مشاوره بگیرید

نکات مهم پرورش و کاشت گل رز

کاشت گل رز

گل رز یکی زیباترین و معطرترین گلهایی می باشد که می توانید آن را در هر فضایی که تمایل دارید، پرورش دهید با این حال می توان گفت رزها نیاز چندانی به مراقبت نداشته و تنها مواردی که می بایست برای پرورش و کاشت گل رز به آنها توجه کرد، بحث لوکس نوری و فراهم نمودن خاک مناسب برای رشد گیاه می باشد.

در این مقاله از سری مقالات سایت پرشیالرن به نکات مهم قبل از شروع پرورش گل رز و همچنین روش صحیح کاشت گیاه می پردازم، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

انتخاب واریته مناسب از مهمترین نکات قبل از شروع پرورش گل رز

پرورش گل رز
پرورش گل رز

هر واریته ای از گل رز که کاشته شود این توانایی را خواهد داشت که به محل کاشت شده، زیبایی دو چندانی را اعطا کند ولی آنچه که در پرورش گل رز اهمیت دارد موضوع نوع واریته گل رز می باشد که بسته به نوع آب و هوای منطقه ی کاشت، متفاوت است به طور مثال:

واریته دورگه چای از انواع گل رز
واریته دورگه چای از انواع گل رز
 • واریته فلوریدا: اوج زیبایی واریته فلوریدا از انواع گل رز زمانی است که چندین بوته از آن، در یک ردیف و در کنار هم کاشته شوند با این حال واریته مذکور قابلیت رشد جداگانه را داشته و در انتهای گلدهی خوشه هایی که هر کدام سه تا پانزده غنچه را تولید می کند را داراست.
 • واریته دورگه چای: واریته دورگه چای از محبوب ترین گونه های رز برای پرورش و کاشت گل رز می باشد به طوری که زاویه رشد بوته به صورت قائم بوده و هر ساقه یک گل یا یک غنچه را تولید می کند و به عبارتی می توان گفت واریته دورگه چای همان نوع از گل رزی می باشد که شما عزیزان به دیدن آنها در گلفروشی ها آشنا هستید.
 • واریته گراندیفلورا: این نوع از گل رز ترکیبی از واریته فلوربوندا و دورگه چای می باشد که به لحاظ ارتفاع دارای قامت بلندی است.
 • رز ملقب به چشم انداز: این گونه از گل رز دارای شکل و اندازه های متفاوتی است که می توان از هر فضایی که نزدیک به سطح زمین می باشد از آنها استفاده کرد و لازم به ذکر می باشد که این واریته در مقابل بیماری و آفات بسیار مقاوم است.
 • گل رز کوهنورد: واریته مذکور به طور معمول روی حصارها رشد داشته و به علت دارا بودن ساقه قوسی و بلندی که غنچه های زیادی دارد، این توانایی را خواهد داشت که دیوار یا دیگر سازه ها را پوشش داده و زیبایی دوچندانی را به آنها ببخشد.
 • گل رز مینیاتوری: این واریته از گل رز در انتهای دوره رشد 6 الی 18 سانتی متر ارتفاع داشته و طور مداوم در طی فصل های گوناگونی از سال، توانایی گلدهی را خواهد داشت. از گل رز مینیاتوری برای زیباسازی فضای باغ و باغچه نسبت به گونه های دیگر گل رز بیشتر استفاده می شود.
 • گل رز درختی: گونه رز درختی دارای ریشه سختی می باشد که به یک ساقه بلند پیوند زده می شود که در نهایت یک بوته گل رز کامل را تشکیل می دهد. گونه مذکور از حساس ترین نوع گل رز به سرما بوده که در فصل زمستان نیازمند مراقبت بیشتری نسبت به سایر گونه های گل رز می باشد.

لازم است این نکته را عرض کنم که از واریته دورگه چای رز می توان برای تولید گل رز آبی و گل رز سیاه استفاده نمود.

پس از انتخاب واریته مناسب گیاه برای پرورش گل رز، قدم بعدی توجه داشتن به نکته مهم دیگری است که از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری به جرات می توان گفت گونه های مختلف گل رز هر کدام مناسب برای یک محیط کشت هستند برخی از آنها مناسب برای کاشت در گلدان بوده و برخی دیگر برای کاشت در باغ و باغچه مناسب هستند به طور مثال واریته گل رز مینیاتوری در صورتی که در فضای باز کاشت شود، نتیجه بهتری نسبت به کاشت در گلدان خواهد داشت و دلیل این موضوع آن است که گیاه انرژی بیشتر خود را صرف ریشه دهی کرده و از اتلاف انرژی بیش از حد برای گلدهی و تولید غنچه جلوگیری می نماید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  نکات مهم خرید و نگهداری گل رز قرمز

زمان کاشت رزها در فضای باز شش هفته قبل از فصل بهار بوده، به طوری که اگر آب و هوای مناسب بسته به واریته و محل کاشت صحیح رعایت شود، میزان گلدهی در آنها بسیار بالا خواهد بود.

نکته دیگری که در پرورش و کاشت گل رز اهمیت دارد موضوع محل کاشت گیاه می باشد به طوری که محل مذکور باید حداقل 5 الی 6 ساعت ( همانند شرایط پرورش گل رز در گلخانه ) در معرض تابش مستقیم نور خورشید باشد و در صورتی که محل کاشت در معرض جریان های بادی قرار دارد می بایست گل رز را در کنار پناهگاه ها مانند دیوار و سایر حصارها، کاشت کرد.

وجود مقدار ساعات آفتابی اشاره شده سبب می شود تا بوته به علت تبخیر آب از سطح برگ ها، از خطر هجوم بیماری های گل رز در امان باشد.

موارد دیگری در انتخاب محل کاشت گل رز دارای اهمیت هستند که ویژگی های آنها به شرح زیر است:

 • در صورتی که محل پرورش گل رز دارای آب و هوای گرم است می بایست محل کاشت، دارای کمی سایه باشد به طوری که رزها در زمان صبح باید در معرض آفتاب مستقیم باشند و در عصر، شرایط سایه برای آنها برای جذب حداقلی نور فراهم باشد و از طرفی اگر نقطه ی کاشت گیاه دارای آب و هوای سرد است می بایست در کنار بوته گیاه، دیوار گرم یا حصاری وجود داشته باشد که با فرا رسیدن سرما به گیاه آسیبی وارد نشود.
 • خاک محل کاشت گل رز باید دارای قدرت زهکشی بالا باشد که برای انجام این آزمایش می توانید حفره ای در خاک ایجاد کرده و درون آن را از آب آبیاری گل رز پر کنید تا اطمینان حاصل فرمایید که آب پس از چند ساعت تخلیه شده و راکد نمی ماند زیرا در صورتی که خاک گیاه بسیار مرطوب باقی بماند، ریشه گل رز پوسیده شده و از بین می رود.
 • خاک مناسب گل رز، خاکی است که بسیار سنگین و شنی نباشد و در صورتی که خاک محل کاشت این چنین بود می توانید با اضافه کردن کمی کمپوست، بافت خاک را متعادل کنید. لازم به ذکر است PH مناسب خاک برای رشد مناسب گیاه، بین 6/5 تا 7 می باشد.
 • از پرورش گل رز در نزدیکی درختان و یا درخچه ها خودداری کنید زیرا رقابت غذایی بین بوته گل رز و درختان ایجاد شده که در انتها برنده این نبرد، درختان خواهند بود.

پس از طی شدن مراحل قبلی و آنالیز دقیق خاک و محل کاشت می بایست ابزارآلات مناسب را برای بستر سازی و کاشت گل رز فراهم کنید که موارد گفته شده به شرح زیر است:

 • مالچ
 • کود
 • دستکش باغبانی
 • قیچی هرس گل رز
 • بیل و بیلچه
 • دسترسی به آب
 • کمپوست
پیشنهاد می کنیم بخوانید  آموزش ساخت خاک گل رز + تصویر

روش صحیح کاشت گل رز

روش صحیح کاشت گل رز
روش صحیح کاشت گل رز

خرید بوته گل رز معمولا به طور کلی به دو طریق انجام می شود که البته این موضوع سوای بحث تهیه بذر گل رز ( قلمه زدن گل رز ) می باشد.

اولین روش تهیه حالتی است که شما پایه گلی را که خریداری کرده اید به صورت گلدان بوده و می بایست قبل از کاشت آن در باغچه، از گیاه نگهداری کرده و آنرا آبیاری کنید تا با فرا رسیدن فصل مناسب، آنرا بکارید و از طرفی شیوه دوم خرید گیاه حالتی بوده که رز مورد نظر گلدان و یا بستری نداشته و به اصطلاح کشاورزی ریشه آن عریان می باشد که در این حالت می بایست پس از خرید، بلافاصله آن را کاشت کنید که در شیوه خرید دوم پیشنهاد می کنم، شش هفته قبل از فرا رسیدن فصل بهار اقدام به خرید آن کنید.

برای کاشت گل رز در خاک باغچه می بایست حفره ای بزرگتر از ریشه های گیاه در زمین حفر کنید و علت این موضوع آن است که ریشه گیاه در آینده رشد بیشتری داشته و بنابراین می بایست قبل از آسیب به ریشه گیاه، فضای مناسب برای رشد آن فراهم شود.

در صورتی که تصمیم دارید در باغچه چندین بوته گل رز را در کنار هم کاشت کنید، می بایست فاصله بوته ها از هم 60 الی 90 سانتی متر باشد. پس از ایجاد حفره، مقداری کمپوست را با خاک مخلوط کرده به طوری که در انتهای حفره ایجاد شده مقداری کمپوست به صورت یکدست پخش شده باشد.

در قدم بعدی و پس از ایجاد حفره می بایست ریشه گیاه را روی حفره قرار دهید و نحوه قرار گیری ریشه ها در منطقه ی دارای آب و هوای گرم، باید به شکلی باشد که جوانه گل رز درست بالاتر از سطح زمین قرار بگیرد و در صورتی که محل مذکور دارای آب و هوا ی سرد است می بایست ریشه گیاه را 2/5 تا 5/1 سانتی متر پایین تر از سطح زمین قرار دهید و پس از قرار گیری بوته گیاه، ریشه ها را از خاک پوشانده و آبیاری گیاه را انجام دهید تا خاک به صورت کامل مرطوب شود.

در این مرحله از پروش گل رز می بایست شاخه های گیاه را طوری تنظیم کرد که حدود 15 الی 20 سانتی متر از آنها، بیرون از سطح خاک باشد زیرا در این مقطع زمانی و فصل کاشت باید 10 الی 12 سانتی متر از بوته گیاه را توسط خاک بپوشانیم (درست همانند تصویر زیر) تا گیاه به هیچ وجه در معرض خشکی قرار نگیرد و پس از طی شدن سردی هوا و با گذشت 2 هفته می توان خاک اضافه اطراف گیاه را جمع آوری کرد.

ایجاد پوشش مناسب خاک برای پرورش گل رز
ایجاد پوشش مناسب خاک برای پرورش گل رز

انتقال گیاه از گلدان به باغچه و پرورش گل رز

بهترین زمان انتقال گل رز از گلدان به باغچه اواخر بهار و یا اوایل تابستان است زیرا گل رزی که به صورت گلدانی تهیه شده است گونه ای از رز ها را در پرورش گل رز شامل می شود که به سرما و یخبندان مستعد بوده و بنابراین می بایست آنها را در فصل معین همان طور که اشاره شد، بکاریم.

قبل از انتقال گیاه و کاشت گل رز در باغچه اجازه دهید تا خاک گلدان مقداری از رطوبت خود را از دست دهد و از آبیاری قبل از انتقال خودداری کنید زیرا در صورتی که ریشه های گل رز رطوبت زیادی داشته باشند در هنگام کاشت و انتقال، به اندازه کافی رشد مناسب نخواهند داشت.

با عبور از مراحل قبلی، می بایست حفره ای مناسب برای گیاه در باغچه حفر کنید به طوری که این حفره باید به اندازه گلدان و عمق دو برابری آن باشد زیرا حفر این حفره سبب می شود، ریشه ها به راحتی از خاک گلدان عبور کرده و فضای مناسب برای رشد کافی را داشته باشند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  چگونه با آفات گل رز مقابله کنیم ؟

پس از ایجاد حفره، گیاه را از گلدان خارج کرده و خاک اطراف ریشه را نرم کنید تا حرکت ریشه ها در بستر خاک میسر شود و سپس بوته گل رز را درون حفره قرار داده و حفره را با مابقی خاک گلدان پر کنید.

در صورت در دسترس بوده مالچ می توانید به لایه های بالای خاک، مقداری مالچ جهت حفظ رطوبت اضافه کرده و سپس اقدام به آبیاری گیاه کنید و با خشک شدن بستر خاک پس از چند روز مجددا بستر خاک را آبیاری نمایید.

نگهداری گیاه پس از کاشت گل رز

گل رز
گل رز

در مقاله آبیاری گل رز به طور جامع و کامل به نیاز آبی گیاه، اشاره شده است با این حال می توان گفت، آبیاری غرقابی گیاه پس از کاشت گل رز می بایست تا 4 هفته ادامه داشته باشد و در این مقطع، از دادن هر نوع کود به گیاه پرهیز کنید.

برای تشخیص زمان آبیاری گیاه، تنها در حالتی که 5 سانتی متر از بالای خاک گیاه خشک باشد، می توانید آبیاری را انجام دهید و پس از طی شدن 4 هفته، هر دو هفته یک بار نیاز می باشد که آبیاری سطحی به همراه کود در اختیار گیاه قرار داده شود.

برای کوددهی گل رز می بایست در هر فصل چندین نوبت کود مناسب گل رز در اختیار گیاه قرار بگیرد. اولین نوبت کوددهی گیاه اوایل بهار و جوانه زدن چند برگ از بوته می باشد که در این مرحله می توانید از کود سه بیست مایع، کود سه بیست npk و کود کلات آهن استفاده نمایید.

مرحله دیگر استفاده از کودهای شیمیایی، زمان گلدهی گیاه می باشد که می بایست در این مرحله با رعایت دز مناسب از کودهای شیمیایی نظیر کود 12 12 36 برای گلدهی و همچنین کود شیمیایی جامد نمک منیزیم استفاده کنید. لازم به ذکر است استفاده بیش از حد کود، سبب آسیب به گیاه شده و بوته رز را در خطر مرگ قرار می دهد.

با افزایش رشد گیاه، بوته رز نیاز به هرس دارد تا از شلوغی بوته جلوگیری شده و بستر سالم برای رشد بهتر گیاه فراهم شود که برای انجام این کار می توانید شاخه های نازکی را که قطر آنها کمتر از یک مداد می باشد را، با استفاده از قیچی باغبانی هرس کنید.

شاید مهم ترین نیاز مراقبتی گیاه پس از یک دوره رشد، محافظت از آن با فرا رسیدن فصل زمستان باشد که برای حفاظت از گیاه، بهتر است ارتفاع بوته در این مقطع زمانی حدودا 60 سانتی متر شده باشد که در این بین بتوان با افزایش قدرت گیاه و بستن ساقه با طناب به محلی امن، از آن در مقابل سرما و وزش باد محافظت کرد و از طرفی همان طور که اشاره شد می بایست محل کاشت گل رز در نزدیگی محلی گرم باشد تا بتوان در سرمای زمستان و با اضافه کردن مالچ از گیاه محافظت کرد.

در صورتی که تا به حال تجربه پرورش و کاشت گل رز را داشته اید، در صورت تمایل می توانید تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

جهت پرسش در ارتباط با مسائل اشاره شده، در همین بخش می توانید از طریق کامنت با ما در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 1 میانگین امتیازات: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *