ریزش برگ کروتون

علت ریزش برگ کروتون چیست ؟ (بعلاوه آموزش درمان)

علت ریزش برگ کروتون واکنش گیاه نسبت به استرس های محیطی می باشد و این تنش های محیطی اغلب به واسطه ی تغییر ناگهانی محل نگهداری گیاه و همچنین شیوه ی نامناسب نگهداری از کروتون ایجاد می شوند. گیاه آپارتمانی کروتون از گیاهان آپارتمانی بزرگ منشا گرمسیری داشته و علاقه مند به رطوبت محیطی بالا است.

در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن به صورت جداگانه به تمامی دلایل ریزش برگ کروتون و همچنین اصول نگهداری از کروتون در محیط خانه می پردازیم تا بتوانید به آسانی علت ریزش برگ های گیاه را تشخیص داده و با رفع مشکل پیش آمده برای سال های متمادی از گیاه خود مراقبت کنید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

چه عواملی باعث ریزش برگ کروتون می شوند؟

علت ریزش برگ کروتون
علت ریزش برگ کروتون

گیاه کروتون از گیاهان آپارتمانی نسبتا مقاوم است با این حال گیاه به شدت به تغییرات محیطی حساس بوده و در واکنش نبست به این تغییرات، در درجه ی اول برگ های زیبای خود را دچار ریزش می کند که همین امر برای بسیاری از افراد که به تازگی گیاه را خریداری کرده و آن را به خانه منتقل می کنند، شگفت آور است.

علت این موضوع آن است که کروتون در حال سازگاری با شرایط جدید خانه می باشد که البته این اتفاق جای هیچگونه نگرانی نخواهد داشت و گیاه به زودی به فرم ایده آل خود باز خواهد گشت.

با این حال اگر گیاه را مدتی طولانی است که خریداری کرده اید و هم اکنون شاهد ریزش برگ های کروتون هستید باید عرض کنم شرایط نگهداری گیاه در خانه مناسب نیست و عواملی نظیر تغییرات دما، نور و رطوبت، علت ریزش برگ کروتون شما هستند که گیاه را تحت فشار قرار داده و به آن آسیب می رسانند.

به عنوان مثال خدمت شما عزیزان درارتباط با تغییرات دما عرض کنم که قرار دادن گیاه در معرض منافذ خانه و یا قرار دادن گیاه در معرض سیستم های سرمایشی و گرمایشی در فصول گرم و سرد سال، سبب نواسانات دمایی شده و گیاه را دچار استرس می کند.

گیاه کروتون علاوه بر شرایط نامناسب محیطی محل نگهداری، نسبت به شیوه ی پرورش شما نیز حساسیت بالایی دارد به طوری که در طبیعت زیستگاه گیاه مناطق گرم، آفتابی و مرطوب بوده و از گیاهان آپارتمانی مقاوم به گرما محسوب می شود و در صورتی که شما الزامات ایده آل را برای گیاه خود در خانه فراهم نکنید، کروتون از شما خشمگین شده و با ریزش برگ هایش خشم خود را به شما نشان می دهد.

فراتر از آنچه که تا به حال اشاره شد گیاه آپارتمانی کروتون، گیاه آسیب پذیر در مقابل بیماری گیاهان آپارتمان بوده که به واسطه آن ریشه های گیاه پوسیده می شود که صد البته در اینجا مقصر اصلی شما هستید که آبیاری گیاه را به بیش از حد انجام داده اید.

از سویی دیگر عواملی نظیر آبیاری کم و همچنین استفاده نامناسب از کود گیاهان آپارتمانی نیز از دیگر علت ریزش برگ کروتون هستند که در ادامه مقاله هر یک را به صورت جداگانه تشریح خواهیم کرد.

هر آنچه که باید برای نگهداری و علت ریزش برگ کروتون بدانید

نگهداری کروتون
نگهداری کروتون

خاک مناسب کروتون: برای گیاه خود خاکی غنی از هوموس با قدرت زهشکی بالا خریداری کنید زیرا استفاده از این خاک از تجمع آب اضافی در خاک جلوگیری کرده و ریشه ی گیاه را در معرض پوسیدگی قرار نمی دهد.

از سویی دیگر می توانید با اضافه کردن مقداری پرلیت، راندمانی هوادهی به ریشه های گیاه را افزایش داده و باعث رشد بهتر آنها شوید.

گلدان مناسب کروتون: گلدان مناسب کروتون گلدانی است که دارای منافذ زهشکی در انتهای خود باشد تا بتواند به آسانی آب اضافی حاصل از آبیاری گیاهان آپارتمانی را تخلیه کرده و مانع از ریزش برگ کروتون شود.

برای تخلیه بهتر آب می توانید مقداری شن به انتهای گلدان اضافه کرده و سپس خاک غنی از هوموس را استفاده کنید. لازم به ذکر است کروتون هر دو سال یکبار نیاز به تعویض گلدان دارد.

نور مناسب کروتون: نور مناسب برای نگهداری کروتون نوری است که به مدت 8 ساعت در طول روز برای گیاه فراهم باشد ولیکن به علت شرایط ژنتیکی گیاه بهتر است در طول روز کروتون به 2 ساعت نور مستقیم خورشید و 6 ساعت نور غیر مستقیم خورشید دسترسی داشته باشد.

در صورتی که شرایط نوری مذکور برای گیاه فراهم نباشد، ریختن برگ کروتون اتفاق افتاده و از زیبایی گیاه به شدت کاسته می شود.

درجه حرارت کروتون: گیاه آپارتمانی کروتون در محدوده دمایی 16 الی 30 درجه سانتی گراد بهترین عملکرد خود را دارد که فراهم کردن این دما به سادگی در خانه میسر می باشد ولیکن آنچه که باعث و یا علت ریزش برگ کروتون می باشد، نوسانات دمایی بوده که اغلب در زمانی که گیاه در معرض منافذ خانه، سیستم های سرمایشی و گرمایشی و تهویه ای قرار می گیرد، رخ می دهد.

رطوبت گیاه کروتون: گیاه آپارتمانی کروتون، گیاهی گرمسیری است در نتیجه برای پرورش و نگهداری گیاه در خانه می بایست رطوبت 40 الی 80 درصدی برای گیاه فراهم باشد تا با ریزش برگ های کروتون مواجه نشوید.

روش های زیادی نظیر استفاده از زیر گلدانی و یا قرار دادن گیاه در کنار سایر گیاهان آپارتمانی برای تامین رطوبت محیطی مناسب کوتون وجود دارد با این حال برای افزایش رطوبت محیطی گیاه برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله رطوبت گیاهان آپارتمانی را درسایت پرشیالرن مطالعه نمایید.

آبیاری گیاه اپارتمانی کروتون: همان طور که در آبیاری کاکتوس ها اشاره شد آب مورد نیاز گیاهان آپارتمانی نظیر کروتون در فصول مختلف تفاوت دارد زیرا عوامل زیادی در تسریع روند خشک شدن خاک دخیل هستند بنابراین پیشنهاد می شود هر گاه 7 الی 10 سانتی متری بالای سطح خاک گلدان خشک است اقدام به آبیاری کروتون نمایید.

برای جلوگیری از برگ ریزی کروتون همواره از آب ولرم برای آبیاری گیاه استفاده کنید تا گیاه دچار شوک و یا تنش نشود.

زمانی که آبیاری گیاه را با آب ولرم آغاز می کنید به محض خارج شدن آب آبیاری از انتهای گلدان سریعا آبیاری را متوقف کنید تا آب بیش از حد سیستم ریشه ای گیاه را در بر نگیرد. لازم به ذکر است اگر آب مصرفی بیش از حد و یا گرم باشد به سیستم ریشه ای گیاه آسیب رسانده و آنرا در معرض انواع تنش ها قرار می دهد.

از سویی دیگر خاک گلدان می بایست در عرض 15 دقیقه تمامی آب اضافی آبیاری را از انتهای گلدان خارج کرده و در زیر گلدان جمع کند.

در صورتی که مشاهده می کنید این روند همچنان بیش از 15 دقیقه به طول می انجامد، برای جلوگیری از ریزش برگ کروتون می بایست سریعا خاک گلدان را تعویض نمایید.

برای جلوگیری از ریزش برگ های کروتون و حفظ شادابی و سر زنده نگه داشتن گیاه، ماهانه یک بار در فصول بهار، تابستان و پاییز گیاه را توسط کود گیاهان آپارتمانی تغذیه کنید و سپس روند کوددهی کروتون را در فصل زمستان به طور کلی متوقف کنید.

تمیز کردن کروتون: برای آنکه برگ های ضخیم و چرمی کروتون راندمان بالاتری را در فتوسنتز داشته باشند تا تولید انرژی در گیاه به حداکثر برسد، هر زمان که احساس کردید گیاه به نظافت نیاز دارد برگ های گیاه را توسط یک پارچه ی تمیز و مرطوب تمیز کنید.

در صورتی که تمایل دارید به طرق دیگر برگ های گیاه خود را نظافت کنید می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی را در سایت پرشیالرن مطالعه نمایید.

آفات و بیماری های کروتون: در ارتباط با هجوم بیماری ها به گیاه جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد زیرا در صورتی که آبیاری گیاه به صورت صحیح انجام شود خطری گیاه شما را تهدید نمی کند.

اما در مورد آفات گیاهان خانگی می توان به هجوم کنه و شته ها اشاره نمود که هجوم آنها به گیاه از دیگر علت ریزش برگ کروتون می باشد در نتیجه می بایست بافت رویشی گیاه دائما بررسی شود تا در صورت هجوم آفات گیاه آپارتمانی با غبارپاشی آب اقدام به حذف فیزیکی آنها نمود.

سوالات متداول

علت قهوه ای شدن لبه برگ کروتون چیست؟

سوای ریزش برگ کروتون، گاهی در پرورش گیاه با قهوه ای شدن لبه برگ کروتون مواجه می شوید که علت این قهوه ای شدن لبه برگ کروتون به علت کمبود رطوبت محیطی، خشکی بیش از حد خاک و قرار گرفتن گیاه در معرض درجه حرارت سرد می باشد.

آیا کروتون برای افراد و حیوانات خانگی سمی است؟

بله در صورت هرس کردن گیاه شیره ای سمی از بافت رویشی کروتون خارج می شود که ماده ی مذکور به شدت بر پوست اثرگذار بوده و سبب تحریک آن می شود بنابراین لازم است در صورت لمس کردن و هرس گیاه حتما از دستکش و لوازم باغبانی مناسب استفاده کنید.

از سویی دیگر مراقب باشید تا اگر از حیوانات خانگی مراقبت می کنید هرگز حیوان شما از برگ گیاه تغذیه نکند زیرا شیره ی موجود در برگ گیاه، برای حیوان خانگی به شدت مضر بوده و باعث حالت در تهوع در حیوان خانگی می شود.

آیا گیاه آپارتمانی کروتون به هرس نیاز دارد؟

گیاه آپارتمانی کروتون نیاز به هرس شدید و یا زیاد ندارد و همین قدر که تنها شاخه و برگ آسیب دیده و از بین رفته ی گیاه حذف شود، کفایت می کند. بهترین زمان هرس کروتون در فصل بهار و یا به عبارتی همان شروع فصل رشد گیاه می باشد.

در صورتی که در مورد هر یک از دلایل ریزش برگ کروتون و شیوه ی نگهداری گیاه در خانه سوال و یا تجربه ای دارید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 11 میانگین امتیازات: 3.4]

یک فکر در مورد “علت ریزش برگ کروتون چیست ؟ (بعلاوه آموزش درمان)

 1. دنیا گفت:

  سلام من ۳مدل کروتون ۲ هفته پیش خریداری کردم و گلدانشون هم همونجا برام عوض کردن. ۱هفته خوب بود، ولی از ۱هفته قبل کروتون پنجه کلاغی من همش برگاش میریزه، شرایط نگهداریشون مثل هم. نیاز هست از گلدان دربیارم و ریشه رو بررسی کنم و اینکه لطفا بگین دوباره از اونجایی که ریخته برگاش درمیاد؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   فعلا تا دو هفته تنها بهترین شرایط نگهداری را برای گیاه فراهم کنید چون فعلا به نظر میاد ریزش برگ های گیاه به خاطر این باشه که داره با شرایط جدید خودش وفق پیدا می کنه.
   با طی شدن دو هفته اگر ریزش برگ ها کم و یا متوقف نشد، ریشه هارو بررسی کنید.
   بله به مرور زمان تولید برگ انجام میشه ولی زمان بر هست.

  2. نسرین گفت:

   سلام من دو هفته هست که کوورتون خریدم گلدونشم عوض نکردم ولی برگاش همش داره میریزه چیکار کنم

   1. سینا فتاح زاده گفت:

    سلام دوست عزیز
    علت ریزش برگ کروتون شما به خاطر استرس جا به جایی گیاه هست به طوری که قبلا در گلخونه بوده و الان در محیط خانه.
    بهترین کار این هست که تنها شرایط ایده آل محیطی رو برای گیاهتون فراهم کنید تا به مرور زمان با شرایط جدید خودش وفق پیدا کنه.

 2. کاظم گفت:

  سلام مدت سه هفته ای هست که کورتن پنجه کلاغی گرفتم خاکشم همونموقع عوض کردم و تقریبا شرایطش خوبه جدیدا برگ های پایینیش ریزش پیدا کردن و یه حشره ی سفید رنگ کوچکی رو هم وسط برگش پیدا کردم که زنده بود لطفا راهنمائی بفرمائید که جهت ریزش و از بین بردن اون حشره چه کار باید بکنم با تشکر فراوان.

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   شرایط نگهداری گیاه رو کاملا بفرمایید و اینکه حشره چه حشره ای هست شته یا چیز دیگه؟

   1. کاظم گفت:

    شرایط نگهداریش اینه که نور افتابش غیر مستقیمه ولی نور کافی وجود دارد و اینکه حشره سفید رنگ و کوچکه به اندازه تقریبی یه ارزن و زنده و دارای پاهای ریز می باشد ، با تشکر بابت پاسخگویی شما ، ضمنا حدود ۳هفته که گل و گرفتم و گلدون و هم عوض کردم تاکنون هیچ رشدی نداشته و اثری از برگ در اوردن بر روی گل نیست تاکنون فقط دو برگ از پایین افتاده و سر برگ ها به جای اینه به بالا باشه بیشتر رو به پایین شده ولی رنگ برگ ها تغییری نکرده .

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     برای از بین بردن حشره می تونید از سم مالاتیون با رعایت دوز مناسب استفاده کنید.
     شما تنها نور رو به من گفتید.
     لطفا شرایط آبیاری، درجه حرارت محیط و میزان رطوبت رو هم بفرمایید.

     1. کاظم گفت:

      با عرض سلام آبیاری رو به صورت هفته ای دو تا سه بار و ضمنا زهکشی خاک هم مناسبه چون بعد آبیاری آب از ته گلدون خارج میشه ، آب پاشی روی برگ ها هفته ای دو الی سه بار انجام میشه ، ضمنا درجه حرارت با توجه به اینکه گل داخل خونه نگهداری میشه متغیر هستش زمانی که هوا گرمه دما تا ۳۰ درجه میره و زمانی که هوا سرده دما تقریبا ۲۳هستش به هیچ عنوان نمیشه دما رو ثابت نگه دارم و به علت اینکه در منطقه گرم و خشک (بیرجند) هستیم فاقد رطوبت مطلوب هست ، تشکر از اینکه سوالها را پیگیری میکنید.

     2. سینا فتاح زاده گفت:

      خواهش می کنم
      میزان آبیاری گیاه خیلی زیاد هست اون رو کاهش بدید و زمانی که ۱۰ الی ۱۵ سانتی متری سطح خاک خشک میشه آبیاری کنید.
      درسته زهکشی خاک مناسبه این موضوع به خاطر نو بودنه خاک هست.
      خوب متاسفانه کار زیادی نمی تونید برای درجه حرارت کنید فقط اگر مقدوره کاری انجام بشه که دمای روز و شب گیاه بیش از ۱۰ درجه اختلاف نداشته باشه.
      با رعابت نکات اشاره شده و اینکه تازه گیاه رو خریداری کردید و کروتون شما مشغول سازگاری با شرایط جدید خودش هست، به مرور زمان تا دو هفته دیگه گیاه احیا خواهد شد.

 3. کاظم گفت:

  شرایط نگهداریش اینه که نور افتابش غیر مستقیمه ولی نور کافی وجود دارد و اینکه حشره سفید رنگ و کوچکه به اندازه تقریبی یه ارزن و زنده و دارای پاهای ریز می باشد ، با تشکر بابت پاسخگویی شما ، ضمنا حدود ۳هفته که گل و گرفتم و گلدون و هم عوض کردم تاکنون هیچ رشدی نداشته و اثری از برگ در اوردن بر روی گل نیست تاکنون فقط دو برگ از پایین افتاده و سر برگ ها به جای اینه به بالا باشه بیشتر رو به پایین شده ولی رنگ برگ ها تغییری نکرده .

 4. کاظم گفت:

  با عرض سلام آبیاری رو به صورت هفته ای دو تا سه بار و ضمنا زهکشی خاک هم مناسبه چون بعد آبیاری آب از ته گلدون خارج میشه ، آب پاشی روی برگ ها هفته ای دو الی سه بار انجام میشه ، ضمنا درجه حرارت با توجه به اینکه گل داخل خونه نگهداری میشه متغیر هستش زمانی که هوا گرمه دما تا ۳۰ درجه میره و زمانی که هوا سرده دما تقریبا ۲۳هستش به هیچ عنوان نمیشه دما رو ثابت نگه دارم و به علت اینکه در منطقه گرم و خشک (بیرجند) هستیم فاقد رطوبت مطلوب هست ، تشکر از اینکه سوالها را پیگیری میکنید.

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   برگ های گیاه رو غبارپاشی نکنید به هیچ وجه.
   اگر دستگاه بخور دارید با اون رطوبت گیاه رو افزایش بدید اگر نه، یک ظرف آبی خالی بزارید کنار گیاه با تبخیر آب رطوبت کروتون شما افزایش پیدا کنه.

 5. کاظم گفت:

  ببخشید گلدان من پایه داره میتونم از زیر گلدانی به عنوان ظرف آب استفاده کنم و همون زیر گلدانی رو جهت رساندن رطوبت لازم به گل پر آب کنم و حالت جزیره ای بهش بدم ، با تشکر، در ضمن چطوری میتونم عکسی از گلم جهت راهنمایی بیشتر و نظر کارشناسی تان ارسال کنم.

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   بله از زیر گلدونی می تونید استفاده کنید مشکلی نداره.
   عکس گیاه رو به پیج اینستاگرامی ما بفرستید.
   [email protected]

 6. کاظم گفت:

  عکس و در پیج تان فرستادم

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سپاس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *