احیای گل ارکیده

آموزش چگونگی احیای گل ارکیده

ارکیده ها دارای گل های زیبایی هستند که هر مرتبه به واسطه چرخه گلدهی در گیاه تولید می شوند و قطعا این موضوع در زمانی که گلدهی در گیاه به اتمام رسیده است، نیز صادق است و هرگز نمی بایست گیاه را از دست رفته بدانیم.

با این حال با رعایت مواردی، می توان از گیاه مجددا انتظار گلدهی را داشت. در این مقاله به شیوه های احیای گل ارکیده می پردازم تا بتوانید برای مدت ها از گیاه خود نگهداری کرده و نظاره گر زیبایی های غنچه آن باشید.

لازم به ذکر است همگی روش هایی که اشاره خواهد، بر انواع گل ارکیده اثر گذار خواهد بود و همچنین جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نگهداری گل ارکیده می توانید به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.

تشویق گیاه به گلدهی در حوزه احیای گل ارکیده

گل ارکیده
گل ارکیده

در قدم اول می بایست پس از اتمام دوران گلدهی در گیاه، ساقه را برش دهید. برای انجام این کار باید از ابزار تمیز و استریل استفاده کرده و ساقه اصلی گیاه را در ارتفاع 25 سانتی متری برش دهید.

نقطه برش می بایست 0/5 سانتی متر بالاتر از یک میانگره در ساقه اصلی گیاه باشد، زیرا برش در محل مذکور سبب تشویق بیشتر گیاه به گلدهی می باشد.

در قدم بعدی باید به محض جوانه زنی و رشد ریشه ها، گیاه خود را جهت احیای گل ارکیده به گلدان جدید منتقل کنید. برای انجام این کار باید در ابتدا مقداری آب آبیاری گل ارکیده را در گلدان فعلی گیاه ریخته تا مخلوط خاک مقداری سست شود و سپس با استفاده از دستان خود می بایست گیاه را به آرامی از گلدان فعلی خود خارج کنید.

لازم به ذکر است در این مرحله باید از چسبندگی هرگونه اضافات خاک به ریشه جلوگیری شود و سپس گیاه به گلدان جدید منتقل شود.

گلدان جدید می بایست هم دارای سوراخ های زهشکی در کف برای خروج آب باشد و هم دارای سوراخ های زهکشی جهت تهویه هوا از کناره ها باشد. با قرار دادن یک سینی در زیر گلدان جدید، می توانید از آب خروجی انتهای گلدان جلوگیری کنید.

در صورتی که در گلدان جدید ریشه های ارکیده از سوراخ های زهکشی انتها خارج می شود، این موضوع به دلیل کوچک بودن گلدان جدید بوده و می بایست گلدان بزرگتری را برای گیاه تهیه فرمایید.

در قدم سوم می بایست مخلوط خاک را به گلدان اضافه کنید به طوری که بتوان ارکیده را برای احیا تقویت کرد.

برای مخلوط خاک می توانید از پیت ماس و کوکوپیت استفاده کنید به شکلی که در اطراف ریشه می بایست به نسبت یک به دو از مخلوط خاک پیشنهادی (1 پیت ماس و 2 کوکوپیت) استفاده کرده و سپس در لایه بالایی خاک تنها از کوکوپیت که دارای ذرات کمی بزرگتر نسبت به پیت ماس است، استفاده نمایید و اطمینان حاصل فرمایید که برگ های گیاه تحت پوشش مخلوط خاک قرار نمی گیرند.

فراهم کردن شرایط ایده آل برای احیای گل ارکیده

شرایط ایده آل برای احیای گل ارکیده
شرایط ایده آل برای احیای گل ارکیده

در صورتی که هنگام جابجایی گیاه به گلدان جدید مشاهده کردید که بخشی از ریشه های گیاه متورم، پوسیده و تغییر رنگ داده است، باید خدمت شما عزیزان عرض کنم که این مسائل مربوط به آبیاری بیش از حد گیاه می باشد، بنابراین میزان آبیاری را برای گیاه در گلدان جدید می بایست نسبت به قبل کاهش دهید و پس از چندین مرتبه آبیاری گیاه در گلدان جدید، مجددا ریشه گیاه را بررسی نمایید.

لازم به ذکر است علت تغییر رنگ ریشه ها هجوم بیماری ها بوده که این هجوم سوای موضوع مورد بحث، شرایط تکثیر گل ارکیده را سخت تر می کند.

در صورت مشاهده ریشه های خرد و خشک شده می بایست مقدار آبیاری گیاه را افزایش دهید زیرا کم آبی گیاه یکی از شایع ترین مشکلات ارکیده بوده و می بایست جهت احیای گل ارکیده برای تولید گل مقدار آب آبیاری را افزایش دهید.

ریشه های ارکیده باید سبز و سرحال به نظر برسند (البته ریشه های گل ارکیده فالانوپسیس) و وقتی که خشک و ساییده می شوند، سبب تخریب و خرد شدن برگ ها و تغییر رنگ آنها می شوند در نتیجه می توان گفت زرد شدن برگ گل ارکیده و یا تغییر رنگ برگها، نشان از شرایط کم آبی برای گیاه دارد.

برای آبیاری گل ارکیده می بایست از آب معدنی که دارای شوری پایین و PH مناسب است استفاده کنید و در صورت عدم دسترسی به آب معدنی می بایست از آب شیر خانه به مدت 24 ساعت در محیط منزل (در دمای 25 درجه سانتی گراد) نگهداری کرده و با تبخیر شدن کلر و سایر املاح، آب را در اختیار گیاه قرار دهید.

لازم به ذکر است سوای بحث تامین رطوبت محیطی برای گیاه از طریق سینی در زیر گلدان، می بایست با اسپری کردن آب به لبه های گلدان و روی خاک، رطوبت را افزایش داده تا شرایط رطوبتی مناسب برای احیای گل ارکیده فراهم شود.

ارکیده ها برای گلدهی و همچنین گلدهی مجدد پس از دوران خفتگی، نیاز به نور زیادی دارند و اگر ارکیده شما دارای رنگ سبز تیره می باشد، این موضوع به دلیل آن است که گیاه نور کافی برای رشد مناسب جذب نمی کند در نتیجه توصیه می شود ارکیده را در فاصله 20 سانتی متری از پنجره خانه نگهداری کنید.

از طرفی اگر ارکیده شما نور زیادی جذب می کند، قطعا می بایست علائم آفتاب سوختگی را بتوان در برگ های گیاه مشاهده کرد به طوری که در اثر آفتاب سوختگی با گذشت زمان برگ ها به رنگ زرد در برخی واریته های ارکیده و در برخی دیگر سفید شده و با مرور زمان قهوه ای می شوند.

در این شرایط سوای بحث مشاهده علائم سوختگی، با دست زدن به برگ های گیاه و احساس گرمای بیش از حد، می توان به این موضوع پی برد در نتیجه گلدان را باید در محلی که آنجا نور خورشید به صورت غیر مستقیم می باشد، نگهداری کنید.

در صورتی که گل ارکیده شما تغییر رنگ داده و دارای ضعف های زیادی از جمله شل شدگی برگ ها و ساقه است، این مسائل به وجود آمده به خاطر آن است که گیاه در دمای مناسبی نگهداری نمی شود، البته این موضوع در حالتی خواهد بود که آبیاری و استفاده از کود مناسب گل ارکیده در طی دوران رشد، صحیح بوده باشد.

بنابراین توصیه می شود حداقل دما برای گیاه 16 درجه سانتی گراد و حداکثر 24 درجه سانتی گراد با رطوبت محیطی 50 الی 80 درصد برای احیای گل ارکیده در محیط نگهداری گیاه وجود داشته باشد.

علت آنکه خدمت شما عزیزان عرض کردم حداکثر دما نباید از 24 درجه سانتی گراد برای احیای ارکیده فراتر برود آن است که گیاه هنگامی که در هوای به نسبت گرم نگهداری شود، برگ ها رطوبت خود را از دست داده و پژمرده و زرد می شوند در نتیجه می توان گفت آستانه تحمل دمایی گیاه 27 درجه سانتی گراد می باشد که در این دما گیاه فقط زنده خواهد ماند و عملکرد مناسبی را نخواهد داشت بنابراین توصیه می شود گیاه را در محلی که کمی دارای سایه بوده و خنک کی می باشد، نگهداری کنید.

در صورتی که تا به حال تجربه پرورش و نگهداری گل ارکیده را داشته اید، در صورت تمایل می توانید تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

جهت پرسش در ارتباط با مسائل پرورش و احیای گل ارکیده می توانید در همین بخش از طریق کامنت با ما در ارتباط باشید.

یک فکر در مورد “آموزش چگونگی احیای گل ارکیده

 1. حجازی گفت:

  سلام علت پژمرده شدن گلبرگ ها چی میتونه باشه البته یکی از شاخه ها دچار این مشکل هست
  ممنونم

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   دلیل اصلی پژمردگی در صورتی که شرایط آبیاری و و تغذیه گل ارکیده فراهم و رعایت شده باشد مساله شرایط محیطی به خصوص گرما هست در این حالت با افزایش دمای محیط تبخیر و تعرق در گیاه افزایش پیدا کرده و گیاه بیش از حد معمول انرژی مصرف کرده که در نهایت پژمرده می شود.
   شرایط محیطی رو رعایت کرده و اجازه ندهید دما از از ۲۶ ۲۷ درجه سانتی گراد فراتر برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *