کانال یوتیوب پرشیالرن کانال یوتیوب پرشیالرن

10 نکته مهم خرید گل آنتوریوم

1

طرفداران گیاهان آپارتمانی همواره دغدغه ی خرید گیاه مناسب را دارند و از آنجایی که خرید مناسب گل آنتوریوم جهت مراقبت در خانه، از این قاعده مستثنی نیست در این مقاله به نکات مهم خرید گل آنتوریوم اشاره خواهم داشت، همراه ما باشید.

همان طور که در مقاله های قبلی گل آنتوریوم از انواع گل آپارتمانی در سایت پرشیالرن اشاره شده است، گیاه بومی جنگل های آمریکای مرکزی و جنوبی است که در نقاط گفته شده، گیاه به صورت اپی فیت (هوازی) رشد می کند. انواع گل آنتوریوم بیش از 800 گونه بوده و دارای شاخ و برگهای جذاب و گل های ماندگار است.

اگرچه گل آنتوریوم در آب و هوای گرمسیری در طبیعت رشد می کند، اما امروزه به صورت تجاری در سرتاسر جهان به عنوان گیاه خانگی تولید می شود. از این رو در این مقاله با توجه به محبوبیت گل آنتوریوم نزد ایرانیان، به نکات مهم خرید آن اشاره خواهد شد تا بتوانید با خرید صحیح، برای سال ها از گیاه خود، مراقبت و از دیدن آن لذت ببرید.

مراحل خرید گل آنتوریوم

گل آنتوریوم
گل آنتوریوم

1_ مغازه انتخابی جهت خرید، باید دارای انواع مختلفی از گل آنتوریوم باشد و خرید از مغازه هایی که تنها یک یا تعداد کمی گل آنتوریوم جهت فروش دارند، خودداری شود.

2_ درجه حرارت گلفروشی را جهت خرید گل آنتوریوم ارزیابی نمایید و در صورتی که گل را از بازار تهیه می کنید، بهترین زمان خرید از غرفه های بازار گل، زمانی است که دما در روز 30-31 و در شب 21-23 درجه سانتی گراد می باشد.

در صورتی که چه از گلفروشی و چه از بازار گل، گل آنتوریوم را خریداری می کنید، هرگز نباید دمای محیط گیاه بیش از 32 درجه باشد زیرا این امر سبب سوختگی برگ گل آنتوریوم می شود و از طرفی سرمای بیش از حد در اطراف گیاه (8-10 درجه) سبب زردی برگ گیاه شده، در نتیجه با تشخیص درجه حرارت و پرسش از فروشنده از خرید مطمئن اطمینان حاصل فرمایید.

در هنگام خرید گیاه از بازار مربوطه، کود مخصوص آنتوریوم را نیز تهیه فرمایید تا گیاه در تامین عناصر غذایی مورد نیاز خود دچار مشکل نشود.

3_ گلدان گل آنتوریوم را تماما بررسی کنید، به خصوص انتهای گلدان را زیرا در صورتی که انتهای گلدان دارای ترک و یا شکستگی باشد، احتمال اینکه ریشه گیاه آسیب دیده باشد بسیار است و در این حالت درمان گل آنتوریوم به سختی امکان پذیر است.

4_ در هنگام خرید گل آنتوریوم، خاک گلدان و یا خاک مناسب آنتوریوم را بررسی نمایید زیرا گیاه برای رشد مناسب خود نیاز به خاک خوب با قدرت زهکشی بالا دارد در نتیجه، ذرات خاک هرچه درشت تر و مخلوط خاک ترکیبی از کوکوپیت، پرلیت و پیت ماس باشد، برای گیاه مناسب تر است.

5_ پس از بررسی خاک گیاه، نوبت به ارزیابی ساقه گل آنتوریوم می رسد به طوری که برای گلدهی گیاه باید ساقه آنتوریوم مستقیم، بلند و دارای ضخامت متوسط و رو به بالا باشد.

ساقه گل آنتوریوم ممکن است تا 50-51 سانتی متر رشد داشته باشد، در نتیجه باید از قوت آن در هنگام خرید باید اطمینان حاصل شود.

نکته مهم دیگر در بحث ارزیابی ساقه گیاه، محل قرار گیری ساقه ها در گلدان می باشد به طوری که ساقه ها باید مستقیما در وسط گلدان قرار داشته باشند و در صورتی که ساقه ها به طرفین گلدان نزدیک بوده، گیاه دچار ناپایداری شده و عمر کوتاهی خواهد داشت.

گل آنتوریوم
گل آنتوریوم

6_ گل آنتوریوم جهت خریداری باید دارای برگ های سالم باشد به طوری که گیاه بالغ دارای برگ های بزرگ به رنگ سبز تا حدی روشن و ساقه های بلند است، در نتیجه گیاه باید دارای برگ های بدون نقص باشد و از خرید گل آنتوریوم با برگ های زرد و قهوه ای خودداری شود.

گل آنتوریوم مدنظر باید حداقل دارای چهار برگ برای هر ساقه باشد، زیرا تنها در این حالت است که گیاه رشد کافی خود را داشته است و نگهداری از گل آنتوریوم آسان تر خواهد بود.

7_ جهت خرید در کنار سایر موارد، اسپات گیاه نیز بررسی شود، در واقع اسپات یک محافظ مومی برای گل آنتوریوم است. گیاه مدنظر جهت خرید باید دارای 2 گل باشد تا بتوانید از سالم بودن اسپات آن اطمینان حاصل فرمایید.

اسپات گل آنتوریوم در رنگ های مختلفی از جمله قرمز، صورتی، نارنجی، زرد و سفید است در نتیجه رنگ اسپات گل آنتوریوم باید روشن و یکنواخت باشد.

8_ گیاه مدنظر، باید دارای غنچه های بسته و باز باشد زیرا وجود غنچه های بسته در گیاه نشان از باروری و قدرت گلدهی گیاه است.

9_ گل آنتوریوم را برای علائم حشرات بررسی کنید، کنه ها، تریپس ها، مگس های سفید و نماتد ها از آفات رایج گیاه هستند و از آنجایی که حشرات کوچک قابل مشاهده نیستند، از عدم وجود علائمی همچون تغییر رنگ برگ یا نشانه های نیش زدن روی برگ ها و ساقه ها اطمینان حاصل فرمایید.

10_ گل آنتوریوم همواره در معرض آسیب های باکتریایی و قارچی قرار می گیرد، از این رو ریشه گیاه را از گلدان خارج کرده و آنرا بررسی کنید. از خرید گیاهی با ریشه ناسالم و بیش از حد مرطوب خودداری کنید. در صورت مشاهده علائمی همچون یکسان نبودن رنگ برگها از خرید گیاه به طور کلی صرف نظر کنید.

جالب است بدانید در سال 1989 ناسا یک پروژه تحقیقاتی به نام هوای پاک را بر روی گیاهان آپارتمانی انجام داد تا مشخص شود هر کدام از گیاهان چه تاثیری بر تصفیه هوای داخل خانه دارند. در این مطالعه از نظر علمی ثابت شد، گل آنتوریوم سموم زایلن، تولوئن و آمونیاک را از محیط خانه به طور شگف انگیزی تصفیه می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 3 میانگین امتیازات: 2.7]
1 نظر
  1. مهدی می گوید

    واقعا کارتون درسته، زنده باد. توضیحات بسیار فنی و ساده و قابل فهم ارائه شده. درود🙏🏼🙏🏼💓

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارائه تجربه کاربری بهتر Cookie های شما را ذخیره می کنیم. در صورتی که مایل هستید دکمه "موافقم" را انتخاب نمایید. موافقم ادامه

Privacy & Cookies Policy