علت زرد شدن برگ زاموفیلیا

علت زرد شدن برگ زاموفیلیا + آبیاری زاموفیلیا

زاموفیلیا از گیاهان آپارتمانی با نور کم یک گیاه آپارتمانی بسیار زیبا بوده که پرورش و نگهداری از آن بسیار آسان است با این حال گاهی اوقات ممکن است در پرورش گیاه با زرد شدن برگ زاموفیلیا مواجه شوید که عوامل زیادی در شکل گیری آن موثر هستند. از این رو در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن، تمامی دلایل و یا علت زرد شدن برگ زاموفیلیا را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد تا بتوانید به آسانی با تشخیص صحیح و به موقع، گیاه خود را احیا نمایید.

زاموفیلیا
زاموفیلیا

از سویی دیگر در این مقاله به برخی نکات مهم پیشگیری از زرد شدن برگ زاموفیلیا می پردازیم تا با در نظر گرفتن آنها شادابی گیاه را حفظ کرده و برای مدت های طولانی تری از زیبایی آن در خانه ی خود لذت ببرید، تا پایان همراه ما باشید.

علت زرد شدن برگ زاموفیلیا چیست ؟

زرد شدن برگ زاموفیلیا
زرد شدن برگ زاموفیلیا

رایج ترین دلیل و یا علت زرد شدن برگ زاموفیلیا، آبیاری بیش از حد گیاه بوده که به واسطه ی آن ریشه ی گیاه پوسیده می شود.

از سویی دیگر عواملی نظیر آبیاری کم گیاه، دمای محیطی بالا، نور نامناسب محل نگهداری و همچنین عدم رعایت اصول کوددهی زاموفیلیا، از دیگر دلایل زرد شدن گیاه می باشند.

در نتیجه پیشنهاد می شود شرایط نگهداری و پرورش زاموفیلیا را به خوبی بررسی نمایید تا به طور واضح مشخص شود که گیاه از کدام بخش نگهداری و پرورش خود ناراضی می باشد تا بتوانید گامی صحیح برای رفع مشکل بردارید.

گیاه آپارتمانی زاموفیلیا گیاهی نسبتا مقاوم می باشد و سوای بحث ظاهری، به همین علت است که گیاه مذکور یکی از محبوب ترین گیاهان در نزد دوست داران گل و گیاه آپارتمانی به شمار می رود.

زمانی که صحبت از مقاومت گیاهان می شود برخی از افراد تصور می کنند که این مقاومت زاموفیلیا در برابر گرما و نور زیاد خورشید است با این حال می توان گفت این تصور اشتباه بوده و این موضوع در حالیست که زاموفیلیا شما نسبت به شرایط خشک (کم آبی) مقاوم بوده و تحمل کمی نسبت به درجه حرارت های بالا دارد.

با توجه به موارد گفته شده وقتی که برگ های گیاه شروع به زرد شدن می کنند این یک موضوع غافلگیر کننده در پرورش گیاه می باشد.

در این مرحله زرد شدن برگ، گیاه به ما نشان می دهد که از شرایط خود راضی نیست و نیاز به کمی توجه بیشتر از سوی ما دارد با این حال پرسش اصلی اینجاست، هم اکنون علت زرد شدن برگ زاموفیلیا چیست و چه کاری می توان برای آن انجام داد ؟؟؟؟

وقتی زرد شدن برگ های گیاه را مشاهده می کنید احتمال 90 درصد این مشکل با برنامه ی آبیاری شما ارتباط مستقیم دارد درست مانند زردی برگ پتوس، زردی برگ گندمی و زردی انجیری، در نتیجه می توانید با تنظیم زمان و مقدار آبیاری مناسب تا حد بسیار زیادی از خسارت بیشتر به گیاه جلوگیری کرده و آن را احیا کنید.

آبیاری بیش از حد منجر به زرد شدن برگ های گیاه می شود

دلیل زرد شدن برگ زاموفیلیا
دلیل زرد شدن برگ زاموفیلیا

همان طور که اشاره شد گیاه آپارتمانی زاموفیلیا به لحاظ ژنتیکی با شرایط خشک سازگار شده است در نتیجه طبیعی است که گیاه در مقابل آبیاری بیش از حد، واکنش منفی خود را به شما نشان دهد.

علت زردن شدن برگ زاموفیلیا به دلیل آبیاری بیش از حد عمدتا به دلیل هجوم قارچ به ریشه (در شرایط حاد) و پوسیدگی ریشه تنها به دلیل آبیاری زیاد می باشد.

از سویی دیگر اگر خاک گلدان قدرت زهکشی بالایی نداشته باشد آب اضافی را به خوبی تخلیه نکرده و ریشه ی زاموفیلیا دچار پوسیدگی می شود.

لازم به ذکر است در اثر پوسیدگی ریشه زاموفیلیا جذب آب آبیاری گیاهان آپارتمانی و مواد غذایی دچار مشکل شده و گیاه در معرض انواع تنش ها قرار می گیرد.

در نتیجه با پوسیدگی ریشه زاموفیلیا برگ های گیاه زرد شده و گاهی اوقات نیز سوای زردی، برگ های گیاه دچار ریزش می شوند.

اکنون که شاهد پوسیدگی ریشه زاموفیلیا هستیم چه کاری انجام دهیم ؟

اولین قدم بررسی خاک گلدان است و اگر مشاهده شود که خاک دارای رطوبت بالایی است می بایست گیاه را از گلدان خارج کرده تا به طور دقیق تر ریشه های آن بررسی شود.

  • ریشه های زاموفیلیا باید از ابتدا تا انتها به رنگ سفید و سالم باشند و اگر ریشه هایی با نقاط قهوه ای رنگ و پوسیده را مشاهده می کنید، هم اکنون علت زرد شدن برگ زاموفیلیا برای شما خواننده گرامی مشخص شده است و در صورتی که برای رفع مشکل گیاه اقدامی فوری را انجام دهید، گیاه قابل احیا خواهد بود.
  • در قدم دوم، با استفاده از لوازم باغبانی قسمت های آلوده ریشه را تا نقطه ای که ریشه زاموفیلیا سالم است برش دهید. لازم به ذکر است قبل و بعد از هرس ریشه ها حتما ابزار هرس خود را ضد عفونی کنید تا آلودگی به سایر نقاط منتقل نشود.
  • در قدم سوم و پس از هرس ریشه ها، خاک گلدان را تعویض کنید و از خاک تازه برای گیاه استفاده کنید. در صورتی که گلدان فعلی گیاه دارای سوراخ های زهشکی نیست، می بایست گلدانی جدیدی را برای گیاه خریداری کنید.

برای آبیاری زاموفیلیا تنها خاک را مرطوب کنید به شکلی که خاک حالت غرقاب نداشته باشد. از سویی دیگر برای آبیاری گیاه هرگاه مخلوط خاک 90 درصد خشک است، اقدام به آبیاری مجدد گیاه نمایید.

آبیاری کم گیاه

علت زرد شدن برگ گیاه زاموفیلیا
علت زرد شدن برگ گیاه زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا احتیاج زیادی به آب ندارد در نتیجه همان طور که اشاره شد باید از غرقاب شدن خاک جلوگیری شود. از علائم کمبود آب در گیاه می توان به زرد شدن برگ زاموفیلیا (درست مانند زردی برگ دیفن باخیا، زردی برگ فیکوس الاستیکا)، ترد شدن برگ و همچنین ریزش برگ ها اشاره نمود که تمامی مواد اشاره شده برای افرادی که از این گیاه زیبا نگهداری می کنند به شدت آزاد دهنده است.

با توجه به آنچه که گفته شد اگر خاک گلدان بسیار خشک است می توانید با آبیاری سریع، گیاه را مجددا احیا کنید.

اگر گیاه از کم آبی رنج می برد چه کاری انجام دهیم ؟؟؟

  • در قدم اول به صورت آهسته آب آبیاری را در اختیار گیاه قرار دهید تا خاک غرقاب نشود. زمانی که گیاه از کمبود آب رنج می برد شاید وسوسه کننده باشد که آب زیادی در اختیار گیاه قرار بگیرد در نتیجه می بایست در مصرف آب صرفه جویی کرده و میزان آب نرمالی در اختیار گیاه قرار بگیرد.
  • پس از آبیاری گیاه اجازه دهید تا آب از سوراخ های انتهای گلدان خارج شود و سپس آب تجمع یافته در زیر گلدانی را پس از 30 دقیقه تخلیه نمایید.
  • در این مرحله اگر تمایل دارید تا گیاه زاموفیلیا را تقویت و یا تغذیه کنید، می توانید از کود گیاهان آپارتمانی با رعایت دوز مناسب به شکلی کود در آب آبیاری حل شود، برای گیاه خود استفاده کنید.

زمان و مقدار آب آبیاری زاموفیلیا باید چگونه باشد؟

با توجه به اینکه آبیاری بیش از حد و هم کمتر از حد نرمال گیاه علت زرد شدن برگ زاموفیلیا هستند در نتیجه حتما و قطعا بهتر خواهد بود تا دقیقا نیاز آبی گیاه بررسی شده و در زمان مناسب گیاه آبیاری شود.

میزان آب آبیاری زاموفیلیا به عوامل زیادی نظیر دما، رطوبت گیاهان آپارتمانی، نور خورشید، تهویه، سایز گلدان و همچنین اندازه ی زاموفیلیا بستگی دارد.

بنابر تجربه شخصی بنده مناسب است گیاه زاموفیلیا در فصل تابستان هفته ای یک بار و در فصل زمستان هر دو هفته یکبار آبیاری شود با این حال کشور ایران چهار فصل بوده و بهتر است فبل از آبیاری گیاه، حتما رطوبت خاک گلدان بررسی شود.

بهترین روش آبیاری زاموفیلیا آن است که آب به میزان مناسب در اختیار ریشه ی گیاه قرار بگیرد به طوری که خاک گلدان به خوبی مرطوب شده و آب اضافی نیم ساعت بعد از آبیاری، از سینی زیر گلدانی خارج شود تا گیاه مورد هجوم آفات و بیماری های گیاهان آپارتمانی قرار نگیرد (به علت آنکه آب اگر روی سینی زیر گلدانی بماند همانند یک استخر راکد عمل می کند).

نور زیاد منجر به زرد شدن برگ های گیاه شود

گیاه زاموفیلیا از گیاهان آپارتمانی کوچک قادر است با طیف وسیعی از شرایط نوری سازگار شود. زاموفیلیا می تواند نور کم را تحمل کند و به همین خاطر است که از آن برای زیباسازی فضاهای دنج خانه استفاده می شود با این حال می توان گفت زاموفیلیا از نور مستقیم خورشید بیزار بوده و تمایلی به آن ندارد.

از جمله علائمی که نشان می دهد گیاه از نور زیادی رنج می برد می توان به زرد شدن برگ ها، سوختگی برگ ها و همچنین قهوه ای شدن نوک و لبه ی برگ ها اشاره نمود. تمامی موارد گفته شده بدان معنی هستند که گیاه در طول روز به بیش از 4 ساعت نور مستقیم خورشید دسترسی دارد که این امر برای حفظ شادابی گیاه به هیچ وجه مناسب نخواهد بود.

در نتیجه اگر احتمال می دهید علت زرد شدن برگ زاموفیلیا به خاطر نور بیش از حد می باشد، کافیست گیاه را به فضای کم نور تری منتقل کنید.

عدم تعادل عناصر غذایی از دیگر علت زرد شدن برگ زاموفیلیا

از دیگر علت زرد شدن برگ زاموفیلیا می توان به کوددهی کم و همچنین کوددهی زیاد گیاه اشاره نمود. برای جلوگیری از کوددهی زیاد ماهانه یکبار کود مناسب را با نیمی از توان توصیه تولید کننده در آب آبیاری حل نموده و در اختیار گیاه قرار دهید.

در صورتی که احساس می کنید دلیل زرد شدن برگ های گیاه به علت کوددهی زیاد است می بایست گیاه را از گلدان خود خارج کرده و گلدان را به همراه مخلوط خاک در سینک ظرفشویی شستشو دهید تا نمک های اضافی حاصل از کود خارج شود.

چگونه زردی برگ گیاه را درمان کنیم؟

روش درمان گیاه به علت پوسیدگی ریشه و آبیاری بیش از حد به شرح کامل توضیح داده شد با این حال پرسش اصلی این است در صورتی که علت زرد شدن برگ زاموفیلیا دلایل دیگری باشد و یا ساقه ی گیاه تغییر رنگ داده باشد چه کاری می توان برای احیای دوباره ی گیاه انجام داد ؟

  • در صورتی که برگ های گیاه تماما زرد شده بهتر است برگ های گیاه را هرس کنید و در صورتی که تنها بخشی از برگ های گیاه زرد رنگ شده است پیشنهاد می شود برگ گیاه را هرس نکنید زیرا نقاط سالم روی برگ همچنان توانایی انجام فتوسنتز را دارند که امری ضروری برای سلامتی گیاه است.
  • در صورت زرد شدن ساقه زاموفیلیا، ساقه را از محل رشد هرس کنید تا گیاه پس از بهبودی کامل، مجدد ساقه ی جدید را تولید کند.

بسیار مهم است زمانی که گیاه علائم بیماری را نشان می دهد ما سریعا واکنش مناسب را داشته باشیم و برای انجام این کار می بایست در وهله ی اول چند دقیقه وقت خود را به گیاه اختصاص دهیم تا بتوانیم به بهترین نحو ممکن با تشخیص سریع، گیاه را درمان کنیم.

چه عواملی در پرورش زاموفیلیا موثر هستند؟

سه متغیر اصلی برای حفظ شادابی و پرورش گیاه بسیار مهم هستند که این متغیرها شامل آبیاری، نور و دمای محیطی می شوند.

نور زاموفیلیا

همان طور که اشاره شد نور زیاد یکی از علت زرد شدن برگ زاموفیلیا می باشد در نتیجه برای جلوگیری از زردی و سوختگی برگ زاموفیلیا، نور باید به حالت کامل ولیکن به صورت غیر مستقیم برای گیاه در دسترس باشد.

آبیاری زاموفیلیا

آبیاری کم و یا بیش از حد گیاه باعث زرد شدن برگ زاموفیلیا می شود در نتیجه آنچه که مهم است آن بوده که همواره می بایست مقدار و زمان آبیاری به شکل صحیحی تشخیص و انجام داده شود. در آبیاری زاموفیلیا بهتر است برنامه ی منظم و خاصی تدوین نشود و هر زمان که خاک گلدان 90 درصد خشک است، اقدام به آبیاری گیاه شود.

دمای مناسب زاموفیلیا

دمای مناسب برای گیاه آپارتمانی زاموفیلیا بین 21 الی 27 درجه ی سانتی گراد می باشد در نتیجه برای عمکلرد مناسب گیاه حتما می بایست محدود دمایی ذکر شده برای گیاه فراهم باشد زیرا گیاه مذکور از گیاهان آپارتمانی مقاوم به گرما و گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما محسوب نمی شود.

کلام آخر

زاموفیلیا یک گیاه آپارتمانی زیبا بوده که برای هر فضایی در داخل خانه مناسب است و همان طور که اشاره شد شایع ترین علت زرد شدن برگ زاموفیلیا، آبیاری بیش از حد گیاه می باشد در نتیجه می بایست با تشخیص سریع بیماری، برنامه و روند آبیاری گیاه را تغییر دهید و ما نیز امیدواریم که بار دیگر گیاه آپارتمانی شما احیا شده و از پرورش آن لذت ببرید.

در پایان اگر شما عزیزان هم در زمینه ی علت زردی برگ گیاه سوال و یا تجربه ای دارید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: میانگین امتیازات: ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *