علت زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم چیست؟

علت زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم چیست ؟ (بعلاوه راه حل درمانی)

زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم دلایل بسیار زیادی دارد که از جمله ی آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • پیر شدن برگ های اسپاتی فیلوم و مرگ طبیعی آنها.
  • آبیاری بیش از حد گیاه (شایع ترین دلیل و یا علت زرد شدن برگ های اسپاتی فیلوم).
  • آبیاری کمتر از حد نرمال گیاه.
  • کیفیت پایین آب آبیاری.
  • نور محیطی زیاد و یا بسیار کم.
  • نوسانات دمایی محیط نگهداری اسپاتی فیلوم.
  • کمبود مواد غذایی در گیاه.
  • تعویض گلدان اسپاتی فیلوم.
  • هجوم آفات گیاهان آپارتمانی به گیاه.
  • هجوم بیماری گیاهان آپارتمانی به اسپاتی فیلوم.

تشخیص علت زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم از گیاهان اکسیژن ساز آپارتمانی، نیاز به کمی آشنایی با شرایط نگهداری و پرورش گیاه دارد و درمان زردی برگ های اسپاتی فیلوم بسیار آسان می باشد از این رو به جهت اهمیت تک به تک موارد گفته در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن تمامی دلایل زرد شدن برگ های اسپاتی فیلوم را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد تا بتوانید با بررسی دقیق گیاه خود، سرنخ اصلی مشکل پیش آمده را پیدا کرده و با درمان فوری اسپاتی فیلوم از انواع گل آپارتمانی برای سال های بیشتری از گیاه خود مراقبت کنید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

برای ادامه چرخه حیات اسپاتی فیلوم برگ های پیر زرد می شوند

زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم
زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم

یکی از علت های زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم، پیر شدن برگ های گیاه می باشد که در نهایت آن برگ ها زرد، خشک و در آخر دچار ریزش می شوند.

موضوع اشاره شده به علت آن است که گیاه ترجیح می دهد انرژی خود را صرف تولید برگ های جوان کند که به واسطه ی آن، برگ های پیر فدای تولید برگ های جوان خواهند شد از این رو شما می توانید به راحتی برگ های پایینی گیاه که در شرف کم رنگ و زرد شدن هستند را هرس نمایید زیرا این حالت از زردی برگ های اسپاتی فیلوم نشان از هیچ مشکلی نداشته (البته در صورتی که در 9 مورد باقی مانده که به آنها اشاره خواهیم کرد در پرورش گیاه از سوی شما مشکلی وجود نداشته باشد) و تنها برای ادامه ی چرخه ی حیات گیاه می باشد.

آبیاری بیش از حد می تواند برگ های اسپاتی فیلوم را زرد کند

همان طور که در مقاله ی زردی برگ پتوس به آن اشاره شد آبیاری بیش از حد، شایع ترین باعث و بانی زردی برگ گیاهان آپارتمانی می باشد و سوای استفاده از حجم آب زیاد برای آبیاری گیاهان آپارتمانی، عواملی نظیر استفاده از گلدان بدون منافذ زهکشی و همچنین خاک ضعیف به لحاظ قدرت زهکشی، از جمله عواملی هستند که خطرات آبیاری بیش از حد را برای ریشه ی گیاه دوچندان کرده و سبب غرقاب شدن خاک می شوند.

غرقاب شدن خاک باعث کاهش اکسیژن رسانی به ریشه ی گیاه شده و به خاطر آن ریشه های گیاه پوسیده و در جذب آب و مواد غذایی به خوبی عمل نمی کنند.

در صورتی که احتمال می دهید زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم شما به علت آبیاری بیش از حد است، در وهله ی اول می بایست حجم و تعداد دفعات آبیاری گیاه را کاهش داده و هر زمان که 15 سانتی متری سطح خاک گلدان خشک می شود (گاهی یک هفته طول می کشد تا سطح خاک خشک شود گاهی 2 الی 3 هفته)، اقدام به آبیاری گیاه خود نمایید.

از سویی دیگر اگر مشاهده می کنید خاک گلدان در زهشکی آب اضافی به خوبی عمل نمی کند می بایست خاک گلدان را تعویض کرده و از خاک مناسب کاکتوس ها برای نگهداری گیاه آپارتمانی اسپاتی فیلوم خود استفاده کنید.

اسپاتی فیلوم نیاز به خاکی همیشه مرطوب دارد و همان طور که اشاره شد رطوبت خاک نباید به حالت غرقاب باشد در نتیجه پیشنهاد می شود اگر گلدان گیاه نیز دارای منافذ زهشکی نیست، گلدان را هم تعویض کرده تا از تجمع آب اضافی در اطراف ریشه های اسپاتی فیلوم جلوگیری شود.

آبیاری بسیار کم می تواند برگ های اسپاتی فیلوم را زرد کند

علت زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم
علت زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم

همان طور که در مقاله نگهداری گل اسپاتی فیلوم اشاره شد، اسپاتی از گیاهان آپارتمانی با نور کم برای چندین بار می تواند شرایط کم آبی و یا خشکی خاک را تحمل کند و اگر این موضوع به مرحله ی حد آستانه ی تحمل گیاه برسد، برگ های گیاه زرد، پژمرده و در نهایت دچار ریزش می شوند.

شاید شما از میزان آب مناسبی برای آبیاری گیاه خود استفاده می کنید ولی هم اکنون شاهد زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم خود هستید بنابراین می بایست عرض کنم که در این حالت یا نور محیطی بسیار زیاد است و یا درجه حرارت ، که هر دو عامل اشاره شده سرعت تبخیر آب از سطح خاک را افزایش داده و باعث کم آبی گیاه می شوند بنابراین برای حل مشکل زرد شدن برگ های اسپاتی فیلوم باید محل نگهداری گیاه به خوبی بررسی شده و در صورت نامناسب بودن شرایط محیطی، گیاه را به محل دیگری منتقل کرد و از سویی دیگر اگر شرایط محیطی مشکلی ندارد و سرعت تبخیر آب نرمال است تنها باید از حجم آب بیشتری برای آبیاری اسپاتی فیلوم خود استفاده نمایید.

کیفیت پایین آب از دیگر علت زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم از گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا به میزان کلر آب آبیاری بسیار حساس است و در صورتی که کلر آب مصرفی زیاد باشد، برگ های گیاه تغییر رنگ داده و زرد خواهند شد.

با توجه به آنچه که گفته شد برای جلوگیری از زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم می بایست آب آبیاری به مدت 24 ساعت در فضای باز قرار داده شود تا از میزان کلر موجود در آن کم شده و سپس بتوان با خیالی آسوده آبیاری اسپاتی فیلوم را انجام داد.

نور نامناسب محیط نگهداری اسپاتی فیلوم

همان طور که اشاره شد اسپاتی فیلوم از گیاهان کم نور آپارتمانی است زیرا در طبیعت گیاه در پایین سایه های درختان زندگی کرده و شرایطی که نور به حالت سایه است را دوست دارد.

لازم به ذکر است اسپاتی فیلوم از معدود گیاهان آپارتمانی است که در شرایط نوری کم بهترین عملکرد خود را دارد.

بنابراین برای جلوگیری از زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم بهتر است گیاه به نور ملایم و صد البته غیر مستقیم خورشید دسترسی داشته باشد تا هم گیاه در فتوسنتز خود به خوبی عمل کرده و هم دوران گلدهی موفقی را داشته باشد.

در نقطه مقابل نور کم محیطی، نور زیاد سبب قهوه ای شدن برگ اسپاتی فیلوم و یا سوختگی آن می شود که می بایست در این شرایط سریعا نور در دسترس گیاه را فیلتر کرده و از شدت آن کم کنیم.

دمای نامناسب محل نگهداری اسپاتی فیلوم در خانه

گیاه آپارتمانی اسپاتی فیلوم در محدوده دمایی 17 الی 25 درجه سانتی گراد بهترین عملکرد خود را دارد در نتیجه شرایط دمایی خانه همیشه برای نگهداری گیاه مناسب است با این حال آنچه که علت زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم می باشد، قرار گرفتن گیاه در معرض منافذ سرد خانه و همچنین سیستم های گرمایشی و سرمایشی آن است که به واسطه ی آن ها نوسانات دمایی در اطراف گیاه ایجاد شده و در نهایت برگ های اسپاتی فیلوم دچار تغییر رنگ و زردی خواهند شد.

در نتیجه توصیه می شود هم اکنون که در فصل سرما هستیم برای نگهداری هر چه بهتر گیاه خود به این نکات مهم برای فراهم کردن دمای ایده آل گیاه توجه داشته باشید.

کمبود مواد غذایی از دیگر دلیل زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم نیاز چندانی به مصرف کود گیاهان آپارتمانی ندارد و اگر عناصر غذایی مورد نیاز گیاه مانند نیتروژن بسیار کم باشد، برگ های اسپاتی فیلوم زرد شده و در نهایت دچار ریزش خواهند شد.

از سویی دیگر کمبود عناصری نظیر منیزیم و آهن نیز باعث زرد شدن برگ های اسپاتی فیلوم می شوند به طوری که با کمبود آنها رگبرگ های گیاه سبز مانده و سایر قسمت های برگ زرد می شود بنابراین در این مقطع کمی تشخیص زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم دشوار است زیرا اگر نور محیطی نیز بسیار کم باشد، ما شاهد همین علائم در گیاه خواهیم بود بنابراین می بایست شما وقت بیشتری را به گیاه خود اختصاص داده تا علت اصلی زردی برگ های گیاه مشخص شود.

در صورتی که احتمال می دهید دلیل زرد شدن برگ های اسپاتی فیلوم شما به علت کمبود عناصر غذایی است توصیه می شود ماهانه یکبار در فصل رشد، گیاه خود را توسط کودهای کامل و مایع آپارتمانی تغذیه کنید و سپس با فرا رسیدن فصل پاییز و زسمتان و با کاهش رشد گیاه، به طور کلی روند کوددهی اسپاتی فیلوم را متوقف نمایید.

تعویض گلدان می تواند برگ های اسپاتی فیلوم را زرد کند

دلیل زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم
دلیل زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم

یکی دیگر از دلایل و یا علت زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم، تعویض گلدان گیاه است بنابراین توصیه می شود اگر قصد دارید گلدان گیاه خود را تعویض کنید، این کار را در دوران رشد گیاه یعنی فصل بهار انجام دهید.

تعویض گلدان به نوعی برای گیاه آپارتمانی اسپاتی فیلوم ایجاد مزاحمت تلقی می شود که به واسطه ی آن بلافاصله پس از تعویض گلدان، برگ های گیاه زرد خواهد شد بنابراین توصیه می شود اجازه دهید با طی شدن یک ماه گیاه دوباره برگ های خود را احیا کرده و مجددا سلامتی خود را به دست بیاورد.

اگر مشاهده می کنید که پس از تعویض گلدان اسپاتی فیلوم و طی شدن یک ماه وضعیت گیاه تغییری نکرده و همچنین برگ های جدیدی تولید نمی شود، می بایست علت اصلی زردی برگ هارا را در شرایط محیطی گیاه نظیر آبیاری، کوددهی و … جستجو کنید تا گیاه شما مجددا به چرخه ی حیات خود بازگردد.

هجوم آفات به اسپاتی فیلوم و زرد شدن برگ های گیاه

از دیگر دلیل زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم، هجوم آفات گیاهان خانگی به آن می باشد به طوری که آفاتی نظیر شته ها و شپشک های آردآلود به گیاه حمله کرده و از آب موجود درون برگها تغذیه می کنند در نتیجه اگر لکه های زرد رنگ، آلوده و سوراخ های نامنظم را روی برگ های گیاه خود مشاهده می کنید، بدانید گیاه شما مورد هجوم آفات قرار گرفته و علت زرد شدن برگ های اسپاتی فیلوم شما نیز همین موضوع است.

در صورت مشاهده ی علائم مذکور حضور آفات می توانید از صابون های حشره کش با رعایت دوز مناسب استفاده کرده و آفات را از بین ببرید.

هجوم بیماری گیاهان آپارتمانی به اسپاتی فیلوم

از دیگر دلیل زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم، هجوم بیماری گیاهان آپارتمانی به گیاه است و برای پیشگیری از هجوم این بیماری ها پیشنهاد می شود در درجه ی اول آبیاری گیاه را به طریقی که اشاره شد انجام دهید و هرگز گیاه خود را با آب غبارپاشی نکنید، مگر آنکه اطراف گیاه تهویه مناسب وجود داشته باشد.

اگر آبیاری زیاد باشد، ریشه های اسپاتی فیلوم پوسیده شده و جذب آب و مواد غذایی کاهش می یابد زیرا قارچ های عامل بیماری به ریشه ها هجوم آورده و از آن تغذیه می کنند.

همان طور که در مقاله زردی برگ زاموفیلیا اشاره شد غبارپاشی گیاه، باعث تجمع قطرات آب بر روی برگ های گیاه خواهد شد که مجددا بستر مناسب برای رشد قارچ ها و زرد شدن برگ های اسپاتی فیلوم ایجاد می شود بنابراین برای نگهداری هر چه بهتر گیاه به این دو نکته مهم اشاره شده توجه ویژه داشته باشید.

زمانی که برگ های اسپاتی فیلوم زرد می شود چه نکاتی را رعایت کنیم؟

علت زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم هر چه که باشد رعایت نکات زیر برای نگهداری گیاه الزامی است.

با زرد شدن برگ های اسپاتی فیلوم، گیاه خود را دور نیندازید زیرا این گیاه از گیاهان آپارتمانی با رشد سریع بوده و با سرعت زیادی، برگ های زرد را جایگزین برگ های سبز جوان می کند.

انتظار برای درمان کامل زردی برگ گیاه سخت است و با پیدا کردن دلیل اصلی مشکل و سپس انجام روش های اشاره شده در این مقاله، به زودی گیاه شما احیا خواهد شد.

توصیه می شود زمانی که برگ های اسپاتی فیلوم زرد می شود آنها را هرس کنید زیرا وجود آنها می تواند مشکلات احیای گیاه شما را دوچندان کرده و آلودگی را به سایر برگ های سالم منتقل کند.

پس از تشخیص علت اصلی زرد شدن برگ های اسپاتی فیلوم و استفاده از راه حل های درمانی، تا چند هفته منتظر واکنش گیاه خود باشید و اگر گیاه شما بعد از چند هفته واکنش مثبتی را از خود نشان نداد، بدانید گیاه شما از یک مشکل رنج نمی برد و مشکلات دیگری نیز در پروش گیاه از سوی شما وجود دارد (مانند زمانی که هم آبیاری گیاه بد است و هم شرایط نور محل نگهداری).

در صورتی که در ارتباط با هر یک از دلایل و یا علت زرد شدن برگ های اسپاتی فیلوم خود سوال و یا تجربه ای دارید حتما آن را با ما و دیگر همراهان سایت پرشیالرن به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 3 میانگین امتیازات: 3.7]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *