گل آنتوریوم

چرا گل آنتوریوم من گلدهی ندارد ؟ و روش های مراقبت از آنتوریوم

در مقاله ای دیگر از سری مقالات سایت پرشیالرن با هم چرایی اینکه گل زیبای آنتوریوم شما گلدهی ندارد را بررسی می کنیم، تا پایان مقاله همراه ما همراه باشید.

همان طور که تمام گیاهان با محیط اطراف خود سر و کار دارند و در مقاله ی زردی و سوختگی برگ گل آنتوریوم به عوامل محیطی اثر گذار اشاره ای داشتم، موضوعاتی از قبیل خاک خیس (خاک بسیار مرطوب) و یا روشنایی ناکافی می توانند مانع از شکوفا شدن گل شما شوند.

لذا گل آنتوریوم خود را برای گلدهی می بایست از طریق استفاده از تقویت کننده گل آنتوریوم، آبیاری مناسب، رطوبت محیطی بالا و استفاده از کود غنی فسفر بالا که اثر مستقیم بر گلدهی گیاه شما دارد، تشویق کنید.

در این مقاله به موضوعات مختلف اثر گذار نگاهی حرفه ای خواهیم داشت تا ابتدا با روش های تشویقی گیاه به گلدهی آشنا شده و سپس توانایی رفع هرگونه مشکل و اصلاح گل آنتوریم خود را داشته باشید.

اصول مراقبت از گلدان گل آنتوریوم خانگی

 گل آنتوریوم
گل آنتوریوم

در ابتدا بهترین روش برای گل آنتوریوم جهت تشویق گلدهی، فراهم کردن شرایط محیطی مناسب است.

این گیاه نیز همانند گل ارکیده به محیط رشد خود وسواس زیادی دارد زیرا که منشا هر دو گل، جنگل های بارانی و استوایی می باشد و این بدان معنا نیست که پرورش گل آنتوریوم دشوار است، بلکه به این منظور است که شما باید یک نقطه خوب و مناسب در خانه برای نگهداری گل آنتوریوم پیدا نموده و مطمئن شوید در آن محل، تمام شرایط لازم جهت گلدهی گیاه وجود دارد.

مخلوط خاک گلدان گل آنتوریوم

مخلوط خاک مناسب آنتوریوم، باید عاری از بیماری و آلودگی باشد و ترکیبی از کوکوپیت و پرلیت در خاک گلدان گل آنتوریوم باشد.

نور گل آنتوریوم

در تمام طول روز به گیاه نور برسد ولی نور در دسترس گیاه، غیر مستقیم باشد.

درجه حرارت گل آنتوریوم

درجه حرارت محیط اطراف گیاه باید 21 تا 29 درجه سانتی گراد باشد.

رطوبت محیطی گلدان گل آنتوریوم

رطوبت محیطی می بایست در اطراف گل آنتوریوم بالا بوده و حدوداً 60 درصد باشد.

آبیاری گل آنتوریوم

باید مخلوط خاک گلدان 90 درصد خشک شود و سپس آبیاری گل آنتوریوم جدید را شروع کرد.

کوددهی گل آنتوریوم

باید با یک برنامه منظم غذادهی گیاه را انجام داد و برای انجام این امر می توان از کود مایع فسفر بالا استفاده کرد.

تعویض گلدان گل آنتوریوم

هر 2 سال یکبار زمان مناسبی برای تعویض گلدان می باشد.

در ادامه تمام موارد گفته شده را به صورت موردی بررسی خواهم کرد تا شما عزیزان دلیل عدم گلدهی گل آنتوریوم خود را شناسایی نمایید.

 گل آنتوریوم
گل آنتوریوم

آیا گل آنتوریوم شما در مخلوط خاک درستی کاشته شده است ؟

یکی از دلایل اصلی که گل آنتوریوم شما گلدهی ندارد استفاده کردن از مخلوط خاک غیر مناسب است زیرا مخلوط خاک غیر مناسب سبب دیر خشک شدن خاک می شود که می تواند به گیاه شما آسیب بزند زیرا ریشه ها قادر به جذب اکسیژن نبوده و همین امر می تواند ریشه های گیاه را پوسیده کند و سبب کاهش انرژی گیاه و عدم توانایی گیاه برای گلدهی می شود.

به خاطر داشته باشید گل آنتوریوم در جنگل های بارانی در طبیعت رشد می کند و با توجه به آنکه در جنگل به علت شرایط آب و هوایی، آب بسیار زیادی در دسترس ریشه ی گیاه خواهد بود سوالی ذهنمان را متوجه خود می کند که چطور می شود در این شرایط ریشه ی گیاه پوسیده نشده و مورد هجوم بیماری های گل آنتوریوم قرار نمی گیرد؟

در ارتباط با پرسش مطرح شده می توان گفت در جنگل شرایط تهویه به بهترین نحو ممکن وجود داشته و به همین خاطر مرطوب بودن ریشه ها دوامی نداشته و زود از بین می رود.

همان طور که قبلا هم گفته شد رشد گل آنتوریوم در طبیعت هیچ گاه در خاک نبوده است به همین دلیل گل آنتوریوم خانگی نمی تواند خاک خیس را تحمل کند و برای رشد سالم و گلدهی سازگار می بایست از مخلوط خاکی مناسب که برای گل ارکیده نیز کاربرد دارد، استفاده شود که البته در ابتدای همین مقاله نیز به آن اشاره ای کوتاه داشتم.

در گلدان گیاه آنتوریوم می توانید از درصد بیشتری پرلیت استفاده کنید تا در هوادهی به ریشه گیاه به خوبی موفقیت حاصل شود اما دقت نمایید استفاده از پرلیت زیاد نباشد زیرا خود پرلیت نیز مقدار آب زیادی جذب نموده و این موضوع مورد علاقه گیاه شما نخواهد بود.

در پیرو نکات مهم خاک گیاه؛ از گلدانی استفاده نمایید که دارای سوراخ های نسبتاً زیاد در انتهای خود جهت زهکشی مناسب آبیاری گل آنتوریوم باشد.

نور عامل مهم در عدم گلدهی گل آنتوریوم

 گل آنتوریوم
گل آنتوریوم

شایع ترین علت گل ندادن آنتوریوم، نور خورشید است. اگر نور در دسترس گیاه بسیار کم باشد گیاه می تواند شاخ و برگ های قوی تولید کند اما چون نور، مستقیم و ناکافی است نمی تواند در گلدهی عملکرد خوبی داشته باشد لذا گیاه شما باید در محلی قرار بگیرد که نور را در تمام طول روز دریافت کند و این نور به صورت غیر مستفیم در اختیار گیاه قرار بگیرد.

گل آنتوریوم خانگی شما در روز نیاز به 9 ساعت نور غیر مستقیم خورشید دارد و اگر شما در خانه و یا محل کار خود نقطه ای جهت تامین نور مورد نیاز آنتوریم ندارید، می توانید از نور مصنوعی یا لامپ های تامین نور که طیف کامل نور خورشید را دارا هستند استفاده نمایید.

درجه حرارت و عدم گلدهی گل آنتوریوم

محدوده دمایی مناسب برای گل آنتوریوم 21 تا 29 درجه سانتی گراد است و به عبارتی می توان گفت این درجه حرارت مناسب تمام گیاهان گرمسیری است.

به همین علت است که گیاهان گرمسیری در محیط های داخلی مثل گلخانه خوشحال و پر جنب و جوش هستند و این خوشحالی تا زمانی وجود خواهد داشت که تغییر دمای ناگهانی رخ ندهد، زیرا که گل آنتوریوم به تغییرات دمایی سریع بسیار حساس می باشد.

رطوبت و گل آنتوریوم

گل آنتوریوم به محلی نیاز دارد که دارای رطوبت خوب و مناسب باشد. در نتیجه شما باید برای تامین رطوبت گیاه خود کارهایی را انجام دهید زیرا عدم وجود رطوبت در اطراف گیاه سبب می شود شاخ و برگ های گیاه براق نباشد.

همانطور که اشاره شد نیاز رطوبت گیاه بواسطه حیات آن در طبیعت است و اگر رطوبتی وجود نداشته باشد از توانایی گلدهی گیاه نیز کاسته می شود.

توجه داشته باشید که رطوبت زیاد از حد برای گیاه فراهم نکنید زیرا رطوبت زیاد زمینه ی هجوم قارچ و حشرات به گیاه و همچنین شرایط ایجاد کپک روی گل را فراهم می کند. سطح رطوبتی مناسب برای گیاه 60 تا 70 درصد است.

مورد دیگر حائز اهمیت برای نگهداری گلدان گل آنتوریوم در خانه، ایجاد جریان هوای ملایم است.

برای ایجاد مورد گفته شده می توانید از یک پنکه استفاده نموده و از این موضوع اطمینان حاصل نمایید که جریان هوا به صورت ملایم در اطراف گیاه ایجاد شود و از ایجاد کردن شرایطی که جریان هوا را مستقیم در اختیار گیاه قرار می دهد جلوگیری کنید زیرا در صورتی که جریان هوا مستقیم باشد هوا به سرعت خشک می شود که همین امر سبب می شود شاخ و برگ های گل آنتوریوم دچار کمی سوختگی شود و گیاه شما آسیب ببیند.

 گل آنتوریوم
گل آنتوریوم

آب دهی و عدم گلدهی گل آنتوریوم

مشکل دیگری که سبب عدم گلدهی گل آنتوریوم می شود آب دهی نامناسب است و از آنجایی که گل آنتوریوم عاشق رطوبت است ممکن است منطقی باشد که آب زیادی را برای آب دهی به گیاه استفاده کنید اما همان طور که قبلا اشاره کردم ریشه های گیاه در معرض هوا قرار نمی گیرند که طبیعتاً این موضوع برای آب دهی زیاد است و از طرفی هم آب دهی کم به گیاه توانایی گیاه در گلدهی را کاهش می دهد.

مقدار آب مناسب برای گل آنتوریوم چقدر است ؟

برای آب دهی به گل آنتوریوم مخلوط خاک را به صورت کامل آبیاری نموده و اجازه دهید که آب اضافی تخلیه شود، سپس رطوبت را با انگشت دست و یا تکه چوبی چک کنید و وقتی که خاک کمی خشک شد بدون آنکه اجازه دهید خاک کاملا خشک شود مجددا به گیاه آب برسانید.

اگر مخلوط خاک گلدان گل آنتوریوم پیشنهادی را استفاده می نمایید پروسه نیمه خشک شدن خاک ( به طوری که 85 درصد خاک خشک باشد ) چند روزی طول می کشد و بسته به شرایط آب و هوای محل زندگی، میزان آب مصرفی برای گیاه می تواند متغیر باشد.

گاهی هر روز، گاهی هر چند روز و شاید گاهی هفته ای یک بار گیاه شما نیاز به آب داشته باشد. برای مثال گیاه شما در ماه های گرم بیشتر از ماه های سرد نیاز به آب دارد.

برنامه هفتگی و منظم کوددهی برای گلدهی گل آنتوریوم

در طبیعت با اینکه گل آنتوریوم در خاک رشد نمی کند اما مواد غذایی مورد نیاز خود را از مواد معدنی حل شده در آب باران و پوشش گیاهی فاسد و دیگر بقایای جنگل به دست می آورد.

شما می توانید از طبیعت تقلید کرده و مواد مغذی مورد نیاز گیاه را تامین کنید و آنرا با کود های گیاهی غنی از فسفر ( تقویت کننده گل آنتوریم ) یک روز در هفته تغذیه نمایید.

باید از کود هایی استفاده نمایید که برای گیاهان گلدار فرموله شده اند (که بتوانید آنرا رقیق کنید و با غلظت کمتری نسبت به آنچه که در دستور مصرف کود نوشته شده استفاده کنید ). منظور از غلظت کم حدودا 10 درصد می باشد به عبارتی میزان کودی که در آب حل می کنید و برای گیاه استفاده می کنید 10 درصد ضعیف تر از پیشنهاد خود تولید کننده کود باشد.

می توانید از کود حل شده در آب برای اسپری کردن شاخ و برگ های گیاه و همچنین آب آبیاری جهت تغذیه ریشه گیاه استفاده نمایید زیرا این دقیقا همان چیزی است که گل آنتوریوم برای گلدهی به آن نیاز دارد یعنی برنامه کود هفتگی بصورت ضعیف اما به طور مستمر.

آیا تعویض گلدان سبب گلدهی گل آنتوریوم می شود ؟

با گذر زمان مخلوط خاک گلدان گل آنتوریوم شروع به خرد شدن و فشرده شدن می کند که این خود عامل مهم عدم توانایی جذب اکسیژن و مواد غذایی (کود) توسط ریشه است.

همچنین نمک های حلال در کود مصرفی می تواند در خاک گلدان گل آنتوریوم ایجاد شود که همگی عوامل گفته شده سبب ایجاد استرس در گیاه می شود که خود عاملی مهم در جهت عدم گلدهی گیاه است.

برای اجتناب از این مشکلات هر دو سال یک بار گلدان و مخلوط خاک گلدان گل آنتوریوم را تعویض کنید.

در صورتی که مشاهده کردید که سایز ریشه های گیاه به گونه ایی است که به راحتی گلدان را پر می کند و نیاز به تهیه گلدان بزرگ تر نیست گلدان گل آنتوریوم را تعویض نکنید و تنها به تعویض مخلوط خاک بسنده کنید.

در صورتی که سوالی در مورد چگونگی مراقبت از گل آنتوریوم دارید و یا توانسته اید با موفقیت مرحله گلدهی را به پایان برسانید حتما آن را با ما و دوستان همراه سایت پرشیالرن به اشتراک بگذارید.

یک فکر در مورد “چرا گل آنتوریوم من گلدهی ندارد ؟ و روش های مراقبت از آنتوریوم

 1. Mahdiye گفت:

  سلام من ٣ماه گیاه انتوریوم خریدم ماه اول دوتا گل داد ولی رفته رفته سه تا گلش قهوه ای و خشک شد حالا هم سه گل با قیمانده رو به خسک شدنه.غبار پاشی هم میکنم ولی تا به حال کود ندادم بهش میشه راهنماییم کنید☹️☹️

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   دمای محیطی ایده آل ۲۲ تا ۲۵ درجه را برای گل آنتوریوم خودتون فراهم کنید. افزایش دما سبب تبخیر و تعرق بیشتر تو گیاه شده و سبب آسیب به اون می شه.
   از غبار پاشی آب پرهیز کنید و اون رو به هیچ وجه انجام ندید. زیر گلدان یک سینی آب قرار بدید که آب آبیاری از انتهای گلدان خارج شده و درون سینی جمع آوری شده تا بتونه رطوبت محیطی رو برای گیاه فراهم کنه.
   با این شرایط که می فرمایید ۳ هفته یکبار در آبیاری گیاه از کود ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *