درمان شته گل رز و آموزش ساخت آفت کش گل رز

درمان شته گل رز و معرفی آفت کش گل رز

شته ها حشرات بسیار کوچکی هستند که همواره جهت تغذیه و رشد و نمو خود، به گیاهان هجوم می برند.

بیشتر گیاهان این توانایی را دارند بدون آنکه دچار آسیب دائمی شوند، در مقابله با حشرات از خود دفاع کنند با این حال بوته ی گل رز در صورت هجوم شته ها، دچار آسیب جدی شده و می بایست فورا جهت از بین بردن و درمان شته گل رز اقدام شود.

عواملی نظیر آبیاری گل رز، اضافه نمودن شکارچیان طبیعی که خود از شته ها تغذیه می کنند و همچنین استفاده از آفت کش گل رز ولیکن به روش ساخت ارگانیک (استفاده از سموم شیمیایی بر سلامت انسان اثر گذار بوده و آن را به خطر می اندازد. اساس سایت پرشیالرن بر پایه حفظ سلامتی انسان و مقابله ی کم خطر با آفات گیاهان می باشد)، همگی در درمان شته گل رز موثر هستند.

نحوه ی استفاده از موارد اشاره شده بر اساس میزان هجوم و خسارت آفات گل رز متغیر بوده و هر یک باید بر اساس یک اولویت بندی مناسب، استفاده شوند.

آبیاری روزانه و درمان شته گل رز

درمان شته گل رز
درمان شته گل رز

در اولین روش درمان شته گل رز برای تمامی انواع گل رز می بایست برگ ها و یا شاخه هایی که در حال از بین رفتن بوده و آسیب دیده و قهوه ای هستند را از بوته ی گیاه جدا نمایید زیرا بارها مشاهده شده است که برخی از شته ها و یا آفات گل رز، تخم ریزی خود را در بافت های آلوده ی گیاه انجام می دهند.

در نتیجه باید در قدم اول بافت های آلوده را از گیاه جدا نموده ( هرس گل رز ) تا از پدید آمدن نسل جدید شته ها جلوگیری شود.

در این بین می توانید برگهایی که آسیب کمتری از شته ها دیده اند (برگهایی که روی آنها به علت هجوم آفات سوراخ های کوچکی ایجاد شده است) را جداسازی نمایید.

پس از جداسازی قسمت های آسیب دیده برای درمان شته گل رز، در زمان صبح بوته ی گیاه را توسط یک بطری و یا شلنگ آب، آبیاری نمایید.

در آبیاری گیاه با شلنگ به این نکته توجه داشته باشید که نازل بر روی شلنگ طوری تنظیم شود که آب به صورت زاویه دار بر روی گیاه اسپری شود تا خطری برای سلامتی بوته ی گل رز نداشته باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  گل رز ، جلوه ایستادگی و غرور

شته ها، موجودات زیرک و یا قوی ای نیستند و در نتیجه ی حضور آنها، آب آبیاری قادر خواهد بود تا شته ها را به راحتی از گیاه پاکسازی کرده و به دیگر نقاط باغ و یا باغچه منتقل کند.

لازم به ذکر است در درمان شته گل رز می توان گفت اکثر شته های هجوم برده به بوته ، دارای بال نبوده و هنگامی که توسط آب شستشو داده شوند قادر نخواهند بود تا به بوته ی گل رز، بازگشت مجدد داشته باشند.

در آبیاری گیاه و یا به عبارتی اسپری نمودن آب بر روی آن، به این نکته توجه داشته باشید که آب قسمت های زیرین برگ ها را نیز شستشو دهد زیرا شته ها علاقه مند هستند تا در قسمت های زیرین برگ ها، تخم ریزی کنند تا بتوانند آنها را از تابش مستقیم آفتاب، دور نگه دارند.

با این حال در زمان اسپری نمودن آب با پایین قرار دادن نازل و ایجاد زاویه به سمت بالا، قسمت های زیرین برگ ها و دیگر نقاط کور را اسپری نموده تا قسمت های مذکور، عاری از هرگونه وجود شته ها شود.

برای درمان شته گل رز به این روش، هر روز این روند (آبیاری قسمت های هوایی گیاه) را تکرار کرده و برای حصول نتیجه از این کار پیشنهاد می شود که روش مذکور به مدت 2 هفته انجام شود.

پس از چندین روز آبیاری می بایست آثار وجود شته ها از بین رفته و گیاه در سلامت کامل باشد.

لازم به ذکر است روش اشاره شده جهت مبارزه با شته ها در گلخانه گل رز نیز کاربرد دارد.

درمان شته با شکارچیان طبیعی

درمان شته گل رز با شکارچیان طبیعی
درمان شته گل رز با شکارچیان طبیعی

در این روش از درمان شته گل رز می توانید از فروشگاه های معتبر تعدادی کفشدوزک را خریداری کرده و با آزادسازی آنها در زمان شب، شته ها را به میزان 95% از بین برده و بر آنها غلبه کنید.

روش کار به این صورت است که در زمان شب می بایست مقداری از خاک باغچه را مرطوب نموده و با قرار دادن کیسه ی کفشدوزک ها در نزدیکی بوته ی گل رز، اقدام به آزادسازی آنها نماییم. در این صورت کفشدوزک ها به شته ها هجوم برده و تمامی آنها را از بین خواهند برد.

از دیگر روش های درمان شته گل رز توسط شکارچیان طبیعی می توان به حذف شته ها توسط پرندگان کوچک اشاره نمود.

در این روش می توانید با تهیه نمودن مقداری مواد غذایی و قرار دادن آن در اطراف بوته ی گل رز سبب شوید تا پرندگان کوچک سوای صرف غذا، شته ها را شناسایی کرده و از آنها تغذیه نمایند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  برنامه غذایی گلخانه گل رز

این روش، کمی طولانی تر از روش قبلی در درمان شته گل رز به نتیجه خواهد رسید با این روش مذکور یک مبارزه ی بدون استفاده از سم بوده که سبب حفظ سلامتی شما خواننده گرامی از خطرات سم های شیمیایی می شود.

در صورتی که سایر گیاهان باغ و یا باغچه ی شما از آسیب شته ها در امان نیستند می توانید غذای پرندگان را در جای جای باغ قرار داده تا بتوانید از سلامتی تمامی گیاهانتان در برابر شته ها، محافظت نمایید.

از دیگر موارد جذب کننده شکارچیان طبیعی در درمان شته گل رز، کاشت گیاهان ترشح کننده شهد، در اطراف بوته ی گیاه و خاک مناسب گل رز می باشد.

زنبورها از شکارچیان طبیعی شته ها هستند و کاشت گیاهان شهد دار در اطراف بوته ی رز سبب جذب زنبور ها شده و به سادگی می توان وجود شته ها را از گیاه پاکسازی نمود.

لازم به ذکر است در این روش مقابله می بایست گیاه شهد دار با فاصله ی حداقل 70 سانتی متر و حداکثر 1 متر از بوته ی گل رز کاشته شود.

سنبل الطیب، پونه کوهی، رازیانه و نعناع همگی توانایی جذب زنبور ها را به بوته ی گل رز جهت از بین بردن شته ها را دارا هستند.

دفع آفات با ساخت ارگانیک آفت کش گل رز

سه روش برای دفع آفات از گل رز وجود دارد که به راحتی می توان با استفاده از آنها، آفات را از گیاه دور کرده بدون آنکه حتی قطره ی از آفت کش گل رز استفاده شود.

روش اول، تهیه مخلوطی از سیر، مایع ظرفشویی و آب می باشد. برای تهیه مخلوط مذکور در ابتدا می بایست توسط هاون مقداری سیر را خرد کرده و آن را در دو فنجان آب داغ به اندازه ی 470 میلی لیتر بریزیم.

با طی شدن 24 ساعت آب را از صافی عبور داده تا سیر های خرد شده از آن جدا شود و سپس محلول مذکور را در یک بطری با قابلیت اسپری نمودن محلول ریخته و به اندازه ی یک قاشق سوپ خوری (15 میلی لیتر) به آن صابون مایع و یا مایع ظرف شویی اضافه می نماییم.

سپس می توانیم محلول تهیه شده را بر روی بوته ی گل رز که دچار آسیب دیدگی از آفات شده، 3 مرتبه اسپری نموده تا گیاه به طور کامل از آفات، پاکسازی شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  بهترین روش آبیاری گل رز چیست؟ (مناسب برای انواع رز)

لازم به ذکر است که سیر یک آفت کش گل رز نیست و تنها سبب می شود آفات گل رز به سرعت از گیاه دور شده و به آن آسیب بیشتری نرسانند.

در اسپری نمودن اندام های هوایی گیاه توجه داشته باشید که قسمت های زیرین برگها نیز از مخلوط مذکور اسپری شوند.

در اینجا لازم می دانم عرض کنم که محلول تهیه شده هیچ آسیبی به بوته ی گل رز شما وارد نمی کند و همانند یک آفت کش گل رز، سبب دوری آفات از بوته ی رز شما خواهد شد با این حال پیشنهاد می کنم پس از مصرف و دور شدن آفات و یا به عبارتی، زمانی که نتیجه ی دلخواه از محلول مذکور به دست آمد، می توانید در اسپری نمودن گیاه در نوبت های بعدی، مایع ظرف شویی را از مخلوط مذکور حذف نمایید.

آفت کش گل رز
آفت کش گل رز

در معرفی دومین روش استفاده از آفت کش ارگانیک گل رز، به روغن neem می پردازیم. روغن نیم از درخت چریش تهیه شده که پس از فرآیندهای مربوطه، در دسترس عموم قرار می گیرد. روغن نیم یک آفت کش طبیعی بوده و از گیاه در برابر هجوم آفات محافظت می کند.

در صورت هجوم آفات گل رز توصیه می شود روغن مذکور را 3 مرتبه بر روی گیاه اسپری نموده تا تمامی آفات بر روی بوته ی گل رز از بین برود. لازم به ذکر است روغن نیم توانایی از بین بردن حشرات را در تمامی مراحل زندگی (بالغ، لارو و تخم) را داراست.

روش سوم ساخت ارگانیک آفت کش گل رز

در صورتی که تعداد آفات کم و همچنین خسارت وارد شده به بوته ی گل رز ناچیز باشد می توانید 2 یا 3 قاشق غذاخوری صابون پودر شده را در آب گرم حل نموده (داخل بطری) و سپس بعد از تکان دادن بطری، محلول مذکور را بر روی بوته ی گل رز اسپری نمایید. مخلوط صابون و آب یک آفت کش گل رز بوده و پس از آسیب رساندن به آفات، سبب دوری آنها از بوته ی گل رز می شود.

در پایان اگر شما عزیزان هم در زمینه ی مقابله با آفات گل رز و تهیه آفت کش ارگانیگ گل رز سوال و تجربه ای دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 19 میانگین امتیازات: 3.6]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *