مشاوره بگیرید

چگونه بوته گل رز را به بهترین نحو ممکن هرس کنیم ؟

هرس گل رز

هرس گل رز به شکل صحیح و سیستم های تربیتی یکی از کارآمدترین روش های مدیریت بوته در رز های گلخانه ای و باغچه ای است.

از این رو تولید کنندگان رز های بریدنی بایستی جهت افزایش عملکرد، نفوذ نور را در کانوپی انواع گل رز به حداکثر برسانند و به دلیل اهمیت این موضوع، در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن به روش های صحیح و اصولی هرس بوته ی گل رز می پردازیم، تا پایان مقاله همراه ما همراه باشید.

هدف اصلی از هرس بوته رز چیست ؟

هرس گل رز
هرس گل رز

هدف از هرس رز رساندن انرژی بیشتر به شاخه های گل رز جهت تولید گلهای با کیفیت تر و درشت تر است.

از آنجایی که سن چوب عاملی است که پتانسیل گلدهی را کاهش می دهد، تربیت و هرس بوته باعث حفظ این پتانسیل خواهد شد و از آنجایی که رز های گلخانه ای و یا باغچه ای در طول سال گلدهی دارند، عملیات هرس گل رز نیز باید به طور مداوم انجام گیرد.

متاسفانه بسیاری از رز های جدید در مقایسه با نیاکان خود در برابر بیماری های گل رز، مستعد تر و حساس تر هستند و در چنین حالتی هرس بوته باعث ورود نور و تهویه مناسب به بوته شده و به طور مناسبی از هجوم آفات گل رز و امراض جلوگیری می نماید.

همچنین هرس مناسب گل رز باعث ایجاد توازن بین شاخه های چوب قدیمی و جدید می شود که حاصل آن تولید گل های رز زیبا همراه با کنترل رشد بوته می شود.

به همین منظور اندازه بستر های کشت گل رز، فواصل راهروها و فواصل کشت رز ها را باید به نحوی در نظر گرفت که بتوان به سهولت به بوته گل رز دسترسی پیدا کرده و عملیات هرس بوته، تربیت، تغذیه و مبارزه با آفات و بیماری های بوته را ساده تر و بهتر انجام داد.

هرس رز رابطه مستقیمی با رشد و نمو بوته دارد، به طوری که در گل رز اهلی اولین شاخه بوته پس از تولید گلدهی تضعیف می شود و شاخه پرقدرت، در پایین همان شاخه اولی بوته تولید می شود.

بدین ترتیب با جذب حداکثری شیره توسط این شاخه، شاخه اصلی بوته گل رز دچار فرسودگی می شود و همین امر سبب ضعیف شدن شاخه دیگر نیز خواهد شد.

بدین طریق گل رزی که در حالت طبیعی باشد و هرس در آن صورت نگیرد همه ساله شاخه هایی می دهد که به وسیله شاخه های جوانی که از زیر آن می رویند ضعیف می گردد. این موضوع یکی از علل عمده و هدف هرس گیاه است.

هرس گل رز
هرس گل رز

برش های صحیح در هرس تابستانی گل رز

در صورت انجام هرس، زخم ایجاد شده به سرعت التیام یافته و احتمال ابتلا به بیماری کاهش خواهد یافت و گیاه در مسیر مطلوب به واسطه خاک مناسب گل رز رشد خواهد کرد. هرس های اولیه گل رز در مورد تمام رز ها یکسان خواهد بود البته بر این مبنا:

هرس گل رز
هرس گل رز

1_ از قیچی باغبانی تیز و تمیز برای برش صاف و یکدست استفاده کنید. برای ساقه های بزرگ گل رز می توان از قیچی های دسته بلند یا اره دندانه ریز که یک تیغ منحنی دارد استفاده کرد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  چگونه با بیماری های گل رز مقابله کنیم ؟

در هرس تابستانی گل رز بریدن شاخه های گل رز را با سرعت انجام دهید تا محل بریدگی کاملا صاف و یکنواخت از کار در آید.

ابزار برش تیز، آوند چوبی را له نمی کند و موجب انسداد جریان رو به بالای آب در آوند چوبی ساقه نخواهد شد.

استفاده از قیچی برش، برای کارگران برداشت کننده ی بی تجربه، کم خطر تر از تیغ و چاقو به نظر می رسد.

ابزارهای برش جهت هرس گل رز باید روزانه تمیز و ضدعفونی شوند که برای این کار استفاده از محلول یک به ده (1:10) سفید کننده کلرین (وایتکس) در آب بسیار مناسب است.

2_ در هرس تابستانی گل رز ساقه هایی را کوتاه کنید که دارای چوب های سالم (با مغز سفید یا سفید _ سبز رنگ) بوده و در صورت تیره بودن باید به کلی حذف گردند.

برش های صحیح در هرس گل رز
برش های صحیح در هرس گل رز

3_ برش های هرس بوته را همیشه به صورت اریب و کج به حالتی که سندان قیچی در قسمتی که حذف خواهد شد قرار گرفته باشد، برش باید زاویه دار و از بالاترین نقطه شیب روی جوانه باشد تا رطوبت از قسمت چشم خارج شود.

برش های نزدیک در هرس بوته سبب آسیب دیدن و برش های دور باعث مردن آن خواهد شد.

4_ برش را به نفع جوانه ای انجام دهید که می خواهید در جهت صحیح رشد کند. برش به نفع جوانه ای که در طرف خارج از مرکز گیاه بر روی ساقه قرار گرفته، باعث ایجاد یک بوته با مرکز و قلب باز، منظم و ساده خواهد گردید.

اصول هرس گل رز در بهار

در هرس گل رز در بهار، بین ساختار گیاه و تولید گل رابطه مستقیمی وجود دارد و ایجاد یک ساختار قوی در ابتدای رشد باعث تولید گلهای بیشتر در سال های بعد خواهد شد.

هرس رز یکی از مهمترین روشها جهت ایجاد ساختار مناسب گلدهی در گل رز است که شامل پنج عملیات مشخص می باشد:

تنک نمودن اولین اصل هرس بوته رز

تنک نمودن اولین اصل هرس گل رز
تنک نمودن اولین اصل هرس گل رز

در طول یک دوره ی رویش، معمولا برخی از شاخه های رز ها به دلایل مختلف از جمله سرما زدگی، ماندن در زیر سایه، حمله ی آفات و حشرات، شکستگی و زخم خوردگی و غیره خشک و به طور ناموزون در روی بوته گل رز باقی می ماند.

در صورتی که این شاخه حذف نشوند، ممکن است به تدریج تبدیل به کانون انتشار آفات و بیماری ها گردد.

بنابراین باید ساقه های مرده، بیمار و آسیب دیده را در بهار حذف کنید و اگر آسیب شدید بود، از محل اتصال به ساقه اصلی این کار را انجام دهید.

شاخه های مرده به رنگ قهوه ای و بسیار شکننده هستند و شاخه های بیمار عموما کمرنگ یا بی رنگند.

  • در هرس بوته شاخه های ضعیف یا دراز و باریک را از محل اتصال به شاخه قوی قطع کنید.
  • هر کجا دو ساقه همدیگر را قطع کرده اند، یکی از آن دو را حذف کنید و در صورت امکان شاخه قوی تر نگهداری شود و اگر قلب بوته هنوز پر شاخه و برگ است، تعدادی از شاخه های متقاطع را حذف نموده و اجازه تهویه نور و هوا را به بوته دهید.
  • برخی گونه های گل رز، به ویژه ارقام مدرن قوی، پس از هرس بوته از یک چشم جوانه بیشتر از یک ساقه تولید می کنند.
  • با حذف آسان این ساقه های کوچک و ناخواسته (به وسیله ناخن یا دست)، تعداد آنها را به یک عدد که از نظر جهت رشد مورد نظر می باشد، کاهش دهید.
  • بعد از انجام عملیات جهت حفظ بهداشت باغ، شاخه های هرس شده را معدوم کنید یا بسوزانید.
پیشنهاد می کنیم بخوانید  بهترین روش آبیاری گل رز چیست؟ (مناسب برای انواع رز)

غنچه گیری (Disbudding) دومین اصل هرس بوته

هرس گل رز
هرس گل رز

در این اصل هرس رز برای به دست آوردن گل های درشت تر از حد معمول باید در واریته هایی که چندین غنچه روی یک ساقه قرار دارد تنها گل انتهایی را حفظ و دیگر غنچه ها را حذف نمود.

بنابراین انرژی گیاه صرف تعداد کمتری گل شده و در نتیجه گل های باقیمانده درشت تر می شوند. البته این عمل برای تهیه گل بریده لازم است ولی بوته هایی که در تزئینات به کار می روند احتیاج به غنچه گیری ندارند.

اصول هرس رز و خم کردن ساقه (Bending)

هرس گل رز
هرس گل رز

نفوذ نور درون کانوپی گیاه بسته به سطح کل برگ، نوع و آرایش برگ ها و ارتفاع کانوپی متفاوت است.

تربیت و هرس بوته از موثرترین راهکار های مدیریت کانوپی در داخل گلخانه گل رز است، که تاثیر به سزایی در معماری کانوپی دارند.

برخی از انواع سیستم های تربیتی که برای رزهای گلخانه ای توسعه یافته شامل سیستم تربیتی سنتی، وارونه، کمانی، Vشکل و کشت پایه بلند می باشند.

در سیستم تربیت سنتی، پرورش دهندگان فقط اقدام به حذف شاخه های کور، ضعیف و غیر بارده می نمایند.

از این رو، به علت نیاز به جذب نور زیاد آفتاب، تولید کنندگان گل رز به دنبال راهکار های دیگری به جز ایجاد روش سایه دهی در نظر دارند.

یک روش جایگزین در این اصل هرس گل رز به جای سیستم تربیت سنتی، خمش (Bending) ساقه های ضعیف گل دهنده رز که معروف به سیستم کمانی است، می باشد.

این سیستم، به دلیل اینکه شرایط کانوپی افقی ایجاد می کند و همین امر سبب جذب حداکثری نور خورشید می شود، توسط تولید کنندگان گل رز عملیاتی شده است.

آنچه که مشخص است ساقه هایی که در بوته گل رز خم شده اند، سبب انتقال کربوهیدرات ها به شاخه های در حال رشد بوته می شوند.

خم کردن شاخه عملی رایجی در تولید رز شاخه بریده است که به ایجاد بوته ای با تاجی از شاخه های افقی و نیز شاخه های عمودی منجر می شود.

در سال 1995 تعدادی از کشاورزان اروپایی و ژاپنی شروع به اجرای روش جدیدی در مدیریت بوته گل رز نمودند که شامل خم نمودن شاخه های نامطلوب می شود (به جای چیدن و هرس شاخه ها).

در عمل بندینگ ساقه رز با دو جوانه نگه داشته شده و بقیه ساقه در خلاف جهت رشد جوانه با زاویه 45 درجه خم می شوند بنابراین کربوهیدرات ساخته شده در ساقه هایی که از طویل شدنشان جلوگیری شده به جوانه های بین برگی در ساقه پیش از بندینگ منتقل شده و شاخه های حاصل از این این جوانه ها بلند تر و قوی تر بوده و بنابراین گل های درشت تری تولید خواهند کرد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  برداشت گل رز

برداشت گل ها

برداشت گل ها دیگر اصل هرس گل رز
برداشت گل ها دیگر اصل هرس گل رز

تشکیل جوانه گل عملی است که به شکل خود برانگیخته و با توجه به شرایط محیطی همانند دمای خاص یا طول روز مناسب انجام می گیرد.

حدود 14 الی 16 روز بعد از برداشت شاخه های گل، آغازش گلدهی در مریستمی که از نظر رویشی فعال است صورت می گیرد و از جوانه های جانبی موجود بر روی ساقه اصلی ساقه های تولید کننده گل شکل می گیرد.

این ساقه های گل رز در زمان برداشت محصول دارای 2 برگچه به صورت 5 تایی هستند که در این مقطع ، ساقه هایی به طول 5 cm از شاخه های جانبی بیرون آمده که هر ساقه به تولید یک گل منجر می شود.

در این اصل هرس گل رز در زمان برداشت، برش شاخه گلدار با قرار دادن 2 الی 3 جوانه روی گیاه مادری (روی ساقه آن) و یا گاهی دقیقا از محل انشعاب صورت می گیرد ( هر چه از پایین تر برش بزنیم، شاخه بلند تر خواهد شد).

بهتر است روی برگ های 5 برگچه ای صورت گیرد. زیرا در این اصل هرس بوته جوانه ای که روی برگ 3 برگچه ای است خوب رشد نمی کند.

هرس گیاه باید درست از روی جوانه و به شکل دارای شیب صورت بگیرد تا آب روی آن نماند و شرایط ایجاد بیماری شکل نگیرد.

در اصل این نوع تکثیر گل رز در شاخه های گل دهنده ضعیفی که روی شاخه ضعیف رشد کرده اند، برداشت با قطع شاخه زیرین از زیر محل انشعاب انجام می شود.

اگر شاخه های گل دهنده از شاخه های نسبتا قوی خارج شده اند گل را به اندازه 6 میلی متر بالای انشعاب قطع می کنند.

اگر شاخه های گل دهنده قوی روی ساقه ای قوی ایجاد شده باشد باید آنرا به نحوی قطع کرد که حداقل دو برگ پنچ برگچه ای روی آن باقی بماند.

سربرداری اصل آخر هرس تابستانه گل رز

سربرداری اصل آخر هرس گل رز
سربرداری اصل آخر هرس گل رز

در این روش هرس تابستانه گل رز، حدودا 5 الی 8 هفته پیش از یک روز مشخص با نیاز بازار به گل زیاد (مثل عید، جشن ها و …) از گلدهی جلوگیری کرده و نوک شاخه های نمو یافته را هرس می کنند تا در زمان مورد نظر تعداد شاخه های زیاد و در نتیجه گل زیاد داشته باشند (اگر هرس بوته را به این روش انجام دهیم، گلدهی بعدی 5 الی 8 هفته طول می کشد) پس از دوره پرفروش گل، گیاهان به شدت تا ارتفاع 40 تا 60 سانتی متر سر زنی می شوند.

این کار سبب می شود که بوته رز ها، شاخه های بلندتر و قوی تری بدهند. در اصل آخر هرس گل رز (سربرداری)، به محض مشاهده جوانه های خفته، معمولا ساقه از محل برگ 5 برگچه ای به بالا حذف می شوند که به این عمل سربرداری ملایم گویند.

در سربرداری سخت زمانی که جوانه به اندازه یک نخود یا بزرگتر شود، شاخه قطع می شود.

در بخش خم کردن ساقه در اصول هرس گل رز، می توانید فایل روش صحیح بندینگ (Bending) را از بخش پایین به صورت رایگان دانلود کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 5 میانگین امتیازات: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *