راه حل درمان و پیشگیری از زرد شدن برگ انجیری

علت زرد شدن برگ انجیری + راه حل درمان و پیشگیری

گیاه آپارتمانی برگ انجیری از گیاهان آپارتمانی بزرگ به دلیل داشتن برگ های سبز، براق، بزرگ و همچنین منافذ زیبا روی برگ ها، در سال های اخیر در بین دوست داران گل و گیاه محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است.

گاهی اوقات ممکن است در پرورش این گیاه با زرد شدن برگ انجیری مواجه شوید که این موضوع می تواند باعث آزردگی خاطر شما شود به همین دلیل در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن به تمامی دلایل و یا علت زرد شدن برگ انجیری می پردازیم تا بتوانید به آسانی علت اصلی مشکل را تشخیص داده و با راه حل درمانی سریع و مناسب، برای مدت های طولانی تری از گیاه خود مراقبت کرده و از پرورش آن در خانه ی خود نهایت لذت را ببرید، تا پایان همراه ما باشید.

چرا گیاه برگ انجیری من دارای برگ های زرد است ؟

زرد شدن برگ انجیری
زرد شدن برگ انجیری

رایج ترین دلیل زرد شدن برگ انجیری به شرح زیر است :

 • آبیاری کم و بیش از حد گیاه
 • رطوبت محیطی کم
 • نور نامناسب محیط نگهداری و پرورش گیاه
 • استرس دمایی
 • زرد شدن گیاه پس از تعویض گلدان / استرس گیاه پس از تغییر محل نگهداری در خانه
 • هجوم آفات به گیاه
 • هجوم بیماری ها به گیاه
 • کوددهی نامناسب
 • جایگزین کردن برگ های جوان به جای پیر

برگ های گیاه آپارتمانی برگ انجیری می بایست براق و سبز تیره باشد در نتیجه، مشاهده ی برگ های زرد گیاه نشان از وجود یک مشکل در پرورش و نگهداری برگ انجیری دارد که برای حفظ سلامتی و احیای گیاه می بایست سریعا با تشخیص سریع، راه حل درمانی مناسب را به کار گرفت.

آبیاری کم و بیش از حد گیاه

دلیل زرد شدن برگ انجیری
دلیل زرد شدن برگ انجیری

شایع ترین دلیل زرد شدن برگ انجیری درست مثل زردی برگ پتوس، زردی برگ زاموفیلیا، آبیاری اشتباه گیاه است با این حال اگر گیاه شما دارای برگ های زرد است، اولین قدم بررسی خاک گلدان می باشد.

اگر مشاهده می کنید خاک گلدان بسیار خشک و برگ های گیاه پژمرده شده است، می بایست سریعا گیاه خود را آبیاری کنید.

از سویی دیگر، اگر خاک گلدان به طور مداوم دارای رطوبت زیاد بوده و یا خاک از قدرت زهشکی پایینی برخوردار است باید پس از هر با آبیاری برگ انجیری، زیر گلدانی گیاه که در آن آب آبیاری جمع شده است خالی شود.

آبیاری بیش از حد از شایع ترین دلایل زردی برگ گیاهان آپارتمانی و قهوه ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی است به طوری که آبیاری زیاد در ابتدا برگ های پایینی برگ انجیری را زرد می کند و سپس در صورت اشتباه مجدد در آبیاری، لبه ی برگ های جوان تر و بالایی نیز زرد و قهوه ای می شود.

با این حال قبل از آنکه زردی به تمام نقاط برگ گسترش یابد، گیاه حالت پژمردگی خواهد داشت. همیشه پژمردگی برگ انجیری به علت آبیاری کم گیاه نیست زیرا گاهی اوقات دلیل پژمردگی گیاه می تواند به خاطر آبیاری بیش از حد آن باشد بنابراین قبل از تصمیم گیری در مورد اقدامات اصلاحی، کل گیاه، خاک گلدان و ریشه ها را بررسی کنید.

روش صحیح آبیاری گیاهان آپارتمانی منجمله برگ انجیری آن است که در قدم اول می بایست خاک گلدان به طور کامل مرطوب شده ( نه غرقاب) تا آب آبیاری از سوراخ های زهشکی انتهای گلدان خارج شود و سپس فرصت دهید آب اضافی در زیر گلدانی جمع شده و پس آن، آب موجود در زیر گلدانی را تخلیه نمایید (البته در صورتی که زیر گلدانی دارای سنگ ریزه نیست).

برای آبیاری مجدد گیاه و جلوگیری از زرد شدن برگ انجیری اجازه دهید تا 7 الی 15 سانتی متری بالای مخلوط خاک خشک شده و سپس اقدام به آبیاری گیاه نمایید.

بیشتر گیاهان آپارتمانی فعالیت و یا روند متابولیسمی خود را در فصل زمستان کند می کنند در نتیجه این گیاهان در فصل زمستان نسبت به فصل تابستان، نیاز کمتری به آبیاری دارند.

در نقطه مقابل، در فصل تابستان خاک گلدان سریعتر خشک شده و گیاه به آبیاری بیشتری نیاز دارد در نتیجه پیشنهاد می شود همیشه قبل از آبیاری برگ انجیری، رطوبت لایه بالای خاک را بررسی کرده و سپس گیاه را آبیاری کنید.

رطوبت محیطی کم

علت زرد شدن برگ انجیری
علت زرد شدن برگ انجیری

برگ انجیری گیاهی است که منشا آن نقاط گرمسیری می باشد در نتیجه می توان برآورد کرد که گیاه به رطوبت محیطی بالا علاقه مند است.

اگرچه گیاه آپارتمانی برگ انجیری تا حد زیادی رطوبت کم خانه را تحمل می کند ولیکن در صورت تداوم این وضعیت مخصوصا در فصل زمستان به علت استفاده از سیستم های گرمایشی سبب می شود تا برگ های گیاه زرد و قهوه ای شوند.

در نتیجه اگر احتمال می دهید علت زرد شدن برگ انجیری به خاطر رطوبت محیطی کم است می توانید گیاه را در کنار سایر گیاهان آپارتمانی دیگر نگهداری کنید ( تعرق سایر گیاهان باعث تامین رطوبت برای برگ انجیری می شود) و یا روی زیر گلدانی مقداری سنگ ریزه ریخته و گلدان را روی آن قرار دهید تا رطوبت محیطی افزایش یابد.

در صورتی که تمایل دارید به روش های دیگر رطوبت اطراف گیاه خود را افزایش دهید می توانید مقاله ی رطوبت گیاهان آپارتمانی را در سایت پرشیالرن مطالعه نمایید.

نور نامناسب محیط نگهداری گیاه

دلایل زرد شدن برگ انجیری
دلایل زرد شدن برگ انجیری

از دیگر دلیل زرد شدن برگ انجیری روشنایی نامناسب محل نگهداری گیاه است به طوری که نور مورد علاقه گیاه برگ انجیری، نور غیر مستقیم خورشید می باشد.

اگر گیاه برگ انجیری از گیاهان آپارتمانی با نور کم در معرض نور مستقیم خورشید باشد این امر باعث سوختگی برگ انجیری و یا زرد و قهوه ای شدن برگ ها خواهد شد در نتیجه در صورتی که احتمال می دهید زرد شدن برگ انجیری به علت شرایط نامناسب است، گیاه را به نقطه ای که نور خورشید کامل بوده ولیکن به حالت غیر مستقیم در دسترس گیاه قرار می گیرد، انتقال دهید.

از سویی دیگر، نور کم باعث کاهش سبزینگی برگ ها می شود زیرا کلروفیل به میزان کافی در آنها وجود ندارد تا برگ ها حالت سبز و براق خود را داشته باشند بنابراین بر عکس حالت قبلی می بایست گیاه را به محل پرنور تری انتقال دهید.

استرس دمایی

عوامل موثر بر زرد شدن برگ انجیری
عوامل موثر بر زرد شدن برگ انجیری

همان طور که اشاره شدن منشا گیاه آپارتمانی برگ انجیری مناطق گرمسیری می باشد بنابراین گیاه در محدوده دمایی 18 الی 27 درجه سانتی گراد بهترین عملکرد خود را دارد.

لازم به ذکر است رشد برگ انجیری در دمای بین 10 تا 18 درجه سانتی گراد کند شده و از سویی دیگر در دمای 10 درجه سانتیگراد، رشد گیاه به طور کلی متوقف می شود.

علاوه بر آنچه که اشاره شد گیاه برگ انجیری نسبت به تغییرات دما و یا نوسانات دمایی، واکنشی بسیار منفی دارد به طور مثال اگر گیاه شما بیش از حد در فصل زمستان نزدیک پنجره باشد و یا از طرفی دیگر در نزدیکی سیستم های سرمایشی و گرمایش خانه باشد، برگ های گیاه دچار تغییر رنگ و یا زردی شده و گاهی اوقات ممکن است در شرایط حاد، برگها دچار ریزش شوند.

همانطور که اشاره شد درجه حرارت نامناسب، علت زرد شدن برگ انجیری می باشد در نتیجه اگر احتمال می دهید گیاه شما از استرس های دمایی رنج می برد، پیشنهاد می شود گیاه را به مکان گرمتر با درجه حرارت مناسب منتقل کنید.

زرد شدن گیاه پس از تعویض گلدان

دیگر دلیل زرد شدن برگ انجیری، استرس وارد شده به گیاه پس از تعویض گلدان می باشد. ایجاد این استرس ناشی از زمان نامناسب تعویض گلدان، استفاده از بافت جدید خاک و قرار گرفتن ریشه به مدت چند ساعت در معرض هوا می باشد.

از سویی دیگر انتقال محیط گیاه در خانه نیز، از دیگر علت زرد شدن برگ انجیری می باشد. در صورتی که گیاه شما استرس ناشی از موارد اشاره شده را تحمل می کند، موارد زیر کمک زیادی به احیای گیاه شما خواهد کرد:

1_ خاک جدید گلدان می بایست دارای قدرت زهشکی بالایی باشد تا آب آبیاری برگ انجیری به خوبی تخلیه شود. از سویی دیگر گلدان جدید نیز باید دارای سوراخ های زهشکی باشد تا به آب آبیاری اجازه ی تخلیه را دهد.

پس از تعویض گلدان، گیاه را برای جلوگیری از زرد شدن برگ انجیری در همان محل قبلی نگهداری کنید و سپس برگ های زرد و آسیب دیده ی گیاه را توسط لوازم باغبانی هرس کنید.

پس از تعویض گلدان برای تغذیه و یا کوددهی برگ انجیری، تا چند ماه از کود گیاهان آپارتمانی استفاده نکنید.

هجوم آفات به گیاه

دلیل دیگر زرد شدن برگ انجیری، هجوم آفات گیاهان خانگی به گیاه است. آفاتی نظیر شته و کنه های عنکبوتی از شایع ترین آفات برگ انجیری هستند که این آفات با هجوم به برگ های گیاه از آب موجود در آن تغذیه کرده و سبب زرد شدن آنها می شوند.

شته و کنه های عنکبوتی بسیار ریز بوده و تشخیص آنها کمی دشوار است بنابراین پیشنهاد می شود همواره قسمت های زیرین برگ ها بررسی شده تا از عدم حضور آفات اشاره شده اطمینان حاصل شود.

هجوم بیماری ها به گیاه

بسیاری از بیماری گیاهان آپارتمانی وجود دارند که با هجوم آوردن به گیاه، سبب زرد شدن برگ انجیری می شوند.

 • آنتراکنوز: عامل این بیماری یک قارچ است. با هجوم این قارچ ابتدا برگ های گیاه زرد شده و سپس قبل از مرگ، قهوه ای می شود. در صورت هرس گیاه و ایجاد زخم بر روی آن احتمال افزایش هجوم قارچ مذکور بالا می رود در نتیجه می بایست برای جلوگیری از گسترش بیماری، برگ های آلوده هرس و دور ریخته شوند.
 • لکه های قارچی: در ابتدا روی گیاه نقاط قهوه ای رنگ با حاشیه ی زرد ایجاد می شود که در صورت عدم درمان، گیاه از بین خواهد رفت. قارچ عامل این هجوم، از طریق خاک انتقال پیدا می کند در نتیجه می بایست برگ های آلوده به این لکه ها را هرس و از غبارپاشی گیاه خودداری نمود. برای درمان شیمیایی می توانید از قارچ کش های مربوطه با رعایت دوز مناسب استفاده نمایید.
 • کپک پودری: احتمال هجوم بیماری کپک پودری به برگ انجیری بسیار کم است با این حال احتمال هجوم آن وجود دارد. زمانی که کپک های سفید و پودری را روی گیاه خود مشاهده می کنید برگ های آلوده را هرس و سپس برای درمان گیاه از اسپری گوگرد استفاده کنید.

کوددهی نامناسب

تمامی گیاهان آپارتمانی برای رشد و ادامه ی حیات خود نیاز به کود دارند ولیکن استفاده ی کم و یا زیاد کود، از دیگر دلیل زرد شدن برگ انجیری می باشد.

اگر در زمان خرید بافت خاک گلدان دارای عناصر غذایی باشد این عناصر موجود در خاک پس از مدتی توسط آب آبیاری گیاه شسته شده و از میزان آن کاسته می شود در نتیجه برای ترغیب گیاه به رشد حداکثری می بایست از کود کامل و مناسب استفاده شود.

از سویی دیگر کوددهی زیاد باعث ایجاد طیف وسیعی از علائم در گیاه می شود که از جمله ی آنها می توان به زرد شدن برگ انجیری و ظاهر بیمار گونه ی گیاه اشاره نمود.

برای علت زرد شدن برگ انجیری به واسطه ی کوددهی زیاد می بایست خاک گلدان را بررسی کنید و در صورت مشاهده ی نمک های حاصل از کوددهی، خاک گلدان را چندین مرتبه شستشو دهید.

در صورتی که احتمال می دهید دلیل زرد شدن برگ انجیری به خاطر کوددهی زیاد گیاه بوده که به واسطه آن ریشه ی گیاه نیز آسیب می بیند، پیشنهاد می شود از پس شستشوی خاک گلدان، گیاه را تا 3 ماه تغذیه نکنید و تنها شرایط ایده آل محیطی را برای آن فراهم کنید.

جایگزین کردن برگ های جوان به جای پیر

از دیگر علت زرد شدن برگ انجیری می توان به مرگ طبیعی برگ های پیر گیاه اشاره نمود. در این حالت برگهای قدیمی و پیر گیاه زرد و آویزان می شوند که در نهایت پس از زردی کامل، می ریزند.

در این حالت و در صورتی که تمامی شرایط پرورش و نگهداری از گیاه ایده آل باشد ریزش برگ های گیاه جای نگرانی نداشته و امری کاملا طبیعی خواهد بود زیرا در این حالت گیاه ترجیح می دهد انرژی خود را صرف تولید برگ های جوان کند.

سازگاری گیاه با محیط جدید

از دیگر دلیل زرد شدن برگ انجیری می توان به زرد شدن برگ ها پس از انتقال گیاه از محل خرید به خانه اشاره کرد. در این حالت اگر با زرد شدن برگ انجیری مواجه شدید، هرگز نگران نشوید و تنها با فراهم کردن شرایط ایده آل محیطی از گیاه خود مراقبت کنید تا گیاه با شرایط جدید خود وفق پیدا کند.

پس از سازگاری گیاه با محیط جدید، برگ انجیری به مرور زمان رشد شاخه و برگ خود را آغاز خواهد کرد و دوباره همان زیبایی خود را خواهد داشت.

در صورتی که در ارتباط با هر یک از دلایل و یا علت زرد شدن برگ انجیری سوال و یا تجربه ای دارید، حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: میانگین امتیازات: ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *