مشاوره بگیرید

گل رز آبی

نشانه و آموزش ساخت و تولید گل رز آبی

اگرچه گل رز آبی به طور طبیعی در طبیعت یافت نمی شود، اما می توانید با رنگ آمیزی گلبرگ های یک گل رز سفید مانند رنگ آمیزی گل رز سیاه ، به آن دست پیدا کنید.

سه روش برای ساخت و تولید گل رز آبی وجود دارد که همگی این امکان را به شما خواهد داد تا هر چقدر که رنگ روشن و یا تیره می خواهید، گلبرگ گیاه را رنگ آمیزی کنید، تا انتهای مقاله همراه سایت پرشیالرن باشید.

گل رز آبی
گل رز آبی

رنگ آمیزی و جذب رنگ توسط گلبرگ گیاه جهت ساخت گل رز آبی

مواد و ابزار های لازم را جهت ساخت گل رز آبی
مواد و ابزار های لازم را جهت ساخت گل رز آبی

در قدم اول می بایست مواد و ابزار های لازم را تهیه کنید. برای رنگ آمیزی گلبرگ ها از طریق جذب، به رنگ پودری آبی، گل رز سفید تازه برش خورده، قیچی، ابزار دفع کننده (اختیاری)، گلدان شیشه ای و نگهدارنده گل (اختیاری) نیاز خواهید داشت.

برای به دست آوردن بهترین نتیجه ایده آل، می توانید از گل رز قرمز خیس نشده استفاده نمایید، زیرا جذب رنگ توسط گلبرگ های گل رز قرمز از انواع گل رز به لحاظ رنگ به نسبت گل رز سفید آسانتر بوده، در نتیجه با زحمت کمتری می توان گل رز آبی را تولید کرد.

انواع رنگ های موجود در بازار جهت رنگ آمیزی گلبرگ های گیاه، موثر در ساخت گل رز آبی هستند، اما شما باید با خرید رنگ پوردی مخصوص از گلفروشی ها، نتیجه ایده آل را به دست بیاورید.

در این بخش به نگهدارنده گل نیز اشاره شد، لازم است عرض کنم استفاده از نگهدارنده گل سبب طولانی تر شدن عمر گل رز تولیدی شما خواهد شد و استفاده از آن در روند ساخت ضروری نیست.

آموزش ساخت گل رز آبی
آموزش ساخت گل رز آبی

در قدم دوم می بایست خار های ساقه را از گیاه جدا کنید. برای انجام این کار می توانید از چاقوی تیز آشپزخانه و یا قیچی باغبانی استفاده نمایید و لازم به ذکر است در انجام این کار می بایست از هر گونه آسیب رسیدن به ساقه ی گل رز جلوگیری کنید. برش خار های ساقه گل رز نیاز به تکنیک و مهارت خاصی نداشته و انجام آن ضروری نمی باشد با این حال تنها هدف از انجام این کار، عدم آسیب رسیدن به دست های شما است که برای جلوگیری از این آسیب می توانید از دستکش های مخصوص باغبانی استفاده نمایید.

رنگ آمیزی گل رز
رنگ آمیزی گل رز

رنگ پوردی آبی رنگ را در گلدان خالی کنید. رنگ پودر شده و آب گرم را طبق دستور العمل روی بسته بندی محصول ترکیب نمایید. افزودن پودر بیشتر باعث تشدید رنگ و غنای اضافی به محصول نهایی می شود. در آخرین مرحله این بخش مخلوط را کاملا ترکیب کرده تا اطمینان حاصل شود که تمام رنگ پودری، در درون آب آبیاری گل رز حل شده است.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  چگونه بذر گل رز بکاریم؟ + آموزش تصویری
روش ساخت گل رز آبی
روش ساخت گل رز آبی

در قدم چهارم می بایست ساقه گل رز را برش دهید (گل رز سفید و یا قرمزی که تهیه کرده اید) و این برش می بایست زاویه دار باشد ( درست همانند قلمه زدن گل رز ).

پس از انجام برش باید به مدت 30 تا 60 دقیقه ساقه ی گیاه در محلول رنگ خیس شود. با گذشت زمان، جذب رنگ توسط گیاه پیشرفت خواهد کرد و گلبرگ های گیاه اشباع خواهند شد، در نتیجه رنگ آبی تزریق شده به گلبرگ های گیاه را می توانید به مرور مشاهده فرمایید.

برای دست یابی به رنگ تیره تر جهت ساخت گل رز آبی، می بایست ساقه را به مدت طولانی تری در محلول نگهداری کنید و در صورتی که به صورت کلی تغییر رنگ را در گلبرگ های گیاه مشاهده نمی کنید، می بایست ساقه را از محلول برداشته و بگذارید تا خشک کردن گل رز ادامه یابد، زیرا در این حالت گیاه تشنه آب شده و آب بیشتری را جذب خواهد کرد.

برش ساقه گل رز
برش ساقه گل رز

در قدم پنجم می بایست پس از طی شدن مراحل قبلی، مجددا ساقه گل رز را برش داده و دوباره آنرا به محلول رنگی برگردانید، زیرا انجام این کار سبب می شود سریع تر و کامل تر پروسه جذب رنگ گلبرگ گیاه اتفاق بیفتد و همان طور که اشاره شد برش جدید نیز همانند برش قبلی باید زاویه دار باشد.

برای جلوگیری از مشکلاتی که شاید اتفاق بیفتد، می بایست ساقه را برای برش دوم، با حوله تمیز پاک کنید.

رنگ آمیزی و جذب رنگ توسط گلبرگ گیاه جهت ساخت گل رز آبی
رنگ آمیزی و جذب رنگ توسط گلبرگ گیاه جهت ساخت گل رز آبی

در عرض نیم روز، رنگ آبی می بایست در تمام گلبرگ های گیاه بخش شده باشد که در این حالت می بایست گل رز را از محلول مذکور بیرون آورده و از آن در گلدان جدید با آب جدید نگهداری کنید. لازم به ذکر است قبل از آنکه بخواهید گل رز آبی را در آب تازه نگهداری کنید، می بایست با همان آب انتهای ساقه را شستشو دهید تا رنگ های آن تمیز شود.

روش دوم تولید گل رز آبی

روش دوم تولید گل رز آبی
روش دوم تولید گل رز آبی

در روش دوم تولید گل رز آبی همانند راهکار قبلی می بایست در قدم اول لوازم مناسب، جهت انجام این فرآیند را تهییه فرمایید، به طوری که در این روش به مقداری رنگ گل آبی، سطل، گل رز سفید، آب و قیچی نیاز دارید.

لازم به ذکر است کاسه یا سطل باید به اندازه کافی عمیق باشد تا غنچه گل رز کاملا بتواند در رنگ غوطه ور شود و برای جلوگیری از اصابت رنگ به دست هایتان، می توانید از دستکش استفاده نمایید.

قبل از شروع کار توصیه می شود خارهای ساقه را همانند روش قبلی از ساقه پاکسازی کنید، انجام این کار در این روش ضروری نیست اما برای سهولت کار بهتر است که این جداسازی انجام شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  چگونه با آفات گل رز مقابله کنیم ؟
تهیه گل رز آبی
تهیه گل رز آبی

در قدم سوم برای تولید گل رز آبی، می بایست به اندازه کافی رنگ در داخل ظرف ریخته شود تا بتوانید به راحتی غنچه گل رز را به طور کامل درون محلول رنگ، غوطه ور کنید. رنگ تهیه شده بهتر است که به حالت مایع باشد تا بتوان به آسانی و مسقیم آنرا به ظرف مذکور اضافه کرد.

همان طور که مستحضر هستید، رنگ می تواند لباس شما را لکه دار کند بنابراین پیشنهاد می کنم از لباس های قدیمی استفاده کرده و فضای کاری خود را با کاغذ های روزنامه و یا پلاستیک بپوشانید.

اگر تصمیم دارید که گل رز آبی شما کمرنگ باشد، می بایست قبل از شروع کار رنگ مذکور را با آب رقیق کنید.

رنگ آمیزی گل رز
رنگ آمیزی گل رز

در قدم بعدی (چهارم) به مدت زمان 2 ثانیه غنچه گل رز را درون رنگ قرار دهید و برای انجام این کار انتهای گل را توسط ساقه گیاه نگه داشته و تنها غنچه را در درون محلول رنگ قرار دهید و سپس پس از 2 ثانیه، غنچه گیاه را با آب شستشو دهید تا رنگ های اضافی آن برطرف شود و انجام این کار (شستشو) باید به صورت آهسته انجام شود و پس از شستشو اجازه دهید تا غنچه گیاه قبل از ادامه کار، جهت تولید گل رز آبی خشک شود.

شستشوی گل رز
شستشوی گل رز

در قدم پنجم غنچه گل رز را دوباره در سطل و یا ظرف رنگ قرار دهید و سپس همانند روش قبلی مدت زمان 2 ثانیه باشد و سپس مجددا گبلرگ های گیاه شستشو داده شود.

لازم به ذکر است که رنگ فراهم شده توسط شما مجددا قابل استفاده بوده و می توانید به همان اندازه که می خواهید گل رز آبی پررنگ تری داشته باشید، عمل مذکور را برای چندین بار تا نتیجه دلخواه انجام دهید.

تولید گل رز آبی
تولید گل رز آبی

در قدم آخر می بایست پس از طی شدن مراحل قبلی و احساس رضایت شما از میزان آبی شدن گلبرگ های گل رز، اجازه دهید تا گلبرگهای گیاه خشک شده که این فرآیند حدودا یک ساعت زمان خواهد برد و سپس با طی شدن زمان گفته شده می توانید دوستان و خانواده ی خود را با گل رز آبی تولید شده، تحت تاثیر قرار دهید.

اسپری گلبرگ گیاه، آخرین روش ساخت و تولید گل رز آبی

همانند دو روش قبلی ساخت و تولید گل رز آبی می بایست ابزار لازم را جهت انجام روش سوم تهیه فرمایید به طوری که در این روش به اسپری گل (به رنگ آبی)، گل رز سفید، مقداری پارچه و یک فضای کاری مناسب با تهویه خوب نیاز خواهید داشت.

اسپری کردن گلبرگ های گیاه ممکن است سبب لکه دار شدن لباس های شما شود در نتیجه پیشنهاد می کنم به این نکته توجه داشته باشید و از لباس مناسب جهت انجام این روش استفاده نمایید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  درمان شته گل رز و معرفی آفت کش گل رز
ساخت گل رز آبی
ساخت گل رز آبی

از اسپری هایی در این روش استفاده کنید که نوع پاشش آنها به صورت مه پاشی بوده و از خرید اسپری هایی با پاشش مستقیم خودداری نمایید. دلیل این خودداری آن است که اسپری مستقیم گلبرگ های گل رز، سبب آسیب رسیدن به گیاه می شود.

در قدم دوم می بایست یک فضای کاری مناسب را تنظیم و فراهم کنید و برای محافظت از محل کار خود از رنگ آمیزی می توانید فضای مربوطه را با پارچه و یا کاغذ بپوشانید. فضای کاری برای ساخت و تولید گل رز آبی همان طور که اشاره شد باید دارای تهویه باشد تا از آسیب تنفسی براش شما جلوگیری شود. برای به دست آوردن بهترین نتیجه در این روش می بایست دمای محل کار 25 درجه سانتی گراد و رطوبت آن پایین باشد.

تولید گل رز آبی
تولید گل رز آبی

پس از جداسازی خارها از روی ساقه گل رز سفید می بایست قوطی اسپری را به خوبی تکان دهید و با فاصله 38 تا 46 سانتی متری از غنچه گل رز و اطمینان حاصل کردن از این نکته که جهت اسپری دقیقا به سمت گلبرگ های گیاه است، غنچه گیاه را اسپری نمایید تا همه گلبرگ های گیاه به طور یکنواخت رنگ آمیزی شود. پس از طی شدن مراحل قبلی می بایست گل رز را در جایی قرار دهید تا به طور کامل خشک شود. در صورتی که تمایل دارید گل رز آبی به دست آمده دارای گلبرگ های تیره تری باشد، می توانید با گذشتن یک ساعت و خشک شدن گیاه، مجددا گلبرگ های گیاه را اسپری نمایید.

گل رز آبی نشانه چیست ؟

گل رز آبی نشانه چیست
گل رز آبی نشانه چیست

همان طور که اشاره شد گل رز آبی به صورت طبیعی در طبیعت وجود ندارد و گل های رز طبیعی که می توان گاهی اوقات آنها را به رنگ آبی شناسایی کرد، رزهای بنفشی هستند که گلبرگ های آنها بسیار کم رنگ بوده و شبیه رنگ آبی می باشد. تنها با از بین رفتن گل رز سفید می باشد که می توان به گل رز آبی دست یافت و به همین دلیل یعنی عدم وجود این گل ، گل رز آبی نشانه دست نیافتنی ها و نماد حقیقت های اسرار آمیز می باشد.

گل رز آبی و سفید
گل رز آبی و سفید
گل رز آبی و سفید
گل رز آبی و سفید

در صورتی که تا به حال تجربه ساخت و تولید گل رز آبی را داشته اید، در صورت تمایل می توانید تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید. جهت پرسش در ارتباط با مسائل تولید و نگهداری گل رز آبی می توانید در همین بخش از طریق کامنت با ما در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 2 میانگین امتیازات: 5]

۲ دیدگاه برای “گل رز آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *