علت پژمرده شدن گیاه شفلرا چیست

علت پژمرده شدن گیاه شفلرا چیست؟ (بعلاوه راه حل درمان)

پژمرده شدن گیاه شفلرا از گیاهان اکسیژن ساز آپارتمانی دلایل متفاوتی دارد اما شایع ترین آن، آبیاری بیش از حد گیاه می باشد. با آبیاری زیاد در درجه اول برگ های پایینی گیاه زرد شده و در صورت تدام اشتباه در آبیاری گیاه، ریشه های شفلرا پوسیده شده و از بین می روند که از نشانه های این اتفاق می توان به مشام رسیدن بوی بد از سطح خاک گلدان اشاره نمود (البته در شرایط حاد).

از دیگر دلایل پژمرده شدن برگ شفلرا می توان به نوسانات دمایی، استرس گیاه پس از تعویض گلدان، آبیاری بسیار کم و همچنین کوددهی زیاد و غیر اصولی اشاره داشت.

بنابر اهمیت تک به تک موارد گفته شده ما در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن، تمامی دلایل و یا علت پژمرده شدن برگ های شفلرا یا آویزان شدن برگ شفلرا را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد تا به آسانی بتوانید علت اصلی مشکل پیش آمده را برای گیاه خود تشخیص داده و با راه حل درمانی مناسب در راستای احیای آن گام بردارید، تا پایان همراه ما باشید.

آبیاری بیش از حد شایع ترین علت پژمرده شدن گیاه شفلرا

علت پژمرده شدن گیاه شفلرا
علت پژمرده شدن گیاه شفلرا

وقتی صحبت از آبیاری بیش از حد می شود منظور آن است که خاک گلدان مدت زیادی مرطوب مانده و هوا بین ذرات خاک در جریان نباشد.

همان طور که در مقاله زرد شدن برگ شفلرا اشاره شد، زمانی که آبیاری گیاه شفلرا بیش از اندازه و حد معین باشد، ریشه های شفلرا بیمار شده و به مرور زمان از بین خواهند رفت در نتیجه با آسیب دیدگی ریشه ها، جذب آب و مواد غذایی دچار مشکل شده و گیاه به طور جد وارد دوران بحرانی می شود.

علت پژمرده شدن شفلرا یا آویزان شدن برگ شفلرا به خاطر آبیاری بیش از حد علائمی دارد که به آسانی می توانید با بررسی گیاه خود سرنخ اصلی را پیدا کنید.

 • گیاه شما در مسیر پژمرده شدن قرار دارد اما خاک دارای رطوبت است.
 • برگ های پایینی و پیرتر گیاه به آرامی تغییر رنگ داده و زرد می شوند.
 • نوک و لبه برگ های جوان قهوه ای رنگ شده است.
 • در صورت بد بودن اوضاع، بوی بدی از سطح خاک به مشام می رسد.
 • گاهی اوقات ممکن است شما شاهد ریزش برگ ها و شاخه های گیاه خود باشید.

چه عواملی خسارت آبیاری بیش از حد را تشدید می کنند؟

همیشه اینطور نیست که گیاه شما تنها با آبیاری زیاد دچار مشکلات اشاره شده شود گاهی اوقات ممکن است آبیاری به اندازه و یا کمی بیش از حد معین باشد ولی عوامل دیگری سبب شده تا رطوبت اضافی در خاک باقی مانده و مشکلاتی زیادی برای گیاه شما ایجاد شود.

 • زمانی که نور محل نگهداری شفلرا مناسب نباشد. در این حالت سرعت رشد گیاه کاهش پیدا کرده و آب کمتری مصرف می شود و به واسطه همین امر خاک گلدان شاید با گذشت 10 روز همچنان مرطوب باشد و شما در این مقطع زمانی گیاه خود را آبیاری می کنید.
 • از دیگر عواملی که مشکلات آبیاری را تشدید می کنند می توان به طرح ریزی یک برنامه منظم برای آبیاری گیاه اشاره نمود به طور مثال شما تصمیم می گیرید هفته ای یکبار و یا هر 10 روز یکبار گیاه خود را آبیاری کنید.
 • برای آبیاری گیاه خود برنامه ریزی مشخصی نداشته باشید و هر زمان که 10 الی 15 سانتی متری سطح خاک گلدان خشک می شود اقدام به آبیاری گیاه نمایید.
 • زمانی که گلدان گیاه منافذ زهکشی آب نداشته و یا تعداد آنها کم است.
 • اگر زیر گلدانی گیاه سنگ ریزه ندارد، مقداری سنگ ریزه روی آن بریزید تا آب خروجی با خاک گلدان در تماس نباشد و تنها رطوبت محیطی اطراف گیاه را افزایش دهد.
 • خاک گلدان فرسوده بوده و یا از قدرت زهکشی پایینی برخوردار می باشد.
 • در یک گلدان بزرگ، گیاه کوچک شفلرا کاشته شده است (گلدان بزرگ به معنی آبیاری بیشتر گیاه بوده که شفلرای شما نیاز چندانی به آن ندارد).
 • با فرا رسیدن فصل سرما، میزان آبیاری گیاه را کاهش نمی دهید (چون هوا سرد است و میزان تبخیر از سطح خاک کم).

با توجه به تمامی موارد گفته شده اگر اطمینان دارید دلیل پژمرده شدن شفلرا شما به خاطر آبیاری بیش از حد بوده است برای احیای گیاه خود مراحل زیر را دنبال کنید.

 • گیاه شفلرا را از خاک بیرون آورده و با کنار زدن خاک اطراف ریشه ها، آنها را به خوبی بررسی کنید. در این حالت باید ریشه ها پوسیده، سیاه و یا قهوه ای باشند.
 • توسط یک قیچی تیز ریشه های ناسالم را تا نقطه سالم هرس کنید.
 • پس از هرس خاک گلدان را با آب ولرم شستشو دهید و یا خاک تازه ای برای گیاه خود خریداری کنید.
 • گلدان گیاه حتما دارای منافذ زهکشی و به لحاظ اندازه مناسب شفلرای شما باشد.
 • با عبور از مراحل قبلی، مجددا گیاه خود را بکارید.
 • خاک را به آرامی در اطراف ریشه های گیاه متراکم کنید.
 • در آخرین مرحله گیاه را آبیاری کرده و از آن در محلی که نور خورشید کامل بوده اما به حالت غیر مستقیم است نگهداری کنید.

پس از طی شدن روند احیای گیاه، متاسفانه باید 2 الی 3 ماه منتظر باشید تا ریشه های گیاه رشد کرده و شفلرای شما برگ های جدید و جوانی را تولید کند و در این بین تنها وظیفه شما فراهم کردن شرایط ایده آل برای نگهداری گیاه می باشد.

نوسانات دمایی می تواند برگ های شفلرا را پژمرده کند

پژمرده شدن گیاه شفلرا
پژمرده شدن گیاه شفلرا

همان طور که در مقاله علت ریزش برگ شفلرا اشاره شد، گیاه مذکور از گیاهان آپارتمانی مقاوم به گرما محسوب شده و در محدوده دمایی 18 الی 32 درجه سانتی گراد بهترین راندمان کیفی خود را دارد.

با توجه به محدوده دمایی اشاره شده، خیلی بعید است که علت پژمرده شدن برگ شفلرا یا آویزان شدن برگ شفلرا شما به خاطر افزایش و یا کاهش بیش از حد دما باشد زیرا همواره در محیط خانه دمای مطلوب برای رشد گیاه وجود دارد بنابراین تنها در سه حالت گیاه شفلرای شما در معرض استرس های دمایی قرار می گیرد.

 • در مسیر حرکت گیاه از محل تولید (گلخانه) تا فروش و یا زمانی که شما به عنوان خریدار گیاه را تهیه می کنید، شفلرا ممکن است در معرض نوسانات دمایی قرار بگیرد.
 • زمانی گیاه را فصل تابستان در فضای باز و در دمای بیش از 32 درجه سانتی گراد نگهداری کنید.
 • زمانی گیاه را در فصول سرما در فضای باز و در دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد نگهداری کنید.

در ارتباط با مقاومت شفلرا این نکته را هم عرض کنم که گیاه از ریشه های فوق العاده نیرومندی بهره مند می باشد که حتی در صورت از بین رفتن کامل شاخه و برگ ها زنده مانده و می تواند مجددا چرخه حیات گیاه را آغاز کند.

تعویض گلدان در زمان استرس گیاه می تواند باعث آویزان شدن برگ شفلرا شود

از دیگر عوامل اثرگذار بر پژمرده شدن برگ شفلرا یا آویزان شدن برگ شفلرا می توان به تعویض گلدان در زمانی که گیاه از قبل بیمار بوده است اشاره نمود.

در حالتی که گیاه از شرایط پرورش خود راضی نباشد، این موضوع را با علائمی به ما نشان می دهد که اگر در این مقطع زمانی گلدان گیاه را تعویض کنید، عمکلرد ریشه ها به کلی مختل شده و شما شاهد پژمردگی گیاه خود خواهید بود.

بسیاری از گیاهان اعم از گیاهان آپارتمانی کوچک و گیاهان آپارتمانی بزرگ اگر در زمان تنش گلدان آنها تعویض شود، از بین خواهند رفت با این حال شفلرا از گیاهان مقاوم آپارتمانی بوده و در شرایطی که به خوبی از آن پرستاری شود، به سلامتی قبلی خود باز خواهد گشت.

با توجه به نکات اشاره شده اگر پژمرده شدن گیاه شفلرا شما به خاطر تعویض گلدان می باشد توصیه می شود تنها آبیاری و کوددهی گیاه را به درستی انجام دهید و بهترین شرایط ایده آل محیطی را برای گیاه خود فراهم کنید.

آبیاری بسیار کم

آبیاری بسیار کم به اندازه آبیاری زیاد در قهوه ای شدن برگ شفلرا و پژمرده شدن شفلرا رایج نیست با این حال با توجه به زندگی های پر مشغله امروزی اگر یادتان برود شفلرا را در زمان مناسب آبیاری کنید، گیاه شما نارضایتی خود را با پژمرده کردن برگ هایش به شما نشان خواهد داد.

راه حل احیای گیاه به علت آبیاری بسیار کم ساده است و تنها کافیست به گیاه خود محبت بیشتری داشته باشید و آن را در زمان مناسب و به روش صحیح آبیاری کنید.

همان طور که اشاره شد زمان آبیاری شفلرا موقعی است که سطح خاک گلدان خشک شده باشد و از طرفی بهترین روش آبیاری گیاه آن بوده که آب به صورت آهسته آهسته وارد مخلوط خاک شده و آن را به خوبی مرطوب کند (نه به حالت غرقاب) و سپس به محض خروج آب اضافی از انتهای گلدان، سریعا روند آبیاری گیاه متوقف شود.

کوددهی زیاد و غیر اصولی دیگر دلیل پژمرده شدن گیاه شفلرا

دلیل پژمرده شدن گیاه شفلرا

از علائمی که نشان می دهند دلیل پژمرده شدن برگ شفلرا یا آویزان شدن برگ شفلرا شما به خاطر کوددهی زیاد است می توان به قهوه ای شدن نوک و لبه برگ ها و همچنین تجمع رسوبات نمک مانند روی سطح خاک گلدان اشاره نمود.

کوددهی بیش از حد باعث سمی شدن و تغییر PH خاک می شود که به واسطه همین دو موضوع در عملکرد ریشه ها مشکل ایجاد می شود.

اگر اطمینان دارید علت پژمردگی و یا علت خشک شدن گیاه شفلرا شما به خاطر کوددهی زیاد است برای احیای گیاه شما دو راه حل وجود دارد:

 • اگر میزان رسوبات کم است، خاک گلدان را با آب ولرم شستشو دهید تا از میزان رسوبات نمک مانند اطراف ریشه گیاه کاسته شود.
 • اگر میزان رسوبات زیاد است، بهتر است خاک جدیدی را برای گیاه خود خریداری نمایید صحیح است که گیاه هم اکنون با استرس دست و پنجه نرم می کند و نباید خاک آن تعویض شود با این حال نکته اشاره شده متاسفانه تنها راه درمان گیاه به علت تجمع رسوبات مضر است.

بهترین روش کوددهی شفلرا آن است که گیاه در فصول بهار و تابستان ماهانه یکبار و در فصول پاییز و زمستان هر دو ماه یکبار توسط کودهای متعادل نظیر کود سه بیست مایع، کود مایع گیاهان آپارتمانی و … تغذیه شود.

در صورتی که در ارتباط با هر یک از عوامل اثرگذار بر پژمرده شدن گیاه شفلرا یا آویزان شدن برگ شفلرا سوالی دارید حتما آن را با ما و دیگر همراهان سایت پرشیالرن به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 48 میانگین امتیازات: 3.8]

یک فکر در مورد “علت پژمرده شدن گیاه شفلرا چیست؟ (بعلاوه راه حل درمان)

 1. فاتینا گفت:

  با سلام گیاه شفلرا من دچار پژمردگی شده است
  چطور دوباره احیا کنم

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   مختصری از شرایط نگهداری گیاه بفرمایید

   1. بلوط گفت:

    سلام
    هفته پیش به شفلرا من باد پنکه خورده و فرداش یکی از ساقه هاش حالتی چروک و پیر مانند گرفت و برگ های همون ساقه خشک شدند . هنوز ساقه خوب نشده و رشد نمیکنه . باید چی کار بکنم ؟

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     سلام
     قسمتی از گیاه که آسیب دیده درمان نمیشه.
     شما باید بهترین شرایط نگهداری گیاه رو فراهم کنید تا شفلرای شما تا یک ماه آینده از این استرس خارج شه.
     اگر بخواید زودتر این دوران تموم شه می توانید از محلول های ضد تنش استفاده کنید.

  2. مهدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   گیاه شفلرام پژمرده شده خیلی شدید وفکر کنم بخاطر گرمای زیاد باشه چون جاش گرم بوده . لطفا راهنماییم کنید

   1. سینا فتاح زاده گفت:

    سلام وقت بخیر
    اگر درجه حرارت بیش از ۳۰ شده حتما همین مورد هست.

 2. رزيتا گفت:

  سلام وقت بخیر
  گل شفلر من برگهاش مثل سابق نیس و افتاده شده
  همه ی برگهاش سالم هس و پوسیدگی نداره
  یه هفته ی میشه که اینطوریه
  نزدیک پنجره اس و نور غیر مستقیم بهش میخوره
  و وقتی خاکش و چک میکنم و ١٠ سانتی خشک باشه آبیاری میکنم

  ممکنه راهنماییم کنین؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   وقت شما هم بخیر
   لطفا دمای دقیق روز و شب و همچنین میزان کوددهی شفلرا رو بفرمایید.

   1. رزيتا گفت:

    دمای خونه معمولیه زیاد گرم نیس
    تا یه ماه پیش دو هفته یه بار آهن
    و دوهفته یه بار مایع آماده ی kp20k20+fe20
    میدادم
    الان که به شاخه ی کوچیک پایینی گل دقت کردم دیدم شاخه داخلش کلا پوسیده😔

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     خاک گلدون رو دو مرتبه در طی دو روز با آب ولرم به مدت ۵ دقیقه شستشو بدید و گیاه رو تا اخر فروردین به هیچ وجه کوددهی نکنید.

     1. رزیتا گفت:

      این روشی که گفتین و میشه یه کم واضحتر توضیح بدین؟
      تا حالا این کارو انجام ندادم🤦🏼‍♀️

     2. سینا فتاح زاده گفت:

      در سینک ظرفشویی و یا جای دیگه آب رو به مدت ۵ دقیقه روی خاک گلدون سرازیر کنید به طوری که در این ۵ دقیقه دائما آب از زیر گلدون خارج شه.
      آب رو جای جای خاک گلدون بگیرید تا تمامی نمک های کودی خارج شه.
      چون شفلرای شما الان آسیب دیده صلاح نیست خاک گلدون رو عوض کنید بهتره به همین روش خاک رو شستشو بدید.

 3. رزيتا گفت:

  یه دنیااااا ممنووون🙏🏻🌱

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   خواهش می کنم دوست عزیز.

 4. رزيتا گفت:

  یه دنیااااا ممنووون🙏🏻🌱 امیدوارم که حالش خوب شه😞

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   خواهش می کنم فقط در زمان صبح خاک رو شستشو بدید.
   در شب صلاح نیست ریشه ها خیلی مرطوب باشند.

   1. رزيتا گفت:

    سلام وقتتون بخیر
    بنده همون طوری که گفتیم خاک گلدون و آبیاری کردم
    ولی گیاه روز به روز بی حال تر میشه😞
    من دیگه نا امید شم؟ کارِ دیگه یی نمیشه براش بکنم؟
    جاش و عوض کردم و گذاشتی جایی که دماش ١۶-٢٠ درجه است و روزی یه یک تا دو ساعت بهش آفتاب میخوره
    اما اصلا حالش خوب نمیشه😞

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     سلام مجدد
     گیاهی که آسیب دیده به همین زودی که احیا نمی شه دوست عزیز و اینکه شفلرا در روز باید حداقل شش ساعت نور مناسب خورشید رو داشته باشه.

 5. المیرا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من تقریبا یک هفته ای میشه که گیاه شفلرارو از باغچه حیاط به داخل خونه اورده اما گیاه بلافاصله شروع کرده به پژمردگی و اصلا زنده و شاداب نیست خاک خوبی داره و ابیاری بموقع انجام میشه اما کود خاصی بهش ندادم حس میکنم بخاطر تغییر ناگهانی محیط بوده باشه الان بار دومه که یه شفلرای جدید به داخل خونه میارم و هر بار پژمرده و خراب میشه خواهش میکنم کمکم کنید

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   همان طور که اشاره فرمودید علت پژمرده شدن شفلرای شما تغییر ناگهانی محل نگهداری هست با این حال تنها کاری که می تونید انجام بدید فراهم کردن شرایط ایده آل محیطی است به خصوص نور و درجه حرارت.
   گیاه شما حدودا یک ماه زمان می بره با شرایط جدید خودش سازگار بشه

 6. دینا گفت:

  سلام , من یه شفلرا دارم یکماهه خریدم اما تقریبا دو هفته است که برگهاش حالت پژمردگی پیدا کرده و اصلا شاداب نیست علتش چیه؟نور خونمون خوبه و هر ۱۰ روز اب بهش میدم و ابش از زیر گلدون خارج میشه من تو اسفند ماه کود سه بیست هم یکم بهش داده بودم

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   فاصله گیاه تا پنجره؟؟؟
   آیا سطح خاک خشک میشه آبیاری می کنید و روش آبیاری شما به چه صورت هست؟
   میزان درجه حرارت؟؟؟
   میزان استفاده از کود؟؟؟؟
   و اینکه برگ ها علائم زردی، سوختگی و یا بیماری دارند یا خیر؟

   1. زینب گفت:

    سلام،من گیاه شفلرا رو ماه اسفند خریدم، الان برگ های تازه در آمده پژمرده شدند و لکه های قهوه ای بر روی برگ های قدیمی و جدید مشاهده میشه که بعد میریزه،ابیاری هم هر موقع که خاک خشک بوده انجام شده و تازه کود دهی شده برای اولین بار،نزدیک پنجره بالکن هست و نور شمالی،ممنون میشم از پاسخگوییتون

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     سلام
     عکس گیاه را به پیج اینستاگرامی ما بفرستید.
     [email protected]

 7. مریم گفت:

  سلام وقت بخیر من از گیاه شفلرا قلمه گرفتم از قسمت بالایی شفلرایی که داشتم از روز اول گذاشتمش توی گلدان و روش هم با یه پلاستیک کاور کردم و از یه کودبرای تقویت همون روز اول استفاده کردم براش الان دوهفته تقریبا میگذره اما برگاش پژمرده هستن و یه حالت مرده ای دارن ممنون میشم راهنماییم کنید ایا قلمه زنیم اشتباه بوده روی سطح خاک هم مقدار خیلی کمی حالت نمکی داره و ازخاک های کود برگ و مخلوطی که خود گلفروشی بهم داده استفاده کردم برای خاک گلدان

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   به پرسش شما در اینستاگرام پاسخ داده شد.

 8. مینا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من یه شفلرا داشتم که توی پاسیون نگهداری میکنم خاکش هر وقت خشک بشه آب میدم کود هم زیاد ندادم و تغییرات دمایی و گلدونش هم عوض نشده… دیروز لکه های قهوه ای رو چندتا برگاش داشتیم قارچ کش بهش اسپری کردم …اما امروز دیدم بیحال شدن برگاش علتش چی می‌تونه باشه؟

 9. Nasim گفت:

  سلام گل شفلرای من خیلی سرحال بوده و حتی برگای جدید هم در آورده بود بخاطر نصب کولر مجبور شدم جاشون رو عوض کنم و ب محض جابجایی شروع کرد لکه های قهوه ای زدن و پژمردن ی گلدون بزرگ شفلرا هیچی ازش نمونده جز ی بوته مثلا سالم‌.چ پیشنهادی دارین.راهنمایی؟
  خیلی ناراحتم بابت این گلدونم

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام شرایط نگهداری ایده آل رو براش فراهم کنید و از محلول ضد تنش استفاده کنید تا استرس گیاه زودتر تموم شه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *