علت ریزش برگ فیکوس الاستیکا چیست؟

علت ریزش برگ فیکوس الاستیکا چیست + راه حل درمانی آن

ریزش برگ فیکوس الاستیکا دلایل متفاوتی دارد به طوری که گاهی اوقات برگ های گیاه زرد شده و سپس دچار ریزش می شوند که این موضوع نشان از آبیاری بیش از حد گیاه دارد. از سویی دیگر ترد شدن برگ ها و همچنین شاخه های گیاه و سپس ریزش آنها، به دلیل آن است که گیاه از آبیاری بسیار کم رنج می برد.

با این حال سوای آنچه که گفته شد عوامل دیگری نظیر هجوم آفات گیاهان خانگی به فیکوس الاستیکا، نور کم محیطی، شوک سرمایی (نوسانات دمایی) و سازگار شدن گیاه با شرایط جدید خود، از جمله دلایل دیگر ریزش برگ فیکوس الاستیکا می باشند و به همین جهت به دلیل اهمیت تشخیص صحیح علت ریزش برگ های فیکوس الاستیکا، در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن هر یک از موارد اشاره شده را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد تا شما خواننده گرامی بتوانید به آسانی علت ریزش برگ های فیکوس الاستیکا خود را تشخیص داده و با رفع مشکل پیش آمده برای سال های بیشتری از گیاه خود مراقبت کنید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

آبیاری بیش از حد اولین علت ریزش برگ فیکوس الاستیکا

ریزش برگ فیکوس الاستیکا
ریزش برگ فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا از گیاهان آپارتمانی بزرگ نسبت به کم آبی مقاومت خوبی دارد با این حال هرگز نباید در آبیاری گیاه کوتاهی شود. فیکوس الاستیکا در فصل رشد خود (بهار و تاسبتان) نیاز به خاکی دائما مرطوب دارد با این می بایست در آبیاری گیاه به این نکته مهم توجه داشته باشیم که ریشه های گیاه نیاز به تنفس داشته و برای رشد مناسب خود نیاز به جذب اکسیژن دارند.

در ریزش برگ فیکوس الاستیکا به علت آبیاری بیش از حد، در درجه ی اول برگ ها زرد و یا قهوه ای شده و از مخلوط خاک بویی گندیده به مشام می رسد.

بنابراین اگر احتمال می دهید علت ریزش برگ های فیکوس الاستیکای شما به خاطر آبیاری بیش ازحد آن می باشد توصیه می شود برنامه ی خاصی برای آبیاری گیاه خود تنظیم نکنید و هر زمان که گیاه شما نیاز آبی دارد، آن را آبیاری نمایید.

همان طور که در مقاله نگهداری فیکوس الاستیکا اشاره شد، بهترین زمان آبیاری فیکوس الاستیکا موقعی است که 15 سانتی متر بالای مخلوط خاک خشک شده است که این روند خشک شدن و یا از دست دادن رطوبت در تابستان سرعت بیشتری دارد.

برای آبیاری گیاه خود به محض خروج آب آبیاری گیاهان آپارتمانی از انتهای گلدان، سریعا روند آبیاری را متوقف کنید تا خاک گلدان دارای رطوبت مناسب شده و حالت غرقاب به خود نگیرد.

چند نکته مهم در آبیاری فیکوس الاستیکا

 • گلدان گیاه می بایست حتما و حتما دارای منافذ زهکشی باشد تا مانع از تجمع آب در اطراف ریشه ی فیکوس الاستیکا شود.
 • اگر گلدان گیاه بزرگ است به این نکته ی مهم توجه داشته باشید که خاک مدت طولانی تری در این گلدان مرطوب بوده و دیرتر خشک می شود.
 • با فرا رسیدن فصل سرما، ماهانه یک یا دو بار بیشتر گیاه خود را آبیاری نکنید.
 • بهترین آب برای گیاهان آپارتمانی، آب ولرم می باشد در نتیجه برای آبیاری فیکوس الاستیکا از آب ولرم استفاده کنید تا ریشه های گیاه دچار شوک نشوند.

سازگاری گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا با شرایط جدید

دلیل ریزش برگ فیکوس الاستیکا
دلیل ریزش برگ فیکوس الاستیکا

گاهی اوقات مشاهده می کنید با جا به جایی گیاه در خانه شاهد ریزش برگ فیکوس الاستیکا خود بوده و یا به محض خرید گیاه و انتقال آن به خانه شاهد از دست رفتن برگ های آن هستید با این حال از مشاهده ی این اتفاق نگران نشوید و بابت آن استرس نداشته باشید زیرا گیاه شما در حال سازگاری با شرایط جدید خود بوده که این روند سازگاری در گیاه حدودا 2 الی 3 ماه زمان می برد که گیاه به مسیر قبلی خود بازگردد.

حتی گاهی اوقات نیز مشاهده شده است افرادی که از فیکوس الاستیکا در فصل تابستان در فضای باز نگهداری می کنند با فرا رسیدن فصل پاییز و انتقال آن به محیط خانه نیز شاهد ریزش برگ های فیکوس الاستیکا ی خود هستند که همانند موارد قبلی می بایست به گیاه خود فرصت دهید تا با شرایط جدید خود وفق پیدا کند.

ریختن برگ فیکوس الاستیکا به علت تعویض گلدان

ریختن برگ فیکوس الاستیکا
ریختن برگ فیکوس الاستیکا

تعویض گلدان برای فیکوس الاستیکا از گیاهان اکسیژن ساز آپارتمانی نوعی ایجاد مزاحمت تلقی می شود در نتیجه این امر طبیعی است که بعد از تعویض گلدان گیاه شاهد ریزش برگ فیکوس الاستیکا باشید که صد البته زمانی این اتفاق طبیعی است که گیاه نور مناسب و آبیاری صحیحی داشته باشد و ریزش برگ های آن بسیار کم باشد.

بنابر آنچه که گفته شد توصیه می شود برای جلوگیری از ریختن برگ فیکوس الاستیکا گلدان انتخابی تنها دو سایز از گلدان قبلی گیاه بزرگتر باشد و خاک مصرفی به خوبی ریشه ی گیاه را پوشانده و از قدرت زهکشی بالایی برخوردار باشد.

هجوم آفات به گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا

از دیگر علت ریزش برگ فیکوس الاستیکا از گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا، هجوم آفات به گیاه است. همان طور که در ابتدای مقاله اشاره شد فیکوس گیاهی مقاوم در برابر آفات و بیماری گیاهان آپارتمانی است با این حال گاهی هجوم آفات نیز خساراتی را در پی خواهد داشت.

حشراتی نظیر شته ها و کنه های عنکبوتی از جمله آفات شایع در خانه هستند که در صورت هجوم آنها به گیاه، ما شاهد علائم آلودگی عسلک مانند برای گیاه خود خواهیم بود بنابراین پیشنهاد می شود هر 2 الی 3 روز یکبار دائما بافت رویشی گیاه را مخصوصا در قسمت زیرین برگ ها بررسی نمایید تا از عدم حضور آفات مضر اطمینان حاصل شود.

در صورت مشاهده ی آفات می توانید از صابون های حشره کش و همچنین الکل ایزوپروپیل 70 درصد برای درمان گیاه و از بین بردن آفات هر 4 روز یکبار استفاده کنید تا به خوبی گیاه درمان شده و سلامتی خود را مجددا به دست بیاورد.

شوک سرمایی به گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا

هر چند که گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا در برابر سرما مقاوم بوده ولیکن کاهش دما به زیر 7 درجه سانتی گراد، گیاه را در معرض شوک سرمایی قرار داده و سبب ریزش برگ فیکوس الاستیکا می شود.

شوک سرمایی زمانی گیاه را تحت تاثیر قرار می دهد که فیکوس الاستیکا در فصل سرما در فضای باز نگهداری شود زیرا دمای خانه همواره متعادل بوده و خسارتی را شامل حال گیاه شما نمی کند بنابراین برای جلوگیری از ریختن برگ فیکوس الاستیکا توصیه می شود از گیاه در فصل سرما در خانه مراقبت کرده و هرگز و هرگز برای جلوگیری از شوکی دیگر، آن را در معرض منافد خانه و همچنین سیستم های گرمایشی خانه قرار ندهید.

شرایط نوری نامناسب محل نگهداری فیکوس الاستیکا در خانه

جلوگیری از ریزش برگ فیکوس الاستیکا
جلوگیری از ریزش برگ فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا از گیاهان آپارتمانی با نور کم محسوب می شود یعنی می بایست نور گیاه کامل ولیکن به حالت غیر مستقیم باشد و در صورتی که نور محیطی برای گیاه کافی نباشد، فیکوس الاستیکا نارضایتی خود را از شیوه ی پرورش ما با ریزش برگ های خود نشان می دهد.

در نتیجه برای جلوگیری از ریزش برگ فیکوس الاستیکا پیشنهاد می شود گیاه را در چند متری پنجره قرار داده تا نیاز نوری آن به خوبی تامین شود و معمولا بنابر تجربه ی شخصی بنده، پنجره های شرقی خانه بهترین مکان برای نگهداری این گیاه زیبا در منزل هستند.

فیکوس الاستیکا این توانایی را دارد که حتی در طول روز 3 الی 4 ساعت نور مستقیم خورشید را تحمل کند ولیکن اگر این ساعات بیشتر از آنچه که اشاره شد باشد، گیاه دچار تنش نوری خواهد شد بنابراین می بایست برای ترغیب گیاه به رشد حداکثری قید نور مستقیم خورشید را زده و تماما در طول روز نور غیر مستقیم خورشید را برای گیاه خود فراهم کنیم.

کوددهی بیش از حد فیکوس الاستیکا

از دیگر علت ریزش برگ فیکوس الاستیکا و همچنین زردی برگ فیکوس الاستیکا، کوددهی زیاد گیاه می باشد زیرا فیکوس نیاز چندانی به کود گیاهان آپارتمانی نداشته و تنها می بایست ماهانه یکبار در فصل بهار و تابستان، تغذیه کودی شود که انجام روند مذکور به طور کلی در فصل پاییز و زمستان متوقف خواهد شد.

در نتیجه اگر احتمال می دهید ریختن برگ فیکوس الاستیکا به علت کوددهی بیش از حد گیاه بوده توصیه می شود روند کوددهی گیاه را متوقف کرده و خاک گلدان را توسط آب ولرم شستشو دهید تا از میزان نمک های مضر آن کاسته شود.

رطوبت کم محیطی از دیگر علت ریزش برگ فیکوس الاستیکا

به طور کلی رطوبت کم محیطی سوای ریزش برگ ها، باعث زردی برگ گیاهان آپارتمانی و قهوه ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی می شود با این حال در ارتباط با ریزش برگ فیکوس الاستیکا می توان گفت با توجه به منشا اصلی گیاه که مناطق گرمسیری می باشد، در صورتی که رطوبت کافی در اطراف گیاه وجود نداشته باشد برگ های پایینی گیاه دچار ریزش شده و ظاهر گیاه بدشکل می شود.

بسیاری از افراد با غبارپاشی گیاه رطوبت گیاهان آپارتمانی را تامین می کنند که این امر تنها برای چند ساعت رطوبت محیطی را افزایش داده و سپس گیاه با مجددا با کمبود رطوبت مواجه می شود بنابراین بهتر است روی زیر گلدانی فیکوس الاستیکا مفداری سنگ ریزه قرار داده شود و سپس با قرار دادن گلدان بر روی آن، با آب اضافی حاصل از آبیاری فیکوس، برای ساعات بیشتری رطوبت محیطی مناسب در دسترس گیاه شما قرار بگیرد.

ریزش برگ های فیکوس الاستیکا به علت مرگ طبیعی برگ ها

گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا در مواقعی از سال ترجیح می دهد برگ های پیر و بالغ خود را دچار ریزش کند و انرژی خود را صرف تولید برگ های جوان کند که این یک امر طبیعی در متابولیسم های گیاه بوده و برای آن کار زیادی نمی توان انجام داد به طوری که حتی اگر تمامی شرایط نگهداری گیاه نیز ایده آل باشد، باز هم این روند انجام شده و انرژی گیاه صرف تولید برگ های جوان خواهد شد.

نکاتی مهم برای جلوگیری از ریختن برگ فیکوس الاستیکا

 • هنگامی که شاهد ریزش چند برگ فیکوس الاستیکا هستید، عکس العمل زیادی نشان ندهید و تنها اطمینان حاصل نمایید که گیاه در معرض هجوم آفات قرار نگرفته و تمامی شرایط برای نگهداری گیاه ایده آل است.
 • اگر گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا را به تازگی خریداری کرده اید ممکن است ریزش برگ هایی که هم اکنون شاهد آن هستید، به علت مراقبت های نادرست فرد تولید کننده و یا فروشنده باشد در نتیجه تمامی نکات گفته شده در این مقاله را در نظر بگیرید تا گیاه شما مجددا سلامتی خود را به دست بیاورد.
 • ماهانه یکبار برگ های گیاه را تمیز کنید زیرا وجود گرد و غبار بر روی برگ ها مانع از جذب بهتر نور خورشید می شود در نتیجه برای تنفس بهتر گیاه خود به این نکته ی مهم توجه داشته باشید.
 • فیکوس الاستیکا نیاز چندانی به هرس ندارد و همین قدر که شاخه و برگ های آسیب دیده گیاه هرس شود کافی خواهد بود.
 • در صورت هرس فیکوس الاستیکا حتما از دستکش استفاده کنید زیرا شیره ای که از بافت های گیاه خارج می شود قدری سمی بوده و ممکن است برای پوست دست شما حساسیت زا باشد.

در صورتی که در ارتباط با هر یک از موارد ریختن برگ فیکوس الاستیکا سوال و یا تجربه ای دارید حتما آن را با ما و دیگر همراهان سایت پرشیالرن به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 15 میانگین امتیازات: 3.6]

یک فکر در مورد “علت ریزش برگ فیکوس الاستیکا چیست + راه حل درمانی آن

 1. Hani گفت:

  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم الان یه هفته است که گیاه فیکوس من تمام برگهاش حالت افتاده داره ولی نه زرد و قهوه ای شده و نه رول شده و شروع به ریزش کرد نه تنها خودش ناگهانی برگاش میوفته اگه یه وقت بهش دست بزنم یکی دیگه از برگاشم میریزه هر ۱۰ روز بهش اب میدم محیط اطرافش نه گرم و نه سرده ولی بیشتر خنکه نمی دونم چیکار باید بکنم ممنون میشم راهنمایم کنید

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   با توجه به مواردی که شما میفرمایید علت ریزش برگ فیکوس شما نوسانات دمایی یا به عبارتی تغییر دمای ناگهانی محیط نگهداری گیاه هست.

 2. المیرا گفت:

  سلام ممنون از مقاله جامع
  من حدود ۱۵ روزی هست که فیکوس خریدم مکانش نور ملایمی داره اب دهی هم هر هفته انجام می دم
  الان که ماه بهمن هستش حدود یک هفتس برگها یا خود به خود می ریزن یا اگر دستم بخوره برگهای سبز پایینی البته از وقتی گیاه رو خریدم چندتا جوونه جدید روی شاخها زده و برگ باز شده
  با توجه به این مطالب و اینکه محل زندگی من الان اهوازه مشکل کجا می تونه باشه

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   گیاه شما در حال سازگازی با شرایط جدید خودش هست و این پروسه یک ماه تقریبا زمان می بره به خاطر اینکه قبلا تو محیط گلخونه ای رشد داشته.
   بنابراین شما تا دو هفته دیگه هم به خوبی ازش مراقبت کنید و شرایط ایده آل محیطی رو برای اون فراهم کنید.
   آبیاری رو هم زمانی که سطح خاک خشک شده انجام بدید.

   1. mm گفت:

    سلام
    برگایی که ریختن ممکنه بازم مجدد رشد کنن

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     سلام
     بله، در فصل رشد یعنی بهار و تابستان

 3. وحید گفت:

  سلام ممنون بابت مطالبتون، من حدود یک ماه پیش گیاه فیکوس رو خریدم و تقریبا سه روز بعدش خودم گلدونش رو عوض کردم و هفته ای نصف لیوان هم بهش آب میدادم، تا اینکه حدودا یک هفته پیش پایین ترین برگش رنگش تغییر کرد و خشک و شکننده شد. الان هم تمام برگ ها حالت لوله شدن پیدا کردن و به سمت پایین خم شدن. نور محیط خیلی زیاد نیست و تقریبا تو سایه قرار داره اما خیلی ملایم نور بهش میرسه. میخواستم بدونم ممکنه این حالت برگ ها به علت کم آبی باشه؟ و اگر بله چطور باید گیاه رو داخل تشت آب قرار بدم؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   سپاس از لطف و محبت شما
   مشکل گیاه شما کم آبی هست لطفا گیاه خودتون رو آهسته آهسته با آب سیراب کنید به طوری که کل خاک کاملا مرطوب بشه و سپس به محض خارج شدن آب اضافی از انتهای گلدان، روند آبیاری فیکوس رو متوقف کنید.

 4. هانیه گفت:

  سلام
  من یک ماه پیش بنسای فیکوس جنگلی خریدم و گلدونش رو عوض کردم بعد چند روز برگاش تغییر رنگ دادن و شروع به ریزش کردن.تا الانم ریزشش قطع نشده با اینکه از نظر شرایط نوری و آبیاری مناسبه.

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   درجه حرارت اطراف گیاه چقدر هست و اینکه رنگ برگها به چه رنگی تغییر پیدا میکنه؟

   1. هانیه گفت:

    دما معمولیه،تو طول روز پنجره رو باز میکنم هوای تازه داشته باشه،رنگ برگام زدر میشن کم کم

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     لطفا به من درجه حرارت دقیق رو بفرمایید و اینکه ریزش برگها چه تعداد هست؟

 5. سمانه گفت:

  سلام وقتتون بخیر من دو هفته هس گل فیکوس جنگلی خریدم بعد از تعویض گلدون که به منزل اوردم ابیاری کردم که اب از زیر گلدان عبور کرد وسیراب شد بعد دو روز شروع کرد به ریزش برگها و برگهای جدیدش از بالا دارن میریزن ممنون میشم بگین چکار کنم از لحاظ نور هم خوبه نوردهی

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   فاصله گیاه تا پنجره؟؟؟ و اینکه نور غیر مستقیم هست یا خیر؟
   میزان درجه حرارت؟؟؟ (شب و روز)؟

 6. حسین گفت:

  فیکوس جنگلی رو بهمن خریدم دو ماه پیش بعد اون برگای ک جدید میاد کوچیکه و زود میفته ببخشید دلیلش چیه ؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   شرایط نگهداری گیاه رو بفرمایید.

   1. حسین گفت:

    در آشپز خانه روبه روی پنجره جنوبی

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     منظور بنده شرایط آبیاری، درجه حرارت، کوددهی، رطوبت و نور گیاه بود.
     با عرض پوزش اگه شرایط رو کامل نفرمایید من کمکی نمیتونم کنم.

   2. mehdipour گفت:

    سلام من دوماهی هست ک فیکوس خریدم. همونجا گلدونشو عوض کردم. اولایل خوب بود و جوونه هم زده بود وقتی خریدم .ولی الان برگاش یکی یکی دارن میریزن بدون اینکه تغییر رنگ داشته باشن.هفته ای یک بار اندازه یک لیوان حدود ۳۰۰،۴۰۰ سی سی آب بهش میدم. موقعیتش هم کنار پنجره شمالیه ک آفتاب بهش نمیخوره فقط نور غیر مستقیم میگیره از پشت پرده. نورش خوبه.نمیددنم مشکلش چیه. چون ظاهرا شرایطش ایده آله

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     سلام
     میزان درجه حرارت شب و روز و میزان کوددهی گیاه رو هم بفرمایید

 7. FFF گفت:

  سلام وقت بخیر فیکوس من بعد از چندماه که خریده بودم شروع به برگ ریزون کرده و فقط دوتا از برگاش مونده که اون دو برگ هم خیلی بی حال و آویزون هستن براش جزیره درست کردم و حتی یک روز توی تشت آب گذاشتم ولی تغییری نکرده جاش هم کنار در بالکن هست.میشه راهنمایی کنید.

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   شرایط نگهداری گیاه رو کاملا بفرمایید.
   آبیاری، نور، درجه حرارت و کوددهی.

 8. دولارا اميري گفت:

  سلام فیکوس من کاملا خشک شده و کل برگ ها ریخته ،آیا میتونم لا تغییر مکان به مکان مناسب نجاتش بدم

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   با توجه به استرسی که گیاه الان داره تغییر مکان به معنای استرس بیشتر و مرگ گیاه خواهد بود.
   شرایط نگهداری گیاه را کاملا شرح بفرمایید تا علت اصلی ریزش برگ فیکوس شما مشخص شه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *