علت شل شدن ساقه بابا آدم چیست + آموزش درمان گیاه با سینا فتاح زاده

علت شل شدن ساقه بابا آدم چیست

شل شدن ساقه بابا آدم دلایل مختلفی دارد که از جمله آنها می توان به آبیاری نامناسب، زهکشی ضعیف خاک و همچنین عدم تغذیه اصولی گیاه اشاره نمود.

بنابر اهمیت تک به تک موارد گفته شده ما در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن تمامی دلایل و یا علت شل شدن ساقه بابا آدم را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد تا به آسانی بتوانید دلیل اصلی مشکل گیاه خود را تشخیص داده و با استفاده از راه حل درمانی مناسب، هر چه سریعتر آن را احیا کنید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

آبیاری نامناسب چگونه باعث شل شدن ساقه بابا آدم می شود ؟

شل شدن ساقه بابا آدم
شل شدن ساقه بابا آدم

هم آبیاری زیاد و هم آبیاری کم هر دو از دلایل و یا علت شل شدن ساقه بابا آدم هستند به طوری که اگر میزان آبدهی گیاه کم باشد، رطوبت به خوبی در آوندهای ساقه جریان نداشته و گیاه خمیده می شود.

از سویی دیگر اگر میزان آبیاری گیاه بسیار زیاد باشد، ریشه های بابا آدم به مرور زمان پوسیده شده و در جذب آب و مواد غذایی موفق عمل نمی کنند.

همان طور که قبلا در مقاله زرد شدن برگ بابا آدم اشاره کردیم، بهترین زمان برای آبیاری این گیاه فوق العاده زیبا وقتی است که 15 سانتی متر سطح خاک خشک شده و هرگز رطوبت نداشته باشد.

از سویی دیگر بهترین روش آبدهی گیاه مذکور آن است که در زمان آبیاری همه جای خاک مرطوب شده و حتما آب اضافی از انتهای گلدان خارج شود.

با توجه به نکاتی که اشاره شد شما خواننده گرامی این مقاله از سایت پرشیالرن می بایست هر دو روز یکبار رطوبت سطح خاک را بررسی کنید تا گیاهتان تنها در صورت لزوم آبیاری شود زیرا ایران کشوری 4 فصل بوده که هر فصل دارای درجه حرارت و نور متفاوتی است.

این بود کلیاتی در ارتباط با آبیاری گیاه بنابراین اگر بیماری گل شما از آبیاری کم نشات می گیرد، راه حل درمان بابا آدم بسیار ساده است و تنها کافیست به آن محبت بیشتری داشته باشید و گیاهتان را در زمان و به روش صحیح آبیاری کنید ( آب آبیاری ولرم و بدون املاح باشد ).

در نقطه مقابل آنچه که اشاره شد اگر مشکل گیاه شما از آبیاری بسیار زیاد است، برای احیا بابا آدم کافیست کمی از سطح خاک را بردارید و وضعیت ریشه های گیاه را بررسی کنید.

در صورت سیاه و قهوه ای بودن ریشه ها ( گاهی اوقات ممکن است ریشه های آسیب دیده زرد باشند )، خاک را به حالت قبل برگردانید و فورا قارچکش کاربندازیم را تهیه کنید و بنابر توصیه سازنده محصول از آن برای درمان گیاه خود استفاده کنید ( معمولا دوز مصرفی یک قاشق چای خوری در دو لیتر آب است ).

زهکشی ضعیف خاک چه ارتباطی با شل شدن ساقه گیاه دارد ؟

علت شل شدن ساقه بابا آدم
علت شل شدن ساقه بابا آدم

گاهی اوقات آبیاری بابا آدم به بهترین نحو ممکن انجام می شود اما چون خاک گلدان نامناسب است، ساقه گیاه شل شده و حالت خمیدگی پیدا می کند.

اگر پس از آبیاری گیاه محبوب خود مشاهده می کنید که آب اضافه زیر 15 ثانیه از انتها گلدان خارج می شود، تردید نداشته باشید که مشکل گیاه شما از زهکشی بیش از حد خاک گلدان نشات می گیرد ( یعنی خاک زیادی سبک شده است ).

در نقطه مقابل آنچه که اشاره شد اگر پس از آبیاری گیاه مشاهده می کنید که آب به سختی به لایه های پایینی خاک نفود می کند و یا اینکه 40 الی 50 ثانیه طول می کشد تا از انتهای گلدان خارج شود، مطمئن باشید که علت شل شدن ساقه بابا آدم شما به خاطر زهکشی بسیار کم خاک گیاهتان است ( یعنی خاک فوق العاده سنگین است ).

با توجه به نکاتی که اشاره شد اگر مشکل گیاه شما از زهکشی زیاد خاک نشات می گیرد، برای درمان بابا آدم کافیست تنها خاک گلدان را تعویض کنید تا گیاه شما به مرور زمان احیا شود ( ترکیب کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت مناسب است ).

از طرفی دیگر اگر دلیل آسیب دیدگی گیاه شما به خاطر زهکشی کم خاک گلدان است، برای احیا بابا آدم پیشنهاد می شود قبل از تعویض خاک حتما مقداری قارچکش را روی ریشه های گیاه اسپری کرده تا با خیال آسوده تری بتوانید خاک گیاه محبوب خود را تعویض کنید.

تغذیه کم و غیر اصولی چه تاثیری در شل شدن ساقه گیاه دارد ؟

اگر با مقالات بنده در سایت پرشیالرن آشنا باشید حتما می دانید من بارها روی این موضوع تاکید داشته ام که با آب خشک و خالی نمی توان از گیاهان آپارتمانی منجمله بابا آدم نگهداری نمود و از آنها توقع رشد زیاد، ساقه قوی و برگهای زیبا را داشت.

عناصر غذایی هر یک نقش متفاوتی در رشد گیاهان دارند و برای داشتن ساقه محکم و سالم می بایست عناصری نظیر کلسیم و نیتروژن در اختیار ریشه گیاهان منجمله بابا آدم باشند.

به طوری کلی بابا آدم گیاهیست که هر 12 ماه سال نیاز به تغذیه اصولی و مستمر دارد بنابراین شما می بایست ماهانه یکبار گیاه خود را با کودهای کامل و متعادل به اندازه 20 سی سی یا گرم در 1/5 لیتر آب تغذیه کنید.

با توجه به نکاتی که اشاره شد حتی اگر فرض ما بر این باشد که خاک گلدان دارای عناصر غذایی است، باید این نکته را در نظر بگیریم که این مواد غذایی پس از چندین مرتبه آبیاری گیاه شستشه شده و از محدوده ریشه خارج می شوند.

در نتیجه، اگر تغذیه گیاهتان با آنچه که اشاره شد مغایرت دارد، تردید نداشته باشید که علت شل شدن ساقه بابا آدم شما به خاطر تغذیه غیر اصولی گیاهتان است بنابراین برای احیای بابا آدم پیشنهاد می شود از هم اکنون روند تغذیه اصولی آن را آغاز کنید.

یکی از کودهای مناسب جهت تغذیه بابا آدم، کود سه بیست مایع است که در صورت تمایل شما عزیزان و همراهان گرامی می توانید آن را به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی سایت پرشیالرن خریداری نمایید.

من سینا فتاح زاده امیدوارم این مقاله به شما همراه گرامی سایت پرشیالرن کمک کرده باشد تا در درمان بابا آدم خود به بهترین نحو ممکن عمل و هر چه سریعتر آن را احیا کنید.

در صورتی که در ارتباط با هر یک از موارد اشاره شده جهت درمان گیاه خود سوالی دارید، حتما آن را با ما و دیگر همراهان سایت پرشیالرن به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 113 میانگین امتیازات: 4.1]

۳۷ دیدگاه برای “علت شل شدن ساقه بابا آدم چیست + آموزش درمان گیاه با سینا فتاح زاده

 1. سمیرا میگوید:

  سلام عیدتون مبارک باشه بنده چند وقت پیش هم از شما در خصوص گیاه بابا آدمم راهنمایی گرفتم الان گیاهم که به دلیل جا به جایی از گلخانه به منزل من قهر‌کرده بود وضعیتش مناسب شده و داره برگ های بزرگ و سبز میده و احساس میکنم حالش خوبه فقط یک مشکل احساس میکنم نمیدونم شاید به خاطر بزرگ بودن گیاه من هست با نمیدونم شاید هم مشکلی داروهای ساقه های گیاه به اطراف کمی بازه نمیتونم تشخیص بدم از کم ابی هست یا ابیاری زیاد

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   سلام عید شما هم مبارک باشه.
   اگر ریشه های گیاه سالم و سفید هست، برگ هارو تا دو ماه به هم ببندید و در این مدت گیاه رو با کود سه بیست و کمی کود نیترات کلسیم تغذیه کنید.

   • سمیرا میگوید:

    سلام و سپاس از پاسخگوی شما نحوه صحیح بستن برگ ها رو میشه بهم بگید که یک موقع اسیب نبینه یک با با روبان نرم و خیلی با احتیاط بستم ولی نمیدونم چرا احساس کردم با زبون بی زبونی میگه دارم خفه میشم و من سریع بازش کردم ضمنا من ماهی یک بار بهش کو ۲۰۲۰۲۰ میدم و دو ماه یکبار هیومیک اسید. ممنون میشم راهنمایی کنید که کود نیترات کلسیم رو کی و چه مقدار بدم و نحوه تقویت گیاه تو این دوماه تغییر کنه یا به روال قبل باشه

    • سینا فتاح زاده میگوید:

     سلام
     خواهش می کنم.
     به طور مثال اگر ارتفاع گیاه ۷۰ سانتی متر هست، از ارتفاع ۳۵ سانتی متری طوری که به ساقه ها فشار نیاد گیاه رو ببندید.
     کود اسید هیومیک به درد نمی خوره و بهتره که در کنار کود سه بیست ماهانه یکبار از نیترات کلسیم استفاده کنید به طوری که یک قاشق غذاخوری از کود سه بیست رو به همراه یک قاشق مرباخوری از کود کلسیم رو تو آب آبیاری گیاه حل کنید و ماهانه یکبار در اختیار گیاه قرار بدید. ترجیحا پیشنهاد می شه این ترکیب کود تو ۲/۵ لیتر آب باشه حالا اگرم زهکشی خاک زیاد شد مساله ای نداره و بهتره این دوز رعایت شه.
     در زمان کوددهی گیاه نصف قاشق مرباخوری از کود نیترات کلسیم رو تو یک و نیم لیتر آب بریزید و اون آب رو تا جایی که بطری ظرفیت داشت داخل شیشه شور بریزید و روی برگ های گیاه اسپری کنید با فاصله ۳۰ سانتی متری. محلول پاشی رو صبح زود قبل از طلوع آفتاب انجام بدید و بعد از محلول پاشی پنجره رو باز کنید تا نیم ساعت که رطوبت روی برگ ها کاملا از بین بره و گیاه قارچ نگیره.
     بعد از ۵ نوبت محلول پاشی، برگ های گیاه رو با پارچه تمیز پاک کنید تا آثار لکه ها کاملا از بین بره.

     • سمیرا میگوید:

      واقعا ممنون از راهنمایتون خیلی خوبه که آدم همیشه در هر مورد با متخصص خبره اون کار مشورت کنه لطف کردید

 2. سمیرا میگوید:

  سلام عیدتون مبارک باشه بنده چند وقت پیش هم از شما در خصوص گیاه بابا آدمم راهنمایی گرفتم الان گیاهم که به دلیل جا به جایی از گلخانه به منزل من قهر‌کرده بود وضعیتش مناسب شده و داره برگ های بزرگ و سبز میده و احساس میکنم حالش خوبه فقط یک مشکل احساس میکنم نمیدونم شاید به خاطر بزرگ بودن گیاه من هست یا نمیدونم شاید هم مشکلی داره ساقه های گیاه به اطراف کمی بازه نمیتونم تشخیص بدم از کم ابی هست یا ابیاری زیاد

 3. امیرحسین میگوید:

  سلام ، ممنون از‌ اطلاعات خوبی که دادید. گیاه بابا آدم من یک برگ جدید دراورد و تا زمانی که هنوز حالت عمودی داشت خیلی حال خوبی داشت، اما یکم که از ساقه خم شد برگش حال پژمرده پیدا کرد و حالت شل شدگی و وا رفتگی به عقب پیدا کرد. هفته ای ۲ بار بهش آب میدم و هرروز با آبپاش اسپری میکنم. بقیه برگها وضعیت خوب و سر حالی دارند ممنون میشم راهنمایی بفرمایید آیا این برگ امکان سرحال شدن داره و اینکه چیکار‌کنم دوباره این موضوع پیش نیاد . از کود مینرال تکسا استفاده میکنم برای غذا دادن به گیاه

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   سلام سپاس از محبت شما.
   به من بفرمایید گیاه در طول روز چند ساعت نور دریافت میکنه و اینکه در زمان آبیاری آب از انتهای گلدون خارج میشه یا خیر؟

   • امیرحسین میگوید:

    ممنون از پاسختون جناب فتاح زاده عزیز . در فاصله یک‌ متری پنجره جنوبی هستش حدودا ۷ یا ۸ ساعت نور غیر مستقیم میگیره. آب از‌ ته گلدان خارج میشه فقط چند روز پیش برای اینکه گلدان از آب کمی فاصله بگیره بین سینی و گلدان یک پایه چدنی گذاشتم که بین آب داخل سینی و سوراخ کف گلدان فاصله باشه. از باز بودن مسیر سوراخ کف گلدان مطمئن شدم. امروز از دیروز که سوال رو مطرح کردم کمی سرحال تر شده اون برگ

    • امیرحسین میگوید:

     مطلبی که یادم‌ رفت بگم اینه که دقیقا یک روز بعد از اینکه از اون کود مینرال تکسا استفاده کردم اینجوری شد. احساس میکنم براش سنگین بوده! طبق دستورالعمل خود کود عمل کردم

     • سینا فتاح زاده میگوید:

      ارتفاع گیاهتون رو میفرمایید؟؟ و اینکه درصد عناصر غذایی روی کود رو می تونید برام اینجا بنویسید؟

    • سینا فتاح زاده میگوید:

     خواهش می کنم.
     اگر دستگاه بخور منزل دارید از اون برای افزایش رطوبت اطراف گیاهتون استفاده کنید و غبارپاشی رو کاملا فراموش کنید. اگر دستگاه بخور ندارید ظرف آب خالی کنار گلدون گیاه بگذارید تا آب داخل ظرف ها با تبخرش باعث افزایش رطوبت بشه.

 4. برایان میگوید:

  عرض ادب و خسته نباشید خدمت شما و سپاس از اینکه برای راهنمایی وقت میذارید
  بنده از دیشب که خاک و گلدان بابا آدممو عوض کردم ،ساقه هاش و برگهاش شل شدن ،،،از ترکیباتی که شما فرمودید استفاده کردم ،برند خاکم هم بهکام هست.لطفا راهنماییم کنین.تشکر

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   درود
   سلامت باشید دوست عزیز
   اصولا مواردی مثل تغییر محل نگهداری گیاه داخل خونه و همچنین تعویض خاک و گلدون به گیاه آسیب می رسونه و باعث میشه شوک جدیدی رو تجربه کنه اما این شوک زودگذر هست و گیاه به زودی احیا میشه.

 5. برایان میگوید:

  عذرخواهی میکنم .و اینکه آب هم دادم بهد تعویض خاک ،سیراب شد.نور مناسب و پنجره جنوبی و روزی چهارساعت نور کاملو رعایت میکنم .ارتفاع بابا آدمم هم یک متر هست.سپاس

  • سینا فتاح زاده میگوید:

   با توجه به کامنت قبلی برای اینکه گیاه زودتر بحران رو پشت سر بگذاره بهتره شما نور رو به هشت ساعت افزایش بدید و اگر دستگاه بخور دارید منزل از اون برای افزایش رطوبت اطراف گیاه استفاده کنید و اگر دستگاه بخور ندارید، می تونید دو تا ظرف آب خالی کنار گلدون گیاه بگذارید تا رطوبت افزایش پیدا کنه. فعلا تا دو ماه آینده گیاه رو با کود تغذیه نکنید.
   اگر برگ های گیاه علائم بیماری ندارند و زمان تعویض خاک مشاهده کردید که ریشه های گیاه آسیب دیده نیستند، همین دو مورد قبلی و رعایت کنید گیاه شما به زودی احیا میشه و نیازی نیست از محلول خاصی استفاده کنید.

 6. الهام میگوید:

  سلام خسته نباشید،حدود یک ماهی هست که گیاه بابا آدم رو خریداری کردم،ارتفاع تقریبا یک متر،به نظر سرحال میاد،فقط با هر برگ جدیدی که درمیاره یک برگ از پایین زرد میشه و بعد از چند روز از وسط ساقه میشکنه،چیکار باید بکنم؟؟

  • فرید رسولی میگوید:

   سلام خسته نباشید،حدود یک ماهی هست که گیاه بابا آدم رو خریداری کردم،ارتفاع تقریبا یک متر،به نظر سرحال میاد،فقط با هر برگ جدیدی که درمیاره یک برگ از پایین زرد میشه و بعد از چند روز از وسط ساقه میشکنه،چیکار باید بکنم؟؟

 7. محسن میگوید:

  سلام‌وقت بخیر
  بزرگوار تقریبا سه ماهه بابا آدم رو آوردم توی خونه و از هفته اول شروع کرد به برگ جدید در آورد به طوری مه هر برگ جدید که در می آمد یه برگ زرد میشد
  ارتفاع گیاهم تقریبا یک مترو‌نیم هست
  بعد از مدتی ساقه های گیاه به سمت اطراف خیلی خمیده و شل شد برگهاشم شاداب نیست و‌خمیده اس و‌یه لکه های سفید روی بعضی از برگها وجود داره
  به خاطر بزرگی گلدونم هر پنج روز یکبار سیر آبش میکنم
  نور گیاه هم شمالی و غیر مستقیم هست
  لطفا راهنمایی‌ کنید چه کنم ممنون

 8. مهسا میگوید:

  سلام وقت بخیر
  من حدودا دوماه قبل یه بابا آدم خریدم قدش حدودا با ارتفاع گلدون و ریشه ۱۷۰سانت هست که حدودا ۱۰۰سانت ارتفاع برگهاشه
  موقعی که خریدم برگهای سبز و پهن داشت و شروع کرد به برگ جدید دادن و با هربرگ جدید یکی از قدیمیاش زرد شد و افتاد تا الان که همه برگهای قدیمی افتادن و برگهای جدید همه شل شدن به اطراف و از ساقه میشکنن و میپلاسن یعنی معلومه که مشکلی دارن چون مثل قبل زرد نمیشن کاملا سبز و تازه هستن ولی از ساقه خم میشن
  نور عیرمستقیم داره و از پنجره دوره
  قبلا راهنمایی های شمارو خوندم براش بخور سرد خریدیم چند ساعت در روز میداریم آبیاریش هفته ای دوباره و به توصیه فروشنده کود سه بیست هیومیک اسید کود آهن هورمون بوستر و هورمون جلبک دریایی بهش دادم ولی متاسفانه بازهم بدترازقبل شده و برگهای خیلی تازه هم بی جون و کمرنگ و کوچیک شدن و خیلی زود شل میشن
  درباره زهکشی هم موقع تعویض گلدون کف گلدون پوکه ریختن و خود گل رو با خاکی که داشت گذاشتن تو گلدون و اطرافشم از خاک اماده پر کردن ولی موقع آبیاری حدودا چند دقیقه زمان میبره تا اب اضافه خارج بشه‌و ارتفاع گلدون هم زیاده
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایین مشکل چیه

 9. سارا میگوید:

  سلام،وقتتون بخیر
  من یک گیاه بابا ادم دارم و واقعا دوستش دارم ساقه قرمزم هست چند روزیه که ساقه ها دارن از هم باز میشن تنه اصلی یک مقدار چروک شده سه بیست هم بهش دادم هیومیک اسید هم زدم قارچ کش هم اسپری کردم تمام خونه پر از نوره بخور سرد هم روشنه پنجره ها هم همیشه بازن اسپری آب هم انجام میشه. ممنون میشم راهنماییم کنید

 10. فاطمه میگوید:

  سلام چنروز پیش به بابا ادم زیاد اب دادم و فکر میکنم ک زه کشیش خیلی زیاده و همه اب زیرش خالی شد حالا برگاش زرد شدن و وا رفتن چیکار کنم

 11. Taranom میگوید:

  سلام روزتون بخیر
  من دیشب گلدون بابا ادممو عوض کردم
  صبح که پاشدم دیدم یکی از برگ هاش شل شده
  اگه میشه لطفا دلیلشو بگید و ره حل بدید🙏

 12. [email protected] میگوید:

  سلام وقت بخیر یه سوال داشتم گل بابا آدم بر گ هاش شل شده آبیاری سه روزی یکبار هست جزیره هم براش درست کردم اما افتاده گی برگ داره وکرم خاکی زیر گلدانزیر گلدون دیدم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 13. مرجان میگوید:

  سلام وقت بخیر من یک باباادم کوچک خریداری کردم تا یک ماه اول یک برگش در میومد یک برگش زرد میشد و از بین میرفت پرسیدم به من گفتن طبیعیه ،ولی متاسفانه من دیدم رشد نداره خاکش رو بررسی کردم دو تا کرم بزرگ داخل خاک بود و خاک رو عوض کردم ،براش جزیره درست کردم و داخل یک تنگ بسته گذاشتم تا رطوب داشته باشه نمیدونم کارم درسته یا نه ،هم اینکه یک گلدان بزرگتر دارم که این هم یک برگ در میاره یکی از برگهاش از بین میره در صورتی که به من گفتن جزیره برای این گل خیلی خوبه حالا ممنون میشم منو راهنمایی کنید چیکار کنم ،خاکش هم خاک و برگه نمیشه تشخیص داد رطوبت داره یا نه سپاسگزارم

 14. مرجان میگوید:

  چه کتابی تهیه کنم برای نگهداری گلهای اپارتمانی ممنون میشم راهنمایی کنید چون من خیلی گلدان دارم

 15. فریال میگوید:

  سلام خسته نباشید من گیاه باباآدم دارم که خاکش پر از هزارپا بود خاکش رو عوض کردم موقع تعویض خاک از ساقه شکست الان باید چکار کنم ساقه رو بزارم تو خاک ریشه میزنه؟

 16. میترا میگوید:

  سلام روزتون بخیر ،من دوماه پیش بابا ادم وخریدم مشکلی نداشت خیلی هم سرحال بود ولی ازوقتی که گلدون روعوض کردم متاسفانه همه برگهاش زرد شد وریخت الان فقط ۳ تابرگ داره که به اطراف گلدون شل شدن،تا حالا هم از هیچ کود یا تقویت کننده ای استفاده نکردم لطفا راهنماییم کنین

 17. مازیار . م.م میگوید:

  سلام عرض ادب
  یک گیاه بابا ادم دارم که تنه خیلی قوی داره ولی دیگه برگ در نمیاره فقط یک تنه کوتاه که فقط پاجوش زده تعداد پنج عدد پاجوش خیلی قوی زده و بزرگ شدن ولی الان خود تنه از حالت سبزی به قهوه ای تغییر شکل داده و آبکی شده دیواره تنه نرم شده ممنون میشم راهنمایی کنید و آیا پاجوشها رو باید جدا کنم از گلدان مادری یا مشکلی نیست توی یک گلدان باشند هر کدام حدود یک متر بیشتر قد دارند و در حال رشد هستند ممنون از شما

 18. علی میگوید:

  سلام ببخشید من زیر گلدانم سوراخ نیست آیا مشکل داره واسه گیاه بابا آدم ممنون میشم جواب بدید

 19. بهناز میگوید:

  سلام وقت بخیر گیاه من حال خوبی داره فقط برگش هر ار گاهی بی حال و روبه پایین میشه ولی ساقه محکم وخوبه دلیلش و میخواستم بدونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.