بذر گل رز

چگونه بذر گل رز بکاریم؟ + آموزش تصویری

گل رز، گیاهی مستحکم بوده که دمای معتدل و خاک خشک را برای رشد ترجیح می دهد. پرورش انواع گل رز در گلدان نیز همانند کاشت گیاه در فضای باز، با رشد مناسبی همراه بوده و به دلیل کنترل شرایط محیطی در خانه می توان گفت رشد آنها حتی بهتر از فضای باز خواهد بود با این حال گیاه تازه متولد شده از بذر، بسیار ظریف بوده و این امکان وجود دارد که با وزش باد در محیط باز از بین برود، در نتیجه می بایست محل پرورش بذر گل رز در شرایط آزمایشگاهی و یا داخل خانه صورت بگیرد که پس از استحکام بیشتر گیاه، آنرا به دیگر فضاهای کاشت منتقل کرد.

در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن به روش صحیح پرورش بذر گل رز می پردازم امید است که مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

روش های تهیه بذر گل رز چیست ؟

خرید و تهیه بذر گل رز
خرید و تهیه بذر گل رز

روش تهیه اول بذر گل رز، خرید این محصول از فروشگاه های معتبر و فروشندگان نهاده های گیاهی می باشد که همگان با آن آشنا هستند اما در روش دوم بذر گیاه را می بایست از خود بوته ی رز که گیاه فعالی است به دست آورد زیرا بذرهای تازه تولید شده توسط خود گیاه، درصد موفقیت بالاتری جهت جوانه زنی نسبت به بذرهای خشک و قدیمی فروشگاه ها دارند.

میوه گل رز
میوه گل رز

برای تهیه بذر از خود گیاه باید هنگامی که غلاف بذر (میوه) روی گیاه بالغ و بزرگسال ظاهر می شود، غلاف را توسط سیم و یا رسیمانی پیچید زیرا در صورتی که غلاف بذر باز شود دانه ها پراکنده شده و امکان آنکه بتوانید از آنها برای رشد بوته ی جدید استفاده کنید عملا می توان گفت وجود نخواهد داشت.

غلاف بذر گل رز
غلاف بذر گل رز

غلاف ها (میوه بوته) برای تهیه بذر باید بالغ شده و سپس از بوته رز جدا شوند زیرا در غیر این صورت به اندازه کافی قدرت نامیه و رشد مناسب نخواهند داشت و درست در زمانی که غلاف ها آماده باز شدن هستند باید آنها را جدا کرده و روی یک سطح صاف و تمیز قرار داد تا خشک شوند.

برای انجام عمل جداسازی غلاف ها (میوه)، باید از یک چاقوی تمیز و استریل استفاده نمایید. استفاده از چاقوی تیز سبب می شود تا هجوم بیماری های گل رز به طور قابل توجهی کاهش یابد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  روش های کشت گل رز در گلخانه
جداسازی بذر از بوته گل رز
جداسازی بذر از بوته گل رز

با طی شدن مراحل قبلی باید غلاف را به خوبی بررسی کرده تا آثاری از هجوم آفات گل رز بر روی آن نباشد و سپس اتصالات را از غلاف جدا کرده و توسط دست آن را باز کنیم به طوری که هر غلاف می بایست دارای چندین بذر گل رز باشد.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تهیه بذر گل رز از خود گیاه که یک نوع روش تکثیر است، مقاله ی قلمه زدن گل رز مطالعه نمایید.

شروع به کاشت صحیح بذر

گلدان مناسب جهت کاشت بذر گل رز
گلدان مناسب جهت کاشت بذر گل رز

در ابتدا باید گلدان کوچکی را جهت کاشت بذر گل رز تهیه نمایید به طوری که اگر گلدان مورد نظر دارای سوراخ های زهکشی نیست می بایست انتهای گلدان جهت زهشکی مناسب، سوراخ کوچکی را ایجاد نمایید.

برای انجام این کار می توانید با فشار دادن نوک خودکار و یا سوزن بزرگ به قسمت زیرین گلدان، این فرآیند را انجام دهید. لازم به ذکر است سوراخ ایجاد شده نباید خیلی بزرگ و یا کوچک باشد.

کاشت بذر گل رز
کاشت بذر گل رز

ظرف و یا گلدان را از مخلوط خاک مناسب گل رز پر کنید. کوکوپیت و پرلیت مخلوط خاک مناسب برای انجام این کار هستند.

سپس بذر ها را در محیط کشت قرار دهید. در صورتی که گلدان مورد استفاده قطر کمتر از 10 سانتی متر را داراست، در هر گلدان تنها یک بذر را کاشت کنید و اگر از گلدان بزرگتر استفاده می نمایید این امکان وجود خواهد داشت که چندین بذر را به طور مساوی بر روی مخلوط خاک پخش نمایید.

بذرها را توسط مخلوط خاک پوشانده و هرگز اجازه ندهید که عمق کاشت بذر (بیشتر از 1/5 سانتی متر)، عمیق باشد.

سینی آب گلدان گل رز
سینی آب گلدان گل رز

سپس یک سینی مجزا را از آب و سنگ پر کرده به طوری که سنگها کف سینی را به طور کامل بپوشانند و آب از سطح سنگها بالاتر نباشد و سپس گلدان کوچک را روی سینی قرار دهید.

لازم به ذکر است پس از قرار دادن گلدان بر روی سینی، باید آب سینی هر روز تعویض شده به طوری که آب تازه و کافی هر روز برای بذر گل رز تامین شود.

آبیاری بذر گل رز
آبیاری بذر گل رز

هر سه روز یکبار، خاک محیط کشت را از سمت بالا توسط آب مرطوب نمایید و برای انجام این کار می توانید از ظرف اسپری آب همانند شیشه شورها استفاده کرده و محیط کشت را مرطوب نمایید.

آنچه که برای پرورش و کاشت بذر گل رز در این مرحله اهمیت زیادی دارد بحث کنترل دما می باشد به طوری که باید دمای محیط کشت بین 27 تا 29 درجه سانتی گراد باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  چگونه با بیماری های گل رز مقابله کنیم ؟

برای کسب اطمینان بیشتر در این حوزه می توانید از دماسنج های محیطی برای اطلاع از دمای محیط استفاده نمایید.

دمای مناسب جهت پرورش بذر گل رز
دمای مناسب جهت پرورش بذر گل رز

با گذشت زمان و آغاز جوانه زنی بذرها، از آبیاری گل رز از زیر گلدان (سینی) پرهیز کنید. به طور تقریبی می توان گفت جوانه زنی بذرها حدودا بین یک الی دو ماه زمان بر خواهد بود.

با گذشت زمان و شش برگی شدن جوانه ها می بایست گیاه را به ظرف و یا گلدان دائمی جهت ادامه مراحل پرورش گیاه منتقل کنید.

لازم به ذکر است در این مرحله، بذر ها به هیچ وجه توانایی پرورش در فضای باز را نداشته و بهتر است با رشد کافی گیاه، آنرا به فضای باز منتقل نمایید.

روش صحیح کاشت بذر گل رز در گلدان

کاشت گل رز در گلدان
کاشت گل رز در گلدان

یک گلدان به اندازه متوسط با یک یا چند سوراخ زهکشی انتخاب نمایید و گلدان مورد نظر برای کاشت گل رز در گلدان باید بین 15 الی 20 سانتی متر، دارای قطر باشد.

با افزایش رشد گیاه در صورتی که تمایل نداشته باشید گیاه را به باغچه و یا دیگر فضاهای باز مورد علاقه، منتقل کنید می بایست در آینده گلدان بزرگتری را (به علت رشد ریشه ها) برای گیاه تهیه کنید.

سپس گلدان را از مخلوط خاکی که برای پرورش بذر گل رز استفاده کرده اید، پر کنید و از استفاده ی خاک های سنگین همانند رس، جدا خودداری نمایید زیرا آنچه که در این مرحله اهمیت دارد رشد ریشه های گیاه بوده و در صورت استفاده از خاک های سنگین خاک اشباع شده و ریشه ی گیاه بلافاصله پوسیده خواهد شد.

سپس توسط انگشت دستتان، کود تهیه شده (کود سه بیست مایع، کود سه بیست npk و کود 12 12 36 برای گلدهی مناسب هستند) را به آرامی با خاک محیط کشت مخلوط نمایید.

میزان استفاده از کود مناسب گل رز باید بر اساس دستور العمل تولید کننده کود باشد.

با طی شدن مراحل قبلی، یک سوراخ و یا حفره ی کوچک در وسط خاک محیط کشت جهت کاشت گیاه تازه تولید شده از بذر، حفر کنید. اندازه حفره، باید با اندازه ی محیط رشد گیاه در همان ظرف قبلی مطابقت داشته باشد.

در قدم بعدی گیاهچه را به آرامی از ظرف فعلی خود خارج کرده و در صورت مقاومت گیاه برای جداسازی، طرفین گلدان کوچک را فشار داده تا گیاهچه آزاد شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  تغذیه گل رز و کود دهی صحیح به آن (تقویت گل رز)

در قدم آخر گیاهچه را درون حفره جدید قرار داده و خاک اطراف آنرا پر کنید. لازم به ذکر است گیاهچه پس از کاشت باید ثابت بوده و تحرکی نداشته باشد.

مراقبت و نگهداری گیاه پس از کاشت گل رز در گلدان

نگهداری از گلدان گل رز
نگهداری از گلدان گل رز

گلدان گل رز باید در نقطه ای از خانه قرار داشته باشد که روزانه 8 ساعت نور کامل خورشید را دریافت کند ( درست مانند شرایط پرورش گل رز در گلخانه )، بنابراین می توان گفت پنجره های جنوبی خانه بهترین نقطه برای تامین نور مناسب گیاهچه رز هستند.

در صورتی که احتمال می دهید برای تامین نور گل رز دچار مشکل شوید، می توانید با قرار دادن گیاه به مدت 12 ساعت در پایین لامپ های فلورسنت نیاز نوری گیاه را تامین کنید.

آبیاری گیاه پس از کاشت گل رز در گلدان
آبیاری گیاه پس از کاشت گل رز در گلدان

برای آبیاری گیاه پس از کاشت گل رز در گلدان می بایست اجازه دهید 2/5 سانتی متر بالای خاک، 90 درصد خشک شود و سپس آبیاری مجدد را انجام دهید.

روش آبیاری باید به گونه ای باشد که خاک اشباع از آب (غرقاب) نشود و آب به صورت آهسته وارد مخلوط خاک شود.

در صورت اشباع شدن خاک خطر هجوم بیماری گل رز به گیاه افزایش می یابد.

همان طور که دمای محیط برای کاشت بذر گل رز از اهمیت ویژه ای برخوردار بود در این مرحله نیز نقش دما کلیدی می باشد به طوری که برای رشد مناسب گیاه، دما باید در روز 24 الی 29 و در شب حداقل 10 الی 14 درجه سانتی گراد باشد.

در صورتی که گیاهچه گل رز با نواسانات دمایی آنی و یا عبور از حداقل درجه حرارت مواجه شود این خطر وجود دارد که گیاهچه از بین رفته و یا رشد مطلوبی نداشته باشد.

کوددهی گیاه پس از کاشت گل رز در گلدان
کوددهی گیاه پس از کاشت گل رز در گلدان

برای کوددهی گیاه از کود 20-20-20 استفاده نمایید و البته استفاده از این کود همان طور که قبلا اشاره شد، می بایست بر اساس توصیه تولید کننده باشد (رعایت دز مناسب).

نیتروژن موجود در کود مذکور سبب رشد شاخه و برگ گیاه، فسفر سبب رشد و تشویق ریشه دهی در گیاه و پتاسیم نقش تقویت گلدهی را در گیاه عهده دار است. کوددهی به گیاه می بایست یک بار در هفته به همراه آب آبیاری برای گیاه انجام شود.

در صورتی که در مورد پرورش بذر گل رز و یا کاشت گیاه در گلدان سوالی دارید حتما آن را با ما در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 8 میانگین امتیازات: 4.5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *