نیاز های محیطی و روش تکثیر گل نرگس

0 ۱۲۲

برای پرورش صحیح گل نرگس، لازم می باشد به نیازهای محیطی گیاه به طور کامل آشنایی داشته باشیم تا بتوانیم از بروز اتفاقات ناگوار، برای گیاه جلوگیری کنیم. در این مقاله از سایت پرشیالرن به نیازهای محیطی گیاه و همچنین تکثیر گل نرگس می پردازیم، تا پایان همراه ما باشید.

تناوب زراعی گل نرگس

تناوب زراعی باعث حفظ ساختمان خاک و کاهش مشکلات بیماری ها و آفات می شود. زمانی که لاله ها در یک تناوب با گل نرگس هستند، آنها باید بعد از پیازهای گل نرگس باشند، زیرا چنانچه پیاز گل نرگس پس از لاله کاشته شود به نماتد ساقه لاله حساس خواهد بود.

نور گل نرگس

نور گل نرگس
نور گل نرگس

گل نرگس به مکان آفتابی تا کمی سایه جهت کشت نیاز داشته، ولی در محل هایی با نور زیاد، بعد از ایجاد 5 سانتی متر ساقه، گیاه بهتر رشد می کند.

رطوبت گل نرگس

خاکی که در آن گل نرگس کشت می شود باید مرطوب باشد ولی در صورت آبیاری فراوان، برگ های زیادی تولید شده و به گل نمی رود. در صورت کاشت در گلدان آن را آبیاری سنگین نموده و اجازه دهید پیت ماس سطح خاک کاملا از آب اشباع شود.

برای هفته ی اول می بایست گیاه هر روز آبیاری شده و سیراب شود. اگر ملاحظه شد که لایه های ابتدایی خاک گلدان در حال خشک شدن بوده و رطوبتی ندارد، به گیاه آب اضافی داده شود. پس از گلدهی گل نرگس، گیاه را هفته ای یکبار آبیاری و به وسیله کودهای غنی از پتاس که درصد نیتروژن آن کم است تغذیه کنید تا هنگامی که برگ ها زرد شوند و این امکان وجود داشته باشد که پیازهای درشت تری تولید شود. پیازهای درشت گل را در ظرف آب نیز مثل سنبل می توان کشت کرد.

دمای گل نرگس

گل نرگس با توجه به اینکه به سرما مقاوم است می توان گفت واکنش کمتری به فصل سرما نسبت به گل زنبق دارد و از طرفی نسبت به گل های لاله و سنبل به سرما، حساس تر می باشد. اغلب انواع گل نرگس لازم است در تاریکی و تحت شرایط حدودا 10 درجه سانتی گراد وادار به ریشه دادن نمود.

حداقل دمای قابل تحمل آن 15- درجه سانتی گراد می باشد. در حقیقت آنها به طور متوسط به حرارت کم نیاز دارند. در صورتی که درجه حرارت محیط بالا باشد برگ های آن به اطراف خم می شود. پیاز این گیاه به سرما مقاوم است و می توان هر سه تا چهار سال یکبار پیازها را خارج و پیازچه های تولیدی را جدا کرد. این پیازچه ها بعد از 3 الی 4 چهار سال به گل می نشینند.

گل های بریده آن را در دمای صفر درجه سانتی گراد به مدت 10 روز و در دمای 3 الی 4 درجه سانتی گراد به مدت 8 روز می توان نگهداری کرد. دمای بالاتر از 18 درجه سانتی گراد پس از مرحله گردن غازی باعث ناهنجاری شکل گل نرگس می شود.

خاک گل نرگس

خاک گل نرگس
خاک گل نرگس

برای خاک گل نرگس طیف گسترده ای، از انواع مختلف خاک های حاصخیز استفاده می شود، اما خاک های عمیق، مغذی، قدرتمند در زهکشی، با قدرت نگهداری رطوبت همراه با سیلت، برای آن ایده آل است. مقدار مواد آلی باید بیش از 3% باشد و ظرفیت نگهداری آب باید بیش از 40 میلی متر در 300 میلی متر عمق خاک باشد.

ساختمان خاک گل نرگس باید فاقد هرگونه فاکتوری که از رشد مناسب و موثر ریشه ممانعت می کند، باشد و ممکن است نیاز به بهم زدن لایه فشرده زیرین خاک نیز داشته باشد. گل نرگس، خاک کمی اسیدی را تحمل می کند و اگر اسیدیته خاک زیر 6/5 باشد باید به خاک آهک اضافه نمود.

گل در نرگس در خاک هایی با اسیدیته کمتر تا حد 4/9 کاشته شده است. نرگس های تازتا و جانکویلا خاک قلیایی را می پسندند. پیازهای کاشته شده در خاک پیت، گل های کوچکتر و پیاز های درشت تری تولید می کنند که البته نسبت به آنهایی که در خاکهای معدنی کاشته شده اند به بیماری پوسیدگی قاعده ای حساس تر هستند.

گل نرگس در مناطقی که خاک های سبک دارند، کاشته شده است. این باور وجود دارد که کیفیت پیاز نمی تواند در خاک های رسی سیلت سنگین حفظ شود. در خاک های سبکتر، پیازها راحت تر برداشت می شود. از خاک های سنگین یا سنگی نیز می توان استفاده کرد اما به تلاش بیشتری برای جدا کرد سنگ و کلوخ ها از خاک نیاز دارد.

مقدار پتاسیم برای رشد پیاز گل نرگس بسیار مهم است. فسفر و پتاسیم قبل از کاشت مصرف می شوند، و ازت به صورت سرک بلافاصله پس از سبز شدن، در اختیار گیاه قرار داده می شود. پس از محصول غلات با شاخص 3 برای فسفر و شاخص 2 برای پتاسیم، مقدار 125 کیلوگرم ازت، 50 کیلوگرم پنتااکسید فسفر و 150 کیلوگرم اکسید پتاسیم در هکتار برای پرورش گل نرگس توصیه می شود. در سال دوم به جز ازت کود دیگری لازم نیست.

زمین مساعد برای گل نرگس باید دارای خاک سالم و سبک باشد. اگر خاک رسی و سنگین است مقداری شن با آن مخلوط شده تا به زهکشی خاک کمک کند. پیازها را در زمینی که از آب اشباع است، کشت نکنید.

گل نرگس برای کنار حاشیه ها یا باغچه ها یا کنار چمن ها مناسب است. بعد از شکوفه دادن و گلدهی، کود 5-10-10 (به اندازه چند گرم) به گلدان گیاه اضافه شود. این امر همراه با اضافه کردن کمی پتاسیم کمک می کند که گیاه برای گلدهی سال بعد پیاز خود را بازسازی کند.

وجین علف های هرز گل نرگس

باغچه ای که در آن گل نرگس کاشته شده است نیاز می باشد قبل از شروع رشد برگ های گیاه و در فصل پاییز، وجین شود به طوری که علف های هرز باغچه به طور کامل از بین رفته و برگ های گیاه از خسارات احتمالی در امان باشند. جهت مبارزه شیمیایی با علف های هرز می توان از علفکش های پاراکوات و ایمازتاپیر با رعایت دز مناسب استفاده کرد.

تکثیر گل نرگس

تکثیر گل نرگس
تکثیر گل نرگس

تکثیر گل نرگس به دو روش زیر امکان پذیر است:

  • روش تکثیر غیر جنسی (تقسیم پیاز) که گل تولیدی از آن همانند گل تولید شده از پیاز اصلی گیاه است.
  • روش تکثیر جنسی (توسط دانه) که گل تولیدی به لحاظ رنگ و شکل متفاوت است.

تکثیر گل نرگس به روش غیر جنسی (تقسیم پیاز)

گل نرگس از طریق پیازچه ها تکثیر می شود. بر عکس بسیار از پیازها، پیازچه های جدید از محل طبق و چسبیده به گیاه مادری خارج می شوند. تقسیم پیاز نتیجه اش دقیقا گلی است مانند گل پیاز اصلی. پیاز آن می تواند چندین سال متوالی گل دهد و گل آن همه ساله درشت تر می گردد.

مرسوم ترین روش تکثیر گل نرگس به صورت تقسیم پیاز انجام می باشد. در اواخر تابستان و در فصل پاییز قبل از اینکه گل نرگس شروع به تولید برگ کند و یا زمانی که برگهای گیاه کوچک هستند، پیاز ها را از خاک در آورده و پیازچه های را از پیاز اصلی جدا نموده، این زمانی است که پیازها در زمان استراحت هستند، در محل جدید، پیاز ها را در خاک سبک ماسه ای با فاصله هایی 15 الی 20 سانتی متری در خاکی که حدودا 10 سانتی متر خاک روی پیاز ها باشد، کاشته شود.

در ضمن توجه داشته باشید که وقتی پیاز را می کارید آن را دفن نکنید و سر پیاز باید از خاک بیرون باشد. پیازها را برای ازدیاد و تکثیر گل نرگس، موقع استراحت گیاه بیرون آورده و در جای خشک، خنک و تاریک نگهداری نموده تا ماه آبان و آذر آنها را بکارید. پیاز های خارج شده در مکانی تاریک و با تهویه مناسب تا زمان کشت بعدی ذخیره شود.

بهتر است پیازهای گل نرگس را چندین سال در زمین باقی بگذارید تا خود به خود زیاد شده و همه ساله گل کند. برای کشت گل نرگس در گلدان پیاز را در اول پاییز در گلدانی که با خاک سبک پر شده است می کارند. بهتر است انتهای گلدان مقداری شن ریخته شود و پیاز ها را طوری کاشته که سر آن ها از خاک بیرون باشد.

بعضی از گونه های گل نرگس، این توانایی را دارند که در آپارتمان نیز گلدهی داشته باشند ولی برخی دیگر مثل سنبل و لاله 6 هفته در محل تاریک و خنک باید نگهداری و سپس به محل گرم منتقل شوند. پس از آنکه ساقه ها 5 ساتی متر رشد کردند، باید آنها را در محلی پرنور و در حرارت 7/6 الی 8 درجه قرار دهند تا بوته ها به گل نشیند.

اگر شما فضایی را به کاشت گل نرگس اختصاص داده اید که در آن نرگس ها زیاد و بزرگ شده اند، می توانید آنها را از خاک بیرون آورده و تقسیم و تکثیر کنید و هر پیازی را که در ساقه و برگ آن نشانی از بیماری وجود دارد را از بین برده و یا بسوزانید. نرگس ها برای گلدهی سال بعد خود نیاز به انرژِی سرازیر شده از ساقه و برگ به پیاز ها دارند. به همین دلیل با گذشت 6 هفته می بایست اقدام به قطع کردن برگ ها نمایید به طوری که برگ ها باید از بخش زیرین و پشت تخمدان قطع شوند.

قبل از کاشت پیاز به مدت 2 ساعت آن را در آب ولرم قرار دهید تا برای سبز شدن تحریک شود.

ضمنا لازم است برای تکثیر گل نرگس، پیازها توسط قارچکش های سیستمیک که اثر حفاظتی دارند مثل بنومیل یا کاپتان قبل از کاشت ضد عفونی شوند. برای این کار سم را به میزان توصیه شده داخل سطل یا بشکه آبی ریخته و با آب مخلوط کرده سپس پیازها را داخل آن ریخته تا ضد عفونی شوند.

تکثیر گل نرگس به روش جنسی (دانه)

در این روش تکثیر گل نرگس همان طور که اشاره شد نتیجه، تولید گلهایی جدید با صفات متفاوت خواهد بود. در پشت گلبرگهای گل نرگس، بخش متورمی به نام تخمدان وجود دارد که پس از گلدهی، بخش مذکور متورم شده و این موضوع در حالی است که بخش مذکور خالی از دانه می باشد که با گذشت زمان توسط حشرات و جریان باد که گرده های جدید را حمل می کنند، گرده افشانی گیاه انجام خواهد شد.

زمانی که گرده افشانی گیاه انجام شد در داخل تخمدان گیاه مقدار کمی دانه به وجود می آید که این دانه ها، حاصل تماس دانه گرده یک گل به کلاله گل دیگر می باشند. هر کدام از این دانه ها این توانایی را خواهند داشت که یک گیاه کامل را به وجود بیاورند ولکین این مسیر 3 الی 4 سال برای تولید گیاه جدید زمان بر خواهد بود.

منبع: راهنمای کامل کاشت و نگهداری گل نرگس
تالیف: معصومه استکی و مجتبی حق شناس

در پایان اگر شما عزیزان هم در زمینه تکثیر گل نرگس و نیاز های محیطی گیاه، سوال و تجربه ای دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارائه تجربه کاربری بهتر Cookie های شما را ذخیره می کنیم. در صورتی که مایل هستید دکمه "موافقم" را انتخاب نمایید. موافقم ادامه

Privacy & Cookies Policy