زمان و روش صحیح کاشت گل نرگس

فصل کاشت گل نرگس + آموزش کاشت گل نرگس در مزرعه

بهترین فصل کاشت گل گل نرگس در فصل تابستان و در ماه های مرداد و شهریور می باشد. علت این امر آن است که ریشه های گیاه تا قبل از فرا رسیدن فصل زمستان توانایی رشد مناسب را داشته باشند.

به عبارتی به صورت کلی می توان گفت با توجه به چهار فصل بودن کشور عزیزمان ایران، پیاز گل نرگس در مناطق سرد باید در اواخر تابستان و قبل از فرا رسیدن ماه مهر و در مناطق معتدله، در ماه های آبان و آذر در فضای بیرون یا مزرعه کاشته شود.

اگر سوای کاشت گل نرگس در مزرعه پیاز را در گلدان می کارید باید دقت کنید که سر پیاز خارج از خاک قرار بگیرد و در این حالت بهتر است از پیاز انواع گل نرگس در یک بخش مخلوط با هم، کاشت نکنید زیرا محصول این نوع کشت ها چه در مزرعه و چه در باغچه و گلدان نتیجه خوبی ندارد.

تعداد زیادی از نرگس ها خیلی خوب به طور طبیعی سبز شده و نیاز به جابجایی ندارند و اگر شما باغ و یاغچه ی کوچکی دارید که دسته های نرگس آن بسیار زیاد و بزرگ شده اند، می توانید پیازها را خارج کرده و گیاه را تکثیر نمایید که در مقاله ی تکثیر گل نرگس به شرح کامل آن پرداخته ایم.

با این حال قبل از انبار کردن و نیز قبل از کشت دوباره، تمام پیازهایی را که هنگام جدا سازی احساس می کنید خراب بوده و یا دچار شل شدگی می باشند را سوزانده و از بین ببرید.

تولید محصول گلدانی گل نرگس

گلدان گل نرگس
گلدان گل نرگس

گیاهان گلدانی گل نرگس برای مصرف کننده مزایای بیشتری نسبت به گل های بریده ی تولید شده در کاشت گل نرگس در مزرعه دارند.

این برتری شامل عمر طولانی تر، جذابیت بیشتر و امکان کاشت مجدد آنها است که در باغ نیز میسر می باشد.

برای تولید کننده یک دوره کوتاه گلخانه ارزش افزوده و عمر انباری بیشتری دارد، اما سودمند نیست زیرا فضای مورد نیاز تولید افزایش یافته است.

برای پرورش گل نرگس در گلدان جهت فروش گلدانی می توان از خاک سبک استفاده کرد و پیاز هارا در گلدان به شکلی کاشت که نوک آن نزدیک به سطح باشد.

در ارتباط با فصل کاشت گل نرگس، چند روزی پس از کاشت گیاه آنرا در محیطی تاریک و یا سایه سنگین قرار می دهند تا ریشه ی گیاه تولید شود (البته برای تولید گلدانی).

سپس آنها را در یک محل گرم و یا گلخانه معتدل گذاشته و تا زمانی که چرخه ی گلدهی مجدد گیاه در فصل زمستان فرا برسد از آنها نگهداری می کنند.

پیش رسی گیاه گلدانی نرگس مشابه تولید گل شاخه ای است و نباید نرگس را با انواع گل رز، میخک، فریزیا و لاله در یک گلدان قرار داد.

عمق کاشت گل نرگس در مزرعه

کاشت گل نرگس
کاشت گل نرگس

عمق کاشت گل نرگس در مزرعه از مهمترین مسائل در پرورش گیاه می باشد به طوری که اگر عمق کاشت گیاه مناسب نباشد اثر مستقیم بر گلدهی گیاه داشته و سبب عدم گلدهی و یا تولید غنچه ی ضعیف (به علت عدم توسعه ی مناسب ریشه گیاه) می شود.

بهترین عمق کاشت برای پیاز گل نرگس، سه برابر ارتفاع پیاز می باشد (یعنی اگر ارتفاع پیاز 5 سانتی متر است، باید 15 سانتی در بالای آن خاک مناسب وجود داشته باشد) و با توجه به این موضوع که پیاز گل نرگس دارای اندازه های متفاوتی است، همواره موضوع ذکر شده می بایست در فصل کاشت گل نرگس رعایت شود.

فاصله کاشت پیازهای گل نرگس در مزرعه

فاصله کاشت گل نرگس
فاصله کاشت گل نرگس

با توجه به این موضوع که این امکان وجود دارد که چندین پیاز گل نرگس را در کنار هم کاشت، اما برای رشد مناسب گیاه و ریشه دهی مناسب پیاز در زیر خاک بهتر است که حداقل 7/5 سانتی متر و برای پیازهای بزرگتر 12 الی 15 سانتی متر فاصله برای کاشت گل نرگس در مزرعه لحاظ شود.

چگونه می توان در فصل کاشت گل نرگس گیاهان بیشتری داشت ؟

با تغییر زمان کاشت گل نرگس می توان برای زمان طولانی تری از زیبایی خیره کننده ی این گل زیبا بهره مند شد به طوری که گروهی از پیازها را می توانیم در زمان فصل کاشت گل نرگس و گروهی دیگر را با اختلاف زمانی 15 روز بکاریم و در صورتی که حجم کاشت بالا باشد می توانیم در بازه زمانی 2 ماه گیاهانی را مشاهده کنیم که در مراحل مختلف رشدی قرار داشته و گروهی از آنها در مرحله ی سبز شدن و گروهی دیگر در مرحله ی گلدهی قرار دارند.

کاشت گل نرگس در مزرعه و مرحله برداشت گیاه

گل نرگس
گل نرگس

برداشت محصول نرگس با باز شدن گلها انجام می شود اما برداشت گل در مراحل زودتری صورت می گیرد.

در مرحله شکوفایی اسپات، محصول نرگس را برداشت کرده و یا برای انبار و صادرات، حتی آن را در مرحله ساقه مدادی برداشت می کنند.

کولتیوارهای دوگانه فقط زمانی که اسپات شکوفا و رنگ گل به راحتی آشکار شد، برداشت می شوند و در غیر این صورت آنها در مرحله بعد ممکن است از نظر جذب آب دچار مشکل شوند.

با این حال برای کاشت گل نرگس در مزرعه می توان گفت بهترین مرحله برداشت گل نرگس، مرحله گردن غازی می باشد که در این زمان گلها حالت خمیده دارند.

لازم به ذکر است گل ها را می توان از طریق کشیدن، شکستن یا بریدن برداشت کرد.

پس از عبور از فصل کاشت گل نرگس، هر سه تا چهار روز یک بار گل نرگس برداشت می شود که برداشت آن بستگی به پیاز گل نرگس دارد که چقدر گلدهی داشته باشد.

با این حال در برداشت گیاه غلافی به صورت یک برگ نازک در طول توسعه می یابد که می توان گفت صدمه ندیدن این غلاف برگی در بهبود کیفیت گل های بریده نرگس مهم است.

غلاف های طویل دیر پیش رس را با تیمار سرمای طولانی تر و دمای قبل و بعد از بسته بندی که کمتر از 9 درجه سانتی گراد نیست، بهبود می بخشند.

ملاحظات گیاه پس از عبور از فصل کاشت گل نرگس

عکس گل نرگس
عکس گل نرگس
 • با عبور از فصل کاشت گل نرگس، اگر از پیاز گل نرگس در یخچال نگهداری می کنید توصیه می شود آنرا در کنار میوه سیب قرار ندهید زیرا این امر سبب می شود قوت پیاز کاهش یافته و به اصطلاح بی بار شود.
 • گل نرگس حساس به اتیلن است. موکوس ترشح شده به وسیله پرونکل ها به گل های بریده دیگر مثل گل رز، میخک، فریزیا و لاله ها صدمه می زند، از این رو نباید آن را در کنار بقیه گل ها در یک ظرف قرار داد زیرا باعث پژمردگی آنها می گردد.
 • در صورتی که تمایل دارید برای گل آرایی، گل نرگس را در کنار دیگر گلها استفاده کنید پیشنهاد می شود قبل از انجام اینکار ابتدا به مدت 24 ساعت ساقه ی گیاه را در آب قرار داده و سپس خارج کرده و شستشو دهید زیرا انجام این کار باعث می شود گلهای دیگر از ترشحات گل نرگس در امان باشند.

کاشت گل نرگس در مزرعه و نگهداری شاخه های بریده شده

گل نرگس
گل نرگس

پس از کاشت گل نرگس در مزرعه، گل ها ممکن است به صورت خشک یا مرطوب (در آب) انبار شوند با این حال برای انبار خشک باید در فویل های پلی اتیلن بسته بندی شده و در جعبه های باز در اتاق سرد انبار شوند.

دوره انبار خشک یا مرطوب بسته به درجه حرارت دارد.

گل ها را می توان در دمای 0 الی 1 درجه سانتی گراد به مدت 10 روز و در دمای 3 الی 4 درجه سانتی گراد به مدت 8 روز یا در دمای 10 درجه سانتی گراد به مدت 1 الی 2 روز برای گل نرگس چیده شده نگهداری کرد.

بعد از اتمام فصل کاشت گل نرگس چه کاری باید انجام دهیم ؟

پس از کاشت گل نرگس در مزرعه وقتی 95% برگ ها خشک شدند (اواخر خرداد و تیر)، پیازهارا توسط ماشین و یا با دست از زمین خارج کرده و به انبار منتقل می کنند.

هوای انبار نباید رطوبت زیاد داشته باشد و بهتر است قبل از انبار کردن، پیاز ها تمیز و ضد عفونی شوند.

برای خشک کردن پیازهای گل نرگس، دمای بالای 30 درجه سانتی گراد به کار می رود.

از سویی دیگر با عبور از فصل کاشت گل نرگس، پیازهایی که برای فروش استفاده می شوند باید دارای محیطی بیشتر از 14 سانتی متر باشند و در دمای 18 درجه حفظ شوند.

پس از برداشت، پیاز ها باید به مدت 3 الی 5 روز در دمای بالا نگهداری شوند.

سپس برای تمایز یافتن گل ها، یکبار دما را کاهش داده و بعد از آن مجددا برای رفع نیاز سرمایی و تحریک ریشه زایی، دما را کاهش می دهیم و در آخر برای تولید گل، آنها را در دمای مناسب قرار می دهیم.

در پایان لازم به ذکر است گل نرگس دارای خواص فراوانی است که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ی خواص گل نرگس را در سایت پرشیالرن مطالعه نمایید.

در صورتی که در مورد پرورش و کاشت گل نرگس و یا کاشت گیاه در گلدان سوالی دارید حتما آن را با در میان بگذارید.

منبع: راهنمای کامل کاشت و نگهداری گل نرگس
تالیف: معصومه استکی و مجتبی حق شناس

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 6 میانگین امتیازات: 4.3]

یک فکر در مورد “فصل کاشت گل نرگس + آموزش کاشت گل نرگس در مزرعه

 1. صدرا فتاح زاده گفت:

  درود آقای فتاح زاده
  از اطلاعات سودمند شما استفاده کردیم،در شهرستان بهبهان مزرعه گل نرگس داریم، برای تقویت خاک و پیاز نرگس
  که چند سال در خاک مزرعه گلدهی دارد، چه راهنمایی می فرمایید.

  از اینکه نام خانوادگی ما به هم شبیه است خیلی خوشحال شدم.

  صدرا فتاح زاده

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام و درود خدمت شما دوست عزیز
   سپاس گزارم از محبت شما
   برای موضوعی که شما اشاره کردید لازم به آزمایش دقیق خاک هست تا بتوان نظری در ارتباط با این موضوع داشت چون EC و PH و عناصر غذایی موجود در خاک باید مشخص شود و سپس بر اساس آن، اقدام تقویت خاک رو انجام داد. در صورت تمایل می توانید از خاک آزمایش گرفته و نتیجه ی اون رو برای من واتس اپ کنید تا بتونم شمارو راهنمایی کنم.
   بنده هم خوشحالم از این اتفاق دوست عزیز.

 2. صدرا گفت:

  درود
  از پاسخ گویی و راهنمایی شما بی پایان
  سپاسگزارم
  چشم حتما آزمایش خاک انجام می دهیم.
  امیدوارم همیشه تندرست و شاد باشید.

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   ارادتمندم قربان
   ممنون هستم بابت لطف و توجه شما
   بنده هم برای شما آرزوی سلامتی و شادی را از خداوند دارم.

 3. نجمه گفت:

  باسلام مطالب مفید بود.سپاس

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام
   با سپاس از لطف شما

 4. فرزاد بلندی گفت:

  با سلام و احترام
  ضمن تشکر از مطالب مفید شما من یک سوال دارم، پیاز نرگس از سال قبل در باغچه حیاط بوده و حالا سبز شده حدودا برگها ۱۰ سانتیمتر شدند، برای گلدهی بهتر لطفا نحوه دقیق آبیاری را اعلام فرمایید.

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   سپاس گزارم از محبت شما
   میزان آبیاری نرگس بسته به نوع بافت خاک و آب و هوای منطقه متفاوت هست با این حال هر زمان که ۹۰ درصد خاک روی پیاز خشک شده، باید آبیاری گیاه رو انجام داد.

 5. فرزاد بلندب گفت:

  با سلام و تشکر بابت پاسخگویی شما در برخی متن خا آمده است که برای گلدهی لازمست گیاه نرگس خشکی ببیند و آبیاری مدتی انجام نشود. می خواستم بدونم این تنش خشکی باید در چه مرحله ای از رشد گیاه ایجاد شود حالا که برگها حدود ۱۰ سانتیمتر هستند زمان مناسبی برای این کار است یا برگ ها بلندتر شوند باد آبیاری را قطع کرد؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام مجدد دوست عزیز
   برای کاشت گل نرگس برای تقویت گلدهی در یک ماهه اول تا زمانی که ارتقاع گیاه حدودا ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر بشه ۲ بار آبیاری غرقابی سنگین رو انجام می دن و سپس با عبور از دوره سرمایی پیاز و افزایش قطر ساقه، تنها آبیاری سطحی گیاه رو انجام میدن و منظور از تنش خشکی، فاصله ی بین آبیاری های غرقابی گیاه هست که به علت آب دهی زیاد مدتی لازم نیست تا آبیاری نرگس انجام بشه و همان طور که اشاره شد چه آبیاری سطحی و چه آبیاری غرقابی هر دو به عوامل زیادی از جمله نوع بافت خاک مرتبط هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *