زمان و روش صحیح کاشت گل نرگس

4 ۱۴۲

بهترین زمان برای کاشت گل نرگس در فصل تابستان و در ماه های مرداد و شهریور می باشد و علت این امر آن است که ریشه های گیاه تا قبل از فرا رسیدن فصل زمستان توانایی رشد را داشته باشند. به عبارتی می توان به صورت کلی گفت، با توجه به چهار فصل بودن کشورمان، پیاز گل نرگس در مناطق سرد باید در اواخر تابستان و قبل از فرا رسیدن ماه مهر و در مناطق معتدله، در ماه های آبان و آذر در فضای بیرون کاشته شود.

اگر پیاز را در گلدان می کارید باید دقت کنید که سر پیاز خارج از خاک قرار بگیرد. بهتر است از انواع گل نرگس در یک بخش با هم مخلوط و کاشت نشوند، زیرا محصول این نوع کشت، نتیجه خوبی ندارد. تعداد زیادی از نرگس ها، خیلی خوب به طور طبیعی سبز شده و نیاز به جابجایی ندارند. اگر شما باغ کوچکی دارید و دسته های نرگس خیلی زیاد و بزرگ شده اند، می توان آنها را خارج کرده و تقسیم (تکثیر) کنید.

قبل از انبار کردن و نیز قبل از کشت دوباره، تمام پیازهایی را که هنگام جدا سازی، احساس می کنید خراب بوده و یا دچار شل شدگی می باشد را، سوزانده و از بین ببرید.

تولید محصول گلدانی گل نرگس

گلدان گل نرگس
گلدان گل نرگس

گیاهان گلدانی گل نرگس برای مصرف کننده مزایای بیشتری نسبت به گل های بریده دارند. این برتری شامل عمر طولانی تر، جذابیت بیشتر و امکان کاشت مجدد آنها است که در باغ نیز میسر می باشد.

برای تولید کننده، یک دوره کوتاه گلخانه، ارزش افزوده و عمر انباری بیشتری دارد، اما سودمند نیست زیرا فضای مورد نیاز تولید افزایش یافته است. برای کاشت در گلدان می توان از خاک سبک استفاده کرد. پیاز هارا در گلدان به شکلی می کارند که نوک آن نزدیک به سطح باشد. چند روزی پس از کاشت گل نرگس آنرا در محیطی تاریک و یا سایه سنگین قرار می دهند تا ریشه ی گیاه تولید شود.

سپس آنها را در یک محل گرم و یا گلخانه معتدل گذاشته و تا زمانی که چرخه ی گلدهی مجدد گیاه در فصل زمستان فرا برسد، از آنها نگهداری می کنند. پیش رسی گیاه گلدانی مشابه تولید گل شاخه ای است. نباید نرگس را با رزها، میخک، فریزیا و لاله در یک گلدان قرار داد.

عمق کاشت گل نرگس

کاشت گل نرگس
کاشت گل نرگس

عمق کاشت گل نرگس از مهمترین مسائل در پرورش گیاه می باشد به طوری که اگر عمق کاشت گیاه مناسب نباشد، اثر مستقیم بر گلدهی گیاه داشته و سبب عدم گلدهی و یا تولید غنچه ی ضعیف (به علت عدم توسعه ی مناسب ریشه گیاه) می شود. بهترین عمق کاشت برای گیاه سه برابر ارتفاع پیاز می باشد (یعنی اگر ارتفاع پیاز 5 سانتی متر است، باید 15 سانتی در بالای آن خاک مناسب وجود داشته باشد) و با توجه به این موضوع که پیاز گل نرگس دارای اندازه های متفاوتی است همواره موضوع ذکر شده می بایست برای کاشت گیاه لحاظ شود.

فاصله کاشت گل نرگس

فاصله کاشت گل نرگس
فاصله کاشت گل نرگس

با توجه به این موضوع که این امکان وجود دارد که چندین پیاز گل نرگس را در کنار هم کاشت اما برای رشد مناسب گیاه و ریشه دهی مناسب پیاز در زیر خاک بهتر است که حداقل 7/5 سانتی متر و برای پیازهای بزرگتر 12 الی 15 سانتی متر فاصله کاشت برای گل نرگس در نظر گرفته شود.

چگونه می توان برای مدت زمان طولانی تری گل نرگس داشت؟؟؟

با تغییر زمان کاشت گل نرگس می توان برای زمان طولانی تری از زیبایی خیره کننده ی این گل زیبا بهره مند شد به طوری که گروهی از پیازها را می توانیم در زمان دلخواه، و گروهی دیگر را با اختلاف زمانی 15 روز بکاریم و در صورتی که حجم کاشت بالا باشد می توانیم در بازه زمانی 2 ماه گیاهانی را مشاهده کنیم که در مراحل مختلف رشدی قرار داشته و گروهی از آنها در مرحله ی سبز شدن و گروهی دیگر در مرحله ی گلدهی قرار دارند.

برداشت گل نرگس

گل نرگس
گل نرگس

برداشت گل نرگس با باز شدن گلها شکل می گیرد اما برداشت گل در مراحل زودتری صورت می گیرد. در مرحله شکوفایی اسپات محصول را برداشت می کنند و یا برای انبار و صادرات، حتی در مرحله ساقه مدادی برداشت می کنند. کولتیوارهای دوگانه فقط زمانی که اسپات شکوفا و رنگ گل به راحتی آشکار شد، برداشت می شوند.

در غیر این صورت آنها در مرحله بعد ممکن است از نظر جذب آب دچار مشکل شوند. اما بهترین مرحله برداشت گل نرگس مرحله گردن غازی می باشد که در این زمان گلها حالت خمیده دارند. گل ها را می توان از طریق کشیدن، شکستن یا بریدن برداشت کرد. هر سه تا چهار روز یک بار گل نرگس برداشت می شود که برداشت آن بستگی به پیاز گل نرگس دارد که چقر گلدهی داشته باشد.

غلافی به صورت یک برگ نازک در طول توسعه می یابد، صدمه ندیدن این غلاف برگی در بهبود کیفیت گل های بریده مهم است. غلاف های طویل دیر پیش رس را تیمار سرمای طولانی تر و دمای قبل و بعد از بسته بنی که کمتر از 9 درجه سانتی گراد نیست، بهبود می بخشند. کاشت گل نرگس به صورت عمیق تر و پوشش دادن گیاهان پس از نگهداری بر طول غلاف اثر نداشت و می توان گفت اختلاف طول غلاف در ارقام وجود دارد.

ملاحظات گل نرگس

عکس گل نرگس
عکس گل نرگس
 • اگر از پیاز گل نرگس در یخچال نگهداری می کنید توصیه می شود آنرا در کنار میوه سیب قرار ندهید زیرا این امر سبب می شود قوت پیاز کاهش یافته و به اصطلاح بی بار شود.
 • گل نرگس حساس به اتیلن است. موکوس ترشح شده به وسیله پرونکل ها صدمه به گل های بریده دیگر مثل رز، میخک، فریزیا و لاله ها می زند. از این رو نباید آن را در کنار بقیه گل ها در یک ظرف گذاشت زیرا باعث پژمردگی آنها می گردد.
 • در صورتی که تمایل دارید برای گل آرایی، گل نرگس را در کنار دیگر گلها استفاده کنید پیشنهاد می شود قبل از انجام اینکار ابتدا به مدت 24 ساعت ساقه ی گیاه را در آب قرار داده و سپس خارج کرده و شستشو دهید زیرا انجام این کار باعث می شود گلهای دیگر از ترشحات گل نرگس در امان باشند.

نگهداری گل نرگس چیده شده

گل نرگس
گل نرگس

گل ها ممکن است به صورت خشک یا مرطوب (در آب) انبار شوند. برای انبار خشک آنها باید در فویل های پلی اتیلن بسته بندی شده و در جعبه های باز در اتاق سرد انبار شود. دوره انبار خشک یا مرطوب بسته به درجه حرارت دارد گل ها را می توان در دمای 0 الی 1 درجه سانتی گراد به مدت 10 روز و در دمای 3 الی 4 درجه سانتی گراد به مدت 8 روز یا در دمای 10 درجه سانتی گراد به مدت 1 الی 2 روز برای گل نرگس چیده شده نگهداری کرد.

انبار و نگهداری پیاز گل نرگس

وقتی 95% برگ ها خشک شدند (اواخر خرداد و تیر)، پیاز ها توسط ماشین و یا با دست از زمین خارج می شوند و به انبار برده می شوند، هوای انبار نباید رطوبت زیاد داشته باشد. بهتر است قبل از انبار کردن، پیاز ها تمیز و ضد عفونی شوند.

برای خشک کردن پیازها دمای بالای 30 درجه سانتی گراد به کار می رود، پیازهایی که برای فروش به کار می روند باید دارای محیط بیشتر از 14 سانتی متر باشد و دمای 18 درجه حفظ شوند. پس از برداشت، پیاز ها باید به مدت 3 الی 5 روز در دمای بالا نگهداری شود.

سپس برای تمایز یافتن گل ها، دما را کاهش می دهیم و بعد از آن برای رفع نیاز سرمایی و تحریک ریشه زایی، دما را مجددا کاهش می دهیم و در آخر برای تولید گل در دمای مناسب قرار می گیرند.

در صورتی که در مورد پرورش و کاشت گل نرگس و یا کاشت گیاه در گلدان سوالی دارید حتما آن را با در میان بگذارید.

منبع: راهنمای کامل کاشت و نگهداری گل نرگس
تالیف: معصومه استکی و مجتبی حق شناس

۴ نظرات
 1. صدرا فتاح زاده می گوید

  درود آقای فتاح زاده
  از اطلاعات سودمند شما استفاده کردیم،در شهرستان بهبهان مزرعه گل نرگس داریم، برای تقویت خاک و پیاز نرگس
  که چند سال در خاک مزرعه گلدهی دارد، چه راهنمایی می فرمایید.

  از اینکه نام خانوادگی ما به هم شبیه است خیلی خوشحال شدم.

  صدرا فتاح زاده

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   سلام و درود خدمت شما دوست عزیز
   سپاس گزارم از محبت شما
   برای موضوعی که شما اشاره کردید لازم به آزمایش دقیق خاک هست تا بتوان نظری در ارتباط با این موضوع داشت چون EC و PH و عناصر غذایی موجود در خاک باید مشخص شود و سپس بر اساس آن، اقدام تقویت خاک رو انجام داد. در صورت تمایل می توانید از خاک آزمایش گرفته و نتیجه ی اون رو برای من واتس اپ کنید تا بتونم شمارو راهنمایی کنم.
   بنده هم خوشحالم از این اتفاق دوست عزیز.

 2. صدرا می گوید

  درود
  از پاسخ گویی و راهنمایی شما بی پایان
  سپاسگزارم
  چشم حتما آزمایش خاک انجام می دهیم.
  امیدوارم همیشه تندرست و شاد باشید.

  1. سینا فتاح زاده می گوید

   ارادتمندم قربان
   ممنون هستم بابت لطف و توجه شما
   بنده هم برای شما آرزوی سلامتی و شادی را از خداوند دارم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت ارائه تجربه کاربری بهتر Cookie های شما را ذخیره می کنیم. در صورتی که مایل هستید دکمه "موافقم" را انتخاب نمایید. موافقم ادامه

Privacy & Cookies Policy