آموزش تشخیص صحیح علت زرد شدن برگ بابا آدم

آموزش تشخیص صحیح علت زرد شدن برگ بابا آدم + راه های درمان

زرد شدن برگ بابا آدم دلایل متفاوتی دارد اما شایع ترین آن، آبیاری بیش از حد گیاه می باشد. از دیگر دلیل زرد شدن برگ بابا آدم می توان به نور نامناسب محل نگهداری، رطوبت محیطی بسیار کم، درجه حرارت نامناسب، کوددهی اشتباه، هجوم آفات گیاهان خانگی به بابا آدم و همچنین تسلیم شدن گیاه در برابر بیماری های قارچی اشاره نمود.

گیاه بابا آدم بومی جنگل های گرمسیری و بارانی آسیا بوده و به علت دارا بودن ساقه های سفت و برگ های فوق العاده زیبا از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی بزرگ به شمار می رود بنابراین طبیعی است با توجه به شرایط رشد گیاه در طبیعت می بایست محل نگهداری و پرورش بابا آدم در خانه گرم و مرطوب و آبیاری گیاه به شکل صحیح انجام شود.

برای تشخیص دقیق علت زرد شدن برگ بابا آدم در قدم اول میزان آبیاری گیاه را بررسی کنید و در صورتی که در آبیاری گیاه مشکلی وجود ندارد، دیگر احتمالاتی که به آنها اشاره شد را بررسی کرده و با پیدا کردن سرنخ اصلی، فورا گیاه خود را درمان کنید.

بنابر اهمیت تک به تک موارد گفته شده ما در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن تمامی دلایل زرد شدن برگ های بابا آدم را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد تا با آشنایی بیشتر بتوانید به آسانی مشکل گیاه خود را تشخیص داده و با احیای آن برای سالهای بیشتری از پرورش گیاه دوست داشتنی بابا آدم در خانه لذت ببرید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

با زرد شدن برگ های گیاه بابا آدم به علت مرگ طبیعی چه کنیم؟

گاهی اوقات تمامی شرایط نگهداری و پرورش گیاه ایده آل بوده و شما شاهد زرد شدن برگ گیاه بابا آدم خود هستید یعنی درست در حالتی که نور محیطی مناسب، آبیاری گیاه صحیح و درجه حرارت ایده آل است بنابراین می توان گفت اگر تمامی شرایط ایده آل است برای زرد شدن برگ های گیاه خود نگران نباشید زیرا این یک امر طبیعی در چرخه حیات گیاه بوده و کار زیادی نمی توان برای آن انجام داد.

روند زردی و پیر شدن برگ های بابا آدم همیشه در برگ های قدیمی و پیرتر گیاه اتفاق می افتد که به واسطه ی آن انرژی گیاه ذخیره شده و برای تولید برگ های جوان مصرف می شود بنابراین همان طور که اشاره شد اگر تمامی شرایط نگهداری ایده آل است، جای هیچگونه نگرانی وجود نخواهد داشت زیرا گیاه شما در مسیر صحیح خود بوده و به زودی با برگ های جدید و جوان، شما را خوشحال خواهد کرد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  علت پژمرده شدن آلوئه ورا چیست؟ (بعلاوه راه حل درمان)

آیا آبیاری بیش از حد باعث زرد شدن برگ بابا آدم می‌شود؟

علت زرد شدن برگ بابا آدم
علت زرد شدن برگ بابا آدم

بابا آدم از جمله گیاهانی محسوب می شود که تمایل به خاک همیشه مرطوب دارد اما این رطوبت خاک هرگز نباید حالت غرقاب به خود بگیرد، بنابراین توصیه می شود هرگاه 10 سانتی متری سطح خاک خشک می شود اقدام به آبیاری گیاه خود کنید.

همان طور که در مقاله زردی برگ دیفن باخیا اشاره شد سرعت خشک شدن سطح خاک با توجه به چهار فصل بودن کشور ایران متفاوت است گاهی شما باید هفته ای یکبار و گاهی هر چهارده روز یکبار گیاه خود را آبیاری کنید.

بنابر آنچه که گفته شد در صورتی که زرد شدن برگ گل بابا آدم شما به علت آبیاری بیش از حد است پیشنهاد می شود گیاه را به طور کامل از گلدان خارج کرده و ریشه های آن را بررسی کنید.

پس بررسی ریشه ها، در حالتی که ریشه های گیاه لکه دار و قهوه ای شده اند (ریشه های گیاه بابا آدم باید سفت و سفید باشند)، آنها را تا نقطه سالم هرس کرده و از گیاه خود در خاک جدید نگهداری کنید.

گاهی اوقات نیز خود بنده بارها مشاهده کرده ام که بسیاری از عزیزان آبیاری بابا آدم را به شکل صحیحی انجام می دهند، با این حال باز ریشه های گیاه پوسیده شده و از بین می روند که در این حالت یا بافت خاک مناسب نبوده ( که در ادامه به آن می پردازم) و یا گلدان از منافذ زهکشی برخوردار نیست از این رو پیشنهاد می شود برای نگهداری هرچه بهتر گیاه بابا آدم خود از گلدان های دارای منافذ زهکشی برای پرورش گیاه خود استفاده کنید تا آب اضافی حاصل از آبیاری به خوبی تخلیه شده و از پوسیدگی ریشه های بابا آدم جلوگیری شود.

کیفیت و نوع خاک گلدان چگونه از زردی برگ های گیاه بابا آدم جلوگیری می کند؟

بهترین خاک برای بابا آدم خاکی است که در حفظ رطوبت برای ریشه گیاه و همچنین خروج آب اضافی حاصل از آبیاری به خوبی عمل کند بنابراین بهتر است برای گلدان گیاه خاک سبک با قدرت زهکشی بالا فراهم کنید تا از تجمع آب اضافی در اطراف ریشه های جلوگیری شده و شما شاهد زرد شدن برگ بابا آدم خود نباشید.

بهترین ترکیب خاک برای نگهداری و پرورش بابا آدم مخلوط کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت می باشد به طوری که ترکیب خاک مذکور دارای مقداری از عناصر غذایی (پیت ماس) بوده و در خروج آب اضافی به خوبی عمل می کند.

آیا نور نامناسب می تواند رنگ برگ های گیاه را تغییر داده و زرد کند؟

دلیل زرد شدن برگ بابا آدم
دلیل زرد شدن برگ بابا آدم

همانطور که اشاره شد بابا آدم بومی جنگل های بارانی و گرمسیری بوده و در طبیعت زیر سایه بان درختان رشد می کند (یعنی بابا آدم از گیاهان آپارتمانی با نور کم محسوب می شود) بنابراین ما می بایست برای پرورش گیاه خود از الگوی رشد بابا آدم در طبیعت تقلید کرده و برای آن نور غیر مستقیم و کامل خورشید را فراهم کنیم.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  علت عدم رشد فیکوس چیست + آموزش اصولی رشد سریع فیکوس

بنابر آنچه که گفته شد در فصل پاییز و زمستان با کاهش لوکس نوری بهتر است کمی فاصله ی گیاه را تا پنجره کاهش دهید (یک متر مناسب است) و سپس هر یک روز در میان گلدان گیاه را 180 درجه بچرخانید تا نور به شکل بهتری در اختیار برگ های گیاه شما قرار بگیرد زیرا با تغییر فصل و کاهش تعداد ساعات نوری اگر نور در دسترس گیاه مناسب نباشد، برگ های بابا آدم به آرامی آغاز به مبارزه با این استرس نوری کرده و شروع به زرد شدن می کنند.

از سویی دیگر در فصل بهار و تابستان با افزایش لوکس نوری جهت جلوگیری از سوختگی و زرد شدن برگ بابا آدم توصیه می شود گیاه را در فاصله ی دو متری از پنجره قرار داده و نور خورشید را توسط پرده پنجره برای گیاه خود فیلتر کنید.

چه درجه حرارتی باعث زردی برگ بابا آدم می‌شود؟

بابا آدم گیاهی است که در محدوده دمایی 18 الی 29 درجه سانتی گراد بهترین عملکرد خود را دارد بنابراین جهت جلوگیری از زرد شدن برگ بابا آدم توصیه می شود درجه حرارت خانه همیشه در محدوده ای که به آن اشاره شد باشد.

لازم به ذکر است کاهش دما به زیر 13 درجه سانتی گراد به طور کامل رشد گیاه شما را متوقف کرده (بابا آدم از گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما محسوب نمی شود) که در صورت وقوع آن دیگر به همین سادگی ها امکان احیای گیاه وجود نخواهد داشت.

آیا رطوبت کم محیطی می تواند دلیل زرد شدن برگ بابا آدم باشد؟

بله، رطوبت کم محیطی شایع ترین علت زرد شدن نوک برگ بابا آدم (گاهی اوقات قهوه ای شدن نوک برگ بابا آدم) می باشد زیرا گیاه بومی مناطق گرمسیری و بارانی بوده و تمایل به رطوبت محیطی بالا دارد.

برای حفظ شادابی و سلامتی برگ های بابا آدم بهتر است رطوبت محیطی بین 60 الی 70 درصد باشد از این رو پیشنهاد می شود اگر از گیاهان آپارتمانی دیگری نگهداری می کنید؛ گیاه بابا آدم را در کنار آنها قرار داده تا توسط تبخیر و تعرق برگ های دیگر گیاهان، رطوبت محیطی مناسب برای گیاه شما فراهم شود.

از دیگر روش های مرسوم تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی می توان به استفاده از زیر گلدانی گلدان گیاه اشاره نمود به طوری که شما می بایست مقداری سنگ ریزه را روی زیر گلدانی گیاه بریزید و با قرار دادن گلدان بابا آدم بر روی سنگ ریزه ها، توسط تبخیر آب اضافی حاصل از آبیاری گیاه رطوبت محیطی مناسب برای بابا آدم تامین شود.

کمبود چه عناصری در گیاه بابا آدم باعث زردی آن می‌شود؟

زرد شدن دور برگ بابا آدم
زرد شدن دور برگ بابا آدم

از دیگر علت زرد شدن برگ گیاه بابا آدم می توان به عدم تغذیه صحیح گیاه اشاره داشت. گیاه بابا آدم در فصل بهار و تابستان نسبتا رشد سریعی دارد بنابراین توصیه می شود در این مقطع زمانی گیاه خود را ماهانه یکبار توسط کودهای کامل و ملایم نظیر کود سه بیست مایع و یا کود مایع گیاهان آپارتمانی تغذیه کنید.

از سویی دیگر با فرا رسیدن فصل پاییز و زمستان و با کند شدن سرعت رشد گیاه بهتر است کمی میزان کوددهی گیاه را کاهش داده و هر دو ماه یکبار گیاه خود را تقویت کنید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  علت پژمرده شدن فیتونیا چیست ؟ (بعلاوه آموزش احیا فیتونیا)

کوددهی صحیح بابا آدم سبب شده تا برگ های گیاه ظاهر زیبای خود را به بهترین نحو ممکن حفظ کنند و روند پیری در آنها به تعویق افتاده و گیاه شما برگ های بیشتری داشته باشد.

در نقطه مقابل کوددهی کم گیاه، گاهی اوقات نیز مصرف بیش از حد کود شیمیایی سبب سوختگی و یا علت زرد شدن دور برگ بابا آدم می باشد زیرا محیط اطراف ریشه در خاک گلدان سمی شده و با تغییر PH ریشه های گیاه در جذب عناصر غذایی موفق عمل نمی کنند بنابراین در این حالت بهتر است خاک گلدان را توسط آب ولرم شسشتو دهید تا از میزان نمک های مضر اطراف ریشه ی گیاه کاسته شود.

چگونه با آفاتی که می تواند برگ های زیبای بابا آدم را زرد کند رفتار کنیم؟

بابا آدم گیاهی است که دارای برگ های بزرگ، نرم و آبدار است که با توجه به ظاهر اشاره شده ی برگها، جذابیت فراوانی برای آفات دارد.

از جمله آفات شایع بابا آدم می توان به شته ها، تریپس ها و کنه های عنکبوتی شکل اشاره نمود که این حشرات مذکور با اتصال به برگ های گیاه از آب موجود درون آن تغذیه کرده و سبب زرد شدن برگ بابا آدم می شوند بنابراین در صورتی که هم اکنون لکه های زرد مایل به قهوه ای و همچنین سوراخ های نامظنم را روی برگ های گیاه خود مشاهده می کنید بدانید که بابا آدم شما مورد هجوم آفات قرار گرفته است و شما می بایست توسط الکل لکه آلوده را پاک کرده و توسط حشره کش های مناسب اقدام به حذف آفات نمایید.

پس از شروع درمان گیاه می توان برگ های زرد بابا آدم را هرس کرد؟

همان طور که در مقاله زردی برگ آگلونما اشاره شد بهتر است قبل از هرس اجازه دهید تا برگ های گیاه کاملا زرد شده و سپس آنها را هرس کنید زیرا اگر برگ های گیاه تنها کمی زرد شده باشند این قابلیت را دارند تا مقداری از فتوسنتز را انجام داده و انرژی هر چند کمی را برای متابولیسم های گیاه فراهم کنند.

گاهی اوقات زرد شدن برگ بابا آدم به علت هجوم بیماری گیاهان آپارتمانی می باشد که به واسطه ی آن نقاطی تیره با حاشیه های زرد رنگ روی برگ های گیاه ایجاد می شود که در این حالت بهتر است سریعا برگ های گیاه را هرس کنید.

آیا برگ های زرد شده بابا آدم مجددا سبز می شوند؟

خیر، زمانی که برگ گیاه شروع به زرد شدن می کند دیگر شرایط احیای آن وجود نخواهد داشت بنابراین تمرکز شما باید در تلاش برای پیدا کردن دلیل زرد شدن برگ بابا آدم باشد تا بتوانید از زرد شدن دیگر برگ های گیاه جلوگیری کنید.

در صورتی که در ارتباط با هر یک از عوامل یا علت زرد شدن برگ بابا آدم سوالی دارید حتما آن را با ما و دیگر همراهان سایت پرشیالرن به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 60 میانگین امتیازات: 4.1]

یک فکر در مورد “آموزش تشخیص صحیح علت زرد شدن برگ بابا آدم + راه های درمان

 1. معصوم اسدی پور گفت:

  عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی بود

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سپاس گزارم از لطف شما

 2. علی سیدی گفت:

  سلام وقت بخیر.
  گیاه برگ جدید باز کرده همزمان گلدان رو هم عوض کردم
  لکه سفید کوچک شبیه سوراخ روی برگ جدید دیده میشه
  و هنوز برگ کاملا بزرگ نشده. میشه راهنمایی کنین؟ روی سطح خاک هم پیت ماس یه لایه ریختم بدودن مخلوط کردن با خاک . واینکه خاک جدید هم مخلوطی از خاکبرگ و مقداری کود دامی هستش.

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   وقت شما هم بخیر.
   لکه های سفید انواع مختلفی داره مثل پودری و غیره.
   اگه کامل تر به من توضیح بدید ممنون میشم.

   1. مهسا گفت:

    سلام
    من گلدون گیاه رو عوض کردم به فاصله یک روز برگ هاش شروع کردن به زرد شدن
    می خواستم بدوم مشکلش چی میتونه باشه؟
    چطور میتونم حلش کنم

   2. ریحانه گفت:

    سلام من چطور میتونم عکس بابا آدمم رو براتون بفرستم.لکه و رگه های زرد روی برگش هست.گلدونش بزرگ هست تقریبا ۴ ۵ روزی یک بار آبیاری میکنم.چون گفتن که ۸۰ درصد خاک باید خشک بشه برای آبیاری.و دوم این ماه از لاهیجان سفارش دادم.خودم خوزستان هستم.به خاطر شرایط آب هوایی خوزستان که گرم هست براش جزیره درست کردم و هر روز غبار پاشی انجام میدم.لطفا راهنماییم کنین ممنون میشم

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     سلام
     به من بفرمایید لکه ها چه رنگی هستند؟
     گیاه رو چطور کوددهی می کنید و اینکه فاصله گلدون گیاه تا پنجره چقدر هست و در طول روز چند ساعت نور دریافت می کنه؟

 3. نرگس گفت:

  سلام و خسته نباشید
  باباادم من خیلی برگ جدید میده تقریبا هر ۲ ۳ روز یکبار ولی با هر برگ جدید برگای قدیمی و بزرگش زرد میشه و از ۱ روز قبل گیاه ناگهانی حالت افتادگی پیدا کرده و سر برگ ها حالت لوله ای شده و با سمت پشت برگ خم شده
  علت چی میتونه باشه؟؟ ممنون

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام وقت بخیر
   کمی از شرایط نگهداری گیاه مثل درجه حرارت و نور بفرمایید و اینکه هر چند وقت یکبار گیاه رو آبیاری می کنید؟

 4. پروین گفت:

  با سلام و عرض ادب، ببخشید لبه‌ی خارجی برگ های بابا آدم من شروع به نازک شدن زردی و در نهایت به سوزش و قهوه ای شدن پیش میره، دلیلش چیه ممنون

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   با عرض سلام و احترام
   شما میزان آبیاری گیاه رو کاهش بدید و حتما اطراف گیاه رطوبت ملایم رو ایجاد کنید.

 5. لیلی گفت:

  سلام خسته نباشید ،من ۴ روز بابا آدم خریدم،همون روز گلدان رو عوض کردم و دوبار هم به اندازه ی یک لیوان با فاصله ی سه روز آبیاری کردم،خونمون بسیار پر نوره وبا فاصله ی ۷ متر از پنجره ی بزرگ پرنور گذاشتم،دمای خونه معمولا ۲۶ درجه است و دوبار هم با آبپاش آبیاری کردم برگ هارو،ولی برگ ها شروع به شل شدن کردن الان دوتا برگ شل شدن که یکیشون تمایل به زردی هم داره،یه برگ جدید هم باز شده که اندازه ی یک سوراخ نازک شده و نزدیک به پاره شدنه،چیکار باید بکنم که از شل شدن جلوگیری بشه،راستی یه نکته ی دیگه این که از زیر جایی که گیاه رو گذاشتم لوله ی رادیاتور میگذره
  میشه لطفا راهنمایی کنید .سپاس

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   سپاس گزارم
   با توجه به اینکه تازه گیاه رو خریداری کردید گیاه شما حدودا یک ماه زمان میبره تا با شرایط خونه سازگار بشه
   با این حال، گیاه رو غبارپاشی نکنید و به روش دیگه رطوبت رو افزایش بدید
   آبیاری رو تنها زمانی انجام بدید که سطح خاک خشک باشه به طور مثال تو شهر تهران حدودا هر ۱۰ روز نیاز هست که گیاه رو آبیاری کنید.
   روش آبیاری باید خاک کاملا مرطوب بشه (بع عبارتی یک لیوان آب مناسب نیست).
   محل گیاه رو تعویض کنید ولی در شب، بابا آدم شما نباید نزدیک سیستم گرمایشی باشه.
   علت سور

   1. حسین مقدم گفت:

    سلام من گیاهم تو نور میتقیم خورشید قرار گرفت ۳۰دقیقه نشد الان برگش شروع به زردی کرده

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     سلام دلیل زرد شدن برگ گیاه شما به خاطر نور مستقیم خورشید نیست ۳۰ دقیقه همچنین کاری نمی تونه انجام بده.

  2. نادر گفت:

   سلام
   گیاه بابا آدم من سه تا برگ داشت هر سه برگش زرد شدن و دو تاشون که کاملا خشک شد ولی دیگه نا امید شدم و متاسفانه گیاه رو میخواستم از گلدان در بیاورم‌ که یه برگ جدید سبز شد ولی برگ جدید بعد چهار پنج روز داره اونم به زردی می زنه . خاکشم عوض کردم و آبیاری رو هم به وقتت انجام میدم
   یه راهنمایی بفرمایید که چیکار کنم دیگه چون این گیاه برای من خیلی خیلی با ارزشه
   ممنون

   1. سینا فتاح زاده گفت:

    سلام
    اگر اطمینان دارید آبیاری گیاهتون صحیح هست در نتیجه زرد شدن برگ گیاه شما به خاطر نور، دما و یا هجوم آفات هست.
    هر سه گزینه رو برای گیاهتون بررسی کنید.

 6. نفس فعالی گفت:

  سلام وقت به خیر
  حدودا دو روز پیش من گیاه بابا آدم‌ رو از بازار گل تهران خریداری کردم و همونجا گلدون گیاه رو برام عوض کردن .
  و الان اوردیم خونه و حدود پنج تا از برگاش زرد شده . همه ی موارد گفته شده رو چک کردیم ، رطوبت محیط رو هم فراهم کردیم ، دمای محیط رو هم همینطور ..
  ابیاریش هم خوبه .. چی باعث زر شدنش شده؟
  اونجام گلدونش رو عوض کردند ربشه ها رو دیدم سفید و سفت بودن ، گلدون عوض کردن یا حمل و تقل گیاه باعث اسیب به گیاه میشه یا خیر ؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   تغییر محل نگهداری گیاه و همچنین تعویض گلدون استرسی به گیاه وارد می کنند که نتیجه اون زرد شدن برگ بابا آدم هست.
   به گیاهتون حدودا دو ماه فرصت بدید با شرایط جدید خودش سازگار شه و دوباره رشدش رو شروع کنه.
   در این مدت فقط شرایط محیطی رو براش ایده آل نگه دارید.

 7. صبا نعمتي گفت:

  سلام وقت بخیر
  بابا ادم من روی برگ های جدیدش که هنوز کامل باز نشده سوراخ بوجود میاد میشه علتش بفرمایید
  هفته ای یبار اب میدم بهش،زهشکی مناسبی داره،یه مدت تریپس زده بود که همه رو پاکسازی کردم،بخور سرد هم واسش میذارم

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   وقت شما هم بخیر
   عکس گیاه رو به شماره ۰۹۱۲۲۴۸۱۶۴۴ واتس آپ کنید.

 8. parisa گفت:

  سلام وقتتون بخیر، گیاه من دارای برگهای بزرگ و پهنی هست ولی رشد خوبی هم داره تقریبا هر بیست روز یکبار هم برگ جدبد میده زمان ابیاری هم کاملا صحیح است از نور خوبی هم برخورداره ولی متاسفانه برگهای قبلی شروع کردن به روشن شدن یعنی از سبز تیره کم کم به روشنی داره میره خیلی نگران شدم هیچ جایه سوختگی و نازکی هم روی برگها نیست فقط برگهاش سبز سبز نیستن متمایل به سبز پسته ایی و زردی رفتن لطفا راهنماییم کنید

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   برگهای قبلی یک به یک تغییر رنگ می دن یا همه با هم؟

   1. parisa گفت:

    سلام خسته نباشید، نه یکی یکی اینجوری میشن

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     سلام مجدد
     این حالت موردی نداره گیاه انرژی رو ذخیره می کنه تا بتونه برگ های جدید تولید کنه.
     به خاطر همین موضوع برگ های قدیمی تر از بین می رن.

     1. parisa گفت:

      ممنونم از راهنماییتون

     2. سینا فتاح زاده گفت:

      سلامت باشید.

   2. علی حاتمی گفت:

    سلام وقت بخیر
    خدا قوت
    من از این پرس وپاسخ ها و راهنمایی های که کردین به جواب سوال خودم رسیدم تشکر می کنم واقعا کامل بود.

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     سلام دوست عزیز
     وقت شما هم بخیر.
     سپاس گزارم از لطف و محبت شما.

   3. Fateme گفت:

    سلام ببخشید من یک ماه پیش گل بابا ادم خریدم با شش تا برگ بزرگ نورش متوسطه و ابیاریش در هفته دو بار رشد خوبی داشت یعنی با هر برگ جدید یک برگ قدیمی کم کم زرد میشد و میفتاد ولی الان دوتا برگ اخر خیلی کوچیک هستن و رو به داخل جمع شدن سبز کم رنگ هم هستن یکی از برگ ها هم از ساقه کامل تا شد یهو دلیل چی میتونه باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     سلام
     آبیاری تنها و تنها باید زمانی انجام بشه که سطح خاک خشم میشه و زمانی آبیاری هم آب از انتهای گلدون خارج جز این حالت گیاه آسیب می بینه.
     اگر گیاه رو تغذیه نمی کنید اینکار رو شروع کنید و رطوبت محیطی رو افزایش بدید.

 9. علی حاتمی گفت:

  باسلام
  بابا ادم گل بدهد گله را هرس کنیم یا همانطوری بماند؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام مجدد
   عکس گیاه رو به پیج اینستاگرامی ما بفرستید تا نظرم رو دقیق تر بگم.
   persialearn_com@

 10. معینی گفت:

  سلام،وقت بخیر.
  روی برگهای بابا آدم من حشره های بسیار ریز سفید حرکت میکنند. تار عنکبوت هم داره
  مرتب برگ زرد میکنه.
  ممنون میشم راهنمایی ام کنید

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   وقت شما هم بخیر
   ماهانه یکبار برگ های گیاه رو با شامپوهای بدون اسانس و آب شستشو بدید با انجام این کار گیاه آفت زده نمیشه.
   اگر آفات داخل خاک هستند بهتره خاک گلدون رو عوض کنید.
   اگر تمایل به شستشو برگ ها ندارید می توانید برای از بین بردن آفات از سم مالاتیون با رعایت دوز مناسب استفاده کنید.

   1. محدثه گفت:

    سلام.خسته نباشید.من چندروز پیش گل بابا آدم گرفتم وهمونجا گلخونه گلدانشو عوض کردن.اما روروز بعد یکی از برگ هاش زرد شدن دومی هم پشتش زرد شد که یهو دیدم برگ جدید زده اما همزمان سومی هم داره زرد میشه یعنی با برگ جدید فقط گلم سه تا برگ داره وبرگ هاشم عرق میکنن بنطرتون مشکلش چی میتونه باشه؟دلیل عرق کردن برگ هاش نمیدونم واینکه برگ جدید که از وسط جوانه زده همونجوری چسبیده به قبلی بزرگ شده وجدا نشده ازش…

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     سلام
     با توجه به اینکه گیاه را تازه خریداری کردید اون هنوز تو شوک جا به جایی هست و یک ماه زمان می بره وضعیتش به ثبات برسه (البته اگه شرایط نگهداریش مناسب باشه).
     خارج شدن رطوبت از برگ ها اگر اونها علائم بیماری دارند باید از قارچکش استفاده کنید.

 11. pari گفت:

  سلام برگهای گیاه من روبه زرد شدن هستن جوری ک نقطه نقطه های زرد رنگ یا قهوه ایی روشون افتادهو از لبه ی برگ به سمت داخل درحال کمررنگ شدن رنگ برگ هستن علتش چیه؟ درضمن من هفته ایی یکبار اب میدم اونم جوریک سراب باشه وروی برگهاروهم ابپاشی میکنم، ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   گیاه در طول روز چند ساعت نور غیر مستقیم خورشید رو داره و اینکه درجه حرارت شب و روز گیاه چقدر هست؟

   1. pari گفت:

    سلام مجدد وخسته نباشید، گیاه من داخل پاسیو قرار دارد و حداقل دروز چهار الی پنج ساعت بانور مستقیم در تماس است ودمای خونه در روز و شب بین ۱۸,۲۰ درجه است، البته من از هفته ی پیش شیشه های پاسیو رو پوشندم ک افتاب مستقیم به گلا نخوره، ببخشید یه مسئله دیگه اینکه بابا ادم من برگاش به سمت بالا باز میشه واز هم فاصله میگیرن درصورتی ک داخل گلخانه ها دیدم که روبروی هم تقریبا قرار میگیرن ایا این مشکلیه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     سلام
     شرایط نگهداری گیاه رو برای چه موضوعی فرمودید زرد شدن برگ بابا آدم یا موضوع دیگری؟؟؟
     اما در پاسخ به سوال دوم باید بگم مشکلی نیست. شرایط نگهداری گیاه تو خونه با گلخونه تفاوت بسیار زیادی داره به خصوص در زمینه تغذیه و رطوبت و نمیشه واقعا گیاه رو تو خونه پرورش داد و توقع رشد گلخانه رو ازش داشت.

     1. pari گفت:

      ممنونم برای پاسختون، گیاه من روبه زرد شدن هست جوری ک نقطه نقطه های زرد رنگ یا قهوه ایی افتاده و از لبه ی برگ به سمت داخل درحال کمررنگ شدن رنگ برگ هست

     2. سینا فتاح زاده گفت:

      عکس گیاه رو به پیج اینستاگرامی ما بفرستید
      persialearn_com@

 12. علی گفت:

  سلام
  علت اینکه با هربرگ جدید یه برگ قدیمی تر میفته چیه

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   ذخیره انرژی برای تولید برگ جدید.

 13. مهسا گفت:

  سلام
  من گلدون گیاه رو عوض کردم به فاصله یک روز برگ هاش شروع کردن به زرد شدن
  می خواستم بدوم مشکلش چی میتونه باشه؟
  چطور میتونم حلش کنم

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   تعویض گلدون به گیاه شوک وارد می کنه
   تو همچین وضعیتی شما به خوبی تا یک ماه از گیاهتون مراقبت کنید و تمامی شرایطی محیطی رو برای فراهم کنید.
   طی یک ماه گیاه شما مجددا سلامتیش رو به دست میاره و با شرایط جدید خودش سازگار میشه.

 14. پری گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من یک ماه هست که بابا ادم رو خریدم و تقریبا بزرگ هست.همونجا گلدونش رو عوض کردم و جابه جاش کردم.از اون روز تا الان ۲تا برگ جدید داده ولی متاسفانه برگ های دیگش زرد میشه و به پایین خم میشه.الان حدود ۳ تا از برگ هاش اینجوری شده و البته ساقه برگ هایی که زرد میشن هم نرم هست.رطوبطش کافی هست چون تقریبا هر روز غبار پاشی میکنم نور مستقیم هم بهش نمیخوره ابیاری هم فکر میکنم مشکلی نداشته باشه.پس علت چی میتونه باشه؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام ژنتیک گیاه بابا آدم به این صورت هست که برای تولید برگ جدید برگ قدیمی رو فدا می کنه البته این در صورتی هست که شرایط نگهداری ایده آل باشه
   با این حال
   گیاه رو غبارپاشی نکنید چون این کار برای چند ساعت رطوبت رو افزایش میده و از طرف دیگه باعث هجوم بیماری های قارچی میشه یا جزیره درست کنید یا از دستگاه بخور استفاده کنید.
   اگر مقدور هست به پرسش های زیر پاسخ بدید
   فاصله گلدون تا پنجره؟
   درجه حرارت؟؟
   و روش دقیق آبیاری؟

 15. ف ابراهيمى گفت:

  سلام
  ممنون از توضیحات کاملتون
  من حدود ٢ ماه عست که یک گلدون بابا آدم خیلى بزرگ خریدم، تقریباً هفته اى یک برگ جدید میده و یکى از برگهاى قدیمى میوفته…
  شرایط نورش از پنجره ى جنوبى ٢ متر تقریباً فاصله داره، نور خوب ولى غیر مستقیم میگیره
  شرایط آبیارى هم تقریباً هفته اى ٢ یا ٣ بار کااامل سیراب بهش آب میدم و هر روز اسرى آب هم براش انجام میدم
  ولى الان حدود ١٠ روز عست که تمام برگهاش حتى برگهاى جدیدش خالت خمیده و افتاده پیدا کرده و من زیرشون پشتى و آباژور و این چیزها گذاشتم که نشکنه…
  کلاً گیاهم خیلی خیلی بیحال شده و داره از بین میره 😣😣
  نوک برگها هم حالت لول رو به پایین و خمیده پیدا کرده…
  میشه راهنماییم کنین؟؟
  و اینکه شما کسى رو براى تعویض خاک و رسیدگى به گلدون میتونین بفرستین برامون؟؟؟؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   سپاس از محبت شما.
   رطوبت محیطی رو افزایش بدید.
   تغذیه گیاه رو اگر انجام نمی دید شروع کنید.
   درجه حرارت اگر بیش از ۳۰ درجه هست اون رو هم روی ۲۴ تنظیم کنید.

 16. مینا گفت:

  سلام من حدوددوهفته پیش گیاه باباادم خریدم یک هفته بعدبرای اینکه گلدان گل راوعوض کردم خاک کوکوپیت وخاک برگ ریختم خاک خودلگلداون اولیه حاوی کرم وهزارپابودولی چون نخواستم ریشه هوابخوره خیلی تکانش ندادم الن بعدازدوهفته برگ هاشروع به زردشدن کردن وعنکبوت روی برگ هاهست من اول هردوسطح برگ راباپارچه نمناک تمیزکردم وبعداسپری افت کش تالین زدم وروی سطح خاک هم اسپری زدم ولی همچنان برگ زردمیکنه تقریباپنج تابرگی که داره شروع به زردشدن کرذن،دمای خونه هم بین ۲۰تا۳۵درجش وپشت پنجره قراردادم طوری که نورغیرمستقیم داره،وبخورسردم گذاشتم وجزیره باسنگ هم واسش درست کردم ایاامیدی هست که حالش خوب شه

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   گیاه شما درگیر استرس هست تا یک ماه آینده همین دما همین رطوبت و همین نور رو براش فراهم کنید و در آبیاریش با دقت زیادی عمل کنید گیاه خودش احیا میشه.
   دو هفته بعد مجددا از سم استفاده کنید و در صورت مشاهده حشره تو خاک، سم رو داخل آب حل کنید و داخل خاک بریزید

 17. کیوان گفت:

  سلام.پیجتون واقعا عالی هستش.همه چیزش به جا توضیحاتتون کامل،خسته نباشید میگم.جناب من یه بابا ادم گوش فیلی دارم قطر تنش حدود ۱۵سانت هستش و طول بابا ادمم به ۱نیم متر میرسه،خاستم بفرمایید چه مقدار کود لازم هستش ،ایا یه قاشق مربا خوری کود سه بیست توی یه لیتر اب کفایت میکند یا کودشو بیشتر بریزم؟ممنون که جواب میدین

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   سپاس گزارم ار لطف و محبت شما.
   به من بفرمایید خاک گلدون چی هست ؟؟؟؟ خاک باغچه ای ؟ کوکوپیت ؟ و یا …؟؟؟

   1. کیوان گفت:

    سلام دوباره خدمت شما.فقط خاک برگ ریختم.زه کشیشم عالیه. گلدانش حدودا قطر داخل گلدان ۴۰ سانتیمتر وطول گلدان ۱متره.جناب واسه بابا ادم بخور گرم خوبه یا سرد؟و کود مایع موثرتره یا پودری؟ممنونم جواب میدین

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     سلام مجدد
     بهتر هست یک قاشق مرباخوری از کود استفاده کنید تو هر مقدار آبی که برای گیاه استفاده می شه حالا می خواهد ۱ لیتر آب باشه یا ۱/۵ لیتر آب.
     اصولیش این هست تو فصل گرما بخور سرد و تو فصل سرما بخور گرم استفاده بشه با این حال اونچه که مهم هست اینه که فاصله دستگاه بخور تا گیاه حدودا دو متر باشه.
     کود مایع و پودری تفاوتی ندارند و هر دو یک جور عمل میکنند فقط از خرید کودهایی که جواز ثبت ندارند خودداری کنید.

 18. نانیا گفت:

  سلام.
  گیاه باباآدم رو از اردیبهشت دارم.. گلدانش رو موقع خرید عوض کردن برام.. نزدیک پنجره جنوبی هست ولس با فاصله حدود ۱متر..نور مستقیم نداره. ابیاری رو هر هفته ۲بار بعد خشک شدن خاک انجام میدم.. کود محلول ماهی یکبار..و تا حالا هم ۶ ۷ برگ جدید داده .. این اواخر کلا برگهای جدید به بزرگی قبل نمیشن.. سوراخهای کوچیک قهوه ای روشون هست بعضا و مهمتر از همه.. گیاه مثل قبل سرپا و برگها رو به بالا نیستند و به اطراف باز شدن..
  درکل حالش خوب نیست.. چکار بکنم؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   گیاه آفت داره یا خیر ؟ و اینکه آیا آب رو روی برگ ها اسپری می کنید یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *