علت خم شدن سانسوریا چیست

علت خم شدن سانسوریا چیست + معرفی کود تقویتی سانسوریا

خم شدن سانسوریا دلایل متفاوتی دارد که از جمله آنها می توان به سرما زدگی گیاه، آبیاری و کوددهی بیش از حد سانسوریا و همچنین هجوم آفات و بیماری ها اشاره نمود.

بنابر اهمیت تک به تک موارد گفته شده ما در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن تمامی دلایل و یا علت خم شدن سانسوریا را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد تا به آسانی بتوانید علت اصلی مشکل پیش آمده را برای گیاه خود تشخیص داده و با استفاده از راه حل درمانی مناسب، برای سال های بیشتری از پرورش و نگهداری آن لذت ببرید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

سرما زدگی گیاه از شایع ترین علت خم شدن سانسوریا

علت خم شدن سانسوریا
علت خم شدن سانسوریا

سانسوریا از گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما محسوب نمی شود و در شرایطی که درجه حرات محیط در محدوده 15 الی 30 درجه سانتی گراد باشد، بیشترین رشد و نمو خود را خواهد داشت.

هنگامی که درجه حرارت محل نگهداری سانسوریا کمتر از 15 درجه سانتی گراد شود، گیاه شما برای محافظت از خود بسیاری از فرآیند های حیاتی و متابولیسمی اش را انجام نمی دهد که دقیقا به علت همین موضوع تولید و ذخیره انرژی در گیاه کاهش پیدا کرده و جریان آب و مواد غذایی دچار مشکل می شود ( از دیگر عوارض درجه حرارت سرد می توان به لوله شدن برگ سانسوریا نیز اشاره نمود).

بنابر آنچه که اشاره شد برای جلوگیری از خم شدن سانسوریا پیشنهاد می شود همیشه دماسنج کوچکی در کنار گیاه وجود داشته باشد تا در صورت سرد شدن محل نگهداری گیاه بتوان با افزایش دما از بروز چنین اتفاقات تلخی برای گیاه جلوگیری نمود.

آبیاری زیاد چگونه باعث خم شدن برگ های گیاه می شود؟

خم شدن سانسوریا
خم شدن سانسوریا

سانسوریا نیز مانند کاکتوس ها، ساکولنت ها و برخی دیگر از گیاهان آپارتمانی نیاز چندانی به آبیاری پی در پی ندارد.

زمانی که آبیاری گیاه هم به لحاظ حجم و هم به لحاظ تعداد دفعات زیاد باشد، خاک گلدان مملو از رطوبت شده و اکسیژن رسانی به ریشه های گیاه کاهش می یابد.

با کاهش اکسیژن رسانی، ریشه های سانسوریا احساس خفگی خواهند داشت که در این حالت یک به یک تغییر رنگ داده و از بین می روند (پوسیده می شوند).

با پوسیده شدن ریشه ها، روند جذب آب از خاک و انتقال آن به برگهای گیاه دچار مشکل می شود و برگ ها به رطوبت لازم و مناسب خود دسترسی نخواهند داشت و دقیقا به خاطر همین موضوع حالت افتادگی و یا خم شدن پیدا می کنند.

برای جلوگیری از خم شدن سانسوریا توصیه می شود آبیاری گیاه را تنها زمانی انجام دهید که پایین ترین لایه های خاک گلدان (نزدیک به سوراخ های زهکشی گلدان) خشک بوده و هیچگونه رطوبتی ندارند.

از دیگر خسارات آبیاری بیش از حد می توان به پژمرده شدن سانسوریا و همچنین زرد شدن برگ سانسوریا اشاره نمود در نتیجه قطعا بهتر خواهد بود همواره در نگهداری گیاه محبوب خود به زمان آبیاری آن توجه ویژه داشته باشید.

معرفی کود تقویتی سانسوریا و روش استفاده از آن

کود تقویتی سانسوریا
کود تقویتی سانسوریا

از دیگر دلایل و با علت خم شدن سانسوریا می توان به استفاده زیاد از کود تقویتی سانسوریا اشاره نمود به طوری که اگر میزان کوددهی گیاه زیاد باشد، PH خاک تغییر پیدا کرده و به شدت خاک اطراف ریشه گیاه سمی می شود.

با تغییر PH و سمی شدن خاک، ریشه های سانسوریا دچار علائم سوختگی شده و به درستی در جذب آب و مواد غذایی عمل نمی کنند و حتی ممکن است کار به جایی برسد که شما خواننده گرامی مجبور شوید خاک گلدان گیاه را تعویض کنید زیرا تمامی عناصر غذایی اعم از ماکرو و میکرو در محدوده معینی از PH خاک توسط ریشه های گیاهان جذب می شوند.

همان طور که در مقاله رشد سریع سانسوریا اشاره شد بهترین حالت و زمان استفاده از کود تقویتی سانسوریا ماهانه یکبار در فصول گرم سال یعنی بهار و تابستان است و سپس با فرا رسیدن فصول پاییز زمستان بهتر است کمی کوددهی گیاه کاهش پیدا کرده و هر سه ماه یکبار گیاه مذکور توسط کودهای مناسب تغذیه و یا تقویت شود.

علت آنکه عرض بنده این است در فصول سرد سال کوددهی گیاه کاهش پیدا کند آن است که رشد سانسوریا در این مقطع زمانی (شش ماه دوم سال) کاهش داشته و یا به عبارتی گیاه وارد دوران استراحت خود می شود از این رو نیازی نیست در این شرایط از کود تقویتی سانسوریا مکررا استفاده شود.

از سویی دیگر تولید کنندگان کودهای شیمیایی برای اساس آزمایشاتی که انجام می دهند روی محصول مقداری معینی از دوز مصرفی را پیشنهاد می کنند با این حال بهتر است شما عزیزان برای حفظ سلامتی گیاه تان از کودهای شیمیایی بر اساس نصف توصیه تولید کننده کود استفاده کنید تا گیاه مذکور همیشه از خطرات کوددهی زیاد در امان باشد.

کود تقویتی سانسوریا می بایست دارای عناصر ریز و درشت مغذی و از سویی دیگر PH مناسب باشد تا استفاده از آن بالاترین راندمان کیفی را برای گیاه به ارمغان بیاورد.

از جمله کودهای تقویتی سانسوریا می توان به کود مایع گرینی مکس اشاره نمود که در صورت نیاز و تمایل شما عزیزان می توانید آن را به صورت آنلاین از فروشگاه سایت پرشیالرن خریداری نمایید.

هجوم آفات و بیماری ها از دیگر علت خم شدن سانسوریا

شته ها، تریپس ها و کنه های عنکبوتی شکل از جمله آفات شایع هجوم آورنده به گیاه سانسوریا هستند زیرا برگ های گیاه مذکور جذابیت فراوانی برای آفات دارد.

اگر روی برگ های گیاه خود سوراخ های نامنظم و یا لکه های زرد و قهوه ای رنگ عسلک مانند را مشاهده می کنید در نظر داشته باشید علت خم شدن سانسوریا شما به خاطر هجوم آفات بوده است زیرا این حشرات موذی با اتصال خود به برگهای گیاه، از آب و مواد غذایی داخل آنها تغذیه می کنند.

در حالت اشاره شده (یعنی در زمان مشاهده علائم آفات) شما می بایست توسط یک پارچه تمیز آغشته به الکل لکه های آلوده را از روی برگ های گیاه خود پاک کنید و سپس توسط سموم مربوطه در صورت مشاهده آفات آنها را از بین ببرید.

به طور کلی گیاه سانسوریا از جمله مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی محسوب می شود مگر آنکه شما گیاه را غبارپاشی کرده و یا در آبیاری آن بی دقت عمل کنید.

اگر برای حفظ طراوات و یا شادابی برگ های سانسوریا دائما گیاه را غبارپاشی کرده و بعد از اسپری کردن گیاه اطراف آن تهویه ملایم را ایجاد نکنید، روی برگ های گیاه لکه های قهوه ای و زرد رنگ غوطه ور در آب تشکیل می شود که این لکه ها نشان از هجوم بیماری های قارچی داشته و سبب خم شدن گیاه شما می شوند.

همانطور که در مقاله قهوه ای شدن برگ سانسوریا اشاره شد برای افزایش رطوبت اطراف گیاه خود بهتر است گیاه را غبارپاشی نکنید و همواره ظرف آبی را کنار گلدان سانسوریا قرار دهید تا با تبخیر آب، رطوبت محیط اطراف گیاه مذکور افزایش یابد.

بیماری های قارچی نیز ممکن است از طریق ریشه ها به گیاه شما آسیب برسانند زیرا آبیاری گیاه با دقت زیادی انجام نشده و بستر مرطوب در خاک برای هجوم قارچ ها فراهم شده است از این رو توصیه می شود برای جلوگیری از خم شدن برگ سانسوریا و همچنین باریک شدن سانسوریا خود، آبیاری گیاه را به همان روشی که در ابتدای مقاله اشاره شد انجام دهید.

در صورتی که در ارتباط با هر یک از دلایل خم شدن گیاه و همچنین کود تقویتی سانسوریا سوالی دارید حتما آن را با ما و دیگر همراهان سایت پرشیالرن به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 3 میانگین امتیازات: 4.7]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *