دسته بندی انواع گل نرگس + عکس

0 ۱۵۴

زیستگاه اصلی گل نرگس

در این مقاله از سایت پرشیالرن به طبقه بندی انواع گل نرگس خواهیم پرداخت. پیش از اشاره به دسته بندی انواع گل نرگس، به طور خلاصه به زیستگاه اصلی گیاه می پردازیم، تا پایان همراه ما باشید.

اروپا، قسمتی از آسیا، ایران، هند، اروپای جنوبی، چین، ژاپن و شمال آفریقا، تقریبا دارای 64 گونه و 70 واریته متنوع از گل نرگس می باشد. امروزه بیش از 140 رقم از گل نرگس از سوی انجمن سلطنتی علوم باغبانی انگلیس، جوایزی را به خود اختصاص داده اند.

عکس گل نرگس
عکس گل نرگس

محیط طبیعی گل نرگس در دامنه وسیعی از علف زارها، چمن زارها، بوته زارها، جنگل ها، مناطق صخره ای و سنگی و مبدا رودخانه ها و دامنه ها است و به طور کلی هم در مناطق پست و هم در مناطق کوهستانی زیست می کند. این گیاه بیشتر برای کاشت در بین درختچه ها و حاشیه ها و باغ های صخره ای و داخل چم و یا گلدان مناسب است. مهم ترین کشور های تولید کننده آن انگلیس، هلند و آمریکا می باشد.

گل نرگس
گل نرگس

در برخی از نقاط کشور عزیزمان ایران گل نرگس به صورت رشد خودرو وجود دارد. که به عنوان مثال می توان به مناطقی در استان فارس نظیر کازرون و منطقه گله دار در شمال استان بوشهر و جنوب استان فارس اشاره نمود. نرگس ایرانی دارای گل های ریزی هستند که به صورت گل آذین بر روی گیاه دیده می شوند و بسیار خوشبو می باشند. برخی نرگس ها فقط یک گل بر روی هر خوشه تولید می کنند که می توان به عنوان گل بریدنی از آنها استفاده کرد.

عکس گل نرگس
عکس گل نرگس

لازم به ذکر است که عنوان نرگس شیراز یک عنوان کاملا غلط و بی اساس می باشد زیرا محل رویش اصلی این گل در شهرستان کازرون می باشد. مهمترین رویش گاه گل نرگس در ایران شهرستان بهبهان است که در سال 92 میلادی به عنوان بهترین نرگس دنیا شناخته شده است.

دسته بندی انواع گل نرگس

گل های نرگس به لحاظ نوع گونه، شکل ظاهری و همچنین بر اساس وضعیت حجم گلبرگ در دسته بندی های مختلف قرار می گیرند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم داشت.

شیپوری (ترومپت) از اولین انواع گل نرگس

شیپوری (ترومپت) از اولین انواع گل نرگس
شیپوری (ترومپت) از اولین انواع گل نرگس

یک گل روی ساقه، تاجی به شکل شیپور که به طور تقریبی می توان گفت به اندازه گلبرگ ها و برخی اوقات بزرگتر از گلبرگهاست. ممکن است تمام گل به رنگ زرد یا سفید باشد یا گل پوش سفید و تاج زرد و یا، گل پوش سفید و تاج صورتی کم رنگ باشد و زمان گلدهی اوایل تا اواسط بهار است. منشا این گونه از اروپا می باشد.

به عنوان مثال برای انواع گل نرگس از این گونه می توان از گونه نرگس مینیاتوری (N.topolino) زرد شیپوری و گلی کوچک دو رنگ با گل پوشی کم رنگ و تاجی زرد، نام برد که یکی از پیش نوازان نشاط انگیز فصل بهار است. ارتفاع گل حدود 20 سانتی متر، مقاوم در برابر سرما، آفتاب دوست و به عنوان گل شاخه بریده استفاده می شود.

گونه دوم، تاج بلند (فنجان بزرگ)

گونه دوم گل نرگس، تاج بلند
گونه دوم گل نرگس، تاج بلند

این گونه از گل نرگس تک گل بوده و به عبارتی می توان گفت هر ساقه دارای یک گل است که اندازه تاج آن بیشتر از یک گلبرگ کامل می باشد و طول تاج گل آن از حداکثر طول گلبرگ هایش حداقل یک سوم بلندتر، و بهار گل است. گلدهی آن یک یا دو هفته پس از رقم ترومپت است. 12 گل پوش دارد و تاج آن دوتایی می باشد و اوایل تا اواسط بهار گل می دهد و گونه ای بزرگ از لحاظ شکل و رنگ می باشد.

واریته N.slim Whitman نوعی از گونه های نرگس های فنجانی بزرگ است که یکی از انواع گل نرگس ایده ال برای کاشت بوده و به صورت طبیعی حتی در مکان های سایه دار قابلیت رشد دارد. این گل دارای گل پوشی کرم رنگ و تاج گلی نارنجی روشن متمایل به زرد و گلی واقعا چشم نواز است. ارتفاع گل 5 تا 20 سانتی متر، بهار گل، مقاوم به سرما و آفتاب دوست می باشد.

نوع سوم، تاج کوتاه (فنجان کوچک)

نوع سوم گل نرگس، تاج کوتاه
نوع سوم گل نرگس، تاج کوتاه

یک گل روی ساقه (تک گل) و اندازه تاج آن کمتر از بلندی گلبرگهاست و بهار گل می باشد. نوع نمونه Narcissus Segovia زیبایی و ظرافت این گونه نه تنها چشم ها را به خود خیره می کند بلکه پروانه ها و زنبورها را هم جذب خود کرده و جلوه ای بی نظیر هر چند کوچک به حیاط می دهد. ارتفاع این گل از 15 تا 30 سانتی متر متغیر، بهار گل، مقاوم به سرما، آفتاب دوست و به عنوان گل شاخه بریده از آن استفاده می شود.

گونه دوگانه (دابل)، چهارمین نوع از انواع گل نرگس

گونه دوگانه، چهارمین نوع از انواع گل نرگس
گونه دوگانه، چهارمین نوع از انواع گل نرگس

نرگس هایی که دارای گلبرگ ها و یا تاج خوشه ای هستند و این توانایی را دارند که بر روی یک ساقه یک یا بیشتر از یک گل را داشته باشند و این در حالی هست که گل های حالت پر پر دارد. این گونه از انواع گل نرگس دارای گل پوش و تاج گل و یا فقط تاج گل است که با گلبرگها پوشیده می شود. بهار گل بوده و زمان گلدهی آن از اوایل تا اواسط بهار بوده و متنوع در نمونه های ذیل می باشد:

نوع نمونه یک N.petit four

دارای تاج گلی زرد تا صورتی در زمینه ای زیبا با گلپوش های سفید و دارای ارتفاع 25 تا 50 سانتی متر بوده و زمان گل دهی از اوایل تا اواسط بهار و در برابر سرما بسیار مقاوم است.

نوع نمونه دو N.van winkle

این گل نمونه قدری کرک دار به نظر می رسد اما گل ها کوچک است. گونه کم رشد آن نمونه ای است از بهترین نوع و آزمایش شده در میان انواع گل نرگس. ارتفاع گل از 15 تا 20 سانتی متر متغیر و زمان گلدهی اوایل تا اواسط بهار، مقاوم به سرما و آفتاب دوست است.

نوع نمونه سه N.tahiti

این نمونه دارای گل های زرد یا قرمز با ارتفاع 15 تا 20 سانتی متر در پایان دوره گلدهی، به سرما و گرما مقاوم و آفتاب دوست می باشد. زمان گلدهی اوایل تا اواسط بهار می باشد.

گونه پنجم، سه پرچمی (تری آندورس)

گونه پنجم از گل نرگس
گونه پنجم از گل نرگس

این گونه از گل نرگس همواره بیشتر از یک گل روی ساقه دارند و معمولا به تعداد 2 الی 3 گل بر روی ساقه مشاهده می شوند و زاویه سرگل آنها به سمت پایین بوده و گلبرگها دارای بافت ابریشمی و تاب خورده هستند. ظاهر این نرگسها، همانند زنگهای آویزان می باشد و تاج آن دارای حاشیه صاف است. به رنگ سفید و زرد دیده می شوند و زمان گلدهی آنها از اواسط تا اواخر بهار می باشد.

نوع ششم، سیکلامینوس

گل نرگس سیکلامینوس
گل نرگس سیکلامینوس

این گونه دارای یک گل بر روی ساقه بوده و حالت گل ها می توان گفت که به صورت برگشته می باشد همانند زمانی که گلبرگ ها توسط باد خم شده باشند. تاج این گونه گل نرگس شیپور مانند و به حالت کشیده و باریک بوده که زمان چرخه گلدهی آن از اوایل تا اواسط بهار می باشد.

جانکوئیلا، هفتمین نوع از انواع گل نرگس

جانکوئیلا، هفتمین نوع از انواع گل نرگس
جانکوئیلا، هفتمین نوع از انواع گل نرگس

این نوع از انواع گل نرگس، دارای گل های بسیار معطری بوده که این گل ها به لحاظ اندازه کوچک بوده و گیاه دارای گلبرگهای پهن شکل می باشد. ساقه دارای مقطع عرضی گرد و قسمت هایی از ساقه و برگ آن، شبیه به نی می باشد و از اواسط تا اواخر بهار گل دهی دارد.

گونه هشتم، تا ز تا N.tazetta

گونه هشتم گل نرگس
گونه هشتم گل نرگس

به طور تقریبی 3 الی 20 گل را بر روی یک ساقه به نسبت قوی این نوع از انواع گل نرگس داراست و معمولا 3 الی 4 گل درشت روی هر ساقه تشکیل می گردد. گل ها عموما خوشبو و دارای تاج بسیار کوتاهی هستند. گلبرگ ها به صورت گرد می باشند. نرگس شیراز Tazzeta نیز از همین گونه بوده و گل های معطری دارد و جهت گل بریدنی و یا به اصطلاح همان شاخه بریده استفاده می شود.

این واریته، از زمستان تا بهار (در برخی مناطق) گل می دهد. برخی گونه ها نیاز سرمایی دارند ولی tazetta (بر اساس برخی منابع) می توان گفت آنچنان نیاز سرمایی در آن وجود نداردو معمولا این نوع از انواع گل نرکس در دو رنگ دیده می شود و نسبتا مقاوم در برابر شبنم یخ زده می باشد. منشا این گونه از مدیترانه می باشد.

گونه نهم، شاعرانه (پوتیکوس)

گونه شاعرانه گل نرگس
گونه شاعرانه گل نرگس

این گونه گاهی یک گل و گاهی دو غنچه ی گل بر روی ساقه دارد و از طرفی گلبرگ های سفید رنگ که در برخی مواقع با رنگ تاج در محل اتصال، دارای رنگ شده و با تاج کوچک صافی به رنگ زرد یا سفید که دارای لبه های قرمز رنگ و گاهی نارنجی رنگ است، تشکیل می شود. این گل معطر بوده و چرخه گلدهی آن از اواسط بهار تا اوایل تابستان است.

نوع دهم، بالبو کدیم دورگه

نوع دهم گل نرگس، بالبو کدیم دورگه
نوع دهم گل نرگس، بالبو کدیم دورگه

این گونه از گل نرگس، گل هایی با حاشیه چین دار کوچک، که شباهت زیادی به دامن دورچین دارد. گلبرگ ها به طور معمول قابل توجه نبوده و دارای گل هایی با رنگ زرد روشن و تاجی طویل هستند.

تاج مضرس (شکاف دار)، یازدهمین نوع از انواع گل نرگس

تاج مضرس (شکاف دار)، یازدهمین نوع از انواع گل نرگس
تاج مضرس (شکاف دار)، یازدهمین نوع از انواع گل نرگس

این نوع از انواع گل نرگس لبه های تاج آن، دارای درز عمیقی بوده که در آن لبه های تاج به سمت گلبرگ ها حالت برگشته داشته و معمولا گونه ی مذکور تک گل می باشد.

نوع دوازدهم، آخرین نوع گل نرگس

گل نرگس وحشی
گل نرگس وحشی
گل نرگس دورگه
گل نرگس دورگه

نرگس هایی که در رده بندی های ذکر شده نباشند و عموما جز نرگس های دورگه هستند. در کل انواع اصلاح شده آنها بسیار زیبا، اما فاقد عطر هستند در صورتی که عطر در انواع وحشی، مشهور و غیر قابل توصیف است. رده بندی یک گونه کشت شده (قابل کشت) نرگس بر پایه توصیف و سنجش یا از یک رده بندی ادائه شده توسط فردی که گونه ها را به ثبت می رساند، پایه گذاری شده است.

منبع: کتاب راهنمای کامل کاشت و نگهداری گل نرگس
تالیف: معصومه استکی و مجتبی حق شناس

در صورتی که در مورد گونه ی مناسب گل نرگس جهت پرورش در گلدان، فضای باز و یا کشت گلخانه ای، سوالی دارید حتما آن را با در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارائه تجربه کاربری بهتر Cookie های شما را ذخیره می کنیم. در صورتی که مایل هستید دکمه "موافقم" را انتخاب نمایید. موافقم ادامه

Privacy & Cookies Policy