مشاوره بگیرید

علت ریزش برگ فیکوس الاستیکا چیست + راه حل درمانی آن

علت ریزش برگ فیکوس الاستیکا چیست؟

ریزش برگ فیکوس الاستیکا دلایل متفاوتی دارد به طوری که گاهی اوقات برگ های گیاه زرد شده و سپس دچار ریزش می شوند که این موضوع نشان از آبیاری بیش از حد گیاه دارد. از سویی دیگر ترد شدن برگ ها و همچنین شاخه های گیاه و سپس ریزش آنها، به دلیل آن است که گیاه از آبیاری بسیار کم رنج می برد.

با این حال سوای آنچه که گفته شد عوامل دیگری نظیر هجوم آفات گیاهان خانگی به فیکوس الاستیکا، نور کم محیطی، شوک سرمایی (نوسانات دمایی) و سازگار شدن گیاه با شرایط جدید خود، از جمله دلایل دیگر ریزش برگ فیکوس الاستیکا می باشند و به همین جهت به دلیل اهمیت تشخیص صحیح علت ریزش برگ های فیکوس الاستیکا، در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن هر یک از موارد اشاره شده را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد تا شما خواننده گرامی بتوانید به آسانی علت ریزش برگ های فیکوس الاستیکا خود را تشخیص داده و با رفع مشکل پیش آمده برای سال های بیشتری از گیاه خود مراقبت کنید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

آبیاری بیش از حد اولین علت ریزش برگ فیکوس الاستیکا

ریزش برگ فیکوس الاستیکا
ریزش برگ فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا از گیاهان آپارتمانی بزرگ نسبت به کم آبی مقاومت خوبی دارد با این حال هرگز نباید در آبیاری گیاه کوتاهی شود. فیکوس الاستیکا در فصل رشد خود (بهار و تاسبتان) نیاز به خاکی دائما مرطوب دارد با این می بایست در آبیاری گیاه به این نکته مهم توجه داشته باشیم که ریشه های گیاه نیاز به تنفس داشته و برای رشد مناسب خود نیاز به جذب اکسیژن دارند.

در ریزش برگ فیکوس الاستیکا به علت آبیاری بیش از حد، در درجه ی اول برگ ها زرد و یا قهوه ای شده و از مخلوط خاک بویی گندیده به مشام می رسد.

بنابراین اگر احتمال می دهید علت ریزش برگ های فیکوس الاستیکای شما به خاطر آبیاری بیش ازحد آن می باشد توصیه می شود برنامه ی خاصی برای آبیاری گیاه خود تنظیم نکنید و هر زمان که گیاه شما نیاز آبی دارد، آن را آبیاری نمایید.

همان طور که در مقاله نگهداری فیکوس الاستیکا اشاره شد، بهترین زمان آبیاری فیکوس الاستیکا موقعی است که 15 سانتی متر بالای مخلوط خاک خشک شده است که این روند خشک شدن و یا از دست دادن رطوبت در تابستان سرعت بیشتری دارد.

برای آبیاری گیاه خود به محض خروج آب آبیاری گیاهان آپارتمانی از انتهای گلدان، سریعا روند آبیاری را متوقف کنید تا خاک گلدان دارای رطوبت مناسب شده و حالت غرقاب به خود نگیرد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  علت کوچک شدن برگ گل دیفن باخیا چیست + معرفی کود مخصوص دیفن باخیا

چند نکته مهم در آبیاری فیکوس الاستیکا

 • گلدان گیاه می بایست حتما و حتما دارای منافذ زهکشی باشد تا مانع از تجمع آب در اطراف ریشه ی فیکوس الاستیکا شود.
 • اگر گلدان گیاه بزرگ است به این نکته ی مهم توجه داشته باشید که خاک مدت طولانی تری در این گلدان مرطوب بوده و دیرتر خشک می شود.
 • با فرا رسیدن فصل سرما، ماهانه یک یا دو بار بیشتر گیاه خود را آبیاری نکنید.
 • بهترین آب برای گیاهان آپارتمانی، آب ولرم می باشد در نتیجه برای آبیاری فیکوس الاستیکا از آب ولرم استفاده کنید تا ریشه های گیاه دچار شوک نشوند.

سازگاری گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا با شرایط جدید

دلیل ریزش برگ فیکوس الاستیکا
دلیل ریزش برگ فیکوس الاستیکا

گاهی اوقات مشاهده می کنید با جا به جایی گیاه در خانه شاهد ریزش برگ فیکوس الاستیکا خود بوده و یا به محض خرید گیاه و انتقال آن به خانه شاهد از دست رفتن برگ های آن هستید با این حال از مشاهده ی این اتفاق نگران نشوید و بابت آن استرس نداشته باشید زیرا گیاه شما در حال سازگاری با شرایط جدید خود بوده که این روند سازگاری در گیاه حدودا 2 الی 3 ماه زمان می برد که گیاه به مسیر قبلی خود بازگردد.

حتی گاهی اوقات نیز مشاهده شده است افرادی که از فیکوس الاستیکا در فصل تابستان در فضای باز نگهداری می کنند با فرا رسیدن فصل پاییز و انتقال آن به محیط خانه نیز شاهد ریزش برگ های فیکوس الاستیکا ی خود هستند که همانند موارد قبلی می بایست به گیاه خود فرصت دهید تا با شرایط جدید خود وفق پیدا کند.

ریختن برگ فیکوس الاستیکا به علت تعویض گلدان

ریختن برگ فیکوس الاستیکا
ریختن برگ فیکوس الاستیکا

تعویض گلدان برای فیکوس الاستیکا از گیاهان اکسیژن ساز آپارتمانی نوعی ایجاد مزاحمت تلقی می شود در نتیجه این امر طبیعی است که بعد از تعویض گلدان گیاه شاهد ریزش برگ فیکوس الاستیکا باشید که صد البته زمانی این اتفاق طبیعی است که گیاه نور مناسب و آبیاری صحیحی داشته باشد و ریزش برگ های آن بسیار کم باشد.

بنابر آنچه که گفته شد توصیه می شود برای جلوگیری از ریختن برگ فیکوس الاستیکا گلدان انتخابی تنها دو سایز از گلدان قبلی گیاه بزرگتر باشد و خاک مصرفی به خوبی ریشه ی گیاه را پوشانده و از قدرت زهکشی بالایی برخوردار باشد.

هجوم آفات به گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا

از دیگر علت ریزش برگ فیکوس الاستیکا از گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا، هجوم آفات به گیاه است. همان طور که در ابتدای مقاله اشاره شد فیکوس گیاهی مقاوم در برابر آفات و بیماری گیاهان آپارتمانی است با این حال گاهی هجوم آفات نیز خساراتی را در پی خواهد داشت.

حشراتی نظیر شته ها و کنه های عنکبوتی از جمله آفات شایع در خانه هستند که در صورت هجوم آنها به گیاه، ما شاهد علائم آلودگی عسلک مانند برای گیاه خود خواهیم بود بنابراین پیشنهاد می شود هر 2 الی 3 روز یکبار دائما بافت رویشی گیاه را مخصوصا در قسمت زیرین برگ ها بررسی نمایید تا از عدم حضور آفات مضر اطمینان حاصل شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  معرفی 16 نوع از گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما + تصویر

در صورت مشاهده ی آفات می توانید از صابون های حشره کش و همچنین الکل ایزوپروپیل 70 درصد برای درمان گیاه و از بین بردن آفات هر 4 روز یکبار استفاده کنید تا به خوبی گیاه درمان شده و سلامتی خود را مجددا به دست بیاورد.

شوک سرمایی به گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا

هر چند که گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا در برابر سرما مقاوم بوده ولیکن کاهش دما به زیر 7 درجه سانتی گراد، گیاه را در معرض شوک سرمایی قرار داده و سبب ریزش برگ فیکوس الاستیکا می شود.

شوک سرمایی زمانی گیاه را تحت تاثیر قرار می دهد که فیکوس الاستیکا در فصل سرما در فضای باز نگهداری شود زیرا دمای خانه همواره متعادل بوده و خسارتی را شامل حال گیاه شما نمی کند بنابراین برای جلوگیری از ریختن برگ فیکوس الاستیکا توصیه می شود از گیاه در فصل سرما در خانه مراقبت کرده و هرگز و هرگز برای جلوگیری از شوکی دیگر، آن را در معرض منافد خانه و همچنین سیستم های گرمایشی خانه قرار ندهید.

شرایط نوری نامناسب محل نگهداری فیکوس الاستیکا در خانه

جلوگیری از ریزش برگ فیکوس الاستیکا
جلوگیری از ریزش برگ فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا از گیاهان آپارتمانی با نور کم محسوب می شود یعنی می بایست نور گیاه کامل ولیکن به حالت غیر مستقیم باشد و در صورتی که نور محیطی برای گیاه کافی نباشد، فیکوس الاستیکا نارضایتی خود را از شیوه ی پرورش ما با ریزش برگ های خود نشان می دهد.

در نتیجه برای جلوگیری از ریزش برگ فیکوس الاستیکا پیشنهاد می شود گیاه را در چند متری پنجره قرار داده تا نیاز نوری آن به خوبی تامین شود و معمولا بنابر تجربه ی شخصی بنده، پنجره های شرقی خانه بهترین مکان برای نگهداری این گیاه زیبا در منزل هستند.

فیکوس الاستیکا این توانایی را دارد که حتی در طول روز 3 الی 4 ساعت نور مستقیم خورشید را تحمل کند ولیکن اگر این ساعات بیشتر از آنچه که اشاره شد باشد، گیاه دچار تنش نوری خواهد شد بنابراین می بایست برای ترغیب گیاه به رشد حداکثری قید نور مستقیم خورشید را زده و تماما در طول روز نور غیر مستقیم خورشید را برای گیاه خود فراهم کنیم.

کوددهی بیش از حد فیکوس الاستیکا

از دیگر علت ریزش برگ فیکوس الاستیکا و همچنین زردی برگ فیکوس الاستیکا، کوددهی زیاد گیاه می باشد زیرا فیکوس نیاز چندانی به کود گیاهان آپارتمانی نداشته و تنها می بایست ماهانه یکبار در فصل بهار و تابستان، تغذیه کودی شود که انجام روند مذکور به طور کلی در فصل پاییز و زمستان متوقف خواهد شد.

در نتیجه اگر احتمال می دهید ریختن برگ فیکوس الاستیکا به علت کوددهی بیش از حد گیاه بوده توصیه می شود روند کوددهی گیاه را متوقف کرده و خاک گلدان را توسط آب ولرم شستشو دهید تا از میزان نمک های مضر آن کاسته شود.

رطوبت کم محیطی از دیگر علت ریزش برگ فیکوس الاستیکا

به طور کلی رطوبت کم محیطی سوای ریزش برگ ها، باعث زردی برگ گیاهان آپارتمانی و قهوه ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی می شود با این حال در ارتباط با ریزش برگ فیکوس الاستیکا می توان گفت با توجه به منشا اصلی گیاه که مناطق گرمسیری می باشد، در صورتی که رطوبت کافی در اطراف گیاه وجود نداشته باشد برگ های پایینی گیاه دچار ریزش شده و ظاهر گیاه بدشکل می شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  روش های تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی بدون آسیب دیدگی

بسیاری از افراد با غبارپاشی گیاه رطوبت گیاهان آپارتمانی را تامین می کنند که این امر تنها برای چند ساعت رطوبت محیطی را افزایش داده و سپس گیاه با مجددا با کمبود رطوبت مواجه می شود بنابراین بهتر است روی زیر گلدانی فیکوس الاستیکا مفداری سنگ ریزه قرار داده شود و سپس با قرار دادن گلدان بر روی آن، با آب اضافی حاصل از آبیاری فیکوس، برای ساعات بیشتری رطوبت محیطی مناسب در دسترس گیاه شما قرار بگیرد.

ریزش برگ های فیکوس الاستیکا به علت مرگ طبیعی برگ ها

گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا در مواقعی از سال ترجیح می دهد برگ های پیر و بالغ خود را دچار ریزش کند و انرژی خود را صرف تولید برگ های جوان کند که این یک امر طبیعی در متابولیسم های گیاه بوده و برای آن کار زیادی نمی توان انجام داد به طوری که حتی اگر تمامی شرایط نگهداری گیاه نیز ایده آل باشد، باز هم این روند انجام شده و انرژی گیاه صرف تولید برگ های جوان خواهد شد.

نکاتی مهم برای جلوگیری از ریختن برگ فیکوس الاستیکا

 • هنگامی که شاهد ریزش چند برگ فیکوس الاستیکا هستید، عکس العمل زیادی نشان ندهید و تنها اطمینان حاصل نمایید که گیاه در معرض هجوم آفات قرار نگرفته و تمامی شرایط برای نگهداری گیاه ایده آل است.
 • اگر گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا را به تازگی خریداری کرده اید ممکن است ریزش برگ هایی که هم اکنون شاهد آن هستید، به علت مراقبت های نادرست فرد تولید کننده و یا فروشنده باشد در نتیجه تمامی نکات گفته شده در این مقاله را در نظر بگیرید تا گیاه شما مجددا سلامتی خود را به دست بیاورد.
 • ماهانه یکبار برگ های گیاه را تمیز کنید زیرا وجود گرد و غبار بر روی برگ ها مانع از جذب بهتر نور خورشید می شود در نتیجه برای تنفس بهتر گیاه خود به این نکته ی مهم توجه داشته باشید.
 • فیکوس الاستیکا نیاز چندانی به هرس ندارد و همین قدر که شاخه و برگ های آسیب دیده گیاه هرس شود کافی خواهد بود.
 • در صورت هرس فیکوس الاستیکا حتما از دستکش استفاده کنید زیرا شیره ای که از بافت های گیاه خارج می شود قدری سمی بوده و ممکن است برای پوست دست شما حساسیت زا باشد.

در صورتی که در ارتباط با هر یک از موارد ریختن برگ فیکوس الاستیکا سوال و یا تجربه ای دارید حتما آن را با ما و دیگر همراهان سایت پرشیالرن به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 44 میانگین امتیازات: 4]

۶۲ دیدگاه برای “علت ریزش برگ فیکوس الاستیکا چیست + راه حل درمانی آن

 1. Hani میگوید:

  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم الان یه هفته است که گیاه فیکوس من تمام برگهاش حالت افتاده داره ولی نه زرد و قهوه ای شده و نه رول شده و شروع به ریزش کرد نه تنها خودش ناگهانی برگاش میوفته اگه یه وقت بهش دست بزنم یکی دیگه از برگاشم میریزه هر ۱۰ روز بهش اب میدم محیط اطرافش نه گرم و نه سرده ولی بیشتر خنکه نمی دونم چیکار باید بکنم ممنون میشم راهنمایم کنید

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   سلام دوست عزیز
   با توجه به مواردی که شما میفرمایید علت ریزش برگ فیکوس شما نوسانات دمایی یا به عبارتی تغییر دمای ناگهانی محیط نگهداری گیاه هست.

  • ساناز میگوید:

   سلام.حدود چهار ماهی هست که فیکوسم رو خریدم.خونه که اومد مقدار زیادی کرم های ریز سفید تو سطح خاک پدیدار شد.با دادن سم سعی کردم مشکل رو برطرف کنم.دیگه کرم ها نبودند..همه چی ایده ال شد حتی رشد بسیار خوبی داره..اما چن روز پیش پایینترین برگ تغییر رنگ داد و افتاد،حالا هم برگ کناریش..کود هم ماهی یه بار دادم..قارچ کش هم ماهی یه بار..البته دو هفته پیش با روغن زیتون برگ‌ها رو تمیز کردم.آبیاری هم کم یا زیاد نیست..زهکشی هم مناسبه..اما واقعا ناراحت شدم با دیدن افتادن این برگ.لطفا راهنماییم کنید.ممنون

 2. المیرا میگوید:

  سلام ممنون از مقاله جامع
  من حدود ۱۵ روزی هست که فیکوس خریدم مکانش نور ملایمی داره اب دهی هم هر هفته انجام می دم
  الان که ماه بهمن هستش حدود یک هفتس برگها یا خود به خود می ریزن یا اگر دستم بخوره برگهای سبز پایینی البته از وقتی گیاه رو خریدم چندتا جوونه جدید روی شاخها زده و برگ باز شده
  با توجه به این مطالب و اینکه محل زندگی من الان اهوازه مشکل کجا می تونه باشه

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   سلام دوست عزیز
   گیاه شما در حال سازگازی با شرایط جدید خودش هست و این پروسه یک ماه تقریبا زمان می بره به خاطر اینکه قبلا تو محیط گلخونه ای رشد داشته.
   بنابراین شما تا دو هفته دیگه هم به خوبی ازش مراقبت کنید و شرایط ایده آل محیطی رو برای اون فراهم کنید.
   آبیاری رو هم زمانی که سطح خاک خشک شده انجام بدید.

 3. وحید میگوید:

  سلام ممنون بابت مطالبتون، من حدود یک ماه پیش گیاه فیکوس رو خریدم و تقریبا سه روز بعدش خودم گلدونش رو عوض کردم و هفته ای نصف لیوان هم بهش آب میدادم، تا اینکه حدودا یک هفته پیش پایین ترین برگش رنگش تغییر کرد و خشک و شکننده شد. الان هم تمام برگ ها حالت لوله شدن پیدا کردن و به سمت پایین خم شدن. نور محیط خیلی زیاد نیست و تقریبا تو سایه قرار داره اما خیلی ملایم نور بهش میرسه. میخواستم بدونم ممکنه این حالت برگ ها به علت کم آبی باشه؟ و اگر بله چطور باید گیاه رو داخل تشت آب قرار بدم؟

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   سلام دوست عزیز
   سپاس از لطف و محبت شما
   مشکل گیاه شما کم آبی هست لطفا گیاه خودتون رو آهسته آهسته با آب سیراب کنید به طوری که کل خاک کاملا مرطوب بشه و سپس به محض خارج شدن آب اضافی از انتهای گلدان، روند آبیاری فیکوس رو متوقف کنید.

 4. هانیه میگوید:

  سلام
  من یک ماه پیش بنسای فیکوس جنگلی خریدم و گلدونش رو عوض کردم بعد چند روز برگاش تغییر رنگ دادن و شروع به ریزش کردن.تا الانم ریزشش قطع نشده با اینکه از نظر شرایط نوری و آبیاری مناسبه.

 5. سمانه میگوید:

  سلام وقتتون بخیر من دو هفته هس گل فیکوس جنگلی خریدم بعد از تعویض گلدون که به منزل اوردم ابیاری کردم که اب از زیر گلدان عبور کرد وسیراب شد بعد دو روز شروع کرد به ریزش برگها و برگهای جدیدش از بالا دارن میریزن ممنون میشم بگین چکار کنم از لحاظ نور هم خوبه نوردهی

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   سلام
   فاصله گیاه تا پنجره؟؟؟ و اینکه نور غیر مستقیم هست یا خیر؟
   میزان درجه حرارت؟؟؟ (شب و روز)؟

 6. حسین میگوید:

  فیکوس جنگلی رو بهمن خریدم دو ماه پیش بعد اون برگای ک جدید میاد کوچیکه و زود میفته ببخشید دلیلش چیه ؟

    • سینا فتاح زاده میگوید:

     منظور بنده شرایط آبیاری، درجه حرارت، کوددهی، رطوبت و نور گیاه بود.
     با عرض پوزش اگه شرایط رو کامل نفرمایید من کمکی نمیتونم کنم.

   • mehdipour میگوید:

    سلام من دوماهی هست ک فیکوس خریدم. همونجا گلدونشو عوض کردم. اولایل خوب بود و جوونه هم زده بود وقتی خریدم .ولی الان برگاش یکی یکی دارن میریزن بدون اینکه تغییر رنگ داشته باشن.هفته ای یک بار اندازه یک لیوان حدود ۳۰۰،۴۰۰ سی سی آب بهش میدم. موقعیتش هم کنار پنجره شمالیه ک آفتاب بهش نمیخوره فقط نور غیر مستقیم میگیره از پشت پرده. نورش خوبه.نمیددنم مشکلش چیه. چون ظاهرا شرایطش ایده آله

     • mehdipour میگوید:

      کوددهی هفته ای یبار به مقدار خیلی کم بود ک دو هفته س قطع کردم. پتاس و مولتی کود. درجه حرارت هم ۲۸،۲۹. شب و روز تفاوت چندانی نداره

     • سینا فتاح زاده میگوید:

      خوب کوددهی رو ماهانه یکبار انجام بدید نه بیشتر و نه کمتر از ۱۰ سی سی یا گرم
      درجه حرارت رو هم بین شب روز مختلف کنید شب ۱۷ روز ۲۷.
      آبیاری هم زمانی که سطح خاک خشک میشه و اینکه زمان آبیاری خاک به خوبی نم دار شه و اب از انتهای گلدون خارج شه.

 7. FFF میگوید:

  سلام وقت بخیر فیکوس من بعد از چندماه که خریده بودم شروع به برگ ریزون کرده و فقط دوتا از برگاش مونده که اون دو برگ هم خیلی بی حال و آویزون هستن براش جزیره درست کردم و حتی یک روز توی تشت آب گذاشتم ولی تغییری نکرده جاش هم کنار در بالکن هست.میشه راهنمایی کنید.

 8. دولارا اميري میگوید:

  سلام فیکوس من کاملا خشک شده و کل برگ ها ریخته ،آیا میتونم لا تغییر مکان به مکان مناسب نجاتش بدم

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   سلام
   با توجه به استرسی که گیاه الان داره تغییر مکان به معنای استرس بیشتر و مرگ گیاه خواهد بود.
   شرایط نگهداری گیاه را کاملا شرح بفرمایید تا علت اصلی ریزش برگ فیکوس شما مشخص شه.

   • مهدی میگوید:

    سلام وقت بخیر
    حدودا یک ماه هست که فیکوس خریدم
    تا وقتی در گلدان خودش بود به خوبی رشد میکرد اما وقتی گلدانش رو عوض کردم برگ هاش حال افتاده پیداکرده و با یه دست خوردن میریزن تقریبا ۵ تا برگ بیشتر روش نمونده آب دهی هم زمان انجام میدم که خاک تا چند سانتی متر از سطح خشک شده باشه
    دو سه روز هست که در بالکن گذاشتمش بخاطر اینکه باد کولر بهش نخوره فکر کردم شاید بخاطر این باشه اما برگهاش هنوز افتاده هستن و رشدی نداره حتی جوانه هایی ک اوایل زده بود درحال سیاه شدنه.
    ممنون میشم راهنمایی کنین

     • مهدی میگوید:

      حدودا دو هغته پس از خریداری
      در خاک گلدان پشه های خیلی ریزی موجود هست تعدادشون خیلی زیاده
      این ها مضر هستن؟

     • سینا فتاح زاده میگوید:

      هم جا به جایی گلدون به بالکن و هم تعویض گلدون شوک سنگینی به گیاه شما وارد کرده و یک تا دو ماه زمان می بره که گیاه با شرایط جدید خودش سازگار بشه.
      مقاله نگهداری فیکوس الاستیکا را در سایت مطالعه کنید و به همون طریق از گیاه نگهداری کنید تا این یک یا دو ماه سپری شه.
      پشه های ریز هم بسیار مضر هستند و می تونن به برگ، ساقه و ریشه گیاه آسیب بزنند.
      الان صلاح نیست خاک گلدون عوض شه بهتره سم دیازینون رو تهیه کنید و اون آفات را از بین ببرید تا چند وقت بعد که گیاه شرایطش بهتر شد خاک رو عوض کنید.

 9. مریم.. میگوید:

  سلام من یک ماه هست که گیاه فوکوس خریداری کردم ولی گلدان را تعویض نکردم ابدهی هر سه روز یکبار انجام میدهم و غبار پاشی روزانه گیاهم از بالا درحال رشد و جوانه زدن هستند ولی از پایبن برگها بدونه زرد شدن درحالی که نرم و سبز هستند ترد شده و میوفتند جایگاه گل یکمتر کنار پنجره با نور شمالی البته افتاب روی گیاه نمیوفته چطور گیاه و از این شرایط نجات بدم؟

 10. الهه میگوید:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  حدوداً دو ماه پیش گیاه فیکوس را خریداری کردم و خود گل فروش ،گلدون و خاک رو برام تعویض کرد.اوایل یه خورده برگش می ریخت و بعد از آن متوجه شدم با هر بار ضربه به خاک یا آبیاری خاک حشرات فوق‌العاده ریزی از داخل خاک میان بالا بعد اون رو جابجا کردم گذاشتم توی راه پله حالا برگ های آن حالت خمیده گرفته و از پایین گیاه شروع میکنه به قهوه ای شدن و خشک شدن و ریختن از طرفی نمیدونم این حشرات ریز اسمش چیه فوق العاده ریزن اندازه یه نقطه! با توجه به اینکه خاکی که برای گلدون تعویض شد کمپوست و ضد قارچ بود و بسته بندی بود آیا این حشرات مفید اند و جز خاک هستن یا جز آفات محسوب میشن؟

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   سلام
   حشرات به هیچ وجه مفید نیستند و به گیاه و سیستم ریشه ای اون آسیب می رسونند.
   گیاه شما با توجه به جا به جایی (راه پله) و آفتی که داره الان تو شوک جدید هست بهتره سم دیازینون رو تهیه کنید و با آب محلول کرده و به خاک بریزید تا افات از بین برند.
   شرایط نگهداری فیکوس هم من تو سایت نوشتم اون رو مطالعه کنید و تا یک ماه براش اون شرایط رو فراهم کنید تا گیاه به مرور زمان احیا بشه.

 11. Maryamrahimi میگوید:

  سلام من ۲۰ روزی هست گیاه فیکوس جنگلی خریدم از چند روز بهد خرید برگ هاش با اینکه سالمن اما میریزن و چندتایی از برگهاش که جوونه زده بودن و در میومدن خشک شدن و ریختن هفته ای یه بار آب میدم و اولش کنار پنجره نبود اما به خاطر ریزشش جاشو عوض کردم گذاشتم کنار پنجره نور بیافته اما باز برگاش میریزه دلیلش چیه؟

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   سلام
   گیاه چقدر با پنجره فاصله داره و در طول روز چند ساعت نور دریافت می کنه؟؟
   میزان درجه حرارت شب و روز چقدر هست؟

 12. امید میلانی میگوید:

  سلام،
  من گیاه فیکوس رو ۲ ماهه خریدم، ۲ هفته بعد از اوردن به خونه گلدونشو عوض کردم٫
  بعد یه لکه ی قهوه ای رنگ شروع شد روی‌ یکی دوتا برگش ، کل برگ رو گرفت و تفتاد
  قارچ کش استفاده کردم، ولی بازم این روند ادامه داره؟! تقریبا همه ی برگاش داره میریزه!!! لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم علتش چیه!
  به نظرتون قلمه بگیرم ازش ؟! یا قابل احیاست:(

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   سلام
   به من بفرمایید اطراف لکه قهوه ای هاله زرد رنگ وجود داشت و یا خیر؟؟
   و اینکه از چه قارچکشی با چه دوزی و چند مرتبه استفاده کردید؟؟

   • امید میلانی میگوید:

    ممنون از پاسختون،
    نه لکه کاملا سیاه بدون زردی. از یه لکه کوچیک شروع میشه و بعد کل برگو میگیره.
    ۲ بار قارچکش استفاده کردم. ۱ق چ در ۱ لیتر. هم آبیاری کردم هم مه پاشی.
    یه مدت قطع شد و دیگه لکه ای ظاهر نشد تا ۱ هفته بعد ۲ تا برگ دیگم درگیر شدن.

    • سینا فتاح زاده میگوید:

     خوب شما قارچکش ایپرودیون+کاربندازیم را تهیه بفرمایید و طی سه نوبت هر ده روز یکبار استفاده کنید.
     هم محلول پاشی هم آبیاری.
     و اگر برگهای گیاه رو با آب اسپری می کنید دیگه اون کار انجام ندید.
     مابقی شرایط نگهداری گیاه رو هم تو همین مقاله من نوشتم به همون شکل از گیاهتون مراقبت کنید.

 13. فاطمه خاتمی میگوید:

  سلام وقتتون بخیر
  من نزدیک به ۶ ماه که فیکوس گرفتم همون اول گلدونش رو عوض کردم و یک بار هم جاشو توی خونه عوض کردم از زمانی که گرفتمش تا الان یدونه عنچه داره که نه بزرگ شده نه هیچ تغییری توی رشدش داشته ینی نه بزرگ شده نه برگ جدید داده الان هم یک هفته اس که ۳تا از برگهاش ریخته میشه بهم بگین باید چیکار کنم
  نورش غیر مستقیمه و فاصله اش تا پنجره تقریبا یک متر نیم هست و هفته ایی دو بار بهش اب میدم تقریبا اندازه ی دو لیوان اب

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   سلام
   آبیاری رو فقط زمانی انجام بدید که سطح خاک خشکه و اینکه زمان آبیاری حتما آب از انتهای گلدون خارج شه.
   رطوبت اطراف گیاه رو بالا ببرید ترجیحا با دستگاه بخور و اینکه ماهانه یکبار با کود سه بیست تغذیه اش کنید.

 14. شیوا میگوید:

  سلام ببخشید این گیاه فیتوس من دوسال داشتم تازگی کمی آبیاری زیاد داده شده و برگاش زرد میشن و دونه دونه ریختن از پایین.آبیاری قطع کردم.راه دیگه ای برای درمانش هست؟و اینکه این برگایی که ریخته میشه برای تکثیر استفاده کرد یا خیر؟

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   سلام
   وضعیت ریشه هارو هم در صورت امکان بررسی کنید اگر پوسیدگی داشتن اون هارو هرس کنید.
   اگر برگها سالم هستن برای تکثیر می شه ازشون استفاده کرد. تکثیر به روش قلمه ای.

 15. تاجیک میگوید:

  سلام خسته نباشید
  من یک گل فیکوس خریدم و بعد از چند روز گلدونشو عوض کردم که دیدم برگای پایینش داره لکه های قهوه ای میزنه بهش قارچ کش زدم دو مرحله الان برگاش اویزون شده و دیگه رشد نمیکنه بهم گفتن ریشا زا بهش بدم ولی باز خوب نشد. شرایط نهگداریشم کنار پنجره جنوبی هست و دمای اتاق ۲۸ درجه هست چیکار کنم برگاش خوب بشه دارم از دستش میدم
  میشه راهنماییم کنید؟

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   سلام
   دقیقا کی گلدون گیاه رو عوض کردید؟
   و اینکه پس از استفاده از قارچکش روند تولید لکه های قهوه ای قطع شد یا خیر؟

   • تاجیک میگوید:

    فکر میکنم ۱ ماه بشه گلدونو عوض کردم بله دیگه لکه های قهوه ای نیست ولی چیزی از فیکوسم باقی نمونه برگاش ریخته و اویزون شده دیگه برگ جدید در نیاورد

    • سینا فتاح زاده میگوید:

     وضعیت ریشه های گیاه رو بررسی کنید اگر سالم بودند دو کار زیر رو برای گیاهتون انجام بدید:
     شما رطوبت اطراف گیاه رو افزایش بدید ( با دستگاه بخور و یا ساختن جزیره).
     ماهانه یکبار از کود سه بیست استفاده کنید نه کود دیگه ای، گیاه شما ظرف یک ماه آینده به مرور احیا خواهد شد.

 16. فهیمه میگوید:

  سلام وقت بخیر
  گلدان فیکوس من یک باره همه برگهاش آویزان شد و برگهاش شروع به ریزش کردن
  الان ۱ ماه میگذره تو این مدت من جای گیاه رو چند بار عوض کردم فک کردم به خاطر نور هستش. بعد شروع به اسپری کردن آب روی برگهاش کردم بازم فایده نداشت. از قارچ کش هم استفاده کردم. ولی نه تنها همه این موارد تاثیری نداشت بلکه ریختن برگهاش سرعت گرفته. فقط ۴ ۵ تا برگ دیگه ازش مونده که اونم داره کم کم خراب میشه و از بین میره. آیا گیاهم مرده؟ راهی هست که نجاتش بدم؟

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   سلام وقت بخیر
   روش آبیاری گیاه رو به من بفرمایید چه زمانی گیاه رو آبیاری میکنید و اینکه زمان آبیاری آب از انتهای گلدون خارج میشه یا خیر؟
   در صورت امکان کمی از سطح خاک رو بردارید و وضعیت ریشه هارو بررسی کنید و نتیجه رو به من اطلاع بدید.

   • فهیمه میگوید:

    تقریبا ۵ روز یک بار زمانی که روی خاک خشک میشه آب میدم بهش. نه خیلی آب از گلدان خارج نمیشه.
    من از وقتی که گلدان رو گرفتم خاکش رو عوض نکردم یعنی کسی که ازش گلدان روخریدم بهم گفت خاکش رو عوض نکن چون این گیاه قهر میکنه. ولی به نظرم خاک گلدان اصلا مرغوب نیس. اگر الان گلدان و خاک رو عوض کنم بدتر نمیشه؟
    دیشب متاسفانه ۲ تا دیگه از برگاش افتاد:(((

    • سینا فتاح زاده میگوید:

     اگه ۱۰ سانتی متر سطح خاک خشک میشه و آبیاری می کنید اون مشکلی نداره اما کمتر از ۱۰ سانت به گیاه آسیب می زنه.
     زمان آبیاری هم حتما حدود ۱۰۰ سی سی باید آب اضافی از انتهای گلدون خارج شه.
     وضعیت ریشه ها رو اعلام نکردید اما اینکه گیاه قهر می کنه حرف عجیبی هست چون الان نه تنها قهر کرده بلکه اون علاقه رو هم نداره.
     با این حال اگر زهشکی خاک میفرمایید ضعیف هست خاک رو عوض کنید و کوکوپیت و پرلیت رو جایگزین اون کنید.
     در زمان تعویض خاک اگر ریشه ها آسیب دیده بودند حتما بگید اونهارو هرس کنند و روی ریشه های سالم قارچکش اسپری کنند.
     بعد از تعویض خاک کمی شرایط گیاه بدتر میشه اما به مرور زمان مثل سایق میشه به شرطی که همه شرایط نگهداری ایده آل و مناسب باشه.
     من مقاله نگهداری فیکوس الاستیکا رو تو سایت گذاشتم بعد از تعویض خاک حتما اون مقاله رو مطاله بفرمایید.

 17. محمد فائزی میگوید:

  سلام وقت بخیر
  درختچه فیکوس سه متری رو به خاطر شرایط مجبور شدم از محیط آزاد وارد آپارتمان کنم و گلدان تعویض شد، مکان جدید کنار پنجره شمالی آپارتمان هست، که کاملاً نور غیر مستقیم بهش میخوره،
  تعویض گلدان به محض جابجایی اتفاق افتاد، گلدان جدید ارتفاع بیشتری دارد، و کمبود خاک با خاک مرغوب سلولیت دار جبران شد، متاسفانه چون قطر دهانه گلدان جدید کم بود حدود بیست درصد از ریشه ها هنگام تعویض گلدان آسیب دید، دمای محیط حدود ۲۵ درجه در روز و ۲۰ درجه در شب می‌باشد، بعد از تعویض گلدان برای کمک به ریشه ها حدود ۱۵ درصد از گیاه رو هرس کردم، الان حدود پنج روز جابجایی، تعویض گلدان،و هرس می‌گذره، هنوز گیاه سر حال هست و پژمردگی، زیرش یا زرد شدن برگ مشاهده نشده،
  ولی بسیار نگران هستم، به نظرتان تا چند روز اگر دیگر علائم شوک های وارد شده ظهور می‌کنه؟
  درصورتیکه که چند روز بگذره میتونم خیال راحت داشته باشم؟ آبیاری بعد از تعویض گلدان انجام شد و تا الان که پنج روز گذشته آبیاری نشده چون خاک مرطوب هست، با تشکر

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   سلام وقت شما بخیر
   حدود هفت روز دیگه رو هم صبر کنید اگر گیاه واکنشی نشون نداد خیالتون می تونه راحت باشه.
   در غیر این صورت به محض نشان دادن کوچکترین علائم می تونید از محلول های ضدتنش استفاده کنید که دوران بحران گیاه زودتر تموم شه.

 18. یوسفی میگوید:

  سلام. من سه چهار ماهی هست فیکوس جنگلی خریدم. حدود دو ماه پیش شپشک زد که با مشورت با محل خرید بش سم دیازنون زدم و خوب شد. الان دو سه هفته است که برگ هاش قهوه ای میشن و میریزن و یکی از ساقه هاش به همین ترتیب خشک شد کاملا. الان ساقه دومش هم داره برگ هاش یا قهوه ای میشه و میریزه و یا حتی بدون قهوه ای شدن میریزه. میترسک کامل خشک بشه با این روند. آفتاب غیر مستقیم حدود یکی دو ساعت یا کمتر در روز داره و هفته ای یکبار آبیاری کامل. چیکار باید بکنم؟

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   سلام
   بنابر فرمایش شما حدودا دو ساعت نور غیر مستقیم داره، مابقی ساعات روز چی؟؟ نور نداره یا اون نور مستقیم هست؟

 19. ... میگوید:

  سلام خسته نباشید🌸🌸من یه فیکوس داشتم که بعد از یه مدتی که داشتک یه چیزای قهوه ای روش دراومد و بعد شروع کرد ه پژمرده شدن و ریختن کرد ممنون میشم اگر علتش رو بگید🌷

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   سلام
   اگر نقاط قهوه ای از برگ جدا میشن، از سم حشره کش استفاده کنید در غیر این صورت قارچکش تهیه کنید و اون رو روی برگ های گیاه اسپری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *