از حد گیاه می باشد. با آبیاری زیاد در درجه اول برگ های پایینی گیاه زرد شده و در صورت تدام اشتباه در آبیاری گیاه، ریشه های شفلرا پوسیده شده و از بین می روند که از نشانه های این اتفاق می توان به مشام رسیدن بوی بد از سطح خاک گلدان اشاره نمود (البته در شرایط حاد).

از دیگر دلایل پژمرده شدن برگ شفلرا می توان به نوسانات دمایی، استرس گیاه پس از تعویض گلدان، آبیاری بسیار کم و همچنین کوددهی زیاد و غیر اصولی اشاره داشت.

بنابر اهمیت تک به تک موارد گفته شده ما در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن، تمامی دلایل و یا علت پژمرده شدن برگ های شفلرا را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد تا به آسانی بتوانید علت اصلی مشکل پیش آمده را برای گیاه خود تشخیص داده و با راه حل درمانی مناسب در راستای احیای آن گام بردارید، تا پایان همراه ما باشید.

آبیاری بیش از حد شایع ترین علت پژمرده شدن گیاه شفلرا

علت پژمرده شدن گیاه شفلرا
علت پژمرده شدن گیاه شفلرا

وقتی صحبت از آبیاری بیش از حد می شود منظور آن است که خاک گلدان مدت زیادی مرطوب مانده و هوا بین ذرات خاک در جریان نباشد.

زمانی که آبیاری گیاه شفلرا بیش از اندازه و حد معین باشد، ریشه های شفلرا بیمار شده و به مرور زمان از بین خواهند رفت در نتیجه با آسیب دیدگی ریشه ها، جذب آب و مواد غذایی دچار مشکل شده و گیاه به طور جد وارد دوران بحرانی می شود.

علت پژمرده شدن شفلرا به خاطر آبیاری بیش از حد علائمی دارد که به آسانی می توانید با بررسی گیاه خود سرنخ اصلی را پیدا کنید.

 • گیاه شما در مسیر پژمرده شدن قرار دارد اما خاک دارای رطوبت است.
 • برگ های پایینی و پیرتر گیاه به آرامی تغییر رنگ داده و زرد می شوند.
 • نوک و لبه برگ های جوان قهوه ای رنگ شده است.
 • در صورت بد بودن اوضاع، بوی بدی از سحط خاک به مشام می رسد.
 • گاهی اوقات ممکن است شما شاهد ریزش برگ ها و شاخه های گیاه خود باشید.

چه عواملی خسارت آبیاری بیش از حد را تشدید می کنند؟

همیشه اینطور نیست که گیاه شما تنها با آبیاری زیاد دچار مشکلات اشاره شده شود گاهی اوقات ممکن است آبیاری به اندازه و یا کمی بیش از حد معین باشد ولی عوامل دیگری سبب شده تا رطوبت اضافی در خاک باقی مانده و مشکلاتی زیادی برای گیاه شما ایجاد شود.

 • زمانی که نور محل نگهداری شفلرا مناسب نباشد. در این حالت سرعت رشد گیاه کاهش پیدا کرده و آب کمتری مصرف می شود و به واسطه همین امر خاک گلدان شاید با گذشت 10 روز همچنان مرطوب باشد و شما در این مقطع زمانی گیاه خود را آبیاری می کنید.
 • از دیگر عواملی که مشکلات آبیاری را تشدید می کنند می توان به طرح ریزی یک برنامه منظم برای آبیاری گیاه اشاره نمود به طور مثال شما تصمیم می گیرید هفته ای یکبار و یا هر 10 روز یکبار گیاه خود را آبیاری کنید.
 • برای آبیاری گیاه خود برنامه ریزی مشخصی نداشته باشید و هر زمان که 10 الی 15 سانتی متری سطح خاک گلدان خشک می شود اقدام به آبیاری گیاه نمایید.
 • زمانی که گلدان گیاه منافذ زهکشی آب نداشته و یا تعداد آنها کم است.
 • اگر زیر گلدانی گیاه سنگ ریزه ندارد، مقداری سنگ ریزه روی آن بریزید تا آب خروجی با خاک گلدان در تماس نباشد و تنها رطوبت محیطی اطراف گیاه را افزایش دهد.
 • خاک گلدان فرسوده بوده و یا از قدرت زهکشی پایینی برخوردار می باشد.
 • در یک گلدان بزرگ، گیاه کوچک شفلرا کاشته شده است (گلدان بزرگ به معنی آبیاری بیشتر گیاه بوده که شفلرای شما نیاز چندانی به آن ندارد).
 • با فرا رسیدن فصل سرما، میزان آبیاری گیاه را کاهش نمی دهید (چون هوا سرد است و میزان تبخیر از سطح خاک کم).

با توجه به تمامی موارد گفته شده اگر اطمینان دارید دلیل پژمرده شدن شفلرا شما به خاطر آبیاری بیش از حد بوده است برای احیای گیاه خود مراحل زیر را دنبال کنید.

 • گیاه شفلرا را از خاک بیرون آورده و با کنار زدن خاک اطراف ریشه ها، آنها را به خوبی بررسی کنید. در این حالت باید ریشه ها پوسیده، سیاه و یا قهوه ای باشند.
 • توسط یک قیچی تیز ریشه های ناسالم را تا نقطه سالم هرس کنید.
 • پس از هرس خاک گلدان را با آب ولرم شستشو دهید و یا خاک تازه ای برای گیاه خود خریداری کنید.
 • گلدان گیاه حتما دارای منافذ زهکشی و به لحاظ اندازه مناسب شفلرای شما باشد.
 • با عبور از مراحل قبلی، مجددا گیاه خود را بکارید.
 • خاک را به آرامی در اطراف ریشه های گیاه متراکم کنید.
 • در آخرین مرحله گیاه را آبیاری کرده و از آن در محلی که نور خورشید کامل بوده اما به حالت غیر مستقیم است نگهداری کنید.

پس از طی شدن روند احیای گیاه، متاسفانه باید 2 الی 3 ماه منتظر باشید تا ریشه های گیاه رشد کرده و شفلرای شما برگ های جدید و جوانی را تولید کند و در این بین تنها وظیفه شما فراهم کردن شرایط ایده آل برای نگهداری گیاه می باشد.

نوسانات دمایی می تواند برگ های شفلرا را پژمرده کند

پژمرده شدن گیاه شفلرا
پژمرده شدن گیاه شفلرا

شفلرا از گیاهان آپارتمانی مقاوم به گرما محسوب شده و در محدوده دمایی 18 الی 32 درجه سانتی گراد بهترین راندمان کیفی خود را دارد.

با توجه به محدوده دمایی اشاره شده، خیلی بعید است که علت پژمرده شدن برگ شفلرا شما به خاطر افزایش و یا کاهش بیش از حد دما باشد زیرا همواره در محیط خانه دمای مطلوب برای رشد گیاه وجود دارد بنابراین تنها در سه حالت گیاه شفلرای شما در معرض استرس های دمایی قرار می گیرد.

 • در مسیر حرکت گیاه از محل تولید (گلخانه) تا فروش و یا زمانی که شما به عنوان خریدار گیاه را تهیه می کنید، شفلرا ممکن است در معرض نوسانات دمایی قرار بگیرد.
 • زمانی گیاه را فصل تابستان در فضای باز و در دمای بیش از 32 درجه سانتی گراد نگهداری کنید.
 • زمانی گیاه را در فصول سرما در فضای باز و در دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد نگهداری کنید.

در ارتباط با مقاومت شفلرا این نکته را هم عرض کنم که گیاه از ریشه های فوق العاده نیرومندی بهره مند می باشد که حتی در صورت از بین رفتن کامل شاخه و برگ ها زنده مانده و می تواند مجددا چرخه حیات گیاه را آغاز کند.

تعویض گلدان

از دیگر عوامل اثرگذار بر پژمرده شدن برگ شفلرا می توان به تعویض گلدان در زمانی که گیاه از قبل بیمار بوده است اشاره نمود.

در حالتی که گیاه از شرایط پرورش خود راضی نباشد، این موضوع را با علائمی به ما نشان می دهد که اگر در این مقطع زمانی گلدان گیاه را تعویض کنید، عمکلرد ریشه ها به کلی مختل شده و شما شاهد پژمردگی گیاه خود خواهید بود.

بسیاری از گیاهان اعم از گیاهان آپارتمانی کوچک و گیاهان آپارتمانی بزرگ اگر در زمان تنش گلدان آنها تعویض شود، از بین خواهند رفت با این حال شفلرا از گیاهان مقاوم آپارتمانی بوده و در شرایطی که به خوبی از آن پرستاری شود، به سلامتی قبلی خود باز خواهد گشت.

با توجه به نکات اشاره شده اگر پژمرده شدن گیاه شفلرا شما به خاطر تعویض گلدان می باشد توصیه می شود تنها آبیاری و کوددهی گیاه را به درستی انجام دهید و بهترین شرایط ایده آل محیطی را برای گیاه خود فراهم کنید.

آبیاری بسیار کم

آبیاری بسیار کم به اندازه آبیاری زیاد در پژمرده شدن شفلرا رایج نیست با این حال با توجه به زندگی های پر مشغله امروزی اگر یادتان برود شفلرا را در زمان مناسب آبیاری کنید، گیاه شما نارضایتی خود را با پژمرده کردن برگ هایش به شما نشان خواهد داد.

راه حل احیای گیاه به علت آبیاری بسیار کم ساده است و تنها کافیست به گیاه خود محبت بیشتری داشته باشید و آن را در زمان مناسب و به روش صحیح آبیاری کنید.

همان طور که اشاره شد زمان آبیاری شفلرا موقعی است که سطح خاک گلدان خشک شده باشد و از طرفی بهترین روش آبیاری گیاه آن بوده که آب به صورت آهسته آهسته وارد مخلوط خاک شده و آن را به خوبی مرطوب کند (نه به حالت غرقاب) و سپس به محض خروج آب اضافی از انتهای گلدان، سریعا روند آبیاری گیاه متوقف شود.

کوددهی زیاد و غیر اصولی دیگر دلیل پژمرده شدن گیاه شفلرا

دلیل پژمرده شدن گیاه شفلرا

از علائمی که نشان می دهند دلیل پژمرده شدن برگ شفلرا شما به خاطر کوددهی زیاد است می توان به قهوه ای شدن نوک و لبه برگ ها و همچنین تجمع رسوبات نمک مانند روی سطح خاک گلدان اشاره نمود.

کوددهی بیش از حد باعث سمی شدن و تغییر PH خاک می شود که به واسطه همین دو موضوع در عملکرد ریشه ها مشکل ایجاد می شود.

اگر اطمینان دارید علت پژمردگی و یا علت خشک شدن گیاه شفلرا شما به خاطر کوددهی زیاد است برای احیای گیاه شما دو راه حل وجود دارد:

 • اگز میزان رسوبات کم است، خاک گلدان را با آب ولرم شستشو دهید تا از میزان رسوبات نمک مانند اطراف ریشه گیاه کاسته شود.
 • اگر میزان رسوبات زیاد است، بهتر است خاک جدیدی را برای گیاه خود خریداری نمایید صحیح است که گیاه هم اکنون با استرس دست و پنجه نرم می کند و نباید خاک آن تعویض شود با این حال نکته اشاره شده متاسفانه تنها راه درمان گیاه به علت تجمع رسوبات مضر است.

بهترین روش کوددهی شفلرا آن است که گیاه در فصول بهار و تابستان ماهانه یکبار و در فصول پاییز و زمستان هر دو ماه یکبار توسط کودهای متعادل نظیر کود سه بیست مایع، کود مایع گیاهان آپارتمانی و … تغذیه شود.

در صورتی که در ارتباط با هر یک از دلایل و یا علت پژمرده شدن گیاه شفلرا سوالی دارید حتما آن را با ما و دیگر همراهان سایت پرشیالرن به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: میانگین امتیازات: ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *