دلایل زرد شدن برگ دیفن باخیا

علت زرد شدن برگ دیفن باخیا چیست ؟ (بعلاوه آموزش درمان)

گیاه دیفن باخیا از گیاهان اکسیژن ساز آپارتمانی به علت زیبایی منحصر به فردی که دارد یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی به شمار می رود. با اینکه دیفن باخیا با شرایط داخل خانه به خوبی سازگاری داشته و نگهداری از آن بسیار آسان است، گاهی اوقات بنابر دلایلی برگ گیاه زرد شده که می بایست فورا برای درمان گیاه اقدامی مناسب را انجام داد.

دیفن باخیا
دیفن باخیا

از شایع ترین دلیل زردی برگ گیاهان آپارتمانی و همچنین علت زرد شدن برگ دیفن باخیا می توان به آبیاری بیش از حد گیاه اشاره داشت با این حال دلایل دیگری نظیر شرایط نوری نامناسب، درجه حرارت محیطی بالا، رطوبت کم محیطی، کمبود مواد غذایی و هجوم آفات و بیماری گیاهان آپارتمانی به گیاه، از دیگر دلیل زرد شدن برگ دیفن باخیا هستند.

در نتیجه باید چند دقیقه ای از وقت خود را به گیاه اختصاص داده و با شناسایی علت اصلی و ارزیابی گیاه، مشکل پیش آمده را سریعا درمان کنید تا گیاه دچار شوک و یا تنش بیشتری نشود.

علت زرد شدن برگ دیفن باخیا چیست ؟

گیاه دیفن باخیا
گیاه دیفن باخیا

همان طور که اشاره شد گیاه آپارتمانی دیفن باخیا از گیاهان آپارتمانی با نور کم، گیاهی شگفت انگیز به لحاظ ظاهر است که دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد اما در شرایط نامطلوب گیاه، اینکه برای ما مشخص شود به چه دلیل دقیقا برگ های گیاه زرد شده است شاید کمی سخت باشد.

ما در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن، تمامی دلایل زرد شدن برگ گیاه را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد تا علت زرد شدن برگ دیفن باخیا به طور کامل برای شما خواننده گرامی مشخص شود.

دیفن باخیا گیاهی است که می تواند در محیطی با حداقل درجه حرارت یعنی 10 درجه سانتی گراد و حداکثر دما یعنی 26 درجه سانتی گراد به خوبی به حیات خود ادامه دهد و با طیف وسیعی از شرایط نوری سازگار باشد.

جالب است بدانید دیفن باخیا حتی می تواند رطوبت کم محیطی را تا حد بسیار زیادی تحمل کند و از سویی دیگر، در صورتی که آبیاری گیاه چندین بار اشتباه انجام شود گیاه واکنش سریعی نخواهد داشت و به طور کلی می توان گفت دیفن باخیا گیاهی قانع بوده و زحمت زیادی برای پرورش ندارد.

مسلما هر گیاه آپارتمانی محدودیت های خود را دارد و در صورت برآورده نشدن نیازهایش، واکنشی منفی خواهد داشت که این واکنش منفی در گیاه دیفن باخیا در درجه ی اول درخشندگی برگ ها را کم کرده و سپس رنگ آنها را به زرد تغییر می دهد.

چگونه آبیاری زیاد باعث زرد شدن برگهای گیاه می شود؟

دلیل زرد شدن برگ دیفن باخیا
دلیل زرد شدن برگ دیفن باخیا

همان طور که اشاره شد آبیاری بیش از حد، شایع ترین علت زرد شدن برگ دیفن باخیا و زردی برگ پتوس، زردی برگ زاموفیلیا و … می باشد به طوری که در درجه ی اول یک برگ گیاه زرد شده و در صورت عدم درمان، مابقی برگهای گیاه با سرعت زیادی زرد می شوند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  علت زرد شدن برگ فیکوس الاستیکا چیست ؟ (بعلاوه آموزش درمان)

آبیاری بیش از حد، دلیل اصلی زرد شدن برگ تمامی گیاهان آپارتمانی است زیرا بسیاری از ما علاقه داریم تا خاک گلدان را از آب سیراب کنیم.

سیراب کردن خاک با آب آبیاری گیاهان آپارتمانی سبب شده تا خاک به مدت زیادی به حالت غرقاب بماند که در نتیجه ی این امر جریان هوا به ریشه کاهش پیدا کرده و اکسیژن کمتری در اختیار ریشه ی گیاه قرار می گیرد که این اکسیژن برای عملکرد مناسب گیاه بسیار ضروری می باشد.

وقتی ریشه ها عملکرد مناسبی نداشته باشند زردی برگ گیاه آغاز شده و به سرعت این زردی کل برگ ها را فرا می گیرد.

از سویی دیگر اگر آبیاری بیش از حد چندین مرتبه تکرار شود، ریشه ی گیاه تسلیم بیماری های گیاهان آپارتمانی شده که در این حالت حتی احتمال مرگ گیاه نیز وجود دارد.

در نتیجه همیشه قبل از آبیاری دیفن باخیا رطوبت خاک را بررسی کنید و در صورتی که 15 الی 20 سانتی متر بالای خاک گلدان خشک بود، اقدام به آبیاری گیاه نمایید.

در صورتی که احساس می کنید چندین مرتبه آبیاری گیاه را بیش از حد مجاز انجام داده اید، پیشنهاد می شود گیاه را از گلدان خارج کرده و ریشه های آن را بررسی کنید.

در صورت مشاهده ی ریشه های سیاه و قهوه ای که نشان دهنده ی پوسیدگی هستند، سریعا ریشه های آلوده را توسط قیچی هرس کنید به طوری که تنها ریشه های سالم از گیاه باقی بماند.

هم اکنون اگر احتمال می دهید زرد شدن برگ گیاه شما به خاطر آبیاری بیش از حد است، میزان آبیاری گیاه را کاهش داده و با روش تشخیصی که به آن اشاره شد، گیاه خود را در زمان مناسب آبیاری کنید.

برای پیشگیری از زرد شدن برگ دیفن باخیا به علت آبیاری بیش از حد می بایست گیاه را طوری آبیاری کنید که آب به صورت قطره قطره از سوراخ های زهشکی انتهای گلدان خارج شده و در سینی زیر گلدانی تجمع یابد.

سپس تا چند سانتی متری بالای خاک گلدان به طور کامل خشک نشده است، گیاه را آبیاری نکنید. گفتن آنکه دقیقا هر چند وقت یکبار می بایست آبیاری گیاه را انجام داد امری سخت می باشد زیرا در آبیاری گیاهان آپارتمانی عواملی نظیر دما، نور و رطوبت گیاهان آپارتمانی اثر گذار بوده که می توانند سرعت خشک شدن خاک را برای آبیاری مجدد تغییر دهند.

با این حال به صورت کلی می توان گفت گیاه آپارتمانی دیفن باخیا در فصل بهار و تایستان نیاز بیشتری به آب نسبت به فصل پاییز و زمستان دارد.

آیا آبیاری کمتر از حد نرمال می تواند باعث زردی برگ گیاه شود؟

زرد شدن برگ دیفن باخیا
زرد شدن برگ دیفن باخیا

در نقطه مقابل آبیاری بیش از حد، آبیاری کم گیاه است زیرا گاهی اوقات فراموش می کنیم گیاه خود را آبیاری کنیم با این حال آبیاری کم، هم باعث زردی و هم قهوه ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی می شود که تغییر رنگ اشاره شده اول در برگ های مسن تر نمایان شده و سپس برگ های جوان را تحت تاثیر قرار می دهد.

لازم به ذکر است روند زرد شدن برگ دیفن باخیا به واسطه ی آبیاری کم نسبت به آبیاری بیش از حد، سرعت کمتری دارد.

گیاه آپارتمانی دیفن باخیا گیاهی نسبتا مقاوم به خشکی است و حتما زمانی که برگ های گیاه زرد، قهوه ای و ترد می شود حتما میزان آبیاری گیاه به شکل قابل توجهی کم بوده است.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  علت قهوه ای شدن نوک برگ دراسنا چیست؟ (برای همه گونه ها)

در نتیجه پیشنهاد می شود سریعا گیاه خود را آبیاری کرده تا از خسارت وارد شده به گیاه کاسته شود.

در صورتی که گیاه برگ های زرد و یا قهوه ای دارد، پیشنهاد می شود به مدت یک ماه آبیاری گیاه را به شکل صحیح انجام دهید و سپس برگ های تغییر رنگ یافته ی گیاه را توسط لوازم باغبانی هرس کنید زیرا در صورت هرس گیاه همزمان با افزایش میزان آبیاری، فشار سنگینی را به گیاه وارد می کند.

چه میزان رطوبتی از زرد شدن برگهای گیاه جلوگیری می کند؟

علت زرد شدن برگ دیفن باخیا
علت زرد شدن برگ دیفن باخیا

دیفن باخیا گیاهی است که تا حد بسیار زیادی می تواند رطوبت کم موجود در خانه را تحمل کند با این حال اگر رطوبت محیطی خانه کمتر از آستانه ی تحمل گیاه شود، برگ های گیاه تغییر رنگ پیدا کرده و زرد می شوند.

معمولا زرد شدن برگ دیفن باخیا به این علت هنگامی رخ می دهد که گیاه را در خانه جا به جا می کنیم و در این حالت گیاه مجبور است که خود را با شرایط جدید سازگار کند.

از سویی دیگر قبل از آنکه گیاه دیفن باخیا را خریداری کنید، گیاه در محیط گلخانه و با رطوبت محیطی بالا پرورش داده شده است و با خرید شما و انتقال آن به خانه، گیاه دچار شوک می شود در نتیجه می بایست سریعا برای تامین رطوبت گیاه، اقدامی مناسب را انجام دهید.

در صورتی که احتمال می دهید علت زرد شدن برگ دیفن باخیا شما به علت رطوبت کم است می توانید از روش هایی نظیر استفاده از دستگاه بخور خانگی و سینی زیر گلدانی، رطوبت لازم را برای گیاه خود تهیه کنید.

درجه حرارت نامناسب چگونه باعث زرد شدن برگهای گیاه می شود؟

همان طور که اشاره شده گیاه آپارتمانی دیفن باخیا از گیاهان آپارتمانی بزرگ در محدوده دمایی 10 الی 26 درجه ی سانتی گراد بهترین عملکرد خود را دارد و در صورتی که درجه حرارت محیط خارج از محدوده دمایی اشاره شده باشد، علائم استرس در گیاه نمایان شده که از جمله ی آن می توان به زرد شدن برگ دیفن اشاره نمود.

فضای داخل خانه اغلب در محدوده دمایی اشاره شده می باشد مگر آنکه گیاه در معرض سیستم های سرمایشی و گرمایشی در تابستان و زمستان قرار بگیرد زیرا گیاه آپارتمانی دیفن باخیا جز گیاهان آپارتمانی مقاوم به گرما بوده و گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما محسوب نمی شود.

از سویی دیگر مواردی نظیر نگهداری گیاه در فضای باز در فصل تابستان و همچنین قرار دادن گیاه در کنار پنجره در فصل زمستان، سبب وارد شدن استرس به گیاه خواهد شد.

در نتیجه اگر احتمال می دهید علت زرد شدن برگ دیفن باخیا به علت نوسانات دمایی بوده می توانید در محل نگهداری گیاه دماسنج مناسبی را قرار دهید تا از تغییرات دمایی اطراف گیاه مطلع شده و در زمان مناسب اقدام به رفع مشکل نمایید.

آیا نور نامناسب خورشید باعث زرد شدن برگ دیفن می شود؟

نور کامل خورشید ولیکن به صورت غیر مستقیم برای گیاه آپارتمانی دیفن باخیا بهترین است با این حال اگر گیاه برای طولانی مدت در معرض نور مستقیم خورشید باشد، برگ های گیاه دچار سوختگی شده و خشک می شود.

به علت چهار فصل بودن کشور ایران پیشنهاد می شود اگر محل نگهداری گیاه در معرض نور مستقیم خورشید است این نور در طول روز تنها 1 الی 2 ساعت برای گیاه در دسترس باشد و برای مابقی ساعات روز گیاه در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار بگیرد.

لازم به ذکر است در فصل پاییز و زمستان، زرد شدن برگ دیفن باخیا در صورتی که تمامی شرایط محیطی و نگهداری گیاه ایده آل باشد امری طبیعی است زیرا گیاه تمایل دارد برگ های پیر را از بین ببرد و برگ های جوان را جایگزین آنها کند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  علت بی حال شدن برگ های آگلونما چیست + آموزش درمان (مناسب برای همه گونه ها)

چگونه از هجوم آفات و بیماری ها به دیفن باخیا جلوگیری کنیم؟

گاهی اوقات دلیل زرد شدن برگ دیفن باخیا می تواند به علت هجوم آفات گیاهان آپارتمانی و بیماری ها باشد. در نتیجه بررسی منظم گیاه باعث می شود از هجوم آفات اطمینان حاصل نموده و در صورت هجوم، با آنها مبارزه کرد.

آفات با هجوم به برگ های گیاه از آب موجود در آن تغذیه کرده و باعث زرد شدن آن می شوند. از جمله آفات رایج دیفن باخیا می توان به کنه های عنکبوتی اشاره کرد.

این آفات بسیار کوچک بوده و تشخیص حضور آنها بسیار سخت می باشد. در ارتباط با هجوم کنه عنکبوتی باید گفت در صورت مشاهده ی حشره، باید سریعا با روش های مناسب مبارزه با آنها مقابله شود.

از سویی دیگرعفونت های قارچی می توانند علت دیگری برای زرد شدن برگ دیفن باشند به طوری که این عفونت ها یا به ریشه ی گیاه حمله کرده و یا بافت رویشی گیاه (برگ) را تحت تاثیر قرار می دهند.

بنابراین برای پیشگیری از هجوم عفونت ها به ریشه می بایست از آبیاری بیش از حد گیاه خودداری نمود و از طرفی دیگر، برای پیشگیری از هجوم بیماری ها به برگها می بایست از غبارپاشی گیاه پرهیز کرد و یا غبارپاشی را تنها در شرایطی که تهویه وجود دارد انجام داد.

کمبود مواد غذایی دیگر علت زرد شدن برگ دیفن باخیا

کمبود عناصری نظیر نیتروژن و فسفر می توانند باعث زرد شدن برگ دیفن باخیا شوند. خاک گلدان دیفن باخیا با چندین مرتبه آبیاری از تمامی عناصر غذایی شسته می شود در نتیجه گیاه در معرض تنش عناصر غذایی قرار می گیرد.

البته ناگفته نماند بسیاری از همکاران گیاه دیفن باخیا را در کوکوپیت پرورش داده که خاک مذکور اصلا مواد غذایی نداشته و می بایست از همان روز اول انتقال گیاه به خانه، دیفن باخیا را با کود کامل و مناسب تغذیه نمود.

لازم به ذکر است در کوددهی گیاه بر اساس توصیه تولید کننده عمل کنید زیرا کوددهی زیاد گیاه نیز اثرات مخرب خود را خواهد داشت.

بهترین نحوه کوددهی دیفن باخیا هر 2 الی 3 هفته یکبار در فصل رشد است که کود گیاهان آپارتمانی را (نظیر کود مایع گیاهان آپارتمانی) می بایست در آب آبیاری گیاه حل نموده و در اختیار گیاه قرار داد.

آیا می توان برگ های زرد دیفن باخیا را هرس کرد ؟

هرس برگ های گیاه به علت زرد شدن آنها بستگی دارد در صورتی که علت زرد شدن برگ دیفن باخیا به خاطر هجوم آفات و بیماری ها باشد، توصیه می شود سریعا برگ های آلوده گیاه هرس شود زیرا تنها راه نجات گیاه همین امر می باشد.

از سویی دیگر اگر علت زرد شدن برگ دیفن دلایل دیگری بوده، بهتر است در درجه ی اول شرایط نگهداری و محیطی برای گیاه اصلاح شود و با طی شدن یک ماه از فراهم کردن شرایط ایده آل، اقدام به هرس برگ های زرد گیاه شود.

در صورتی که در مورد هر یک از موارد و یا دلیل زرد شدن برگ دیفن باخیا سوالی دارید حتما آن را با ما در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 65 میانگین امتیازات: 4]

یک فکر در مورد “علت زرد شدن برگ دیفن باخیا چیست ؟ (بعلاوه آموزش درمان)

 1. علی نوری گفت:

  خیلی عالی وآموزنده بود بی نهایت تشکر

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   خواهش می کنم دوست عزیز، سپاس از محبت شما.

   1. محسن گفت:

    دیفن باخیا من بعد عید تا حالا ۳تابرگ زرد کرده ولی هنوز ببگ جدید باز نکرده
    علتش چی میتونه باش

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     شرایط نگهداری گیاه رو کاملا بفرمایید.

 2. علی ناری گفت:

  سلام وقت بخیر
  چند روز قبل از عید دیفن خریدم برای کنار تلویزیون
  تا الان ۳ تا برگ جوونه زد بزرگ‌شد ولی بجاش ۲ تا برگ‌زرد شد افتاد الان هم سومی داره زرد میشه باید چیکار کنم

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   وقت بخیر
   شرایط نگهداری گیاه رو بفرمایید
   فاصله گلدون تا پنجره، درجه حرارت، میزان آبیاری، رطوبت و کوددهی

 3. محمد گفت:

  سلام من حدود سه هفته پیش یه دیفن باخیا بزرگ گرفتم که تا الان سه تا برگ جدید باز کرده ولی امروز دقت کردم دیدم یکی از برگ های پایین تا نصفه زرد شده
  میخواستم بدونم علتش چی میتونه باشه…
  توی پاسیو نگه میدارمش… هر روز غبار پاشی میکنم یکبار صبح ها و حدودا دو سه روز یکبار هم اب میدم بهش

 4. رضا گفت:

  سلام و ممنون بابت توضیحاتتون
  حدود یک سال و نیم هستش که دیفن گرفتم ، رشد خوبی داشت و حدود ۸ تا برگ جدید در یک سال درآورد بعد که گلدونش رو عوض کردم(حدود دو ماه قبل و از این خاکهای کیسه ای مخصوص گلدون ریختم) دیگه برگ نداده و ۵ تا برگش هم از بین رفتن البته بعضی برگها هم لوله شدگی که نه اما یه مقدار خم شدگی و اعوجاج دارن. اینم بگم که گلدون همون جای قبلیش هستش و حدود ۳ متر با پنجره فاصله داره آبیاریش هم نسبتا کم آب میدیم.
  ممنون میشم هرچه زودتر راهنماییم کنید”تا خانومم منو نکشته :)”

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   فاصله که سه متر هست، گیاه در طول روز چقدر نور میگیره؟
   کوددهی، درجه حرارت چقدر هست؟
   و دقیقا گیاه رو کی آبیاری می کنید و اینکه زمان آبیاری آب از انتهای گلدون خارج میشه یا خیر؟

   1. رضا گفت:

    دمای اتاق حدود ۲۶-۲۷ درجه هستش و با توجه به فاصله از پنجره، فقط زمستون نور مستقیم میخوره ولی چون پرده توری هستش در طول روز نور ملایم رو داره( ضمنا آذربایجان غربی هستیم) حدودا هر سه روز یکبار آبیاری میکنیم و چون زیر گلدونی نگذاشتیم کم آب میدیم در حدی که آب از زیر گلدون خارج نمیشه
    با تشکر

    1. رضا گفت:

     کود خاصی هم ندادم، درست یادم نمیاد فکر کنم یه مقدار کود حیوانی با خاکش ترکیب کردم.

    2. سینا فتاح زاده گفت:

     کمی از روی خاک گلدون رو بردارید و وضعیت ریشه هارو بررسی کنید، اگر ریشه ها سالم و سفید بودن کارهای زیر رو برای درمان دیفن باخیا انجام بدید:
     هر وقت ۱۰ سانتی متر سطح خاک خشک میشه گیاه رو آبیاری کنید و زمان آبیاری آب از انتهای گلدون خارج شه. سه روز یکبار آبیاری نکنید و همیشه قبل از آبیاری رطوبت سطح خاک رو بررسی کنید که با این شیوه آبیاری شاید گاهی نیاز باشه هفته ای یکبار و گاهی هر ۱۵ روز یکبار آبیاری کنید.
     ماهانه یکبار با کود سه بیست گیاهتون رو تغذیه کنید ۲۰ سی سی یا گرم از کود رو تو آب آبیاری گیاه حل کنید و در اختیار ریشه های اون قرار بدید. اگر کود حیوانی هم استفاده کرده باشید دیگه اون عناصر شسته شدن و از بین رفتن.
     رطوبت اطراف گیاه رو افزایش بدید ولی نه با اسپری آب بهتره که کنارش دو سه تا ظرف آب بگذارید تا با تبخیر آب داخل اونها رطوبت بره بالا.
     و اما اگه ریشه هارو بررسی کردید و آسیب دیده بودن اول باید گیاه رو از گلدون خارج کنید و ریشه های آسیب دیده رو هرس کنید و باقی مونده رو با قارچکش ضدعفونی کنید. بهتره که خاک را هم قارچکش بزنید و گیاه رو مجدد بکارید.
     بعد از انجام این مراحل نکات قبلی رو برای گیاهتون پیاده سازی کنید تا گیاه شما ظرف یک ماه آینده احیا بشه.
     امیدوارم همسر محترمتون شمارو ببخشه 🙂
     پاینده باشید دوست عزیز.

     1. رضا گفت:

      خیلی خیلی ممنون
      واقعا لطف دارید و منت میگذارید با این حسن توجه و وقتی که برای ما مخاطب هاتون اختصاص میدید.
      موفق و موید باشید ان شاءالله

     2. سینا فتاح زاده گفت:

      ارادتمندم
      بنده سپاس گزارم ار لطف و محبت شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *