آموزش تشخیص صحیح علت زرد شدن برگ بابا آدم

آموزش تشخیص صحیح علت زرد شدن برگ بابا آدم + راه های درمان

زرد شدن برگ بابا آدم دلایل متفاوتی دارد اما شایع ترین آن، آبیاری بیش از حد گیاه می باشد. از دیگر دلیل زرد شدن برگ بابا آدم می توان به نور نامناسب محل نگهداری، رطوبت محیطی بسیار کم، درجه حرارت نامناسب، کوددهی اشتباه، هجوم آفات گیاهان خانگی به بابا آدم و همچنین تسلیم شدن گیاه در برابر بیماری های قارچی اشاره نمود.

گیاه بابا آدم بومی جنگل های گرمسیری و بارانی آسیا بوده و به علت دارا بودن ساقه های سفت و برگ های فوق العاده زیبا از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی بزرگ به شمار می رود بنابراین طبیعی است با توجه به شرایط رشد گیاه در طبیعت می بایست محل نگهداری و پرورش بابا آدم در خانه گرم و مرطوب و آبیاری گیاه به شکل صحیح انجام شود.

برای تشخیص دقیق علت زرد شدن برگ بابا آدم در قدم اول میزان آبیاری گیاه را بررسی کنید و در صورتی که در آبیاری گیاه مشکلی وجود ندارد، دیگر احتمالاتی که به آنها اشاره شد را بررسی کرده و با پیدا کردن سرنخ اصلی، فورا گیاه خود را درمان کنید.

بنابر اهمیت تک به تک موارد گفته شده ما در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن تمامی دلایل زرد شدن برگ های بابا آدم را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد تا با آشنایی بیشتر بتوانید به آسانی مشکل گیاه خود را تشخیص داده و با احیای آن برای سالهای بیشتری از پرورش گیاه دوست داشتنی بابا آدم در خانه لذت ببرید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

با زرد شدن برگ های گیاه بابا آدم به علت مرگ طبیعی چه کنیم؟

گاهی اوقات تمامی شرایط نگهداری و پرورش گیاه ایده آل بوده و شما شاهد زرد شدن برگ گیاه بابا آدم خود هستید یعنی درست در حالتی که نور محیطی مناسب، آبیاری گیاه صحیح و درجه حرارت ایده آل است بنابراین می توان گفت اگر تمامی شرایط ایده آل است برای زرد شدن برگ های گیاه خود نگران نباشید زیرا این یک امر طبیعی در چرخه حیات گیاه بوده و کار زیادی نمی توان برای آن انجام داد.

روند زردی و پیر شدن برگ های بابا آدم همیشه در برگ های قدیمی و پیرتر گیاه اتفاق می افتد که به واسطه ی آن انرژی گیاه ذخیره شده و برای تولید برگ های جوان مصرف می شود بنابراین همان طور که اشاره شد اگر تمامی شرایط نگهداری ایده آل است، جای هیچگونه نگرانی وجود نخواهد داشت زیرا گیاه شما در مسیر صحیح خود بوده و به زودی با برگ های جدید و جوان، شما را خوشحال خواهد کرد.

آیا آبیاری بیش از حد باعث زرد شدن برگ بابا آدم می‌شود؟

علت زرد شدن برگ بابا آدم
علت زرد شدن برگ بابا آدم

بابا آدم از جمله گیاهانی محسوب می شود که تمایل به خاک همیشه مرطوب دارد اما این رطوبت خاک هرگز نباید حالت غرقاب به خود بگیرد، بنابراین توصیه می شود هرگاه 10 سانتی متری سطح خاک خشک می شود اقدام به آبیاری گیاه خود کنید.

همان طور که در مقاله زردی برگ دیفن باخیا اشاره شد سرعت خشک شدن سطح خاک با توجه به چهار فصل بودن کشور ایران متفاوت است گاهی شما باید هفته ای یکبار و گاهی هر چهارده روز یکبار گیاه خود را آبیاری کنید.

بنابر آنچه که گفته شد در صورتی که زرد شدن برگ گل بابا آدم شما به علت آبیاری بیش از حد است پیشنهاد می شود گیاه را به طور کامل از گلدان خارج کرده و ریشه های آن را بررسی کنید.

پس بررسی ریشه ها، در حالتی که ریشه های گیاه لکه دار و قهوه ای شده اند (ریشه های گیاه بابا آدم باید سفت و سفید باشند)، آنها را تا نقطه سالم هرس کرده و از گیاه خود در خاک جدید نگهداری کنید.

گاهی اوقات نیز خود بنده بارها مشاهده کرده ام که بسیاری از عزیزان آبیاری بابا آدم را به شکل صحیحی انجام می دهند، با این حال باز ریشه های گیاه پوسیده شده و از بین می روند که در این حالت یا بافت خاک مناسب نبوده ( که در ادامه به آن می پردازم) و یا گلدان از منافذ زهکشی برخوردار نیست از این رو پیشنهاد می شود برای نگهداری هرچه بهتر گیاه بابا آدم خود از گلدان های دارای منافذ زهکشی برای پرورش گیاه خود استفاده کنید تا آب اضافی حاصل از آبیاری به خوبی تخلیه شده و از پوسیدگی ریشه های بابا آدم جلوگیری شود.

کیفیت و نوع خاک گلدان چگونه از زردی برگ های گیاه بابا آدم جلوگیری می کند؟

بهترین خاک برای بابا آدم خاکی است که در حفظ رطوبت برای ریشه گیاه و همچنین خروج آب اضافی حاصل از آبیاری به خوبی عمل کند بنابراین بهتر است برای گلدان گیاه خاک سبک با قدرت زهکشی بالا فراهم کنید تا از تجمع آب اضافی در اطراف ریشه های جلوگیری شده و شما شاهد زرد شدن برگ بابا آدم خود نباشید.

بهترین ترکیب خاک برای نگهداری و پرورش بابا آدم مخلوط کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت می باشد به طوری که ترکیب خاک مذکور دارای مقداری از عناصر غذایی (پیت ماس) بوده و در خروج آب اضافی به خوبی عمل می کند.

آیا نور نامناسب می تواند رنگ برگ های گیاه را تغییر داده و زرد کند؟

دلیل زرد شدن برگ بابا آدم
دلیل زرد شدن برگ بابا آدم

همانطور که اشاره شد بابا آدم بومی جنگل های بارانی و گرمسیری بوده و در طبیعت زیر سایه بان درختان رشد می کند (یعنی بابا آدم از گیاهان آپارتمانی با نور کم محسوب می شود) بنابراین ما می بایست برای پرورش گیاه خود از الگوی رشد بابا آدم در طبیعت تقلید کرده و برای آن نور غیر مستقیم و کامل خورشید را فراهم کنیم.

بنابر آنچه که گفته شد در فصل پاییز و زمستان با کاهش لوکس نوری بهتر است کمی فاصله ی گیاه را تا پنجره کاهش دهید (یک متر مناسب است) و سپس هر یک روز در میان گلدان گیاه را 180 درجه بچرخانید تا نور به شکل بهتری در اختیار برگ های گیاه شما قرار بگیرد زیرا با تغییر فصل و کاهش تعداد ساعات نوری اگر نور در دسترس گیاه مناسب نباشد، برگ های بابا آدم به آرامی آغاز به مبارزه با این استرس نوری کرده و شروع به زرد شدن می کنند.

از سویی دیگر در فصل بهار و تابستان با افزایش لوکس نوری جهت جلوگیری از سوختگی و زرد شدن برگ بابا آدم توصیه می شود گیاه را در فاصله ی دو متری از پنجره قرار داده و نور خورشید را توسط پرده پنجره برای گیاه خود فیلتر کنید.

چه درجه حرارتی باعث زردی برگ بابا آدم می‌شود؟

بابا آدم گیاهی است که در محدوده دمایی 18 الی 29 درجه سانتی گراد بهترین عملکرد خود را دارد بنابراین جهت جلوگیری از زرد شدن برگ بابا آدم توصیه می شود درجه حرارت خانه همیشه در محدوده ای که به آن اشاره شد باشد.

لازم به ذکر است کاهش دما به زیر 13 درجه سانتی گراد به طور کامل رشد گیاه شما را متوقف کرده (بابا آدم از گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما محسوب نمی شود) که در صورت وقوع آن دیگر به همین سادگی ها امکان احیای گیاه وجود نخواهد داشت.

آیا رطوبت کم محیطی می تواند دلیل زرد شدن برگ بابا آدم باشد؟

بله، رطوبت کم محیطی شایع ترین علت زرد شدن نوک برگ بابا آدم (گاهی اوقات قهوه ای شدن نوک برگ بابا آدم) می باشد زیرا گیاه بومی مناطق گرمسیری و بارانی بوده و تمایل به رطوبت محیطی بالا دارد.

برای حفظ شادابی و سلامتی برگ های بابا آدم بهتر است رطوبت محیطی بین 60 الی 70 درصد باشد از این رو پیشنهاد می شود اگر از گیاهان آپارتمانی دیگری نگهداری می کنید؛ گیاه بابا آدم را در کنار آنها قرار داده تا توسط تبخیر و تعرق برگ های دیگر گیاهان، رطوبت محیطی مناسب برای گیاه شما فراهم شود.

از دیگر روش های مرسوم تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی می توان به استفاده از زیر گلدانی گلدان گیاه اشاره نمود به طوری که شما می بایست مقداری سنگ ریزه را روی زیر گلدانی گیاه بریزید و با قرار دادن گلدان بابا آدم بر روی سنگ ریزه ها، توسط تبخیر آب اضافی حاصل از آبیاری گیاه رطوبت محیطی مناسب برای بابا آدم تامین شود.

کمبود چه عناصری در گیاه بابا آدم باعث زردی آن می‌شود؟

زرد شدن دور برگ بابا آدم
زرد شدن دور برگ بابا آدم

از دیگر علت زرد شدن برگ گیاه بابا آدم می توان به عدم تغذیه صحیح گیاه اشاره داشت. گیاه بابا آدم در فصل بهار و تابستان نسبتا رشد سریعی دارد بنابراین توصیه می شود در این مقطع زمانی گیاه خود را ماهانه یکبار توسط کودهای کامل و ملایم نظیر کود سه بیست مایع و یا کود مایع گیاهان آپارتمانی تغذیه کنید.

از سویی دیگر با فرا رسیدن فصل پاییز و زمستان و با کند شدن سرعت رشد گیاه بهتر است کمی میزان کوددهی گیاه را کاهش داده و هر دو ماه یکبار گیاه خود را تقویت کنید.

کوددهی صحیح بابا آدم سبب شده تا برگ های گیاه ظاهر زیبای خود را به بهترین نحو ممکن حفظ کنند و روند پیری در آنها به تعویق افتاده و گیاه شما برگ های بیشتری داشته باشد.

در نقطه مقابل کوددهی کم گیاه، گاهی اوقات نیز مصرف بیش از حد کود شیمیایی سبب سوختگی و یا علت زرد شدن دور برگ بابا آدم می باشد زیرا محیط اطراف ریشه در خاک گلدان سمی شده و با تغییر PH ریشه های گیاه در جذب عناصر غذایی موفق عمل نمی کنند بنابراین در این حالت بهتر است خاک گلدان را توسط آب ولرم شسشتو دهید تا از میزان نمک های مضر اطراف ریشه ی گیاه کاسته شود.

چگونه با آفاتی که می تواند برگ های زیبای بابا آدم را زرد کند رفتار کنیم؟

بابا آدم گیاهی است که دارای برگ های بزرگ، نرم و آبدار است که با توجه به ظاهر اشاره شده ی برگها، جذابیت فراوانی برای آفات دارد.

از جمله آفات شایع بابا آدم می توان به شته ها، تریپس ها و کنه های عنکبوتی شکل اشاره نمود که این حشرات مذکور با اتصال به برگ های گیاه از آب موجود درون آن تغذیه کرده و سبب زرد شدن برگ بابا آدم می شوند بنابراین در صورتی که هم اکنون لکه های زرد مایل به قهوه ای و همچنین سوراخ های نامظنم را روی برگ های گیاه خود مشاهده می کنید بدانید که بابا آدم شما مورد هجوم آفات قرار گرفته است و شما می بایست توسط الکل لکه آلوده را پاک کرده و توسط حشره کش های مناسب اقدام به حذف آفات نمایید.

پس از شروع درمان گیاه می توان برگ های زرد بابا آدم را هرس کرد؟

همان طور که در مقاله زردی برگ آگلونما اشاره شد بهتر است قبل از هرس اجازه دهید تا برگ های گیاه کاملا زرد شده و سپس آنها را هرس کنید زیرا اگر برگ های گیاه تنها کمی زرد شده باشند این قابلیت را دارند تا مقداری از فتوسنتز را انجام داده و انرژی هر چند کمی را برای متابولیسم های گیاه فراهم کنند.

گاهی اوقات زرد شدن برگ بابا آدم به علت هجوم بیماری گیاهان آپارتمانی می باشد که به واسطه ی آن نقاطی تیره با حاشیه های زرد رنگ روی برگ های گیاه ایجاد می شود که در این حالت بهتر است سریعا برگ های گیاه را هرس کنید.

آیا برگ های زرد شده بابا آدم مجددا سبز می شوند؟

خیر، زمانی که برگ گیاه شروع به زرد شدن می کند دیگر شرایط احیای آن وجود نخواهد داشت بنابراین تمرکز شما باید در تلاش برای پیدا کردن دلیل زرد شدن برگ بابا آدم باشد تا بتوانید از زرد شدن دیگر برگ های گیاه جلوگیری کنید.

در صورتی که در ارتباط با هر یک از عوامل یا علت زرد شدن برگ بابا آدم سوالی دارید حتما آن را با ما و دیگر همراهان سایت پرشیالرن به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 9 میانگین امتیازات: 3.8]

یک فکر در مورد “آموزش تشخیص صحیح علت زرد شدن برگ بابا آدم + راه های درمان

 1. معصوم اسدی پور گفت:

  عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی بود

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سپاس گزارم از لطف شما

 2. علی سیدی گفت:

  سلام وقت بخیر.
  گیاه برگ جدید باز کرده همزمان گلدان رو هم عوض کردم
  لکه سفید کوچک شبیه سوراخ روی برگ جدید دیده میشه
  و هنوز برگ کاملا بزرگ نشده. میشه راهنمایی کنین؟ روی سطح خاک هم پیت ماس یه لایه ریختم بدودن مخلوط کردن با خاک . واینکه خاک جدید هم مخلوطی از خاکبرگ و مقداری کود دامی هستش.

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   وقت شما هم بخیر.
   لکه های سفید انواع مختلفی داره مثل پودری و غیره.
   اگه کامل تر به من توضیح بدید ممنون میشم.

 3. نرگس گفت:

  سلام و خسته نباشید
  باباادم من خیلی برگ جدید میده تقریبا هر ۲ ۳ روز یکبار ولی با هر برگ جدید برگای قدیمی و بزرگش زرد میشه و از ۱ روز قبل گیاه ناگهانی حالت افتادگی پیدا کرده و سر برگ ها حالت لوله ای شده و با سمت پشت برگ خم شده
  علت چی میتونه باشه؟؟ ممنون

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام وقت بخیر
   کمی از شرایط نگهداری گیاه مثل درجه حرارت و نور بفرمایید و اینکه هر چند وقت یکبار گیاه رو آبیاری می کنید؟

 4. پروین گفت:

  با سلام و عرض ادب، ببخشید لبه‌ی خارجی برگ های بابا آدم من شروع به نازک شدن زردی و در نهایت به سوزش و قهوه ای شدن پیش میره، دلیلش چیه ممنون

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   با عرض سلام و احترام
   شما میزان آبیاری گیاه رو کاهش بدید و حتما اطراف گیاه رطوبت ملایم رو ایجاد کنید.

 5. لیلی گفت:

  سلام خسته نباشید ،من ۴ روز بابا آدم خریدم،همون روز گلدان رو عوض کردم و دوبار هم به اندازه ی یک لیوان با فاصله ی سه روز آبیاری کردم،خونمون بسیار پر نوره وبا فاصله ی ۷ متر از پنجره ی بزرگ پرنور گذاشتم،دمای خونه معمولا ۲۶ درجه است و دوبار هم با آبپاش آبیاری کردم برگ هارو،ولی برگ ها شروع به شل شدن کردن الان دوتا برگ شل شدن که یکیشون تمایل به زردی هم داره،یه برگ جدید هم باز شده که اندازه ی یک سوراخ نازک شده و نزدیک به پاره شدنه،چیکار باید بکنم که از شل شدن جلوگیری بشه،راستی یه نکته ی دیگه این که از زیر جایی که گیاه رو گذاشتم لوله ی رادیاتور میگذره
  میشه لطفا راهنمایی کنید .سپاس

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   سپاس گزارم
   با توجه به اینکه تازه گیاه رو خریداری کردید گیاه شما حدودا یک ماه زمان میبره تا با شرایط خونه سازگار بشه
   با این حال، گیاه رو غبارپاشی نکنید و به روش دیگه رطوبت رو افزایش بدید
   آبیاری رو تنها زمانی انجام بدید که سطح خاک خشک باشه به طور مثال تو شهر تهران حدودا هر ۱۰ روز نیاز هست که گیاه رو آبیاری کنید.
   روش آبیاری باید خاک کاملا مرطوب بشه (بع عبارتی یک لیوان آب مناسب نیست).
   محل گیاه رو تعویض کنید ولی در شب، بابا آدم شما نباید نزدیک سیستم گرمایشی باشه.
   علت سور

 6. نفس فعالی گفت:

  سلام وقت به خیر
  حدودا دو روز پیش من گیاه بابا آدم‌ رو از بازار گل تهران خریداری کردم و همونجا گلدون گیاه رو برام عوض کردن .
  و الان اوردیم خونه و حدود پنج تا از برگاش زرد شده . همه ی موارد گفته شده رو چک کردیم ، رطوبت محیط رو هم فراهم کردیم ، دمای محیط رو هم همینطور ..
  ابیاریش هم خوبه .. چی باعث زر شدنش شده؟
  اونجام گلدونش رو عوض کردند ربشه ها رو دیدم سفید و سفت بودن ، گلدون عوض کردن یا حمل و تقل گیاه باعث اسیب به گیاه میشه یا خیر ؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   تغییر محل نگهداری گیاه و همچنین تعویض گلدون استرسی به گیاه وارد می کنند که نتیجه اون زرد شدن برگ بابا آدم هست.
   به گیاهتون حدودا دو ماه فرصت بدید با شرایط جدید خودش سازگار شه و دوباره رشدش رو شروع کنه.
   در این مدت فقط شرایط محیطی رو براش ایده آل نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *