آموزش تصویری کاشت زعفران در گلدان

0 ۳۱۱

در این آموزش تصویری کاشت زعفران در گلدان نیاز به یک بافت خاک مناسب که دارای زهشکی بالا و ذرات درشت است، می باشد. از طرفی به طور خلاصه می توان گفت زعفران گیاهی نورپسند بوده و نیاز نوری آن در طول روز 8 الی 10 ساعت می باشد، بنابراین توصیه می شود که از آنها در کنار پنجره های خانه مراقبت کنید. دیگر نکته مهم در کاشت زعفران، موضوع برداشت گل است به طوری که به محض باز شدن گلها، باید رشته های زعفران را برداشت کرده و با خشک کردن آنها می توانید از خواص ادویه ای و درمانی آن استفاده کنید. هر آنچه که گفته شد، نگاهی مختصر به کاشت زعفران در گلدان بوده است بر این اساس پیشنهاد می کنم برای آموزش دقیق روش پرورش زعفران در خانه همراه ما باشید.

آماده سازی شرایط کاشت زعفران در گلدان

اولین قدم، تامین پیاز زعفران جهت کاشت در گلدان است به طوری که باید پیاز انتخابی درشت و عاری از آفات و بیماری ها باشد. نکته مهم در موضوع خرید پیاز زعفران، اندازه آن است زیرا پیاز زعفران از لحاظ سایز و اندازه بسیار متنوع بوده به طوری که سایز کوچک آن، هم اندازه یک فندق می باشد.

پیاز زعفران
پیاز زعفران

بنابراین پیشنهاد می شود برای تولید باکیفیت تر زعفران، از پیاز درشت آن که تغذیه بهتری شده است استفاده نمایید. پس از تهیه پیاز زعفران سریعا باید اقدام به کاشت آن کرد زیرا تغییرات دمایی سبب افت محصول تولیدی از پیاز زعفران می شود.

در قدم دوم باید جهت کاشت زعفران، گلدان مناسب جهت کاشت را فراهم کنید به طوری که گلدان خریداری شده باید دارای سوراخ های زهکشی در انتها باشد، از طرفی اگر جنس گلدان سفالی باشد، از لحاظ ارتقای راندامان کاشت بهتر خواهد بود.

گلدان زعفران
گلدان زعفران

علت توصیه وجود سوراخ زهکشی در گلدان، تخلیه آب از انتهای گلدان است زیرا زعفران برای رشد خود نیاز زیادی به آب ندارد در صورتی که تمایل دارید در چندین گلدان همزمان زعفران بکارید، بهتر است فاصله گلدان ها از هم 10 سانتی متر باشد.

نکته ای دیگر که در کاشت زعفران در گلدان دارای اهمیت است بحث فاصله کاشت پیازها در گلدان نسبت به هم است، بهتر است فاصله پیازها از هم در محل کاشت 5 الی 7 سانتی متر باشد.

قدم سوم در حوزه کاشت زعفران در گلدان، عمق کاشت پیاز زعفران است به طوری که باید یک لایه از ماسه درشت یا خاکی که دارای ذرات درشت است در کف گلدان بریزید. علت استفاده از خاک با ذرات درشت، تخلیه سریع آب از انتهای گلدان می باشد.

خاک زعفران
خاک زعفران

اندازه ارتفاع خاکی که در کف گلدان ریخته می شود باید یک ششم ارتفاع گلدان باشد یعنی به عبارتی اگر گلدان دارای 30 سانتی متر ارتفاع است، باید خاک کف گلدان 5 سانتی متر باشد. در صورت عدم دسترسی به تهیه شن درشت می توانید از ترکیب پرلیت و کوکوچیپس در انتهای گلدان زعفران استفاده کنید.

کاشت زعفران در گلدان
کاشت زعفران در گلدان

در قدم چهارم می بایست مابقی فضای گلدان را از خاکی که دارای ذرات کوچکتری است، پر کرد، به توصیه نویسنده برای ترکیب این خاک می توانید از ترکیب کوکوپیت و پرلیت با نسبت 70 به 30 استفاده نمایید. لازم به ذکر است برای پر کردن گلدان نیاز هست تا ارتفاع 5 سانتی متر مانده به انتهای ارتفاع، گلدان پر شود.

شرایط کاشت پیاز زعفران در گلدان

توسط بیلچه و یا دست، حفره هایی به اندازه 10 سانتی متر در خاک ایجاد کرده و سپس پیاز زعفران را به طوری که سر پیاز (محل جوانه زنی) به سمت بالا است، بکارید. در صورتی که چندین پیاز زعفران را در کنار هم می کارید، بهتر است همان طور که قبلا اشاره شد فاصله پیاز ها از هم 5 الی 7 سانتی متر باشد.

در صورت تهیه پیاز کوچک زعفران، عمق کاشت 5 سانتی متر برای کاشت زعفران در گلدان مناسب می باشد.

پس از طی نمودن مراحل قبلی، پس از کاشت پیاز مابقی فضای حفره و روی پیاز را از مخلوط خاک با ذرات ریز بپوشانید. سپس توسط یک ظرف اقدام به غرقابی خاک کرده به طوری که خاک به صورت کامل خیس شود و آب آبیاری از انتهای گلدان زعفران خارج شود. لازم به ذکر است پس از انجام آبیاری غرقابی تا ظهور جوانه های پیاز زعفران نیاز به آبدهی گیاه نیست.

همان طور که در اول مقاله اشاره شد، گیاه زعفران برای رشد مناسب در روز نیاز به 8 الی 10 ساعت نور خورشید دارد از این رو توصیه می شود با قرار دادن گلدان در فاصله 1 الی 2 متری پنجره های جنوبی و غربی خانه، نیاز نوری را برای گیاه تامین کنید. در صورتی که محل زندگی شما دارای آب و هوای سرد است، ترجیحا گلدان را در مکانی قرار دهید تا دمای مناسب و گرم برای رشد گیاه وجود داشته باشد (نزدیک به سیستم های تامین گرما در خانه).

جوانه زنی زعفران
جوانه زنی زعفران


پس از طی شدن 6 الی 10 هفته، جوانه های زعفران از خاک بیرون آمده و رشد طولی گیاه آغاز می شود لازم است در این مرحله نیاز آبی گیاه مجددا برطرف شود به نحوی که تا زمان برداشت محصول، در صورت خشک شدن 90 درصدی خاک، اقدام به آبیاری گیاه کنید و این آبیاری هرگز نباید به صورت غرقابی انجام شود و صرفا جهت حفظ رطوبت خاک، گیاه را آب دهی کنید.

برداشت محصول زعفران

گل زعفران
برداشت محصول

پس از باز شدن گلهای بنفش زعفران، نوبت به برداشت سریع محصول می رسد به طوری که باید هر روز گل های زعفران را چک کنید تا در صورت باز شدن آنها، بلافاصله اقدام به برداشت رشته های قرمز زنگ کنید. به طور کلی می توان گفت پس از کاشت پیاز زعفران در گلدان، حدودا یک ماه زمان خواهد برد که گیاه به مرحله گلدهی برسد.

برداشت زعفران
برداشت زعفران

برای برداشت رشته های قرمز رنگ می توانید از موچین استفاده نمایید و یا با استفاده از دست اقدام به برداشت آنها کنید. برای دقت بیشتر در این حوزه از کاشت زعفران در گلدان می توانید خود گل را از ساقه بریده و با راحتی بیشتر اقدام به جداسازی رشته های قرمز رنگ کنید.

خشک کردن زعفران
خشک کردن زعفران

پس از برداشت رشته های های قرمز رنگ، نیاز هست که آنها را جهت مصرف خشک کنید برای انجام این عمل می توانید با استفاده از یک حوله و قرار دادن رشته های های قرمز زعفران بر روی آن، این عمل را انجام دهید. روند خشک شدن زعفران حدودا 3 الی 4 روز به طول خواهد کشید و زمانی رشته ها خشک خواهند شد که تعداد روز ذکر شده طی شده و رشته ها کمی سفت شوند. پیشنهاد می شود جهت خشک کردن زعفران از محلی که عاری از گرد و غبار است استفاده نمایید.

نگهداری زعفران
نگهداری زعفران

پس از خشک شده رشته ها و پیش از مصرف زعفران ، می بایست آنها را در یک ظرف شیشه ای و در جای خنک و تاریک برای حفظ کیفیت نگهداری کرد. لازم به ذکر است زعفران به مدت 2 تا 3 سال قابلیت نگهداری در ظرف بسته در دمای 25 درجه سانتی گراد را داراست و آسیبی به لحاظ کیفی به آن وارد نمی شود.

در انتهای مقاله شاید پرسشی در ذهن شما عزیزان ایجاد شده باشد مبنی بر اینکه چرا به کوددهی زعفران در این مقاله اشاره نشده است، لازم می دانم در اینجا عرض کنم که پیاز زعفران (سایز درشت) جهت فروش توسط خود فروشنده در زمین های زراعی مورد تغذیه قرار گرفته است از این رو در حوزه کاشت زعفران در گلدان نیازی به کوددهی به پیاز زعفران وجود ندارد و به توصیه بنده قطعا بهتر خواهد بود برای تولید با کیفیت زعفران و بهره مندی از لذت طعم و خواص درمانی آن، پیاز سایز درشت زعفران کاشته شود. در صورتی که تمایل دارید از سایز کوچک پیاز جهت کاشت استفاده کنید، می بایست بعد از خشک شدن خاک پس از آبیاری غرقابی هفته ای یک بار از کود ملایم 10_10_10 جهت تغذیه گیاه با یک چهارم توان توصیه تولید کننده کود در آب آبیاری استفاده کنید.

در صورتی که تا به حال تجربه پرورش و نگهداری زعفران را در خانه داشته اید، در صورت تمایل می توانید تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید. جهت پرسش در ارتباط با مسائل پرورش و نگهداری زعفران در خانه می توانید در همین بخش از طریق کامت با ما در ارتباط باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارائه تجربه کاربری بهتر Cookie های شما را ذخیره می کنیم. در صورتی که مایل هستید دکمه "موافقم" را انتخاب نمایید. موافقم ادامه

Privacy & Cookies Policy