تغذیه گل رز

تغذیه گل رز و کود دهی صحیح به آن (تقویت گل رز)


در مقاله ای دیگر از سری مقالات سایت پرشیالرن در ارتباط با گل رز قصد داریم به نکات مهم تغذیه گل رز (کود دهی) و علائم کمبود و اثرات مثبت عناصر درشت مغذی و ریز مغذی در پرورش گل رز بپردازیم که همگی موضوعاتی مهم در بحث کیفیت گل رز تولیدی بوده و با سودآوری هر چه بیشتر تولید کننده ارتباط مسقیم دارند.

پیش از پرداختن به موضوع اصلی، نگاهی مختصر به تغذیه و تقویت گل رز در باغچه خواهیم داشت تا این امکان وجود داشته باشد که به بهترین نحو ممکن از بوته های انواع گل رز خود در باغچه های خانگی مراقبت کنید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

تقویت و تغذیه گل رز در باغچه

تقویت گل رز
تقویت گل رز

تغذیه و کوددهی گل رز در باغچه نیازمند یک تعادل غذایی مناسب بین عناصر ریز مغذی و درشت مغذی می باشد.

کودهای طبیعی (ارگانیک) مواد غذایی را به صورت مداوم و به مدت طولانی تری در اختیار گیاه قرار می دهند و از طرفی کودهای شیمیایی با توجه به فرمول هایی که به واسطه آن ساخته شده اند، قدرت نفوذپذیری و جذب بالایی دارند.

با این حال فراهم سازی کودهای ارگانیک برای گیاه، امری دشوار بوده و نیاز به زمان زیادی دارد و بهتر است برای تغذیه و تقویت گل رز، از کودهای شیمیایی با فرمول مناسب استفاده شود.

بهترین کود شیمیایی مناسب در حال حاضر برای تغذیه و تقویت گل رز، کود سه بیست npk و یا کود سه بیست مایع می باشد زیرا در کودهای مذکور هر سه عنصر غذایی مورد نیاز گل رز یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم به یک نسبت مساوی وجود دارند.

لازم به ذکر است در ترکیب ساخت کودهای شیمیایی اشاره شده جهت تقویت گل رز، عناصر ریز مغذی نیز موجود هستند.

زمان آغاز کود دادن به گل رز پیش از گلدهی و به طور منظم در طول گلدهی می باشد و روند کوددهی گل رز می بایست 30 تا 40 روز قبل از وقوع اولین یخبندان، قطع شود.

روش تغذیه گل رز به این صورت است که ابتدا به ازای هر بوته مقدار 110 الی 230 گرم از کودهای مذکور را در اطراف ساقه گیاه به قطر 15 سانتی متر ریخته و پس از آن، اقدام به آبیاری گل رز شود تا هم در درجه اول کود مصرفی در اختیار ریشه گیاه قرار بگیرد و هم از طرفی، کود بر سطح خاک مناسب گل رز باقی نمانده و سبب آسیب به گیاه شود.

در ادامه ی مقاله به تغذیه و تقویت گیاه در گلخانه گل رز می پردازیم.

ازت و کود دهی گل رز

عناصر غذایی مصرفی در بخش کود دهی گل رز به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. عناصر غذایی پر مصرف (درشت مغذی ها) مانند: منیزیم، پتاسیم، ازت، کلسیم، فسفر
 2. عناصر غذایی کم مصرف (ریز مغذی ها) مانند: مس، بر، کلر، آهن، مولیبدن و روی

نقش ازت در کود دادن گل رز

عنصر ازت از مواد اصلی در کود دهی گل رز می باشد و نسبت به سایر عناصر غذایی دیگر، بیشتر در تغذیه گل رز مصرف می شود.

در صورت استفاده بیش از حد ازت در دستور غذایی، گیاه دچار سوختگی برگ می شود و همین امر کافیست تا برای استفاده از ازت در دستور غذایی با احتیاط بیشتر عمل کرد.

هنگامی که گیاه از ازت اضافی رنج می برد، نقاط سوخته در برگ ها ظاهر شده و سپس با گسترده شدن این موضوع، سوختگی به پهنک و حاشیه برگ ها نیز می رسد به طوری که در این حالت تنها رگبرگ ها سبز می ماند.

از طرفی ازت زیاد درکود دادن گل رز ، حساسیت به آلودگی کپک خاکستری را افزایش داده و سبب کاهش عمر گل شاخه بریده رز می شود.

با آبیاری زیاد و کنترل شرایط محیطی در صورتی که بوته گل رز پایداری خود را از دست نداده باشد، می توان بوته گل رز را از اثرات مخرب ازدیاد ازت نجات داد.

-کودهای پیشنهادی گل رز –

کمبود ازت در تغذیه گل رز

کمبود ازت در کود دهی گل رز سبب زردی و کاهش رشد برگ های گیاه (کوچک شدن) می شود و همواره علائم کمبود ازت در کود دادن گل رز در وهله اول در برگ های پیر گیاه نمایان شده و سپس به برگ های جوان می رسد و علت این موضوع آن است که، ازت عنصری متحرک در گیاه بوده و توانایی جا به جایی را داراست.

اگر در تغذیه گل رز مسائل مربوط به کمبود ازت در گیاه حل نشود، در نهایت این موضوع تشدید شده و سبب ریزش برگ های گیاه قبل از موقع می شود.

برای بر طرف کردن کمبود ازت در حوزه کود دادن گل رز می توان با اندازه گیری PH (که نباید پایین تر از 5 و بالاتر از 8 باشد) و استفاده از کود های ازته مشکل موجود را در بوته گل برطرف نمود.

انواع کود های ازته در حوزه کود دادن گل رز

تغذیه گل رز
تغذیه گل رز
 • اوره: اوره در خاک مناسب گل رز به صورت سریع عمل می کند ولی طولانی مدت در خاک دوام ندارد و علت این موضوع آبشویی می باشد. کود اوره به شکل بلور سفید بوده و از آن حتی به صورت محلول پاشی در کود دهی گل رز استفاده می کنند.
 • نیترات پتاسیم: کود نیترات پتاسیم یک کود محلول در آب در تغذیه گل رز می باشد و دارای درصد کمی ازت بوده که پتاسیم موجود در آن برای بهبود کیفیت رز در زمان برداشت گل رز بسیار موثر می باشد.
 • نیترات آمونیوم: همانند اوره در خاک سریع عمل می کند و به علت آبشویی دوام زیادی در خاک ندارد و دارای 34 درصد ازت است که می تواند به راحتی تامین کننده ازت در حوزه کود دادن گل رز باشد.

فسفر عنصری مهم در کود دادن گل رز

رشد مناسب اولیه ریشه، بواسطه حضور عنصر فسفر در تغذیه گل رز است، به خصوص هنگامی که مرحله ی رشد ریشه در فصل سرما است.

از آنجایی که در کود دهی گل رز می بایست فسفر به طور پیوسته در اختیار گیاه قرار گیرد، باید به محیط کشت توجه داشت زیرا فسفر به خوبی در خاک ذخیره می شود و در محیط های غیر خاکی و پیت این عنصر به راحتی بعد از کود دادن گل رز شسته می شود.

کمبود فسفر در تغذیه گل رز

در مرحله اول علائم کمبود فسفر در کود دهی گل رز، فقط به صورت محدود شدن رشد ظاهر می شود، در مواردی علاوه بر توقف رشد گیاه، برگ های جوان کوچک، سفت و رنگ آنها سبز تیره و مایل به خاکستری خواهد شد.

کمبود فسفر در تغذیه گل رز سبب خواهد شد در برگ های پیر نقاط آبزدگی بر روی رگبرگ ها و بین آنها مشاهده شده که در ادامه توسعه و رشد، برگ ها چروکیده، به رنگ قهوه ای روشن درآمده و خشک می شوند.

در ارقامی که گلبرگ هایی به رنگ صورتی دارند این گلبرگ های ممکن است در اثر کمبود فسفر در کود دادن گل رز به رنگ صورتی تیره درآیند.

انواع کود های فسفاته در کود دهی گل رز

کود دادن گل رز
کود دادن گل رز
 • سوپر فسفات ساده
 • مونو آمونیوم فسفات
 • دی آمونیوم فسفات
 • آمونیوم پلی فسفات
 • سوپر فسفات تریپل
 • مونو پتاسیم فسفات
 • 10-52-10

کود پتاسیم و تغذیه گل رز

در تغذیه گل رز پتاسیم در نقل و انتقال عناصر غذایی، فعالیت های آنزیمی و کنترل تبخیر و تعرق نقش دارد.

از دیگر اثرات مثبت پتاسیم در کود دهی گل رز می توان به افزایش مقاومت بوته گل رز در برابر کم آبی، آفات گل رز و بیماری های گل رز اشاره کرد.

علائم کمبود پتاسیم در کود دادن گل رز

کمبود پتاسیم در کود دادن گل رز سبب کلروز شدن گیاه و در نهایت نکروزه شدن حاشیه و نوک برگ های مسن شده و در آخر مرحله رشد، این کمبود سبب رنگ پریدگی شکوفه ها و کاهش کیفیت گل می شود.

لازم به ذکر است برای تقویت گلدهی در گل رز و همچنین رفع مشکلات کمبود پتاسیم می توانید از کود 12 12 36 برای گلدهی استفاده کرده و مشکلات گیاه خود را برطرف کنید.

کود های پتاسه مناسب جهت کود دهی گل رز

 • سولفات پتاسیم
 • نیترات پتاسیم
 • کلرور پتاسیم

کلسیم و کود دهی گل رز

کلسیم از اجزای مهم سازنده دیواره سلولی گیاه است و وجود آن در کود دهی گل رز سبب به تعویق افتادن پیری در بافت های گیاهی می شود.

کمبود کلسیم در تغذیه گل رز

در صورتی که در فرمول تغذیه گل رز میزان کلسیم کم باشد، شروع کمبود در برگ های جوان با نقاط سفید در حاشیه برگ ها و بین رگبرگ ها مشخص می شود و سپس قسمت داخلی زرد شده و این موضوع در حالیست که رگبرگ ها سبز باقی می مانند.

در نهایت رشد گیاه متوقف شده و میان گره ها به ویژه میانگره های قسمت بالای بوته کوتاه می شوند و برگ های جوان کوچک و حاشیه آنها به سمت بالا بر می گردد.

در بسیاری از موارد دمبرگها شکننده شده و برگ ها به آسانی ریزش می کنند. همچنین کمبود کلسیم در تغذیه گل رز باعث می شود که ساقه ها ضعیف شده و ضعیف شدن دمگل باعث فرو افتادن گل ها می گردد.

نحوه صحیح استفاده از کلسیم در کود دادن گل رز

کمبود کلسیم زمانی در خاک گسترش می یابد که ذخایر کلسیم به علت شستشو، کاهش می یابد که این موضوع در خاک هاش شنی بیشتر دیده می شود.

کمبود این عنصر بیشتر در محیط های رشد حاوی پیت و در محیط های کشت بدون خاک که با محلول های غذایی دارای مقدار ناکافی کلسیم آبیاری می شوند، مشاهده می شود.

راه سریع برطرف کردن کمبود کلسیم در کود دادن گل رز، محلول پاشی با محلول نیترات کلسیم به میزان 10 گرم در لیتر می باشد. لازم به ذکر است به منظور جلوگیری از برگ سوزی بهترین زمان محلول پاشی هنگام طلوع و غروب آفتاب یا وقتی است که هوا ابری باشد.

منیزیم و تغذیه گل رز

وجود منیزیم در تغذیه گل رز برای فتوسنتز ضروری است. کمبود آن باعث کاهش رشد و زردی بین رگبرگها می شود، در حالی که رگبرگها سبز باقی می مانند. این علائم ابتدا در برگهای مسن دیده می شود چون منیزیم مثل نیتروژن در گیاه متحرک است.

سپس این زردی تبدیل به ارغوانی متمایل به قرمز یا قهوه ای شده و در نهایت تمام سطح برگ را می گیرد. PH پایین خاک نیز می تواند باعث به وجود آمدن کمبود منیزیم در گیاه بشود.

کمبود منیزیم در محیط های بدون خاک نیز بیشتر به چشم می خورد، مخصوصا زمانی که مقدار منیزیم در محلول غذایی کمتر از مقدار مورد نیاز باشد و یا زمانی که تعادل آن با سایر عناصر موجود در محلول غذایی به هم می خورد.

برای رفع کمبود منیزیم در گیاه رز می توان، نیاز رز را از طریق کود آبیاری و محلول پاشی توسط کود شیمیایی جامد نمک منیزیم برطرف نمود.

اهمیت گوگرد، آهن، منگنز و مس در کود دادن گل رز

کود دهی گل رز
کود دهی گل رز

به علت وجود گوگرد در سایر کودها، معمولا کمبود آن در گیاه رز مشاهده نمی شود. برای آنکه بتوانیم کمبود گوگرد را در گیاه تشخیص دهیم، باید به زردی های خفیف بین رگبرگی گیاه توجه کنیم که در صورت وجود آنها می توان گفت گیاه از کمبود گوگرد رنج می برد.

هنگامی که در کود دادن گل رز درصد استفاده از کود کلات آهن کم باشد، برگ ها زرد شده که در این حالت رگبرگ ها سبز باقی می ماند.

البته ناگفته نماند علائم اولیه کمبود آهن به صورت لکه های کوچک در گیاه رز شروع شده و بعدا برگ ها حالت لیمویی رنگ پیدا می کنند که در نهایت کلروز در گل رز تشدید می شود.

هنگامی که در کود دادن گل رز شوری و PH کود آبیاری بالا باشد و خاک از زهکشی مناسبی برخوردار نباشد، کمبود آهن در گیاه اتفاق می افتد. البته موارد دیگری مثل سطح بالای منیزیم، فسفر و روی در کود دهی گل رز نیز موثر هستند.

برای برطرف نمودن سریع آهن جهت تقویت گل رز می توان از محلول پاشی برگ ها با فرم قابل دسترس آهن استفاده کرد ولی این کار سبب بهبود موقتی می شود و اگر مشکل اصلی برطرف نشود، دوباره نشانه های کمبود آهن در گل رز به سرعت نمایان می شود.

منگنز در اثرگذاری چند آنزیم مهم در فعالیت های گیاه نقش موثر داشته و وجود آن برای تنفس و فتوسنتز ضروری است.

نیاز گیاه در قضیه کود دادن گل رز به منگنز بسیار کم بوده و اغلب علائم کمبود آن با آهن اشتباه می شود.

علامت کمبود منگنز در گیاه رز به صورت نقاط زرد رنگ بین رگبرگ های مشخص می باشد. لازم به ذکر است منگنز عنصری غیر متحرک بوده و در برگ های پیر در گیاه تجمع پیدا می کند.

برای رفع کمبود منگنز و تقویت گل رز سریعترین راه استفاده از محلول غذایی و محلول پاشی آن می باشد برای این منظور از سولفات منگنز به غلظت 1/5 تا 10 گرم در لیتر بسته به شدت کمبود استفاده می شود.

کمبود مس معمولا کمتر دیده می شود چون این عنصر به مقدار زیادی در لوله های آب آبیاری، قارچ کش ها و سایر مواد و ادوات مورد استفاده، وجود دارد.

این عنصر به مقدار کم در تولید کلروفیل، پروتئین، کربوهیدارت و همچنین در تنفس و فعال ساختن بعضی از آنزیم ها در کود دادن گل رز مورد نیاز می باشد، همچنین برای تشکیل لیگنین و استحکام دیواره سلولی ضروری است. در شرایط کمبود مس رشد گیاه رز محدود، میانگره ها کوتاه و برگ ها کوچک می شوند.

در مرحله اول لکه های زردی در قسمت میانی برگ های بالغ ظاهر می شود ولی بعد علائم کمبود در اندام های فوقانی گیاه به وجود می آید. برگ ها به رنگ سبز روشن تا برنزی درآمده و حاشیه آنها به سمت پایین خم و چروک خورده می شود و ارتفاع بوته کم می شود.

نقش بر در تقویت گل رز

در صورتی که در تغذیه گل رز بر کم باشد مهمترین اثر کمبود بر سوختگی، کج شدگی و مرگ جوانه انتهایی است.

همچنین اندازه برگ ها کاهش یافته و زرد رنگ خواهند شد، برگ های پایینی کرم رنگ شده و حاشیه آنها عموما قهوه ای و به سمت پایین خم می شود.

کمبود بر در تغذیه گل رز ممکن است باعث به وجود آمدن عارضه کله گاوی شود که در آن گلهایی با گلبرگهای کوتاه، غیر طبیعی و پیچیده، مسطح تر و اغلب پر رنگ تر از حالت طبیعی به وجود می آید.

معمولا این حالت بر روی شاخساره های جدید پر رشد مشاهده می شود.

نکات مهم در کود دادن گل رز

در تقویت گل رز بعضی از عناصر، اثر عناصر دیگر را افزایش می دهند و همچنین بر عکس این موضوع نیز صدق می کند و باید به این مسائل نیز توجه داشت.

به طور مثال افزایش غلظت پتاسیم در محلول غذایی، اثر منفی بر روی جذب کلسیم توسط ریشه گیاه شده که علت این مساله رقابت بین یون ها است.

یا به عنوان مثالی دیگر افزایش نسبت آمونیوم به نیترات به علت کاهش PH، محلول غذایی اطراف ریشه می تواند موجب افزایش جذب عناصر کم مصرف توسط گیاه شود. در مقابل، کاهش نسبت آمونیوم به نیترات با افزایش PH محیط اطراف ریشه می تواند مقدار جذب عناصر کم مصرف را کاهش دهد.

در پایان مقاله اگر شما هم تجربه یا مشکلی در ارتباط با مباحث مطرح شده دارید، آن را به اشتراک بگذارید تا دیگر عزیزان هم از پاسخ ها و نظرات شما بهره مند گردند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل امتیازات: 8 میانگین امتیازات: 3.9]

یک فکر در مورد “تغذیه گل رز و کود دهی صحیح به آن (تقویت گل رز)

 1. نیما گفت:

  ممنون از راهنمایی کاملتون🙏🏻✌🏻

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   خواهش می کنم دوست عزیز

 2. سعيد گفت:

  خیلی مطالب جالب و کاربردی بود

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   خواهش می کنم دوست عزیز

 3. علی گفت:

  سلام وسال نو مبارک
  درخواست دارم که بفرمائید که چه مقدار کود آهن (بنده کود آهن انگلیسی و اصلی دارم ) برای یک گلدان گل رز نیاز است.
  هرچند مدت یکبار می بایستی کود آهن به گل رز داده شود. و آخرین سئوال اینکه در چه فصلی این کود دهی انجام شود.

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   سال نو شما هم مبارک باشه
   اگر سایز گلدان شما متوسط هست مقدار ۲ گرم هفته ای یکبار برای گیاه مناسب هست
   بهترین زمان کود آهن برای گل رز هنگامی هست که گیاه دوره رشد و نمو خودشو آغاز می کنه و می توان گفت بهترین فصل بهار و تابستان هست و می توانید هفته ای یکبار استفاده کنید و مقدار کود آهن رو برای رز در فصل پاییز و زمستان کاهش بدید و هر ۲۱ روز یکبار کود آهن رو در اختیار گیاه قرار بدید

 4. مهدى اشتيانى گفت:

  سلام و وقت بخیر
  استاد من در یک باغچه به مساحت ٢٠متر تعداد ٢۵بوته گل رز. و دو درختچه و دو عدد یاس دارم تا پارسال مشکلى نبود و گلهاى رز بسیار زیبا و درشت و خوشرنگى داشتم اواخر پارسال و امسال برگهاى رز بعد از اصلاح و هرس و روبش مجدد لکهاى قهوه اى رنگ میزنند جوانه ها ضعیف و غنچه ها کوچک تولید میشوند اواخر پارسال هم شکل گلها تغییر کرد و وسط گلها بزرگ شد و گلبرگها بتدریج ریز تر میشدند امسال حشره هاى سیاهرنگ شبیه شته هاى بالدار خیلى زیاد شده محبت میفرمایید که چه کارهایی باید انجام دهم

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   بافت های آلوده به این لکه هارا از بوته هرس کنید (۱۵ تا ۲۰ سانتی متر پایین تر از نقطه آلودگی) و پس از تمام شدن هرس، تمام برگ هارو به جای دیگه ای انتقال بدید.
   در هنگام آبیاری گیاه به هیچ وجه برگ های گیاه رو آبیاری نکنید و تنها خاک محل که ریشه اونجا حضور داره رو آبیاری کنید و زمانی که خاک گیاه خشک شد مجددا آبیاری کنید و از آبیاری
   تا چند روز پس از بارش باران خوداری کنید.
   از قارچکش هایی نظیر زینب و مانکوزب جهت از بین بردن علائم قارچی هر سه روز یکبار با رعایت دز مناسب استفاده کنید.

 5. بهناز گفت:

  سلام
  ممنون از توضیح‌ها.
  رز رونده من در گلدان هست برگ های سبز پر رنگش ریخت و یکی از ساقه‌ها سبز خیلی روشن شده، ممکنه مشکل از کمبود آهن باشه؟ اگر هست چه مقدار باید بهش کود بدم؟

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   سپاس گزارم از محبت شما
   اگه مقدور هست بفرمایید خاک گلدان از چه ترکیبی هست و اینکه برای تغذیه گیاه از چه کودی استفاده می کنید؟

   1. بهناز گفت:

    خیلی ممنونم، خاک اولیه گلدان مقداری خاک برگ و خاک الک شده باغچه.
    کود( محلول NPK+TE+Ca در ۱ لیتر آب) و کود (سلوین در ۱ لیتر آب) هر کدام به فاصله ۷ روز.

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     سلامت باشید
     با توجه به کود مصرفی و مصرف خاکبرگ احتمالا ریزش برگ گل رز شما از آبیاری بیش از حد نشات میگیره (البته در صورتی که آفات و بیماری ها به گیاه حمله نکرده باشه) و بهتر هست زمانی که رطوبت گلدان ۹۰درصد از دست رفته آبیاری رو انجام بدید.

     1. بهناز گفت:

      ممنون از پاسخ دهی سریع.

     2. سینا فتاح زاده گفت:

      سپاس گزارم از لطف شما

 6. عبدالرضا گفت:

  درود بر شما
  سپاس از مطالب فوق العاده مفیدتون.
  یه سوال دارم:من باغچه خونه رو با کود حیوانی(کود گوسفند)هر سال، همین موقع ها تقویت میکنم اما رزها هیچ وقت سر حال و پر از گل نمیشوند. پیشنهاد شما چیه برای تقویت خاک؟ ضمن اینکه ترجیحم اینه کنتر از مواد شیمیایی بهره ببرم.
  پیشاپیش از پاسخ دهی شما سپاسگزارم

  1. سینا فتاح زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   سپاس از محبت شما
   لطف بفرمایید بافت و یا نوع خاکی که در اون رزهارو کاشته اید بفرمایید و دوم اینکه ارتفاع رزها چقدر هست؟

   1. عبدالرضا گفت:

    درود مجدد
    عمده خاک باغچه از ماسه بادی حاشیه زمینهای کشاورزی که باغدارهای محلی ازش بعنوان خاک حاصلخیز یاد میکنند، تشکیل شده.
    تا امسال رزهای ۲۰-۳۰ سانتی متری اما امسال چندتا رز بلند و رونده رو هم اضافه می کنم.
    ارادت

    1. سینا فتاح زاده گفت:

     سلامت باشید
     بنده اگر جای شما بودم خاک باغچه را با خاکی دارای PH حدودا ۶ هست تعویض می کردم و بعد از اون تا یک ماه گیاه رو با کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ تغذیه کرده و برای مابقی ۱۱ ماه از کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ استفاده می کردم.
     مشکل اصلی شما نامناسب بودن PH خاک هست که رو جذب عناصر غذایی اثر میگذاره.

     1. عبدالرضا گفت:

      دروود
      و سپاااااس بیکران از توضیحاتتون

     2. سینا فتاح زاده گفت:

      ارادتمندم دوست عزیز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *