کانال یوتیوب پرشیالرن کانال یوتیوب پرشیالرن

معرفی گل زعفران + تشخیص زعفران اصلی از تقلبی

4

بهترین شکل خرید زعفران اصلی، خرید گل زعفران تر و تازه از مزارع زعفران کاری است که در این مقاله از سری سایت پرشیالرن به نکات مهم خرید گل زعفران و معرفی روش های تشخیص زعفران تقلبی از اصلی می پردازیم اما پیش از پرداختن به موضوعات اشاره شده، به طور خلاصه نگاهی به تاریخچه جالب و خواندنی زعفران و شیوه های استفاده از آن می پردازیم امید است که مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

تاریخچه زعفران

گل زعفران
گل زعفران

ایرانیان بزرگ امپراطوری ایران باستان چند هزار سال قبل، کشت و کار و مصارف و کاربرد های زعفران را به بسیاری از ملل و نقاط مختلف جهان باستان، از جمله به تمدن یونان، روم، چین و اقوام بیابان نشین و صحرا گرد سامی (از جمله عربها) معرفی کردند و شیوه زراعت آن را به مناطق پیرامون دریای مدیترانه آموختند.

توسعه کشت و کار و زراعت زعفران به اقصی نقاط جهان توسط ایرانیان باستان زمینه ای گسترده در کاربرد دارویی و درمانی در جهان و تحولی بزرگ ایجاد نمود که ایرانیان را در طب سنتی در رده اول ملل متمدن جهان قرار داد.

از خواص زعفران در گذشته برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله برای جلوگیری از خون ریزی ها، درمان التهاب، درمان جوش و آکنه پوستی؛ درمان زخم، درد لثه ها، دندان و به عنوان یک گیاه آرام بخش، شادی آفرین و ضد افسردگی استفاده می کردند.

به علت وجود آلکالوئیدهای ارزشمند در گل زعفران که شامل قسمت های کلاله قرمز رنگ (همان زعفران)، گلبرگ، پرچم، خامه، ساقه، برگ می شود، این گیاه به عنوان یک گیاه دارویی بسیار مهم معرفی و خواص آن نیز در کتب بسیار قدیمی ملل متمدن وجود دارد.

در ارتباط با تاریخچه زعفران پس از ظهور اسلام کشت و کار و مصرف زعفران به ملل عرب نیز گسترش یافت و زعفران یکی از اقلام بسیار مورد تقاضا در تجارت واقع شد، بر این اساس مصرف زعفران در طب اسلامی نیز گسترش یافت به طوری که پزشک برجسته ایرانی به نام ابو علی سینا در کتاب قانون خود به کاربرد دارویی و درمانی زعفران توجه ویژه داشته است.

این کتاب برای چندین قرن در دانشگاهایی با علم جدید اروپا تدریس و به عنوان یک منبع معتبر و قابل استناد مصارف و کاربرد های دارویی و درمانی شناخته می شود.

در این کتاب به تهیه نسخه های پزشکی با استفاده از گیاهان دارویی مختلف از جمله زعفران پرداخته شده است. در علم جدید دامنه تحقیقات کاربرد زعفران در درمان بیماری ها تا آنجا پیش رفته است که یکی از امید های بشریت برای نجات از چنگال مرگ آور و هراس انگیز سرطان کاربرد دارویی زعفران می باشد.

حدود چهل سال شده که به طور آزمایشی و سپس به نحو همه جانبه و رسمی در صنایع دارو سازی از زعفران، استفاده می شود و روز به روز بر دامنه و گستره اثرات و کاربرد های این داروی گیاهی معجزه گر افزوده شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر از خواص جادویی زعفران می توانید مقالات خواص زعفران برای قلب و مغز، مصرف زعفران در دوران بارداری و همچنین زعفران و کیسه صفرا را در سایت پرشیالرن مطالعه نمایید.

بهترین روش خرید زعفران اصل چیست ؟

زعفران
زعفران

خوشبختانه زعفران اصلی که از گل زعفران گرفته می شود، با عطر، طعم و رنگ مخصوص را می توان با اندک تجربه و سلیقه ای یا انجام آزمایشات ساده و فوری از زعفران غیر اصلی و تقلبی تشخیص داد، به مراتب راحت تر از عسل که می توان به جرات گفت هشتاد درصد عسل بازار ایران تقلبی و یا حداقل عسلی هست که در تغذیه زنبور از شکر بیش از اندازه استفاده شده است و یا به عبارتی شکر تغییر شکل یافته می باشد، ولی در مورد زعفران باید اذعان کرد که ممکن است بیست تا سی درصد زعفران بازار کشور ایران مورد دستخوش یکی از تقلب ها قرار گرفته باشد، که برای پرهیز از خرید زعفران غیر اصل باید زعفران را از مرکز تولید آن به شرح زیر خرید کرد:

1_ خرید زعفران اصلی دختر پیچ از زعفران کاران اصلی در روستاهای زعفران خیز.

2_ خرید زعفران اصلی دختر پیچ از فروشندگان معتبر زعفران در مناطق زعفران خیز.

3_ آگاهی از ظاهر و عطر و بو و رنگ ویژه زعفران، زعفران با رنگ قرمز تیره مناسب خرید برای مقاصد دارویی نیست. زعفران خرد شده، دارای ناخالصی های دیگر که به چشم دیده می شود هم مناسب نیستند.

چگونه زعفران تقلبی را از اصلی تشخیص دهیم ؟

گل زعفران
گل زعفران

1_ ساده ترین روش شناسائی زعفران اصلی این است که معمولا آب جوش در هر نقطه ای از مناطق زعفران کاری یا در هر نقطه بازار در دسترس است و تقاضای یک ته استکان آب جوش یا همراه داشتن در یک فلاسک کوچک امری دشوار نیست.

برای اجرای این آزمایش ساده بایستی از فروشنده بخواهید زعفرانی که می خواهد به شما بفروشد را در اختیار شما بگذارد، سپس شما مقداری در حد 20 رشته از آن را بردارید و در داخل استکانی بریزید که آب جوش دارد، تنها 50 سی سی آب جوش کافی است، پس از گذشت 10 دقیقه و تراوش رنگ زعفران اصلی به داخل آب جوش، تودهای از رنگ طبیعی آرام آرام محیط لیوان را فرا خواهد گرفت به آرامی، نه به سرعت، پس از 10 دقیقه که بخشی از رنگ آزاد شده است، رشته های زعفران را از داخل آب جوش بیرون بیاورید، اگر بخشی یا تعدادی از این رشته ها رنگ خود را کاملا از دست داده اند و سفید شده اند در آن صورت آن زعفران تقلبی است یا به اصلاح، قاطی دارد.

در چنین شرایطی نباید با فروشنده جر و بحث کرد که زعفران تو تقلبی است، چرا که در بازار کسب و کار ایران هیچوقت حق با مشتری نیست و باید از درگیری اجتناب کرد، تنها کافی است از خرید آن زعفران برای مصارف دارویی صرف نظر شود.

2_ روش دوم شناسائی محصول زعفران اصلی هم که بسیار ساده هست اینکه حدود 10 رشته از زعفران که برای فروش عرضه شده است را برداشته و در لابلای یک کاغذ سفید تمیز با دست کاملا خرد نمائید، سپس باز هم با استفاده از آب جوش ولی این بار لازم نیست 50 سی سی باشد، حتی چند قطره آب جوش کافی است، چند قطره آب جوش را روی زعفران پودر شده ریخته و چند دقیقه صبر نمایید، رنگ زعفران اصلی پس از چند دقیقه جدا می شود و رنگی قرمز متمایل به زرد یا قرمز روشن است، اگر در بین تکه های خرد شده زعفران، قسمت هائی از زعفران را دیدید که سفید شده اند، در این حالت نیز امکان تقلب وجود دارد و از خرید این زعفران باید صرف نظر نمود.

3_ روش سوم در شناسائی زعفران اصلی حاصل از گل زعفران، تست ساده عطر، طعم و رنگ زعفران می باشد، برای شناسائی طعم زعفران بایستی چند رشته از کلاله زعفران را در دهان گذاشته و چنانچه طعم کمی تلخ داشته باشد، این محصول می تواند زعفران باشد، از طرفی چنانچه پس از گذاشتن رشته های زعفران در دهان و گذشت سه دقیقه رنگ قرمز روشن کمی متمایل به زرد از زعفران انتشار یابد، به نشانه دون از زعفران اصلی می توان پی برد.

قابل ذکر است که چنانچه پس از گذشت سه دقیقه رشته های کلاله زعفران از دهان خارج شود و این رشته ها یا بخشی از آنها سفید شده باشند، این نوع زعفران تقلبی می باشد.

از طرف دیگر زعفران اصلی دارای عطر و بوی ویژه می باشد، به نحوی که به محض اینکه درب ظرف مخصوص نگهداری زعفران اصلی باز می شود به سرعت مواد فرار معطر یک فضای معمولی بیست تا سی متر مربع را معطر می کند و این عطر و بو از فاصله صد متری در بازار فروش زعفران قابل استشمام است.

رنگ رشته حاصل از گل زعفران باید چگونه باشد ؟

زعفران
زعفران

رنگ زعفران اصلی حاصل از گل زعفران قرمز روشن می باشد، اگر نوعی از زعفران چه در بسته بندی و چه بیرون از بسته بندی قرار گرفته باشد که رنگ زعفران تیره باشد، این زعفران اصل نبوده و یا زعفران کهنه می باشد و به درد مصارف و کاربردهای دارویی و درمانی نمی خورد.

نکته بسیار مهم دیگر در رنگ زعفران این است که فروشندگان همیشه بهترین جنس خود را در ویترین مغازه می گذارند، اما جنسی که می فروشند هرگز مشابه آن زعفران داخل ویترین نیست، مضافا بر اینکه با تابانیدن نور زرد بسیار قوی و انعکاس و بازتاب انواع نورها بر روی بسته های شکیل زعفران موجی از بزرگ نمایی را برای مشتری ایجاد می نمایند که حتی اگر خریدار زعفران فردی مجرب نیز باشد ممکن است گول بخورد.

گل زعفران
گل زعفران

در نتیجه برای کاربرد های دارویی و درمانی زعفران خیلی خیلی باید دقت شود، از دانش و تجربه افراد زعفران کار و خبره برای خرید زعفران اصلی استفاده شود تا با مصرف زعفران آلوده به انواع مواد شیمیایی یا مواد غیر بهداشتی سلامتی فرد یا افراد مصرف کننده زعفران به خطر نیافتد.

در صورتی که تمایل دارید که زعفران مصرفی خود را در خانه یا باغچه خانگی خود پرورش دهید می توانید مقالات کاشت زعفران در گلدان و کاشت زعفران در باغچه را در سایت پرشیالرن مطالعه نمایید.

روش های استفاده از زعفران اصلی چیست ؟

زعفران
زعفران

زعفران یک محصول زراعی است که تمام ملل دنیا و با اشکال مختلف به شرح زیر از آن استفاده می نمایند.

استفاده از زعفران به عنوان دمنوش

زعفران
زعفران

برای استفاده زعفران به عنوان دمنوش کافی است، نیم تا یک گرم زعفران سرگل حاصل از گل زعفران را در یک لیتر آب جوش آمده که حرارت زیر آن خاموش شده یا بسیار کم شده به طوری که دیگر آب در حال جوش نیست، باید ریخته شود و روی کتری یا قوری با حوله ای پوشیده تا زعفران با حرارت ناشی از بخار آب کتری که در زیر قوری قرار گرفته یا حرارت بسیار خفیف ناشی از شعله پخش کن برای مدت 10 تا 15 دقیقه دم بکشد، سپس دمنوش شیک و سلطنتی زعفران آماده نوش جان کردن خواهد بود.

این دمنوش تنها برای یک ساعت می توان با عطر و طعم و رنگ عالی به صورت داغ نگهداری نمود و کیفیت مطبوع خواهد داشت.

استفاده زعفران به شکل پودر

زعفران
زعفران

هر چه رشته های زعفران به ذرات ریزتر پودر تبدیل شود، امکان پراکنش عطر، طعم و رنگ در هنگام استفاده زعفران بهتر خواهد بود.

برای یک دست شدن پودر حاصل از گل زعفران می توان زعفران پودر شده را از الک بسیار ریز عبور داد تا پودری بسیار نرم به دست آید، پودر حاصل می تواند به اشکال مختلف در کاربرد دارویی و یا کاربرد چاشنی غذایی مورد استفاده قرار گیرد، این پودر باید در شیشه رنگی درب دار غیر قابل نفوذ به آب و هوا و در محیط خشک و سرد تا مدت یک سال نگهداری نمود.

چرا خرید گل زعفران بهترین شکل خرید زعفران اصلی است ؟

گل زعفران
گل زعفران

بهترین شکل خرید زعفران اصلی، خرید گل زعفران تر و تازه از مزارع زعفران کاری است که بهترین نوع زعفران برای مصارف دارو درمان می باشد.

قبل از اینکه گل گیاه پلاسیده شود و از کیفیت آن کاسته گردد باید گل تر را تهیه نمود. نکاتی که باید در هنگام خرید گل گیاه مورد توجه قرار داد به شرح زیر می باشد.

گلدهی، بسته به شرایط اقلیمی مناطق مختلف زعفران کاری ایران و زمان آبیاری مزارع زعفران یا بارندگی های زودرس پائیزی، معمولا از اوائل آبان ماه تا اواسط آذر ماه دوره گلدهی زعفران در مناطق مختلف کشور ایران می باشد.

اگر به شبکه برداشت، فرآوری و بسته بنده افراد، شرکت ها در مورد بهداشتی بودن یا سلامت زعفران و کیفیت آن اعتماد نیست، بهترین روش تهیه زعفران مصرفی خرید گل گیاه زعفران می باشد.

زعفران
زعفران

بر این اساس باید بر حسب نیاز به مصرف سالیانه زعفران، گل گیاه به شکل تر خریداری شود.

در مجلات و کتب نوشته شده از هر 1500 گل گیاه زعفران یک گرم زعفران به دست می آید، این ارقام تقریبی هستند. برخی از گل ها حتی ارزش خرید هم ندارند، چه برسد که از آنها زعفران عالی بدست آید، به عنوان مثال اگر 100 گرم زعفران خشک می خواهید باید، ده کیلو گل گیاه خوب خریداری نمائید، هر کیلو گرم گل زعفران می تواند حدود 10 گرم به شما زعفران خشک بدهد، اما این اعداد تقریبی هستند.

گل زعفران
گل زعفران
 • برای خرید گل گیاه زعفران تر و تازه باید مستقیما به مناطق زعفران کاری مراجعه کرده و یا افرادی مطمئن از مناطق زعفران کاری گل تر زعفران را تهیه و در همان روز ارسال نمایند.
 • گل تر زعفران باید در محیط در بسته و سرد شبیه یخچال نگهداری شود تا حالت ترد و تازگی خود و کیفیت عطر، طعم و رنگ خود را از دست ندهد.
 • برای تر و تازه نگهداشتن گل گیاه افزودن یا اسپری کردن آب تحت هیچ عنوان روی گلهای چیده شده تر زعفران یا نگهداری در کیسه های مرطوب که روی آنها آب پاشیده می شود، مجاز نمی باشد.
 • بلافاصله پس از برداشت گل زعفران بهتر است در کمتر از یک ساعت قسمت اصلی محصول زعفران که همان کلاله های قرمز رنگ است از سایر قسمت های گل گیاه جدا شود.
 • اگر گل گیاه تر و تازه به سایر مناطق ایران یا کره زمین حمل می گردد، بایستی حتما ارسال گل گیاه با هواپیما و در ظروف کائوچویی مخصوص انجام شود تا گل گیاه پژمرده نشود و در عین حال در قسمت بار هواپیما یخ نزنند یا لهیده نگردند.
 • خرید گلهایی که باران خورده یا یخ زده اند، فاقد کیفیت لازم برای مصارف دارو و درمان می باشد.
 • از خرید زعفران تر از واسطه ها یا میادین میوه و تره بار یا از درب مغازه به شدت باید اجتناب شود.
 • گل گیاه باید کاملا ترد و تازه باشد نه پژمرده، اگر پژمرده باشد، جدا کردن کلاله های زعفران از سایر قسمت های گل بسیار پر زحمت و پر دردسر و هزینه بر است.
 • گل گیاه نباید چند روز در بخچال نگهداری شود، در این صورت نیز از کیفیت زعفران و عطر و طعم زعفران کاسته و جدا کردن قسمت های مختلف گل از همدیگر مشکل است.
 • تاخیر در برداشت گل گیاه و آفتاب خوردگی گل های تر زعفران باعث از دست رفتن مواد معطر و فرار کلاله های زعفران گردیده و در این صورت امکان دستیابی به زعفران درجه یک از بین می رود.
 • گل گیاه زعفران که از مزاع جوان با طول عمر 3 تا 7 سال تهیه شود دارای کیفیت بهتر بوده و میزان بیشتری از زعفران در یک کیلو گل تر بعد از جدا کردن کلاله های زعفران به دست خواهد آمد تا گل هائی که از مزارع پیر با طول عمر بالغ بر 7 تا 15 سال برداشت شده باشند.
 • گل گیاه باید درشت باشد، گل های ریز به نسبت هر کیلو گل تر، کلاله زعفران کمتری و کیفیت کمتری خواهد داشت.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 1 میانگین امتیازات: 4]
۴ نظرات
 1. حسين می گوید

  ممنون از اطلاعات جامعتون

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   خواهش می کنم دوست عزیز

 2. هادی ناسوتی می گوید

  بسیار مقاله جامع و کاربردی بود. با سپاس از نویسنده محترم که چنین قلم زیبا و روانی دارن.

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   شما لطف دارید دوست عزیز، ممنون هستم از محبتتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارائه تجربه کاربری بهتر Cookie های شما را ذخیره می کنیم. در صورتی که مایل هستید دکمه "موافقم" را انتخاب نمایید. موافقم ادامه

Privacy & Cookies Policy