خواص زعفران برای سلامتی چیست؟

0 ۲۵۲

خواص زعفران بر مردم جهان از شرق دور گرفته تا غرب واضح و آشکار است، قدمت این َآشنایی دیرینه چند هزار ساله است، به نحوی که مستند های علمی تمدن های کهن بشری گواه این واقعیت هستند. در ادامه به خواص و کاربردهایی از زعفران که شاید تاکنون با آن آشنا نبوده اید، می پردازیم تا هرچه بیشتر با این گیاه شگفت انگیز و ادویه خوش طعم آشنا شده و از نوع اصلی آن به جای زعفران تقلبی استفاده نمایید.

خواص زعفران برای درمان بواسیر و درد مقعد

زعفران
زعفران

درد مقعد ناشی از بواسیر یکی از بیماری های شایع در اغلب کشورها می باشد، این بیماری ممکن است به دلایل مختلف از جمله یبوست، چاقی، نشستن طولانی مدت و …. به وجود آید.

به استناد منابع طب سنتی از جمله الحاوی و قانون ابوعلی سینا در حوزه خواص زعفران برای یبوست، درمان این درد در بحث خواص زعفران برای یبوست از نظر استفاده از گیاهان دارویی از جمله زعفران به این صورت است که بایستی برای مدت شش هفته و هر روز طی دو نوبت و هر نوبت مقدار 150 میلی گرم زعفران سرگل در 200 گرم آب جوش برای مدت 15 دقیقه دم بکشد و مصرف شود و یا اینکه با استفاده از شیاف که از زعفران به مقدار یک گرم و با 1 گرم کره کاکائو یک ترکیب درست شود و روزانه برای چهار هفته و هر شبانه روز طی سه نوبت از این ترکیب به داخل مقعد مالیده شود.

خواص زعفران برای زنان (رفع چین و چروک و جوان سازی پوست)

خواص زعفران برای زنان
خواص زعفران برای زنان

بجز اثرات درمانی زعفران برای قلب ، زعفران دارای اثر ضد باکتریایی بوده و یکی از مواد طبیعی بدون اثرات جانبی برای درمان آکنه می باشد.

تهیه ماسکی از مخلوط 2 گرم رشته زعفران اصل نگین ممتاز یا سرگل ممتاز، 3 قاشق غذاخوری شیر خام، ترجیحا بز یا گوسفند، 1 قاشق خوراک خوری پودر چوب صندل و یک قاشق خوراک خوری سر شیر یا خامه طبیعی می تواند در صورت استفاده مداوم برای حداقل 15 تا 20 روز سبب جوان سازی، درخشندگی و بالا کشیدگی پوست شود.

این مخلوط بر روی پوست مالیده همراه با ماساژ ملایم و سپس به مدت نیم ساعت دقیقه روی پوست بماند و بعد با آب ولرم شسته شود و می توان یکبار در روز این ماسک را استفاده نمود.

به این ترتیب پوستی سفت، صاف، براق و بدون آکنه ایجاد می شود. خواص زعفران به دلیل میزان فراوان ویتامین ریبوفلاوین (B2) در معالجه گلودرد، تورم زبان، ترک لبها و پوست و همچنین ناراحتی های پوستی بسیار از جمله آکنه پوستی بسیار موثر است.

مخلوط 2 تا 3 گرم زعفران اصل نگین ممتاز یا سرگل ممتاز، 4 گرم شیرین بیان و 4 گرم شیر خام درجه یک بز یا گوسفند با همدیگر مخلوط شده و تولید یک کرم طبیعی می نماید که می توان به صورت خمیر در روی سر، قسمتی که کم مو شده یا طاس می باشد برای مدت یک ساعت گذاشته شود.

این مخلوط بایستی به طور مداوم و برای چهار هفته روی قسمت طاس یا کم مو گذاشته شود تا آثار درمانی این مرحم یا کرم ظاهر گردد.

کمترین داروی شیمیایی یا ترکیب ثبت شده وجود دارد که اثری سریعتر از این کرم داشته باشد، ممکن است طول دوره درمان به دوازده هفته بسته به سن و سال افزایش یابد. این کرم می تواند از ریزش موها نیز جلوگیری نماید.

برای درمان تیرگی رنگ و خشکی پوست افرادی که قبلا پوست آنها کاملا شفاف و مرطوب بوده است می توان از مخلوط 2 گرم زعفران اصل به شرحی که قبلا گفته شد و عسل طبیعی اصل یک مخلوط عسل و زعفران تهیه نمود و به صورت مالیده شود و پس از مدت نیم ساعت صورت با آب ولرم شسته شود.

استفاده از این مخلوط اگر بیست روز ادامه یابد با توجه به ویژگی آبرسانی عسل به پوست و خاصیت درمان کنندگی زعفران، جریان خون در پوست بهبود پیدا کرده و درخشندگی و جوانی و رفع تیرگی پوست اتفاق می افتد.

همچنین در قرن بیست و یکم بشر به دنبال تنوع طلبی در مورد رنگ پوست هست، چه بسا بانوان سفید پوست اروپایی که از کشورهای انگلستان، ایرلند، کانادا، آلمان، نروژ و سوئد که در آرزوی استفاده از آفتاب داغ خط استوا به بندر دوبی مسافرت می کنند تا با بهره مندی از انرژی آفتاب پوستی برنزه پیدا کنند، و چه بسا ساکنان کمر بند داغ کره زمین با پوستی تیره که در آرزوی پناه بردن به سایه و در فکر ایجاد پوستی نرم و سفید هستند.

زعفران با خواص بی نظیر خود مشکل آفتاب زدگی و آفتاب سوختگی پوست های حساس را برطرف می نماید، برای تهیه ماسک زعفران بایستی 2 گرم زعفران اصل را با 4 گرم شیر خام بز یا گوسفند برای مدت 8 ساعت خیسانده شود، سپس ماسک مذکور باید به نواحی برنزه شده پوست مالیده شود.

اگر این ماسک برای مدت دو هفته هر روز به نقاط برنزه شده یا سوخته شده در اثر آفتاب شدید مالیده شود، به طور کلی اثر آفتاب سوختگی برطرف خواهد شد.

از دیگر خواص زعفران برای جوان سازی و رفع چین و چروک صورت زعفران در طب سنتی می باشد.

بدین منظور 2 گرم زعفران اصل را با 3 گرم گلاب ناب طبیعی اصل قمصر کاشان نه گلاب تقلبی چینی، ترکیب نموده و پس از گذشت 4 ساعت با استفاده از یک پنبه ترکیب به دست آمده را به صورت یا سایر نواحی بدن بمالید.

پس از گذشت نیم ساعت صورت یا بدن را با آب ولرم شتسشو دهید، اگر این کار را برای مدت یک ماه انجام دهید، خواص زعفران سبب خواهد شد پیری پوست به تعویق افتاده و کم کم حس جوانی، شادابی و طراوت به پوست برخواهد گشت.

همچنین در طب سنتی برای درمان و جلوگیری از جوش، آکنه، لکه ها، چروک و جوش های سر سیاه صورت از ماسک زعفران و ریحان استفاده می گردد.

برای تهیه ماسک زعفران و ریحان بایستی 1 گرم زعفران با 2 گرم برگ ریحان کاملا کوبنده شده و ماسک خمیری شکل درست کرد، سپس باید این ماسک روی پوست صورت یا سایر اعضا بدن مالیده شود و با گذشت نیم ساعت اعضا مربوطه با آب ولرم شسته گردد.

طرز تهیه انواع ماسک زعفران (ایجاد سفیدی پوست، درمان جوش و رشد مو)

طرز تهیه انواع ماسک زعفران
طرز تهیه انواع ماسک زعفران

زعفران در درمان جوش صورت و ایجاد شفافیت مصرف عام و گسترده یافته است و درمان با زعفران از طریق درست کردن ماسک زعفران بسیار اقتصادی و به صرفه بوده است و مصرف کنندگان را از عوارض جدی و خطرناک داروها و کرم های با بنیان مواد شیمیایی سرطان زا بی نیاز نموده است.

ماسک شیر و زعفران برای درمان جای جوش و سفید سازی و شفافیت پوست بسیار کاربردی و موثر است. برای تهیه ماسک زعفران لازم است یک قاشق غذاخوری شیر خام بز (حدود 4 گرم) یا ترجیحا شیر گوسفند و اگر به شیر گوسفند دسترسی نباشد شیر خام گاو را با یک قاشق چای خوری زعفران (حدود 2 گرم) را به خوبی مخلوط نمایید.

سپس سه قطره روغن اصل گل شمعدانی را به مخلوط فوق اضافه نمایید و سپس ماسک زعفران آماده مصرف خواهد بود، این ماسک بایستی برای مدت دو هفته و روز در اول صبح که پوست استراحت کامل کرده و صورت خسته نمی باشد استفاده شود، این ماسک را در حالت دراز کشیده و با استفاده از یک فرچه تمیز و نرم بهداشتی به صورت خود بمالید.

برای جلوگیری از ریزش این مخلوط پس از هر بار مالیدن مخلوط مذکور چند دقیقه صبر نموده و سپس تا اتمام ماسک زعفران درست شده کار را ادامه دهید.

لوگیری از ریزش این مخلوط پس از هر بار مالیدن مخلوط مذکور چند دقیقه صبر نموده و سپس تا اتمام ماسک زعفران درست شده کار را ادامه دهید.

برای تهیه انواع ماسک زعفران برای پوست پس از اینکه لایه ای از مخلوط حاصل کل صورت و گردن را پوشانید به مدت نیم ساعت در حالت استراحت کامل بمانید تا به خوبی ماسک زعفران جذب پوست صورت شما گردد.

توجه داشته باشید که برای بهره منده از خواص زعفران، باید نوع زعفران سرگل نگین ممتاز یا سرگل ممتاز درجه یک باشد و اگر از زعفران موجود در بازار استفاده می شود بایستی مقدار زعفران نیم گرم بیشتر استفاده شود.

برای گرفتن آب ماسک زعفران از روی صورت می توان از اسفنج بسیار نرم بهداشتی نیز استفاده کرد تا کمی از آب ماسک زعفران گرفته شود، بعد از گذشت نیم ساعت می توان صورت و گردن را با آب ولرم شستشو داد، زردی حاصل از زعفران به خودی خود با انواع صابون های گیاهی در طی مدت 2 ساعت پاک می شود، در صورتی که وقت کافی وجود نداشته باشد و یا عجله در کار باشد با استفاده از ترکیب ماست و جو پرک پوست صورت و گردن برای مدت 10 دقیقه به آرامی و طبق اصول فنی ماساژ صورت، ماساژ داده شود تا صورت و گردن به کلی سفید و جای جوش های صورت نیز در صورت استمرار استفاده از این ماسک به شرح فوق بعد از دو هفته کم رنگ و کم کم به حالت پوست طبیعی و شفاف بر خواهد گشت، برای سفید سازی کل پوست بدن این ماسک نیز قابل استفاده می باشد.

ماسک زعفران
ماسک زعفران

در صورتی که جای جوش صورت بسیار تیره رنگ شده است بایستی از ماسک زعفران با ترکیب یک قاشق چای خوری زعفران اصل نگین ممتاز یا سرگل ممتاز (حدود 2 گرم) و یک قاشق خوراک خوری ماست یا خامه ترش، یک قاشق چای خوری عسل طبیعی نه عسل تقلبی و مصنوعی و چهار قطره روغن پلانگ یا شمعدانی، ماسک زعفران مخصوص جای جوش را درست نمود و شبیه به ماسک زعفران در درمان تیرگی پوست مورد استفاده قرار داد، دوره درمان جای جوش با ماسک زعفران سه هفته به نحو مسمتر می باشد.

استفاده یک یا دو دفعه ماسک زعفران اثر معنی دار خاصی نخواهد داشت. خواص زعفران به همراه شیرین بیان و یا شیر در درمان موثر مو و کچلی تکه تکه به کار برده می شود.

به استناد منابع سنتی چینی، زعفران یک روشن کننده موثر و قوی برای پوست می باشد و از زعفران با خواص آنتی اکسیدانی اش برای درمان آکنه در کشور چین، مغولستان و کره مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین زعفران دارای خاصیت تمیز کنندگی و لایه برداری منحصر به فرد پوست بوده و در تمیز کردن و روشن کردن رنگ چهره به کار می رود.

برای این منظور 2 گرم زعفران اصل سرگل را در 3 گرم آب جوش حل نموده و یک شب در یخچال گذاشته سپس روز بعد با 4 گرم شیر پرچرب خام ترجیحا بز یا گوسفند و کمی شکر (نصف قاشق چای خوری) مخلوط نموده و 2 تا 3 قطره روغن نارگیل یا زیتون نیز به آن اضافه کرده و به عنوان یک ماسک روشن کننده و تقویت کننده پوست صورت می توان از آن استفاده کرد. این ماس

ک سبب روپن کردن پوست و لایه بردار بسیار قوی و لکه بر بی نظیر عمل نموده و پوستی براق و بدون لکه های تیره را برای مریض به ارمغان می آورد.

تخم آفتابگردان خام و زعفران و شیر را یک شبانه روز خیسانده و به سپس روز بعد به این مخلوط را مخلوط کرده و روی پوست صورت بمالید، این ماسک صورت باعث جلا و درخشندگی خواهد شد.

خواص زعفران برای مردان

خواص زعفران برای مردان
خواص زعفران برای مردان

انزال زودرس در مردان می تواند باعث ایجاد استرس، عدم رضایت در زندگی زناشویی یا تعارض بین زن و مرد گردد که مشکلات عدیده از آن ناشی می شود و بنابراین از اهمیت زیادی در زندگی بشر برخوردار است.

گزارشات متعدد علمی حاکی از آن است که بسیاری از اختلافات میان همسران ریشه در مسائل جنسی مانند انزال زودرس دارند و این نشان از ضرورت درمان و پیشگیری از ایجاد عواقب آن دارد.

در حال حاضر در شبکه فروش داروهای تجاری، داروهای فراوانی برای درمان انزال زودرس به فروش می رسند که عمدتا مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت و درمان نمی باشند.

ابن سینا می گوید اگر ناتوانی جنسی یک مریضی هست، باید آنرا درمان کرد.

یکی از مواد دارویی که ابن سینا و ذکریای رازی در درمان ناتوانی جنسی در مردان و زنان به آن توجه ویژه داشته اند، بهره مندی از خواص زعفران می باشد که شهوت انگیز بوده و باعث تقویت قوای جنسی می گردد.

مصرف روزانه 300 میلی گرم و برای مدت شش هفته در طب سنتی برای درمان ضعف قوای جنسی در روزگاران قدیم استفاده می شده است.

به استناد قانون ابو علی سینا در طب سنتی ایران باستان و دوره پس از اسلام، زنان از زعفران برای التیام گرفتگی عضلات در دوران قاعدگی و مشکلات پیش از قاعدگی و آقایان برای جلوگیری از انزال زودرس و ناباروری استفاده می کردند، همچنین از خواص زعفران به عنوان یک داروی سنتی مقوی غرایز جنسی استفاده می شده است.

در طب سنتی به خواص فراوان زعفران در درمان زود انزالی و رفع ناتوانی جنسی اشارات مکرر شده است و نسخه های فراوان نیز وجود دارد از جمله این مستندات حاکی است که خواص زعفران برای تحریک جنسی استفاده می شده و یا زعفران به صورت محرک جنسی قبل از خواب به همراه شیر و خرما کاربرد فراوان داشته است.

همچنین تاکیده شده که زعفران دارای مقادیری منگنز بوده که به تنظیم قند خون، هضم و جذب کربوهیدارتها و جذب کلسیم و همچنین به ترمیم بافتها، استخوان ها و هورمون های جنسی کمک می نماید.

به استناد مطالعاتی بالینی که توسط دانشمند ایرانی، شمسا در دانشگاه علوم پزشکی بیمارستان قائم مشهد انجام شد، اثرات درمانی خواص زعفران در ناتوانی جنسی مردان تایید شده است. این پژوهش درمانی 200 بیمار که عمدتا 62 سال سن داشتند و با ناتوانی جنسی مواجه بودند را تحت پوشش درمان آزمایشی قرار داده است.

بر اساس این روش درمانی برای مدت 10 روز و هر روز 200 میلی گرم زعفران به بیماران داده شده و در دهمین روز از انجام این تحقیق بیماران با دستگاه رجی اسکن مورد آزمایش قرار گرفتند که نتیجه آن افزایش قابل توجه قدرت جنسی در آنان بوده است.

در حوزه تحقیقاتی دیگر در موضوع خواص زعفران برای مردان در مطالعه ای که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شد 20 مرد که دارای مشکل نعوظ آلت بودند به مدت 10 روز هر روز تحت درمان با قرص 200 میلی گرمی زعفران قرار گرفتند.

نتایج حاصل نشان داد که بعد از 10 روز هم در حالت شق شدن پایه آلت هم سرعت سفت شدن و بزرگ شدن سر آلت تغییر معنی داری صورت پذیرفته است.

در مطالعه ای دیگر که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد روی موش های نر آزمایشگاهی انجام شد، این موش های نر برای یک دوره با عصاره آبی زعفران تغذیه شدند، بعد از طی دوره آزمایش میل جنسی موش های نر به حد معنی داری افزایش پیدا کرد.

درمان بلوغ زودرس با خواص زعفران

برای درمان بلوغ زودرس می توان گفت یکی از مهمترین مشکلات جوامع کشورهای جهان سوم بلوغ دختران و پسران آنها می باشد، جوامع عقب افتاده ای که بعضا از رشد و نمو طبیعی فرزندان خود هراسان هستند.

هنوز بسیارند کشورهایی که دختران خود را ختنه می کنند تا دیر به مرحله بلوغ برسند و یا هرگز این مرحله را درک نکنند.

در چنین کشورهایی که معمولا عقب افتاده و یا در حال توسعه هستند از خواص زعفران برای درمان بلوغ زودرس استفاده می کنند.

بلوغ زودرس می تواند برای دختران و پسران و در روند تحصیل آنها ایجاد مشکلاتی نماید.

دختران و پسرانی که هنوز آمادگی پذیرش رشد و تغییر شکل اندام های زنانه و مردانه را ندارند.

در تحقیقی که در کشور چین و در طب سنتی انجام گرفته، اثرات درمانی خواص زعفران در به تاخیر انداختن بلوغ و تاخیر در شروع عادت ماهیانه دخترانی که در سن هشت تا دوازده سال بوده اند، موثر بوده است.

میزان مصرف زعفران در طب سنتی برای یک دوره شش هفته ای، هر روز 200 میلی گرم و به صورت دمنوش زعفران در طی دو نوبت بوده است. خواص زعفران در کنترل میزان هورمون هایی که شروع کننده مرحله بلوغ زودرس هستند، موثر بوده است.

در پایان اگر شما عزیزان هم در زمینه ی خواص زعفران سوال و یا تجربه ای دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارائه تجربه کاربری بهتر Cookie های شما را ذخیره می کنیم. در صورتی که مایل هستید دکمه "موافقم" را انتخاب نمایید. موافقم ادامه

Privacy & Cookies Policy