مشاوره بگیرید

بهترین روش آبیاری گل رز چیست؟ (مناسب برای انواع رز)

آبیاری رز

آَشنایی با فاکتورهای مهم اثر گذار در آبیاری گل رز مانند کیفیت آب، زمان آبیاری، شیوه آبیاری و … در آبیاری گیاه چه در باغچه و چه در گلخانه از اهمیت ویژه ای برای حفظ و سالم ماندن گیاه، برخوردار است که در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن، به اهمیت موضوعات گفته شده در ارتباط با آبیاری انواع گل رز خواهیم پرداخت، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

نکات مهم و اصول صحیح آبیاری گل رز در باغچه

نکات مهم و اصول صحیح آبیاری گل رز در باغچه
نکات مهم و اصول صحیح آبیاری گل رز در باغچه

اولین نکته حائز اهمیت در آبیاری گل رز باغچه، نوع بافت خاک مناسب گل رز می باشد که در آن بوته ی گل رز کاشته شده است زیرا نوع بافت خاک، ارتباط مستقیم با میزان آب مصرفی برای گل رز دارد.

بافت شنی ظرفیت نگهداری بالایی از آب نداشته و آب در آن با سرعت زیادی تخلیه می شود و از طرفی بافت رسی خاک، رطوبت بیشتری را جذب می کند و ممکن است در صورت آبیاری بیش از حد، ریشه های گیاه پوسیده شوند، با این حال بهتر است در صورتی که خاک باغچه ی شما دارای بافت رسی است، با اضافه کردن مقدار کمپوست به آن، ظرفیت نگهداری آب را در آن کمی کاهش داده تا ریشه های گیاه دچار پوسیدگی نشوند.

لازم به ذکر پوسیدگی ریشه به علت هجوم بیماری های گل رز در گیاه اتفاق می افتد.

دومین نکته مهم در آبیاری بوته در باغچه، شرایط دمایی هر فصل می باشد به طوری که بوته ی گل رز در آب و هوای گرم، نیاز بیشتری به آب دارد و از طرفی وجود جریان باد در فصل سرما سبب می شود تا میزان آبیاری رز افزایش پیدا کند.

صحیح است که در فصل سرما با وجود هوای سردتر، میزان تبخیر آب از سطح خاک کاهش پیدا کرده ولیکن وجود جریان باد، اثر مستقیم بر کاهش آب قابل دسترس گیاه دارد.

نکته سوم، موضوع سن بوته ی گل رز و اندازه ی آن می باشد به طوری که بوته ی جوان تازه کاشته شده ی گل رز به علت تمرکز گیاه بر توسعه ی رشد ریشه، نیاز بیشتری به آب داشته و از طرفی بوته ی بزرگ گل رز به لحاظ اندازه ی گیاه، نیاز بیشتری به آب داشته تا آب آبیاری در اختیار تمام ریشه های گیاه قرار بگیرد.

تشخیص زمان آبیاری رز در باغچه

تشخیص زمان آبیاری گل رز در باغچه
تشخیص زمان آبیاری گل رز در باغچه

از روش های موثر در تشخیص زمان آبیاری گل رز در باغچه، میزان خشک بودن بافت خاک می باشد به طوری که می بایست 12 سانتی متر از بالای سطح خاک را برداشته و در صورتی که 12 سانتی متر پایین بافت خاک خشک باشد، باید آبیاری گیاه صورت پذیرد و در حالی که 12 سانتی متر پایینی خاک مرطوب و تنها کمی از لایه ی بالای خاک خشک باشد، می بایست کمی صبر کرده (1 الی 2 روز) و سپس آبیاری بوته رز را انجام داد.

بهترین روش و تکنیک برای آبیاری بوته

بهترین روش و تکنیک برای آبیاری گل رز
بهترین روش و تکنیک برای آبیاری گل رز

فرض بنده بر آن است که شما تنها یک بوته ی گل رز دارید بهتر است اگر تا به حال بوته ی گیاه را هفته ای یکبار به میزان یک لیتر آبیاری کرده اید، میزان آبیاری یک بار را تقسیم بندی کرده و در چهار روز به مقدار 250 سی سی در اختیار گیاه آب قرار دهید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  چگونه گل رز سفید را رنگ آمیزی کنیم ؟

این روش آبیاری سبب می شود تا ریشه های گیاه از خطر پوسیدگی در امان بوده و رشد ریشه در آنها به صورت بهتری انجام شود.

روش پیشنهادی در صورتی که بافت خاک گیاه رسی باشد به علت زهکشی ضعیف، کاربرد بیشتری دارد زیرا خطر آب گرفتگی در این حالت آبیاری گل رز نزدیک به صفر درصد می باشد.

از طرفی دیگر، اگر چندین بوته ی گل رز دارید پیشنهاد می کنم به روش قبلی عمل کرده و آبیاری را به صورت مه پاش برای گیاه انجام ندهید زیرا بوته ی گل رز تمایل زیادی به آبیاری حالت مستقیم و راست نداشته و این امر سبب آسیب رسیدن به گیاه می شود.

از سویی دیگر آبیاری رز به حالت مه پاش احتمال هجوم آفات گل رز را به گیاه افزایش می دهد.

در هر دو حالت گفته شده می بایست آبیاری بوته رز به شکلی انجام شود که 45 سانتی متر از بالای سطح خاک به طور کامل مرطوب شود.

بهترین زمان آبیاری گیاه در باغچه، صبح زود می باشد زیرا آبیاری گیاه در این زمان سبب می شود تا گیاه در طول روز، به هوای خنک تری دسترسی داشته و از خطر پوسیدگی برگها در امان باشد.

روش های کاهش میزان آب آبیاری

برای حفظ بیشتر رطوبت خاک و کاهش میزان آبیاری گل رز می توانید مقداری مالچ به سطح خاک گیاه اضافه کنید زیرا مالچ به حفظ رطوبت خاک کمک شایانی کرده و می تواند گیاه را از تنش آبی محفوظ نگه دارد.

در صورت عدم دسترسی به مالچ می توانید با اضافه کردن مقداری کود دامی پوسیده به عمق 7 سانتی متر در زمانی که زمین خشک و یا سرد نشده باشد (اواخر بهار)، به حفظ رطوبت در خاک و کاهش میزان آبیاری، به گیاه کمک کنید.

اصول آبیاری بوته رز در گلخانه

آبیاری گل رز
آبیاری گل رز

در صورتی که آبیاری گیاه به صورت اشتباه در گلخانه گل رز انجام شود، سبب افت کیفیت محصول خواهد شد.

هنگامی که آب آبیاری گل رز کم باشد، این کمبود آب سبب کاهش رشد و اختلال در عملکرد فتوسنتز گیاه و در آخر پژمردگی گیاه خواهد شد.

به عبارتی می توان گفت، گیاه رز بد شکل می شود و در زمان برداشت گل رز میزان بازار پسندی آن به شدت کاهش می یابد.

از سویی دیگر زمانی که آب آبیاری رز کم باشد، در حالت وسیع سوختگی هایی از کنار برگ گیاه رز شروع می شود و در نهایت این سوختگی ها، کل برگ گیاه را فرا می گیرد.

از طرفی هنگامی که آب آبیاری گیاه بیشتر از حد معمول گیاه باشد، ارتفاع گیاه بیش از حد بلند تر شده و ساقه های گیاه نرم، شکننده و آبدار می شود و شرایط قلمه زدن گل رز و همچنین پیوند گل رز به سختی امکان پذیر خواهد شد.

از سوی دیگر آبیاری زیاد باعث کاهش میزان اکسیژن در خاک گیاه می شود و به علت همین اتفاق، ریشه گل رز قادر به جذب عناصر غذایی نبوده و در نهایت پژمرده و رشد آن متوقف می شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  نکات مهم پرورش و کاشت گل رز

با آبیاری زیاد شاهد این موضوع خواهیم بود که تعادل عناصر غذایی در فرمول کوددهی گل رز و در محیط اطراف ریشه به هم ریخته و سبب می شود مواد غذایی موجود در خاک کشت گل رز شسته شود و این موضوع خود زمینه ای برای ایجاد کمبود عناصر غذایی در بوته گل رز به خصوص نشانه های کمبود عناصر ریز مغذی است.

لازم به ذکر است در پرورش گل رز از کودهایی نظیر کود سه بیست npk، کود 12 12 36 برای گلدهی، کود کلات آهن و همچنین کود شیمیایی جامد نمک منیزیم استفاده می شود.

آبیاری گل رز
آبیاری گل رز

زمانی که گیاه گل رز به رطوبت مناسب دسترسی داشته باشد، رشد مناسب خود را خواهد داشت و این رطوبت مناسب باید برای گیاه به صورت عمیق انجام شود و به هیچ وجه به صورت سبک در اختیار گیاه قرار نگیرد.

در آبیاری گل رز نباید از سیستم هایی که آبیاری گیاه را از سمت بالا انجام می دهند استفاده کرد زیرا این نوع سیستم ها باعث شیوع بیماری، خیس شدن شاخساره و همچنین باعث باقی ماندن اثرات عناصر غذایی حاصل از کود آبیاری در برگ ها می شوند که برای فروش گل رز به صورت شاخه بریده، مناسب نیست.

به عبارتی می توان گفت آب آبیاری بوته باید مستقیما وارد خاک گیاه شود. اگر در اصول آبیاری رز غفلت شود، گلدهی گیاه زودتر از موعد تمام شده، ریشه ها ضعیف و با کاهش رشد مواجه خواهند شد، به طوری که این ضعیف شدن ریشه ها، سبب کوچک شدن گل بوته رز می شود.

نکات مهم آبیاری گل رز در گلخانه

  1. در آبیاری گیاه نباید از آبی که دارای درجه حرارت سرد است استفاده شود زیرا استفاده از آب با درجه حرارت پایین، سبب وارد شدن شوک و عامل برخی بیماری های گل رز بوده و به همین خاطر توصیه می شود برای آبیاری گل رز در زمستان از آب چاه که دمای مطلوب تری دارد، استفاده شود. دمای مطلوب آب آبیاری برای گیاه بین 15 تا 20 درجه سانتی گراد می باشد. اگر گلخانه گل رز دارای استخر برای ذخیره آب می باشد، باید از آب ذخیره با تامل بیشتری برای فصل زمستان استفاده کرد.
  2. بهترین زمان آبیاری بوته صبح زود است و نباید این آبیاری برای عصر و ظهر و در ساعت های گرم روز انجام شود.
  3. خاک بوته ی گل رز باید دارای قدرت زهکشی خوبی باشد، زیرا اگر آب به صورت راکد در خاک گیاه باقی بماند، به ریشه گیاه آسیب می رسد.
  4. آب مورد نیاز آبیاری باید به اندازه و به صورت آرام وارد خاک گیاه شود و از آبیاری های پر حجم و با دوره های متفاوت، جلوگیری شود.
  5. هر چه شدت تابش نور خورشید بیشتر باشد، درجه حرارت درون گلخانه گل رز بالاتر می رود، در نتیجه آب مورد نیاز گیاه نیز بیشتر می شود. به عبارتی می توان گفت میزان آب آبیاری رز با تابش نور خورشید رابطه مستقیم دارد.
  6. زمانی که خاک بوته گل رز دارای رطوبت است، آبیاری را انجام ندهید، زیرا رطوبت اضافی سبب وارد شدن آسیب به گیاه می شود.
  7. هنگامی که هوا ابری یا رطوبت گلخانه گل رز بالا است، به علت مشکلات تهویه ای درون گلخانه، آبیاری گیاه را انجام ندهید.
  8. در فصل زمستان مشکلاتی از قبیل افزایش بیش از حد رطوبت، درون گلخانه ایجاد می شود. برای رفع مشکل افزایش رطوبت، می توانید دما را در درجه 28 سانتی گراد نگه داشته و با باز گذاشتن برخی منافذ از بروز مشکل برای گیاه جلوگیری کنید.
  9. رطوبت مناسب برای گلخانه گل رز بین 65 تا 70 درصد است و هرگز نباید اجازه داد، رطوبت کاهش یافته و دما افزایش پیدا کند، زیرا این امر سبب می شود، بوته گل رز مورد هجوم آفات قرار گیرد بنابراین توصیه می کنم با تابش نور خورشید در روز و کاهش رطوبت، رطوبت مناسب گلخانه از طریق مه پاش و یا آب پاشی بین راهرو های محل کشت تامین شود.
پیشنهاد می کنیم بخوانید  انواع روش های تکثیر و قلمه زدن گل رز

کیفیت آب جهت آبیاری گیاه

آبیاری گل رز
آبیاری گل رز

کیفیت آب آبیاری از جمله عوامل موثر در حلالیت و رسوب کود ها و مهمترین مساله در تهیه محلول مناسب است. میزان PH، مقدار و نوع املاح، معیار های اصلی برای تفسیر و تعدیل کیفیت آب آبیاری گل رز بوده و لازم است قبل از تنظیم برنامه تغذیه محصول به روش کود آبیاری تعیین شوند.

قابلیت جذب عناصر غذایی ریز مغذی در PH بیشتر از 6/5 کاهش می یابد و در PH کمتر از 5/6 اثر سمیت بعضی عناصر ریز مغذی مشاهده می شود، بنابراین PH مناسب آب 5/6 تا 5/8 می باشد. یون هایی چون کلسیم، منیزیم و بی کربنات در PH قلیایی با تشکیل رسوب سبب کاهش غلظت عناصر غذایی موجود در محلول کودی و به خصوص فسفر، کلسیم و منیزیم و همچنین گرفتگی اجزای سامانه آبیاری رز می شوند.

هنگامی که PH آب آبیاری بوته رز بیش از 6/2 باشد، با افزایش اسید می توان آن را کاهش داد. از اسید های مختلف بر اساس درجه خلوص و هزینه آنها برای کاهش PH استفاده می شود.

اسید هایی چون اسید فسفریک و اسید نیتریک به دلیل داشتن نیتروژن و فسفر علاوه بر کاهش PH بستر کشت، منبع مواد غذایی نیز محسوب می شوند.

مقدار املاح محلول آب آبیاری که با دو معیار شوری (هدایت الکتریکی EC) و کل مواد جامد محلول TDS اندازه گیری و بیان می شود، با کود های شیمیایی اثرات متقابل داشته و در نتیجه باید در برنامه ریزی کود آبیاری به آن توجه کرد.

آب آبیاری گل رز با TDS کمتر از 450 میلی گرم بر لیتر و هدایت الکتریکی کمتر از 0/7 دسی زیمنس بر متر بدون محدودیت قابل مصرف می باشد و مصرف آب با شوری بیش از 1/5 دسی زیمنس بر متر برای اکثر محصولات گلخانه ای توصیه نمی شود.

در صورتی که آب برای محصولات گلخانه ای به لحاظ PH و میزان شوری دارای کیفیت مناسب نباشد، کیفیت آب باید پیش از تزریق محلول کود به سامانه آبیاری با روش هایی چون رقیق نمودن با آب مناسب یا افزودن مواد اصلاحی، بهبود یافته و سپس برنامه کود آبیاری اجرا شود، کنترل منظم EC و PH در روش کود آبیاری رز ضروری است.

در پایان اگر شما عزیزان هم در زمینه آبیاری گل رز سوال و یا تجربه ای دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 11 میانگین امتیازات: 3.2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *