مشاوره بگیرید

علت شل شدن ساقه بابا آدم چیست + آموزش درمان گیاه با سینا فتاح زاده

علت شل شدن ساقه بابا آدم چیست

شل شدن ساقه بابا آدم دلایل مختلفی دارد که از جمله آنها می توان به آبیاری نامناسب، زهکشی ضعیف خاک و همچنین عدم تغذیه اصولی گیاه اشاره نمود.

بنابر اهمیت تک به تک موارد گفته شده ما در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن تمامی دلایل و یا علت شل شدن ساقه بابا آدم را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد تا به آسانی بتوانید دلیل اصلی مشکل گیاه خود را تشخیص داده و با استفاده از راه حل درمانی مناسب، هر چه سریعتر آن را احیا کنید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

آبیاری نامناسب چگونه باعث شل شدن ساقه بابا آدم می شود ؟

شل شدن ساقه بابا آدم
شل شدن ساقه بابا آدم

هم آبیاری زیاد و هم آبیاری کم هر دو از دلایل و یا علت شل شدن ساقه بابا آدم هستند به طوری که اگر میزان آبدهی گیاه کم باشد، رطوبت به خوبی در آوندهای ساقه جریان نداشته و گیاه خمیده می شود.

از سویی دیگر اگر میزان آبیاری گیاه بسیار زیاد باشد، ریشه های بابا آدم به مرور زمان پوسیده شده و در جذب آب و مواد غذایی موفق عمل نمی کنند.

همان طور که قبلا در مقاله زرد شدن برگ بابا آدم اشاره کردیم، بهترین زمان برای آبیاری این گیاه فوق العاده زیبا وقتی است که 15 سانتی متر سطح خاک خشک شده و هرگز رطوبت نداشته باشد.

از سویی دیگر بهترین روش آبدهی گیاه مذکور آن است که در زمان آبیاری همه جای خاک مرطوب شده و حتما آب اضافی از انتهای گلدان خارج شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  علت باریک شدن برگ آلوئه ورا چیست + آموزش کامل درمان گیاه

با توجه به نکاتی که اشاره شد شما خواننده گرامی این مقاله از سایت پرشیالرن می بایست هر دو روز یکبار رطوبت سطح خاک را بررسی کنید تا گیاهتان تنها در صورت لزوم آبیاری شود زیرا ایران کشوری 4 فصل بوده که هر فصل دارای درجه حرارت و نور متفاوتی است.

این بود کلیاتی در ارتباط با آبیاری گیاه بنابراین اگر بیماری گل شما از آبیاری کم نشات می گیرد، راه حل درمان بابا آدم بسیار ساده است و تنها کافیست به آن محبت بیشتری داشته باشید و گیاهتان را در زمان و به روش صحیح آبیاری کنید ( آب آبیاری ولرم و بدون املاح باشد ).

در نقطه مقابل آنچه که اشاره شد اگر مشکل گیاه شما از آبیاری بسیار زیاد است، برای احیا بابا آدم کافیست کمی از سطح خاک را بردارید و وضعیت ریشه های گیاه را بررسی کنید.

در صورت سیاه و قهوه ای بودن ریشه ها ( گاهی اوقات ممکن است ریشه های آسیب دیده زرد باشند )، خاک را به حالت قبل برگردانید و فورا قارچکش کاربندازیم را تهیه کنید و بنابر توصیه سازنده محصول از آن برای درمان گیاه خود استفاده کنید ( معمولا دوز مصرفی یک قاشق چای خوری در دو لیتر آب است ).

زهکشی ضعیف خاک چه ارتباطی با شل شدن ساقه گیاه دارد ؟

علت شل شدن ساقه بابا آدم
علت شل شدن ساقه بابا آدم

گاهی اوقات آبیاری بابا آدم به بهترین نحو ممکن انجام می شود اما چون خاک گلدان نامناسب است، ساقه گیاه شل شده و حالت خمیدگی پیدا می کند.

اگر پس از آبیاری گیاه محبوب خود مشاهده می کنید که آب اضافه زیر 15 ثانیه از انتها گلدان خارج می شود، تردید نداشته باشید که مشکل گیاه شما از زهکشی بیش از حد خاک گلدان نشات می گیرد ( یعنی خاک زیادی سبک شده است ).

پیشنهاد می کنیم بخوانید  علت پاجوش نزدن سانسوریا چیست + معرفی روش های افزایش پاجوش سانسوریا

در نقطه مقابل آنچه که اشاره شد اگر پس از آبیاری گیاه مشاهده می کنید که آب به سختی به لایه های پایینی خاک نفود می کند و یا اینکه 40 الی 50 ثانیه طول می کشد تا از انتهای گلدان خارج شود، مطمئن باشید که علت شل شدن ساقه بابا آدم شما به خاطر زهکشی بسیار کم خاک گیاهتان است ( یعنی خاک فوق العاده سنگین است ).

با توجه به نکاتی که اشاره شد اگر مشکل گیاه شما از زهکشی زیاد خاک نشات می گیرد، برای درمان بابا آدم کافیست تنها خاک گلدان را تعویض کنید تا گیاه شما به مرور زمان احیا شود ( ترکیب کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت مناسب است ).

از طرفی دیگر اگر دلیل آسیب دیدگی گیاه شما به خاطر زهکشی کم خاک گلدان است، برای احیا بابا آدم پیشنهاد می شود قبل از تعویض خاک حتما مقداری قارچکش را روی ریشه های گیاه اسپری کرده تا با خیال آسوده تری بتوانید خاک گیاه محبوب خود را تعویض کنید.

تغذیه کم و غیر اصولی چه تاثیری در شل شدن ساقه گیاه دارد ؟

اگر با مقالات بنده در سایت پرشیالرن آشنا باشید حتما می دانید من بارها روی این موضوع تاکید داشته ام که با آب خشک و خالی نمی توان از گیاهان آپارتمانی منجمله بابا آدم نگهداری نمود و از آنها توقع رشد زیاد، ساقه قوی و برگهای زیبا را داشت.

عناصر غذایی هر یک نقش متفاوتی در رشد گیاهان دارند و برای داشتن ساقه محکم و سالم می بایست عناصری نظیر کلسیم و نیتروژن در اختیار ریشه گیاهان منجمله بابا آدم باشند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی چیست؟ + معرفی انواع فرم های کودی

به طوری کلی بابا آدم گیاهیست که هر 12 ماه سال نیاز به تغذیه اصولی و مستمر دارد بنابراین شما می بایست ماهانه یکبار گیاه خود را با کودهای کامل و متعادل به اندازه 20 سی سی یا گرم در 1/5 لیتر آب تغذیه کنید.

با توجه به نکاتی که اشاره شد حتی اگر فرض ما بر این باشد که خاک گلدان دارای عناصر غذایی است، باید این نکته را در نظر بگیریم که این مواد غذایی پس از چندین مرتبه آبیاری گیاه شستشه شده و از محدوده ریشه خارج می شوند.

در نتیجه، اگر تغذیه گیاهتان با آنچه که اشاره شد مغایرت دارد، تردید نداشته باشید که علت شل شدن ساقه بابا آدم شما به خاطر تغذیه غیر اصولی گیاهتان است بنابراین برای احیای بابا آدم پیشنهاد می شود از هم اکنون روند تغذیه اصولی آن را آغاز کنید.

یکی از کودهای مناسب جهت تغذیه بابا آدم، کود سه بیست مایع است که در صورت تمایل شما عزیزان و همراهان گرامی می توانید آن را به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی سایت پرشیالرن خریداری نمایید.

من سینا فتاح زاده امیدوارم این مقاله به شما همراه گرامی سایت پرشیالرن کمک کرده باشد تا در درمان بابا آدم خود به بهترین نحو ممکن عمل و هر چه سریعتر آن را احیا کنید.

در صورتی که در ارتباط با هر یک از موارد اشاره شده جهت درمان گیاه خود سوالی دارید، حتما آن را با ما و دیگر همراهان سایت پرشیالرن به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: میانگین امتیازات: ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *