خواص زعفران

۱۵۳

خواص زعفران بر مردم جهان از شرق دور گرفته تا غرب واضح و آشکار است، قدمت این َآشنایی دیرینه چند هزار ساله است، به نحوی که مستند های علمی تمدن های کهن بشری گواه این واقعیت هستند، با ادامه مقاله همراه ما باشید.

خواص زعفران برای مغز

زعفران
زعفران

جسم و اعصاب و روان انسان ارتباط و وابستگی شدید به هم دارند لذا بیماری در هر کدام ایجاد شود، دیگری را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. عوارض و علائم بیماری جسمی معمولا با چشم قابل دیدن و یا با حواس پنجگانه قابل درک می باشند، اما علائم بیماری اعصاب و روان معمولا در عواطف، احساسات و رفتار فرد نفوذ پیدا می کند و در اوایل بیماری یک حس و حالت های مبهمی است که فرد به راحتی آن را درک نمی کند.

در بحث خواص زعفران برای مغز ویتامین های گروه ب نقش مهمی در کارکرد عصبی بدن دارد و مقدار بالای ویتامین ب 6 در زعفران موجب می شود که سیستم عصبی بهتر عمل کند و از برخی بیماری های خطرناک عصبی جلوگیری نماید.

از دوران ایران باستان نوشیدنی شربت زعفران شهرت جهانی داشته است، از این شربت به نحو گسترده و در گرما گرم جنگ سپاه بزرگ امپراطوری ایران با سپاه یونان از این شربت تسکین دهنده اعصاب بسیار استفاده می شده است. خواص زعفران در شربت آن یک نوشیدنی سنتی و مختص ایرانیان از گذشته های بسیار دور بوده که باعث رفع خستگی، رفع عصبانیت و تسکین اعصاب می شده است و همچنین فرح بخش و شاد کننده نیز بوده است.

امروزه بر اساس تحقیقات متعدد این خواص زعفران به اثبات رسیده است، خاصیت تسکین دهندگی اعصاب یکی از خواص زعفران به شمار می رود که باعث نشاط آوری می شود.

تهیه شربت زعفران که از دم کرده زعفران سرگل تهیه شده باشد در لحظاتی که فرد بیمار دچار ناراحتی و اندوه هست، به افزایش نشاط و برطرف شدن اندوه بیمار کمک می کند و در زمان عصبانیت و خشم، آرام بخش و تسکید دهنده است.

تهیه این شربت بایستی نیم گرم زعفران سرگل را در 2 لیوان آب جوش دم نموده و پس از 10 دقیقه آن را با دو قاشق مربا خوری عسل مخلوط کرده، سپس آن را در یخچال گذاشته تا سرد شود و بعد نوشیده شود.

از دیگر خواص زعفران برای مغز می توان به رفع سر درد و تشنجات مغزی اشاره کرد. بر اساس نتایج تحقیقاتی در دانشگاه فوکوئوکا ژاپن، کاروتنوئید موجود در زعفران توانست از انسداد شریان مغزی در موش آزمایشگاهی جلوگیری نماید، نتایج حاصل از این تحقیقات حاکی است که در بحث خواص زعفران کروسین در تولید سروتونین نقش داشته و استفاده از زعفران می تواند یک روش درمانی برای این بیماری وسواس مزمن باشد.

زعفران همچنین می تواند به فعالیت های مغزی مانند دریافت و نگهداری اطلاعات کمک موثری بکند. اثرات کروسین بر آسیب ناشی از ایسکمی در عروق ریز مغزی موش کوچک آزمایشگاهی بررسی و معلوم شده که استفاده از کروسین در موش کوچک آزمایشگاهی که برای 20 دقیقه شریان کاروتنوئید مشترک هر دو طرف مغز بسته شده (ایسکمی موقت کل مغز) واکنش های اکسیداتیو را در عروق ریز مغز مهار و از تخریب ریز ساختار سلول های آندوتایال عروق ریز قشر مغز پیشگیری نموده است.

بر این اساس پیشنهاد شده که کروسین از مغز در برابر تنش شدید اکسداتیو محافظت می کند و یک کاندید درمانی بالقوه در ایسکمی موقتی کل مغز است.

از دیگر خواص زعفران برای مغز می توان به تقویت حافظه، یادگیری و درمان آلزایمر اشاره کرد. تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان ژاپنی حاکی است که زعفران خصوصا ماده رنگدانه کروسین جهت مشکلات یادگیری موثر و کاربردی بوده است. در ژاپن از زعفران کپسوله شده در درمان بیماری پارکینسون، فراموشی و التهاب استفاده می گردد.

گل زعفران
گل زعفران

ایران و ژاپن تحقیقات زیادی بر روی خواص زعفران در درمان آلزایمر، پارکینسون و افسردگی انجام داده اند. تحقیقات کلینیکی نشان داده که گلبرگ زعفران 30 میلی گرم در بار در روز در درمان افسردگی و صرع مانند داروهای فلوکستین و پروزاک می باشد. این میزان همچنین در درمان آلزایمر خفیف به مانند داروهای دانپزیل و آریسپت عمل می کند.

کروسین موجود در زعفران به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی سیستم عصبی در دفاع از بیماری های عصبی در بحث خواص زعفران به کار برده می شود. به عنوان داروی ضد افسردگی و خواب آور ترکیبات کروسین و سافرانال موثر هستند.

از دیگر خواص زعفران برای مغز می توان به کاهش میزان استرس و درمان ضعف اعصاب اشاره کرد. بر اساس تحقیقاتی که در ترکیه توسط عبدولاو صورت گرفته، عصاره زعفران تاثیر شگرفی روی افزایش میزان پراکسیداسیون چربی و سطح گلوتاتیون گذاشته است که این سبب از بین رفتن رادیکالهای آزاد در بدن می گردد.

وی تاکید کرده که زعفران قدرت حفاظتی از سلول های عصبی را در برابر مسمومیت دارا بوده و همچنین زعفران حاوی ترکیبات آرام بخشی مانند سافرانال است که بر روی سیستم عصبی اثر گذاشته و مانند داروی مسکن عمل می کند و با دارا بودن مواد ضد درد گیاهی می تواند نقش مهمی برای آرام کردن بدن داشته باشد. این خواص زعفران یعنی آرام بخش بودن زعفران، باعث تسکین درد و کاهش میزان استرس و اضطراب و خواب بهتر و تدریجا تسکین دادن فکر و روح می گردد.

تغییرات هورمونی در طی دوران بارداری باعث احساسات اضطراب، هیجان فوق العاده و خستگی فکری گشته که خواص زعفران می تواند به عنوان ضد افسردگی بر روی فکر تاثیر بگذارد. این تاثیر منحر به فرد زعفران به علت افزایش میزان اکسیژن خون دریافتی توسط مغز است و در نتیجه ترشح هورمون سروتونین (هورمون حس خوشحالی) بالا خواهد رفت.

برای رفع استرس و درمان ضعف اعصاب بایستی به مدت یک ماه و هر شد مقدار 250 میلی گرم زعفران به صورت دمنوش در 250 سی سی آب جوش برای مدت 15 دقیقه در یک قوری چینی دم بکشد و قبل از خواب نوشیده شود.

خواص زعفران برای قلب

خواص زعفران
خواص زعفران

اثرات درمانی دیگر خواص زعفران شامل کاهش فشار خون، پایین آوردن ضربان قلب و تحریک سیستم تنفسی، تهسیل عمل هضم غذا و کبد و نهایتا رقیق کننده خون خواهد بود که همگی از خواص زعفران برای قلب هستند. پتاسیم موجود در زعفران باعث کنترل ضربان قلب شده که اثر حفاظتی بر قلب را ایفا می نماید.

مطالعاتی که درباره این خواص زعفران در اسپانیا انجام شده، حاکی است که در منطقه زعفران کاری که بیشتر مردم از زعفران استفاده می کرده اند، میزان مراجعات پزشکی به دلیل نارسائی قلبی در سطح معنی داری کمتر بوده است.

گل زعفران
گل زعفران

خواص زعفران در درمان سکته و بیماری های قلبی، کاهش احتمال بروز حمله های قلبی به دلیل ذوب چربی های اطراف قلب و کاهش کلسترول، جلوگیری از گرفتگی رگها و بهبود افزایش عملکرد، افزایش قدرت قلب و تنظیم فشار خون سرخرگی، به دلیل وجود ریبوفلاوین و تیامین موثر می باشد.

خوردن روزانه 100 میلی گرم زعفران به صورت مخلوط با شیر برای مدت شش هفته منجر به بهبود وضعیت آنتی اکسیدانی خون بیماران مبتلا به بیماری کرونر قلبی شده است. زعفران سبب تقویت قلب نوزادان شده و حتی تا بزرگسالی هم می تواند به این منظور مورد استفاده جهت بهره مندی از خواص زعفران قرار گیرد.

ترکیبات کروسین، کروستین و آنتی اکسیدان های دیگر زعفران سبب تقویت قلب شده و با اثرات ضد آترواسکلروز آن می تواند تشکیل فوم سلول را کنترل نموده، سبب ضخیم شدن اینتیما آیورت و تسریع در دفع چزبی های مدفوعی گردد. در نتیجه به سلامت قلب کمک بسیاری می کند.

زعفران یک داروی قلبی است که کارکرد قلب را آسان کرده و خواص آنتی اکسیدانی آن مشکلات تنقسی را از طریق کاهش کلسترول و تری گلیسیرید تنظیم می کند و کروسین زعفران به رگها برای پمپ کردن اکسژن کافی به سیستم تنفسی، سیر کولاسیون جریان خون و تنظیم کردن ضربان قلب کمک موثری می کند.

در این بحث خواص زعفران برای قلب با افزایش سطح پتاسیم به سلامت قلب و پایین آمدن میزان استرس و فشار خون و آرتروز کمک کرده و فشار خون متعادل باعث می شود تنش روی سیستم قلبی عروقی کاهش یابد و در نتیجه مانع سکته و ایست های قلبی گردد.

در یک تحقیق که در دانشگاه علوم پزشکی ایران جهت این موضوع خواص زعفران انجام شد، عصاره آبی کلاله زعفران پایین آورنده فشار خون بوده و اثر بخشی سافرانال بیشتر از کروسین گزارش شده است. سافرانال و کروسین هر دو از مواد موثره زعفران می باشند.

مصرف روزانه 20 تا 30 میلی گرم کلاله زعفران سرگل درجه یک در یک لیوان شیر توسط زنان باردار سبب کاهش فشار خون خانمها و استراحت عضله ها در طی دوران بارداری می شود. در این دوره زنان بسیار به این موارد حساس هستند و می تواند دوره حاملگی را بسیار خوشایند نماید. زعفران حاوی مینرالهایی مانند منگنز، منیزیم و پتاسیم است که به عنوان آنتی اسید در این حوزه خواص زعفران عمل کرده و فشار خون را متعادل می نماید. طبق مطالعات انجام شده، گزارش شده است که چای زعفران از تجمع کلسترول در رگها جلوگیری می کند و به این ترتیب از بروز و یا توسعه بیماری های قلبی جلوگیری می نماید.

خواص زعفران+قاعدگی

زعفران
زعفران

درد قاعدگی عبارت است از بروز درد شدیدی هنگام عادت ماهیانه که مانند دل پیچه است و اغلب در سطح زیر و وسط شکم ایجاد می شود، گاهی این دردها تا زیر کمر و حتی کلیه های فرد را فرا می گیرد. هر دختری که به سن بلوغ می رسد، چرخه قاعدگی در او شروع به فعالیت می کند، قاعدگی های دردناک بیشتر دختران جوان را تحت تاثیر قرار می دهد، و از گذشته تا کنون این دردها بیشتر در بین این رده سنی دیده شده است، دردهای حین عادت ماهانه دختران یکی از شایع ترین شکایات آنها در طول این دوره، خصوصا برای دختران جوانی است که تازه به سن بلوغ رسیده اند.

تغییرات خلق و خوی دختران، پرخاشگری و احساس خستگی آنها در هنگام پریود گاهی بسیار شدید و آزار دهنده است، در این زمان وضعیت هورمون های دختران به هم ریخته و زود عصبانی می شوند و این وضعیت ممکن است تا 5 روز طول بکشد، از دست دادن اشتها، سردرد، تهوع، استفراغ، معده درد، اسهال، کسالت، کمر درد شدید، بی حوصلگی به مطالعه، درس و کلاس زندگی سختی را در این چند روز برای دختران رقم می زند که خسارت سنگینی به راندمان تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان در دوران آموزشی یا فصل امتحانات به دختران وارد می نماید.

در طب سنتی ابوعلی سینا و رازی در این حوزه از خواص زعفران برای درمان درد دختران و اختلالات قاعدگی در دوران قاعدگی و مشکلات پیش از قاعدگی آنها از زعفران به صورت دم نوش گیاهی استفاده می شده است و هم اکنون نیز در طب سنتی رواج دارد. در کشور چین هنوز هم مادر بزرگ ها برای ضد درد دوران قاعدگی دختران جوان و یا زنانی که دوران قاعدگی آنها نامنظم و یا به تاخیر افتاده است و توام با درد می باشد، چای زعفران و یا شیر زعفرانی را برای یک دوره یک ماهه جهت خواص زعفران تجویز می کنند.

دختران جوان که تازه به سن باروری و قاعدگی رسیده اند، معمولا درد ناشی از قاعدگی در این سنین بیشتر و زعفران یکی از گیاهان دارویی است که نسخه استفاده از آن در طب سنتی ایرانی وجود داشته و برای کاهش درد قاعدگی بانوان از خواص زعفران استفاده شده و می شود.

مادر ها و مادربزرگ ها در کشور موراکو برای ضد درد دوران قاعدگی دمنوش زعفران به دختران کم سن و سال می نوشانند تا مرحله آغاز قاعدگی بدون درد را تجربه کنند. به استناد تحقیقات مصرف صحیح زعفران می تواند تولید سروتونین را در مغز کنترل و برای درمان اختلالات قاعدگی و افسردگی جهت بهره مندی از خواص زعفران استفاده شود.

خواص زعفران نیرو بخش و قاعده آور بوده به طوری که مصرف دمنوش روزانه حدود 300 میلی گرم زعفران اصل سرگل در سه وعده و هر 12 ساعت یک وعده (هر وعده 150 میلی گرم) آثار مهمی در معالجه اختلالات قاعدگی دختران دارد، زعفران قاعدگی را تحریک کرده و درد شدید کمر ناشی از اختلالات قاعدگی را آرام می کند.

در حوزه خواص زعفران+قاعدگی این پژوهش نشان می دهد علت عوارض پیش از قاعدگی و علائم افسردگی، تغییرات در فعالیت سروتونین می باشد که خواص زعفران روی ماده شیمیایی سروتونین در مغز و نحوه فعالیت آن اثر می گذارد. سروتونین نوعی انتقال دهنده عصبی است که نقش مهمی در خوابیدن، تعدیل حالت و رفتار، اشتها و آرامش اعصاب و غیره دارد.

خواص زعفران برای یبوست

زعفران
زعفران

درد مقعد ناشی از بواسیر یکی از بیماری های شایع در اغلب کشورها می باشد، این بیماری ممکن است به دلایل مختلف از جمله یبوست، چاقی، نشستن طولانی مدت، کم شدن توان عضلانی در سنین بالا، جراحی راست روده، سرطان روده بزرگ، بالا بردن فشار خون در سیستم سیاهرگی دستگاه گوارش، رژیم غذایی بدون فیبر به وجود می آید.

به استناد منابع طب سنتی از جمله الحاوی و قانون ابوعلی سینا در حوزه خواص زعفران برای یبوست، درمان این درد در بحث خواص زعفران برای یبوست از نظر استفاده از گیاهان دارویی از جمله زعفران (خواص زعفران) به این صورت است که بایستی برای مدت شش هفته و هر روز طی دو نوبت و هر نوبت مقدار 150 میلی گرم زعفران سرگل در 200 گرم آب جوش برای مدت 15 دقیقه دم بکشد و مصرف شود و یا اینکه با استفاده از شیاف که از زعفران به مقدار یک گرم و با 1 گرم کره کاکائو یک ترکیب درست شود و روزانه برای چهار هفته و هر شبانه روز طی سه نوبت از این ترکیب به داخل مقعد مالیده شود.

خواص زعفران برای عضلات

خواص زعفران برای عضلات
خواص زعفران برای عضلات

کوفتگی و گرفتگی عضلات از جمله شایع ترین صدمات ورزشی و حالت دردآوری هستند که به دفعات در طول زندگی هر فردی اعم از ورزشکار یا غیر ورزشکار ممکن است، اتفاق بیفتد و باعث کاهش کارایی و عمکلرد ورزشی می شود. اگرچه درمان های متعددی در ورزش برای این عارضه ها پیشنهاد شده ولی تاکنون روش موثری یافت نشده است. با توجه به عوارض زیاد مصرف داروهای شیمیایی موثر در کاهش درد و التهاب و سایر عوارض کوفتگی عضلانی تاخیری، امروزه به جایگزینی این داروها با ترکیبات طبیعی کم خطر توجه زیادی شده است.

برخی از دوستان در مقاله ای با عنوان تاثیر عصاره ی آبی گیاه زعفران بر درد مزمن ناشی از آزمون فرمالین در موش سوری اظهار داشتند که عصاره زعفران موجب بی دردی در موش شده و این اثر را ناشی از مهار آنزیم نیتریک اکساید سنتتاز دانسته اند. ویتامین C تقویت سیستم دفاعی بدن، آهن باعث تصفیه خون و ویتامین ب6 در تشکیل سلول های قرمز کمک کرده و در کارکرد سلول های عصبی تاثیر دارد. پتاسیم باعث تعادل مایعات در سلول ها می شود که این عمل در گرفتگی عضلات نقش مهمی ایفا می نماید.

در این حوزه از خواص زعفران برای عضلات، در یک تحقیق دیگر در دانشگاه محقق اردبیلی تحت عنوان تاثیرات ضد التهابی زعفران و ایندومایسین در پیشگیری و درمان کوفتگی انجام گرفت، مقایسه تاثیرات ضد دردی و ضد التهابی مصرف ده روزه زعفران و ایندومتاسین در پیشگیری از کوفتگی عضلانی تاخیری بررسی شد. مطالعه روی 39 دانشجوی پسر سالم در سه گروه زعفران (300 میلی گرم)، ایندومتاسین (75 میلی گرم) و کنترل به مدت ده روز انجام گرفت. پس از هفت روز، با دستگاه پرس پا و وزنه معادل 80 درصد حداکثر نیروی ایزوتونیک در چهار نوبت و هر نوبت با 20 تکرار و 3 دقیقه استراحت بین هر نوبت کوفتگی عضلانی ایجاد شد. قبل از دوره مصرف و نیز بلافاصله، 24، 48 و 72 ساعت پس از انجام پروتکل ایجاد کوفتگی عضلانی، محیط ران اندازه گیری شد و سنجش ادراک درد با شاخص VAS صورت پذیرفت و همچنین آستانه و حداکثر تحمل درد فشاری بر عضله چهار سر ران اندازه گیری شد و مصرف خوراکی ادامه داشت.

از آزمون های تحلیل واریانس با اندازه گیری مکرر استفاده شد. نتایج نشان داد که خواص زعفران و ایندومتاسین موجب کاهش شایان ملاحظه و معنی دار درد و التهاب شدند. همچنین، مقایسه ی آن با داروی ایندومتاسین که برای پیشگیری و درمان درد و التهاب در کوفتگی عضلانی انجام شد، نشان داد، خواص زعفران بیش از ایندومتاسین در کاهش درد و التهاب کوفتگی عضلانی تاخیری موثر داشت. نتایج آزمون های سنجش درد در گروه زعفران نسبت به ایندومتاسین نیز نشان داد که گروه زعفران بیشترین اندازه ی اثر در آزمون های کنترل درد را نیز دارا بوده است، همین طور پیشنهاد شده اگر قبل از انجام فعالیت ورزشی از مکمل زعفران استفاده بشود می تواند محرک مناسبی برای بهبود و افزایش کارایی دستگاه ضد اکسایشی باشد.

از دیگر خواص زعفران می توان بر اثر بخشی آن در درمان کوفتگی عضلات و بهبود و درمان رماتیسم اشاره کرد. کوفتگی عضلات مختلف بدن و بروز رماتیسم به ویژه در ناحیه زانو از مشکلات شایع در بین مردم است و خواص زعفران می تواند در درمان این بیماری ها و مشکلات بسیار موثر باشد. برای برطرف کردن مشکل رماتیسم و کوفتگی عضلات می توان از استعمال خارجی زعفران استفاده کرد، یعنی جوشانده زعفران را بر روی موضع آسیب دیده بمالید و این عمل را در چند روز متوالی تکرار کنید.

روغن و کرم حاصل از گل زعفران با استفاده از ماساژ دادن باعث کاهش درد و ناراحتی بدن گردیده و در افرادی با مشکلات آرتروز، دردهای ورزشی و دیگر تورم بدن مفید می باشد و همچنین از این روغن و کرم می توان در زخمها و کوفتگی عضلانی استفاده نمود. خواص آنتی اکسیدانی آن ترمیم بافت ها را تسریع می نماید.

خواص زعفران برای زنان

خواص زعفران برای زنان
خواص زعفران برای زنان

زعفران دارای اثر ضد باکتریایی بوده و یکی از مواد طبیعی بدون اثرات جانبی برای درمان آکنه می باشد، تهیه ماسکی از مخلوط 2 گرم رشته زعفران اصل نگین ممتاز یا سرگل ممتاز، 3 قاشق غذاخوری شیر خام، ترجیحا بز یا گوسفند، 1 قاشق خوراک خوری پودر چوب صندل و یک قاشق خورا خوری سر شیر یا خامه طبیعی می تواند در صورت استفاده مداوم برای حداقل 15 تا 20 روز سبب جوان سازی، درخشندگی و بالا کشیدگی پوست شود. این مخلوط بر روی پوست مالیده همراه با ماساژ ملایم و سپس به مدت نیم ساعت دقیقه روی پوست بماند و بعد با آب ولرم شسته شود و می توان یکبار در روز این ماسک را استفاده نمود. به این ترتیب پوستی سفت، صاف، براق و بدون آکنه ایجاد می شود. خواص زعفران به دلیل میزان فراوان ویتامین ریبوفلاوین (B2) در معالجه گلودرد، تورم زبان، ترک لبها و پوست و همچنین ناراحتی های پوستی بسیار از جمله آکنه پوستی بسیار موثر است.

مخلوط 2 تا 3 گرم زعفران اصل نگین ممتاز یا سرگل ممتاز، 4 گرم شیرین بیان و 4 گرم شیر خام درجه یک بز یا گوسفند با همدیگر مخلوط شده و تولید یک کرم طبیعی می نماید که می توان به صورت خمیر در روی سر، قسمتی که کم مو شده یا طاس می باشد برای مدت یک ساعت گذاشته شود. این مخلوط بایستی به طور مداوم و برای چهار هفته روی قسمت طاس یا کم مو گذاشته شود تا آثار درمانی این مرحم یا کرم ظاهر گردد. کمترین داروی شیمیایی یا ترکیب ثبت شده وجود دارد که اثری سریعتر از این کرم داشته باشد، ممکن است طول دوره درمان به دوازده هفته بسته به سن و سال افزایش یابد. این کرم می تواند از ریزش موها نیز جلوگیری نماید.

برای درمان تیرگی رنگ و خشکی پوست افرادی که قبلا پوست آنها کاملا شفاف و مرطوب بوده است می توان از مخلوط 2 گرم زعفران اصل به شرحی که قبلا گفته شد و عسل طبیعی اصل یک مخلوط عسل و زعفران تهیه نمود و به صورت مالیده شود و پس از مدت نیم ساعت صورت با آب ولرم شسته شود، و در این حوزه از خواص زعفران برای زنان استفاده از این مخلوط اگر بیست روز ادامه یابد با توجه به ویژگی آبرسانی عسل به پوست و خاصیت درمان کنندگی خواص زعفران، جریان خون در پوست بهبود پیدا کرده و درخشندگی و جوانی و رفع تیرگی پوست اتفاق می افتد.

همچنین در قرن بیست و یکم بشر به دنبال تنوع طلبی در مورد رنگ پوست هست، چه بسا بانوان سفید پوست اروپایی که از کشورهای انگلستان، ایرلند، کانادا، آلمان، نروژ و سوئد که در آرزوی استفاده از آفتاب داغ خط استوا به بندر دوبی مسافرت می کنند تا با بهره مندی از انرژی آفتاب پوستی برنزه پیدا کنند، و چه بسا ساکنان کمر بند داغ کره زمین با پوستی تیره که در آرزوی پناه بردن به سایه و در فکر ایجاد پوستی نرم و سفید هستند، زعفران با خواص بی نظیر خود مشکل آفتاب زدگی و آفتاب سوختگی پوست های حساس را برطرف می نماید، برای تهیه ماسک زعفران بایستی 2 گرم زعفران اصل را با 4 گرم شیر خام بز یا گوسفند برای مدت 8 ساعت خیسانده شود، سپس ماسک مذکور باید به نواحی برنزه شده پوست مالیده شود، اگر این ماسک برای مدت دو هفته هر روز به نقاط برنزه شده یا سوخته شده در اثر آفتاب شدید مالیده شود، به طور کلی اثر آفتاب سوختگی برطرف خواهد شد.

در این حوزه از خواص زعفران برای جوان سازی و رفع چین و چروک صورت زعفران در طب سنتی استفاده گسترده یافته است، برای این منظور 2 گرم زعفران اصل را با 3 گرم گلاب ناب طبیعی اصل قمصر کاشان نه گلاب تقلبی چینی، ترکیب نموده و پس از گذشت 4 ساعت با استفاده از یک پنبه ترکیب به دست آمده را به صورت یا سایر نواحی بدن بمالید، پس از گذشت نیم ساعت صورت یا بدن را با آب ولرم شتسشو دهید، اگر این کار را برای کدت یک ماه انجام دهید، خواص زعفران سبب خواهد شد پیری پوست به تعویق افتاده و کم کم حس جوانی، شادابی و طراوت به پوست برخواهد گشت.

همچنین در طب سنتی برای درمان و جلوگیری از جوش، آکنه، لکه ها، چروک و جوش های سر سیاه صورت از ماسک زعفران و ریحان استفاده می گردد. برای تهیه ماسک زعفران و ریحان بایستی 1 گرم زعفران با 2 گرم برگ ریحان کاملا کوبنده شده و ماسک خمیری شکل درست کرد، سپس باید این ماسک روی پوست صورت یا سایر اعضا بدن مالیده شود و با گذشت نیم ساعت اعضا مربوطه با آب ولزم شسته گردد.

طرز تهیه انواع ماسک زعفران

طرز تهیه انواع ماسک زعفران
طرز تهیه انواع ماسک زعفران

ماسک شیر و زعفران برای درمان جای جوش و سفید سازی و شفافیت پوست بسیار کاربردی و موثر است. برای تهیه ماسک زعفران لازم است یک قاشق غذاخوری شیر خام بز (حدود 4 گرم) یا ترجیحا شیر گوسفند و اگر به شیر گوسفند دسترسی نباشد شیر خام گاو را با یک قاشق چای خوری زعفران (حدود 2 گرم) را به خوبی مخلوط نمایید سپس سه قطره روغن اصل گل شمعدانی را به مخلوط فوق اضافه نمایید و سپس ماسک زعفران آماده مصرف خواهد بود، این ماسک بایستی برای مدت دو هفته و روز در اول صبح که پوست استراحت کامل کرده و صورت خسته نمی باشد استفاده شود، این ماسک را در حالت دراز کشیده و با استفاده از یک فرچه تمیز و نرم بهداشتی به صورت خود بمالید، برای جلوگیری از ریزش این مخلوط پس از هر بار مالیدن مخلوط مذکور چند دقیقه صبر نموده و سپس تا اتمام ماسک زعفران درست شده کار را ادامه دهید.

در این حوزه از طرز تهیه انواع ماسک زعفران برای پوست پس از اینکه لایه ای از مخلوط حاصل کل صورت و گردن را پوشانید به مدت نیم ساعت در حالت استراحت کامل بمانید تا به خوبی ماسک زعفران جذب پوست صورت شما گردد. توجه داشته باشید که برای بهره منده از خواص زعفران، باید نوع زعفران سرگل نگین ممتاز یا سرگل ممتاز درجه یک باشد و اگر از زعفران موجود در بازار استفاده می شود بایستی مقدار زعفران نیم گرم بیشتر استفاده شود.

برای گرفتن آب ماسک زعفران از روی صورت می توان از اسفنج بسیار نرم بهداشتی نیز استفاده کرد تا کمی از آب ماسک زعفران گرفته شود، بعد از گذشت نیم ساعت می توان صورت و گردن را با آب ولزم شستشو داد، زردی حاصل از زعفران به خودی خود با انواع صابون های گیاهی در طی مدت 2 ساعت پاک می شود، در صورتی که وقت کافی وجود نداشته باشد و یا عجله در کار باشد با استفاده از ترکیب ماست و جو پرک پوست صورت و گردن برای مدت 10 دقیقه به آرامی و طبق اصول فنی ماساژ صورت، ماساژ داده شود تا صورت و گردن به کلی سفید و جای جوش های صورت نیز در صورت استمرار استفاده از این ماسک به شرح فوق بعد از دو هفته کم رنگ و کم کم به حالت پوست طبیعی و شفاف بر خواهد گشت، برای سفید سازی کل پوست بدن این ماسک نیز قابل استفاده می باشد.

ماسک زعفران
ماسک زعفران

در صورتی که جای جوش صورت بسیار تیره رنگ شده است بایستی از ماسک زعفران با ترکیب یک قاشق چای خوری زعفران اصل نگین ممتاز یا سرگل ممتاز (حدود 2 گرم) و یک قاشق خوراک خوری ماست یا خامه ترش، یک قاشق چای خوری عسل طبیعی نه عسل تقلبی و مصنوعی و چهار قطره روغن پلانگ یا شمعدانی، ماسک زعفران مخصوص جای جوش را درست نمود و شبیه به ماسک زعفران در درمان تیرگی پوست مورد استفاده قرار داد، دوره درمان جای جوش با ماسک زعفران سه هفته به نحو مسمتر می باشد. استفاده یک یا دو دفعه ماسک زعفران اثر معنی دار خاصی نخواهد داشت. خواص زعفران به همراه شیرین بیان و یا شیر در درمان موثر مو و کچلی تکه تکه به کار برده می شود.

با استناد منابع سنتی چینی، زعفران یک روشن کننده موثر و قوی برای پوست می باشد و از زعفران با خواص آنتی اکسیدانی اش برای درمان آکنه در کشور چین، مغولستان و کره مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین زعفران دارای خاصیت تمیز کنندگی و لایه برداری منحصر به فرد پوست بوده و در تمیز کردن و روشن کردن رنگ چهره به کار می رود.

برای این منظور 2 گرم زعفران اصل سرگل را در 3 گرم آب جوش حل نموده و یک شب در یخچال گذاشته سپس روز بعد با 4 گرم شیر پرچرب خام ترجیحا بز یا گوسفند و کمی شکر (نصف قاشق چای خوری) مخلوط نموده و 2 تا 3 قطره روغن نارگیل یا زیتون نیز به آن اضافه کرده و به عنوان یک ماسک روشن کننده و تقویت کننده پوست صورت می توان از آن استفاده کرد، این ماسک سبب روپن کردن پوست و لایه بردار بسیار قوی و لکه بر بی نظیر عمل نموده و پوستی براق و بدون لکه های تیره را برای مریض به ارمغان می آورد. تخم آفتابگردان خام و زعفران و شیر را یک شبانه روز خیسانده و به سپس روز بعد به این مخلوط را مخلوط کرده و روی پوست صورت بمالید، این ماسک صورت باعث جلا و درخشندگی خواهد شد.

خواص زعفران برای چشم

خواص زعفران برای چشم
خواص زعفران برای چشم

تاکنون تحقیقات نشان داده که زعفران به جریان خون در رتینای چشم کمک کرده و این تسریع جریان خون در رتینا در سنین میانسالی و پیری در اثر اجسام زرد ماکولا تاثیر به سزایی دارد.

تحقیقات بیشتر بر روی اثرات و خواص زعفران بر مشکلات چشمی روی خرگوش های آلبینو نشان داد، که قرار گرفتن در نور آفتاب تاثیری بر رتینا نداشت و در صورت عدم مصرف زعفران صدمه به رتینا وارد می شد، در گروه شاهد تاثیر منفی نور آفتاب به دست آمد نتایج 1 روز و 1 هفته بعد از قرار گرفتن در نور آفتاب مورد بررسی قرار گرفت و نتیجه این تحقیق نشان داد با مصرف زعفران به قسمت دریافت نور در چشم آسیبی وارد نشده بود و سالم باقی مانده بودو بنابراین به نظر می رسد که زعفران نه تنها به گیرنده های نوری رتینا کمک می کند بلکه سبب می شود موفولوژی و کارکرد رتینا تحت نور به موجوداتی که حساس به نور هستند آسیبی وارد نشود.

بعنوا یک مکمل تعذیه ای، زعفران می تواند از صدمه به رتینال چشم در موش ها جلوگیری نماید و در درمان رتینوپاتی ایسماتیک و تحلیل عضلات در اثر افزایش سن به کار می رود.

کاروتنویید موجود در زعفران مانع صدمات ناشی از پیر چشمی در ساخوردگان می شود و همچنین چشم را در برابر صدمات نور آفتاب، استرس رتینا، کور چشمی در روز، ورم ملتحمه، رنگدانه رتینا، تولید اشک و کراتیتیس حفاظت می کند. در مطالعه ای دیگر که در دانشگاه آکیلا ایتالیا انجام شده، خواص زعفران آثار قابل توجهی بر روی ژن هایی دارد که کارایی سلول های اصلی بینایی چشم را تنظیم می کنند. این تحقیقات نشان داده است که این گیاه گران قیمت نه تنها سلول های بینایی چشم را از آسیب حفاظت می کند بلکه همین طور ممکن است روند بیماری های کور کننده مانند، ای ام دی، را کند و یا حتی روند آنرا در جهت عکس تغییر دهد.

ای ام دی یکی از بیماری های شبکیه چشم است که می تواند موجب از دست رفتن دید مرکزی شود به طوری که شناسایی چهره ها، خواندن، رانندگی کردن و دیگر فعالیت های روزمره برای فرد دشوار می شود. آزمون کلینیکی بر روی بیمارانی که در شهر رم از کشور ایتالیا از این بیماری رنج می بردند نشانه های اولیه ای نشان داد حاکی از اینکه درمان با رژیم افزودنی از خواص زعفران می تواند موجب احیای سلول های آسیب دیده چشم شود. به استناد این تحقیق، زعفران تنها یک آنتی اکسیدان نیست بلکه این گیاه در ظاهر مواد دیگری هم دارد که بینایی را حفظ می کند.

زعفران ظاهرا بر ژن هایی که محتویات اسید چرب غشا سلولی را تنظیم می کنند تاثیر می گذارد و این مساله سلول های بینایی را محکم تر و مقاوم تر می کند. رژیم زعفران، چشم را از آثار مخرب نور خورشید حفظ می کند، مساله ای که همه ما هنگامی که زیر نور افتاب قرار می گیریم از آن رنج می بریم. همچنین نتایج حاصل از انجام این تحقیقات در کشور ایتالیا حاکی است که، خواص زعفران در اثرگذاری بر بیماری های ژنتیک چشم مانند بعضی بیماری های رنگدانه که ممکن است موجب کوری دائمی در افراد جوان شود موثر است.

خواص زعفران برای مردان

خواص زعفران برای مردان
خواص زعفران برای مردان

مشکل انزال زودرس، برای بسیاری از مردان، یک کابوس آزار دهنده است. گفته می شود که تقریبا از هر سه مرد، یکی دچار انزال زودرس است. انزال زودرس می تواند ضمن ایجاد مشکلات زیاد در روابط زناشویی، تبعات اجتماعی و خانوادگی شدیدی نیز داشته باشد. متاسفانه کم نیستند بیمارانی که به پیشنهاد دوستان و اطرافیان برای درمان مشکلشان از مواد مخدر استفاده می کنند و رفته رفته دچار اعتیاد می شود، حتی گاهی مشکل انزال زودرس سبب اختلال در روابط زن و شوهر می شود و به جدایی می انجامد.

انزال زودرس در مردان می تواند باعث ایجاد استرس، عدم رضایت در زندگی زناشویی یا تعارض بین زن و مرد گردد که مشکلات عدیده از آن ناشی می شود و بنابراین از اهمیت زیادی در زندگی بشر برخوردار است. گزارشات متعدد علمی حاکی از آن است که بسیاری از اختلافات میان همسران ریشه در مسائل جنسی مانند انزال زودرس دارند و این نشان از ضرورت درمان و پیشگیری از ایجاد عواقب آن دارد. در حال حاضر در شبکه فروش داروهای تحاری داروهای فراوانی برای درمان انزال زودرس به فروش می رسند که عمدتا مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت و درمان نمی باشند.

این سینا می گوید اگر ناتوانی جنسی یک مریضی هست، باید آنرا درمان کرد. یکی از مواد دارویی که ابن سینا و ذکریای رازی در درمان ناتوانی جنسی در مردان و زنان به آن توجه ویژه داشته اند، بهره مندی از خواص زعفران می باشد که شهوت انگیز بوده ئ باعث تقویت قوای جنسی می گردد، مصرف روزانه 300 میلی گرم و برای مدت شش هفته در طب سنتی برای درمان ضعف قوای جنسی در روزگاران قدیم استفاده می شده است.

به استناد قانون ابو علی سینا در طب سنتی ایران باستان و دوره پس از اسلام، زنان از زعفران برای التیام گرفتگی عضلات در دوران قاعدگی و مشکلات پیش از قاعدگی و آقایان برای جلوگیری از انزال زودرس و ناباروری استفاده می کردند، همچنین از خواص زعفران به عنوان یک داروی سنتی مقوی غرایز جنسی استفاده می شده است. در طب سنتی به خواص فراوان زعفران در درمان زود انزالی و رفع ناتوانی جنسی اشارات مکرر شده است و نسخه های فراوان نیز وحود دارد از جمله این مستندات حاکی است که خواص زعفران برای تحریک جنسی استفاده می شده و یا زعفران به صورت محرک جنسی قبل از خواب به همراه شیر و خرما کاربرد فراوان داشته است. همچنین تاکیده شده که زعفران دارای مقادیری منگنز بوده که به تنظیم قند خون، هضم و جذب کربوهیدارتها و جذب کلسیم و همچنین به ترمیم بافتها، استخوان ها و هورمون های جنسی کمک می نماید.

به استناد مطالعاتی بالینی که تویط دانشمند ایرانی، شمسا در دانشگاه علوم پزشکی بیمارستان قائم مشهد انجام شد، اثران درمانی خواص زعفران در ناتوانی جنسی مردان تایید شده است. این پژوهش درمانی 200 بیمار که عمدتا 62 سال سن داشتند و با ناتوانی جنسی مواجه بودند را تحت پوشش درمان آزمایشی قرار داده است، بر اساس این روش درمانی برای مدت 10 روز و هر روز 200 میلی گرم زعفران به بیماران داده شده و در دهمین روز از انجام این تحقیق بیماران با دستگاه رجی اسکن مورد آزمایش قرار گرفتند که نتیجه آن افزایش قابل توجه قدرت جنسی در آنان بوده است.

در حوزه تحقیقاتی دیگر در موضوع خواص زعفران برای مردان در مطالعه ای که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شد 20 مرد که دارای مشکل نعوظ آلت بودند به مدت 10 روز هر روز تحت درمان با قرص 200 میلی گرمی زعفران قرار گرفتند. نتایج حاصل نشان داد که بعد از 10 روز هم در حالت شق شدن پایه آلت هم سرعت سفت شدن و بزرگ شدن سر آلت تغییر معنی داری صورت پذیرفته است. در مطالعه ای دیگر که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد روی موش های نر آزمایشگاهی انجام شد، این موش های نر برای یک دوره با عصاره آبی زعفران تغذیه شدند، بعد از طی دوره آزمایش میل جنسی موش های نر به حد معنی داری افزایش پیدا کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارائه تجربه کاربری بهتر Cookie های شما را ذخیره می کنیم. در صورتی که مایل هستید دکمه "موافقم" را انتخاب نمایید. موافقم ادامه

Privacy & Cookies Policy