مشاوره بگیرید

علت آویزان شدن برگهای کروتون چیست ؟ (بعلاوه آموزش درمان)

علت آویزان شدن برگهای کروتون چیست

آویزان شدن برگهای کروتون و یا به عبارتی دیگر بی حال شدن برگ های کروتون به دلایل مختلفی رخ می دهد که از جمله آنها می توان به آبیاری غیر اصولی، جا به جایی گلدان گیاه در منزل، نور و درجه حرارت نامناسب و همچنین هجوم آفات به گیاه کروتون اشاره نمود.

بنابر اهمیت تک به تک موارد گفته شده ما در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن تمامی دلایل و یا علت آویزان شدن برگهای کروتون را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد تا به آسانی بتوانید علت اصلی بی حال شدن برگ های کروتون خود را تشخیص دهید و با استفاده از راهکار مناسب سریعا گیاه محبوب خود را احیا کنید، تا پایان همراه ما باشید.

آبیاری غیر اصولی چگونه باعث آویزان شدن برگهای کروتون می شود؟

آویزان شدن برگهای کروتون
آویزان شدن برگهای کروتون

بهترین زمان برای آبیاری کروتون موقعی است که 10 سانتی متر سطح خاک گلدان خشک شده و عاری از هرگونه رطوبتی باشد در نتیجه شما به اجبار وظیفه خواهید داشت هر دو الی سه روز یکبار رطوبت سطح خاک را بررسی کرده و تنها در صورت لزوم گیاه خود را آبیاری کنید.

از طرفی دیگر در زمان آبیاری کروتون می بایست تمامی نقاط خاک گلدان (کناره ها و وسط) به طور یکسان مرطوب شود و سپس محض خارج شدن آب اضافی از انتهای گلدان، جهت جلوگیری از آویزان شدن برگهای کروتون روند آبدهی گیاه متوقف شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  علت کوچک شدن برگ اگلونما چیست + آموزش درمان گیاه با سینا فتاح زاده

بنابراین اگر شیوه آبیاری شما با آنچه که اشاره شد مغایرت دارد شک نداشته باشید علت بی حال شدن برگ های کروتون شما به خاطر آبیاری نامناسب و غیر اصولی گیاه محبوب تان بوده است که برای احیا گیاه تنها کافیست آن را در زمان و به شیوه صحیح آبیاری کنید تا کروتون شما در عرض یک ماه به شرایط پیشین خود بازگردد.

نور نامناسب محل نگهداری گیاه چگونه باعث بی حال شدن برگ های کروتون می شود؟

بی حال شدن برگ های کروتون
بی حال شدن برگ های کروتون

کروتون نیز مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی دیگر برای رشد مناسب و توسعه بیشتر برگ های خود نیاز به نور غیر مستقیم اما کامل خورشید دارد.

اگر فاصله گلدان کروتون تا پنجره بیشتر یا کمتر از دو متر است و گیاه تان در طول روز هشت ساعت نور مناسب خورشید را دریافت نمی کند، در نظر خود داشته باشید علت آویزان شدن برگهای کروتون شما به خاطر نور نامناسب محل نگهداری گیاه است.

بنابراین اگر برای درمان بی حال شدن برگ های کروتون خود قصد جا به جایی گلدان گیاه را دارید (یعنی آن را نزدیک تر و یا دور تر به پنجره کنید) پیشنهاد می شود انجام این کار پس از غروب خورشید باشد تا گیاه محبوب تان بیش از این شوک بیشتری را تحمل نکند.

درجه حرارت کم و زیاد چگونه به برگ های کروتون آسیب می رساند؟

همان طور که قبلا در مقاله ریزش برگ کروتون اشاره کردیم گیاه مذکور در محدوده دمایی 16 تا 30 درجه سانتی گراد بهترین عملکرد خود را دارد در نتیجه اگر به دمای محل نگهداری گیاه مشکوک هستید تنها کافیست در کنار گلدان کروتون دماسنج کوچکی را قرار دهید تا دلیل صد درصدی مشکل گیاه شما مشخص شود.

درجه حرارت بیش از 30 درجه سانتی گراد باعث افزایش تبخیر و تعرق برگ های گیاه می شود که به دنبال آن شما شاهد آویزان شدن برگهای کروتون خود خواهید بود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  معرفی انواع گل های خانگی (آپارتمانی) با اسم و تصویر

از طرفی دیگر اگر دمای محل نگهداری کروتون کمتر از 16 درجه سانتی گراد شود، رشد گیاه به طور کامل متوقف شده که به واسطه آن، آب و مواد غذایی در گیاه جریان نخواهد داشت (کروتون از گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما محسوب نمی شود).

بنابر آنچه که اشاره شد برای درمان بی حال شدن برگ های کروتون پیشنهاد می شود به دمای محل نگهداری گیاه توجه ویژه داشته باشید (مخصوصا در فصول تابستان و زمستان) و هرگز از گیاه خود در معرض سیستم های سرمایشی، گرمایشی و همچنین درب و پنجره هایی که مدام باز و بسته می شوند نگهداری نکنید.

جا به جایی گلدان گیاه چگونه باعث آویزان شدن برگهای کروتون می شود؟

علت آویزان شدن برگهای کروتون
علت آویزان شدن برگهای کروتون

گاهی اوقات برای آنکه شرایط نگهداری گیاه بهتر شود، شما مجبور خواهید بود گلدان کروتون را در خانه جا به جا کنید به طوری که پس از انجام این کار بلافاصله با آویزان شدن برگهای کروتون خود مواجه می شوید که این مساله جای نگرانی ندارد زیرا اگر شرایط نگهداری گیاه و همچنین آبیاری و کوددهی آن مناسب باشد، کروتون شما در عرض یک ماه به شرایط قبلی خود باز می گردد.

هجوم آفات چگونه باعث بی حال شدن برگ های کروتون می شود؟

آفات گیاهان خانگی با هجوم به برگ های زیبای گیاه از آب و مواد غذایی داخل آنها تغذیه کرده و سبب بی حال شدن برگ های کروتون شما می شوند.

اگر روی برگ های گیاه محبوب خود لکه های عسلک مانند (به طوری کی برگ گیاه چسبناک شده باشد) و همچنین سوراخ های نامنظم ریز را مشاهده می کنید، شک نداشته باشید که علت بی حال شدن برگ های کروتون شما به خاطر هجوم آفات و یا حشرات موذی بوده است.

برای احیا و یا درمان گیاه پیشنهاد می شود لکه های عسلک مانند را با شامپوهای بدون اسانس از روی برگ های گیاه خود پاک کنید و سپس در صورت مشاهده آفات آنها را با استفاده از سموم شیمیایی مناسب و مربوطه نظیر مالاتیون و دیازینون ار بین ببرید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  چرا اگلونما پاجوش نمیزند + آموزش درمان گیاه با سینا فتاح زاده

آیا رطوبت کم محل نگهداری نقشی در بی حال شدن برگ های گیاه دارد؟

رطوبت کم محل نگهداری نسبت به موارد اشاره شده در این مقاله کمتر باعث آویزان شدن برگهای کروتون می شود با این حال باید عرض کنم گیاه مذکور منشا نقاط گرمسیری و بارانی را داشته و برای رشد مناسب خود نیاز به رطوبت محیطی نسبتا بالا دارد و دقیقا به خاطر همین موضوع است که در شمال کشور به دلیل رطوبت بالا می توان به آسانی از گیاه کروتون نگهداری کرد.

بنابراین اگر هیچ یک از موارد اشاره شده در این مقاله علت بی حال شدن برگ های کروتون شما نیستند پیشنهاد می شود هر چه سریعتر رطوبت اطراف گیاه خود را افزایش دهید تا کروتون دوست داشتنی شما مجددا سلامتی خود را به دست بیاورد.

روش های زیادی برای تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی وجود دارد که از جمله آنها می توان به ساختن جزیره و استفاده از رطوبت سازهای برقی اشاره نمود.

برای افزایش رطوبت محل نگهداری گیاه خود به هیچ وجه برگ های کروتون رو با آب اسپری نکنید زیرا انجام این کار اولا تنها برای چند ساعت رطوبت محیط گیاه را افزایش می دهد ثانیا، تجمع قطرات آب روی برگ های گیاه خطر هجوم بیماری گیاهان آپارتمانی به کروتون را افزایش می دهد.

در صورتی که در ارتباط با هر یک از عوامل اثرگذار بر آویزان شدن برگهای کروتون خود سوالی دارید حتما آن را با ما و دیگر همراهان سایت پرشیالرن به اشتراک بگذارید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 13 میانگین امتیازات: 4.2]

۶ دیدگاه برای “علت آویزان شدن برگهای کروتون چیست ؟ (بعلاوه آموزش درمان)

 1. نفیسه عابدی میگوید:

  در مورد گل محبوب کروتون اطلاعات دلچسبی ارایه دادید . بینهایت متشکر هستم.

 2. مهدی میگوید:

  سلام.
  من این گیاه را بعد از خرید اقدام به تعویض گلدان کردم و گل شوکه نشد و برگها سرحال بودند.(سایز گلدان عوض نشد)
  هفته گذشته کمی کود محلول با پایه قهوه در اب به گیاه دادم.
  گیاه برگهاش اویزان شد.
  چند بار ابیاری کردم تا شاید تاثیر کود را کمتر کنم (به اصطلاح شسته بشه خاک) ولی گیاه همچنان کم طراوت است.
  میفرمایید چکار کنم؟

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   سلام
   اگر شرایط نوری و دمایی برای گیاه مناسب هست، شما می تونید از محلول های ضدتنش استفاده کنید تا ظرف یک هفته گیاه احیا شه در غیر این صورت، باید حدودا سه هفته صبر کنید تا این اتفاق به مرور زمان بیفته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *