خاک گل رز

آموزش ساخت خاک گل رز + تصویر

گل رز با توجه به دامنه ی متنوعی از رنگ ها و عطرهای گوناگون، این قابلیت را داراست که به محیط کاشت شده زیبایی دوچندانی را اضافه کند با این حال برای تولید باکیفیت ترین انواع گل رز می بایست خاک مناسب جهت پرورش گیاه در هر بستری، مهیا و یا به عبارتی آماده سازی شود.

خاک ایده آل گل رز خاکی است که بافت آن از نوع لومی باشد زیرا بافت لومی نفوذ پذیری خوبی در ارتباط با آب و تخلخل پذیری دارد و تعادل ماسه و رس در آن به صورت پنجاه پنجاه می باشد و از طرفی به علت دارا بودن مواد آلی، مناسب ترین خاک برای پرورش گل رز می باشد.

در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن، به خاک مناسب گل رز برای پرورش گیاه در باغچه یا کشت خاکی می پردازم امید است که مورد توجه شما عزیزان واقع شود، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

ساخت بهترین ترکیب خاک گل رز جهت پرورش گیاه در باغچه

گل رز
گل رز

در قدم اول باید خاک باغچه جهت پرورش صحیح گل رز، بررسی شود به طوری که در این بررسی نوع بافت خاک مشخص شده و در صورت نیاز، اصلاحاتی بر روی آن صورت پذیرد تا مخلوطی از بافت لومی خاک، برای گیاه فراهم شود.

به طور مثال می توان گفت اگر مشخص شد که خاک باغچه از نوع رسی است باید آن را اصلاح کرد، صحیح می باشد که خاک رسی آب آبیاری گل رز را در خود نگه داشته و ظرفیت بالایی در این زمینه دارد، اما مشکل این نوع بافت خاک، قدرت پایین زهکشی و قلیایی بودن آن است که همین امر موجب می شود گیاه با کاهش عناصر غذایی و پوسیدگی ریشه که نوعی از بیماری های گل رز می باشد، مواجه شود.

برای این نوع از بافت خاک گل رز (بافت رسی) می توان با اضافه کردن مقداری آهک، ترکیب بافت خاک را تغییر داده و زهکشی آن را بهبود بخشید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  برداشت گل رز

از طرفی بافت شنی به خوبی تخلیه می شود اما مشکل این نوع از بافت خاک، استفاده مکرر از آب را در پی خواهد داشت در نتیجه می توان گفت اگر خاک باغچه از نوع شنی می باشد این خاک هم نیاز به اصلاح داشته تا بتوان از هدر رفت کود مناسب گل رز و آب برای بوته گل رز جلوگیری کرد.

آماده سازی خاک گل رز
آماده سازی خاک گل رز

پس از مشخص شدن نوع بافت خاک باغچه، می بایست مقدار مناسبی از مواد آلی را برای تغذیه مناسب گل رز، به خاک اضافه کنید که برای انجام این کار می توانید از موادی همچون کمپوست ها، استفاده کنید و در صورت عدم دسترسی به کمپوست ها و یا عدم تمایل به خرید آنها، می توانید از برگ های درختان که در فصل پاییز دچار ریزش می شوند، استفاده کنید به طوری که آنها را در فصل پاییز با بافت خاک گل رز ترکیب کرده تا خاک مناسب برای گیاه فراهم شود زیرا آماده سازی خاک در فصل پاییز، سبب می شود تا مواد داخل برگ ها تا فصل زمستان در خاک تجزیه شود و در دسترس گیاه قرار بگیرد.

هوادهی خاک گل رز
هوادهی خاک گل رز

لازم به ذکر است در هر فصل می بایست خاک گل رز هوادهی شود که می توانید برای انجام این ار از ابزار آلاتی مانند پنجه و رول استفاده نمایید به طوری که حداقل در فصل پاییز و بهار باید خاک بوته گل رز هوادهی شده تا راندمان پرورش گیاه، به صورت بهتر انجام پذیرد.

برای انجام این عمل باید مراقب بود تا به ریشه ی گیاه آسیبی وارد نشود.

روش تشخیص بافت خاک گل رز
روش تشخیص بافت خاک گل رز

با طی شدن مراحل قبلی و آماده سازی خاک گل رز باید اطمینان حاصل فرمایید که خاک شکننده و خشک شده باشد به طوری که توسط دست مقداری از بافت خاک را برداشته و آنرا فشار دهید اگر خاک بسیار مرطوب باشد ترک خوردگی و بهم ریخته بوده و مناسب برای پرورش گیاه نمی باشد.

زهکشی خاک گل رز
زهکشی خاک گل رز

پس از بررسی خشک بودن خاک بافت خاک می بایست در خاک، حفره ای به اندازه ی 30 سانتی متر حفر کنید و سپس درون حفره را از آب پر کنید و منتظر بمانید که با گذشت 15 دقیقه آب به صورت کامل تخلیه شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  اصول صحیح کاشت و پرورش گل رز رونده + تصویر

اگر سرعت تخلیه آب بسیار زیاد و یا کم بود باید موارد گفته شده را در جهت اصلاح سازی خاک گل رز، کم یا زیاد کنید.

PH خاک گل رز
PH خاک گل رز

با عبور از مراحل قبلی خاک محل کاشت گل رز باید دارای PH حدودا 6/5 باشد که می توان گفت کمی اسیدی بوده و برای رشد گیاه مناسب است.

برای تشخیص PH خاک می توانید از دستگاه های PH سنج و یا فرستادن نمونه ای از خاک به سازمان های مربوطه اقدام فرمایید.

در صورتی که PH خاک گل رز بسیار اسیدی باشد می توان با اضافه کردن آهک به سطح خاک، PH آن را بالا برد و از طرفی اگر خاک بسیار قلیایی می باشد، می توان قلیایی بودن آنرا با اضافه کردن مقداری گوگرد متعادل کرد.

یکی از دلایل رشد ضعیف بوته گل رز و همچنین زردی برگ های آن، به علت قلیایی بودن خاک گیاه می باشد که اغلب افراد به آن توجهی نداشته و علت آنرا در کمبود مواد غذایی تشخیص می دهند با این حال، این تصور تنها در حالتی که بافت خاک گیاه مشکلی نداشته باشد، صدق می کند.

کود مناسب برای خاک گل رز
کود مناسب برای خاک گل رز

پس از آنالیز PH خاک، می بایست خاک گیاه را از مواد غذایی مناسب غنی کنید به طوری که بر انجام این کار می توانید از کود 1-2-1 (NPK) با رعایت دز مناسب بنابر توصیه تولید کننده استفاده نمایید.

فسفر موجود در این کود سبب رشد ریشه، پتاسیم سبب رشد غنچه و نیتروژن سبب رشد بهتر شاخه و برگ گیاه می شود.

لازم به ذکر است با افزایش رشد گیاه، فرمول تغذیه گل رز تغییر می کند.

نکات مهم کیفیت آب جهت استفاده در خاک گل رز

کیفیت آب آبیاری خاک گل رز
کیفیت آب آبیاری خاک گل رز

آب مهم ترین جز محلول های نگهدارنده ی گل رز است و اهمیت کیفیت مناسب آن بدیهی به نظر می رسد.

گرچه همواره انتظار داریم آب خالص و سالم برای گل ها استفاده شود اما این مشکل یکی از دغدغه های این عرصه است. آب، گل ها را سفت، تازه و در حالت آماس نگه می دارد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  چگونه بذر گل رز بکاریم؟ + آموزش تصویری

درک صحیح از برخی خواص و ویژگی های آب به علت اثر آنها بر گلها اهمیت بسیار دارد. این خواص عبارتند از: PH، دما، نمک های محلول، خاصیت بازی و سختی آب.

بهترین آب، آب اسیدی با PH حدودا 5 الی 5/3 برای خاک گل رز است.

گیاه آب دارای این PH را سریعتر و آسان تر جذب می کند. البته منابع آب شهری معمولا به نحوی تیمار می شود تا PH شان تا حد 8 تا 9 افزایش یابد تا از خوردگی و زنگ زدگی لوله های آب جلوگیری به عمل آید در این صورت و جهت استفاده از آب شهری باید برای اسیدی کردن آب از اسید سیتریک که یک اسید آلی است برای آبیاری خاک گل رز استفاده نمایید.

بهترین دمای آب نیز، آب گرم 25 الی 27 درجه است. آب گرم، گازهای محلول کمتری در خود دارد. حباب های گاز محلول هم مثل میکروب ها می توانند عامل انسداد آوند چوبی گیاه شوند.

اگر آب آبیاری مورد استفاده برای خاک گل رز خالص نباشد، یک سری نمک های معدنی به صورت محلول در خود دارد این نمک ها PH را تحت تاثیر قرار می دهند و در ایجاد شوری، سختی آب و بازی شدن آن نقش دارند.

با آزمایش آب، عموما میزان کل نمک های محلول و تعداد کل نمک های محلول مشخص می شود که این مقدار معمولا به صورت PPM میلی گرم در لیتر و میکروسیمناس بیان می شود که این مقدار ها قابل تبادل نیستند.

میزان کل نمک های محلول عامل ایجاد خواص بازی، سختی و شوری آب است. هرچه میزان نمک های محلول آب مصرفی کمتر باشد، برای خاک گل رز بهتر است. این نمک های ممکن است در جذب آب گیاه اختلال ایجاد کنند چون پتانسیل اسمزی آب را تغییر می دهند. علاوه بر این، چون در نوک بافت گیاهی تجمع پیدا می کنند احتمال دارد در برگ ها و گلبرگ های گل رز سوختگی ایجاد کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 14 میانگین امتیازات: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *