مشاوره بگیرید

خشک کردن گل ها به ویژه گل رز

خشک کردن گل

گلها اغلب نشانگر یک مناسبت خاص هستند با این حال می دانیم که گلهای زیبا، در طی مدتی از بین خواهند رفت و ممکن است شما بخواهید به عنوان یادگاری از آن مناسبت، برای مدت های طولانی تری، نظاره گر زیبایی آنها باشید.

در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن به روش صحیح و کارآمد خشک کردن گل به ویژه گل رز پرداخته می شود، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

خشک کردن گل رز به واسطه جریان هوا

خشک کردن گل به واسطه جریان هوا
خشک کردن گل به واسطه جریان هوا

گل تهیه شده و یا دریافتی شما می بایست از لحاظ کیفیت، دارای بهترین کیفیت غنچه و همچنین عاری از هرگونه آسیب و رطوبت باشد، زیرا وجود رطوبت می تواند در فرآیند خشک کردن انواع گل رز اختلال ایجاد کند.

به عبارتی می توان گفت گل باید تازه و غنچه های آن نیمه باز باشد تا بتوان به بهترین راندمان کاری در این زمینه دست پیدا کرد.

قدم دوم در خشک کردن گل رز، هرس گل رز یا اصلاح ساقه گیاه می باشد به طوری که در این مرحله باید شاخه و برگ ها را در صورتی که وجود دارند، باید از ساقه جدا و هرس شوند زیرا شاخه و برگ های گل رز به خوبی توانایی خشک شدن را ندارند (برگ ها آب را در خود نگه داشته و سبب کند شدن روند خشک شدن می شوند).

پس از هرس ساقه ی گل در صورتی که ارتفاع ساقه بیش از 15 سانتی متر است باید آنرا برش داد و اندازه 12 الی 15 سانتی متر برای انجام این امر کافی خواهد بود تا از ساقه گیاه باقی بماند.

پس از اصلاح ساقه ها در صورتی که می خواهید چندین گل را همزمان خشک نمایید می بایست گل ها را در کنار هم گذاشته و توسط یک نوار پلاستیکی به هم ببندید. اندازه نوار پلاستیکی و یا کش مصرفی، می بایست 5 الی 6 سانتی متر بر روی ساقه گل در این نوع بستن، ارتفاع ایجاد کند و اگر تصمیم شما مبنی بر تنها خشک کردن یگ گل است می بایست تنها نوار پلاستیکی را به ساقه گیاه گره بزنید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  تغذیه گل رز و کود دهی صحیح به آن (تقویت گل رز)

در قدم چهارم خشک کردن گل رز باید محلی که دارای رطوبت حداقلی است را انتخاب کرده ( فضای انتخابی باید دارای تهویه مناسب و نور کم باشد) و در آن باید یک طناب مناسب همانند طناب رختشویی نصب کنید به طوری که دو طرف طناب محکم بوده تا توانایی نگهداری گل ها را داشته باشد.

همان طور که اشاره شدن فضای انتخابی می بایست تاریک یا حداقل نور در آن وجود داشته باشد زیرا در صورت وجود نور، گلبرگ های گل تغییر رنگ داده و فرآیند خشک کردن گل را با مشکل جدی مواجه خواهد کرد.

در مرحله پنجم باید تک گل بسته شده به نوار و یا دسته های گلی که تهیه کرده اید، توسط یک نوار پلاستیکی به یک چوب لباسی گره بزنید که این گره باید بسیار محکم باشد و نحوه آن باید به گونه ای باشد که غنچه های گل به سمت پایین (ساقه به سمت بالا و غنچه به سمت پایین) بوده تا فرآیند خشک کردن گل رز بهترین نتیجه را داشته باشد.

با گذشتن 2 الی 3 هفته، گل های شما که به خط آویزان شده اند، خشک خواهند شد که می بایست در این مرحله از اسپری های تقویت کننده و حالت دهنده مو همانند تافت، جهت ماندگاری بیشتر آنها استفاده کنید زیرا استفاده از این اسپری ها سبب جلوگیری از خرد شدن گلبرگ های گل می شود.

خشک کردن گلبرگ گل ها

خشک کردن گلبرگ گل
خشک کردن گلبرگ گل

گلبرگ های گل ها، دارای عطر مسرور کننده ای هستند که می توان از آنها برای افزودن زیبایی به فضاهایی همچون گلدان ها، دکوراسیون خانه و مراسم جشن و عروسی استفاده کرد، با این حال خشک کردن گلبرگ گل ها کاری بسیار ساده بوده که در ادامه مقاله به روش ساده و موثر آن می پردازیم.

برای انجام این کار می بایست غنچه انتخابی گل مورد نظر سالم و در بهترین حالت خود باشد زیرا در صورت خرابی گلبرگ های گل در حین خشک شدن، گلبرگ ها تغییر رنگ داده و متمایل به قهوه ای می شوند.

در صورتی که تمایل دارید برای انجام این کار، گلی را تهیه فرمایید می بایست در صبح زود و قبل از پیک نور خورشید، خرید خود را انجام دهید زیرا در زمان گفته شده گل ها قوی ترین عطر را از خود تولید کرده و از رطوبت کمی برخوردار هستند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  آموزش ۴ روش نگهداری گل رز در زمستان + تصویر

خرید گل در زمان ظهر یا عصر اشتباه بوده و گیاه می تواند با با تبخیر و تعرق خود سبب پوسیدگی گلبرگ ها شود.

در قدم بعدی خشک کردن گل رز با استفاده از یک قیچی، غنچه گل مورد نظر را برش داده تا بتوانید با استفاده از دست، اقدام به کشیدن ملایم گلبرگ های گل مورد نظر کنید.

سپس گلبرگ های جدا شده را بر روی یک صفحه فلزی همانند ماهی تابه قرار دهید به طوری که گلبرگ ها روی هم نبوده و به صورت جداگانه در کنار هم باشند.

شرایط محیطی در زمانی که گلبرگ ها را بر روی یک سطح فلزی قرار می دهید از اهمیت ویژه ای برخوردار است به طوری که باید رطوبت محیط کم (رطوبت سبب پوسیدگی گلبرگ می شود) و نور خورشید در حالت سایه و تهویه مناسب در محیط وجود داشته باشد.

روند خشک کردن گلبرگ گل ها با این روش، چند روزی طول خواهد کشید بنابراین پیشنهاد می شود یک روز در میان گلبرگ های را در ظرف فلزی بچرخانید تا دو طرف گلبرگ به اندازه یکنواخت در معرض نور کم و جریان هوا قرار بگیرند.

خشک کردن گل رز در جعبه

قبل از پرداختن به این روش خدمت شما عزیزان عرض کنم این روش برای خشک کردن گل رز آبی و گل رز سیاه بسیار کاربردی می باشد.

در قدم اول می بایست ماده خشک کننده مناسب انتخاب و خریداری شود به طوری که می توانید از موادی همچون آرد ذرت، ماسه، نمک و ژل سیلیکا استفاده نمایید.

مواد گفته شده همگی دارای بافت شنی به اصطلاح کشاورزی هستند و سبب می شوند تا گلبرگهای گل به شکل یکنواخت خشک شوند.

در قدم بعدی باید جعبه و یا ظرف مناسب جهت خشک کردن گل رز در جعبه تهیه شود به طوری که باید ساقه گیاه به ارتفاع 6 الی 7 سانتی متر بریده شود و در جعبه تهیه شده، قرار بگیرد. در صورت عدم دسترسی به جعبه مناسب می توانید ساقه گیاه را بیشتر برش دهید تا گل ها بتوانند به راحتی، درون جعبه جای بگیرند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  دسته بندی و معرفی انواع گل رز + عکس

سپس به اندازه 5 الی 6 سانتی متر از مواد خشک کننده را در انتهای جعبه ریخته و ساقه های گل رز یا دیگر گل های شاخه بریده را روی آن قرار دهید به طوری که غنچه های گل به سمت بالا قرار بگیرند و اطمینان حاصل فرمایید بعد از چیدمان گلها، فضای 3 الی 4 سانتی متری در بالای جعبه وجود داشته باشد.

در قدم چهارم با استفاده از یک فنجان مابقی فضای جعبه را از مواد خشک کننده (3 الی 4 سانتی متر باقیمانده) پر کنید و نحوه پر کردن جعبه به گونه ای باشد که ماده خشک کننده در بین گلبرگ های گل رز یا دیگر گل های شاخه بریده به طور یکنواخت پخش شود تا فرآیند خشک کردن گل رز در جعبه به خوبی صورت پذیرد و سپس درب جعبه را گذاشته و روی آن، تاریخ انجام این کار نوشته شود.

با گذشتن یک هفته اگر گل رز را خیلی کوتاه به علت کم بودن فضای جعبه برش داده باشید و با گذشتن 2 هفته در صورتی که رز ها به اندازه مذکور برش داده شده اند، خشک شده و می توانید رز ها را برداشته و درون یک ظرف جداگانه قرار دهید تا بتوانید ماده خشک کننده را از گلبرگ های رز جدا کنید.

با طی شدن مراحل قبلی می بایست خشک کردن گل رز در جعبه انجام شده باشد، در صورتی که مشاهده می کنید رز شما دارای کمی رطوبت است و یا گلبرگ های آن تغییره رنگ داده اند باید با ماده ضد عفونی سیلیس دار موارد گفته شده را در گیاه برطرف کنید به طوری که ماده سیلیس را روی گل رز اسپری کرده و گل ها را همان طور که روی ظرف قرار دارند، به مدت 2 الی 3 دقیقه در ماکروفر قرار دهید تا هم تغییر رنگ گل برطرف شده و هم رطوبت اضافی گیاه خارج شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: میانگین امتیازات: ]

۴ دیدگاه برای “خشک کردن گل ها به ویژه گل رز

 1. زری میگوید:

  سلام من باکس گل دارم که گلفروش گفته فقط بذار خشک بشه بعد درش رو ببند میشه از الان تافت مو بزنم که رنگش تغییر نکنه؟

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   سلام
   برای خشک کردن گل بهتر هست اکه مقدوره گل هارو خارج کنید و به صورت بر عکس آویزان کنید تا خشک شه.
   با این حال تا گل ها کامل داخل جعبه خشک نشدن تافت رو استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *