علت زرد شدن برگ زاموفیلیا

علت زرد شدن برگ زاموفیلیا چیست؟ (بعلاوه راه حل درمان)

زاموفیلیا از گیاهان آپارتمانی با نور کم، یک گیاه بسیار زیبا بوده که پرورش و نگهداری از آن بسیار آسان می باشد با این حال گاهی اوقات ممکن است در پرورش گیاه با زرد شدن برگ زاموفیلیا مواجه شوید که عوامل زیادی در شکل گیری آن موثر هستند از این رو در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن، ما تمامی دلایل و یا علت زرد شدن برگ زاموفیلیا را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد تا بتوانید به آسانی با تشخیص صحیح و به موقع، گیاه خود را احیا کنید.

زاموفیلیا
زاموفیلیا

از سویی دیگر در این مقاله به برخی نکات مهم پیشگیری از زرد شدن برگ زاموفیلیا می پردازیم تا با در نظر گرفتن آنها شادابی و سلامتی گیاه حفظ شده و برای مدت های طولانی تری از زیبایی آن در خانه ی خود لذت ببرید، تا پایان همراه ما باشید.

علت زرد شدن برگ زاموفیلیا چیست؟

زرد شدن برگ زاموفیلیا
زرد شدن برگ زاموفیلیا

رایج ترین دلیل و یا علت زرد شدن برگ زاموفیلیا، آبیاری بیش از حد گیاه بوده که به واسطه آن ریشه گیاه پوسیده می شود.

از سویی دیگر عواملی نظیر آبیاری بسیار کم گیاه، دمای محیطی بالا، نور نامناسب محل نگهداری و همچنین عدم رعایت اصول کوددهی زاموفیلیا، از دیگر دلایل زرد شدن گیاه می باشند.

در نتیجه پیشنهاد می شود شرایط نگهداری و پرورش زاموفیلیا را به خوبی بررسی نمایید تا به طور واضح مشخص شود که گیاه از کدام بخش نگهداری و پرورش خود ناراضی است تا بتوانید گامی صحیح برای رفع مشکل بردارید.

گیاه آپارتمانی زاموفیلیا گیاهی نسبتا مقاوم می باشد و سوای بحث ظاهری، به همین علت است که گیاه مذکور یکی از محبوب ترین گیاهان در نزد دوست داران گل و گیاه آپارتمانی به شمار می رود.

زمانی که صحبت از مقاومت گیاهان می شود برخی از افراد تصور می کنند که این مقاومت زاموفیلیا در برابر گرما و نور زیاد خورشید است با این حال می توان گفت این تصور اشتباه بوده و این موضوع در حالیست که زاموفیلیا شما نسبت به شرایط خشک (کم آبی) مقاوم بوده و تحمل کمی نسبت به درجه حرارت های بالا دارد.

با توجه به موارد گفته شده وقتی که برگ های گیاه شروع به زرد شدن می کنند این یک موضوع غافلگیر کننده در پرورش گیاه می باشد.

در این مرحله زرد شدن برگ، گیاه به ما نشان می دهد که از شرایط خود راضی نیست و نیاز به کمی توجه بیشتر از سوی ما دارد با این حال پرسش اصلی اینجاست، هم اکنون علت زرد شدن برگ زاموفیلیا چیست و چه کاری می توان برای آن انجام داد؟

وقتی زرد شدن برگ های گیاه را مشاهده می کنید احتمال 90 درصد این مشکل با برنامه ی آبیاری شما ارتباط مستقیم دارد درست مانند زردی برگ پتوس، زردی برگ گندمی و زردی انجیری، در نتیجه می توانید با تنظیم زمان و مقدار آبیاری مناسب تا حد بسیار زیادی از خسارت بیشتر به گیاه جلوگیری کرده و آن را احیا کنید.

چه میزان آبیاری موجب زردی برگ گیاه زاموفیلیا می‌شود؟

دلیل زرد شدن برگ زاموفیلیا
دلیل زرد شدن برگ زاموفیلیا

همان طور که اشاره شد گیاه آپارتمانی زاموفیلیا به لحاظ ژنتیکی با شرایط خشک سازگار شده است در نتیجه طبیعی است که گیاه در مقابل آبیاری بیش از حد، واکنش منفی خود را به شما نشان دهد.

علت زرد شدن برگ زاموفیلیا به دلیل آبیاری بیش از حد عمدتا به دلیل هجوم قارچ به ریشه (در شرایط حاد) و پوسیدگی ریشه تنها به دلیل آبیاری زیاد می باشد.

از سویی دیگر اگر خاک گلدان قدرت زهکشی بالایی نداشته باشد آب اضافی را به خوبی تخلیه نکرده و ریشه ی زاموفیلیا دچار پوسیدگی می شود.

لازم به ذکر است در اثر پوسیدگی ریشه زاموفیلیا جذب آب آبیاری گیاهان آپارتمانی و مواد غذایی دچار مشکل شده و گیاه در معرض انواع تنش ها قرار می گیرد.

در نتیجه با پوسیدگی ریشه زاموفیلیا برگ های گیاه زرد شده و گاهی اوقات نیز سوای زردی، برگ های گیاه دچار ریزش می شوند.

اکنون که شاهد پوسیدگی ریشه زاموفیلیا هستیم چه کاری انجام دهیم ؟

اولین قدم بررسی خاک گلدان است و اگر مشاهده شود که خاک دارای رطوبت بالایی است می بایست گیاه را از گلدان خارج کرده تا به طور دقیق تر ریشه های آن بررسی شود.

 • ریشه های زاموفیلیا باید از ابتدا تا انتها به رنگ سفید و سالم باشند و اگر ریشه هایی با نقاط قهوه ای رنگ و پوسیده را مشاهده می کنید، هم اکنون علت زرد شدن برگ زاموفیلیا برای شما خواننده گرامی مشخص شده است و در صورتی که برای رفع مشکل گیاه اقدامی فوری را انجام دهید، گیاه قابل احیا خواهد بود.
 • در قدم دوم، با استفاده از لوازم باغبانی قسمت های آلوده ریشه را تا نقطه ای که ریشه زاموفیلیا سالم است برش دهید. لازم به ذکر است قبل و بعد از هرس ریشه ها حتما ابزار هرس خود را ضد عفونی کنید تا آلودگی به سایر نقاط منتقل نشود.
 • در قدم سوم و پس از هرس ریشه ها، خاک گلدان را تعویض کنید و از خاک تازه برای گیاه استفاده کنید. در صورتی که گلدان فعلی گیاه دارای سوراخ های زهشکی نیست، می بایست گلدانی جدیدی را برای گیاه خریداری کنید.

برای آبیاری زاموفیلیا تنها خاک را مرطوب کنید به شکلی که خاک حالت غرقاب به خود نگیرد. از سویی دیگر برای آبیاری گیاه اجازه دهید 10 الی 15 سانتی متری سطح خاک گلدان به طور کامل خشک شده و سپس اقدام به آبیاری گیاه نمایید.

آبیاری بسیار کم گیاه

علت زرد شدن برگ گیاه زاموفیلیا
علت زرد شدن برگ گیاه زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا احتیاج زیادی به آب ندارد در نتیجه همان طور که اشاره شد باید از غرقاب شدن خاک جلوگیری شود. از علائم کمبود آب در گیاه می توان به زرد شدن برگ زاموفیلیا (درست مانند زردی برگ دیفن باخیا، زردی برگ فیکوس الاستیکا)، ترد شدن برگ و همچنین ریزش برگ ها اشاره نمود که تمامی مواد اشاره شده برای افرادی که از این گیاه زیبا نگهداری می کنند به شدت آزاد دهنده است.

با توجه به آنچه که گفته شد اگر خاک گلدان بسیار خشک است می توانید با آبیاری سریع، گیاه را مجددا احیا کنید.

اگر گیاه از کم آبی رنج می برد چه کاری انجام دهیم ؟

 • در قدم اول به صورت آهسته آب آبیاری را در اختیار گیاه قرار دهید تا خاک غرقاب نشود. زمانی که گیاه از کمبود آب رنج می برد شاید وسوسه کننده باشد که آب زیادی در اختیار گیاه قرار بگیرد در نتیجه می بایست در مصرف آب صرفه جویی کرده و میزان آب نرمالی در اختیار گیاه قرار بگیرد.
 • پس از آبیاری گیاه اجازه دهید تا آب از سوراخ های انتهای گلدان خارج شود و سپس آب تجمع یافته در زیر گلدانی را پس از 30 دقیقه تخلیه نمایید.
 • در این مرحله اگر تمایل دارید تا گیاه زاموفیلیا را تقویت و یا تغذیه کنید، می توانید از کود گیاهان آپارتمانی با رعایت دوز مناسب به شکلی کود در آب آبیاری حل شود، برای گیاه خود استفاده کنید.

زمان و مقدار آب آبیاری زاموفیلیا باید چگونه باشد؟

با توجه به اینکه آبیاری بیش از حد و هم کمتر از حد نرمال گیاه علت زرد شدن برگ زاموفیلیا هستند در نتیجه حتما و قطعا بهتر خواهد بود تا دقیقا نیاز آبی گیاه بررسی شده و در زمان مناسب گیاه آبیاری شود.

میزان آب آبیاری زاموفیلیا به عوامل زیادی نظیر دما، رطوبت گیاهان آپارتمانی، نور خورشید، تهویه، سایز گلدان و همچنین اندازه ی زاموفیلیا بستگی دارد.

بنابر تجربه شخصی بنده مناسب است گیاه زاموفیلیا در فصل تابستان هفته ای یک بار و در فصل زمستان هر دو هفته یکبار آبیاری شود با این حال کشور ایران چهار فصل بوده و بهتر است فبل از آبیاری گیاه، حتما رطوبت خاک گلدان بررسی شود.

بهترین روش آبیاری زاموفیلیا آن است که آب به میزان مناسب در اختیار ریشه ی گیاه قرار بگیرد به طوری که خاک گلدان به خوبی مرطوب شده و آب اضافی نیم ساعت بعد از آبیاری، از سینی زیر گلدانی خارج شود تا گیاه مورد هجوم آفات و بیماری های گیاهان آپارتمانی قرار نگیرد (به علت آنکه آب اگر روی سینی زیر گلدانی بماند همانند یک استخر راکد عمل می کند).

چه میزان نور باعث تغییر رنگ برگ زاموفیلیا می شود؟

گیاه زاموفیلیا از گیاهان آپارتمانی کوچک قادر است با طیف وسیعی از شرایط نوری سازگار شود. زاموفیلیا می تواند نور کم را تحمل کند و به همین خاطر است که از آن برای زیباسازی فضاهای دنج خانه استفاده می شود با این حال می توان گفت زاموفیلیا از نور مستقیم خورشید بیزار بوده و تمایلی به آن ندارد.

از جمله علائمی که نشان می دهد گیاه از نور زیادی رنج می برد می توان به زرد شدن برگ ها، سوختگی برگ ها و همچنین قهوه ای شدن نوک و لبه ی برگ ها اشاره نمود. تمامی موارد گفته شده بدان معنی هستند که گیاه در طول روز به بیش از 4 ساعت نور مستقیم خورشید دسترسی دارد که این امر برای حفظ شادابی گیاه به هیچ وجه مناسب نخواهد بود.

در نتیجه اگر احتمال می دهید علت زرد شدن برگ زاموفیلیا به خاطر نور بیش از حد می باشد، کافیست گیاه را به فضای کم نور تری منتقل کنید.

کوددهی غیر اصولی دیگر دلیل زرد شدن برگ زاموفیلیا

از دیگر دلیل زرد شدن برگ زاموفیلیا می توان به کوددهی کم و همچنین کوددهی زیاد گیاه اشاره نمود. برای جلوگیری از کوددهی زیاد ماهانه یکبار کود مناسب (نظیر کود مایع گیاهان آپارتمانی) را با نیمی از توان توصیه تولید کننده در آب آبیاری حل نموده و در اختیار گیاه قرار دهید.

در صورتی که احساس می کنید دلیل زرد شدن برگ های گیاه به علت کوددهی زیاد است می بایست گیاه را از گلدان خود خارج کرده و گلدان را به همراه مخلوط خاک در سینک ظرفشویی شستشو دهید تا نمک های اضافی حاصل از کود خارج شود.

چگونه زردی برگ گیاه را درمان کنیم؟

روش درمان گیاه به علت پوسیدگی ریشه و آبیاری بیش از حد به شرح کامل توضیح داده شد با این حال پرسش اصلی این است در صورتی که علت زرد شدن برگ زاموفیلیا دلایل دیگری باشد و یا ساقه ی گیاه تغییر رنگ داده باشد چه کاری می توان برای احیای دوباره ی گیاه انجام داد؟

 • در صورتی که برگ های گیاه تماما زرد شده بهتر است برگ های گیاه را هرس کنید و در صورتی که تنها بخشی از برگ های گیاه زرد رنگ شده است پیشنهاد می شود برگ گیاه را هرس نکنید زیرا نقاط سالم روی برگ همچنان توانایی انجام فتوسنتز را دارند که امری ضروری برای سلامتی گیاه است.
 • در صورت زرد شدن ساقه زاموفیلیا، ساقه را از محل رشد هرس کنید تا گیاه پس از بهبودی کامل، مجدد ساقه ی جدید را تولید کند.

بسیار مهم است زمانی که گیاه علائم بیماری را نشان می دهد ما سریعا واکنش مناسب را داشته باشیم و برای انجام این کار می بایست در وهله ی اول چند دقیقه وقت خود را به گیاه اختصاص دهیم تا بتوانیم به بهترین نحو ممکن با تشخیص سریع، گیاه را درمان کنیم.

چه عواملی در پرورش زاموفیلیا موثر هستند؟

سه متغیر اصلی برای حفظ شادابی و پرورش گیاه بسیار مهم هستند که این متغیرها شامل آبیاری، نور و دمای محیطی می شوند.

نور زاموفیلیا

همان طور که اشاره شد نور زیاد یکی از علت زرد شدن برگ زاموفیلیا می باشد در نتیجه برای جلوگیری از زردی و سوختگی برگ زاموفیلیا، نور باید به حالت کامل ولیکن به صورت غیر مستقیم برای گیاه در دسترس باشد.

آبیاری زاموفیلیا

آبیاری کم و یا بیش از حد گیاه باعث زرد شدن برگ زاموفیلیا می شود در نتیجه آنچه که مهم است آن بوده که همواره می بایست مقدار و زمان آبیاری به شکل صحیحی تشخیص و انجام داده شود. در آبیاری زاموفیلیا بهتر است برنامه ی منظم و خاصی تدوین نشود و هر زمان که خاک گلدان 90 درصد خشک است، اقدام به آبیاری گیاه شود.

دمای مناسب زاموفیلیا

دمای مناسب برای گیاه آپارتمانی زاموفیلیا بین 21 الی 27 درجه ی سانتی گراد می باشد در نتیجه برای عمکلرد مناسب گیاه حتما می بایست محدود دمایی ذکر شده برای گیاه فراهم باشد زیرا گیاه مذکور از گیاهان آپارتمانی مقاوم به گرما بوده و از گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما محسوب نمی شود.

کلام آخر

زاموفیلیا یک گیاه آپارتمانی زیبا بوده که برای هر فضایی در داخل خانه مناسب است و همان طور که اشاره شد شایع ترین علت زرد شدن برگ زاموفیلیا، آبیاری بیش از حد گیاه می باشد در نتیجه می بایست با تشخیص سریع بیماری، برنامه و روند آبیاری گیاه را تغییر دهید و ما نیز امیدواریم که بار دیگر گیاه آپارتمانی شما احیا شده و از پرورش آن لذت ببرید.

در صورتی که در ارتباط با هر یک از عوامل و یا علت زرد شدن برگ های زاموفیلیا سوالی دارید حتما آن را با و دیگر همراهان سایت پرشیالرن به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 128 میانگین امتیازات: 4]

یک فکر در مورد “علت زرد شدن برگ زاموفیلیا چیست؟ (بعلاوه راه حل درمان)

 1. لیلا گفت:

  سلام
  من یه گیا زاموفیلیا دارم ساقه جدیدی که در اورده کامل برگاش باز نشده سه ماه میشه الان هم برگای بالایی ساقه جدید زرد و خشک شده علتش چی هست؟
  خیلی متشکرم🌹

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که آبیاری زاموفیلیا به شکل صحیحی انجام می شه، مشکل اصلی گیاه شما یا نور نامناسب محیطی بوده و یا کمبود مواد غذایی در خاک.
   برای زاموفیلیا نور غیر مستقیم خورشید رو فراهم کنید و اگر تا به حال گیاه رو تغذیه نکردید، بهتر هست فعلا دو مرتبه هر ۴۵ روز یکبار کوددهی گیاه را انجام بدید.

 2. حسين گفت:

  سپاس گزارم از راهنمایی خوب شما.

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلامت باشید دوست عزیز

 3. هانیه گفت:

  حدود دو هفته است که سه گلدون زامیفولیای کوچک را به یک گلدون خیلی بزرگ منتقل کردم. ناچار به این کار بودم چون ریشه از زهکش گلدان پلاستیکی خارج شده بود. متاسفانه هم دو ساقه چروکیده شده هم برگهای بعضی ساقه ها در حال زرد شدن و خاک خیلی خیس و خشک نشده هنوز. بهضی ساقه های بلند هم کج میشن.
  احتمال میدم هم حجم خاک خیلی زیاده و هم خاک مناسب نیست که رطوبت طولانی در خودش نگه میداره.
  گلدان زهکش مناسب داره ولی حجم زیاد خاک اجازه عبور آب را نمیده.
  خاکش ترکسب: کوکوپیت، ورمی و خاکی که از گلفروشی تهیه کردم و یادم نیست خاک برگ بود یا نه
  به نظر شما باید از گلدان خارج و ریشه هاش بررسی و هرس بشه و در یک گلدان کوچکتر و با خاک مناسب تر بزارم

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   مشکلاتی که شما میفرمایید صد در صد به خاطر آبیاری زیاد و خاک نامناسب هست
   خاک ورمی و باغچه به هیچ وجه برای زاموفیلیا مناسب نیست مخصوصا ورمی.
   چون تازه گلدون رو عوض کردید یک هفته دیگه هم بگذره بعدش خاک گلدان رو عوض کنید و تماما اون رو کوکوپیت کنید.
   چون اگر الان عوض کنید یک شوک دیگه به گیاهتون وارد میشه و اوضاع بدتر میشه.
   بله بهتر اگه ریشه ها آسیب دیده هستند هرس شن و براشون گلدون مناسب تهیه شه.
   زمانی که قصد هرس داشتید به بنده اعلام کنید تا روش ضدعفونی کردن ریشه هارو خدمت شما بگم.

   1. هانیه گفت:

    بسیار سپاس از پاسخگویی و راهنماییتون و مطالب مفید سایتتون
    تصمیم داشتم جمعه اینکار انجام بدم چون روند زرد شدن برگها خیلی صعودی شده و نگرانم که گلم از دست بره
    تو سایت شما خوندم که با دارچین و بابونه و آب اکسیژنه میشه ضدعفونی انجام داد.

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     بنده سپاس گزارم از لطف و محبت شما.
     به امید احیای هر چه زودتر گیاه شما.

     1. هانيه گفت:

      امکانش هست در مورد ضد عفونی هم الان راهنمایی بفرمایین. البته من همه مطالب مربوط به زامیفولیا را در سایت و وبلاگ خوندم.

     2. سینا فتاح زاده گفت:

      روش ضد عفونی همون هایی بود که شما فرمودید استفاده از دارچین و چای بابونه که من تو مقاله های دیگه بهش اشاره داشتم.

 4. هانيه گفت:

  سلام مجدد
  روزبخیر
  لطفا این سوال هم پاسخ بدین
  با توجه به مشکلی که برای گیاهم بوجود آمده اگر در تعویض گلدان ریزوم ها را از هم جدا کنم و در دو تا گلدان جداگانه بکارم گیاه خراب میشه؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   بهتر هست این کار رو در فصل رشد یعنی بهار انجام بدید

   1. هانيه گفت:

    سپاس از محبت و پاسخگویی
    امروز گلدون زامیفولیا را جابجا کردم
    خیلی ریشه ها پوسیده شده بود و چند تا ساقه هم کلا سیاه شده بود. طبق فرمایش شما خاک فقط کوکوپیت استفاده کردم و ریشه ها را هم با دارچین ضدعفونی کردم
    حالا سوالم اینه که به گلها آب بدم یا چند روز صبر کنم

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     خواهش می کنم دوست عزیز
     مشکلی نداره می تونید آبیاری کنید فقط با توجه به اینکه ریشه ها هرس شدن نیاز آبی گیاه هم کاهش پیدا می کنه که من شرح کامل آبیاری زاموفیلیا در مقاله آخر سایت نوشتم.

 5. هانیه گفت:

  ممنونم
  ساقه هایی که مجبور به قطع شدم بخش زیادی ش سالم هستن برای رشد مجدد داخل خاک بکارم یا آب تا ریشه بدهد؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   خواهش می کنم.
   اگر ممکن هست از ساقه ها تو قسمت کامنت یک عکس بگذارید من بتونم دقیق تر نظرمو بگم.

   1. هانيه گفت:

    من قسمت کامنت پیدا نکردم برای ارسال عکس
    به آدرس ایمیلی که تو سایت بود فرستادم

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     بهتر هست اونهارو داخل کشت کنید.

     1. هانیه گفت:

      داخل خاک کوکوپیت تنها خوبه یا ترکیب دیگه ای از خاک پیشنهاد میدین؟
      و اینکه آبیاری به چه صورت باشه؟ همیشه خاک مرطوب باشه؟

     2. سینا فتاح زاده گفت:

      بله کوکوپیت مناسبه فقط اگر مقداری به اون پرلیت هم اضافی کنید (حدودا ۲۰ درصد) بهتر هم خواهد شد.
      خاک باید نم دار باشه و هرگز به حالت غرقاب نباشه.

 6. هانیه گفت:

  سپاس از راهنمایی تون

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   خواهش می کنم دوست عزیز.

 7. هانيه گفت:

  سلام و وقت بخیر
  چند تا از برگهای زامیفولیام روی دو تا ساقه سوراخ شده، آیا حشره ای داره اینکار میکنه؟
  چه سمی باید استفاده کرد؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله این اتفاق آثار هجوم آفات هست.
   سم هم بستگی داره آفات از چه نوعی هستند.

   1. هانیه گفت:

    نوع آفات را چطور تشخیص بدهیم؟وسط برگ یک حالت سوختگی پبدا میکنه و قهوه ای میشه و بعد سوراخ میشه
    مثل حالتی که آفتاب سوختگی ایجاد میکنه

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     خوب حالا که میفرمایید حالت سوختگی داره و بعدا قهوه ای می شه این به خاطر نور زیاد هست فاصله گلدون زاموفیلیا رو از پنجره دورتر کنید و یک روز در میان ۱۸۰ درجه گلدون رو بچرخونید.

    2. sanaz.ebadati69 گفت:

     سلام‌من یک گیاه زاموفیلیا از بهمن ماه یعنی حدودا دوماه و نیم هدیه گرفتم این گیاه داخل خاک پرلیت شاید مقدار کمی کوکوپیت داره ۸۰درصد خاک پرلیت دوتا ساقه داشت و ساقه سوم در حال رشد کردن و باز شدن برگ ها بود
     اول اینکه این ساقه هنوز فقط ۵ برگش باز شده و باقی برگ ها فعلا لوله هست و داخل این لوله یکی از برگ‌ها رنگش زرد و مابقی سبز روشن
     دوم اینکه فاصله بین برگ های بازشده بسیار زیاده طوری که گیاه شکل زیبای خودش و از دست داده چون برگهای منظم و کنار هم زیباش میکنه
     آبیاری هم به صورت چک کردن با سیخ چوبی اول چک میکنم خاک رو اگر نیاز داشت آب میدم و تا حالا هم کود ندادم به گیاه
     نو گیاه هم کاملا غیر مستقیم
     ممنون میشم راهنماییم کنید چیکار باید کنم؟فاصله ها کم بشه

     1. سینا فتاح زاده گفت:

      سلام
      شیوه یا روش آبیاری گیاه رو بفرمایید (به زمانش اشاره داشتید) و اینکه میزان درجه حرارت چقدر هست در روز و شب؟

    3. Saleh گفت:

     سلام خسته نباشین
     من زاموفیلیام برگهاش شروع به زرد شدن کرد ، گیاه رو از گلدان درراوردن و قسمتهایی که ریشه پوسیده شده بود جدا شدن و تمامی خاک قبلی رو برداشتن و خاک جدید ریختن
     اما یه هفته گذشته و روند زردی ادامه داره خیلی نگران کنندست باید چکار کنم؟درست میشه؟

     1. سینا فتاح زاده گفت:

      سلام
      تعویض خاک به گیاه شوک وارد می کنه که این شوک اگر تمامی شرایط نگهداری ایده آل باشه گیاه شما تا یک ماه آینده احیا خواهد شد.

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   خواهش می کنم دوست عزیز.

 8. هانیه گفت:

  سلام، روز بخیر
  علی رغم تعویض گلدان و استفاده از دارچین برای ریشه ها و مراقبت زیاد مجدد یکی از ساقه ها در گلدان جدید از انتها پوسید و مجبور شدم قطع کنم. چون امکان برداشتن همه پوسیدگی وجود نداره فقط به محل بریدگی ساقه در خاک دارچین زدم.
  به نظر شما باید از قارچ کش (رورال TS) استفاده کنم یا خیر؟
  و ساقه هایی که قطع شدن را طبق فرمایش شما داخل خاک گذاشتم که امیدوارم ریشه بزنه. آیا در خاک بهتر ریشه دار میشه یا آب؟ و لازم نیست برای ریشه زایی سریعتر و عدم پوسیدگی از کود یا قارچ کش استفاده کرد؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر مجددا ساقه ها پوسیده میشن متاسفانه اونطور که شما میفرمایید از گیاه خوب نگهداری نمی کنید و حتما رطوبت زیادی در خاک وجود داره که اینچنین اتفاقاتی میفته
   با این حال نظر بنده برای ضدعفونی کردن استفاده از دارچین و چای بابونه هست و اگر تصمیم دارید می تونید از رورال ts استفاده کنید منتهی با دوز مناسب که گیاهتون از بین نره.
   بنده به پرسش شما پاسخ دادم و نظرم مبنی بر این بود که داخل خاک کاشته شه.
   برای ریشه زایی بهتر می تونید از کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ استفاده کنید

 9. مهرناز ملکی گفت:

  سلام وققتون به خیر من یک گلدان زاموفیلیا دارم که حدودا ۱هفته از کاشت آن داخل گلدان میگذرد در این زمان فقط یک بار از کود ۱۲.۱۲.۳۶ استفاده کردم و نور مستقیم به گلدان نمیخورد و به هیچ عنوان در این یک هفته آبیاری نشده اما برگ های گل زرد شدن ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   درجه حرارت محیط چقدر هست؟

 10. رحیمی گفت:

  سلام دوست عزیز سپاس از راهنماییتون…
  چند برگ ریزوم دار خریداری کردم که برای ارسالشون اونارو از خاک خارج کرده بودند و‌من بعد از دریافت در مخلوط کوکوپیت.پرلیت و خاک برگ کشت کردم با نسبت تقریبا ۵۰ درصد کوکوپیت ۳۰ خاک برگ و ۲۰ پرلیت .. آبیاری هم زمان کشت انجام دادم با گذشت ده روز تکرار آبیاری کردم گلدان ها هست سوراخه و زهکش عالی دارن . الان بعد از حدود سه هفته برک ها یکی یکی دارن خشک می شن با وجود اینکه درجه حرارت هم ثابت بین ۲۴ تا ۲۶ و رطوبت بین ۴۰ تا ۵۵ درصد هست .. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید آیا ریزوم ها و‌غده ای که داشتند بدون برگ به رشد و جوانه زنی ادامه خواهند داد . البته نور غیر مستقیم هم دارن و از پنجره فاصله مناسبی دارند …تشکر

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   خواهش می کنم دوست عزیز
   مدت زمان ارسال چقدر بوده ؟؟؟؟ چون احتمال آسیب و یا شوک دیدن بسیار بالاس.

   1. ساناز عبادتی گفت:

    تقریبا هر ده روز یکبار آبیاری میکنم .یعنی اول خاک رو چک میکنم واگر سیخ چوبی که داخل خاک میکنم خشک بود آبیاری رو انجام میدم .
    دمای محیط گیاه هم بین ۲۷تا ۳۱ متغیر

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     شما باید بین دمای شب و روز ۱۰ درجه حدودا اختلاف ایجاد کنید و اینکه دمای ۳۱ بالا هست بهتره بیش از ۲۸ ۲۹ نشه.
     و اینکه باید از کودهایی که عناصر ماکرو و میکرو رو دارند برای تغذیه گیاه استفاده کنید.

 11. گیتی گفت:

  سلام ببخشید من بک زاموفیلیا خریدم حدودا یکناه پیش بسیار شاداب و زیبا و کنار یکی از ساقه ها بک پاجوش زده اما ۲۴ بهمن کود محلول در اب بهش دادم و ۸اسفند خم هورمون ریشه زایی و اسبد هبومیک محلول در آب دادم امروز ۱۲ اسفند یکی از شاخه ها بک برگ تفریبا بالایش زرد شده چکار باید بکنم از پنجره جنوبی حدود دومتر فاصله داره هوای داخل هم متعادله علتش چی میتونه باشه. ممنون از راهنناییتون

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   زرد شدن برگ زاموفیلیا شما می تونه دو دلیل داشته باشه:
   دلیل اول این هست که یک برگ گیاه رو آفت زده باشه که شما باید در صورت مشاهده آفات اون هارو از بین ببرید.
   دلیل دوم کوددهی زیاد گیاه هست که باید خاک گلدون رو با آب ولرم شستشو بدید تا PH خاک متعادل شه.

 12. Nayer گفت:

  سلام وقتتون به خیر من یه زاموفیلیا خردیم به نازگی و همون موقع گلدونشو عوض کردن یه ساقه کوچولو از گلم شروع کرد به رنگ عوض کردن و خراب شد منم از روخاک زدمش الان احساس کردم چندتا از برگهاش کمی از بغلش زرد شده خیلی کم میشه واسه شوک باشه که جابه جا شده چون سعی کردم بقیه مواد نور و آب و دما رو رعایت کنم…

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   چند روز هست که گیاه رو خریداری کردید و اینکه شرایط نگهداری دقیقا به چه صورت هست؟

   1. Nayer گفت:

    الان سه هفته هست که گرفتمش اپارتمان هستیم و در نور غیر مستقیم هست دو بار بهش آب دادم یک درمیون که واسه گلهای دیگه دستگاه بخور روشن میکنم ایشونم مستفیض میشن منطقه کوهستانی هستیم ولی الان دمای اتاق رو مناسب نگه میداریم

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     با توجه به مواردی که شما میفرمایید زرد شدن برگها به خاطر همون شوک هست که تو گیاهی مثل زاموفیلیا دوره ای ۱/۵ ماهه داره.
     یعنی شوک به خاطر خرید گیاه و انتقال اون به خوبه.
     دو الی سه هفته دیگه هم همین شرایط رو برای گیاه نگه دارید تا گیاهتون به مرور زمان احیا شه و با شرایط جدید خودش سازگار شه.

     1. Nayer گفت:

      مرسی از کمکتون خیلی نگرانش بودم …

     2. سینا فتاح زاده گفت:

      خواهش می کنم دوست عزیز.

 13. سام گفت:

  سلام. وقتتون بخیر. ببخشید من گل زاموفیلیام رو تقریبا یک سال و نیم هست که دارم و و در این مدت ۵ پاجوش نسبتا سرحال و بزرگ (۸۰ – ۱۰۰ سانتیمتر) داده و در مجموع حال گیاه خوبه.
  نور غیر مستقیم پشت پنجره بزرگ. خاک سبکی داره که هنگام آب دادن، به راحتی آب از زیر گلدان خارج میشه. دمای گیاه هم،
  در دمای اتاق و در جای خنک خانه قرار داره. هیچ کود و چیز دیگری جز آب ندادم به گیاه. آبیاری رو به صورت تابستان هر هفته، زمستان هر دو هفته، پاییز و بهار هر ۱۰ روز، انجام دادم .
  فقط اینکه در تابستان، برگهای دو تا شاخه خیلی کوچیک گیاه (با قد ۲۰ – ۱۵ سانتیمتری حدودا) زرد شدن و نهایتا خشک شدن. و شاخه کوچک سوم هم شروع به زرد شدن کرد که آبیاری رو کمتر کردم (تابستان هر ۱۰ روز) و زرد شدن متوقف شد. حالا بعد از ۹ ماه دوباره همان شاخه سوم داره زردیش بیشتر میشه …
  آیا بهتره قبل اینکه این شاخه رو هم از دست بدم، از ساقه جدا کنم و بذارم توی آب ریشه بده، یا اینکه میشه جلوی زرد شدن رو گرفت … خیلی سپاسگزارم بابت راهنمایی ها و جواب های خوبی که به سوالها میدین

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   با شماره بنده تماس بگیرید
   ۰۹۱۲۲۴۸۱۶۴۴

 14. سیمین گفت:

  سلام وقت بخیر
  یک ساقه از برگهای زاموفیلیای من زرد شده، آبیاری هفته ای یک بار هست و حدودا دو متر از پنجره جنوبی فاصله داره. ۴ پنج سال هست که این گیاه رو دارم و چندین پاجوش زده و خدا رو شکر همیشه سرحاله، فقط آب از زیر گلدون خارج نمیشه. گلدون بلند و استوانه ای هست. ممکنه بخاطر حجم زیاد خاک و آب کمی که بهش میدم باشه؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام وقت شما هم بخیر.
   اگر آب از انتهای گلدون خارچ نمیشه حتما آبیاری گیاه کم هست چون با توجه به نکته ای که شما فرمودید حجم خاک هم بسیار زیاده و این خودش می تونه مشکلاتی برای گیاه درست کنه.

 15. Ali گفت:

  سلام ما در زیر زمین زندگی میکنیم که نور خیلی کمی داره آیا زاموفیلیا میتونه توش رشد کنه و سالم بمونه؟ به تازگی یکی از برگ هاش هم زرد شده

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   زاموفیلیا در طول روز حداقل شش ساعت نور کامل اما غیر مستقیم می خواد و اگر نور کمه و برگ بالایی گیاه زرد شده می تونه به خاطر نور نامناسب باشه.
   اگر برگ پایینی هست، علت تغییر رنگ آبیاری نامناسبه.

 16. ساناز عبادتی گفت:

  سلام‌من یک گیاه زاموفیلیا از بهمن ماه یعنی حدودا دوماه و نیم هدیه گرفتم این گیاه داخل خاک پرلیت شاید مقدار کمی کوکوپیت داره ۸۰درصد خاک پرلیت دوتا ساقه داشت و ساقه سوم در حال رشد کردن و باز شدن برگ ها بود
  اول اینکه این ساقه هنوز فقط ۵ برگش باز شده و باقی برگ ها فعلا لوله هست و داخل این لوله یکی از برگ‌ها رنگش زرد و مابقی سبز روشن
  دوم اینکه فاصله بین برگ های بازشده بسیار زیاده طوری که گیاه شکل زیبای خودش و از دست داده چون برگهای منظم و کنار هم زیباش میکنه
  آبیاری هم به صورت چک کردن با سیخ چوبی اول چک میکنم خاک رو اگر نیاز داشت آب میدم و تا حالا هم کود ندادم به گیاه
  نو گیاه هم کاملا غیر مستقیم
  ممنون میشم راهنماییم کنید چیکار باید کنم؟فاصله ها کم بشه

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   میزان درجه حرارت؟
   فاصله گلدون تا پنجره و اینکه در روز چند ساعت گیاه نور داره؟
   میزان کوددهی؟

   1. ساناز عبادتی گفت:

    تقریبا هر ده روز یکبار آبیاری میکنم .یعنی اول خاک رو چک میکنم واگر سیخ چوبی که داخل خاک میکنم خشک بود آبیاری رو انجام میدم .
    دمای محیط گیاه هم بین ۲۷تا ۳۱ متغیر
    از زمانی که که گیاه اومده تو خونم ۳ماه میگذره منتظر بودم در فصل بهار کوددهی رو شروع کنم و تا حالا کو ندادم بهش
    فاصله گیاه تا پنجره ۴متر

 17. Aeen گفت:

  سلام وقتتون بخیر من یه زاموفیلیای کوچیک دارم چندوقت میشه برگاش کم رنگ شدن دلیلش چی میتونه باشه ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام اگر آبیاری گیاه به شکل صحیح انجام می شه، مشکل گیاه شما نور کم هست.

 18. الناز گفت:

  سلام من زامفولیام داشت زرد میشد سوال کردم گفتن قارچی شده قارچکش مانزکوب و کاربندازیمو مخلوط کردم ابیاری و غبارپاشی کردم ولی خوب نشد دوباره گلدونشو عوض کردم بازم داره زرد میشه آبیاریم و نورشم مناسبه علتش چیه بنظرتون؟!

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   فاصله گلدون تا پنجره و اینکه گیاه چقدر نور دریافت می کنه تو طول روز؟؟
   زمان آبیاری بالای خاک خشک می شه و آب از انتهای گلدون خارج میشه؟؟
   میزان درجه حرارت شب و روز؟؟
   و میزان کوددهی؟؟
   این موارد رو بفرمایید تا من بتونم راهنماییتون کنم.

 19. ساحره گفت:

  سلام خسته نباشید من دو ماه پیش یه قده زامفولیا خریدم فقط یع برگ بود الان یک هفتس کع زرد شده فکر کنم زیاد اب دادم به نظرتون گیاهم پاجوش میزنه؟خیلی نگرانشم

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   وقت بخیر
   اگر میفرمایید میزان آبیاری زیاد بوده آبیاری رو کاهش بدید شرایط گیاه به مرور زمان نرمال میشه و پاجوش تولید میکنه.

 20. شیرین خضرایی گفت:

  سلام،وقت بخیر
  ببخشید من گیاه زاموفیلیا از چند مدت پیش متوجه تغییر رنگ برگ‌ها شدم که سبزی اول رو ندارند و کمی سایه زرد رنگ میزند،یک هفته میشود که دو سه برگ بالای گلم زرد شده و حتی یکی از برگ ها نوکش قهوه ای شده، محل نگهداری گلم در روی کابینت و نور غیر مستقیم خورشید هست و پرده رو که در روز کنار میزنم نور بیشتری در آشپزخانه میشود ،وقتی گل رو خریداری کردم فروشنده در خاک گل چوب خلال گذاشتند و گفتند هر وقت چوب خلال رو بیرون آوردید و کاملا خشک بود به گیاه آب بدهید همین روال رو پیش گرفتم ولی الان نمیدونم علتش چی هست،لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام گیاه چقدر با پنجره فاصله داره و در طول روز چند ساعت نور می گیره؟؟
   و اینکه زمان آبیاری آب از انتهای گلدون خارج میشه و یا خیر؟

   1. طاها گفت:

    سلام. من یه گیاه زاموفیلیا دارم، ۳ تا از برگ هاش زرد شده به موقع و به اندازه هم بهش آب میدم در اثر نور مستقیم هم نیست دمای محیط هم زیاد نیست. علت زرد شدنش چیه؟ باید چیکار کنم تا زردی برگ ها از بین بره؟

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     سلام اگر نور و دما مناسب هست و آبیاری صحیح انجام میشه مشکل گیاه شما از عدم کوددهی هست.
     برگ های آسیب دیده دیگه ترمیم نمیشن و باید از زرد شدن بقیه برگ ها جلوگیری کرد.

 21. پژمان گفت:

  سلام وقت بخیر
  من گیاه زاموفیلیا رو حدود یک ساله که دارم ولی اصلا پاجوش نزده و خودش هم بزرگ نشده و برگاش زیاد شفاف نیستن
  لطفا راهنمایی کنید ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *