پرورش گل رز هلندی در گلخانه

0 تا 100 پرورش گل رز هلندی در گلخانه

گل رز در نزد دوست داران گل، بسیار محبوب و زیبا بوده و نماد عشق در سراسر جهان می باشد. از این رو به لحاظ صرفه ی اقتصادی و با فراهم نمودن یارانه از سوی دولت هلند، در بسیاری از گلخانه های این کشور، پرورش و تولید گل رز هلندی روز به روز در حال افزایش است. با این حال می توان به صورت کلی بیان نمود رز هلندی در کشور هلند، بیشتر برای اهداف صادراتی پرورش می یابد.

رز هلندی از انواع گل رز جهت رشد و نمو حداکثری خود در گلخانه نیاز به نور مستقیم خورشید دارد که البته در صورت کاشت و پرورش این واریته ی رز در ایران می بایست در تابستان توسط سایه بان ها همانند شید، لوکس نوری را کاهش داد و از طرفی در فصل زمستان نیاز به سایه بان نبوده و نور به صورت مسقیم در اختیار گیاه قرار می گیرد. با فراهم نمودن بستر کشت مناسب و همچنین آماده سازی شرایط محیطی ایده آل می توان به سادگی رز هلندی را در گلخانه پرورش داد.

احتیاجات گل رز هلندی جهت پرورش در گلخانه چیست؟

احتیاجات رز هلندی جهت پرورش در گلخانه
احتیاجات رز هلندی جهت پرورش در گلخانه
 • لوکس نوری 40000 تا 60000
 • درجه حرارت 15 تا 18 درجه ی سانتی گراد
 • رطوبت محیطی 60 الی 65 درصد
 • کیفیت مناسب آب
 • کاشت پایه گل رز هلندی با کیفیت

ساختار مناسب خاک جهت پرورش گل رز هلندی در گلخانه چگونه است؟

از جلمه عوامل اثر گذار در کشت و پرورش گل رز هلندی در گلخانه، انتخاب خاک مناسب گل رز برای بستر کشت است و نکات مهمی که باید برای تهیه ی آن در نظر گرفته شود عبارتند از:

 • PH خاک می بایست بین 5/5 تا 7 باشد
 • برای رشد و توسعه ی بیشتر ریشه باید خاک متخلخل و زود رطوبت را از دست دهد (خشک شود) و یا به عبارتی می توان گفت دارای قدرت زهشکی بالایی باشد. لازم به ذکر است در بیشتر گلخانه های کشور هلند از ترکیب کوکوپیت، کوکوچیپس و پرلیت برای پرورش رز هلندی استفاده می شود.

اصول استریل و ضد عفونی نمودن خاک قبل از کاشت گل رز هلندی:

از بهترین مواد برای ضد عفونی نمودن خاک، هیدروژن پراکسید H2O2 می باشد زیرا این روش استریل بسیار ساده و به لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه تر از سایر روش های دیگر می باشد.

فرآیند ضد عفونی

در قدم اول باید خاک تهیه شده برای پرورش گیاه، در بستری پهن شده و سپس به ازای هر لیتر آب، مقدار 3 تا 7 میلی لیتر محلول هیدروژن پراکسید به آب اضافه شود (لازم به ذکر است که هیچ ماده ی شیمیایی دیگری نباید در آب مخلوط شود).

سپس محلول مذکور را بر روی تمامی بافت خاک تهیه شده محلول پاشی نموده و با طی شدن 4 الی 6 ساعت می توان از خاک مذکور برای کاشت و پرورش گل رز هلندی استفاده نمود (از هر یک لیتر محلول برای یک متر مربع استفاده نمایید).

بستر کشت مناسب برای پرورش گل رز هلندی در گلخانه چگونه باید باشد؟

بستر کشت مناسب برای پرورش گل رز هلندی
بستر کشت مناسب برای پرورش گل رز هلندی

بستر کشت های مرتفع، ایده آل ترین ها برای پرورش گل رز هلندی هستند زیرا بستر کشت های مرتفع سبب زهشکی بهتر خاک و هوادهی بیشتر به ریشه می شود (مخصوصا در فصل زمستان).

پیشنهاد می کنیم بخوانید  دسته بندی و معرفی انواع گل رز + عکس

ابعاد بستر کشت

 • ارتفاع بستر: 45 سانتی متر
 • عرض بستر: 90 سانتی متر
 • طول بستر: با توجه به متراژ گلخانه برآورد می شود
 • فاصله ی بین بسترها: 45 سانتی متر

برای زهکشی بهتر، می توانید قبل اضافه نمودن خاک به بستر کشت، در انتهای بستر مقداری شن و ماسه را جهت خروج بهتر آب اضافه نمایید زیرا همان طور که اشاره شد خاک می بایست تخلخل پذیری مناسبی داشته باشد.

از طرفی می توان در بالای شن و ماسه اضافه شده به بستر کشت، مقداری کود آلی نیز اضافه نمود تا هم عناصر ریز مغذی برای ریشه ی گل رز هلندی تامین شده و هم به شرایط بافت خاک جهت زهشکی بهتر کمک شود.

شرایط کاشت رز هلندی در گلخانه چیست؟

آنچه که قبل از کاشت رز هلندی در گلخانه گل رز دارای اهمیت است موضوع رنگبندی واریته ها می باشد. رنگ بندی مناسب، فروش محصول را آسان تر نموده و در نهایت سبب افزایش قیمت محصول می گردد.

گل رز هلندی جهت کاشت دارای رنگ بندی های بسیاری از قبیل قرمز، زرد، صورتی، نارنجی و سفید می باشد. با در نظر گرفتن تمامی نکات اشاره شده، اغلب تولید کنندگان گل رز، 25 درصد فضای کشت را در گلخانه به گل رز قرمز اختصاص داده و پس از مدتی با قلمه زدن گل رز، فضای بیشتری را به رز قرمز اختصاص می دهند.

البته با تشخیص صحیح و آشنایی کامل بازار همانند روز ولنتاین این نسبت تغییر کرده و فضای بیشتری به رز قرمز جهت سود آوری بالاتر، اختصاص داده می شود.

لازم به ذکر است گل رز آبی نیز به صورت طبیعی قابلیت پرورش نداشته و توسط واریته های تیره رنگ رز هلندی ساخته می شود که اغلب از آن برای گل آرایی های خاص استفاده می شود.

نسبت پیشنهادی بنده جهت اختصاص فضا برای رنگ بندی گل رز هلندی جهت کاشت به شرح ذیل می باشد:

 • 50 درصد گل رز قرمز
 • 15 درصد گل رز زرد
 • 15 درصد گل رز صورتی
 • 10 درصد گل رز نارنجی
 • 10 درصد گل رز سفید

تراکم کاشت رز هلندی در هر متر مربع 8 تا 10 بوته می باشد با این حال اعداد اشاره شده قابل تغییر بوده و عواملی نظیر واریته های مختلف رز، بر آن اثر گذار هستند.

پس از کاشت گل رز هلندی می بایست رطوبت گلخانه را به مدت 4 الی 6 هفته، روی عدد 80 درصد تنظیم نمود تا از خشک شدن گیاه جلوگیری شود.

آبیاری گل رز هلندی چگونه انجام می شود ؟

آبیاری گل رز هلندی
آبیاری گل رز هلندی

کیفیت آب جهت پرورش رز هلندی می بایست به شرح ذیل باشد:

 • PH بین 6/5 تا 7
 • EC بین 0/5 تا 1 MS/CM

نکات مهم در آبیاری قطره ای رز هلندی

 • آبیاری گیاه که به صورت قطره ای انجام شده و در اختیار ریشه ی گیاه قرار می گیرد، باید به تمامی بوته ها به صورت یکسان برسد.
 • برای هر بستر کشت، از دو نوار آبیاری قطره ای استفاده شود.
 • پس از کاشت رز هلندی بلافاصله آبیاری بوته ها انجام شود تا ریشه ها به رشد یکنواخت ترغیب شوند (آبیاری اولیه کمی سنگین بوده و سپس در حین پرورش، میزان آب آبیاری تغییر می کند)
 • هر بوته ی گل رز هلندی در روز نیاز به 800 تا 1000 میلی لیتر نیاز آبی دارد.
 • قبل از آبیاری گل رز باید رطوبت خاک بررسی شده و سپس اقدام به آبیاری شود زیرا به علت تغییر فصل، همیشه کاهش رطوبت به یک شکل در خاک صورت نمی گیرد. آنچه که در آبیاری گیاه اهمیت دارد آن است که خاک بر اساس یک قاعده ی سرانگشتی باید به طور متوسط همواره دارای رطوبت باشد و هرگز در زمان آبیاری، دارای رطوبت اضافه نباشد (یعنی در حالتی که خاک را با دست می فشاریم، آبی از آن چکه نکند) تا از ظهور بیماری های گل رز برای ریشه ی گیاه جلوگیری شود.
 • زمان آبیاری رز هلندی صبح زود می باشد.
پیشنهاد می کنیم بخوانید  معرفی و آموزش پرورش گل رز فرانسوی

چه شرایطی جهت تغذیه و کوددهی گل رز هلندی در گلخانه می بایست رعایت گردد؟

پس از کاشت گل رز هلندی، کود مناسب گل رز نظیر کود سه بیست مایع و کود سه بیست npk، به میزان 2 گرم در لیتر، هر دو روز یکبار و به مدت سه ماه در اختیار گیاه قرار داده می شود. نحوه ی دسترسی گیاه به کود از طریق سیستم آبیاری (کودآبیاری) می باشد.

در این بین عناصر ریز مغذی هر چهار روز یکبار و یا ماکزیمم هفته ای یکبار توسط آب آبیاری گل رز در اختیار ریشه ی گیاه قرار می گیرد. در صورت وجود علائم کمبود ریز مغذی بر روی گیاه، زمان مذکور و فرمول تغذیه گل رز تغییر پیدا کرده و ریز مغذی ها با فاصله زمانی کمتری در اختیار گیاه قرار می گیرند.

بررسی خاک در زمان کوددهی گل رز هلندی به لحاظ EC و PH، هر 2 الی 3 ماه صورت گرفته تا از کیفیت خاک کشت اطمینان حاصل شود.

از روش های تشخیص علائم کمبود عناصر ریز مغذی و درشت مغذی برای افراد غیر متخصص آن است که بوته سالم و براق نباشند.

نحوه برداشت گل رز هلندی چگونه است ؟

برداشت گل رز هلندی
برداشت گل رز هلندی

برداشت گل رز هلندی در گلخانه بعد از 12 تا 15 هفته کشت و کار شروع می شود و متوسط عملکرد، 230 گل رز شاخه بریده در متر مربع (در شرایط نرمال) می باشد.

بهترین زمان برداشت رز هلندی، صبح زود و یا اواخر عصر می باشد یعنی درست زمانی که درجه حرارت نسبت به دیگر ساعات روز کمتر می باشد و اغلب افرادی که تمایل دارند تا از رز هلندی، گل رز مشکی بسازند، در این مقطع خرید خود را انجام داده و از رز های مذکور برای گل آرایی استفاده می کنند.

انتهای ساقه ی گل رز هلندی پس از برداشت در سطل پلاستیکی که حاوی آب و اسید سیتریک است گذاشته شده و در سردخانه تا ارسال به بازار نگهداری می شود.

شرایط نگهداری گل رز هلندی در سردخانه چیست؟

نگهداری در سردخانه برای هر گلی که سریع به بازار فرستاده نمی شود و یا گلهایی که به صورت عمده به فروش می رسند توصیه می شود.

همان طور که که پیش از این در مقالات کشت و پروش گل رز در گلخانه گفته شد دماهای پایین نرخ تنفس گل ها را کاهش داده و عمر گلدانی گلها را طولانی می کند.

به طور کلی برای بیشتر گلها دما باید بین 0 تا 4 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی بین 85 تا 90 درصد باشد در این حالت می توان گل ها را تا 10 روز در سردخانه با درجه حرارت 1 درجه سانتی گراد نگهداری کرد.

هرگز نباید گل رز هلندی را با میوه ها و سبزی ها در یک مکان واحد نگهداری نمود. بعضی از میوه ها و سبزیجات اتیلن تولید می کنند که عمر رز هلندی را به طور قابل ملاحظه ای کوتاه می کنند.

از سویی دیگر نگهداری گیاه در معرض میوه ها و سبزی ها احتمال هجوم آفات گل رز را به گیاه افزایش داده که این امر از میزان بازار پسندی محصول به شدت می کاهد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  گل رز سیاه (مشکی) + نماد گل رز سیاه + عکس

احتمالا پرورش دهندگان تازه کار رز هلندی که محصولاتشان را در بازار های خرده فروشی محلی به فروش می رسانند تمکن مالی لازم و یا دسترسی به یک سردخانه مجهز را ندارند. از آنجا که بیشتر رز های تولیدی این افراد ظرف چند ساعت به فروش می رسد، از یک محل خنک مثلا یک اتاق دارای کولر و تهویه مطبوع و یا یک زیر زمین خنک می توان استفاده نمود.

چند نمونه از محلول های نگهدارنده رز هلندی شاخه بریده

مهمترین موادی که برای نگهداری گل رز هلندی شاخه بریده از آنها استفاده می شود به شرح ذیل می باشد:

 • هیدروکسی کینولین سولفات
 • هیدروکسی کینولین سیترات
 • نیترات نقره
 • تیوسولفات نقره
 • تیوبندازول
 • نمک های چهار گانه ی آمونیوم
 • ترکیبات کلرین کند رها شونده
 • سولفات آمونیوم
 • ساکارز

نحوه بسته بندی و ارسال گل رز هلندی به بازار چگونه است؟

بسته بندی رز هلندی
بسته بندی رز هلندی

بسته بندی به عنوان مانعی بین شرایط داخل و خارج بسته عمل می کند و گل ها را از شرایط نامطلوب خارجی، محافظت می کند و این امکان را فراهم می کند که هوای کمی در داخل بسته وجود داشته باشد.

در زمان بسته بندی گل رز هلندی در جعبه ها، ابتدا گل ها در کاغذ یا پلاستیک پیچیده شده و سپس محکم بسته بندی می شوند به نحوی که در جریان حمل نقل نلزرند و لق نزنند. ابعاد جعبه های گل استاندارد 100*33*21 سانتی متر می باشد.

گوشه های این جعبه ها بسیار مهم است چون باید مقاومت لازم جهت جلوگیری از لهیدگی گل ها را داشته باشد به همین خاطر باید کارتن ها به اندازه ی نیاز خریداری شده و خرید آنها به روز باشد همچنین محل نگهداری کارتن ها باید تمیز و خشک باشد ( دمای انبار کارتن ها در محدوده 23 الی 27 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی کمتر از 50 درصد) تا مقوا ها استقامت خود را حفظ نمایند.

چه زمانی برای فروش رز هلندی مناسب است ؟

گل رز هلندی یکی از مهمترین محصولات تجاری در حوزه ی تولید گل شاخه بریده می باشد. گل رز در بازارهای بین المللی و ملی، از تقاضای بسیار زیادی برخوردار است. قبل از شروع به تولید و پرورش رز هلندی می بایست شناخت کافی از بازار فروش حاصل شود.

به طور کلی می توان گفت آنچه که در فروش محصول با کیفیت در بازار نقش اساسی را دارد بحث عرضه و تقاضای محصول می باشد. رز هلندی همواره از بازار فروش خوبی به جز مقاطعی از سال برخوردار می باشد و اوج تقاضا و افزایش قیمت را در زمان هایی نظیر روز ولنتاین، عید نوروز و فصولی از سال در که آن مراسم جشن و شادی برگزار می شود را می توان مشاهده نمود که در مقاطع ذکر شده، می توان با تولید با کیفیت و ارسال به موقع گل به بازار، سود مناسبی را از فروش محصول کسب نمود.

کلام آخر

نیاز بازار به گل رز هلندی در طی دو سال گذشته با افزایش تقاضا رو به رو بوده است و در این مدت، افراد بسیار تحصیل کرده ای در این حوزه ورود پیدا کرده اند با این حال می توان با آنالیز بازار به این نتیجه رسید که تولید و پرورش رز هلندی یک انتخاب ایده آل برای افرادی که قصد کشاورزی و گلخانه داری را دارند، می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 13 میانگین امتیازات: 4.2]

یک فکر در مورد “0 تا 100 پرورش گل رز هلندی در گلخانه

 1. مینا گفت:

  ممنون من با این اطلاعات خوب شما بلاخره تونستم چن تا گل رز قشنگ پروش بدم

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلامت باشید.
   با آرزوی موفقیت برای شما

 2. اسلمی گفت:

  سلام من میخوام یک گلخونه گل رز هلندی روی پشت بوم خونمون راه اندازی کنم مقالتون خیلی کمک کننده بود
  تشکر

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام سپاس از لطف و محبت شما…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *