مشاوره بگیرید

چگونه با بیماری های گل رز مقابله کنیم ؟

بیماری های رز

در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن به معرفی انواع بیماری های گل رز و همچنین به روش های پیشگیری، کنترل و مبارزه با آنها می پردازیم به طوری که بتوان به آسانی عامل بیماری را شناسایی کرده و در جهت رفع آن اقدامی مناسب را انجام داد.

بیماری گل رز را می توان به سه گروه عمده تقسیم نمود که این گروه ها عبارتند از:

  • بیماری های قارچی
  • بیماری های باکتریایی
  • بیماری های ویروسی

سفیدک سطحی یکی از شایع ترین بیماری های گل رز

سفیدک سطحی از خطرناک ترین بیماری های انواع گل رز در کشت گلخانه ای و فضای باز است، به طوری که پوششی سفید رنگ برگ ها و سایر اندام دیگر بوته گل رز را می پوشاند.

سفیدک سطحی یکی از شایع ترین بیماری های  گل رز
سفیدک سطحی یکی از شایع ترین بیماری های گل رز

پوشش سفیدی که سفیدک سطحی بر روی اندام های گیاه ایجاد می کند، فتوسنتز در گیاه را کاهش داده و کیفیت گل رز تولیدی را به شدت کاهش می دهد.

علت این موضوع در آن است که قارچ اشاره شده با ایجاد یک لایه پوششی، از گیاه تغذیه می کند.

نشانه اولیه این بیماری گل رز به گونه ای است که سطح برگ ها به خصوص نوک برگ توسط پوشش سفید سفیدک سطحی احاطه شده، که با رشد بوته گل رز سایر اندام های هوایی گیاه همانند ساقه دچار آسیب دیدگی از این قارچ می شوند.

کنترل این نوع بیماری از بیماری های رز را می توان گفت امری غیر ممکن می باشد و استفاده از سموم مربوطه برای جلوگیری از گسترش سفیدک سطحی، تنها کمی موثر بوده و شاید تنها راه حل مبارزه …

روش پیشگیری از سفیدک سطحی در حوزه بیماری های گل رز به این صورت است که به محض مشاهده آلودگی، از قارچ کش های مرتبط با آن جهت مبارزه استفاده کرد و شاخه های آلوده به این بیماری رز را هرس کرده و خارج از محیط گلخانه سوزاند.

روش های موثر دیگری نیز برای پیشگیری وجود دارند که به طور مثال می توان مواردی همچون خیس نکردن برگ ها در هنگام آبیاری گل رز، رعایت فاصله مناسب کشت بوته ها، وجود نور کافی در گلخانه گل رز، خارج کردن رطوبت بیش از حد گلخانه (بالای 65 _ 70 درصد) و آبیاری زود هنگام، اشاره کرد که همگی در پیشگیری این نوع بیماری رز موثر هستند.

برای مبارزه شیمیایی همان طور که اشاره شد، به محض مشاهده آسیب سفیدک سطحی در گیاه، باید از قارچ کش هایی نظیر کاراتان و سولفور تابل جهت مبارزه و جلوگیری از رشد قارچ مورد نظر استفاده کرد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  اصول صحیح کاشت و پرورش گل رز رونده + تصویر

سفیدک دروغین از دیگر بیماری گل رز

سفیدک دروغین نیز همانند سفیدک سطحی از شایع ترین بیماری های رز می باشد و عمدتا ظهور این قارچ در فصل پاییز می باشد، یعنی درست زمانی که سطج رطوبتی در گلخانه گل رز بالا است.

نوع آسیب واریته های مختلف گل رز از قارچ سفیدک دروغین در حوزه بیماری های گل رز با توجه به این موضوع که این قارچ به تمام اندام های هوایی گیاه حمله می کند، یکسان نیست. به طوری که آسیب قارچ سفیدک دروغین در گونه های وحشی گل رز شدید تر است.

نشانه های اولیه این نوع بیماری رز، آلودگی برگ هاست به طوری که برگ ها در وهله اول ارغوانی رنگ شده و در نهایت قرمز می شوند و در صورتی که با این بیماری گل رز مقابله نشود، لکه های زاویه دار در برگ های بوته گل رز ایجاد شده که در نهایت منجر به ریزش برگ ها خواهد شد.

با مواردی نظیر بالا بودن درجه حرارت در ساعات مهم روز و کاهش رطوبت، شکستن ساقه ها در فصل بهار و هرس کردن ساقه بیمار، رعایت فاصله مناسب کشت، تهویه مناسب گلخانه گل رز در بین بوته ها می توان از آسیب سفیدک دروغین به گیاه پیشگیری کرد.

برای مبارزه شیمیایی از قارچ کش ها توصیه شده در سفیدک سطحی، می توان جهت مبارزه استفاده کرد.

لکه سیاه گل رز

لکه سیاه گل رز
لکه سیاه گل رز

هنگامی که در گلخانه گل رز برگ های بوته 24 ساعت در معرض رطوبت بیش از حد باشند، قارچ لکه سیاه هجوم آورده و سبب بیماری رز می شود به طوری که قارچ ابتدا قسمت فوقانی برگ های بوته را مورد هجوم قرار داده و سپس با ایجاد لکه های قهوه ای رنگ متمایل به سیاه سبب بیماری گل رز می شود.

روش مدیریت این بیماری باید به نحوی باشد که از آبیاری بیش از حد در روز های ابری جلوگیری کرده و هرگز اجازه نداده تا برگ ها به مدت زیادی در معرض رطوبت بالا قرار گیرند.

برای مبارزه شیمیایی می توان از قارچ کش هایی نظیر زینب و مانکوزب با مشاهده اولین علائم بیماری استفاده کرد.

نحوه استفاده از قارچ کش باید هر سه روز تکرار شود تا آثار مخرب قارچ به طور کامل از بین برود.

لازم به ذکر است قارچ لکه سیاه در بیماری های گل رز از طریق جریان هوا و افراد مشغول به کار در گلخانه گل رز و همچنین حشرات، قابلیت انتشار دارد.

کپک خاکستری از دیگر بیماری گل رز

کپک خاکستری از دیگر بیماری گل رز
کپک خاکستری از دیگر بیماری گل رز

در فصل هایی از سال که هوا بارانی و خنک است، هجوم قارچ کپک خاکستری به گلخانه گل رز مشاهده می شود.

در فصل ذکر شده رطوبت در گلخانه بالا رفته و سبب نرم شدن غنچه ها و ساقه های جوان می شود که این نرمی سبب هجوم قارچ کپک خاکستری خواهد شد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  چگونه گل رز سفید را رنگ آمیزی کنیم ؟

در این بیماری در گلبرگ های گیاه لکه هایی ظاهر شده و غنچه توسط قارچ کپک خاکستری پوشانده می شود و هرگز غنچه گیاه در این بیماری رز شکفته نمی شود.

در صورتی که گیاه بارها مورد هجوم قارچ ذکر شده قرار گیرد، بهتر است اندام مورد هجوم قرار گرفته قطع و از بین برود و در این مقطع گیاه از لحاظ پتاسیم در فرمول تغذیه گل رز تامین غذایی بیشتری شود (با استفاده از کود 12 12 36 برای گلدهی می توان پتاسیم مورد نیاز گیاه را تامین نمود)

عامل آسیب زننده در این حوزه بیماری های رز به گل ها حمله کرده و باعث می شود تا غنچه های گل رز قبل از برداشت در گلخانه پوسیده شوند. ضمنا این قارچ با ایجاد لکه های کلروتیک در گلبرگ گیاه سبب آلودگی گیاه در پس از برداشت نیز می شود.

آسیب به گلبرگ های گیاه به گونه ای است که لکه های رنگی با حاشیه قرمز به صورت نامنظم بر روی گلبرگ گیاه ایجاد می شود.

متاسفانه در حوزه این نوع بیماری های گل رز آسیب قارچ کپک خاکستری به گیاه پنهان بوده و 16 ساعت پس از برداشت، علائم آن آشکار می شود که این امر سبب می شود قابلیت فروش گل رز در بازار سخت شده و یا حتی به صفر برسد.

برای مدیریت قارچ کپک خاکستری باید به بهترین نحو ممکن از کلسیم در کود مناسب گل رز استفاده کرد، زیرا کلسیم سبب استحکام دیواره سلولی و به تاخیر انداختن پیری در گیاه می شود که این امر بسیار مهم برای مقاومت گیاه از هجوم قارچ ذکر شده می باشد که در این شرایط باید از هر گونه تنش، مثل خشکی و غرقابی در گیاه جلوگیری کرد.

برای مبارزه شیمیایی با این نوع بیماری رز می توان از سم euparen (پنج گرم در لیتر) استفاده کرد.

بیماری های رز و قارچ شانکر

در این بیماری گل رز، قارچ شانکر از طریق حشرات و زخم های حاصل از هرس گل رز، به گیاه حمله می کند که عمدتا علائم هجوم برای تشخیص در محدوده ساقه است. قارچ شانکر قادر است که اطراف ساقه ی بوته گل رز را در بر بگیرد و سبب پژمردگی و مرگ بافت شود.

خوشبختانه غلبه بر قارچ شانکر آسان بوده و می توان ساقه را برای سلامتی مجدد قبل از شکستن مجددا هرس کرد.

برای هرس باید از ابزار های تیز و مناسب استفاده کرد تا بتوان به راحتی بافت های آلوده به قارچ شانکر در ساقه را قطع کرد و همچنین باید از زخم های غیر ضروری در این حوزه بیماری های گل رز جلوگیری کرد.

باکتری ریشه مویی در گل رز

علائم باکتری ریشه مویی در اینگونه بیماری رز به این صورت است که تورم هایی سفت و سخت در ساقه زیر خاک گیاه و روی سطح ریشه ایجاد می شود که در این حالت البته ریشه های مجزا از تورم های ایجاد شده بیرون می زنند و توده بسیار زیادی از ریشه های فیبری به اندازه های مختلف بعدا ساخته می شوند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  گل رز سیاه (مشکی) + نماد گل رز سیاه + عکس

آسیب قارچ در این بیماری گل رز در بسترهای کشت بوته که دارای دمای 20 درجه سانتی گراد هستند نسبت به بستر های با دمای 26 درجه، شدید تر است. رعایت بهداشت زراعی و ضد عفونی کردن خاک مناسب گل رز نقش بسیار مهمی در پیشگیری از ابتلای گیاه به باکتری ریشه مویی دارد.

ویروس موزائیک از دیگر بیماری های گل رز

در این حوزه از بیماری های گل رز، علائم ویروس موزائیک در گیاه بسیار متنوع است به طوری که آثار مخرب این ویروس را می توان در صورت آلوده شدن گیاه در کوتولگی؛ ضعیف شدن گیاه و همچنین تعداد و اندازه گل های بوته گل رز مشاهده کرد.

علائم مبتلا شدن بوته گل رز به این صورت است که خطوط زیگزاگ شکل یا موج داری روی برگ گیاه ایجاد می شود که در صورت بروز این اتفاق می توان به صراحت گفت که متاسفانه هیچ راه حل درمانی برای گیاه وجود نخواهد داشت.

قرمزی شاخه و برگ، دیگر بیماری گل رز

در این حوزه بیماری گل رز در فصل بهار بسیاری از بوته های گل رز، کبود رنگ یا قرمز رنگ خواهند شد و علت این موضوع در گیاه رز بیماری و یا کمبود غذایی نبوده و برای تعدادی از بوته های گل رز در فصل رویش این اتفاق خواهد افتاد و هنگامی که برگ ها بالغ شوند، مجددا به سبز تغییر رنگ خواهند داد.

توپی شدن گل رز

در این بیماری گل رز گلبرگ های گیاه باز نشده و بعد از گذشت مدتی قهوه ای رنگ می شوند و این در حالتی است که گل های جدید بر روی بوته گل رز تشکیل شده است.

علت این موضوع کاشت بوته در زیر سایه و جایی که نور خورشید در آن نامناسب است بوده و از طرفی هجوم آفات گل رز نیز در این بیماری دخیل هستند.

کوتولگی بهاره، عاملی ناشناخته در حوزه بیماری های رز

هنگامی که در بوته گل رز، جوانه گیاه می شکفد اما شاخه و برگ های گیاه توپی شکل می شوند، این عوامل را می توان کوتولگی بهاره در گل رز دانست به طوری که در این مورد از بیماری های گل رز، برگ های چندین بار پیج خورده، روی شاخساره گیاه به وجود می آیند.

عامل کوتولگی بهاره بوته گل رز همچنان ناشناخته بوده و قطعا بهترین راه حل غلبه بر آن در شرایط فعلی، از بین بردن بوته های آلوده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 1 میانگین امتیازات: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *