درمان کیسه صفرا با گیاهان دارویی

درمان کیسه صفرا با گیاهان دارویی

در ارتباط با خواص زعفران در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن به خاصیت درمانی شربت زعفران جهت درمان کیسه صفرا و خرد کردن سنگ کلیه می پردازم، امید است که مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد تا پایان مقاله همراه ما باشید.

درمان کیسه صفرا

کیسه صفرا، کیسه کوچکی است که در قسمت سمت راست بدن و زیر کبد واقع شده و صفرا مایعی است با رنگ سبز متمایل به قهوه ای که توسط کبد تولید می شود. صفرا از طریق مجاری خاصی به روده کوچک سرازیر می شود تا عمل هضم، مخصوصا هضم چربی تسهیل گردد. هر زمان که انسان غذا می خورد، مقداری صفرا آزاد شده و به روده کوچک می ریزد.

در بحث درمان کیسه صفرا با گیاهان دارویی زمانی که مواد شیمیایی درون کیسه صفرا، کلسترول، کلسیم و کربنات کلسیم از تعادل خارج شوند، مواد سختی تشکیل می شود که اصطلاحا سنگ کیسه صفرا نامیده می شود.

از جمله علائم ابتلا به تورم کیسه صفرا، درد در قسمت راست بدن، دقیقا پایین دنده ها، درد پشت، درد در شانه راست، استفراغ، تعریق و بی قراری از جلمه علائم ابتلا به تورم کیسه صفرا می باشند. برای درمان کیسه صفرا به استناد منابع مهم و کلیدی طب سنتی شامل ابوعلی سینا ، رازی و ابو ریحان بیرونی برای درمان سنگ کیسه صفرا استفاده متنوع از گیاهان دارویی توصیه و نسخه داده شده است. در حوزه درمان کیسه صفرا با گیاهان دارویی و در بین گیاهان دارویی به استفاده از زعفران و کاربرد آن توجه ویژه شده است.

بهترین نوشیدنی برای کیسه صفرا

در ارتباط با خواص زعفران برای کیسه صفرا می توان گفت بهترین نوشیدنی برای کیسه صفرا مصرف روزانه و هر روز در طی سه نوبت و هر نوبت یک لیوان شربت زعفران برای مدت شش هفته توصیه شده است. شربت زعفران بایستی به نسبت 300 میلی گرم زعفران در 800 گرم آب (به هدف انجام سهولت کار به جای کاربرد عبارست سی سی، کلمه گرم به کار رفته است) جوش به مدت 15 دقیقه دم کشیده و سپس سرد شده و با مقدار 300 گرم عسل درجه یک طبیعی مخلوط و سپس 100 گرم گلاب نیز به مخلوط مذکور اضافه شده و تا تکمیل دوره درمان بایستی نوشیدن این دمنوش جهت درمان کیسه صفرا ادامه یابد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با خواص بیشمار زعفران می توانید مقالات خواص زعفران برای قلب و مغز و همچنین مصرف زعفران در دوران بارداری را مطالعه نمایید.

خرد کردن سنگ کلیه

سنگ کلیه یک بیماری دردناک اما قابل درمان است که به استناد گزارشات و مستند و منتصب به ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در هفتمین کنگره انجمن اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی، سنگ کلیه یک بیماری جدی در کشور ایران و از شایع ترین دلایل مراجعه به اورژانس ها در کشور است، این در حالیست که سه درصد مردم ایران مبتلا به سنگ کلیه هستند که این رقم رتبه ایران را جزو بالاترین ها در این زمینه در دنیا قرار داده است. در بحث خرد کردن سنگ کلیه باید گفت مواد بلغمی، سودائی و لزج است که از معده به کلیه می رود، بنابراین اگر معده تقویت شود برای دفع سنگ کلیه و پیشگیری از تولید مجدد آن می تواند موثر باشد.

درمان سنگ کلیه

به استناد منابع طب سنتی از جمله الحاوی، قانون، الصیدنه فی الطب، ذخیره خوارزمشاهی، خلاصه التجارب و اکسیر اعظم، زعفران از جمله گیاهان دارویی است که از قدیم در طب سنتی برای درمان سنگ کلیه مورد استفاده بوده است. از جمله در طب سنتی ابوعلی سینا و رازی به خواص موثر زعفران در درمان سنگ کلیه پرداخته شده و نسخه هایی در این خصوص به شرح زیر وجود دارد. از دیرباز برای شکستن و خرد کردن سنگ کلیه در ایران باستان از شربت زعفران استفاده می شده است. شربت زعفران یکی از نوشیدنی های فراگیر در بین مردم ایران و حتی سپاهیان لشکر های امپراطوری بزرگ ایران باستان در زمان داریوش، کوروش و در طول تاریخ به طور مرتب از این شربت استفاده می کردند.

درمان سنگ کلیه در منزل

درمان سنگ کلیه در منزل
درمان سنگ کلیه در منزل

جهت درمان سنگ کلیه در منزل و برای تولید شربت زعفران به همراه سکنجبین کافی است که مقدار 3 گرم زعفران سرگل را در یک لیتر آب جوشیده به مدت 20 دقیقه دم کشیده و سپس 200 گرم شربت غلیظ سکنجبین به دمنوش زعفران اضافه شود. این شربت بایستی در طی یک هفته و هر دفعه به مقدار 50 گرم و در هر روز سه دفعه به طور منظم تا 42 روز مصرف شود.

شربت زعفران را می توان در یخچال نگهداری نمود و با گذشت یک هفته، مجددا به شرح فوق شربت زعفران تهیه کرد. بعد از گذشت شش هفته می توان به اثرات سنگ شکنی زعفران پی برد، مصرف متناوب و غیر منظم اگرچه در پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه موثر است، اما در درمان قطعی و یا شکستن سنگ کلیه موثر نخواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 5 میانگین امتیازات: 3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *